gnulib 20241209 - en to ro translation catalogue (340 entries)

en:        invalid day/month combination;
ro:        combinație zi/lună nevalidă;

en:        nonexistent due to daylight-saving time;
ro:        inexistent datorită orei de vară;

en:        normalized time: '%s'
ro:        ora normalizată: „%s”

en:        numeric values overflow;
ro:        depășirea valorilor numerice;

en:      adjusted Y M D: %s %02d %02d
ro:      ajustat A L Z: %s %02d %02d

en:      possible reasons:
ro:      motive posibile:

en:     new date/time = '%s'
ro:     noua dată/oră = „%s”

en:     new time = %ld epoch-seconds
ro:     nou timp = %ld epocă-secunde

en:     new time = %lld epoch-seconds
ro:     nou timp = %lld epocă-secunde

en:     user provided time: '%s'
ro:     ora furnizată de utilizator: „%s”

en:    normalized Y M D: %s %02d %02d
ro:    normalizat A L Z: %s %02d %02d

en:   or:
ro:   sau:

en:  [OPTION...]
ro:  [OPȚIUNE...]

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ro: %.*s: parametrul ARGP_HELP_FMT necesită o valoare

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ro: %.*s: Parametru ARGP_HELP_FMT necunoscut

en: %s (day ordinal=%ld number=%d)
ro: %s (zi ordinală=%ld număr=%d)

en: %s (day ordinal=%lld number=%d)
ro: %s (zi ordinală=%lld număr=%d)

en: %s home page: <%s>
ro: %s pagina principală: <%s>

en: %s invocation failed
ro: invocarea %s a eșuat

en: %s subprocess
ro: subprocesul %s

en: %s subprocess I/O error
ro: eroare de In/Ieș a subprocesului %s

en: %s subprocess failed
ro: subprocesul %s a eșuat

en: %s subprocess got fatal signal %d
ro: subprocesul %s a primit semnalul fatal %d

en: %s subprocess terminated with exit code %d
ro: subprocesul %s a terminat cu codul de ieșire %d

en: %s%s argument '%s' too large
ro: argumentul „%3$s” al %1$s%2$s este prea lung

en: %s: Too many arguments
ro: %s: Prea multe argumente

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%s%s”

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
ro: %u bitset_allocs, %u eliberat (%.2f%%).

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
ro: %u bitset_resets, %u în memoria tampon (%.2f%%)

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
ro: %u bitset_sets, %u în memoria tampon (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
ro: %u bitset_tests, %u în memoria tampon (%.2f%%)

en: '
ro: ”

en: '%s' = %ld epoch-seconds
ro: „%s” = %ld secunde-epocă

en: '%s' = %lld epoch-seconds
ro: „%s” = %lld secunde-epocă

en: '@timespec' - always UTC
ro: „@timespec” - întotdeauna UTC

en: (C)
ro: ©

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ro: (EROARE DE PROGRAM) Nici o versiune cunoscută!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ro: (EROARE DE PROGRAM) Opțiunea ar fi trebuit recunoscută!?

en: * at start of expression
ro: * la începutul expresiei

en: + at start of expression
ro: + la începutul expresiei

en: ? at start of expression
ro: ? la începutul expresiei

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ro: ARGP_HELP_FMT: valoarea %s este mai mică sau egală cu %s

en: Aborted
ro: Renuțare

en: Accumulated runs = %u
ro: Cantitatea de execuții = %u

en: Address family for hostname not supported
ro: Familia de adrese pentru numele de gazdă nu este suportată

en: Alarm clock
ro: Ceas cu alarmă

en: All requests done
ro: Toate cererile au fost procesate

en: Argument buffer too small
ro: Memoria tampon pentru argumente este prea mică

en: Bad system call
ro: Apel de sistem greșit

en: Bad value for ai_flags
ro: Valoare greșită pentru ai_flags

en: Bitset statistics:
ro: Statistici set de biți»bitset«:

en: Broken pipe
ro: Linie de conectare întreruptă

en: Bus error
ro: Eroare de magistrală de date(bus)

