nano 8.1-pre1 - en to nb translation catalogue (625 entries)

en: 
    Buffer written to %s
nb: 
    Buffer lagret til %s

en: 
    Too many .save files
nb: 
    For mange .save-filer?

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
nb[0]:  (%zu linje)
nb[1]:  (%zu linjer)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
nb[0]:  (%zu linje, %s)
nb[1]:  (%zu linjer, %s)

en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
nb:  (C) %s Free Software Foundation og ulike bidragsytere

en:  (to replace)
nb:  (å erstatte)

en:  (to replace) in selection
nb:  (å erstatte) i utvalget

en:  Compiled options:
nb:  Kompilerte opsjoner:

en:  GNU nano, version %s
nb:  GNU nano, versjon %s

en:  The following function keys are available at this prompt:
nb:  Følgende funksjontaster er tilgjengelig i denne kommandolinjen:

en:  The following function keys are available in Linter mode:
nb:  Følgende funksjontaster er tilgjengelig i Linter-modus:

en:  [Backup]
nb:  [Sikkerhetskopi]

en:  [Backwards]
nb:  [Bakover]

en:  [Case Sensitive]
nb:  [skill mellom små og store bokstaver]

en:  [Regexp]
nb:  [Regulært uttrykk]

en: "%.*s%s" not found
nb: «%.*s%s» ikke funnet

en: "%s" is a FIFO
nb: «%s» er en FIFO

en: "%s" is a device file
nb: «%s» er en enhetsfil (device)

en: "%s" is a directory
nb: «%s» er en katalog

en: "start=" requires a corresponding "end="
nb: «start=» forutsetter et korresponderende «end=»

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
nb[0]: %s -- %zu linje
nb[1]: %s -- %zu linjer

en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
nb[0]: %s -- %zu linje (%s)
nb[1]: %s -- %zu linjer (%s)

en: %s is meant to be read-only
nb: %s er ment å være skrivebeskyttet

en: %s: invalid option -- '%c'
nb: %s: ugyldig alternativ -- «%c»

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «%s%s» tillater ikke argumenter

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
nb: %s: valget «%s%s» er tvetydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
nb: %s: valget «%s%s» er tvetydig; muligheter:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
nb: %s: valget «%s%s» krever et argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb: %s: valget trenger et argument -- «%c»

en: %s: unrecognized option '%s%s'
nb: %s: ukjent valg «%s%s»

en: (dir)
nb: (kat)

en: (huge)
nb: (stor)

en: (more)
nb: (mer)

en: (nameless)
nb: (navneløs)

en: (parent dir)
nb: foreldrekat.

en: --backupdir=<dir>
nb: --backupdir=<kat>

en: --fill=<number>
nb: --fill=<nummer>

en: --guidestripe=<number>
nb: --guidestripe=<nummer>

en: --operatingdir=<dir>
nb: --operatiingdir=<kat>

en: --quotestr=<regex>
nb: --quotestr=<reg.uttrykk>

en: --rcfile=<file>
nb: --rcfile=<fil>

en: --syntax=<name>
nb: --syntax=<navn>

en: --tabsize=<number>
nb: --tabsize=<nummer>

en: --wordchars=<string>
nb: --wordchars=<tekst>

en: -C <dir>
nb: -C <kat>

en: -J <number>
nb: -J <nummer>

en: -Q <regex>
nb: -Q <reg.uttrykk>

en: -T <number>
nb: -T <nummer>

en: -X <string>
nb: -X <tekst>

en: -Y <name>
nb: -Y <navn>

en: -f <file>
nb: -f <fil>

en: -o <dir>
nb: -o <kat>

en: -r <number>
nb: -r <nummer>

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
nb: === Linter ===
    
     I denne modusen viser statuslinjen en feilmelding eller advarsel, og markøren settes på tilsvarende plassering i filen. Med PageUp og PageDown kan du bytte til tidligere og senere meldinger.

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
nb: === Erstatning ===
    
    Skriv inn tegnene som skal erstatte det du skrev ved forrige kommandolinje, og trykk Enter

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
nb: En «%s»-kommando krever en forutgående «syntaks»-kommando

en: Accept 'filename:linenumber' notation
nb: Godta «filnavn:linjenummer»-notasjon

en: All
nb: Alle

en: Also try magic to determine syntax
nb: Prøv også magi for å bestemme syntaksen

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
nb: I tillegg kan man legge inn tegn ved å trykke Esc to ganger og så skrive inn en tretalls desimalkode mellom 000 og 255. Følgende kastetrykk er tilgjengelig i hovedvinduet. Alternative taster viss i parantes:

en: An attribute requires a subsequent comma
nb: Et attributt krever et påfølgende komma

en: Anchor
nb: Anker

en: Append
nb: Legg til etter

en: Append Selection to File
nb: Legg til valgt område sist i fil

en: Argument '%s' has an unterminated "
nb: Argument «%s» har en uterminert "

en: Argument is not a valid multibyte string
nb: Argumentet er ikke et gyldig flerbyte-streng

en: Argument of '%s' lacks closing "
nb: Argument «%s» mangler avsluttende "

en: At first message
nb: Ved første melding

en: At last message
nb: Ved siste melding

en: Auto indent
nb: Automatisk indentering

en: Automatically hard-wrap overlong lines
nb: Automatisk hardbryt langstrakte linjer

en: Automatically indent new lines
nb: Indenter nye linjer automatisk

en: Available syntaxes:
nb: Tilgjengelige syntakser:

en: Back
nb: Bakover

en: Backspace
nb: Slettetast

en: Backup File
nb: Sikkerhetskopi

en: Backwards
nb: Bakover

en: Bad lock file is ignored: %s
nb: Dårlig låsefil blir ignorert: %s

en: Bad quoting regex "%s": %s
nb: Dårlig sitering av reg-uttrykk «%s»: %s

en: Bad regex "%s": %s
nb: Ugyldig reg-uttrykk «%s»: %s

en: Begin of Paragr.
nb: Avsnitt-start

en: Bottom Row
nb: Nederste rad

en: Brought to you by:
nb: Brakt til deg av:

en: Browse
nb: Bla

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
nb: Gå til Dir hjelpetekst
    
     Skriv inn stien til katalogen du vil se på.
    
