nano 8.1-pre1 - en to ja translation catalogue (629 entries)

en: 
    Buffer written to %s
ja: 
    バッファを %s へ書き込みました

en: 
    Too many .save files
ja: 
    .save ファイルが多すぎます

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
ja[0]:  (%zu 行)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
ja[0]:  (%zu 行, %s)

en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
ja:  (C) %s the Free Software Foundation と数多くの貢献者たち

en:  (to replace)
ja:  （置換対象）

en:  (to replace) in selection
ja:  （置換対象）選択範囲内で

en:  Compiled options:
ja:  コンパイルオプション:

en:  GNU nano, version %s
ja:  GNU nano バージョン %s

en:  The following function keys are available at this prompt:
ja: このプロンプトでは以下のファンクションキーが使用できます。

en:  The following function keys are available in Linter mode:
ja:  構文チェックモードでは以下のファンクションキーが使用できます。

en:  [Backup]
ja:  [バックアップ]

en:  [Backwards]
ja:  [戻る]

en:  [Case Sensitive]
ja:  [大文字と小文字を区別する]

en:  [DOS Format]
ja:  [DOS フォーマット]

en:  [Mac Format]
ja:  [Mac フォーマット]

en:  [Regexp]
ja:  [正規表現]

en: "%.*s%s" not found
ja: "%.*s%s" が見つかりません

en: "%s" is a FIFO
ja: "%s" はFIFOです

en: "%s" is a device file
ja: "%s" はデバイスファイルです

en: "%s" is a directory
ja: "%s" はディレクトリです

en: "start=" requires a corresponding "end="
ja: "start=" には対応する "end=" が必要です

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
ja[0]: %s -- %zu 行

en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
ja[0]: %s -- %zu 行 (%s)

en: %s is meant to be read-only
ja: %s は読み込み専用です

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '%s%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ja: %s: オプション '%s%s' は曖昧です

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ja: %s: オプション '%s%s' は曖昧です; 候補:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ja: %s: オプション '%s%s' には引数が必要です

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ja: %s: オプション '%s%s' を認識できません

en: (huge)
ja: (> 1TB)

en: (more)
ja: (続き)

en: (nameless)
ja: (名前無し)

en: (parent dir)
ja: (上位 dir)

en: --fill=<number>
ja: --fill=<番号>

en: --guidestripe=<number>
ja: --guidestripe=<番号>

en: --quotestr=<regex>
ja: --quotestr=<正規表現>

en: --rcfile=<file>
ja: --rcfile=<ファイル>

en: --speller=<program>
ja: --speller=<プログラム>

en: --syntax=<name>
ja: --syntax=<文法名>

en: --tabsize=<number>
ja: --tabsize=<番号>

en: --wordchars=<string>
ja: --wordchars=<文字列>

en: -J <number>
ja: -J <番号>

en: -Q <regex>
ja: -Q <正規表現>

en: -T <number>
ja: -T <番号>

en: -X <string>
ja: -X <文字列>

en: -Y <name>
ja: -Y <文法名>

en: -f <file>
ja: -f <ファイル>

en: -r <number>
ja: -r <番号>

en: -s <program>
ja: -s <プログラム>

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
ja: === 構文チェック ===
    
     このモードでは、ステータスバーにエラーメッセージまたは警告が表示され、カーソルはファイルの対応する位置に移動します。 PageUp と PageDown で前後のメッセージに移ることができます。

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
ja: === 置換 ===
    
     前のプロンプトで入力した文字列を置き換える文字列を入力し、 Enter を押してください.

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
ja: '%s' コマンドには、先に 'syntax' コマンドが必要です

en: Accept 'filename:linenumber' notation
ja: 'ファイル名:行番号'の記法を受け付ける

en: All
ja: 全て

en: Also try magic to determine syntax
ja: またマジックを試して、文法を特定する

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ja: また、Escキーを二回押した後に000から255までの十進数を入力することで、コードに対応する文字を入力することができます。以下のキーストロークは主なエディタのウィンドウで使用できます。代替のキーストロークは括弧で囲って表記されます。

en: An attribute requires a subsequent comma
ja: 属性にはカンマが続きます

en: Anchor
ja: アンカー

en: Append
ja: 末尾に追加

en: Append Selection to File
ja: ファイルの末尾に追加

en: Argument '%s' has an unterminated "
ja: 引数 '%s' は " で終端していません

en: Argument is not a valid multibyte string
ja: 引数が有効なマルチバイト文字ではありません

en: Argument of '%s' lacks closing "
ja: 引数 '%s' に閉じる " が不足しています

en: At first message
ja: 最初のメッセージへ

en: At last message
ja: 最後のメッセージへ

en: Auto indent
ja: 自動インデント

en: Automatically hard-wrap overlong lines
ja: 自動的に長い行を強制改行する

en: Automatically indent new lines
ja: 改行で自動インデント

en: Available syntaxes:
ja: 利用可能な文法:

en: Back
ja: 戻る

en: Backspace
ja: バックスペース

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: Backwards
ja: 後方に

en: Bad lock file is ignored: %s
ja: おかしなロックファイル を無視します: %s

en: Bad quoting regex "%s": %s
ja: 不正なエスケープされた正規表現 "%s": %s

en: Bad regex "%s": %s
ja: 不正な正規表現 "%s": %s

en: Begin of Paragr.
ja: 段落の始点

en: Bottom Row
ja: 最下段

en: Brought to you by:
ja: 貢献してくれた方々:

en: Browse
ja: ファイル一覧

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ja: ディレクトリへ移動コマンド（ファイルブラウザ）のヘルプ
    
