nano 9.0-pre2 - en to ar translation catalogue (653 entries)

en: 
    Buffer written to %s
ar: 
    كُتب المخبأ إلى %s

en: 
    Too many .save files
ar: 
    الكثير من ملفات .save

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
ar[0]:  (%zu لا سطور)
ar[1]:  (%zu سطر واحد)
ar[2]:  (%zu سطران)
ar[3]:  (%zu سطور)
ar[4]:  (%zu سطرًا)
ar[5]:  (%zu سطر)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
ar[0]:  (%zu لا سطور، %s)
ar[1]:  (%zu سطر واحد، %s)
ar[2]:  (%zu سطران، %s)
ar[3]:  (%zu سطور، %s)
ar[4]:  (%zu سطرًا، %s)
ar[5]:  (%zu سطر، %s)

en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
ar:  © %s مؤسسة البرمجيات الحرة ومساهمون متنوعون

en:  (to replace)
ar:  (للاستبدال)

en:  (to replace) in selection
ar:  (للاستبدال) في التحديد

en:  Compiled options:
ar:  خيارات التجميع:

en:  GNU nano, version %s
ar:  جنو نانو، الإصدار %s

en:  The following function keys are available at this prompt:
ar:  مفاتيح الوظائف التالية متاحة عند هذه المطالبة:

en:  The following function keys are available in Linter mode:
ar:  مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع المدقق:

en:  [Backup]
ar:  [نسخة احتياطية]

en:  [Backwards]
ar:  [للخلف]

en:  [Case Sensitive]
ar:  [حساس لحالة الأحرف]

en:  [DOS Format]
ar:  [تنسيق دوس]

en:  [Mac Format]
ar:  [تنسيق ماك]

en:  [Regexp]
ar:  [تعبير نمطي]

en: "%.*s%s" not found
ar: "%.*s%s" غير موجود

en: "%s" is a FIFO
ar: "%s" هو FIFO

en: "%s" is a device file
ar: "%s" ملف جهاز

en: "%s" is a directory
ar: "%s" مجلد

en: "start=" requires a corresponding "end="
ar: "start=" يتطلب "end=" مقابلة له

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
ar[0]: %s -- لا سطور
ar[1]: %s -- سطر واحد
ar[2]: %s -- سطرين
ar[3]: %s -- %zu سطور
ar[4]: %s -- %zu سطرًا
ar[5]: %s -- %zu سطر

en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
ar[0]: %s -- (%zu) لا سطور (%s)
ar[1]: %s -- (%zu) سطر واحد (%s)
ar[2]: %s -- (%zu) سطرين (%s)
ar[3]: %s -- %zu سطور (%s)
ar[4]: %s -- %zu سطرًا (%s)
ar[5]: %s -- %zu سطر (%s)

en: %s is meant to be read-only
ar: %s مخصص للقراءة فقط

en: %s%zd %s,  %zu %s,  %zu %s
ar: %s%zd %s،  %zu %s،  %zu %s

en: %s: invalid option -- '%c'
ar: %s: خيار غير صالح -- '%c'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ar: %s: الخيار '%s%s' لا يسمح بوجود وسيط

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ar: %s: الخيار '%s%s' غامض

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ar: %s: الخيار '%s%s' غامض؛ الاحتمالات:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ar: %s: الخيار '%s%s' يتطلب وسيطاً

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ar: %s: الخيار يتطلب وسيطاً -- '%c'

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ar: %s: خيار غير معروف '%s%s'

en: (dir)
ar: (مجلد)

en: (huge)
ar: (ضخم)

en: (more)
ar: (المزيد)

en: (nameless)
ar: (بلا اسم)

en: (parent dir)
ar: (المجلد الأب)

en: --backupdir=<dir>
ar: --backupdir=<دليل>

en: --fill=<number>
ar: --fill=<رقم>

en: --guidestripe=<number>
ar: --guidestripe=<رقم>

en: --operatingdir=<dir>
ar: --operatingdir=<ملف>

en: --quotestr=<regex>
ar: --quotestr=<تعبير_نمطي>

en: --rcfile=<file>
ar: --rcfile=<ملف>

en: --speller=<program>
ar: --speller=<برنامج>

en: --syntax=<name>
ar: --syntax=<اسم>

en: --tabsize=<number>
ar: --tabsize=<رقم>

en: --wordchars=<string>
ar: --wordchars=<سلسلة>

en: -C <dir>
ar: -C <دليل>

en: -J <number>
ar: -J <رقم>

en: -Q <regex>
ar: -Q <تعبير_نمطي>

en: -T <number>
ar: -T <رقم>

en: -X <string>
ar: -X <سلسلة>

en: -Y <name>
ar: -Y <اسم>

en: -f <file>
ar: -f <ملف>

en: -o <dir>
ar: -o <دليل>

en: -r <number>
ar: -r <رقم>

en: -s <program>
ar: -s <برنامج>

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
ar: === المدقق ===
    
     في هذا الوضع، يعرض شريط الحالة رسالة خطأ أو تحذير، ويوضع المؤشر في الموضع المقابل في الملف. باستخدام PageUp و PageDown يمكنك التبديل بين الرسائل السابقة واللاحقة.

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
ar: === الاستبدال ===
    
     اكتب المحارف التي يجب أن تحل محل ما كتبته في المطالبة السابقة، واضغط Enter.

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
ar: يتطلب الأمر '%s' أمر 'syntax' يسبقه

en: Aa
ar: كA

en: Accept 'filename:linenumber' notation
ar: قبول صيغة 'اسم_الملف:رقم_السطر'

en: All
ar: الكل

en: Also try magic to determine syntax
ar: حاول أيضًا تحديد بناء الجملة بطريقة سحرية

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ar: أيضاً، الضغط على Esc مرتين ثم كتابة رقم عشري من ثلاثة أرقام من 000 إلى 255 سيدخل المحرف ذو القيمة المقابلة. ضغطات المفاتيح التالية متاحة في نافذة المحرر الرئيسية. المفاتيح البديلة موضح بين قوسين:

en: An attribute requires a subsequent comma
ar: تتطلب السمة فاصلة لاحقة

en: Anchor
ar: مرساة

en: Append
ar: ألحق

en: Append Selection to File
ar: ألحق التحديد بنهاية الملف

en: Append to File
ar: ألحق بالملف

en: Argument '%s' has an unterminated "
ar: المعطى '%s' يحوي علامة اقتباس " غير منتهية

en: Argument is not a valid multibyte string
ar: المعامل ليس سلسلة بايتات متعددة صالحة

en: Argument of '%s' lacks closing "
ar: معامل '%s' ينقصه إغلاق "

en: At first message
ar: عند الرسالة الأولى

en: At last message
ar: عند الرسالة الأخيرة

en: Auto indent
ar: إزاحة آليّة

en: Automatically hard-wrap overlong lines
ar: التفاف قسري آلي للأسطر الطويلة جداً

en: Automatically indent new lines
ar: إزاحة السطور الجديدة آليًا

en: Available syntaxes:
ar: الصيغ المتاحة:

en: Back
ar: عودة

en: Backspace
ar: رجوع

en: Backup File
ar: ملف احتياطي

en: Backwards
ar: للخلف

en: Bad lock file is ignored: %s
ar: تُجوهل ملف قفل تالف: %s

en: Bad quoting regex "%s": %s
ar: تعبير نمطي خاطئ للاقتباس "%s": %s

en: Bad regex "%s": %s
ar: تعبير نمطي سيء "%s": %s

en: Begin of Paragr.
ar: بداية الفقرة

en: Bottom Row
ar: الصف السفلي

en: Brought to you by:
ar: قدمه لكم:

en: Browse
ar: تصفح

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ar: نص مساعدة ذهاب المتصفح إلى مجلد
    
     أدخل اسم المجلد الذي ترغب في تصفحه.
    
