kbd 2.6-rc1 - en to sq translation catalogue (185 entries)

en: 
    Changed %d key | 
    Changed %d keys
sq[0]: 
    U ndryshua %d tast
sq[1]: 
    U ndryshuan %d taste

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
sq: 
    Shtypni çfarëdo tasti - Ctrl-D do ta përfundojë këtë program

en: 
    The following synonyms are recognized:
sq: 
    Pranohen sinonimet vijuese:

en:     FAILED
sq: DËSHTOI

en: # %d entry | # %d entries
sq[0]: # %d zë
sq[1]: # %d zëra

en: %-15s for %s
sq: %-15s për %s

en: %s from %s
sq: %s nga %s

en: %s: Illegal vt number
sq: %s: numër TV i paligjshëm

en: %s: Warning: line too long
sq: %s: Kujdes: rresht shumë i gjatë

en: '%s' is not a function key symbol
sq: '%s' s’është simbol tasti funksioni

en: 0: illegal VT number
sq: 0: numër TV i paligjshëm

en: Argument must be positive: %s
sq: Argumenti duhet të jetë pozitiv: %s

en: Argument out of range: %s
sq: Argument jashtë intervali: %s

en: Available charsets:
sq: Shkronja të gatshme:

en: Bad call of readpsffont
sq: Thirrje e gabuar e readpsffont

en: Bad character height %d (limit is 128)
sq: Lartësi e gabuar shenjash %d (kufiri është 128)

en: Bad character width %d (limit is 64)
sq: Gjerësi e gabuar shenjash %d (kufiri është 164)

en: Bad input file size
sq: Madhësi e gabuar kartele që jepet

en: Bad magic number on %s
sq: Numër i gabuar magjik te %s

en: Cannot find a free vt
sq: S’gjendet dot një tv i lirë

en: Cannot find default font
sq: S’gjenden dot shkronja parazgjedhje

en: Cannot open %s read/write
sq: S’hapet dot %s lexim/shkrim

en: Cannot open /dev/port
sq: S’ hapet dot /dev/port

en: Cannot write font file
sq: S’shkruhet dot kartelë shkronjash

en: Cannot write font file header
sq: S’shkruhet dot krye kartele shkronjash

en: Cannot write font file: %m
sq: S’shkruhet dot kartelë shkronjash: %m

en: Changed %d string | Changed %d strings
sq[0]: U ndryshua %d varg
sq[1]: U ndryshuan %d vargje

en: Changing to the requested mode may make your keyboard unusable, please use -f to force the change.
sq: Kalimi nën mënyrën e kërkuar mund ta bëjë tastierën tuaj të papërdorshme, ju lutemi, përdorni -f për të detyruar ndryshimin.

en: Character count: %u
sq: Numër shenjash: %u

en: Couldn't activate vt %d
sq: S’u aktivizua dot tv %d

en: Couldn't find owner of current tty!
sq: S’u gjet dot i zoti i tty-së së tanishme!

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console.
sq: S’u mor dot një përshkrues kartele që i referohet konsolës.

en: Couldn't open %s
sq: S’u hap dot %s

en: Couldn't read %s
sq: S’u lexua dot %s

en: Current flags:
sq: Flamuj të tanishëm:

en: Current leds:
sq: LED të tanishëm:

en: Default keymap: %s
sq: Skemë parazgjedhje tastiere: %s

en: Error reading %s
sq: Gabim në leximin e %s

en: Error reading map from file `%s'
sq: Gabim në lexim tabele nga kartelë `%s'

en: Error writing map to file
sq: Gabim në shkrimin tabele te kartela

en: Error writing screendump
sq: Gabim në shkrim screendump-i

en: Error: %s: File ended unexpectedly.
sq: Gabim: %s: Kartela përfundoi papritur.