     移動したいディレクトリの名前を入力してエンターキーを押してください。
    
     Tab補完機能が有効になっているならば、Tabキーを押すことでディレクトリ名を自動的に補完することができます。
    
     ファイルブラウザのディレクトリへ移動コマンドでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ja: 検索コマンド（ファイルブラウザ）のヘルプ
    
     検索したい文字か単語を入力してエンターキーを押してください。入力にマッチするファイルまたはディレクトリが見つかった場合、該当するファイルまたはディレクトリへカーソルが移動します。
    
     検索プロンプトの後の括弧の中には、前回検索された語が表示されています。新たな検索語を入力せずにエンターキーを押すと、再度その語で検索を行います。

en: Buffer has been processed
ja: バッファを処理しました

en: Buffer is empty
ja: バッファは空です

en: Can open just one file
ja: 1つのファイルのみ開くことができます

en: Can't go outside of %s
ja: %s の外部へ移動できません

en: Can't move up a directory
ja: 上位のディレクトリへ移動できません

en: Can't read file from outside of %s
ja: %s の外部からファイルを読むことができません

en: Can't write outside of %s
ja: %s の外部から書き込めません

en: Cancel
ja: 取消

en: Cancel the current function
ja: 動作を取り消します

en: Cancelled
ja: 取り消しました

en: Cannot comment past end of file
ja: ファイルの終端を超えてコメントすることはできません

en: Cannot limit permissions on %s: %s
ja: %s のパーミッションを制限できません: %s

en: Cannot make backup
ja: バックアップを作成できません

en: Cannot make backup: %s
ja: バックアップを作成できません: %s

en: Cannot make backup; continue and save actual file?
ja: バックアップを作成できません; 続けて実際のファイルを保存しますか？

en: Cannot make regular backup
ja: 定期バックアップを作成できません

en: Cannot open directory: %s
ja: ディレクトリを開けません: %s

en: Cannot read original file
ja: 元ファイルを読めません

en: Cannot run macro while recording
ja: 記録中はマクロを実行できません

en: Cannot unset option "%s"
ja: オプション "%s" を解除できません

en: Case Sens
ja: 大/小文字

en: Center
ja: 中寄せ

en: Center the line where the cursor is
ja: カーソル位置の行を中寄せ

en: Chop Left
ja: 左を切り落とす

en: Chop Right
ja: 右を切り落とす

en: Close
ja: 閉じる

en: Close buffer without saving it
ja: 変更を破棄して閉じる

en: Close the current buffer / Exit from nano
ja: 現在のバッファを閉じて nano を終了

en: Color "%s" not understood
ja: 色 "%s" を解釈できません

en: Color '%s' takes no prefix
ja: 色 '%s' は修飾語を取りません

en: Color syntax highlighting
ja: 単語の強調

en: Command "%s" not allowed in included file
ja: コマンド "%s" はインクルードファイル内では許可されていません

en: Command "%s" not understood
ja: コマンド "%s" を解釈できません

en: Command to execute
ja: 実行するコマンド

en: Command to execute in new buffer
ja: 新しいバッファで実行するコマンド

en: Comment Lines
ja: 指定行をコメント

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
ja: 現在行（またはマークされた行）をコメント/コメント解除

en: Commenting is not supported for this file type
ja: コメントはこの種類のファイルではサポートされていません

en: Complete
ja: 単語の補完

en: Constant cursor position display
ja: 常にカーソル位置を表示

en: Constantly show cursor position
ja: 常にカーソル位置を表示

en: Conversion of typed tabs to spaces
ja: タブをスペースに変換

en: Convert typed tabs to spaces
ja: タブをスペースに変換

en: Copied nothing
ja: 何もコピーしていません

en: Copy
ja: コピー

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ja: 現在の行（またはマークした範囲）をコピーしてカットバッファに格納する

en: Could not create pipe: %s
ja: pipe を作成できません: %s

en: Could not find syntax "%s" to extend
ja: 展開するべき構文 "%s" が見つかりません

en: Could not fork: %s
ja: forkできません: %s

en: Could not get size of pipe buffer
ja: pipe バッファのサイズを取得できませんでした

en: Could not reconnect stdin to keyboard
ja: 標準入力をキーボードに再接続できません。

en: Couldn't determine hostname: %s
ja: ホスト名を得られませんでした: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file
ja: ロックファイル作成に使うユーザー情報を得られませんでした

en: Count the number of lines, words, and characters
ja: 行数、単語数、文字数を表示

en: Current syntax determines Tab
ja: 現在の文法がタブを決めます

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut Till End
ja: 末尾まで切り取り

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ja: 現在の行（またはマークした範囲）を切り取ってカットバッファに格納する

en: Cut from cursor to end of line
ja: 行削除時に改行文字を削除しない

en: Cut from the cursor position to the end of the file
ja: カーソル位置からファイル終端までを切り取る

en: Cut to end
ja: 改行の前まで削除

en: Cutbuffer is empty
ja: カットバッファは空です

en: Cycle
ja: サイクル

en: DIR:
ja: ディレクトリ:

en: DOS Format
ja: DOS フォーマット

en: Delete
ja: 削除

en: Delete backward from cursor to word start
ja: カーソルから単語の先頭までを削除する

en: Delete forward from cursor to next word start
ja: カーソルから次の単語の先頭までを削除する

en: Delete the character to the left of the cursor
ja: カーソルの前の文字を削除

en: Delete the character under the cursor
ja: カーソル位置の文字を削除

en: Detect word boundaries more accurately
ja: 単語の境界をより正確に抽出する

en: Directory '%s' does not exist
ja: ディレクトリ '%s' は存在しません

en: Directory '%s' is not writable
ja: ディレクトリ '%s' は書き込み禁止です

en: Directory for saving unique backup files
ja: バックアップファイルを作成するディレクトリ

en: Discard buffer
ja: バッファを破棄

en: Display overlong lines on multiple rows
ja: はみ出す行を複数行に渡って表示する

en: Display the position of the cursor
ja: カーソル位置を表示

en: Display this help text
ja: ヘルプを表示

en: Do not convert from DOS/Mac format
ja: DOS/Mac フォーマットを変換しない

en: Do not read the file (only write it)
ja: ファイルを読み込まない（書き込みのみ）

en: Don't add an automatic newline
ja: 自動的に改行を追加しない

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ja: DOS/Mac フォーマットを変換しない

en: Don't hard-wrap long lines [default]
ja: 長い行の強制改行をしない [デフォルト]

en: Don't look at nanorc files
ja: nanorc ファイルを参照しない

en: Don't show the two help lines
ja: キーのガイドを表示しない

en: Down to anchor
ja: アンカーに向かって下へ

en: Edit a replacement
ja: 置換先を編集

en: Empty regex string
ja: 空の正規表現文字列

en: Empty search string
ja: 空の検索文字列

en: Enable smart home key
ja: スマートホームキー有効

en: Enable the use of the mouse
ja: マウスを有効にする

en: End
ja: 末尾

en: End of Paragraph
ja: 段落の終点

en: Enter line number, column number
ja: 行番号と列番号を入力

en: Error deleting lock file %s: %s
ja: ロックファイル %s の削除でエラーが発生: %s

en: Error expanding %s: %s
ja: 展開エラー %s: %s

en: Error in %s on line %zu:
ja: エラー検出 %s の %zu 行目:

en: Error invoking "sort"
ja: "sort" の呼び出しに失敗

en: Error invoking "spell"
ja: "spell" の呼び出しに失敗

en: Error invoking "uniq"
ja: "uniq" の呼び出しに失敗

en: Error invoking '%s'
ja: '%s' の呼び出しに失敗

en: Error opening lock file %s: %s
ja: ロックファイル %s を開こうとしてエラーが発生: %s

en: Error reading %s: %s
ja: %s: %s の読み込みに失敗しました

en: Error reading temp file: %s
ja: テンポラリファイルの読み込みエラー: %s

en: Error writing %s: %s
ja: %s の書き込みエラー: %s

en: Error writing lock file %s: %s
ja: ロックファイル %s の書き込みでエラーが発生: %s

en: Error writing temp file: %s
ja: テンポラリファイルの書き込みエラー: %s

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Even number of characters required
ja: 偶数個の文字が必要です

en: Execute
ja: コマンドを実行

en: Execute Command
ja: コマンドを実行

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
ja: コマンド実行のヘルプ
    
     このモードでは、シェルから実行されたコマンドの出力を現在のバッファ (もしくは、新しいバッファ) に挿入することができます。 コマンドの前に'|' （パイプ記号）をつけると、バッファの現在の内容（またはマークされた領域）がコマンドにパイプされます。

en: Execute a function or an external command
ja: 関数または外部コマンドの実行

en: Executing...
ja: 実行中...

en: Exit
ja: 終了

en: Exit from the file browser
ja: ファイルブラウザの終了

en: Failed to open pipe: %s
ja: パイプを開けません: %s

en: Failed to open stdin: %s
ja: 標準入力を開けません: %s

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
ja: ファイル "%s" が既に存在します、上書きしてよいですか？

en: File "%s" not found
ja: ファイル "%s" が見つかりません

en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
ja: ファイル %s は%s により編集されています (%s を使って、PID %s で); 開きますか?

en: File '%s' is unwritable
ja: ファイル '%s' は書き込み禁止です

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ja: ファイルブラウザのヘルプ
    
     ファイルブラウザはディレクトリ構造をビジュアルに表示し、読み込みまたは書き込み対象となるファイルの選択を容易にします。矢印キーかPageUp/Downキーでファイルを選択し、Sキーかエンターキーで決定します。親ディレクトリへ移動したい場合はリストの先頭にある".."を選択してください。
    
     ファイルブラウザでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: File Name to Append to
ja: 末尾に追加するファイル

en: File Name to Prepend to
ja: 先頭に追加するファイル

en: File Name to Write
ja: 書き込むファイル

en: File exists -- cannot overwrite
ja: ファイルが存在し、上書きできません

en: File on disk has been truncated!
ja: ディスク上でファイルが切り詰められました!

en: File on disk has changed
ja: ディスク上でファイルが変更されました

en: File to insert [from %s]
ja: 読み込むファイル [from %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
ja: 変換無しで挿入するファイル [%s から]

en: File to read into new buffer [from %s]
ja: 新しいバッファへ読み込むファイル [%s から]