     إذا لم يعطل إكمال الألسنة، يمكنك استخدام مفتاح Tab لمحاولة إكمال اسم المجلد آلياً.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع ذهاب المتصفح إلى مجلد:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ar: نص مساعدة أمر بحث المتصفح
    
     أدخل الكلمات أو المحارف التي ترغب في البحث عنها، ثم اضغط Enter. إذا وجد تطابق للنص الذي أدخلته، ستحدث الشاشة للانتقال لموقع أقرب تطابق لسلسلة البحث.
    
     ستظهر سلسلة البحث السابقة بين قوسين بعد مطالبة البحث. الضغط على Enter دون إدخال أي نص يؤدي لتنفيذ البحث السابق.

en: Buffer has been processed
ar: عولج المخزن المؤقت

en: Buffer is empty
ar: المخزن المؤقت فارغ

en: Byte Order Mark
ar: علامة ترتيب البايت

en: Can open just one file
ar: يمكن فتح ملف واحد فقط

en: Can't go outside of %s
ar: لا يمكن الذهاب خارج %s

en: Can't move up a directory
ar: لا يمكن الانتقال لمجلد أعلى

en: Can't read file from outside of %s
ar: لا يمكن قراءة ملف من خارج %s

en: Can't write outside of %s
ar: لا يمكن الكتابة خارج %s

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cancel the current function
ar: ألغِ الوظيفة الحالية

en: Cancelled
ar: أُلغي

en: Cannot comment past end of file
ar: يتعذر وضع تعليق بعد نهاية الملف

en: Cannot limit permissions on %s: %s
ar: لا يمكن تحديد الأذونات على %s: %s

en: Cannot make backup
ar: تعذر إنشاء نسخة احتياطية

en: Cannot make backup: %s
ar: تعذر إنشاء نسخة احتياطية: %s

en: Cannot make backup; continue and save actual file?
ar: تعذر إنشاء نسخة احتياطية؛ هل تستمر وتحفظ الملف الفعلي؟

en: Cannot make regular backup
ar: تعذر إنشاء نسخة احتياطية عادية

en: Cannot open directory: %s
ar: لا يمكن فتح المجلد: %s

en: Cannot read original file
ar: تعذرت قراءة الملف الأصلي

en: Cannot run macro while recording
ar: لا يمكن تشغيل الماكرو أثناء التسجيل

en: Cannot unset option "%s"
ar: يتعذر إلغاء تعيين الخيار "%s"

en: Case Sens
ar: تحسس الحالة

en: Center
ar: توسيط

en: Center the line where the cursor is
ar: وسط السطر حيث يوجد المؤشر

en: Chop Left
ar: قطع لليسار

en: Chop Right
ar: قطع لليمين

en: Close
ar: أغلق

en: Close buffer without saving it
ar: أغلق الذاكرة دون حفظها

en: Close the current buffer / Exit from nano
ar: أغلق المخزن المؤقت الحالي / اخرج من نانو

en: Color "%s" not understood
ar: اللون "%s" غير مفهوم

en: Color '%s' takes no prefix
ar: اللون '%s' لا يقبل بادئة

en: Color syntax highlighting
ar: تمييز بناء الجملة الملون

en: Command "%s" not allowed in included file
ar: الأمر "%s" غير مسموح به في الملف المُضمّن

en: Command "%s" not understood
ar: الأمر "%s" غير مفهوم

en: Command to execute
ar: الأمر المراد تنفيذه

en: Command to execute in new buffer
ar: الأمر المراد تنفيذه في مخزن مؤقت جديد

en: Comment Lines
ar: تعليق الأسطر

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
ar: ضع/أزل علامة تعليق للسطر الحالي (أو الأسطر المحددة)

en: Commenting is not supported for this file type
ar: التعليق غير مدعوم لنوع هذا الملف

en: Complete
ar: إكمال

en: Constant cursor position display
ar: عرض مستمر لموضع المؤشر

en: Constantly show cursor position
ar: إظهار موضع المؤشر باستمرار

en: Conversion of typed tabs to spaces
ar: تحويل الألسنة المكتوبة إلى مسافات

en: Convert typed tabs to spaces
ar: تحويل الألسنة المكتوبة إلى مسافات

en: Copied nothing
ar: لا شيء نُسخ

en: Copy
ar: انسخ

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ar: انسخ السطر الحالي (أو المنطقة المحددة) وخزنه في مخزن القص

en: Could not create pipe: %s
ar: تعذر إنشاء أنبوب: %s

en: Could not find syntax "%s" to extend
ar: تعذر العثور على التنسيق "%s" لتوسعته

en: Could not fork: %s
ar: تعذر التفرع (fork): %s

en: Could not get size of pipe buffer
ar: تعذر الحصول على حجم المخزن المؤقت للأنبوب

en: Could not reconnect stdin to keyboard
ar: فشل إعادة ربط المدخل القياسي (stdin) بلوحة المفاتيح

en: Couldn't determine hostname: %s
ar: تعذر تحديد اسم المضيف: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file
ar: تعذر تحديد هويتي لملف القفل

en: Count the number of lines, words, and characters
ar: احسب عدد الأسطر والكلمات والمحارف

en: Current syntax determines Tab
ar: الصيغة الحالية تحدد علامة الجدولة

en: Cut
ar: قص

en: Cut Till End
ar: قص حتى النهاية

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ar: قص السطر الحالي (أو المنطقة المحددة) وخزنه في مخزن القص

en: Cut from cursor to end of line
ar: القص من موقع المؤشر إلى نهاية السطر

en: Cut from the cursor position to the end of the file
ar: قص من موضع المؤشر إلى نهاية الملف

en: Cut to end
ar: قص حتى النهاية

en: Cutbuffer is empty
ar: مخزن القص فارغ

en: Cycle
ar: تدوير

en: DIR:
ar: المجلد:

en: DOS
ar: دوس

en: DOS Format
ar: تنسيق دوس

en: Delete
ar: حذف

en: Delete backward from cursor to word start
ar: احذف للخلف من المؤشر إلى بداية الكلمة

en: Delete forward from cursor to next word start
ar: احذف للأمام من المؤشر إلى بداية الكلمة التالية