     Dersom tabulator-komplementasjon ikke er deaktivert kan du bruke tab-tasten til å (forsøke å) automatisk fullføre katalognavnet.
    
     Følgende funksjonstaster er definert for Gå til Dir modus:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
nb: Søkekommando hjelpetekst
    
     Skriv inn ord eller tegn du ønsker å søke etter og trykk linjskift. Dersom søketeksten forekommer i teksten vil skjermen oppdateres og markøren flyttes til den første forekomsten.
    
     Forrige søketekst vises i braketter etter søkepromptet. Trykk linjeskift uten å skrive inn ny søketekst for å gjenta forrige søk.

en: Buffer has been processed
nb: Buffer er behandlet

en: Buffer is empty
nb: Bufferen er tom

en: Can open just one file
nb: Kan bare åpne én fil

en: Can't go outside of %s
nb: Kan ikke gå utenfor %s

en: Can't move up a directory
nb: Kan ikke bevege seg opp en katalog

en: Can't read file from outside of %s
nb: Kan ikke lese fil fra utsiden av %s

en: Can't write outside of %s
nb: Kan ikke skrive utenfor %s

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cancel the current function
nb: Avbryt gjeldende funksjon

en: Cancelled
nb: Avbrutt

en: Cannot comment past end of file
nb: Kan ikke kommentere forbi slutten av filen

en: Cannot limit permissions on %s: %s
nb: Kan ikke begrense rettighetene for %s: %s

en: Cannot make backup
nb: Kan ikke lage sikkerhetskopi

en: Cannot make backup: %s
nb: Kan ikke lage sikkerhetskopi: %s

en: Cannot make backup; continue and save actual file?
nb: Kan ikke lage sikkerhetskopi; fortsett og lagre selve filen?

en: Cannot make regular backup
nb: Kan ikke lage vanlig sikkerhetskopi

en: Cannot open directory: %s
nb: Kan ikke åpne katalog: %s

en: Cannot read original file
nb: Kan ikke lese originalfilen

en: Cannot run macro while recording
nb: Kan ikke kjøre makro under registrering

en: Cannot unset option "%s"
nb: Kan ikke tilbakestille valg «%s»

en: Center
nb: Sentrer

en: Center the line where the cursor is
nb: Sentrer linjen der markøren er

en: Chop Left
nb: Kutt venstre

en: Chop Right
nb: Kutt høyre

en: Close
nb: Lukk

en: Close buffer without saving it
nb: Lukk buffer uten å lagre den

en: Close the current buffer / Exit from nano
nb: Lukk gjeldende buffer / Avslutt nano

en: Color "%s" not understood
nb: Farge «%s» ikke forstått

en: Color '%s' takes no prefix
nb: Farge «%s» tar ikke prefix

en: Color syntax highlighting
nb: Fremhev syntaks ved hjelp av farger

en: Command "%s" not allowed in included file
nb: Kommandoen «%s» tillates ikke i inkludert fil

en: Command "%s" not understood
nb: Kommando «%s» ikke forstått

en: Command to execute
nb: Kommando som skal kjøres

en: Command to execute in new buffer
nb: Kommando som skal kjøres i ny buffer

en: Comment Lines
nb: Kommentarlinjer

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
nb: (av)kommenter gjeldende linje (eller markerte linjer)

en: Commenting is not supported for this file type
nb: Kommentering er ikke støttet av denne filtypen

en: Complete
nb: Fullført

en: Constant cursor position display
nb: Konstant markørposisjonsvisning

en: Constantly show cursor position
nb: Vis alltid markørposisjonen

en: Conversion of typed tabs to spaces
nb: Konverter tabulator til mellomslag

en: Convert typed tabs to spaces
nb: Konverter skrevne tabulatorer til mellomslag

en: Copied nothing
nb: Kopierte ingenting

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
nb: Kopier gjeldende linje (eller markert region) og lagre i klippebufferen

en: Could not create pipe: %s
nb: Kunne ikke opprette datakanal: %s

en: Could not find syntax "%s" to extend
nb: Kunne ikke finne syntax «%s» for å forlenge

en: Could not fork: %s
nb: Kunne ikke forke: %s

en: Could not get size of pipe buffer
nb: Kunne ikke finne størrelse på datakanal-buffer

en: Could not reconnect stdin to keyboard
nb: Kunne ikke koble standard inn til tastaturet på nytt

en: Couldn't determine hostname: %s
nb: Finner ikke ut vertsnavnet: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file
nb: Kan ikke fastslå identiteten min for låsefil

en: Count the number of lines, words, and characters
nb: Tell antall linjer, ord og tegn

en: Current syntax determines Tab
nb: Gjeldende syntaks bestemmer Tab

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Cut Till End
nb: Kutt Til Slutt

