gnulib 4.0.0.2567 - en to fi translation catalogue (234 entries)

en:   or:
fi:   tai:

en:  [OPTION...]
fi:  [VALITSIN...]

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fi: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parametri vaatii arvon

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fi: %.*s: Tuntematon ARGP_HELP_FMT-parametri

en: %s home page: <%s>
fi: %s-kotisivu: <%s>

en: %s subprocess
fi: %s-aliprosessi

en: %s subprocess I/O error
fi: %s-aliprosessin siirräntävirhe

en: %s subprocess failed
fi: %s-aliprosessi epäonnistui

en: %s subprocess got fatal signal %d
fi: %s-aliprosessi vastaanotti fataalin signaalin %d

en: %s subprocess terminated with exit code %d
fi: %s-aliprosessi päättyi paluuarvolla %d

en: %s%s argument '%s' too large
fi: %s%s-argumentti ”%s” on liian suuri

en: %s: Too many arguments
fi: %s: Liian monta argumenttia

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” vaatii argumentin

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%s%s”

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
fi: %u bitset_allocs, %u vapautettu (%.2f%%).

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
fi: %u bitset_resets, %u välimuistitettu (%.2f%%)

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
fi: %u bitset_sets, %u vapautettu (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
fi: %u bitset_tests, %u välimuistitettu (%.2f%%)

en: '
fi: ”

en: (C)
fi: ©

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Versiota ei tiedetä!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Valitsin olisi pitänyt tunnistaa‽

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
fi: ARGP_HELP_FMT: %s-arvo on pienempi tai yhtäsuuri kuin %s

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Address family for hostname not supported
fi: Konenimen osoiteperhe ei ole tuettu

en: Alarm clock
fi: Herätyskello

en: All requests done
fi: Kaikki pyynnöt suoritettu

en: Argument buffer too small
fi: Argumenttipuskuri on liian pieni

en: Bad system call
fi: Virheellinen järjestelmäkutsu

en: Bad value for ai_flags
fi: Virheellinen arvo ai_flags-kentälle

en: Broken pipe
fi: Katkennut putki

en: Bus error
fi: Väylävirhe

en: CPU system
fi: Suoritin (järjestelmä)

en: CPU time limit exceeded
fi: Suoritinaikaraja ylittynyt

en: CPU user
fi: Suoritin (käyttäjä)

en: Child exited
fi: Lapsi lopetti

en: Continued
fi: Jatkettu

en: EMT trap
fi: EMT-ansa

en: Execution times (seconds)
fi: Suoritusajat (sekuntia)

en: Failed to open /dev/zero for read
fi: Tiedoston /dev/zero avaaminen lukemista varten epäonnistui

en: File size limit exceeded
fi: Tiedoston kokoraja ylitetty

en: Floating point exception
fi: Liukulukupoikkeus

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fi: Roskaa ARGP_HELP_FMT:ssä: %s

en: General help using GNU software: <%s>
fi: Yleisohjeita GNU-ohjelmistojen käyttöön: <%s>

en: Hangup
fi: Linjankatkaisu

en: I/O possible
fi: I/O mahdollista

en: Illegal instruction
fi: Virheellinen käsky

en: Information request
fi: Tietopyyntö

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Interrupted by a signal
fi: Signaalin keskeyttämä

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen takaisinviittaus

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokan nimi

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}:n sisältö

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Invalid range end
fi: Virheellinen välin loppu

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Killed
fi: Sammutettu

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhempi <%s>.
    "Tämä on vapaa ohjelmisto; sitä saa vapaasti muuttaa ja levittää
    "edelleen. Siinä määrin kuin laki sallii, TAKUUTA EI OLE.

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fi: Pitkien valitsinten pakolliset tai valinnaiset argumentit ovat pakollisia tai valinnaisia myös vastaaville lyhyille.

en: Memory allocation failure
fi: Muistinvarausvirhe

en: Memory exhausted
fi: Muisti lopussa

en: NAME
fi: NIMI

en: Name or service not known
fi: Nimi tai palvelu on tuntematon

en: No address associated with hostname
fi: Konenimeen ei liity osoitetta

en: No match
fi: Ei täsmäävyyttä

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta

en: Non-recoverable failure in name resolution
fi: Korjautumaton häiriö nimenselvityksessä

en: Packaged by %s
fi: Paketoinut %s

en: Packaged by %s (%s)
fi: Paketoinut %s (%s)

en: Parameter string not correctly encoded
fi: Parametrimerkkijono on väärin koodattu

en: Power failure
fi: Sähkökatko

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Processing request in progress
fi: Pyynnön käsittely käynnissä

en: Profiling timer expired
fi: Profilointiajastin vanhentunut

en: Quit
fi: Lopetettu

en: Real-time signal %d
fi: Reaaliaikasignaali %d

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Report %s bugs to: %s
fi: Ilmoita %s-vioista (englanniksi) osoitteeseen %s.

