psmisc 23.5rc1 - en to da translation catalogue (85 entries)

en: 
      PID    start at this PID; default is 1 (init)
      USER   show only trees rooted at processes of this user
da: 
      PID    start ved denne PID; standard er 1 (init)
      USER   vis kun træstrukturer som har denne bruger som rod

en: 
    Display a tree of processes.
da: 
    Vis et procestræ.

en:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          require exact match for very long names
      -I,--ignore-case    case insensitive process name match
      -g,--process-group  kill process group instead of process
      -y,--younger-than   kill processes younger than TIME
      -o,--older-than     kill processes older than TIME
      -i,--interactive    ask for confirmation before killing
      -l,--list           list all known signal names
      -q,--quiet          don't print complaints
      -r,--regexp         interpret NAME as an extended regular expression
      -s,--signal SIGNAL  send this signal instead of SIGTERM
      -u,--user USER      kill only process(es) running as USER
      -v,--verbose        report if the signal was successfully sent
      -V,--version        display version information
      -w,--wait           wait for processes to die
      -n,--ns PID         match processes that belong to the same namespaces
                          as PID
da:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          kræver eksakt match for meget lange navne
      -I,--ignore-case    ikke-versalfølsom match af navn på proces
      -g,--process-group  dræb proces-gruppe i stedet for proces
      -y,--younger-than   dræb processer yngre end TID
      -o,--older-than     dræb processer ældre end TID
      -i,--interactive    spørg efter bekræftelse før der dræbes
      -l,--list           vis alle kendte signalnavne
      -q,--quiet          udskriv ikke reklamationer
      -r,--regexp         fortolk NAVN som et udvidet regulært udtryk
      -s,--signal SIGNAL  send dette signal i stedet for SIGTERM
      -u,--user BRUGER    dræb kun proces(ser) som kører som BRUGER
      -v,--verbose        rapportér hvis signalet blev sendt med succes
      -V,--version        vis information om version
      -w,--wait           vent på at processer dør
      -n,--ns PID         match processer som tilhører det samme navnerum
                          som PID

en:   -4,--ipv4             search IPv4 sockets only
      -6,--ipv6             search IPv6 sockets only
da:   -4,--ipv4             søg kun IPv4-sokler
      -6,--ipv6             søg kun IPv6-sokler

en:   -C, --color=TYPE    color process by attribute
                          (age)
da:   -C, --color=TYPE    farvelæg process efter attribut
                          (alder)

en:   -Z, --security-context
                          show security attributes
da:   -Z, --security-context
                          vis sikkerhedsattributter

en:   -Z,--context REGEXP kill only process(es) having context
                          (must precede other arguments)
da:   -Z,--context REGUDTRYK dræb kun proces(ser) som har kontekst
                             (skal stå før andre argumenter)

en:   -a, --arguments     show command line arguments
      -A, --ascii         use ASCII line drawing characters
      -c, --compact-not   don't compact identical subtrees
da:   -a, --arguments     vis kommandolinje-argumenter
      -A, --ascii         anvend ASCII-skrifttegn til linjetegn
      -c, --compact       undlad at sammenpakke identiske understrukturer

en:   -g, --show-pgids    show process group ids; implies -c
      -G, --vt100         use VT100 line drawing characters
da:   -g, --show-pgids    vis procesgruppe-id'er; -c er underforstået
      -G, --vt100         anvend VT100-skrifttegn til linjetegn

en:   -h, --highlight-all highlight current process and its ancestors
      -H PID, --highlight-pid=PID
                          highlight this process and its ancestors
      -l, --long          don't truncate long lines
da:   -h, --highlight-all fremhæv nuværende proces og dens forfædre
      -H PID, --highlight-pid=PID
                          fremhæv denne proces og dens forfædre
      -l, --long          undlad at afkorte lange linjer