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
sq: Gabim: %s: Vlerë e pavlefshme në fushën %u te rreshti %u.

en: Error: %s: Invalid value in line %u.
sq: Gabim: %s: Vlerë e pavlefshme te rreshti %u.

en: Error: %s: Line %u is too long.
sq: Gabim: %s: Rreshti %u është shumë i gjatë.

en: Font height    : %u
sq: Lartësi shkronjash    : %u

en: Font is too big
sq: Shkronjat janë shumë të mëdha

en: Font width     : %u
sq: Gjerësi shkronjash     : %u

en: Found nothing to save
sq: S’u gjet gjë për t’u ruajtur

en: Invalid number of lines
sq: Numër rreshtash i pavlefshëm

en: Keymap %d: Permission denied
sq: Hartë tastesh %d: Leje e mohuar

en: Loading %s
sq: Po ngarkohet %s

en: Loading Unicode mapping table...
sq: Po ngarkohet tabelë Unikod përshoqërimesh…

en: Loading unicode map from file %s
sq: Po ngarkohet tabelë Unikod prej kartele %s

en: New default flags:
sq: Flamuj të rinj parazgjedhje:

en: New flags:
sq: Flamuj të rinj:

en: New leds:
sq: LED të reja:

en: No final newline in combine file
sq: S’ka simbol rreshti të ri në kartelë ndërthurje

en: Not enough arguments.
sq: S’ka argumente të mjaftueshëm.

en: Not supported
sq: Nuk mbulohet

en: Old default flags:
sq: Flamuj të vjetër parazgjedhje:

en: Old flags:
sq: Flamuj të vjetër:

en: Old leds:
sq: LED të vjetra:

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
sq: Mënyrë e vjetër: %dx%d  Mënyrë e re: %dx%d

en: Options %s and %s are mutually exclusive.
sq: Mundësitë %s dhe %s përjashtojnë njëra-tjetrën.

en: Options:
sq: Mundësi:

en: Please try again later.
sq: Ju lutemi, riprovoni më vonë.

en: Reading font file %s
sq: Po lexohet kartelë shkronjash %s

en: Report bugs to authors.
sq: Njoftojuni të meta autorëve.

en: Saved unicode map on `%s'
sq: U ruajt tabelë Unikod në `%s'

en: Showing %d-char font
sq: Po shfaqen shkronja %d-char

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
sq: Simbole të njohur nga %s:
    (vlerë numerike, simbol)

en: The %s is now locked by %s.
sq: %s tani është kyçur nga %s.

en: The entire console display is now completely locked by %s.
sq: Krejt ekrani i konsolës tani është kyçur plotësisht nga %s.

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
sq: Tastiera gjendet nën mënyrën Unikod (UTF-8)

en: The keyboard is in some unknown mode
sq: Tastiera gjendet nën një mënyrë të panjohur

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
sq: Tastiera gjendet nën mënyrën parazgjedhje (ASCII)

en: The utility allows to read and check various parameters
    of the keyboard and virtual console.
sq: Mjeti lejon të lexohen dhe të kontrollohen parametra të ndryshëm
    të tastierës dhe konsolës virtuale.

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
sq: Kjo kartelë përmban 3 lloje shkronjash: 8x8, 8x14 dhe 8x16. Ju lutemi,
    tregoni kë doni, duke përdorur një mundësi -8 ose -14 ose -16.

en: This tty (%s) is not a virtual console.
sq: Kjo tty (%s) s’është konsolë virtuale.

en: This utility helps you to start a program on a new virtual terminal (VT).
sq: Ky mjet ju ndihmon të nisni një program në një terminal të ri virtual (TV).

en: This utility reports or sets the keyboard mode.
sq: Ky mjet tregon, ose cakton mënyrën e tastierës.

en: Too many files to combine
sq: Shumë kartela për t’i ndërthurur

en: Too many input files.
sq: Shumë kartela dhënie.

en: Try `%s --help' for more information.
sq: Për më tepër hollësi, provoni “%s --help”.

en: Unable to create kbdfile context
sq: S’arrihet të krijohet kontekst kbdfile-i

en: Unable to create kbdfile instance: %m
sq: S’arrihet të krijohet instancë kbdfile-i: %m

en: Unable to create timer
sq: S’arrihet të krijohet kohëmatës

en: Unable to find command.
sq: S’arrihet të gjendet urdhër.