en: Delete the character to the left of the cursor
ar: احذف المحرف الذي على يسار المؤشر

en: Delete the character under the cursor
ar: احذف المحرف الواقع تحت المؤشر

en: Detect word boundaries more accurately
ar: كشف حدود الكلمات بدقة أكبر

en: Directory '%s' does not exist
ar: المجلد '%s' غير موجود

en: Directory '%s' is not writable
ar: المجلد '%s' لا يمكن الكتابة فيه

en: Directory for saving unique backup files
ar: دليل لحفظ ملفات النسخ الاحتياطي الفريدة

en: Discard buffer
ar: تجاهل المخبأ

en: Display overlong lines on multiple rows
ar: عرض السطور الطويلة جداً في صفوف متعددة

en: Display the position of the cursor
ar: اعرض موضع المؤشر

en: Display this help text
ar: اعرض نص المساعدة هذا

en: Do not convert from DOS/Mac format
ar: لا تحوّل من تنسيق دوس/ماك

en: Do not read the file (only write it)
ar: عدم قراءة الملف (كتابته فقط)

en: Don't add an automatic newline
ar: عدم إضافة سطر جديد آلياً

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ar: عدم تحويل الملفات من تنسيق دوس/ماك

en: Don't hard-wrap long lines [default]
ar: عدم القيام بالالتفاف القسري للسطور الطويلة [مبدئي]

en: Don't look at nanorc files
ar: تجاهل ملفات nanorc

en: Don't show the two help lines
ar: عدم إظهار سطري المساعدة

en: Down to anchor
ar: نزولا للمرساة

en: Edit a replacement
ar: تحرير الاستبدال

en: Empty regex string
ar: سلسلة تعبير نمطي فارغة

en: Empty search string
ar: سلسلة بحث فارغة

en: Enable smart home key
ar: تفعيل مفتاح Home الذكي

en: Enable the use of the mouse
ar: تفعيل استخدام الفأرة

en: End
ar: النهاية

en: End of Paragraph
ar: نهاية الفقرة

en: Enter
ar: إدخال

en: Enter line number, column number
ar: أدخل رقم السطر، رقم العمود

en: Error deleting lock file %s: %s
ar: خطأ أثناء حذف ملف القفل %s: %s

en: Error expanding %s: %s
ar: خطأ أثناء تمديد %s: %s

en: Error in %s on line %zu:
ar: خطأ في %s في السطر %zu:

en: Error invoking "sort"
ar: خطأ أثناء استدعاء "sort"

en: Error invoking "spell"
ar: خطأ أثناء استدعاء "spell"

en: Error invoking "uniq"
ar: خطأ أثناء استدعاء "uniq"

en: Error invoking '%s'
ar: خطأ أثناء استدعاء '%s'

en: Error opening lock file %s: %s
ar: خطأ أثناء فتح ملف القفل %s: %s

en: Error reading %s: %s
ar: خطأ أثناء قراءة %s: %s

en: Error reading temp file: %s
ar: خطأ أثناء قراءة الملف المؤقت: %s

en: Error writing %s: %s
ar: خطأ أثناء كتابة %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
ar: خطأ أثناء كتابة ملف القفل %s: %s

en: Error writing temp file: %s
ar: خطأ أثناء كتابة الملف المؤقت: %s

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Even number of characters required
ar: يتطلب عددًا زوجيًا من المحارف

en: Execute
ar: نفّذ

en: Execute Command
ar: تنفيذ أمر

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
ar: نص مساعدة تنفيذ الأمر
    
     يسمح هذا الوضع بإدراج مخرجات أمر تشغله القشرة في المخبأ الحالي (أو في مخبأ جديد). إذا سبق الأمر رمز '|' (رمز الأنبوب)، فستمرر المحتويات الحالية للمخبأ (أو المنطقة المحددة بالعلامة) إلى الأمر عبر أنبوب.

en: Execute a function or an external command
ar: نفّذ دالة أو أمرًا خارجيًا

en: Executing...
ar: ينفّذ...

en: Exit
ar: اخرج

en: Exit from the file browser
ar: اخرج من متصفح الملفات

en: Failed to open pipe: %s
ar: فشل فتح الأنبوب: %s

en: Failed to open stdin: %s
ar: فشل فتح المدخل القياسي (stdin): %s

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
ar: الملف "%s" موجود؛ أأكتب فوقه؟

en: File "%s" not found
ar: الملف "%s" غير موجود

en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
ar: الملف %s قيد التحرير بواسطة %s (باستخدام %s، PID %s)؛ أفتحه على أي حال؟

en: File '%s' is unwritable
ar: الملف '%s' غير قابل للكتابة

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ar: نص مساعدة متصفح الملفات
    
     يستخدم متصفح الملفات لتصفح بنية المجلدات بصرياً لاختيار ملف للقراءة أو الكتابة. يمكنك استخدام مفاتيح الأسهم أو Page Up/Down للتنقل بين الملفات، وS أو Enter لاختيار الملف المحدد أو دخول المجلد المحدد. للانتقال للأعلى مستوى واحد، اختر المجلد المسمى ".." في رأس قائمة الملفات.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في متصفح الملفات:

en: File exists -- cannot overwrite
ar: الملف موجود -- لا يمكن الكتابة فوقه

en: File on disk has been truncated!
ar: بُتر الملف على القرص!

en: File on disk has changed
ar: تغير الملف الموجود على القرص

en: File to insert [from %s]
ar: الملف المراد إدراجه [من %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
ar: الملف المراد إدراجه دون تحويل [من %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
ar: الملف المراد قراءته في مخزن مؤقت جديد [من %s]

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
ar: الملف المراد قراءته دون تحويل في مخزن مؤقت جديد [من %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
ar: عدل الملف منذ أن فتحته؛ أأستمر في الحفظ؟

en: Finished checking spelling
ar: انتهى تدقيق الإملاء

en: First File
ar: الملف الأول

en: First Line
ar: السطر الأول

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
ar: إصلاح مشكلة خلط Backspace/Delete

en: Fix numeric keypad key confusion problem
ar: إصلاح مشكلة خلط مفاتيح لوحة الأرقام

en: Flawed paste
ar: لصق معيب

en: For ncurses:
ar: لأجل ncurses:

en: Formatter
ar: منسق

en: Forward
ar: أمام

en: Full Justify
ar: ضبط كامل

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
ar: الوظيفة '%s' غير موجودة في القائمة '%s'

en: Go To Dir
ar: إلى الدليل

en: Go To Directory
ar: اذهب إلى المجلد

en: Go To Line
ar: اذهب للسطر

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ar: نص مساعدة الذهاب إلى سطر
    