en: Report bugs to %s.
fi: Lähetä raportit ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s.

en: Report bugs to: %s
fi: Lähetä ilmoitukset ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen: %s

en: Request canceled
fi: Pyyntö peruttu

en: Request not canceled
fi: Pyyntöä ei peruttu

en: Resource lost
fi: Resurssi menetetty

en: SECS
fi: S

en: Segmentation fault
fi: Muistialueen ylitys

en: Servname not supported for ai_socktype
fi: Servname ei ole tuettu kohteelle ai_socktype

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
fi: Aseta LC_ALL='C' ongelman kiertämiseksi.

en: Stack fault
fi: Pinovirhe

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stopped (signal)
fi: Pysäytetty (signaali)

en: Stopped (tty input)
fi: Pysäytetty (tty-syöte)

en: Stopped (tty output)
fi: Pysäytetty (tty-tuloste)

en: Success
fi: Onnistui

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: Temporary failure in name resolution
fi: Väliaikainen häiriö nimenselvityksessä

en: Terminated
fi: Päätetty

en: The strings compared were %s and %s.
fi: Vertaillut merkkijonot olivat %s ja %s.

en: Trace/breakpoint trap
fi: Jäljitys-/katkaisupisteansa

en: Trailing backslash
fi: Kenoviiva lopussa

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
fi: Lisätietoja komennolla ”%s --help” tai ”%s --usage”.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown signal %d
fi: Tuntematon signaali %d

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fi: Pariton [, [^, [:, [. tai [=

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Urgent I/O condition
fi: Kiireellinen I/O-ehto

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: User defined signal 1
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 1

en: User defined signal 2
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 2

en: Valid arguments are:
fi: Kelvolliset argumentit:

en: Virtual timer expired
fi: Virtuaaliajastin vanhentunut

en: Window changed
fi: Ikkuna vaihtunut

en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja muut.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s, %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s,
    %s ja %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Kirjoittaneet %s, %s ja %s.

en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

en: ^[nN]
fi: ^[eEnN]

en: ^[yY]
fi: ^[kKyY]

en: _open_osfhandle failed
fi: _open_osfhandle epäonnistui

en: `
fi: ”

en: ai_family not supported
fi: ai_family ei ole tuettu

en: ai_socktype not supported
fi: ai_socktype ei ole tuettu

en: ambiguous argument %s for %s
fi: moniselitteinen argumentti %s kontekstille %s

en: block special file
fi: lohkoerikoistiedosto

en: cannot change permissions of %s
fi: tiedoston %s oikeuksien muuttaminen ei onnistu

en: cannot convert U+%04X to local character set
fi: merkin U+%04X muunnos paikalliseen merkistöön ei onnistu

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
fi: merkin U+%04X muunnos paikalliseen merkistöön ei onnistu: %s

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
fi: ei voida luoda tilapäishakemistoa mallin ”%s” pohjalta

en: cannot create directory %s
fi: hakemiston %s luominen ei onnistu

en: cannot create pipe
fi: ei voida luoda putkea

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
fi: tilapäisen hakemiston löytäminen epäonnistui, yritä asettaa $TMPDIR-muuttuja

en: cannot open backup file %s for writing
fi: ei voida avata varmuuskopiotiedostoa %s kirjoitettavaksi

en: cannot open stats file for writing
fi: ei voida avata tilastotiedostoa kirjoitettavaksi

en: cannot perform formatted output
fi: muotoiltua tulostusta ei voitu suorittaa

en: cannot read stats file
fi: ei voida lukea tilastotiedostoa

en: cannot remove temporary directory %s
fi: ei voida poistaa tilapäishakemistoa %s

en: cannot remove temporary file %s
fi: ei voida poistaa tilapäistiedostoa %s

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
fi: ei voi palauttaa tiedostokahvaa %d: dup2 epäonnistui

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
fi: ei-lukitsevan siirron asettaminen aliprosessiin %s epäonnistui

en: cannot stat %s
fi: tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: cannot write stats file
fi: ei voida kirjoittaa tilastotiedostoa