en: C# compiler not found, try installing mono or dotnet
ro: Nu a fost găsit compilatorul C#, încercați să instalați mono sau dotnet

en: C# virtual machine not found, try installing mono or dotnet
ro: Nu a fost găsită mașina virtuală C#, încercați să instalați mono sau dotnet

en: CPU system
ro: CPU sistem

en: CPU time limit exceeded
ro: S-a depășit limita de timp CPU

en: CPU user
ro: CPU utilizator

en: Child exited
ro: Procesul copil a terminat

en: Continued
ro: Continuare

en: EMT trap
ro: Detectare EMT

en: Execution times (seconds)
ro: Timpi de execuție (secunde)

en: Failed to open /dev/zero for read
ro: Nu s-a putut deschide „/dev/zero” pentru citire

en: File size limit exceeded
ro: S-a depășit limita de dimensiune a fișierului

en: Floating point exception
ro: Excepție de virgulă mobilă

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ro: Gunoi(garbage) în ARGP_HELP_FMT: %s

en: General help using GNU software: <%s>
ro: Ajutor general utilizând software GNU: <%s>

en: Hangup
ro: Terminare anormală(Hangup)

en: I/O possible
ro: In/Ieș posibilă

en: Illegal instruction
ro: Instrucțiune ilegală

en: Information request
ro: Cerere de informații

en: Interrupt
ro: Întrerupe

en: Interrupted by a signal
ro: Întrerupt de un semnal

en: Invalid back reference
ro: Referință anterioară nevalidă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caracter nevalid

en: Invalid collation character
ro: Caracter de colaționare nevalid

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut nevalid al \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă nevalidă

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval nevalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Java compiler not found, try setting $JAVAC
ro: Nu a fost găsit compilatorul Java, încercați să definiți variabila $JAVAC

en: Java virtual machine not found, try setting $JAVA
ro: Nu a fost găsită mașina virtuală Java, încercați să definiți variabila $JAVA

en: Killed
ro: Omorît

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau mai mare <%s>.
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ro: Argumentele obligatorii sau opționale pentru opțiunile lungi sunt de asemenea, obligatorii sau opționale pentru oricare dintre opțiunile scurte corespunzătoare.

en: Memory allocation failure
ro: Eșec la alocarea memoriei

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: NAME
ro: NUME

en: Name or service not known
ro: Nume sau serviciu necunoscut

en: No address associated with hostname
ro: Nicio adresă asociată cu numele gazdei

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: No previous regular expression
ro: Nu există o expresie regulată precedentă

en: Non-recoverable failure in name resolution
ro: Eșec nerecuperabil în rezolvarea numelui

en: Packaged by %s
ro: Împachetat de %s

en: Packaged by %s (%s)
ro: Împachetat de %s (%s)

en: Parameter string not correctly encoded
ro: Șirul parametrului este codificat greșit

en: Power failure
ro: Pană de curent

en: Premature end of regular expression
ro: Terminare prematură a expresiei regulate

en: Processing request in progress
ro: Procesarea cererii este în curs

en: Profiling timer expired
ro: Cronometrul de creare a profilului a expirat

en: Quit
ro: Termină

en: Real-time signal %d
ro: Semnal în timp real %d

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea lungă

en: Report %s bugs to: %s
ro: Raportați erorile %s la: %s

en: Report bugs to %s.
ro: Raportați erorile la %s.

en: Report bugs to: %s
ro: Raportați erorile la %s.

en: Request canceled
ro: Cerere anulată

en: Request not canceled
ro: Cerere neanulată

en: Resource lost
ro: Resursă pierdută

en: SECS
ro: SECUNDE

en: Segmentation fault
ro: Eroare de segmentare

en: Servname not supported for ai_socktype
ro: Nume de server nesuportat pentru ai_socktype

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
ro: Stabiliți LC_ALL='C' pentru a rezolva problema.