en:   -n, --numeric-sort  sort output by PID
      -N TYPE, --ns-sort=TYPE
                          sort output by this namespace type
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     show PIDs; implies -c
da:   -n, --numeric-sort  sorter uddata efter PID
      -N TYPE, --ns-sort=TYPE
                          sorter efter navnerumstype
                          (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     vis PID'er; -c er underforstået

en:   -s, --show-parents  show parents of the selected process
      -S, --ns-changes    show namespace transitions
      -t, --thread-names  show full thread names
      -T, --hide-threads  hide threads, show only processes
da:   -s, --show-parents  vis overprocesser for den valgte proces
      -S, --ns-changes    vis navnerumsovergange
      -t, --thread-names  vis fulde trådnavne
      -T, --hide-threads  skjul tråde og vis kun processer

en:   -u, --uid-changes   show uid transitions
      -U, --unicode       use UTF-8 (Unicode) line drawing characters
      -V, --version       display version information
da:   -u, --uid-changes   vis uid-overgange
      -U, --unicode       anvend UTF-8-skrifttegn (Unicode) til linjetegn
      -V, --version       vis information om version

en: %*s USER        PID ACCESS COMMAND
da: %*s BRUGER      PID ADGANG KOMMANDO

en: %s is empty (not mounted ?)
da: %s er tom (ikke monteret)?

en: %s: Invalid option %s
da: %s: Ugyldigt tilvalg %s

en: %s: no process found
da: %s: ingen proces fundet

en: %s: unknown signal; %s -l lists signals.
da: %s: ukendt signal; %s -l viser signaler.

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: /proc is not mounted, cannot stat /proc/self/stat.
da: /proc er ikke monteret, kan ikke udføre stat for /proc/self/stat.

en: Bad regular expression: %s
da: Ugyldigt regulært udtryk: %s

en: CPU Times
      This Process    (user system guest blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Child processes (user system guest):       %6.2f %6.2f %6.2f
da: CPU-tider
      Denne proces   (bruger system gæst blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Barneprocesser (bruger system gæst):       %6.2f %6.2f %6.2f

en: Can't get terminal capabilities
da: Kan ikke skaffe oplysninger om terminalens funktioner

en: Cannot allocate memory for matched proc: %s
da: Kan ikke allokere hukommelse til matchede proc: %s

en: Cannot find socket's device number.
da: Kan ikke finde sokkels enhedsnummer.

en: Cannot find user %s
da: Kan ikke finde brugeren %s

en: Cannot open /proc directory: %s
da: Kan ikke åbne mappen /proc: %s

en: Cannot open /proc/net/unix: %s
da: Kan ikke åbne /proc/net/unix: %s

en: Cannot open a network socket.
da: Kan ikke åbne en netværkssokkel.

en: Cannot open protocol file "%s": %s
da: Kan ikke åbne protokolfil »%s«: %s

en: Cannot resolve local port %s: %s
da: Kan ikke løse lokal port %s: %s

en: Cannot stat %s: %s
da: Kan ikke udføre stat %s: %s

en: Cannot stat file %s: %s
da: Kan ikke danne stat-fil %s: %s

en: Copyright (C) 2007 Trent Waddington
da: Ophavsret 2007 Trent Waddington

en: Could not kill process %d: %s
da: Kunne ikke dræbe proces %d: %s

en: Error attaching to pid %i
da: Fejl ved tilslutning til pid %i

en: Invalid namespace PID
da: Ugyldig PID for navneområde

en: Invalid namespace name
da: Ugyldigt navn på navneområde

en: Invalid option
da: Ugyldigt tilvalg

en: Invalid time format
da: Ugyldigt tidsformat

en: Kill %s(%s%d) ? (y/N)
da: Dræb %s(%s%d) ? (j/N)

en: Kill process %d ? (y/N)
da: Dræb proces %d ? (j/N)

en: Killed %s(%s%d) with signal %d
da: Dræbte %s(%s%d) med signal %d

en: Memory
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS Limit: %s
      Code Start:  %#-10lx		 Code Stop:  %#-10lx
      Stack Start: %#-10lx
      Stack Pointer (ESP): %#10lx	 Inst Pointer (EIP): %#10lx
da: Hukommelse
      Vstørrelse:  %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS-grænse: %s
      Kodestart:   %#-10lx		 Kodestop:   %#-10lx
      Stakstart:   %#-10lx
      Stakpeger (ESP): %#10lx	 Inst-peger (EIP): %#10lx

en: Namespace option requires an argument.
da: Tilvalg for navneområde kræver et argument.