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
nb: Klipp gjeldende linje (eller markert region) og lagre den i ut

en: Cut from cursor to end of line
nb: Kutt fra markøren til slutten av linjen

en: Cut from the cursor position to the end of the file
nb: Kutt fra markøren til slutten av filen

en: Cut to end
nb: Klipp til slutten

en: Cutbuffer is empty
nb: Utklippsbufferen er tom

en: Cycle
nb: Bla mellom

en: DIR:
nb: KAT:

en: Delete
nb: Slett

en: Delete backward from cursor to word start
nb: Slett bakover fra markøren til starten av ordet

en: Delete forward from cursor to next word start
nb: Slett fremover fra markøren til starten av neste ord

en: Delete the character to the left of the cursor
nb: Slett tegnet til venstre for peker

en: Delete the character under the cursor
nb: Slett tegnet under peker

en: Detect word boundaries more accurately
nb: Detekter ordskille mer nøyektig

en: Directory '%s' does not exist
nb: Mappen «%s» finnes ikke

en: Directory '%s' is not writable
nb: Mappen «%s» er ikke skrivbar

en: Directory for saving unique backup files
nb: Katalog for lagring av unike sikkerhetskopier

en: Discard buffer
nb: Forkast buffer

en: Display overlong lines on multiple rows
nb: Vis langstrakte linjer på flere rader

en: Display the position of the cursor
nb: Vis pekerposisjon

en: Display this help text
nb: Vis denne hjelpeteksten

en: Do not convert from DOS/Mac format
nb: Ikke konverter filer fra DOS/Mac format

en: Do not read the file (only write it)
nb: Ikke les filen (bare skriv den)

en: Don't add an automatic newline
nb: Ikke legg til automatisk linjeskift

en: Don't convert files from DOS/Mac format
nb: Ikke konverter filer fra DOS/Mac format

en: Don't hard-wrap long lines [default]
nb: Ikke hardbryt lange linjer [standard]

en: Don't look at nanorc files
nb: Ikke se på nanorc filer

en: Don't show the two help lines
nb: Ikke vis hjelpelinjene

en: Down to anchor
nb: Ned til anker

en: Edit a replacement
nb: Rediger erstatning

en: Empty regex string
nb: Manglende regulært uttrykk

en: Empty search string
nb: Tom søkestreng

en: Enable smart home key
nb: Aktiver smart home tast

en: Enable the use of the mouse
nb: Aktiver musstøtte

en: End
nb: Bunn

en: End of Paragraph
nb: Avsnitt slutt

en: Enter line number, column number
nb: Skriv linjenummer, kolonnenummer

en: Error deleting lock file %s: %s
nb: Feil ved sletting av låsefil %s: %s

en: Error expanding %s: %s
nb: Feil ved utviding %s: %s

en: Error in %s on line %zu:
nb: Feil i %s på linje %zu:

en: Error invoking "sort"
nb: Feil ved start av «sort»

en: Error invoking "spell"
nb: Feil ved start av «spell»

en: Error invoking "uniq"
nb: Feil ved start av «uniq»

en: Error invoking '%s'
nb: Feil ved start av «%s»

en: Error opening lock file %s: %s
nb: Feil ved åpning av låsefil %s: %s

en: Error reading %s: %s
nb: Lesefeil på %s: %s

en: Error reading temp file: %s
nb: Feil ved lesing av midlertidig fil: %s

en: Error writing %s: %s
nb: Skrivefeil %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
nb: Feil ved skriving til låssfil %s: %s

en: Error writing temp file: %s
nb: Feil ved skriving til midlertidlig fil: %s

en: Error: %s
nb: Feil: %s

en: Even number of characters required
nb: Partall-tegn kreves

en: Execute
nb: Utfør

en: Execute Command
nb: Eksekver kommando

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
nb: Hjelpetekst til Kjør Kommando
    
     Denne modusen lar deg sette inn produksjonen av en kommando som kjøres av skallet i den nåværende bufferen (eller til en ny buffer). Hvis kommandoen er foran «|» (pipesymbolet), blir det nåværende innholdet i bufferen (eller merket område) pipet til kommandoen.

en: Execute a function or an external command
nb: Kjør funksjon eller ekstern kommando

en: Executing...
nb: Utfører...

en: Exit
nb: Avslutt

en: Exit from the file browser
nb: Gå ut av fil-leser

en: Failed to open pipe: %s
nb: Klarte ikke å åpne datakanal: %s

en: Failed to open stdin: %s
nb: Klarte ikke å åpne standard inndata: %s

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
nb: Filen «%s» finnes, SKRIVE OVER ?

en: File "%s" not found
nb: Fil «%s» ikke funnet

en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
nb: Filen %s blir redigert av %s (med %s, PID %s); fortsett likevel?

en: File '%s' is unwritable
nb: Filen «%s» er skrivebeskyttet

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
nb: Fil-leser hjelpetekst
    
     Med fil-leseren kan du se igjennom katalogstrukturen og velge en fil for lesing eller skriving. Du kan bruke piltastene eller Page Up/Down for å se igjennom filer, og S eller Linjeskift for å velge den angitte filen eller katalogen. For å flytte deg opp et nivå velger du katalogen kalt «..» øverst i fillisten.
    
     Følgende funksjonstaster er tilgjengelig i fil-leseren:

en: File Name to Append to
nb: Filnavn det skal legges til først i

en: File Name to Prepend to
nb: Filnavn det skal legges til på slutten av

en: File Name to Write
nb: Filnavn som skal skrives til

en: File exists -- cannot overwrite
nb: Filen eksisterer -- kan ikke overskrive

en: File on disk has been truncated!
nb: Filen på disken har blitt avkortet!

en: File on disk has changed
nb: Filen på disken er endret

en: File to insert [from %s]
nb: Fil som skal settes inn [fra %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
nb: Fil som skal settes inn ukonvertert [fra %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
nb: Fil som skal leses inn i ny buffer [fra %s]

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
nb: Fil som skal leses ukonvertert inn i ny buffer [fra %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
nb: Filen ble endret etter at du åpnet den; fortsette å lagre?

en: Finished checking spelling
nb: Stavekontroll fullført

en: First File
nb: Første fil

en: First Line
nb: Første linje

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
nb: Fiks forvirringen rundt Backspace/Delete

en: Fix numeric keypad key confusion problem
nb: Fiks forvirringen rundt numerisk tastatus

en: Formatter
nb: Formatterer

en: Forward
nb: Fremover

en: Full Justify
nb: Juster Alt

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
nb: Funksjon «%s» eksisterer ikke i menyen «%s»

en: Go To Dir
nb: Gå til katalog

en: Go To Directory
nb: Gå til katalog

en: Go To Line
nb: Gå til linje

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
nb: Gå Til Linje hjelpetekst
    
     Skriv inn linjenummere du ønsker å gå til og trykk linjeskift. Dersom det er færre linjer enn nummeret du angav vil du flyttes til den siste linjen i filen.
    