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
ja: 新しいバッファへ変換無しで読み込むファイル [%s から]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
ja: ファイルを開いた後に修正が入りました、保存しますか？

en: Finished checking spelling
ja: スペルチェック完了

en: First File
ja: 先頭へ

en: First Line
ja: 先頭行

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
ja: Del キーをバックスペースとして扱う

en: Fix numeric keypad key confusion problem
ja: テンキーパッドの混乱の問題を修正する

en: For ncurses:
ja: ncurses に関して:

en: Formatter
ja: 整形プログラム

en: Forward
ja: 進む

en: Full Justify
ja: 全て両端揃え

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
ja: 機能 "%s" はメニュー "%s" に含まれていません

en: Go To Dir
ja: ディレクトリに移動

en: Go To Directory
ja: ディレクトリへ移動

en: Go To Line
ja: 行を指定

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ja: 指定行へ移動のヘルプ
    
     移動した行番号を入力してエンターを押してください。もしテキスト全体の行数よりも大きい数字を入力した場合は、最終行へ移動します。
    
     指定行へ移動するモードでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: Go To Text
ja: 検索

en: Go back one character
ja: 前の文字へ戻る

en: Go back one word
ja: 前の単語へ戻る

en: Go forward one character
ja: 次の文字へ進む

en: Go forward one word
ja: 次の単語へ進む

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
ja: 段落の末尾の次の位置へ移動、カーソルがその位置にある場合その次の段落へ移動

en: Go one screenful down
ja: 次のページへ移動

en: Go one screenful up
ja: 前のページへ移動

en: Go to beginning of current line
ja: 現在行の先頭へ移動

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
ja: 段落の先頭へ移動、カーソルがその位置にある場合その前の段落へ移動

en: Go to directory
ja: ディレクトリに移動

en: Go to end of current line
ja: 現在行の末尾へ移動

en: Go to file browser
ja: ファイルブラウザの起動

en: Go to first row in the viewport
ja: ビューポートの最上段へ移動

en: Go to first row in this column
ja: 最上段へ移動

en: Go to last row in the viewport
ja: ビューポートの最下段へ移動

en: Go to last row in this column
ja: 最下段へ移動

en: Go to lefthand column
ja: 左端の列へ移動

en: Go to line and column number
ja: 指定位置へ移動

en: Go to next block of text
ja: 次のテキストブロックへ移動する

en: Go to next line
ja: 次の行へ移動する

en: Go to next linter msg
ja: 次の構文チェックメッセージへ

en: Go to previous block of text
ja: 前のテキストブロックへ移動する

en: Go to previous line
ja: 前の行へ移動する

en: Go to previous linter msg
ja: 前の構文チェックメッセージへ

en: Go to righthand column
ja: 右端の列へ移動

en: Go to the first file in the list
ja: リストの先頭に移動

en: Go to the first line of the file
ja: ファイルの先頭行へ移動

en: Go to the last file in the list
ja: リストの末尾に移動

en: Go to the last line of the file
ja: ファイルの最終行へ移動

en: Go to the matching bracket
ja: 対応する括弧へ移動

en: Go to the next file in the list
ja: リストの次のファイルへ移動

en: Go to the previous file in the list
ja: リストの前のファイルへ移動

en: Got 0 parsable lines from command: %s
ja: 解析可能な行がコマンドの出力から得られませんでした: %s

en: Guide column "%s" is invalid
ja: ガイドバーを表示する列の指定として "%s" が正しくありません

en: Hard wrapping of overlong lines
ja: 長い行を強制的に改行で折り返す

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help mode
ja: ヘルプ

en: Hidden interface
ja: 隠れたインターフェース

en: Hide all bars, use whole terminal
ja: すべてのバーを隠し、端末全体を使う

en: Home
ja: 先頭

en: I can't find my home directory!  Wah!
ja: ホームディレクトリが見つかりません

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
ja: 必要であれば、nanorc の設定を調整する -I オプションを指定して nano を起動してください。

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ja: テキストを選択してから検索置換を行う場合は、選択範囲内の一致に対してのみ置換が行われます。
    
     検索モードでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
ja: 空のバッファが必要なら、コマンドを入力しないでください。
    
     4つのツールの1つを選ぶか、バッファから大きな部分を切り取るか、エディターをスリープさせることができます。

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ja: もし別の空のバッファが必要ならば、ファイル名を入力せずにエンターを押すか、存在しないファイル名を入力してからエンターを押してください。
    
     ファイルからの読み込みモードでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: In Selection:
ja: 選択範囲内:

en: Indent
ja: インデント

en: Indent the current line (or marked lines)
ja: 現在行（またはマークされた行）をインデント

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
ja: ファイルからの読み込みのヘルプ
    
     読み込むファイル名を入力してください。ファイルは現在のバッファのカーソル位置へ読み込まれます。
    
     もしnanoがマルチプルバッファのサポートを有効にしてコンパイルされており、-Fまたは--multibufferオプションをつけて実行されているならば、ファイルは別のバッファに読み込まれます(Meta-<とMeta->キーでバッファを切り替えることができます)。

en: Insert a newline at the cursor position
ja: 行の挿入

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
ja: カーソル位置にタブ文字を挿入（またはマークした行をインデント）

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
ja: 他のファイルから現在のバッファ（または新しいバッファ）に読み込み

en: Insert the next keystroke verbatim
ja: 後に続く特殊キーをそのまま入力

en: Interrupted
ja: 中断されました

en: Invalid back reference
ja: 無効な後方参照

en: Invalid backup directory: %s
ja: 無効なバックアップディレクトリ: %s

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名

en: Invalid code
ja: 無効なコード

en: Invalid collation character
ja: 無効な複数バイト文字

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\}の内容が無効です

en: Invalid line or column number
ja: 無効な行または列番号です

en: Invalid number
ja: 行番号として無効

en: Invalid operating directory: %s
ja: 無効な作業ディレクトリ: %s

en: Invalid preceding regular expression
ja: 先行している正規表現が無効

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲の終わり

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現

en: Invalid search modifier '%c'
ja: 無効な検索修飾子 '%c'