en: No process specification given
da: Ingen specifikation angivet for proces

en: No processes found.
da: Fandt ingen processer.

en: No such user name: %s
da: Brugernavnet findes ikke: %s

en: PSmisc comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under
    the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
da: PSmisc leveres med absolut ingen garanti.
    Dette er fri software, og du er velkommen til at videredistribuere
    det under vilkårene i GNU General Public License.
    Yderligere oplysninger om disse sager, se filerne med navnene COPYING.

en: Page Faults
      This Process    (minor major): %8lu  %8lu
      Child Processes (minor major): %8lu  %8lu
da: Sidefejl
      Denne proces   (minor major): %8lu  %8lu
      Barneprocesser (minor major): %8lu  %8lu

en: Press return to close
da: Tryk retur for at lukke

en: Process %d not found.
da: Processen %d blev ikke fundet.

en: Process with pid %d does not exist.
da: Processen med pid %d findes ikke.

en: Process, Group and Session IDs
      Process ID: %d		  Parent ID: %d
        Group ID: %d		 Session ID: %d
      T Group ID: %d
da: Proces, Gruppe og Sessions-ID'er
        Proces ID: %d		  Forælder-ID: %d
        Gruppe-ID: %d		  Sessions-ID: %d
      T Gruppe-ID: %d

en: Process: %-14s		State: %c (%s)
      CPU#:  %-3d		TTY: %s	Threads: %ld
da: Proces:  %-14s		Tilstand: %c (%s)
      CPU#:  %-3d		TTY: %s	Tråde: %ld

en: Scheduling
      Policy: %s
      Nice:   %ld 		 RT Priority: %ld %s
da: Skedulering
      Politik: %s
      Venlig:  %ld 		 RT-prioritet: %ld %s

en: Signal %s(%s%d) ? (y/N)
da: Signal %s(%s%d) ? (j/N)

en: Specified filename %s does not exist.
da: Angivne filnavn %s findes ikke.

en: Specified filename %s is not a mountpoint.
da: Angivne filnavn %s er ikke et monteringspunkt.

en: TERM is not set
da: TERM er ikke angivet

en: Unable to allocate memory for proc_info
da: Kan ikke allokere hukommelse til proc_info

en: Unable to open stat file for pid %d (%s)
da: Ikke i stand til at åbne stat-fil for pid %d (%s)

en: Unable to scan stat file
da: Ikke i stand til at skanne stat-fil

en: Unknown local port AF %d
da: Ukendt lokal port AF %d

en: Usage: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE]
                 [-k [-i] [-SIGNAL]] NAME...
           fuser -l
           fuser -V
    Show which processes use the named files, sockets, or filesystems.
    
      -a,--all              display unused files too
      -i,--interactive      ask before killing (ignored without -k)
      -I,--inode            use always inodes to compare files
      -k,--kill             kill processes accessing the named file
      -l,--list-signals     list available signal names
      -m,--mount            show all processes using the named filesystems or
                            block device
      -M,--ismountpoint     fulfill request only if NAME is a mount point
      -n,--namespace SPACE  search in this name space (file, udp, or tcp)
      -s,--silent           silent operation
      -SIGNAL               send this signal instead of SIGKILL
      -u,--user             display user IDs
      -v,--verbose          verbose output
      -w,--writeonly        kill only processes with write access
      -V,--version          display version information
da: Brug: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE]
                [-k [-i] [-SIGNAL]] NAVN...
          fuser -l
          fuser -V
    Vis hvilke processer, der bruger de navngivne filer, sokler eller filsystemer.
    