     أدخل رقم السطر الذي ترغب في الذهاب إليه واضغط Enter. إذا كان عدد أسطر النص أقل من الرقم الذي أدخلته، فسينتقل بك إلى السطر الأخير من الملف.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع الذهاب إلى سطر:

en: Go To Text
ar: اذهب للنص

en: Go back one character
ar: ارجع محرفًا واحدًا للخلف

en: Go back one word
ar: ارجع كلمة واحدة للخلف

en: Go forward one character
ar: تقدم محرفًا واحدًا للأمام

en: Go forward one word
ar: تقدم كلمة واحدة للأمام

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
ar: اذهب إلى ما بعد نهاية الفقرة؛ ثم إلى الفقرة التالية

en: Go one screenful down
ar: اذهب شاشة كاملة للأسفل

en: Go one screenful up
ar: اذهب شاشة كاملة للأعلى

en: Go to beginning of current line
ar: اذهب إلى بداية السطر الحالي

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
ar: اذهب إلى بداية الفقرة؛ ثم إلى الفقرة السابقة

en: Go to directory
ar: اذهب إلى الدليل

en: Go to end of current line
ar: اذهب إلى نهاية السطر الحالي

en: Go to file browser
ar: اذهب إلى متصفح الملفات

en: Go to first row in the viewport
ar: اذهب إلى الصف الأول في منفذ العرض

en: Go to first row in this column
ar: اذهب إلى الصف الأول في هذا العمود

en: Go to last row in the viewport
ar: اذهب إلى الصف الأخير في منفذ العرض

en: Go to last row in this column
ar: اذهب إلى الصف الأخير في هذا العمود

en: Go to lefthand column
ar: اذهب إلى العمود الأيسر

en: Go to line and column number
ar: اذهب إلى رقم السطر والعمود

en: Go to next block of text
ar: اذهب إلى كتلة النص التالية

en: Go to next line
ar: اذهب إلى السطر التالي

en: Go to next linter msg
ar: اذهب إلى رسالة الفحص التالية

en: Go to previous block of text
ar: اذهب إلى كتلة النص السابقة

en: Go to previous line
ar: اذهب إلى السطر السابق

en: Go to previous linter msg
ar: اذهب إلى رسالة الفحص السابقة

en: Go to righthand column
ar: اذهب إلى العمود الأيمن

en: Go to the first file in the list
ar: اذهب إلى أول ملف في القائمة

en: Go to the first line of the file
ar: اذهب إلى السطر الأول من الملف

en: Go to the last file in the list
ar: اذهب إلى آخر ملف في القائمة

en: Go to the last line of the file
ar: اذهب إلى السطر الأخير من الملف

en: Go to the matching bracket
ar: اذهب إلى القوس المطابق

en: Go to the next file in the list
ar: اذهب إلى الملف التالي في القائمة

en: Go to the previous file in the list
ar: اذهب إلى الملف السابق في القائمة

en: Got 0 parsable lines from command: %s
ar: استلمت 0 أسطر قابلة للتحليل من الأمر: %s

en: Guide column "%s" is invalid
ar: دليل العمود "%s" غير صالح

en: Hard wrapping of overlong lines
ar: لف صلب للأسطر الطويلة جداً

en: Help
ar: مساعدة

en: Help mode
ar: وضع المساعدة

en: Hidden interface
ar: واجهة مخفية

en: Hide all bars, use whole terminal
ar: إخفاء كل الأشرطة واستخدام كامل الطرفية

en: Home
ar: البداية

en: I can't find my home directory!  Wah!
ar: تعذر العثور على المجلد المنزلي!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
ar: عند الحاجة، استخدم نانو مع خيار -I لضبط إعدادات nanorc الخاصة بك.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ar: إذا حددت نصاً باستخدام العلامة ثم بحثت للاستبدال، فستستبدل المطابقات الموجودة في النص المحدد فقط.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع البحث:

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
ar: إذا كنت بحاجة فقط لمخبأ فارغ آخر، فلا تدخل أي أمر.
    
     يمكنك أيضاً اختيار أداة من أربع أدوات، أو قص قطعة كبيرة من المخبأ، أو جعل المحرر في وضع النوم.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ar: إذا كنت بحاجة لمخبأ فارغ آخر، فلا تدخل أي اسم ملف، أو اكتب اسم ملف غير موجود واضغط Enter.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع إدراج ملف:

en: In Selection:
ar: في التحديد:

en: Indent
ar: إزاحة

en: Indent the current line (or marked lines)
ar: أزِح السطر الحالي للداخل (أو الأسطر المحددة)

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
ar: نص مساعدة إدراج ملف
    
     اكتب اسم الملف المراد إدراجه في مخبأ الملف الحالي عند موضع المؤشر الحالي.
    
     إذا جمعت نانو بدعم مخابئ ملفات متعددة، وفعلت ذلك عبر خيارات سطر الأوامر -F أو --multibuffer، أو عبر مفتاح Meta-F، أو عبر ملف nanorc، فإن إدراج ملف سيؤدي لتحميله في مخبأ منفصل (استخدم Meta-< و > للتنقل بين مخابئ الملفات).

en: Insert a newline at the cursor position
ar: أدرج سطرًا جديدًا عند موضع المؤشر

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
ar: أدرج لسانًا عند موضع المؤشر (أو أزح الأسطر المحددة)

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
ar: أدرج ملفًا آخر في المخزن الحالي (أو في مخزن جديد)

en: Insert the next keystroke verbatim
ar: أدرج ضغطة المفتاح التالية حرفياً

en: Interrupted
ar: مُقاطع

en: Invalid back reference
ar: مرجع خلفي غير صالح

en: Invalid backup directory: %s
ar: دليل نسخة احتياطية غير صالح: %s

en: Invalid character class name
ar: اسم فئة محارف غير صالح

en: Invalid code
ar: رمز غير صالح

en: Invalid collation character
ar: محرف ترتيب غير صالح

en: Invalid content of \{\}
ar: محتوى غير صالح لـ \{\}

en: Invalid line or column number
ar: رقم سطر أو عمود غير صالح

en: Invalid number
ar: رقم غير صالح

en: Invalid operating directory: %s
ar: دليل تشغيل غير صالح: %s

en: Invalid preceding regular expression
ar: التعبير النمطي السابق غير صالح

en: Invalid range end
ar: نهاية نطاق غير صالحة

en: Invalid regular expression
ar: تعبير نمطي غير صالح

en: Invalid search modifier '%c'
ar: معدل بحث غير صالح '%c'

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
ar: استدعِ برنامجاً لتنسيق/ترتيب/معالجة الذاكرة الوسيطة

en: Invoke the linter, if available
ar: استدعِ مدقق برمجي إن وُجدت

en: Invoke the spell checker, if available
ar: استدعِ مدقق الإملاء، إن توفر

en: Invoking formatter...
ar: استدعاء المنسق...

en: Invoking linter...
ar: استدعاء مدقق برمجي...

en: Invoking spell checker...
ar: استدعاء مدقق الإملاء...

