aspell 0.60.8-pre2 - en to fi translation catalogue (282 entries)

en: 
      %s filter: %s
fi: 
      %s-suodatin: %s

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
fi: 
    #######################################################################
    #
    # Suodatin: %s
    #   %s
    #
    # aseteltu seuraavasti:

en:     converts from one encoding to another
fi:     muuntaa lähdekoodauksesta kohdekoodaukseen

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
fi:     tulostaa, luo tai yhdistää pää-, henkilökohtaisen, tai korvaussanakirjan.

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
fi:     luettelee saatavilla olevat sanakirjat / suodattimet / suodatintilat

en:     perform Unicode normalization
fi:     suorittaa Unicode-normalisoinnin

en:     reduce the size of a word list via affix compression
fi:     pienentää sanaluettelon kokoa liitteiden pakkauksella

en:   -?|usage         display a brief usage message
fi:   -?|usage            näytä lyhyt käyttöviesti

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
fi:   -a|pipe             ”ispell -a”-yhteensopivuustila

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
fi:   -c|check <tiedosto> tiedoston oikoluku

en:   -v|version       prints a version line
fi:   -v|version          tulostaa versiorivin

en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
fi:   <normalisointimuoto> käytettävä normalisointimuoto on joko none, internal, tai strict

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
fi:   [dump] config       tulostaa nykyisen asetuksen vakiotulosteeseen

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
fi:   clean [strict]      puhdistaa sanaluetteloa niin että jokainen rivi on kelvollinen sana

en:   config <key>     prints the current value of an option
fi:   config <valitsin>   tulostaa valitsimen nykyisen arvon

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
fi:   conv <lähde> <kohde> [<normalisointimuoto>]

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
fi:   dump|create|merge master|personal|repl [<nimi>]

en:   expand [1-4]     expands affix flags
fi:   expand [1-4]        laajentaa liitelippuja

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
fi:   filter           suodattaa syötteen oikoluvun kaltaisena

en:   help             display a detailed help message
fi:   help                näytä yksityiskohtainen opasteviesti

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
fi:   list                tuottaa luettelon vakiosyötteeseen väärinkirjoitetuista sanoista

en:   munch            generate possible root words and affixes
fi:   munch               tuottaa mahdolliset sanavartalosanat ja -liitteet

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
fi:   norm (<normalisointikuvaus> | <lähde> <normalisointikuvaus> <kohde>) [<normalisointimuoto>]

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
fi:   soundslike          palauttaa äänenkaltaisen yhtäläisyyden jokaiselle kirjoitetulle sanalle

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
fi: ”%expression:1” ei ole kelvollinen säännöllinen lauseke.

en: "%mode:1" error
fi: ”%mode:1”-virhe

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
fi: ”%mode:1”-virhe, kun laajennetaan Aspell-tiloja. (muisti loppui?)

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
fi: ”%mode:1”: Magiikka ”%magic:2”: väärä säännöllinen lauseke sijaintimääreen jälkeen; regexp ilmoittaa: ”%regerr:3”.

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
fi: ”%mode:1”: ”%magic:2”-magiikalla ei ole maagista lauseketta.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
fi: ”%mode:1”: annetulla ”%magic:2”-magiikalla ei ole lukualuetta magiikkaetsintään.

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
fi: ”%mode:1”: annetulla ”%magic:2”-magiikalla ei ole alkua magiikkaetsinnälle.

en: "%s" is not a regular file
fi: ”%s” ei ole säännöllinen lauseke

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
fi: ”%s” ei ole kelvollinen lippu ”munch-list”-komennolle.

en: # default:
fi: # oletus:

en: <command> is one of:
fi: <komento> on yksi seuraavista:

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Abort This Operation
fi: Keskeytä tämä toiminto

en: Accept Changes
fi: Hyväksy muutokset

en: Add
fi: Lisää

en: Add Lower
fi: Lisää alempi

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
fi: Liite ’%aff:1’ on rikkoutunut.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
fi: Liiteliput löytyivät sanassa, mutta liitetiedostoa ei ole annettu.

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
fi: Oletko varma, että haluat keskeyttää (y/n)?

en: Aspell version does not match filter's requirement.
fi: Aspell-versio ei täsmää suodattimen vaatimukseen.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
fi: Aspell-versio ei täsmää tilan vaatimukseen.