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
ja: プログラムを呼び出しバッファを 整形/編集/操作します

en: Invoke the linter, if available
ja: 構文チェッカを起動 (利用可能な場合)

en: Invoke the spell checker, if available
ja: スペルチェッカを起動 (利用可能な場合)

en: Invoking formatter...
ja: 整形用プログラムを起動中です...

en: Invoking linter...
ja: 構文チェッカを起動中です...

en: Invoking spell checker...
ja: スペルチェッカを起動中です...

en: Jump backward to the nearest anchor
ja: 後方にジャンプし直近のアンカーへ

en: Jump forward to the nearest anchor
ja: 前方にジャンプし直近のアンカーへ

en: Jumped to anchor
ja: アンカーにジャンプしました

en: Justified file
ja: ファイル全体を均等割付しました

en: Justified paragraph
ja: 段落を均等割付しました

en: Justified selection
ja: 選択範囲を均等割付しました

en: Justify
ja: 均等割付

en: Justify the current paragraph
ja: 段落を均等割付

en: Justify the entire file
ja: ファイル全体を均等割付

en: Keep the line below the title bar empty
ja: タイトルバーの下の行を空けておく

en: Key is invalid in view mode
ja: ビューモードでそのキー入力は無効です

en: Key name %s is invalid
ja: キー名 %s が正しくありません

en: Keystroke %s may not be rebound
ja: キーストローク "%s" は再定義できません

en: Last File
ja: 末尾へ

en: Last Line
ja: 最終行

en: Leading whitespace means new paragraph
ja: 先頭の空白は新しい段落を意味する

en: Left Column
ja: 左端

en: Let Bsp and Del erase a marked region
ja: バックスペースとDelでマークした範囲を削除する

en: Line numbering
ja: 行番号

en: Linter
ja: 構文チェック

en: Linting --
ja: 構文チェック中 --

en: List the names of available syntaxes
ja: 利用可能な文法名の一覧を表示する

en: Location
ja: 位置

en: Long option
ja: 長いオプション

en: Mac Format
ja: Mac フォーマット

en: Macro is empty
ja: マクロは空です

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
ja: nanoのヘルプ
    
     nanoはワシントン大学で開発されたPicoエディタの機能性と使いやすさを見習って開発されました。nanoの画面には4つのセクションがあり、一番上の行にはnanoのバージョン、編集中のファイル名、最後に保存されてから変更が行われたか否かが表示されています。次にファイルを編集する領域があります。下から三行目はステータス行で、重要なメッセージが表示されます。

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
ja: Ctrl+Right で単語の終わりに止まる

en: Make a tab this number of columns wide
ja: この桁の幅でタブを設定する

en: Making backup...
ja: バックアップを作成中...

en: Mark Set
ja: マークセット

en: Mark Unset
ja: マーク解除

en: Mark text starting from the cursor position
ja: カーソル位置から始まる単語をマーク

en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
ja: ^T^Z で一度抜け、ディスク上に余裕を作り、戻ってきて、^S^X を試してみてください

en: Meaning
ja: 説

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Missing argument after '%s'
ja: '%s' の後ろには引数が必要です

en: Missing color name
ja: 色の名前がありません

en: Missing key name
ja: キー名がみつかりません

en: Missing option
ja: オプションがありません

en: Missing regex string after '%s' command
ja: コマンド '%s' の後ろには正規表現文字列が必要です

en: Missing syntax name
ja: 構文名がありません

en: Missing }
ja: } がみつかりません

en: Mistakes in '%s'
ja: '%s' に間違いがあります

en: Modified
ja: 変更済み

en: Mouse support
ja: マウスのサポート

en: Must specify a function to bind the key to
ja: そのキーにバインドする機能を指定する必要があります

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
ja: そのキーにバインド（または解除）するメニュー（または "all"）を指定する必要があります

en: Nano is out of memory!
ja: nano のメモリが足りなくなりました!

en: New Buffer
ja: 新しいバッファ

en: New File
ja: 新しいファイル

en: Newer
ja: 新しい方へ

en: Next
ja: 次へ

en: Next Block
ja: 次のテキストブロック

en: Next File
ja: 次のファイル

en: Next Line
ja: 次の行

en: Next Linter message
ja: 次の構文チェックメッセージ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next Word
ja: 次の単語

en: Next word...
ja: 次の単語...

en: No
ja: いいえ

en: No Conversion
ja: 変換しない

en: No Replace
ja: 置換しない

en: No current search pattern
ja: 検索語が指定されていません

en: No entries
ja:  項目なし

en: No file name
ja: ファイル名なし

en: No formatter is defined for this type of file
ja: この種類のファイルには、整形プログラムが定義されていません

en: No further matches
ja: これ以上の一致はありません

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
ja: キーはこの機能 '%s' に割り当てられていません（メニュー '%s'）。終了します。

en: No linter is defined for this type of file
ja: この種類のファイルには、構文チェッカが定義されていません

en: No match
ja: 一致するものがありません

en: No matches
ja: 一致するものがありません

en: No matching bracket
ja: 大括弧が一致しません

en: No messages for this file
ja: このファイルに対するメッセージはありません

en: No more open file buffers
ja: ファイルを開くためのバッファがありません

en: No previous regular expression
ja: 以前に使用した正規表現はありません

en: No word fragment
ja: 書きかけの単語がありません

en: Non-blank characters required
ja: 非空白類文字が必要です

en: Not a bracket
ja: 大括弧ではありません

en: Nothing changed
ja: 何も変更していません

en: Nothing to redo
ja: やり直す操作はありません

en: Nothing to undo
ja: 取り消す操作はありません

en: Nothing was cut
ja: 何もカットしていません

en: Older
ja: 古い方へ

en: Option
ja: オプション

en: Option "%s" requires an argument
ja: オプション "%s" には引数が必要です

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
ja: カットバッファの内容をカーソル位置に貼り付ける