en: Jump backward to the nearest anchor
ar: اقفز للخلف إلى أقرب مرساة

en: Jump forward to the nearest anchor
ar: اقفز للأمام إلى أقرب مرساة

en: Jumped to anchor
ar: قُفز إلى المرتكز

en: Justified file
ar: نُسّق الملف

en: Justified paragraph
ar: نُسّقت الفقرة

en: Justified selection
ar: نُسّق التحديد

en: Justify
ar: ساوِ

en: Justify the current paragraph
ar: سوِّ الفقرة الحالية

en: Justify the entire file
ar: سوِّ الملف كاملاً

en: Keep the line below the title bar empty
ar: إبقاء السطر تحت شريط العنوان فارغاً

en: Key is invalid in view mode
ar: المفتاح غير صالح في وضع العرض

en: Key name %s is invalid
ar: اسم المفتاح %s غير صالح

en: Keystroke %s may not be rebound
ar: ضغط المفتاح %s لا يقبل إعادة الربط

en: Last File
ar: الملف الأخير

en: Last Line
ar: السطر الأخير

en: Leading whitespace means new paragraph
ar: المسافة البيضاء البادئة تعني فقرة جديدة

en: Left Column
ar: العمود الأيسر

en: Let Bsp and Del erase a marked region
ar: السماح لـ Bsp و Del بمسح المنطقة المحددة بوسم

en: Line numbering
ar: ترقيم الأسطر

en: Linter
ar: مدقق برمجي

en: Linting --
ar: يدقق الشفرة --

en: List the names of available syntaxes
ar: سرد أسماء الصيغ المتاحة

en: Location
ar: الموقع

en: Long option
ar: الخيار الطويل

en: Mac
ar: ماك

en: Mac Format
ar: تنسيق ماك

en: Macro is empty
ar: الماكرو فارغ

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
ar: نص مساعدة نانو الرئيسي
    
     صمم محرر نانو لمحاكاة وظائف وسهولة استخدام محرر النصوص UW Pico. هناك أربعة أقسام رئيسية للمحرر. السطر العلوي يظهر إصدار البرنامج، واسم الملف الحالي، وما إذا كان الملف قد عُدل أم لا. يليه نافذة المحرر الرئيسية التي تعرض الملف الجاري تحريره. شريط الحالة هو السطر الثالث من الأسفل ويعرض رسائل هامة.

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
ar: جعل Ctrl+Right يتوقف عند نهايات الكلمات

en: Make a tab this number of columns wide
ar: جعل حجم اللسان بهذا العدد من الأعمدة

en: Making backup...
ar: ينشئ نسخة احتياطية...

en: Mark Set
ar: وضع العلامة

en: Mark Unset
ar: إلغاء العلامة

en: Mark text starting from the cursor position
ar: ضع علامة على النص بدءًا من موضع المؤشر

en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
ar: جرب ^T^Z، وفر مساحة، استأنف، ثم ^S^X

en: Meaning
ar: المعنى

en: Memory exhausted
ar: نفدت الذاكرة

en: Missing argument after '%s'
ar: معامل مفقود بعد '%s'

en: Missing color name
ar: اسم اللون مفقود

en: Missing key name
ar: اسم المفتاح مفقود

en: Missing option
ar: خيار مفقود

en: Missing regex string after '%s' command
ar: سلسلة التعبير النمطي مفقودة بعد الأمر '%s'

en: Missing syntax name
ar: اسم بناء الجملة مفقود

en: Missing }
ar: رمز } مفقود

en: Mistakes in '%s'
ar: أخطاء في '%s'

en: Modified
ar: معدل

en: Mouse support
ar: دعم الفأرة

en: Must specify a function to bind the key to
ar: يجب تحديد وظيفة لربط المفتاح بها

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
ar: يجب تحديد قائمة (أو "all") لربط أو فك ربط المفتاح فيها

en: Nano is out of memory!
ar: ذاكرة نانو نفدت!

en: New Buffer
ar: مخزن جديد

en: New File
ar: ملف جديد

en: Newer
ar: أحدث

en: Next
ar: التالي

en: Next Block
ar: الكتلة التالية

en: Next File
ar: الملف التالي

en: Next Line
ar: السطر التالي

en: Next Linter message
ar: رسالة المدقق التالية

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

en: Next Word
ar: الكلمة التالية

en: Next word...
ar: الكلمة التالية...

en: Nn
ar: لN

en: No
ar: لا

en: No Conversion
ar: لا تحويل

en: No Replace
ar: بلا استبدال

en: No current search pattern
ar: لا يوجد نمط بحث حالي

en: No entries
ar: لا توجد مدخلات

en: No file name
ar: لا يوجد اسم ملف

en: No formatter is defined for this type of file
ar: لا يوجد منسق معرّف لهذا النوع من الملفات

en: No further matches
ar: لا توجد مطابقات أخرى

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
ar: لا يوجد مفتاح مرتبط بالدالة '%s' في القائمة '%s'. يخرج الآن.

en: No linter is defined for this type of file
ar: لا يوجد مدقق برمجي معرّف لهذا النوع من الملفات

en: No match
ar: لا يوجد تطابق

en: No matches
ar: لا توجد مطابقات

en: No matching bracket
ar: لا يوجد قوس مطابق

en: No messages for this file
ar: لا توجد رسائل لهذا الملف

en: No more open file buffers
ar: لا توجد مخازن ملفات مفتوحة أخرى

en: No previous regular expression
ar: لا يوجد تعبير نمطي سابق

en: No word fragment
ar: لا يوجد جزء من كلمة

en: Non-blank characters required
ar: يتطلب محارف غير فارغة

en: Not a bracket
ar: ليس قوسًا

en: Not possible with '%s'
ar: غير ممكن مع '%s'

en: Nothing changed
ar: لا شيء تغير

en: Nothing to redo
ar: لا يوجد ما يمكن إعادته

en: Nothing to undo
ar: لا يوجد شيء للتراجع عنه

en: Nothing was cut
ar: لا شيء قُص

en: Older
ar: أقدم

en: Option
ar: الخيار

en: Option "%s" requires an argument
ar: الخيار "%s" يتطلب معاملًا

en: Paste
ar: ألصق

en: Paste is ignored
ar: تُجوهل اللصق

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
ar: الصق محتويات مخزن القص عند موضع المؤشر الحالي

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
ar: المسار %s ليس مجلداً ويجب أن يكون كذلك.
    لن يتمكن نانو من تحميل أو حفظ تاريخ البحث أو مواضع المؤشر.

