gnulib 20241209 - en to sv translation catalogue (341 entries)

en:        invalid day/month combination;
sv:        felaktig dag/månad-kombination;

en:        nonexistent due to daylight-saving time;
sv:        finns inte på grund av byte till sommartid;

en:        normalized time: '%s'
sv:        normaliserad tid: ”%s”

en:        numeric values overflow;
sv:        spill i numeriska värden;

en:      adjusted Y M D: %s %02d %02d
sv:      justerade Å M D: %s %02d %02d

en:      possible reasons:
sv:      möjliga orsaker:

en:     new date/time = '%s'
sv:     nytt datum/tid = ”%s”

en:     new time = %ld epoch-seconds
sv:     ny tid = %ld epoksekunder

en:     new time = %lld epoch-seconds
sv:     ny tid = %lld epoksekunder

en:     user provided time: '%s'
sv:     användargiven tid: ”%s”

en:    normalized Y M D: %s %02d %02d
sv:    normaliserade Å M D: %s %02d %02d

en:   or:
sv:    eller:

en:  [OPTION...]
sv:  [FLAGGA...]

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
sv: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parametern kräver ett värde

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
sv: %.*s: Okänd ARGP_HELP_FMT-parameter

en: %s (day ordinal=%ld number=%d)
sv: %s (ordningsdag=%ld nummer=%d)

en: %s (day ordinal=%lld number=%d)
sv: %s (ordningsdag=%lld nummer=%d)

en: %s home page: <%s>
sv: Webbsida för %s: <%s>

en: %s invocation failed
sv: anrop av %s misslyckades

en: %s subprocess
sv: %s-underprocess

en: %s subprocess I/O error
sv: %s-underprocess I/O-fel

en: %s subprocess failed
sv: %s-underprocess misslyckades

en: %s subprocess got fatal signal %d
sv: %s-underprocess fick ödesdiger signal %d

en: %s subprocess terminated with exit code %d
sv: %s-underprocess avslutad med slutstatus %d

en: %s%s argument '%s' too large
sv: %s%s-argumentet ”%s” är för stort

en: %s: Too many arguments
sv: %s: För många argument

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” tar inget argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig: möjligheter:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” kräver ett argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sv: %s: okänd flagga ”%s%s”

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
sv: %u bitset-allokeringar, %u frigjorda (%.2f %%).

en: %u bitset_lists
sv: %u bitset-listor

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
sv: %u bitset-återställningar, %u cachade (%.2f %%)

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
sv: %u bitset-mängder, %u cachade (%.2f %%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
sv: %u bitset-tester, %u cachade (%.2f %%)

en: '
sv: ”

en: '%s' = %ld epoch-seconds
sv: ”%s” = %ld epoksekunder

en: '%s' = %lld epoch-seconds
sv: ”%s” = %lld epoksekunder

en: '@timespec' - always UTC
sv: ”@timespec” — alltid UTC

en: (C)
sv: ©

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
sv: (PROGRAMFEL) Ingen version känd!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
sv: (PROGRAMFEL) Flaggan borde ha känts igen!?

en: * at start of expression
sv: * i början av uttrycket

en: + at start of expression
sv: + i början av uttrycket

en: ? at start of expression
sv: ? i början av uttrycket

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
sv: ARGP_HELP_FMT: värdet på %s är mindre än eller lika med %s

en: Aborted
sv: Avbruten (abort)

en: Accumulated runs = %u
sv: Ackumulerade körningar = %u

en: Address family for hostname not supported
sv: Adressfamiljen för värdnamnet stöds inte

en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

en: All requests done
sv: Alla begäran utförda

en: Argument buffer too small
sv: Argumentbufferten för liten

en: Bad system call
sv: Felaktigt systemanrop

en: Bad value for ai_flags
sv: Felaktigt värde för ai_flags

en: Bitset statistics:
sv: Bitset-statistik:

en: Broken pipe
sv: Brutet rör

en: Bus error
sv: Bussfel

en: C# compiler not found, try installing mono or dotnet
sv: C#-kompilator hittades inte, försök installera mono eller dotnet