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
ja: パス %s はディレクトリである必要がありますが、ディレクトリではありません
    Nano は検索およびカーソル位置履歴の読み込みと保存ができません。

en: Path '%s' is not a directory
ja: パス "%s" はディレクトリではありません

en: Path '%s' is not accessible
ja: パス "%s" にアクセスできません

en: Path '%s': %s
ja: パス '%s': %s

en: Path is too long
ja: パスが長すぎます

en: Pipe Text
ja: パイプに送る

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
ja: 現在のバッファ（またはマークした範囲）を指定したコマンドへパイプ送り

en: Piping failed
ja: パイプでの接続に失敗しました

en: Place or remove an anchor at the current line
ja: 現在の行にアンカーを設置または削除する

en: Placed anchor
ja: アンカーを設置しました

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が完結せず終了しています

en: Prepend
ja: 先頭に追加

en: Prepend Selection to File
ja: ファイルの先頭に追加

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ja: XON (^Q) および XOFF (^S) キーを維持する

en: Prev Block
ja: 前のテキストブロック

en: Prev File
ja: 前のファイル

en: Prev Line
ja: 前の行

en: Prev Page
ja: 前のページ

en: Prev Word
ja: 前の単語

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Linter message
ja: 前の構文チェックメッセージへ

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Problems with history file
ja: l履歴ファイルに問題があります

en: Program '%s' complained
ja: プログラム '%s' が文句を言いました

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
ja: カーソルのある行を中央、最上行、最下行へ

en: Read %zu line | Read %zu lines
ja[0]: %zu 行を読み込みました

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
ja[0]: %zu 行を読み込みました（DOS フォーマットを変換）

en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
ja[0]: %zu 行を読み込みました（Mac フォーマットを変換）

en: Read File
ja: 読み込み

en: Read a file into a new buffer by default
ja: デフォルトでファイルを新しいバッファに読み込む

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
ja: キーボードからデータを読み込んでいます; ^D または ^D^D で読み込みを終えます。

en: Reading from FIFO...
ja: FIFOから読み込み中...

en: Reading...
ja: 読み込み中...

en: Recall the next command
ja: 次のコマンドを呼び出す

en: Recall the next search/replace string
ja: 次の検索文字 / 置換文字列を呼び出す

en: Recall the previous command
ja: 前のコマンドを呼び出す

en: Recall the previous search/replace string
ja: 前の検索文字 / 置換文字列を呼び出す

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ja: SIGHUP または SIGTERM を受信しました

en: Record
ja: 記録

en: Recording a macro...
ja: マクロを記録しています...

en: Redid %s
ja: 操作 (%s) をやり直しました

en: Redo the last undone operation
ja: 取り消した直前の操作をやり直す (redo)

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh (redraw) the current screen
ja: 画面の更新

en: Refresh the file list
ja: ファイルのリストを更新

en: Reg.exp.
ja: 正規表現

en: Regex strings must begin and end with a " character
ja: 正規表現文字列は " で括ってください

en: Regular expression to match quoting
ja: 検索に使用する正規表現

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Removed anchor
ja: アンカーを削除しました

en: Replace
ja: 置換

en: Replace a string or a regular expression
ja: 正規表現置換

en: Replace this instance?
ja: この出現を置換しますか?

en: Replace with
ja: （置換後）

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
ja[0]: %zd 個置換されました

en: Requested fill size "%s" is invalid
ja: 要求されたサイズ "%s" は不正です

en: Requested tab size "%s" is invalid
ja: 要求されたタブのサイズ "%s" は不正です

en: Restrict access to the filesystem
ja: ファイルシステムへのアクセスを制限する

en: Restricted
ja: 制限モード

en: Reverse the direction of the search
ja: 検索方向の順逆を切り替える

en: Right Column
ja: 右端

en: Run Macro
ja: マクロ実行

en: Run the last recorded macro
ja: 直前に記録されたマクロを実行する

en: Save
ja: 保存

en: Save & reload old search/replace strings
ja: 検索/置換した以前の文字列を記録および読み取り

en: Save & restore position of the cursor
ja: カーソル位置を保存し復元する

en: Save a file by default in Unix format
ja: ファイルをデフォルトで UNIX 形式で保存する

en: Save backups of existing files
ja: 既存ファイルのバックアップを保存する

en: Save changes on exit, don't prompt
ja: 終了時に保存する、問い合わせをしない

en: Save file under DIFFERENT NAME?
ja: ファイルを違う名前で保存しますか？

en: Save file without prompting
ja: ファイルを確認なしで保存する

en: Save modified buffer before linting?
ja: 構文チェックの前に変更されたバッファを保存しますか？

en: Save modified buffer?
ja: 変更されたバッファを保存しますか？

en: Scroll Down
ja: 下にスクロール

en: Scroll Up
ja: 上にスクロール

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
ja: 文中のカーソル位置を変えずに一行下にスクロールする

en: Scroll per half-screen, not per line
ja: 1行ずつではなく、半画面ずつスクロールする

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
ja: 文中のカーソル位置を変えずに一行上にスクロールする