     Følgende funksjonstaster er tilgjengelig i Gå Til Linje modus:

en: Go To Text
nb: Gå til tekst

en: Go back one character
nb: Gå ett tegn tilbake

en: Go back one word
nb: Gå til forrige ord

en: Go forward one character
nb: Gå tett tegn frem

en: Go forward one word
nb: Gå til neste ord

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
nb: Gå akkurat utenfor slutten av avsnittet, deretter neste avsnitt

en: Go one screenful down
nb: Gå en skjerm ned

en: Go one screenful up
nb: Gå en skjerm opp

en: Go to beginning of current line
nb: Gå til begynnelsen av linjen

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
nb: Gå til begynnelsen av avsnittet, deretter forrige avsnitt

en: Go to directory
nb: Gå til katalog

en: Go to end of current line
nb: Gå til slutten av linjen

en: Go to file browser
nb: Gå til fil-leser

en: Go to first row in the viewport
nb: Gå til første rad i visningsporten

en: Go to first row in this column
nb: Gå til første rad i denne kolonnen

en: Go to last row in the viewport
nb: Gå til siste rad i visningsporten

en: Go to last row in this column
nb: Gå til siste rad i denne kolonnen

en: Go to lefthand column
nb: Gå til venstre kolonne

en: Go to line and column number
nb: Gå til linje- og kolonnenummer

en: Go to next block of text
nb: Gå til neste tekstblokk

en: Go to next line
nb: Gå til neste linje

en: Go to next linter msg
nb: Gå til neste lintermelding

en: Go to previous block of text
nb: Gå til forrige tekstblokk

en: Go to previous line
nb: Gå til forrige linje

en: Go to previous linter msg
nb: Gå til forrige lintermelding

en: Go to righthand column
nb: Gå til høyre kolonne

en: Go to the first file in the list
nb: Gå til første fil i listen

en: Go to the first line of the file
nb: Gå til første linje i filen

en: Go to the last file in the list
nb: Gå til siste fil i listen

en: Go to the last line of the file
nb: Gå til siste linje i filen

en: Go to the matching bracket
nb: Gå til matchende brakett

en: Go to the next file in the list
nb: Gå til neste fil i listen

en: Go to the previous file in the list
nb: Gå til forrige fil i listen

en: Got 0 parsable lines from command: %s
nb: Fikk 0 maskinlesbare linjer fra kommando: %s

en: Guide column "%s" is invalid
nb: Guidekolonne «%s» er ugyldig

en: Hard wrapping of overlong lines
nb: Hard bryting av lange linjer

en: Help
nb: Hjelp

en: Help mode
nb: Hjelp-modus

en: Hidden interface
nb: Skjult grensesnitt

en: Hide all bars, use whole terminal
nb: Skjul alle stolper, bruk hele terminalen

en: Home
nb: Hjem

en: I can't find my home directory!  Wah!
nb: Finner ikke hjemmekatalogen! Buhu!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
nb: Hvis nødvendig, bruk nano med valget -I for å justere nanorc-innstillinger.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
nb: Dersom du har valgt tekst med merket og så valgt søk og erstatt, så vil kun treff i den markerte teksten bli erstattet.
    
     Følgende funksjonstaster er tilgjengelig i Søkemodus:

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
nb: Hvis du bare trenger en annen blank buffer, må du ikke oppgi noen kommando.
    
     Du kan også velge ett av fire verktøy, eller klippe en stor del av bufferen, eller legge editoren i dvale.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
nb: Dersom du trenger et nytt blankt buffer må du enten la være å skrive inn noe filnavn, eller skrive inn navnet på en fil som ikke eksisterer før du trykker Linjeskift.
    
     Følgende funksjonstaster er tilgjengelig i Sett Inn Fil modus.

en: In Selection:
nb: I seksjon:

en: Indent
nb: Innrykk

en: Indent the current line (or marked lines)
nb: Innrykk i gjeldende linje (eller markerte linjer)

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
nb: Hjelp til sett inn fil
    
     Skriv inn navnet på filen som skal settes inn ved markøren i det gjeldende bufferet.
    
     Dersom du har kompilert nano med støtte for flere filbuffer, og aktivisert dette med -F eller --multibuffer kommandolinjeflagget, Meta-F av/på bryteren eller i nanorc filen vil filen som settes inn lastes i et eget buffer. Bruk Meta-< og > til å bytte mellom buffer.

en: Insert a newline at the cursor position
nb: Sett inn et linjeskift ved markøren

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
nb: Sett inn tabulatortegn ved markøren (eller innrykk merkede linjer)

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
nb: Sett inn en annen fil i gjeldende buffer (eller i ny buffer)

en: Insert the next keystroke verbatim
nb: Sett inn ett og ett tegn

en: Interrupted
nb: Avbrutt

en: Invalid back reference
nb: Ugyldig tilbake-referanse

en: Invalid backup directory: %s
nb: Ugyldig sikkerhetskopikatalog: %s

en: Invalid character class name
nb: Ugyldig tegnklassenavn

en: Invalid code
nb: Ugyldig kode

en: Invalid collation character
nb: Ugyldig sorteringstegn

en: Invalid content of \{\}
nb: Ugyldig innhold av \{\}

en: Invalid line or column number
nb: Ugyldig linje eller kolonnenummer

en: Invalid number
nb: Ugyldig tall

en: Invalid operating directory: %s
nb: Ugyldig driftskatalog: %s

en: Invalid preceding regular expression
nb: Ugyldig foregående regulært uttrykk

en: Invalid range end
nb: Ugyldig områdeslutt

en: Invalid regular expression
nb: Ugyldig regulært uttrykk

en: Invalid search modifier '%c'
nb: Ugyldig søkemodifikator «%c»