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
fi: Käytettävissä olevat sanakirjat:
        Sanakirjat voidaan valita suoraan valitsimilla ”-d” tai ”master”.
        Ne voidaan valita myös epäsuorasti valitsimilla ”lang”, ”variety”,
        ”size”.

en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
fi: Käytettävissä olevat suodatintilat:
        Suodatintilat ovat suodattimien optiomoinnin uudelleenasetuksen
        yhdistelmiä tietyntyyppisille tiedostoille. Tila valitaan ”mode”
        -valitsimella. Tämä tapahtuu implisiittisesti jos Aspell kykenee
        tunnistamaan tiedostotyypin tiedostotarkentimesta ja mahdollisesti
        tiedoston sisällöstä.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
fi: Käytettävissä olevat suodattimet (ja niihin liittyvät valitsimet):
        Suodattimia voidaan lisätä tai poistaa ”filter”-valitsimen avulla.

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
fi: Pääsanaluettelon yhdistäminen epäonnistui toistaiseksi.

en: Confused by version control.
fi: Versionhallinnan sekoittama.

en: Could not open the file "%s" for reading
fi: Tiedoston ”%s” avaus lukemista varten epäonnistui

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
fi: Tiedoston ”%s” avaus kirjoittamista varten epäonnistui. Tiedostoa ei tallennettu.

en: Delete the next character
fi: Poista seuraava kirjain

en: Delete the previous character
fi: Poista edellinen merkki

en: Does not contain any alphabetic characters.
fi: Ei sisällä yhtään aakkosnumeerista merkkiä.

en: Empty extension at char %char:1.
fi: Tyhjä laajennus merkissä %char:1.

en: Empty option specifier.
fi: Tyhjä valitsinmäärite.

en: Empty string.
fi: Tyhjä merkkijono.

en: Error setting filter description.
fi: Virheasetussuodatinkuvaus.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Error: Stdin not a terminal.
fi: Virhe: Vakiosyöte ei ole pääte.

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
fi: Virhe: On määriteltävä vähintään %d parametria kohteelle ”%s”.

en: Exit
fi: Poistu

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
fi: Odotettiin kieltä ”%lang:1” mutta saatiin ”%prev:2”.

en: Expecting "%modekey:1" key.
fi: Odotettiin ”%modekey:1”-valitsinta.

en: Filter option already exists.
fi: Suodatinvalitsin on jo olemassa.

en: HTML attributes to always check
fi: Aina tarkistettavat HTML-attribuutit

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
fi: HTML-tunnisteet, jotka aloittavat HTML-lohkon, joka sallii tyhjiä rivejä

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
fi: HTML-tunnisteet, jotka aloittavat HTML-lohkon,joka päättyy tyhjään riviin

en: HTML tags to always skip the contents of
fi: HTML-tunnisteet, jotka aina ohitetaan sisällössä

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore all
fi: Ohita kaikki

en: Incompatible hash function.
fi: Yhteensopimaton tiivistefunktio.

en: Invalid Input
fi: Virheellinen syöte

en: Invalid Option: %s
fi: Virheellinen valitsin: %s

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
fi: Virheellinen UTF-8 -sekvenssi sijainnissa %ld.

en: Invalid keymapping: %s
fi: Virheellinen näppäinkuvaus: %s

en: Kill all characters to the EOL
fi: Tuhoa kaikki kirjaimet rivin loppuun

en: Missing magic mode expression.
fi: Puuttuva magiikkatilalauseke.

en: Move Back one space
fi: Siirry taaksepäin yksi välilyönti

en: Move Forward one space
fi: Siirry eteenpäin yksi välilyönti

en: Move to the beginning of the line
fi: Siirry rivin alkuun

en: Move to the end of the line
fi: Siirry rivin loppuun

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
fi: Kielelle ”%lang:1” ei löydetty sanaluetteloja.

en: Only one file name may be specified.
fi: Saadaan määritellä vain yksi tiedostonimi.

en: Operation Not Supported: %what:1
fi: Toimintoa ei tueta: %What:1

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
fi: Valitsin ”%option:1” on mahdollisesti määritelty ennen suodatinta.

en: Option modifier unknown.
fi: Valitsinmääre on tuntematon.

en: Possibly incorrect count.
fi: Mahdollisesti väärä lukumäärä.