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fi: merkkiluokkasyntaksi on [[:space:]], ei [:space:]

en: character out of range
fi: merkki sallitun välin ulkopuolella

en: character special file
fi: merkkierikoistiedosto

en: communication with %s subprocess failed
fi: viestintä aliprosessin %s kanssa epäonnistui

en: contiguous data
fi: yhtenäistä dataa

en: creation of reading thread failed
fi: lukemissäikeen luominen epäonnistui

en: creation of threads failed
fi: säikeiden luominen epäonnistui

en: directory
fi: hakemisto

en: door
fi: ovi

en: error after reading %s
fi: virhe tiedoston %s lukemisen jälkeen

en: error closing file
fi: virhe tiedoston sulkemisessa

en: error reading %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: error while opening %s for reading
fi: virhe avattaessa tiedostoa %s luettavaksi

en: error while writing "%s" file
fi: virhe kirjoitettaessa tiedostoa ”%s”

en: error writing %s
fi: virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s

en: error writing to a closed pipe or socket
fi: virhe kirjoitettaessa suljettuun putkeen tai pistokkeeseen

en: failed to create "%s"
fi: tiedoston ”%s” luominen epäonnistui

en: failed to reopen %s with mode %s
fi: kohteen %s avaaminen uudelleen tilassa %s epäonnistui

en: failed to return to initial working directory
fi: palaaminen alkuperäiseen työhakemistoon epäonnistui

en: failed to set file descriptor text/binary mode
fi: tiedostokahvan teksti-/binääritilan asettaminen epäonnistui

en: fdopen() failed
fi: fdopen() epäonnistui

en: fifo
fi: putkitiedosto

en: give a short usage message
fi: anna lyhyt käyttöohje

en: give this help list
fi: anna tämä opasteluettelo

en: hang for SECS seconds (default 3600)
fi: odota S sekuntia (oletus 3600)

en: iconv function not available
fi: iconv-funktio ei ole saatavilla

en: iconv function not usable
fi: iconv-funktio ei ole käyttökelpoinen

en: invalid %s%s argument '%s'
fi: virheellinen %s%s-argumentti ”%s”

en: invalid argument %s for %s
fi: virheellinen argumentti %s kontekstille %s

en: invalid character class
fi: virheellinen merkkiluokka

en: invalid content of \{\}
fi: virheellinen \{\}:n sisältö

en: invalid group
fi: virheellinen ryhmä

en: invalid source_version argument to compile_java_class
fi: virheellinen source_version-argumentti kohteelle compile_java_class

en: invalid spec
fi: virheellinen määrittely

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
fi: virheellinen loppuliite %s%s-argumentissa ”%s”

en: invalid target_version argument to compile_java_class
fi: virheellinen target_version-argumentti kohteelle compile_java_class

en: invalid user
fi: virheellinen käyttäjä

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: message queue
fi: viestijono

en: migrated file with data
fi: datallinen siirretty tiedosto

en: migrated file without data
fi: dataton siirretty tiedosto

en: multiplexed block special file
fi: limitetty lohkoerikoistiedosto

en: multiplexed character special file
fi: limitetty merkkierikoistiedosto

en: multiplexed file
fi: limitetty tiedosto

en: named file
fi: nimetty tiedosto

en: network special file
fi: verkkoerikoistiedosto

en: no syntax specified
fi: syntaksia ei ole määritelty

en: port
fi: portti

en: preserving permissions for %s
fi: säilytetään oikeudet kohteelle %s

en: print program version
fi: tulosta ohjelman versio

en: program error
fi: ohjelmavirhe

en: read from %s subprocess failed
fi: lukeminen aliprosessista %s epäonnistui

en: regular empty file
fi: tavallinen tyhjä tiedosto

en: regular expression too big
fi: säännöllinen lauseke on liian suuri

en: regular file
fi: tavallinen tiedosto

en: semaphore
fi: semafori

en: set the program name
fi: aseta ohjelman nimi

en: setting permissions for %s
fi: asetetaan oikeudet tiedostolle %s

en: shared memory object
fi: jaetun muistin objekti

en: socket
fi: pistoke

en: stack overflow
fi: pinon ylivuoto

en: stderr
fi: vakiovirhetuloste

en: stdin
fi: vakiosyöte

en: stdout
fi: vakiotuloste

en: string comparison failed
fi: merkkijonovertailu epäonnistui

en: subprocess %s terminated with exit code %d
fi: aliprosessi %s päättyi paluuarvolla %d

en: symbolic link
fi: symbolinen linkki

en: typed memory object
fi: tyypitetty muistiobjekti

en: unable to record current working directory
fi: nykyisen työhakemiston kirjaaminen ei onnistu

en: unbalanced (
fi: pariton (

en: unbalanced )
fi: pariton )

en: unbalanced [
fi: pariton [

en: unfinished \ escape
fi: keskeneräinen \-ohjaussarja

en: unknown stream
fi: tuntematon virta

en: wall clock
fi: seinäkello

en: weird file
fi: outo tiedosto

en: whiteout
fi: himmeä

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: write to %s subprocess failed
fi: kirjoittaminen aliprosessiin %s epäonnistui