en: Stack fault
ro: Eroare de stivă

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stopped (signal)
ro: Oprit (semnal)

en: Stopped (tty input)
ro: Oprit (intrare tty)

en: Stopped (tty output)
ro: Oprit (ieșire tty)

en: Success
ro: Succes

en: System error
ro: Eroare de sistem

en: TZ="%s" environment value
ro: TZ="%s" valoare de mediu

en: TZ="%s" in date string
ro: TZ="%s" în șirul de date

en: TZ="UTC0" environment value or -u
ro: TZ="UTC0" valoare de mediu sau „-u”

en: Temporary failure in name resolution
ro: Eșec temporar în rezolvarea numelui

en: Terminated
ro: Terminat

en: The java program is too old. Cannot compile Java code for this old version any more.
ro: Programul java este prea vechi. Nu se mai poate compila codul Java pentru această versiune veche.

en: The strings compared were %s and %s.
ro: Șirurile comparate au fost %s și %s.

en: Trace/breakpoint trap
ro: Capturare punct de întrerupere/traseul(execuției)

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la sfârșit

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ro: Încercați «%s --help» sau «%s --usage» pentru mai multe informații.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown signal %d
ro: Semnal necunoscut %d

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Urgent I/O condition
ro: Condiție In/Ieș urgentă

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: User defined signal 1
ro: Semnalul »1« definit de utilizator

en: User defined signal 2
ro: Semnalul »2« definit de utilizator

en: Valid arguments are:
ro: Argumentele valide sunt:

en: Virtual timer expired
ro: Cronometrul virtual a expirat

en: Window changed
ro: Fereastra s-a schimbat

en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, și alții.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s
    și %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s și %s.

en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

en: ^[yY]
ro: ^[dDyY]

en: _open_osfhandle failed
ro: _open_osfhandle a eșuat

en: `
ro: „

en: after date adjustment (%+ld years, %+ld months, %+ld days),
ro: după ajustarea datei (%+ld ani, %+ld luni, %+ld zile),

en: after date adjustment (%+lld years, %+lld months, %+lld days),
ro: după ajustarea datei (%+lld ani, %+lld luni, %+lld zile),

en: after time adjustment (%+ld hours, %+ld minutes, %+ld seconds, %+d ns),
ro: după ajustarea timpului (%+ld ore, %+ld minute, %+ld secunde, %+d ns),

en: after time adjustment (%+lld hours, %+lld minutes, %+lld seconds, %+d ns),
ro: după ajustarea timpului (%+lld ore, %+lld minute, %+lld secunde, %+d ns),

en: ai_family not supported
ro: ai_family nu este suportat

en: ai_socktype not supported
ro: ai_socktype nu este suportat

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: bad stats file size
ro: dimensiunea fișierului cu statistici, este necorespunzătoare

en: block special file
ro: fișier special de blocuri

en: cannot change permissions of %s
ro: nu se pot schimba permisiunile pentru %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
ro: nu se poate converti U+%04X în setul de caractere local

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
ro: nu se poate converti U+%04X în setul de caractere local: %s

en: cannot convert file name '%s' to Windows syntax
ro: nu se poate converti numele de fișier „%s” în sintaxa Windows

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
ro: nu se poate crea un director temporar utilizând șablonul „%s”

en: cannot create directory %s
ro: nu se poate crea directorul %s

en: cannot create pipe
ro: nu se poate crea linia de conectare

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
ro: nu se poate găsi un director temporar, încercați să stabiliți variabila $TMPDIR

en: cannot open backup file %s for writing
ro: nu se poate deschide fișierul de copie de rezervă %s pentru scriere

en: cannot open stats file for writing
ro: nu se poate deschide fișierul cu statistici pentru scriere

en: cannot perform formatted output
ro: nu se poate afișa ieșirea formatată

en: cannot read stats file
ro: nu se poate citi fișierul cu statistici

en: cannot remove temporary directory %s
ro: nu se poate elimina directorul temporar %s

en: cannot remove temporary file %s
ro: nu se poate elimina fișierul temporar %s

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
ro: nu se poate restaura fd %d: dup2 a eșuat