en: Path '%s' is not a directory
ar: المسار '%s' ليس مجلداً

en: Path '%s' is not accessible
ar: المسار '%s' لا يمكن الوصول إليه

en: Path '%s': %s
ar: المسار '%s': %s

en: Path is too long
ar: المسار طويل جداً

en: Pipe Text
ar: تمرير النص

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
ar: مرّر الذاكرة الحالية (أو المنطقة المحددة) إلى الأمر

en: Piping failed
ar: فشل الأنبوب

en: Place or remove an anchor at the current line
ar: ضع أو أزل مرساة عند السطر الحالي

en: Placed anchor
ar: وُضع المرتكز

en: Premature end of regular expression
ar: نهاية سابقة لأوانها للتعبير النمطي

en: Prepend
ar: قدّم

en: Prepend Selection to File
ar: أضف التحديد إلى بداية الملف

en: Prepend to File
ar: أضف إلى بداية الملف

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ar: الحفاظ على مفتاحي XON (^Q) و XOFF (^S)

en: Prev Block
ar: الكتلة السابقة

en: Prev File
ar: الملف السابق

en: Prev Line
ar: السطر السابق

en: Prev Page
ar: الصفحة السابقة

en: Prev Word
ar: الكلمة السابقة

en: Previous
ar: السابق

en: Previous Linter message
ar: رسالة المدقق السابقة

en: Print version information and exit
ar: اطبع معلومات الإصدار واخرج

en: Problems with history file
ar: مشكلات في ملف السجل

en: Program '%s' complained
ar: أصدر البرنامج '%s' خطأً

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
ar: ادفع سطر المؤشر إلى الوسط، ثم الأعلى، ثم الأسفل

en: Read %zu line | Read %zu lines
ar[0]: لم تقرأ أي أسطر
ar[1]: قُرئ سطر واحد
ar[2]: قُرئ سطران
ar[3]: قُرئ %zu أسطر
ar[4]: قُرئ %zu سطرًا
ar[5]: قُرئ %zu سطر

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
ar[0]: لم تقرأ أي أسطر (حُوّلت من تنسيق دوس)
ar[1]: قُرئ سطر واحد (حُوّل من تنسيق دوس)
ar[2]: قُرئ سطران (حُوّلا من تنسيق دوس)
ar[3]: قُرئ %zu أسطر (حُوّلت من تنسيق دوس)
ar[4]: قُرئ %zu سطرًا (حُوّلت من تنسيق دوس)
ar[5]: قُرئ %zu سطر (حُوّلت من تنسيق دوس)

en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
ar[0]: لم تقرأ أي أسطر (حُوّلت من تنسيق ماك)
ar[1]: قُرئ سطر واحد (حُوّل من تنسيق ماك)
ar[2]: قُرئ سطران (حُوّلا من تنسيق ماك)
ar[3]: قُرئ %zu أسطر (حُوّلت من تنسيق ماك)
ar[4]: قُرئ %zu سطرًا (حُوّلت من تنسيق ماك)
ar[5]: قُرئ %zu سطر (حُوّلت من تنسيق ماك)

en: Read File
ar: اِقرأ ملف

en: Read a file into a new buffer by default
ar: قراءة الملف في ذاكرة وسيطة جديدة بشكل مبدئي

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
ar: قراءة البيانات من لوحة المفاتيح؛ اكتب ^D أو ^D^D للإنهاء.

en: Reading from FIFO...
ar: يقرأ من FIFO...

en: Reading...
ar: يقرأ...

en: Recall the next command
ar: استدعِ الأمر التالي

en: Recall the next search/replace string
ar: استدعِ سلسلة البحث/الاستبدال التالية

en: Recall the previous command
ar: استدعِ الأمر السابق

en: Recall the previous search/replace string
ar: استدعِ سلسلة البحث/الاستبدال السابقة

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ar: استقبال SIGHUP أو SIGTERM

en: Record
ar: تسجيل

en: Recording a macro...
ar: تسجيل ماكرو...

en: Redid %s
ar: أعاد تنفيذ %s

en: Redo
ar: كرّر

en: Redo the last undone operation
ar: أعد تنفيذ العملية الأخيرة المتراجع عنها

en: Refresh
ar: حدّث

en: Refresh (redraw) the current screen
ar: حدّث (أعد رسم) الشاشة الحالية

en: Refresh the file list
ar: حدّث قائمة الملفات

en: Reg.exp.
ar: تعبير نمطي

en: Regex strings must begin and end with a " character
ar: يجب أن تبدأ وتنتهي سلاسل التعبير النمطي برمز "

en: Regular expression to match quoting
ar: تعبير نمطي لمطابقة الاقتباس

en: Regular expression too big
ar: التعبير النمطي كبير جداً

en: Removed anchor
ar: أُزيل المرتكز

en: Replace
ar: استبدل

en: Replace a string or a regular expression
ar: استبدل سلسلة نصية أو تعبيرًا نمطيًا

en: Replace this instance?
ar: هل استبدل هذا الموضع؟

en: Replace with
ar: استبدل بـ

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
ar[0]: استبدل 0 موضع
ar[1]: استبدل موضع واحد
ar[2]: استبدل موضعين
ar[3]: استبدل %zd مواضع
ar[4]: استبدل %zd موضعًا
ar[5]: استبدل %zd موضع

en: Requested fill size "%s" is invalid
ar: حجم الملء المطلوب "%s" غير صالح

en: Requested tab size "%s" is invalid
ar: حجم الألسنة المطلوب "%s" غير صالح

en: Restrict access to the filesystem
ar: تقييد الوصول إلى نظام الملفات

en: Restricted
ar: مقيد

en: Reverse the direction of the search
ar: اعكس اتجاه البحث

en: Right Column
ar: العمود الأيمن

en: Run Macro
ar: تشغيل ماكرو

en: Run the last recorded macro
ar: شغّل آخر ماكرو مسجل

en: Save
ar: حفظ

en: Save & reload old search/replace strings
ar: حفظ وإعادة تحميل سلاسل البحث/الاستبدال

en: Save & restore position of the cursor
ar: حفظ واستعادة موضع المؤشر

en: Save a file by default in Unix format
ar: حفظ الملف مبدئيًا بتنسيق يونكس

en: Save backups of existing files
ar: حفظ نسخ احتياطية للملفات الموجودة

en: Save changes on exit, don't prompt
ar: احفظ التغييرات عند الخروج دون سؤال

en: Save file under DIFFERENT NAME?
ar: أحفظ الملف باسم مغاير؟

en: Save file without prompting
ar: احفظ الملف دون سؤال

en: Save modified buffer before linting?
ar: حفظ المخزن المؤقت المعدل قبل التدقيق؟

en: Save modified buffer?
ar: حفظ المخبأ المعدل؟

en: Scroll Down
ar: مرر للأسفل

en: Scroll Left
ar: مرر لليسار

en: Scroll Right
ar: مرر لليمين

en: Scroll Up
ar: مرر للأعلى

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
ar: مرر سطرًا واحدًا للأسفل دون تحريك المؤشر نصيًا

en: Scroll only the current line sideways
ar: مرر السطر الحالي فقط جانبيًا

en: Scroll per half-screen, not per line
ar: التمرير بنصف شاشة، وليس بالسطر

en: Scroll the viewport a tabsize to the left
ar: مرر منطقة العرض بمقدار عرض علامة تبويب واحدة إلى اليسار

en: Scroll the viewport a tabsize to the right
ar: مرر منطقة العرض بمقدار عرض علامة تبويب واحدة إلى اليمين

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
ar: مرر سطرًا واحدًا للأعلى دون تحريك المؤشر نصيًا

en: Search
ar: ابحث

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ar: نص مساعدة أمر البحث
    
     أدخل الكلمات أو المحارف التي ترغب في البحث عنها، ثم اضغط Enter. إذا وجد تطابق للنص الذي أدخلته، ستحدث الشاشة للانتقال لموقع أقرب تطابق لسلسلة البحث.
    