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace all
fi: Korvaa kaikki

en: SGML attributes to always check
fi: Aina tarkistettavat SGML-attribuutit

en: SGML tags to always skip the contents of
fi: SGML-tunnisteet, jotka aina ohitetaan sisällössä

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
fi: Valitsin ”create/merge personal” on nykyisin toteuttamaton.

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
fi: Valitsin ”create/merge repl” on nykyisin toteuttamaton.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
fi: Kohteen ”%s” korvaaminen epäonnistui

en: Sorry that is an invalid choice!
fi: Tuo on virheellinen valinta!

en: Suggestion Time: %f
fi: Suositusaika: %f

en: TeX commands
fi: TeX-komennot

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
fi: Texinfo-komennot, jotka ohitetaan parametreissa

en: Texinfo environments to ignore
fi: Ohitettavat Texinfo-ympäristöt

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
fi: Unicode-merkkiä U+%04X ei tueta.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
fi: Liitelipun ’%aff:1’ liittäminen sanaan ”%word:2” epäonnistui.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
fi: Liitelippu ’%aff:1’ on virheellinen sanalle ”%word:2”.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
fi: Merkki ’%s’ (U+%02X) ei ehkä esiinny sanan alussa.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
fi: Merkki ’%s’ (U+%02X) ei ehkä esiinny sanan lopussa.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
fi: Merkki ’%s’ (U+%02X) ei ehkä esiinny sanan keskellä.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
fi: Merkkiä ’%s’ (U+%02X) on seurattava aakkosnumeerinen merkki.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
fi: Merkki ’\r’ (U+0D) ei ehkä esiinny sanan lopussa. Tämä luultavasti tarkoittaa, että tiedosto käyttää MS-DOS EOL -rivinloppumerkkiä eikä Unix EOL -rivinloppumerkkiä.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
fi: Ehto ”%cond:1” ei takaa, että ”%strip:2” voidaan aina riisua.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
fi: Ehto ”%cond:1” on virheellinen.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
fi: Muunnosta koodista ”%encod:1” koodiin ”%encod2:2” ei tueta.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
fi: Hakemiston ”%dir:1” avaus lukemista varten epäonnistui.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
fi: Koodaus ”%encod:1” on tuntematon.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
fi: Koodausta ”%encod:1” ei ole tuettu.

en: The file "%file:1" can not be opened
fi: Tiedosto ”%file:1” avaus epäonnistui

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
fi: Tiedoston ”%file:1” avaus lukemista varten epäonnistui.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
fi: Tiedoston ”%file:1” avaus kirjoittamista varten epäonnistui.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
fi: Tiedosto ”%file:1” ei ole oikeaa muotoa.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
fi: Tiedosto ”%file:1” ei ole oikeaa muotoa. Tiedoston odotettiin olevan ”%exp:2” ei ”%got:3”.

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
fi: Tiedosto ”%filter:1” ei sisällä suodattimia.

en: The file name "%file:1" is invalid.
fi: Tiedostonimi ”%file:1” on virheellinen.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
fi: Suodatinta ”%filter:1” ei ole olemassa.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
fi: Valitsin ”%key:1” ei ota mitään parametreja kun sen etuliitteenä on ”clear-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
fi: Valitsin ”%key:1” ei ota mitään parametreja kun sen etuliitteenä on ”dont-” tai ”disable-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
fi: Valitsin ”%key:1” ei ota mitään parametreja kun sen etuliitteenä on ”reset-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
fi: Valitsin ”%key:1” ei ota mitään parametreja kun sen etuliitteenä on ”enable-”.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
fi: Valitsin ”%key:1” ei ole %accepted:2 ja se on siten virheellinen.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
fi: Valitsin ”%key:1” ei ole boolean-arvo.

en: The key "%key:1" is not a list.
fi: Valitsin ”%key:1” ei ole luettelo.

en: The key "%key:1" is not a string.
fi: Valitsin ”%key:1” ei ole merkkijono.

en: The key "%key:1" is not an integer.
fi: Valitsin ”%key:1” ei ole kokonaisluku.

en: The key "%key:1" is unknown.
fi: Valitsin ”%key:1” on tuntematon.

en: The language "%lang:1" is not known.
fi: Kieli ”%lang:1” on tuntematon.

en: The language "%lang:1" is not supported.
fi: Kieli ”%lang:1” on tukematon.

en: The main word list is unavailable.
fi: Pääsanaluettelo ei ole saatavilla.