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
ro: nu se poate configura In/Ieș neblocante la subprocesul %s

en: cannot stat %s
ro: nu se poate obține starea lui „%s”

en: cannot write stats file
ro: nu se poate scrie fișierul cu statistici

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ro: sintaxa de clasă de caractere este [[:spațiu:]], nu [:spațiu]

en: character out of range
ro: caracter în afara intervalului

en: character special file
ro: fișier special de caractere

en: communication with %s subprocess failed
ro: comunicarea cu subprocesul %s a eșuat

en: contiguous data
ro: date contigue

en: could not determine %s version
ro: nu s-a putut determina versiunea %s

en: count log histogram
ro: histograma numărului seturilor de biți»bitset«

en: creation of reading thread failed
ro: crearea firului de citire a eșuat

en: creation of threads failed
ro: crearea firelor a eșuat

en: cygwin_conv_path failed
ro: funcția cygwin_conv_path() a eșuat

en: date
ro: data

en: datetime
ro: data/ora

en: day
ro: zi

en: density histogram
ro: histograma densității seturilor de biți»bitset«

en: directory
ro: director

en: door
ro: poartă(de comunicare)

en: error after reading %s
ro: eroare după citirea %s

en: error closing file
ro: eroare la închiderea fișierului

en: error reading %s
ro: eroare la citirea din %s

en: error while opening %s for reading
ro: eroare la deschiderea lui %s pentru citire

en: error while writing "%s" file
ro: eroare în timpul scrierii fișierului „%s”

en: error writing %s
ro: eroare la scrierea în %s

en: error writing to a closed pipe or socket
ro: eroare de scriere într-o linie de conectare închisă sau într-un soclu închis

en: error: %s:%d
ro: eroare: %s:%d

en: error: adding relative date resulted in an invalid date: '%s'
ro: eroare: adăugarea unei date relative a avut ca rezultat o dată nevalidă: „%s”

en: error: adding relative time caused an overflow
ro: eroare: adăugarea timpului relativ a cauzat o depășire

en: error: day '%s' (day ordinal=%ld number=%d) resulted in an invalid date: '%s'
ro: eroare: ziua „%s” (zi ordinală=%ld număr=%d) a avut ca rezultat o dată nevalidă: „%s”

en: error: day '%s' (day ordinal=%lld number=%d) resulted in an invalid date: '%s'
ro: eroare: ziua „%s” (zi ordinală=%lld număr=%d) a avut ca rezultat o dată nevalidă: „%s”

en: error: initial year out of range
ro: eroare: anul inițial în afara intervalului

en: error: invalid date/time value:
ro: eroare: valoare de dată/oră nevalidă:

en: error: invalid hour %ld%s
ro: eroare: oră nevalidă %ld%s

en: error: invalid hour %lld%s
ro: eroare: oră nevalidă %lld%s

en: error: out-of-range year %ld
ro: eroare: an în afara intervalului %ld

en: error: out-of-range year %lld
ro: eroare: an în afara intervalului %lld

en: error: parsing failed
ro: eroare: analizarea a eșuat

en: error: parsing failed, stopped at '%s'
ro: eroare: analizarea a eșuat, oprită la „%s”

en: error: timezone %d caused time_t overflow
ro: eroare: fusul orar %d a cauzat depășirea time_t

en: error: tzalloc ("%s") failed
ro: eroare: tzalloc ("%s") a eșuat

en: error: unknown word '%s'
ro: eroare: cuvânt necunoscut „%s”

en: error: year, month, or day overflow
ro: eroare: depășirea anului, a lunii sau a zilei

en: failed to copy '%s' to '%s'
ro: nu s-a putut copia „%s” la „%s”

en: failed to create "%s"
ro: nu s-a putut crea „%s”

en: failed to reopen %s with mode %s
ro: nu s-a putut redeschide %s în modul %s

en: failed to return to initial working directory
ro: întoarcerea la directorul de lucru inițial a eșuat