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
nb: Påkall et program for å formatere / arrangere / manipulere bufferen

en: Invoke the linter, if available
nb: Start linter, hvis tilgjengelig

en: Invoke the spell checker, if available
nb: Start stavesjekk, dersom tilgjengelig

en: Invoking formatter...
nb: Starter formater...

en: Invoking linter...
nb: Starter linter...

en: Invoking spell checker...
nb: Starter stavekontroll...

en: Jump backward to the nearest anchor
nb: Hopp bakover til nærmeste anker

en: Jump forward to the nearest anchor
nb: Hopp forover til nærmeste anker

en: Jumped to anchor
nb: Hoppet til anker

en: Justified file
nb: Blokkjuster fil

en: Justified paragraph
nb: Blokkjustert avsnitt

en: Justified selection
nb: Blokkjustert utvalg

en: Justify
nb: Juster

en: Justify the current paragraph
nb: Juster gjeldende avsnitt

en: Justify the entire file
nb: Juster hele filen

en: Keep the line below the title bar empty
nb: Hold linjen under tittellinjen tom

en: Key is invalid in view mode
nb: Tasten ugyldig i visninsmodus

en: Key name %s is invalid
nb: Nøkkelnavn «%s» er ugyldig

en: Keystroke %s may not be rebound
nb: Tastetrykk «%s» kan ikke rebindes

en: Last File
nb: Siste fil

en: Last Line
nb: Siste linje

en: Leading whitespace means new paragraph
nb: Ledende mellomrom betyr nytt avsnitt

en: Left Column
nb: Venstre kolonne

en: Let Bsp and Del erase a marked region
nb: La Bsp og Del slette en markert region

en: Line numbering
nb: Linjenummerering

en: List the names of available syntaxes
nb: Vis navnene på tilgjengelige syntakser

en: Location
nb: Plassering

en: Long option
nb: Langt valg

en: Macro is empty
nb: Makroen er tom

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
nb: Nano hjelpetekst
    
     Nano tekstredigeringsprogram er designet for å etterligne funksjonaliteten og bruksmåten for universitetet i Washington sitt Pico-program. Der er fire hovedområder i dette programmet: Den øverste linjen viser versjonsnummeret og navnet på filen som blir redigert. Nedenfor er hovedvinduet som viser filen som blir endret. Status-linja er den 3. linjen nedenfra og viser viktige meldinger.

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
nb: Få CTRL+Høyre til å stoppe ved ordendene

en: Make a tab this number of columns wide
nb: Lag en fane med dette antallet kolonner bredt

en: Making backup...
nb: Sikkerhetskopierer...

en: Mark Set
nb: Merke satt

en: Mark Unset
nb: Fjern merke

en: Mark text starting from the cursor position
nb: Marker tekst fra markørposisjonen

en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
nb: Kanskje ^T^Z, lag mer plass på disken, gjenoppta, så ^S^X

en: Meaning
nb: Betydning

en: Memory exhausted
nb: Minnet oppbrukt

en: Missing argument after '%s'
nb: Mangler argument etter «%s»

en: Missing color name
nb: Mangler farvenavn

en: Missing key name
nb: Mangler tastenavn

en: Missing option
nb: Mangler valg

en: Missing regex string after '%s' command
nb: Mangler regulært uttrykk etter «%s»-kommando

en: Missing syntax name
nb: Mangler syntaksnavn

en: Missing }
nb: Mangler }

en: Mistakes in '%s'
nb: Feil i «%s»

en: Modified
nb: Endret

en: Mouse support
nb: Musestøtte

en: Must specify a function to bind the key to
nb: Må spesifisere en funksjon å binde tasten til

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
nb: Må spesifisere en meny (eller «alle») i å binde / frigi tasten

en: Nano is out of memory!
nb: Nano er tom for minne!

en: New Buffer
nb: Ny buffer

en: New File
nb: Ny fil

en: Newer
nb: Nyere

en: Next
nb: Neste

en: Next Block
nb: Neste blokk

en: Next File
nb: Neste fil

en: Next Line
nb: Neste linje

en: Next Linter message
nb: Neste Linter-melding

en: Next Page
nb: Neste side

en: Next Word
nb: Neste ord

en: Next word...
nb: Neste ord...

en: No
nb: Nei

en: No Conversion
nb: Ingen konvertering

en: No Replace
nb: Ikke erstatt

en: No current search pattern
nb: Tomt søkemønster

en: No entries
nb: Ingen oppføringer

en: No file name
nb: Ingen filnavn

en: No formatter is defined for this type of file
nb: Ingen formaterer definert for denne filtypen

en: No further matches
nb: Ingen flere treff

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
nb: Ingen tast er bundet til funksjon «%s» i meny «%s». Avslutter.

en: No linter is defined for this type of file
nb: Ingen linter definert for denne filtypen

en: No match
nb: Ingen treff

en: No matches
nb: Ingen treff

en: No matching bracket
nb: Ingen matchende klamme

en: No messages for this file
nb: Ingen meldinger for denne filen

en: No more open file buffers
nb: Ikke flere åpne filbuffer

en: No previous regular expression
nb: Intet foregående regulært uttrykk

en: No word fragment
nb: Ingen ordfragment

en: Non-blank characters required
nb: Må ha tegn som ikke er tabulator eller mellomslag

en: Not a bracket
nb: Ikke en klamme

en: Nothing changed
nb: Ingenting endret

en: Nothing to redo
nb: Ingenting å omgjøre

en: Nothing to undo
nb: Ingenting å angre

en: Nothing was cut
nb: Ingenting ble klippet ut

en: Older
nb: Eldre

en: Option
nb: Valg

en: Option "%s" requires an argument
nb: Valg «%s» krever et argument

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
nb: Lim inn innholdet i klipp-bufferen på gjeldende markørposisjon