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
fi: Methodi ”%what:1” on toteuttamaton kohteessa ”%where:2”.

en: The personal word list is unavailable.
fi: Henkilökohtainen sanaluettelo ei ole saatavilla.

en: The required field "name" is missing.
fi: Vaadittu kenttä ”name” puuttuu.

en: The session word list is unavailable.
fi: Istuntosanaluettelo ei ole saatavilla.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
fi: Äänenkaltainen ”%sl:2” ei ole tunnettu.

en: The string "%str:1" is invalid.
fi: Merkkijono ”%str:1” on virheellinen.

en: The total length is larger than 240 characters.
fi: Yhteispituus on suurempi kuin 240 merkkiä.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
fi: Kokonaissanapituus, äänenkaltaisella tiedolla, on laajempi kuin 240 merkkiä.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
fi: Arvo ”%value:2” ei ole %accepted:3 ja se on siten virheellinen valitsimelle ”%key:1”.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
fi: Valitsimen ”%key:1” arvon muuttaminen epäonnistui.

en: The word "%word:1" is invalid.
fi: Sana ”%word:1” on virheellinen.

en: There must be at least one "add" line.
fi: On oltava vähintään yksi ”add”-rivi.

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
fi: Tämä voisi myös tarkoittaa, että tiedoston ”%s” avaus lukemista varten epäonnistui tai sitä ei ole olemassa.

en: This is probably because:
fi: Tämä on luultavasti koska:

en: Time to load word list:
fi: Aika ladata sanaluettelo:

en: Unhandled Error:
fi: Käsittelemätön virhe:

en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
fi: Unicode-normalisointimuoto: none, nfd, nfc, comp

en: Unicode normalization required for current lang
fi: Nykyiselle lang-asetukselle vaadittu Unicode-normalisointi

en: Unknown Action: %s
fi: Tuntematon toiminto: %s

en: Unknown mode description key "%key:1".
fi: Tuntematon tilakuvausvalitsin ”%key:1”.

en: Unknown mode: "%mode:1".
fi: Tuntematon tila: ”%mode:1”.

en: Usage: aspell [options] <command>
fi: Käyttö: aspell [valitsimet] <komento>

en: Use option modifiers only within named option.
fi: Käytä valitsinmääreitä vain nimetyn valitsimen sisällä.

en: Version specifier missing key: "aspell".
fi: Versiomääritteen puuttuva valitsin: ”aspell”.

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
fi: VAROITUS: Ei kyetä siirtymään Nroff-tilaan: %s

en: Warning: %s Skipping string.
fi: Varoitus: %s ohitetaan merkkijono.

en: Warning: %s Skipping word.
fi: Varoitus: %s Ohitetaan sana.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
fi: Varoitus: Poistetaan sopimaton liite ’%s’ sanasta %s.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
fi: Varoitus: Virheellisen liitteen ’%s’ poistaminen sanasta %s.

en: With:
fi: :

en: Wrong endian order.
fi: Väärä tavujärjestys.

en: Wrong soundslike version.
fi: Väärä äänenkaltainen versio.

en: Wrong soundslike.
fi: Väärä äänenkaltainen.

en: You must specify a file name.
fi: Tiedostonimi on määriteltävä.

en: You must specify a parameter for "%s".
fi: Kohteelle ”%s” on määriteltävä parametri.

en: You must specify an action
fi: Toiminto on määriteltävä

en: Yy
fi: YyKk

en: [options] is any of the following:
fi: [valitsimet] ovat mikä tahansa seuraavista:

en: a number between 0 and 1
fi: numero 0:n ja 1:n välillä

en: a positive integer
fi: positiivinen kokonaisluku

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
fi: seuraavien merkkien merkkijono: ’o’,’O’,’p’,tai ’P’

en: add or removes a filter
fi: lisää tai poistaa suodattimen

en: attempts to clean words so that they are valid
fi: yrittää puhdistaa sanoja niin että ne ovat kelvollisia

en: avoid lossy conversions when normalization
fi: vältä häviölliset muunnokset normalisoitaessa

en: base name of the main dictionary to use
fi: käytettävän pääsanakirjan perusnimi

en: boolean
fi: totuusarvo

en: characters to insert when a word is split
fi: lisättävät merkit, kun sana jaetaan kahtia