en: failed to set file descriptor text/binary mode
ro: nu s-a putut stabili descriptorul de fișier în modul text/binar

en: fdopen() failed
ro: fdopen() a eșuat

en: fifo
ro: primul intrat, primul ieșit(fifo)

en: final: %ld.%09d (epoch-seconds)
ro: final: %ld.%09d (secunde-epocă)

en: final: %lld.%09d (epoch-seconds)
ro: final: %lld.%09d (secunde-epocă)

en: final: %s (unknown time zone offset)
ro: final: %s (decalaj de fus orar necunoscut)

en: give a short usage message
ro: afișează un mesaj scurt de utlizare

en: give this help list
ro: afișează această listă de ajutor

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ro: întrerupe(hang) pentru acest număr de secunde (implicit 3600)

en: hybrid
ro: hibrid

en: iconv function not available
ro: funcție «iconv» indisponibilă

en: iconv function not usable
ro: funcție «iconv» inutilizabilă

en: incorrect timezone
ro: fus orar incorect

en: input timezone:
ro: introduceți fusul orar:

en: invalid %s%s argument '%s'
ro: argumentul „%3$s” al %1$s%2$s nu este valid

en: invalid argument %s for %s
ro: argument nevalid %s pentru %s

en: invalid character class
ro: clasă de caractere nevalidă

en: invalid content of \{\}
ro: conținut nevalid al \{\}

en: invalid group
ro: grup nevalid

en: invalid source_version argument to compile_java_class
ro: argumentul source_version nu este valid pentru compile_java_class

en: invalid spec
ro: specificație nevalidă

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
ro: sufixul din argumentul „%3$s” al %1$s%2$s nu este valid

en: invalid target_version argument to compile_java_class
ro: argumentul target_version nu este valid pentru compile_java_class

en: invalid user
ro: utilizator nevalid

en: local_zone
ro: fus_orar

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: message queue
ro: coada de mesaje

en: migrated file with data
ro: fișier migrat cu date

en: migrated file without data
ro: fișier migrat fără date

en: missing timezone
ro: lipsește fusul orar

en: multiplexed block special file
ro: fișier special de blocuri, multiplexat

en: multiplexed character special file
ro: fișier special de caractere, multiplexat

en: multiplexed file
ro: fișier multiplexat

en: named file
ro: fișier numit

en: network special file
ro: fișier special de rețea

en: new start date: '%s' is '%s'
ro: noua dată de începere: „%s” este „%s”

en: no syntax specified
ro: nu s-a specificat nicio sintaxă

en: number
ro: număr

en: number of seconds
ro: număr de secunde

en: number of seconds: %ld
ro: număr de secunde: %ld

en: number of seconds: %lld
ro: număr de secunde: %lld

en: parsed %s part:
ro: partea %s analizată:

en: parsed date/time string
ro: șir de dată/oră analizat

en: preserving permissions for %s
ro: se păstrează permisiunile pentru %s

en: print program version
ro: imprimă versiunea programului

en: program error
ro: eroare de program

en: read from %s subprocess failed
ro: citirea din subprocesul %s a eșuat

en: regular empty file
ro: fișier gol obișnuit

en: regular expression too big
ro: expresia regulată este prea lungă

en: regular file
ro: fișier obișnuit

en: relative
ro: relativ

en: semaphore
ro: semafor

en: set the program name
ro: stabilește numele programului

en: setting permissions for %s
ro: se stabilesc permisiunile pentru %s

en: shared memory object
ro: obiect de memorie partajată

en: size log histogram
ro: histograma dimensiunilor seturilor de biți»bitset«

en: socket
ro: soclu

en: stack overflow
ro: debordare de stivă

en: starting date/time: '%s'
ro: data/ora de începere: „%s”

en: stderr
ro: stderr»ieșirea standard de erori«

en: stdin
ro: stdin»intrarea standard«

en: stdout
ro: stdout»ieșirea standard«

en: stray \
ro: caracter în plus „\”