     ستظهر سلسلة البحث السابقة بين قوسين بعد مطالبة البحث. الضغط على Enter دون إدخال أي نص يؤدي لتنفيذ البحث السابق.

en: Search Wrapped
ar: التف البحث

en: Search backward for a string
ar: ابحث للخلف عن سلسلة نصية

en: Search backward for a string or a regular expression
ar: ابحث للخلف عن سلسلة نصية أو تعبير نمطي

en: Search forward for a string
ar: ابحث للأمام عن سلسلة نصية

en: Search forward for a string or a regular expression
ar: ابحث للأمام عن سلسلة نصية أو تعبير نمطي

en: Search next occurrence backward
ar: ابحث عن الظهور التالي للخلف

en: Search next occurrence forward
ar: ابحث عن الظهور التالي للأمام

en: Searching...
ar: يبحث الآن...

en: Selection is empty
ar: التحديد فارغ

en: Set Mark
ar: ضع علامة

en: Set operating directory
ar: تحديد دليل العمل

en: Set width for hard-wrap and justify
ar: ضبط العرض للالتفاف القسري والمحاذاة

en: Show a feedback bar at the bottom
ar: إظهار شريط التغذية الراجعة في الأسفل

en: Show a guiding bar at this column
ar: إظهار شريط دليل عند هذا العمود

en: Show a position+portion indicator
ar: إظهار مؤشر الموقع والجزء

en: Show cursor in file browser & help text
ar: إظهار المؤشر في متصفح الملفات ونص المساعدة

en: Show line numbers in front of the text
ar: أظهر أرقام السطور أمام النص

en: Show some states on the title bar
ar: إظهار بعض الحالات في شريط العنوان

en: Show this help text and exit
ar: أظهر نص المساعدة هذا والخروج

en: Smart home key
ar: مفتاح البداية الذكي

en: Soft wrapping of overlong lines
ar: لف ناعم للأسطر الطويلة جداً

en: Someone else is also editing this file
ar: شخص آخر يحرر هذا الملف أيضاً

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
ar: عذرًا! انهار نانو! الرمز: %d. يرجى الإبلاغ عن علة.

en: Special thanks to:
ar: شكر خاص لكل من:

en: Specified rcfile does not exist
ar: ملف rcfile المحدد غير موجود

en: Spell Check
ar: تدقيق إملائي

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
ar: نص مساعدة تدقيق الإملاء
    
     يقوم مدقق الإملاء بفحص إملاء كل النص في الملف الحالي. عند مواجهة كلمة غير معروفة، تُميز ويُمكن تحرير بديل لها. سيطالبك النظام بعد ذلك باستبدال كل مثيل للكلمة الخطأ في الملف الحالي، أو في النص المحدد إذا كنت قد استخدمت العلامة.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع تدقيق الإملاء:

en: Standard input is not a terminal
ar: المدخل القياسي ليس طرفية

en: Start/stop recording a macro
ar: ابدأ/أوقف تسجيل الماكرو

en: Stopped recording
ar: توقف التسجيل

en: Success
ar: نجاح

en: Suspend
ar: تعليق

en: Suspend the editor (return to the shell)
ar: علّق المحرر (العودة إلى الغلاف)

en: Switch to the next file buffer
ar: انتقل إلى ذاكرة الملف التالية

en: Switch to the previous file buffer
ar: انتقل إلى ذاكرة الملف السابقة

en: Syntax "%s" has no color commands
ar: بناء الجملة "%s" لا يملك أوامر ألوان

en: Syntax definition to use for coloring
ar: تعريف بناء الجملة لاستخدامه في التلوين

en: Tab
ar: لسان

en: Thank you for using nano!
ar: شكراً لاستخدامكم نانو!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
ar: تنسيق "مبدئي" لا يقبل تعابير '%s' النمطية

en: The "default" syntax does not accept extensions
ar: بناء الجملة المبدئي لا يقبل الامتدادات

en: The "none" syntax is reserved
ar: بناء الجملة "none" محجوز

en: The Free Software Foundation
ar: مؤسسة البرمجيات الحرة

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
ar: يُظهر السطران الأخيران الاختصارات الأكثر استخداماً في المحرر.
    
     تُكتب الاختصارات كما يلي: يشار إلى تسلسل مفتاح Control بـ '^' ويمكن إدخالها إما باستخدام مفتاح Ctrl أو بالضغط على مفتاح Esc مرتين. يشار إلى تسلسل مفتاح Meta بـ 'M-' ويمكن إدخالها باستخدام مفتاح Alt أو Cmd أو Esc، حسب إعداد لوحة المفاتيح لديك.

en: The nano text editor
ar: محرر النصوص نانو

en: The working directory has disappeared
ar: اختفى مجلد العمل

en: There are no anchors
ar: لا توجد مرتكزات

en: This function is disabled in restricted mode
ar: هذه الوظيفة معطلة في الوضع المقيد

en: This is the only anchor
ar: هذا هو المرتكز الوحيد

en: This is the only occurrence
ar: هذا هو الظهور الوحيد

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
ar: هذه الرسالة تخص ملفاً غير مفتوح %s، هل تفتحه في مخزن مؤقت جديد؟

en: Throw away the current line (or marked region)
ar: انبذ السطر الحالي (أو المنطقة المحددة)

en: To Bracket
ar: إلى القوس

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
ar: لوضع المؤشر على سطر معين من الملف، ضع رقم السطر مع
    علامة '+' قبل اسم الملف. يمكن إضافة رقم العمود بعد الفاصلة.

en: To suspend, type ^T^Z
ar: للتعليق، اكتب ^T^Z

en: Toggle appending
ar: بدّل الإلحاق

en: Toggle backing up of the original file
ar: بدّل النسخ الاحتياطي للملف الأصلي

en: Toggle prepending
ar: بدّل التصدير

en: Toggle the case sensitivity of the search
ar: بدّل حالة حساسية حالة الأحرف في البحث

en: Toggle the use of DOS format
ar: بدّل استخدام تنسيق دوس (DOS)

en: Toggle the use of Mac format
ar: بدّل استخدام تنسيق ماك (Mac)

en: Toggle the use of a new buffer
ar: بدّل استخدام ذاكرة جديدة

en: Toggle the use of regular expressions
ar: بدّل استخدام التعبيرات النمطية

en: Too many errors from stdin
ar: أخطاء كثيرة جداً من المدخل القياسي (stdin)

en: Too many existing backup files
ar: يوجد الكثير من ملفات النسخ الاحتياطي

en: Too much input at once
ar: مدخلات كثيرة جداً في آن واحد

en: Too tiny
ar: صغير جدًا

en: Top Row
ar: الصف العلوي

en: Trailing backslash
ar: شرطة مائلة عكسية في النهاية

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
ar: تقليم مسافات التذييل عند الالتفاف القسري

en: Try and complete the current word
ar: حاول إكمال الكلمة الحالية

en: Trying again in your home directory
ar: يحاول مجددًا في دليلك المنزلي

en: Two single-column characters required
ar: يتطلب محرفين من عمود واحد

en: Type '%s -h' for a list of available options.
ar: اكتب '%s -h' لعرض قائمة الخيارات المتاحة.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
ar: غير قادر على إنشاء المجلد %s: %s
    هو مطلوب لحفظ/تحميل تاريخ البحث أو مواضع المؤشر.