en: check TeX comments
fi: tarkista TeX-kommentit

en: check if affix flags are valid
fi: tarkista, että liiteliput ovat kelvollisia

en: check if words are valid
fi: tarkista, että sanat ovat kelvollisia

en: compute soundslike on demand rather than storing
fi: laskea äänenkaltaisia pyynnöstä pikemmin kuin tallentaa niitä

en: consider camel case words legal
fi: pidä kirjainkokovaihtelusanoja laillisina

en: consider run-together words legal
fi: pidä yhdessäsuoritettavia sanoja laillisina

en: context delimiters (separated by spaces)
fi: sisältörajoittimet (väleillä erotettuna)

en: create a backup file by appending ".bak"
fi: luo varmuuskopiotiedosto liittämällä ”.bak”

en: create dictionary aliases
fi: luo hakemistoaliaksia

en: create missing root/affix combinations
fi: luo puuttuvat sanavartalo/liite-yhdistelmät

en: deprecated, use lang instead
fi: vanhentunut, käytä sen sijaan lang-asetusta

en: dlopen returned "%return:1".
fi: dlopen palautti ”%return:1”.

en: either "true" or "false"
fi: joko ”true” tai ”false”

en: email quote characters
fi: sähköpostilainausmerkit

en: enable Unicode normalization
fi: ota käyttöön Unicode-normalisointi

en: enable warnings
fi: ota käyttöön varoitukset

en: encoding to expect data to be in
fi: koodaus, jolla tiedot oletettaan olevan koodattuja

en: enter Email mode.
fi: siirry sähköpostitilaan.

en: enter HTML mode.
fi: siirry HTML-tilaan.

en: enter Markdown mode.
fi: siirry Markdown-tilaan.

en: enter Nroff mode.
fi: siirry Nroff-tilaan.

en: enter TeX mode.
fi: siirry TeX-tilaan.

en: experimental filter for hiding delimited contexts
fi: kokeilusuodatin rajoitetun sisällön piilottamiseen

en: extra dictionaries to use
fi: ylimääräisiä käytettäviä sanakirjoja

en: extra information for the word list
fi: lisätietoa sanaluettelosta

en: files with list of extra words to accept
fi: tiedostot hyväksyttävien lisäsanojen luettelolla

en: filter for Markdown/CommonMark documents
fi: suodatin Markdown/CommonMark-asiakirjoille

en: filter for dealing with HTML documents
fi: suodatin HTML-asiakirjojen käsittelemiseen

en: filter for dealing with Nroff documents
fi: suodatin Nroff-asiakirjojen käsittelemiseen

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
fi: suodatin TeX/LaTex-asiakirjojen käsittelemiseen

en: filter for dealing with Texinfo documents
fi: suodatin Texinfo-asiakirjojen käsittelemiseen

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
fi: suodatin yleisten SGML/XML -asiakirjojen käsittelemiseen

en: filter for skipping quoted text in email messages
fi: suodatin sähköpostiviestien lainatun tekstin ohittamiseen

en: filter mode
fi: suodatintila

en: filter to skip URL like constructs
fi: suodatin verkko-osoitetyyppisten rakenteiden ohittamiseen

en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
fi: ohita aksenttimerkit tarkistettaessa sanoja -- NYKYISIN OHITETAAN

en: ignore case when checking words
fi: ohita merkkikoko sanoja tarkistettaessa

en: ignore commands to store replacement pairs
fi: ohita komennot korvausparien tallentamiseksi

en: ignore words <= n chars
fi: ohita sanat <= n merkkiä

en: in the form "<name> <value>"
fi: muodossa ”<nimi> <arvo>”

en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
fi: indikaattori liitelipuille sanaluetteloissa -- NYKYISIN OHITETAAN

en: integer
fi: kokonaisluku

en: is not one of the allowed types
fi: ei ole yksi sallituista tyypeistä

en: keyboard definition to use for typo analysis
fi: kirjoitusvirheanalyysissa käytettävä näppäimistömäärittely