en: Unable to find file: %s
sq: S’arrihet të gjendet kartelë: %s

en: Unable to open file: %s: %m
sq: S’arrihet të hapet kartelë: %s: %m

en: Unable to read console mode
sq: S’arrihet të lexohet mënyrë konsole

en: Unable to read keyboard flags
sq: S’arrihet të lexohen flamuj tastierash

en: Unable to read keyboard mode
sq: S’arrihet të lexohet mënyrë tastiere

en: Unable to remove item from the diacritical table
sq: S’arrihet të hiqet objekt nga tabelë diakritikësh

en: Unable to remove item from the list of functions
sq: S’arrihet të hiqet objekt nga lista e funksioneve

en: Unable to set new session
sq: S’arrihet të ujdiset sesion i ri

en: Unable to set signal handler
sq: S’arrihet të caktohet trajtues sinjali

en: Unable to set timer
sq: S’arrihet të ujdiset kohëmatës

en: Unrecognized argument: %s
sq: Argument jo i pranuar: %s

en: Unsupported psf version (%d)
sq: Version psf i pambuluar (%d)

en: Usage: %s ON|on|off
sq: Përdorimi: %s ON|on|off

en: Usage: %s [option...]
sq: Përdorimi: %s [mundësi…]

en: Usage: %s [option...] -- command
sq: Përdorimi: %s [mundësi…] -- urdhër

en: Usage: %s [option...] N
sq: Përdorimi: %s [mundësi…] N

en: Usage: %s [option...] [N ...]
sq: Përdorimi: %s [mundësi…] [N …]

en: Usage: %s [option...] [argument]
sq: Përdorimi: %s [mundësi…] [argument]

en: Usage: %s [option...] [vga|FILE|-]
sq: Përdorim: %s [mundësi…] [vga|KARTELË|-]

en: Usage: %s infont [outtable]
sq: Përdorimi: %s infont [outtable]

en: Usage: %s infont outfont
sq: Përdorimi: %s infont outfont

en: Using VT %s
sq: Po përdoret TV %s

en: VT 1 is the console and cannot be deallocated
sq: TV 1 është konsola dhe s’mund të hiqet

en: Warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
sq: Kujdes: po ngarkohet tabelë shkronjash Unikod në një konsolë jo-Unikod
        (ndoshta mund të doni të kryeni `kbd_mode -u'?)

en: Warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
sq: Kujdes: po ngarkohet tabelë shkronjash jo-Unikod në një konsolë Unikod
        (ndoshta mund të doni të kryeni `kbd_mode -a'?)

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
sq: Kur ngarkohen një sërë shkronjash, duhet të jenë të tëra shkronja psf - %s s’është e tillë

en: When loading several fonts, all must have the same height
sq: Kur ngarkohen një sërë shkronjash, të tëra shkronjat duhet të jenë të së njëjtës lartësi

en: When loading several fonts, all must have the same width
sq: Kur ngarkohen një sërë shkronjash, të tëra shkronjat duhet të jenë të së njëjtës gjerësi

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
sq: Kërkuat madhësi shkronjash %d, por këtu janë të mundshme vetëm 8, 14, 16.

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
sq: [ nëse po e provoni këtë nën X, mund të mos
    funksionojë, ngaqë edhe shërbyesi X po lexon /dev/console ]

en: background will look funny
sq: sfondi do të duket zbavitës

en: bad utf8
sq: utf8 e gabuar

en: be more verbose.
sq: ji më fjalaman.

en: bug in do_loadtable
sq: e metë në do_loadtable

en: cannot change translation table
sq: s’mund të ndryshohet tabelë përkthimi

en: cannot open include file %s
sq: s’hapet dot kartelë include %s

en: change only the leds.
sq: ndrysho vetëm LED-et.

en: change the VT flags.
sq: ndryshoni flamuj TV.

en: clear kernel string table.
sq: spastro tabelë vargjesh kerneli.

en: display information about keyboard driver.
sq: shfaq informacion rreth përudhësi tastiere.

en: display only key bindings.
sq: shfaq vetëm përshoqërime tastesh.

en: display only the interpreted keycodes (default).
sq: shfaq vetëm kode tastesh të interpretuar (parazgjedhja).

en: display the decimal/octal/hex values of the keys.
sq: shfaq vlerat dhjetore/tetëshe/gjashtëmbëdhjetëshe të tasteve.