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
nb: Stien %s er ikke en katalog, det må det være.
    Nano vil være ute av stand til å laste eller lagre søk- eller markørposisjonhistorikk

en: Path '%s' is not a directory
nb: Sti «%s» er ikke en katalog

en: Path '%s' is not accessible
nb: Sti «%s» er ikke tilgjengelig

en: Path '%s': %s
nb: Sti «%s»: %s

en: Path is too long
nb: Stien er for lang

en: Pipe Text
nb: Send (pipe) tekst

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
nb: Send (pipe) nåværende buffer (eller markert region) til disk

en: Piping failed
nb: Datakanal-føring mislyktes

en: Place or remove an anchor at the current line
nb: Plasser eller fjern et anker på gjeldende linje

en: Placed anchor
nb: Plasserte anker

en: Premature end of regular expression
nb: For tidlig slutt på regulært uttrykk

en: Prepend
nb: Legg til før

en: Prepend Selection to File
nb: Legg til valgt område først i fil

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
nb: Behold XON (^Q) og XOFF (^S) tegn

en: Prev Block
nb: Forrige blokk

en: Prev File
nb: Forrige fil

en: Prev Line
nb: Forrige linje

en: Prev Page
nb: Forrige side

en: Prev Word
nb: Forrige ord

en: Previous
nb: Forige

en: Previous Linter message
nb: Forrige Linter-melding

en: Print version information and exit
nb: Skriv versjonsnummeret og avslutt

en: Problems with history file
nb: Problem med historikk-filen

en: Program '%s' complained
nb: Programmet «%s» klagde

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
nb: Skyv markørlinjen til midten, deretter toppen og så bunnen

en: Read %zu line | Read %zu lines
nb[0]: Leste %zu linje
nb[1]: Leste %zu linjer

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
nb[0]: Leste %zu linje (Konvertert fra DOS-format)
nb[1]: Leste %zu linjer (Konvertert fra DOS-format)

en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
nb[0]: Leste %zu linje (Konvertert fra Mac-format)
nb[1]: Leste %zu linjer (Konvertert fra Mac-format)

en: Read File
nb: Les fil

en: Read a file into a new buffer by default
nb: Les en fil inn i en ny buffer som standard

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
nb: Leser fra tastatur; skriv ^D eller ^D^D for å avslutte.

en: Reading from FIFO...
nb: Leser fra FIFO...

en: Reading...
nb: Leser...

en: Recall the next command
nb: Hent tilbake neste kommando

en: Recall the next search/replace string
nb: Hent tilbake neste søk-/erstatt tekst

en: Recall the previous command
nb: Hent tilbake forrige kommando

en: Recall the previous search/replace string
nb: Hent tilbake forrige søk-/erstatt tekst

en: Received SIGHUP or SIGTERM
nb: Mottok SIGHUP eller SIGTERM

en: Record
nb: Registrer

en: Recording a macro...
nb: Registrer en makro...

en: Redid %s
nb: Omgjorde %s

en: Redo
nb: Gjør om

en: Redo the last undone operation
nb: Gjør om siste angre-operasjon

en: Refresh
nb: Oppfrisk

en: Refresh (redraw) the current screen
nb: Tegn skjermen på nytt

en: Refresh the file list
nb: Oppdater fillisten

en: Regex strings must begin and end with a " character
nb: Strenger med reg-uttrykk må begynne med et "-tegn

en: Regular expression to match quoting
nb: Regulært uttrykk for å matche sitering

en: Regular expression too big
nb: Regulært uttrykk for stort

en: Removed anchor
nb: Fjernet anker

en: Replace
nb: Erstatt

en: Replace a string or a regular expression
nb: Erstatt streng eller regulært uttrykk

en: Replace this instance?
nb: Erstatt dette tilfellet?

en: Replace with
nb: Erstatt med

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
nb[0]: Erstattet %zd-forekomst
nb[1]: Erstattet %zd-forekomster

en: Requested fill size "%s" is invalid
nb: Foreslått fyllbredde «%s» er ugyldig

en: Requested tab size "%s" is invalid
nb: Angitt tabulatorstørrelse «%s» er ugyldig

en: Restrict access to the filesystem
nb: Begrens tilgang til filsystemet

en: Restricted
nb: Begrenset

en: Reverse the direction of the search
nb: Reverser søkeretning

en: Right Column
nb: Høyre kolonne

en: Run Macro
nb: Kjør makro

en: Run the last recorded macro
nb: Kjør siste registrerte makro

en: Save
nb: Lagre

en: Save & reload old search/replace strings
nb: Lagre og last inn historisk Søk/Erstatt-tekster

en: Save & restore position of the cursor
nb: Lagre og gjenopprett pekerposisjon

en: Save a file by default in Unix format
nb: Lagre en fil i Unix-format som standard

en: Save backups of existing files
nb: Ta sikkerhetskopier av eksisterende filer

en: Save changes on exit, don't prompt
nb: Lagre ved avslutning uten spørsmål

en: Save file under DIFFERENT NAME?
nb: Lagre filen under et ANNET NAVN ?

en: Save file without prompting
nb: Lagre filen uten å spørre

en: Save modified buffer before linting?
nb: Lagre endret buffer før linting?

en: Save modified buffer?
nb: Lagre endret buffer?

en: Scroll Down
nb: Rull ned

en: Scroll Up
nb: Rull opp

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
nb: Rull ned en linje uten å flytte markøren tekstlig

en: Scroll per half-screen, not per line
nb: Bla per halvskjerm, ikke per linje

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
nb: Rull opp en linje uten å flytte markøren tekstlig

en: Search
nb: Søk

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
nb: Søkekommando hjelpetekst
    
     Skriv inn ord eller tegn du ønsker å søke etter og trykk linjskift. Dersom søketeksten forekommer i teksten vil skjermen oppdateres og markøren flyttes til den første forekomsten.
    