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
fi: näppäinkuvaus tarkistustilalle: ”aspell” tai ”ispell”

en: language code
fi: kielikoodi

en: list
fi: luettelo

en: location for personal files
fi: henkilökohtaisten tiedostojen sijainti

en: location of language data files
fi: kielidatatiedostojen sijainti

en: location of local language data files
fi: paikallisen kielitietotiedoston sijainti

en: location of main configuration file
fi: pääasetustiedoston sijainti

en: location of the main word list
fi: pääsanaluettelon sijainti

en: main configuration file
fi: pääasetustiedosto

en: maximum number that can be strung together
fi: enimmäismäärä, joka voidaan liittää yhteen

en: minimal length of interior words
fi: sisäisten sanojen minimipituus

en: mode for checking C++ comments and string literals
fi: tila C++-kommenttien ja merkkijonoliteraalien tarkistamiseen

en: mode for checking HTML documents
fi: tila HTML-asiakirjojen tarkistamiseen

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
fi: tila Markdown/CommonMark-asiakirjojen tarkistamiseen

en: mode for checking Nroff documents
fi: tila Nroff-asiakirjojen tarkistamiseen

en: mode for checking Perl comments and string literals
fi: tila Perl-kommenttien ja merkkijonoliteraalien tarkistamiseen

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
fi: tila TeX/LaTex -asiakirjojen tarkistamiseen

en: mode for checking Texinfo documents
fi: tila Texinfo-asiakirjojen tarkistamiseen

en: mode for checking generic SGML/XML documents
fi: tila yleisten SGML/XML -asiakirjojen tarkistamiseen

en: mode for skipping quoted text in email messages
fi: tila lainatun tekstin ohittamiseen sähköpostiviesteissä

en: mode to check any lines starting with a #
fi: tila kaikkien #-merkillä alkavien rivien tarkistamiseen

en: mode to disable all filters
fi: tila ottaa pois käytöstä kaikki suodattimet

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
fi: tila ohittaa verkko-osoitetyyppiset rakennelmat (oletustila)

en: no longer used
fi: ei enää käytetty

en: not a version number
fi: ei ole versionumero

en: num chars that can appear before the quote char
fi: kirjainten lukumäärä ennen lainausmerkkiä

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
fi: yksi seuraavista: ultra, fast, normal, slow tai bad-spellers

en: partially expand affixes for better suggestions
fi: osittain laajentaa liitteitä parempia suosituksia varten

en: path(s) aspell looks for filters
fi: polut, joista aspell etsii suodattimia

en: personal configuration file
fi: henkilökohtainen asetustiedosto

en: personal dictionary file name
fi: henkilökohtainen sanakirjatiedostonimi

en: prefix directory
fi: etuliitehakemisto

en: remove invalid affix flags
fi: poista virheelliset liiteliput

en: replacements list file name
fi: tiedostonimi korvausluettelolle

en: reverse the order of the suggest list
fi: käännä suositusluettelo päinvastaiseksi

en: save replacement pairs on save all
fi: tallenna korvausparit talletettaessa kaikki

en: search order for modules
fi: moduulien etsintäjärjestys

en: search path for word list information files
fi: etsintäpolku sanaluettelotietotiedostoille

en: set module name
fi: aseta moduulinimi

en: set the prefix based on executable location
fi: aseta suoritettavaan sijaintiin perustuva etuliite

en: size of the word list
fi: sanaluettelon koko

en: skip invalid words
fi: ohita virheelliset sanat

en: skip link labels in link reference definitions
fi: ohita linkitysotsakkeet linkitysviitemäärittelyissä

en: string
fi: merkkijono

en: suggest possible replacements
fi: suosittele mahdollisia korvauksia

en: suggestion mode
fi: suositustila

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
fi: tue tunnisteita, jotka ulottuvat useille riveille HTML-lohkojen ulkopuolelle

en: swaps visible and invisible text
fi: vaihtaa näkyvää ja näkymätöntä tekstiä keskenään

en: time load time and suggest time in pipe mode
fi: aikalatausaika ja suositusaika putkitilassa

en: use affix compression when creating dictionaries
fi: käytä liitepakkausta sanakirjoja luotaessa

en: use byte offsets instead of character offsets
fi: käytä tavusiirroksia eikä merkkisiirroksia

en: use personal, replacement & session dictionaries
fi: käytä henkilökohtaisia, korvaus- ja istuntosanakirjoja

en: use replacement tables, override sug-mode default
fi: käytä korvaustauluja, korvaa sug-mode -oletus

en: use typo analysis, override sug-mode default
fi: käytä kirjoitusvirheanalyysia, korvaa sug-mode -oletus