en: error reading scancode
sq: gabim në leximin e scancode-it

en: expected filename between quotes
sq: pritej emër kartele mes thonjëzash

en: failed to bind key %d to value %d
sq: s’u arrit të përshoqërohej tasti %d me vlerën %d

en: failed to clear string %s
sq: s’u arrit të spastrohej vargu %s

en: failed to restore original translation table
sq: s’u arrit të rikthehet tabela origjinale e përkthimit

en: failed to restore original unimap
sq: s’u arrit të rikthehet unimap-i origjinal

en: force conversion to ASCII.
sq: detyro shndërrim në ASCII.

en: force conversion to Unicode.
sq: detyro shndërrim në Unikod.

en: function index %d must be less than %d
sq: treguesi i funksionit %d duhet të jetë më i vogël se %d

en: illegal unicode %d
sq: %d unikod i paligjshëm

en: impossible error in lk_add_constants
sq: gabim i pamundur te lk_add_constants

en: index %d must be less than %d
sq: treguesi %d duhet të jetë më i vogël se %d

en: kb mode was %s
sq: mënyra për kb qe %s

en: keycode %3d %s
sq: kod tasti %3d %s

en: keycode %d, table %d = %d%s
sq: kod tasti %d, tabelë %d = %d%s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
sq: segment kodesh tastesh i mbuluar nga kerneli:           1 - %d

en: load default.
sq: ngarko parazgjedhjeN.

en: make the command a login shell.
sq: bëje urdhrin një shell hyrjesh.

en: max number of actions bindable to a key:         %d
sq: numër maksimum veprimesh që mund t’i përshoqërohen një tasti:         %d

en: new state:
sq: gjendje e re:

en: octal number too big
sq: numër tetësh shumë i madh

en: old state:
sq: gjendje e vjetër:

en: one line per (modifier,keycode) pair.
sq: një rresht për dyshe (modifikues,kod tasti).

en: out of memory
sq: mbarim kujtese

en: press
sq: shtypeni

en: print number of next unallocated VT.
sq: shtyp numrin e TV pasues të padhënë diku

en: print this usage message.
sq: shtyp këtë mesazh përdorimi.

en: print version number.
sq: shtyp numër versioni.

en: psf file with unknown magic
sq: kartelë psf me numër magjik të panjohur

en: ranges of action codes supported by kernel:
sq: segmente kodesh veprimesh të mbuluara nga kerneli:

en: release
sq: lëshojeni

en: save the old map to the FILE.
sq: ruaje tabelën e vjetër te KARTELË.

en: set the amount of time the key must remain depressed before it will start to repeat.
sq: caktoni sasinë e kohës që tasti duhet të mbetet i shtypur, para se të fillojë të ripërsëritë shenjën.

en: set the rate in characters per second.
sq: caktoni shpejtësi, si shenja për sekondë.

en: sort and merge elements.
sq: rendit dhe përziej elementë.

en: stdin is not a tty
sq: stdin s’është tty

en: string too long
sq: varg shumë i gjatë

en: switch the mode even if it makes the keyboard unusable.
sq: ndërroje mënyrën, edhe nëse kjo e bën tastierën të papërdorshme.

en: switch to the new VT.
sq: kalo te TV i ri.

en: switching to %s
sq: po kalohet nën %s

en: table %d must be less than %d
sq: tabela %d duhet të jetë më pak se %d

en: the console device to be used.
sq: pajisja konsolë për t’u përdorur.

en: too many (%ld) entries on one line
sq: shumë zëra (%ld) në një rresht

en: unable to get keymap %d
sq: s’arrihet të merret hartë tastesh %d

en: unable to parse number: %s
sq: s’arrihet të përtypet numër: %s

en: unable to set key %d for table %d
sq: s’arrihet të caktohet tast %d për tabelën %d

en: unknown charset %s - ignoring charset request
sq: shkronja të panjohura %s - po shpërfillet kërkesa për shkronja

en: unknown utf8 error
sq: gabim utf8 i panjohur

en: unrecognized user
sq: përdorues jo i njohur

en: value must be a positive number: %s
sq: Vlera duhet të jetë një numër pozitiv: %s

en: value must be less than %d: %s
sq: vlera duhet të jetë më e vogël se %d: %s

en: wait for command to complete
sq: prit të përmbushet urdhri

en: wiped it
sq: u fshi