     Forrige søketekst vises i braketter etter søkepromptet. Trykk linjeskift uten å skrive inn ny søketekst for å gjenta forrige søk.

en: Search Wrapped
nb: Søket gikk rundt

en: Search backward for a string
nb: Søk bakover etter streng

en: Search backward for a string or a regular expression
nb: Søk bakover etter streng eller regulært uttrykk

en: Search forward for a string
nb: Søk forover etter streng

en: Search forward for a string or a regular expression
nb: Søk etter streng eller regulært uttrykk

en: Search next occurrence backward
nb: Søk bakover etter neste forekomst

en: Search next occurrence forward
nb: Søk fremover etter neste forekomst

en: Searching...
nb: Søker...

en: Selection is empty
nb: Valget er tomt

en: Set Mark
nb: Sett merke

en: Set operating directory
nb: Sett gjeldende katalog

en: Set width for hard-wrap and justify
nb: Angi bredde for hard-linjebryting og blokkjuster

en: Show a feedback bar at the bottom
nb: Vis tilbakemeldingslinje nederst

en: Show a guiding bar at this column
nb: Vis en ledelinje i denne kolonnen

en: Show a position+portion indicator
nb: Vis en posisjon+del-indikator

en: Show cursor in file browser & help text
nb: Vis markør i fil-leser og hjelpetekst

en: Show line numbers in front of the text
nb: Vis linjenumre foran teksten

en: Show some states on the title bar
nb: Vis noen statuser på tittellinjen

en: Show this help text and exit
nb: Vis denne hjelpeteksten og avslutt

en: Smart home key
nb: Smart home tast

en: Soft wrapping of overlong lines
nb: Myk bryting av lange linjer

en: Someone else is also editing this file
nb: Noen andre redigerer også denne filen

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
nb: Beklager! Nano krasjet! Kode: %d. Vennligst rapporter en feil.

en: Special thanks to:
nb: Mange takk til:

en: Specified rcfile does not exist
nb: Spesifisert rcfil finnes ikke

en: Spell Check
nb: Stavekontroll

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
nb: Stavekontroll hjelpetekts
    
     Stavekontrollen går igjennom all tekst i gjeldende filbuffer. Når den kommer over et ukjent ord vil dette utheves og en erstattning kan skrives inn. Den vil så spørre deg om du ønsker å erstatte alle forekomster av det feilstavede ordet i filen, eller om du har markert et utvalg av teksten, i den utvalgte teksten.
    
     Følgende funksjonstaster er definert for stavekontroll modus:

en: Standard input is not a terminal
nb: Standard inndata er ikke en terminal

en: Start/stop recording a macro
nb: Start/stopp macroregistrering

en: Stopped recording
nb: Stoppet registrering

en: Success
nb: Suksess

en: Suspend
nb: Suspender

en: Suspend the editor (return to the shell)
nb: Suspender editoren (returner til skallet)

en: Switch to the next file buffer
nb: Bytt til neste buffer

en: Switch to the previous file buffer
nb: Bytt til forrige buffer

en: Syntax "%s" has no color commands
nb: Syntaksen «%s» har ingen fargekommandoer

en: Syntax definition to use for coloring
nb: Syntaksdefinisjon for fargekoding

en: Thank you for using nano!
nb: Takk for at du bruker nano!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
nb: Syntaksen «default» kan ikke ta «%s»-reg-uttrykk

en: The "default" syntax does not accept extensions
nb: Syntaksen «default» kan ikke ta utvidelser

en: The "none" syntax is reserved
nb: Syntaksen «none» (ingen) er reservert

en: The Free Software Foundation
nb: Free Software Foundation

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
nb: De to nederste linjene viser de meste brukte snarveiene i programmet.
    
     Snarveier er skrevet som følger: Kontrolltastsekvenser vises her som «^» og legges inn ved å bruke Ctrl-tasten, eller ved å trykke Esc-tasten to ganger. Meta-tastsekvenser vises som «M-» og kan legges inn med enten Alt, Cmd eller Esc-tasten avhengig av tastaturoppsettet ditt.

en: The nano text editor
nb: Tekstbehandleren nano

en: The working directory has disappeared
nb: Arbeidskatalogen har forsvunnet

en: There are no anchors
nb: Det er ingen anker

en: This function is disabled in restricted mode
nb: Denne funksjonen er deaktivert i begrenset modus

en: This is the only anchor
nb: Dette er eneste ankeret

en: This is the only occurrence
nb: Dette er eneste forekomst

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
nb: Denne meldingen er for uåpnet fil %s, åpne den i en ny buffer?

en: Throw away the current line (or marked region)
nb: Kast gjeldende linje (eller markerte linjer)

en: To Bracket
nb: Til klamme

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
nb: For å plassere markøren på en bestemt linje i en fil sett linjenummeret med
    et «+» før filnavnet. Kolonnenummeret kan legges til etter et komma.

en: To suspend, type ^T^Z
nb: For å suspendere, trykk ^T^Z

en: Toggle appending
nb: Inverter valg for appendering

en: Toggle backing up of the original file
nb: Inverter valg for sikkerhetskopi av orginalfil

en: Toggle prepending
nb: Inverter valg for prependering

en: Toggle the case sensitivity of the search
nb: Inverter valg for skille mellom små og store bokstaver i søk

en: Toggle the use of DOS format
nb: DOS filformat av/på

en: Toggle the use of Mac format
nb: Mac filformat av/på

en: Toggle the use of a new buffer
nb: Bruk nytt buffer av/på

en: Toggle the use of regular expressions
nb: Regulære uttrykk av/på

en: Too many errors from stdin
nb: For mange feil fra standard inndata

en: Too many existing backup files
nb: For mange eksisterende sikkerhetskopier

en: Too much input at once
nb: For mye inndata på en gang

en: Too tiny
nb: For liten

en: Top Row
nb: Øverste rad

en: Trailing backslash
nb: Etterfølgende backslash

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
nb: Fjern bakre mellomrom ved hardbryting