en: Search
ja: 検索

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ja: 検索コマンドのヘルプ
    
     検索したい単語か文字を入力してエンターを押してください。もし検索語にマッチするテキストが見つかったならば、カーソルが見つかったテキストの位置へ移動します。
    
     テキストを検索する方向は検索プロンプトの表示で見分けることができます。検索語を何も入力せずにエンターを押すと、前回の検索語が使用されます。

en: Search Wrapped
ja: 先頭から検索します

en: Search backward for a string
ja: 文字列を後方へ検索

en: Search backward for a string or a regular expression
ja: 正規表現で文字列を後方に向かって検索

en: Search forward for a string
ja: 文字列を前方へ検索

en: Search forward for a string or a regular expression
ja: 正規表現で文字列を前方に向かって検索

en: Search next occurrence backward
ja: 次を検索（前方へ）

en: Search next occurrence forward
ja: 次を検索（後方へ）

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Selection is empty
ja: 選択範囲は空です

en: Set Mark
ja: マークを設置

en: Set operating directory
ja: 作業ディレクトリを指定

en: Set width for hard-wrap and justify
ja: 強制改行の幅を設定し均等割付

en: Show a feedback bar at the bottom
ja: 下部にフィードバックバーを表示する

en: Show a guiding bar at this column
ja: この列にガイドバーを表示します

en: Show a position+portion indicator
ja: 位置と選択部分を示すインジケーターを表示する

en: Show cursor in file browser & help text
ja: ファイルブラウザとヘルプ文書の中でカーソルを表示

en: Show line numbers in front of the text
ja: 行頭に行番号を表示する

en: Show some states on the title bar
ja: いくつかの状態をタイトルバーに表示する

en: Show this help text and exit
ja: このヘルプを表示して終了

en: Smart home key
ja: スマートホームキー

en: Soft wrapping of overlong lines
ja: 長い行を画面上で折り返す

en: Someone else is also editing this file
ja: 他の誰かも、このファイルを編集しています

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
ja: Nano がクラッシュしてしまいました。  コード: %d。  バグ報告をしてください。

en: Special thanks to:
ja: スペシャルサンクス:

en: Specified rcfile does not exist
ja: 指定された rcfile が存在しません

en: Spell Check
ja: スペルチェック

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
ja: スペルチェックのヘルプ
    
     スペルチェッカは現在のファイルの中の全ての単語をチェックします。もし未知の単語が見つかったならば、スペルチェッカは該当する部分を強調表示して編集用のプロンプトを表示します。単語を修正してエンターキーを押すと、該当する部分が修正した単語と置き換えられます。もしテキストの一部分を選択した状態であった場合、スペルチェッカは選択範囲内のテキストのみを対象に動作します。
    
     スペルチェックでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: Standard input is not a terminal
ja: 標準入力が端末ではありません

en: Start/stop recording a macro
ja: マクロの記録を開始/停止

en: Stopped recording
ja: 記録を停止しました

en: Success
ja: 成功

en: Suspend
ja: 一時中断

en: Suspend the editor (return to the shell)
ja: エディタを一時中断する (シェルに戻る)

en: Switch to the next file buffer
ja: 次のバッファに切替え

en: Switch to the previous file buffer
ja: 前のバッファに切替え

en: Syntax "%s" has no color commands
ja: 構文 "%s" は色のコマンドではありません

en: Syntax definition to use for coloring
ja: 表示色を決めるための構文定義

en: Tab
ja: タブ

en: Thank you for using nano!
ja: nano を使用していただきありがとうございます!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
ja: "default" 文法は 正規表現 '%s' を受け付けません

en: The "default" syntax does not accept extensions
ja: "default" 構文は拡張子を受け付けません

en: The "none" syntax is reserved
ja: "none" 構文は予約語です

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
ja: 画面下部の二行には、一般的に使われるショートカットキーが表示されています。
    
     ショートカットキーの記法は以下の通りです。(^)で表記されているショートカットはCtrlキーを押すか、Escキーを二回続けて押すことを表してします。(M-)で表記されているショートカットはAltキー、Cmdキー、Escキーなどのメタキーを押して入力します。

en: The nano text editor
ja: nano テキストエディタ

en: The working directory has disappeared
ja: 作業ディレクトリがなくなりました

en: There are no anchors
ja: アンカーがありません

en: This function is disabled in restricted mode
ja: 制限モードではこの機能は無効です

en: This is the only anchor
ja: 唯一のアンカーです

en: This is the only occurrence
ja: 他に見つかりません

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
ja: このメッセージは開いていないファイル "%s" についてのものです、新しいバッファで開きますか?

en: Throw away the current line (or marked region)
ja: 現在行（またはマークされた範囲）を捨てる

en: To Bracket
ja: 対の括弧へ

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
ja: ファイルの指定した行にカーソルを置くには、行番号を '+'に続けて、
    ファイル名の前で指定してください。さらにカンマに続けて桁数も加えることができます。

en: To suspend, type ^T^Z
ja: 一時中断するには ^T^Z とタイプします

en: Toggle appending
ja: ファイル末尾に追加する動作に切り替える

en: Toggle backing up of the original file
ja: 元ファイルのバックアップを作成する動作に切り替える

en: Toggle prepending
ja: ファイル先頭に追加する動作に切り替える

en: Toggle the case sensitivity of the search
ja: 検索時に大文字小文字を区別をするかしないかを切り替える

en: Toggle the use of DOS format
ja: DOS フォーマットに切替え

en: Toggle the use of Mac format
ja: Mac フォーマットに切替え

en: Toggle the use of a new buffer
ja: 新しいバッファに切替え

en: Toggle the use of regular expressions
ja: 正規表現を使用するかしないかを切り替える

en: Too many errors from stdin
ja: 標準入力からのエラーが多すぎます

en: Too many existing backup files
ja: バックアップファイルが多すぎます

en: Too much input at once
ja: 一度の入力としては多すぎます

en: Too tiny
ja: 画面が狭すぎます

en: Top Row
ja: 最上段

en: Trailing backslash
ja: 末尾にバックスラッシュがあります

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
ja: 強制改行で折り返す時に、末尾の空白を取り除く

en: Try and complete the current word
ja: 現在の単語の補完を試みる

en: Trying again in your home directory
ja: ホームディレクトリで再試行しています

en: Two single-column characters required
ja: 2つの半角文字が必要です

en: Type '%s -h' for a list of available options.
ja: '%s -h' で指定可能なオプションを表示します。

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
ja: ディレクトリ %s の作成に失敗しました: %s
    これは検索履歴およびカーソル位置の保存に必要なディレクトリです。