en: stray \ before %s
ro: caracter în plus „\”, înainte de „%s”

en: stray \ before unprintable character
ro: caracter în plus „\”, înainte de caracter neimprimabil

en: stray \ before white space
ro: caracter în plus „\”, înainte de un spațiu în alb

en: string comparison failed
ro: compararea șirurilor a eșuat

en: subprocess %s terminated with exit code %d
ro: subprocesul %s a terminat cu codul de ieșire %d

en: symbolic link
ro: legătură simbolică

en: system default
ro: valoarea implicită a sistemului

en: time
ro: timp

en: timezone: TZ="%s" environment value
ro: fusul orar: TZ="%s" valoarea de mediu

en: timezone: Universal Time
ro: fusul orar: Timp universal

en: timezone: system default
ro: fusul orar: implicit al sistemului

en: today/this/now
ro: azi/asta/acum

en: typed memory object
ro: obiect de memorie tipizat

en: unable to record current working directory
ro: nu s-a putut înregistra directorul de lucru curent

en: unbalanced (
ro: „(” fără pereche

en: unbalanced )
ro: „)” fără pereche

en: unbalanced [
ro: „[” fără pereche

en: unfinished \ escape
ro: eludare » \ « neterminată

en: unknown stream
ro: flux necunoscut

en: using current date as starting value: '%s'
ro: folosind data curentă ca valoare de pornire: „%s”

en: using current time as starting value: '%s'
ro: folosind ora curentă ca valoare de pornire: „%s”

en: using specified time as starting value: '%s'
ro: folosind ora specificată ca valoare de pornire: „%s”

en: wall clock
ro: timpul real

en: warning: '.' should be ':'
ro: avertisment: în loc de „." trebuie sa fie ":"

en: warning: adjusting year value %ld to %ld
ro: avertisment: se ajustează valoarea anului %ld la %ld.

en: warning: adjusting year value %lld to %lld
ro: avertisment: se ajustează valoarea anului %lld la %lld.

en: warning: day (%s) ignored when explicit dates are given
ro: avertisment: ziua (%s) este ignorată atunci când se dau date explicite

en: warning: daylight saving time changed after date adjustment
ro: avertisment: ora de vară a fost modificată după ajustarea datei

en: warning: daylight saving time changed after time adjustment
ro: avertisment: ora de vară a fost modificată după ajustarea orei

en: warning: month/year adjustment resulted in shifted dates:
ro: avertisment: ajustarea lunii/anului a dus la decalarea datelor:

en: warning: value %ld has %ld digits. Assuming YYYY/MM/DD
ro: avertisment: valoarea %ld are %ld cifre. Presupunând AAAA/LL/ZZ

en: warning: value %ld has less than 4 digits. Assuming MM/DD/YY[YY]
ro: avertisment: valoarea %ld are mai puțin de 4 cifre. Presupunând LL/ZZ/AA[AA]

en: warning: value %lld has %lld digits. Assuming YYYY/MM/DD
ro: avertisment: valoarea %lld are %lld cifre. Presupunând AAAA/LL/ZZ

en: warning: value %lld has less than 4 digits. Assuming MM/DD/YY[YY]
ro: avertisment: valoarea %lld are mai puțin de 4 cifre. Presupunând LL/ZZ/AA[AA]

en: warning: when adding relative days, it is recommended to specify noon
ro: avertisment: atunci când se adaugă zile relative, se recomandă să se precizeze ora prânzului

en: warning: when adding relative months/years, it is recommended to specify the 15th of the months
ro: avertisment: atunci când se adaugă lunile/anii relativi, se recomandă să se precizeze data de 15 a lunilor.

en: weird file
ro: fișier ciudat

en: write error
ro: eroare de scriere

en: write to %s subprocess failed
ro: scrierea în subprocesul %s a eșuat

en: year: %04ld
ro: anul: %04ld

en: year: %04lld
ro: anul: %04lld

en: zone
ro: zona

en: {...} at start of expression
ro: {...} la începutul expresiei