en: Unbindable key: M-^%c
ar: مفتاح لا يقبل الربط: M-^%c

en: Unbindable key: ^[
ar: مفتاح لا يقبل الربط: ^[

en: Unbound key
ar: مفتاح غير مربوط

en: Unbound key: %s%c
ar: مفتاح غير مربوط: %s%c

en: Unbound key: F%i
ar: مفتاح غير مربوط: F%i

en: Undid %s
ar: تراجع عن %s

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo the last operation
ar: تراجع عن العملية الأخيرة

en: Unfindable word: %s
ar: كلمة لا يمكن العثور عليها: %s

en: Unicode Input: %s
ar: إدخال يونيكود: %s

en: Unindent
ar: إلغاء الإزاحة

en: Unindent the current line (or marked lines)
ar: أزِح السطر الحالي للخارج (أو الأسطر المحددة)

en: Unknown function: %s
ar: دالة مجهولة: %s

en: Unknown menu: %s
ar: قائمة مجهولة: %s

en: Unknown option: %s
ar: خيار مجهول: %s

en: Unknown sequence
ar: تسلسل مجهول

en: Unknown syntax name: %s
ar: اسم بناء جملة غير معروف: %s

en: Unmatched ( or \(
ar: قوس ( أو \( غير مغلق

en: Unmatched ) or \)
ar: قوس ) أو \) غير متوافق

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ar: قوس [ أو [^ أو [: أو [. أو [= غير مغلق

en: Unmatched \{
ar: قوس \{ غير مغلق

en: Unpaired quote in syntax name
ar: اقتباس غير مقترن في اسم بناء الجملة

en: Up to anchor
ar: صعودا للمرساة

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
ar: الاستخدام: nano [خيارات] [[+سطر[,عمود]] ملف]...

en: Use "fg" to return to nano.
ar: استخدم "fg" للعودة إلى نانو.

en: Use (vim-style) lock files
ar: استخدام ملفات القفل (بأسلوب vim)

en: Use better-known key bindings
ar: استخدام روابط مفاتيح أكثر شيوعًا

en: Use bold instead of reverse video text
ar: استخدام الخط العريض بدلاً من النص المعكوس

en: Use only this file for configuring nano
ar: استخدم هذا الملف فقط لضبط نانو

en: Use this alternative spell checker
ar: استخدام مدقق إملائي بديل

en: Verbatim
ar: حرفي

en: Verbatim Input
ar: إدخال حرفي

en: View
ar: عرض

en: View mode (read-only)
ar: وضع العرض (للقراءة فقط)

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
ar: مرحباً بك في نانو. للمساعدة الأساسية، اضغط Ctrl+G.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
ar: عندما يكون اسم الملف '-'، يقرأ نانو البيانات من المدخل القياسي.

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
ar: عند الالتفاف اللين، نفذه عند المسافات البيضاء

en: Where Is
ar: أين هو

en: Where Was
ar: أين كان

en: Which other characters are word parts
ar: المحارف الأخرى التي تعتبر جزءاً من الكلمة

en: Whitespace display
ar: عرض المسافات البيضاء

en: Wipe status bar upon next keystroke
ar: مسح شريط الحالة عند ضغطة المفتاح التالية

en: Word Count
ar: عدد الكلمات

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ar: نص مساعدة كتابة الملف
    
     اكتب الاسم الذي ترغب في حفظ الملف الحالي به واضغط Enter لحفظ الملف.
    
     إذا حددت نصاً باستخدام العلامة، فستطالب بحفظ الجزء المحدد فقط في ملف منفصل. لتقليل احتمالية الكتابة فوق الملف الحالي بجزء منه فقط، فإن اسم الملف الحالي ليس هو المبدئي في هذا الوضع.
    
     مفاتيح الوظائف التالية متاحة في وضع كتابة الملف:

en: Write Out
ar: اكتب

en: Write Selection to File
ar: اكتب التحديد إلى الملف

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
ar: اكتب المخزن المؤقت الحالي (أو المنطقة المحددة) على القرص

en: Write to File
ar: اكتب إلى ملف

en: Writing to FIFO...
ar: يكتب إلى FIFO...

en: Writing...
ar: يكتب...

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
ar[0]: لم تُكتب أي أسطر
ar[1]: كُتب سطر واحد
ar[2]: كُتب سطران
ar[3]: كُتب %zu أسطر
ar[4]: كُتب %zu سطرًا
ar[5]: كُتب %zu سطر

en: Yes
ar: نعم

en: Yy
ar: نY

en: Zap
ar: مسح

en: addition
ar: إضافة

en: and anyone else we forgot...
ar: وكل من نسينا ذكره...

en: character | characters
ar[0]: حرف
ar[1]: حرف واحد
ar[2]: حرفان
ar[3]: حروف
ar[4]: حرفاً
ar[5]: حروف

en: comment
ar: تعليق

en: cut
ar: قص

en: deletion
ar: حذف

en: disabled
ar: معطل

en: enable/disable
ar: تمكين/تعطيل

en: enabled
ar: مفعل

en: erasure
ar: محو

en: filtering
ar: يصفي

en: formatting
ar: تنسيق

en: indent
ar: إزاحة للداخل

en: insertion
ar: إدراج

en: justification
ar: ضبط النص

en: line | lines
ar[0]: سطر
ar[1]: سطر واحد
ar[2]: سطران
ar[3]: أسطر
ar[4]: سطراً
ar[5]: أسطر

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
ar: السطر %*zd/%zd (%2d%%)، العمود %2zu/%2zu (%3d%%)، المحرف %*zu/%zu (%2d%%)

en: line break
ar: فاصل أسطر

en: line join
ar: ضم أسطر

en: magic_file(%s) failed: %s
ar: فشل magic_file(%s)‎: %s

en: magic_load() failed: %s
ar: فشل magic_load()‎: %s

en: paste
ar: لصق

en: replacement
ar: استبدال

en: spelling correction
ar: تصحيح إملائي

en: the many translators and the TP
ar: المترجمون الكثر ومشروع الترجمة (TP)

en: uncomment
ar: أزل التعليق

en: unindent
ar: إلغاء الإزاحة

en: version
ar: الإصدار

en: word | words
ar[0]: كلمة
ar[1]: كلمة واحدة
ar[2]: كلمتان
ar[3]: كلمات
ar[4]: كلمة
ar[5]: كلمات