      -a,--all              vis også ubrugte filer
      -i,--interactive      spørg før der dræbes (ignoreres uden -k)
      -I,--inode            brug altid iknuder til at sammenligne filer
      -k,--kill             dræb processer som tilgår den navngivne fil
      -l,--list-signals     vis tilgængelige signalnavne
      -m,--mount            vis alle processer med brug af de navngivne filsystemer
                            eller blokenhed
      -M,--ismountpoint     udfør kun forespørgsel hvis NAVN er et monteringspunkt
      -n,--namespace RUM    søg i dette navneområde (file, udp eller tcp)
      -s,--silent           stille kørsel
      -SIGNAL               send dette signal i stedet for SIGKILL
      -u,--user             vis id for brugere
      -v,--verbose          udskriv uddybende information
      -w,--writeonly        dræb kun processer med skriveadgang
      -V,--version          vis information om version

en: Usage: killall [OPTION]... [--] NAME...
da: Brug: killall [TILVALG]... [--] NAVN...

en: Usage: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean        output 8 bit clean streams.
        -n, --no-headers             don't display read/write from fd headers.
        -c, --follow                 peek at any new child processes too.
        -t, --tgid                   peek at all threads where tgid equals <pid>.
        -d, --duplicates-removed     remove duplicate read/writes from the output.
        -V, --version                prints version info.
        -h, --help                   prints this help.
    
      Press CTRL-C to end output.
da: Brug: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean        giver uddata i rene 8-bit strømme.
        -n, --no-headers             vis ikke læsning/skrivning fra fd-headere.
        -c, --follow                 smugkig også på alle nye barneprocesser.
        -t, --tgid                   kig på alle tråde hvor tgid er lig med <pid>.
        -d, --duplicates-removed     fjern duplikerede læsninger/skrivninger fra uddata.
        -V, --version                udskriver versionsinfo.
        -h, --help                   udskriver denne hjælpetekst.
    
      Tryk CTRL-C for at stoppe uddata.

en: Usage: prtstat [options] PID ...
           prtstat -V
    Print information about a process
        -r,--raw       Raw display of information
        -V,--version   Display version information and exit
da: Brug: prtstat [tilvalg] PID ...
          prtstat -V
    Udskriv information om en proces
        -r,--raw       Rå visning af information
        -V,--version   Vis information om version og afslut

en: Usage: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N type ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
       or: pstree -V
da: Brug: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N type ]
                 [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
       eller: pstree -V

en: You can only use files with mountpoint options
da: Du kan kun bruge filer med et angivet monteringspunkt

en: You cannot search for only IPv4 and only IPv6 sockets at the same time
da: Du kan ikke begrænse søgning til blot IPv4- og IPv6-sokler på samme tid

en: You must provide at least one PID.
da: Du skal mindst angive én PID.

en: all option cannot be used with silent option.
da: tilvalget --all kan ikke anvendes med tilvalget --silent.

en: asprintf in print_stat failed.
da: asprintf i print_stat mislykkedes.

en: disk sleep
da: disk sover

en: killall: %s lacks process entries (not mounted ?)
da: killall: %s mangler proceselementer (ikke monteret)?

en: killall: Bad regular expression: %s
da: killall: Ugyldigt regulært udtryk: %s

en: killall: Cannot get UID from process status
da: killall: Kan ikke hente UID fra status for proces

en: killall: Maximum number of names is %d
da: killall: Maksimalt antal navne er %d

en: killall: skipping partial match %s(%d)
da: killall: springer over delvist match %s(%d)

en: procfs file for %s namespace not available
da: procfs-fil for %s-navnerum er ikke tilgængelig

en: running
da: kører

en: sleeping
da: sover

en: traced
da: spores

en: unknown
da: ukendt