en: Unbindable key: M-^%c
ja: 未割り当てのキー: M-^%c

en: Unbindable key: ^[
ja: 割り当てできないキー: ^[

en: Unbound key
ja: 未割り当てのキー

en: Unbound key: %s%c
ja: 未割り当てのキー: %s%c

en: Unbound key: F%i
ja: 未割り当てのキー: F%i

en: Undid %s
ja: 操作 (%s) を取り消しました

en: Undo the last operation
ja: 直前の操作を取り消す (undo)

en: Unfindable word: %s
ja: 見つからない単語: %s

en: Unicode Input: %s
ja: ユニコード入力: %s

en: Unindent
ja: インデント縮小

en: Unindent the current line (or marked lines)
ja: 現在行（またはマークされた行）のインデントを縮小

en: Unknown function: %s
ja: 未知の機能 "%s"

en: Unknown menu: %s
ja: 未知のメニュー: %s

en: Unknown option: %s
ja: 未知のオプション: %s

en: Unknown sequence
ja: 未知のシーケンス

en: Unknown syntax name: %s
ja: 構文名がありません: %s

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が余っています

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が余っています

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ja: [, [^, [:, [.  または [= が余っています

en: Unmatched \{
ja: \{ が余っています

en: Unpaired quote in syntax name
ja: 対になる引用符が構文名にありません

en: Up to anchor
ja: アンカーに向かって上へ

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
ja: 使用法: nano [オプション] [[+行[,桁]] ファイル]...

en: Use "fg" to return to nano.
ja: "fg" とタイプすることで nano を再開できます。

en: Use (vim-style) lock files
ja: (vim スタイルの) ロックファイルを使う

en: Use better-known key bindings
ja: よく知られたキーバインドを使う

en: Use bold instead of reverse video text
ja: 反転文字を太字で表示

en: Use only this file for configuring nano
ja: このファイルのみを nano の設定に使用する

en: Use this alternative spell checker
ja: 別のスペルチェッカを使用する

en: Verbatim
ja: 特殊キー入力

en: Verbatim Input
ja: 特殊キー入力

en: View
ja: 表示

en: View mode (read-only)
ja: ビューモード(読み込み専用)

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
ja: nano へようこそ。 Ctrl+G で簡単なヘルプが出ます。

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
ja: ファイル名が '-' の時は、nano はデータを標準入力より読み込みます。

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
ja: 折り返し表示を空白にも適用する

en: Where Is
ja: 検索

en: Where Was
ja: 検索（後方へ）

en: Which other characters are word parts
ja: 単語の一部とみなす文字の集合

en: Whitespace display
ja: 空白を表示

en: Wipe status bar upon next keystroke
ja: 次のキー入力でステータスバーをクリアする

en: Word Count
ja: 単語の合計数

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ja: ファイルへの書き込みのヘルプ
    
     保存するファイル名を入力してエンターキーを押してください。
    
     もしテキストを選択した状態であった場合、選択した部分を別のファイルに書き込むことができます。ファイルを上書きしてしまう危険を少なくするため、現在のファイル名がデフォルトで入力されていることはありません。
    
     ファイルへの書き込みモードでは以下のファンクションキーが使用できます。

en: Write Out
ja: 書き込み

en: Write Selection to File
ja: ファイルに書き込み

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
ja: 現在のバッファ（またはマークした範囲）をディスクへ書き込み

en: Writing to FIFO...
ja: FIFOに書き込み中...

en: Writing...
ja: 書き込み中...

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
ja[0]: %zu 行を書き込みました

en: Yes
ja: はい

en: Zap
ja: 削除

en: addition
ja: 追加

en: and anyone else we forgot...
ja: および他のすべての方々...

en: character | characters
ja[0]: 文字

en: comment
ja: コメント

en: cut
ja: 切り取り

en: deletion
ja: 削除

en: disabled
ja: 使用しない

en: enable/disable
ja: 有効/無効

en: enabled
ja: 使用する

en: erasure
ja: 抹消

en: filtering
ja: フィルタリング

en: formatting
ja: 整形しています

en: indent
ja: インデント追加

en: insertion
ja: 挿入

en: justification
ja: 均等割付

en: line | lines
ja[0]: 行

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
ja: 行 %*zd/%zd (%2d%%), 列 %2zu/%2zu (%3d%%), 文字 %*zu/%zu (%2d%%)

en: line break
ja: 改行

en: line join
ja: 行の結合

en: magic_file(%s) failed: %s
ja: magic_file(%s) が失敗しました: %s

en: magic_load() failed: %s
ja: magic_load() が失敗しました: %s

en: paste
ja: 貼り付け

en: replacement
ja: 置換

en: spelling correction
ja: スペル訂正

en: the many translators and the TP
ja: 多くの翻訳者と Translation Project

en: uncomment
ja: コメント解除

en: unindent
ja: インデント縮小

en: version
ja: バージョン

en: word | words
ja[0]: 単語