en: Try and complete the current word
nb: Forsøk å fullføre det gjeldende ordet

en: Trying again in your home directory
nb: Prøver igjen i hjemmekatalogen din

en: Two single-column characters required
nb: To enkelt-tegn kreves

en: Type '%s -h' for a list of available options.
nb: Skriv «%s -h» for en liste over tilgjengelige alternativer.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
nb: Kan ikke opprette mappe %s: %s
    Det er nødvendig for lagring/lasting av søkehistorikk eller markørposisjoner

en: Unbindable key: M-^%c
nb: Ubindbar tast: Sh-M-%c

en: Unbindable key: ^[
nb: Ubundet tast: ^[

en: Unbound key
nb: Ubundet tast

en: Unbound key: %s%c
nb: Ubundet tast: %s%c

en: Unbound key: F%i
nb: Ubundet tast: F%i

en: Undid %s
nb: Angret %s

en: Undo
nb: Angre

en: Undo the last operation
nb: Angre siste handling

en: Unfindable word: %s
nb: Usøkbart ord: %s

en: Unicode Input: %s
nb: Unikode inndata: %s

en: Unindent
nb: Angre «innrykk»

en: Unindent the current line (or marked lines)
nb: Fjern innrykk i gjeldende linje (eller markerte linjer)

en: Unknown function: %s
nb: Ukjent funksjon %s

en: Unknown menu: %s
nb: Ukjent meny: %s

en: Unknown option: %s
nb: Ukjent valg %s

en: Unknown sequence
nb: Ukjent sekvens

en: Unknown syntax name: %s
nb: Ukjent syntaksnavn: %s

en: Unmatched ( or \(
nb: Ubalansert ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
nb: Ubalansert ) eller \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
nb: Ubalansert [, [^, [:, [., eller [=

en: Unmatched \{
nb: Ubalansert \{

en: Unpaired quote in syntax name
nb: Uparet sitat i syntaksnavn

en: Up to anchor
nb: Opp til anker

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
nb: Bruk: nano [valg] [[+LINJE[,KOLONNE]] FIL]...

en: Use "fg" to return to nano.
nb: Bruk «fg» for å returnere til nano

en: Use (vim-style) lock files
nb: Bruk (vim-stil) låsefiler

en: Use better-known key bindings
nb: Bruk mer kjente tastatursnarveier

en: Use bold instead of reverse video text
nb: Bruk fet, ikke invertert tekst

en: Use only this file for configuring nano
nb: Bruk kun denne filen for konfigurering av nano

en: Use this alternative spell checker
nb: Bruk alternativ stavekontroll

en: Verbatim
nb: Ordrett

en: Verbatim Input
nb: Ordrett inndata

en: View
nb: Vis

en: View mode (read-only)
nb: Visningsmodus (kun lesetilgang)

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
nb: Velkommen til nano.  For grunnleggende hjelp trykk Ctrl+G.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
nb: Når filnavnet er «-», leser nano data fra standard inndata.

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
nb: Ved myk linjebryting, bryt ved mellomrom

en: Where Is
nb: Finn

en: Where Was
nb: Søk bakover

en: Which other characters are word parts
nb: Hvilke andre tegn er orddeler

en: Whitespace display
nb: Vis usynlige tegn (mellomrom, tab, linjeskift osv.)

en: Wipe status bar upon next keystroke
nb: Tøm statuslinjen ved neste tastetrykk

en: Word Count
nb: Antall ord

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
nb: Hjelpetekst til Lagre Fil
    
     Skriv inn navnet du ønsker å lagre gjeldende fil med, og trykk linjeskift.
    
     Dersom du har markert tekst i bufferet vil du få spørsmål om du kun ønsker å lagre denne delen til en egen til. For å redusere sjansen for å overskrive filen du arbeider med vil ikke det gamle filnavnet være forvalgt her.
    
     Følgende funksjonstaster er tilgjengelig i Lagre Fil modus:

en: Write Out
nb: Lagre

en: Write Selection to File
nb: Skriv valgt område til fil

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
nb: Lagre nåværende buffer (eller markert region) til disk

en: Writing to FIFO...
nb: Skriver til FIFO...

en: Writing...
nb: Skriver...

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
nb[0]: Skrev %zu linje
nb[1]: Skrev %zu linjer

en: Yes
nb: Ja

en: Yy
nb: JjYy

en: Zap
nb: Ta bort

en: addition
nb: tillegg

en: and anyone else we forgot...
nb: og alle de andre vi glemte...

en: character | characters
nb[0]: tegn
nb[1]: tegn

en: comment
nb: kommentar

en: cut
nb: klipp ut

en: deletion
nb: sletting

en: disabled
nb: deaktivert

en: enable/disable
nb: skru på/av

en: enabled
nb: aktivert

en: erasure
nb: sletting

en: formatting
nb: formatering

en: indent
nb: innrykk

en: insertion
nb: innsetting

en: justification
nb: blokkjustering

en: line | lines
nb[0]: linje
nb[1]: linjer

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
nb: linje %*zd/%zd (%2d%%), kolonne %2zu/%2zu (%3d%%), tegn %*zu/%zu (%2d%%)

en: line break
nb: linjeskift

en: line join
nb: linjesammenføy

en: magic_file(%s) failed: %s
nb: magic_file(%s) feilet: %s

en: magic_load() failed: %s
nb: magic_load() feilet: %s

en: paste
nb: lim inn

en: replacement
nb: erstatning

en: spelling correction
nb: stavekorreksjon

en: the many translators and the TP
nb: de mange oversettere og TP

en: uncomment
nb: avkommenter

en: unindent
nb: angre «innrykk»

en: version
nb: versjon

en: word | words
nb[0]: ord
nb[1]: ord