en: C# virtual machine not found, try installing mono or dotnet
sv: den virtuella C#-maskinen hittades inte, försök installera mono eller dotnet

en: CPU time limit exceeded
sv: Begränsning av CPU-tid överskriden

en: CPU user
sv: CPU användare

en: Child exited
sv: Barn avslutade

en: Continued
sv: Återupptagen

en: EMT trap
sv: Emulatorfälla

en: Execution times (seconds)
sv: Körtider (sekunder)

en: Failed to open /dev/zero for read
sv: Misslyckades att öppna /dev/zero för läsning

en: File size limit exceeded
sv: Begränsning av filstorlek överskriden

en: Floating point exception
sv: Flyttalsundantag

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
sv: Skräp i ARGP_HELP_FMT: %s

en: General help using GNU software: <%s>
sv: Allmän hjälp med att använda GNU-program: <%s>

en: Hangup
sv: Avringd

en: I/O possible
sv: I/O möjligt

en: Illegal instruction
sv: Otillåten instruktion

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Interrupt
sv: Avbruten

en: Interrupted by a signal
sv: Avbruten av en signal

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid preceding regular expression
sv: Felaktigt föregående reguljärt uttryck

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Invalid regular expression
sv: Felaktigt reguljärt uttryck

en: Java compiler not found, try setting $JAVAC
sv: Javakompilatorn hittades inte, försök at sätta $JAVAC

en: Java virtual machine not found, try setting $JAVA
sv: Javas virtuella maskin hittades inte, försök att sätta $JAVA

en: Killed
sv: Dödad

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <%s>.
    Detta är fri programvara: du får lov att ändra och vidaredistribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt lagen tillåter.

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
sv: Obligatoriska eller valfria argument till långa flaggor är obligatoriska eller valfria även för motsvarande korta flaggor.

en: Memory allocation failure
sv: Minnesallokeringsfel

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: NAME
sv: NAMN

en: Name or service not known
sv: Namn eller tjänst inte känd

en: No address associated with hostname
sv: Ingen adress associerad med värdnamnet

en: No match
sv: Ingen träff

en: No previous regular expression
sv: Inget föregående reguljärt uttryck

en: Non-recoverable failure in name resolution
sv: Oreparabelt fel i namnuppslagning

en: Packaged by %s
sv: Paketerat av %s

en: Packaged by %s (%s)
sv: Paketerat av %s (%s)

en: Parameter string not correctly encoded
sv: Parametersträng inte korrekt kodad

en: Power failure
sv: Strömavbrott

en: Premature end of regular expression
sv: Förtida slut av reguljärt uttryck

en: Processing request in progress
sv: Bearbetar pågående begäran

en: Profiling timer expired
sv: Profileringsklocka gick ut

en: Quit
sv: Lämnad

en: Real-time signal %d
sv: Realtidssignal %d

en: Regular expression too big
sv: För stort reguljärt uttryck

en: Report %s bugs to: %s
sv: Rapportera %s-fel till: %s

en: Report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv-list@lists.sourceforge.net>.

en: Report bugs to: %s
sv: Rapportera fel till: %s
    Skicka synpunkter på översättningen till: tp-sv-list@lists.sourceforg.net

en: Request canceled
sv: Begäran annullerad

en: Request not canceled
sv: Begäran inte annullerad

en: Resource lost
sv: Förlorad resurs

en: SECS
sv: S

en: Segmentation fault
sv: Segmenteringsfel

en: Servname not supported for ai_socktype
sv: Servname stöds inte för ai_socktype

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
sv: Sätt LC_ALL='C' för att gå runt problemet.

en: Stack fault
sv: Stackfel

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stopped (signal)
sv: Stoppad (signal)

en: Stopped (tty input)
sv: Stoppad (terminalläsning)

en: Stopped (tty output)
sv: Stoppad (terminalskrivning)

en: Success
sv: Lyckades

en: System error
sv: Systemfel

en: TZ="%s" environment value
sv: TZ=”%s” miljövärde

en: TZ="%s" in date string
sv: TZ=”%s” i datumsträng

en: TZ="UTC0" environment value or -u
sv: miljövariabelvärdet TZ="UTC0" eller -u

en: Temporary failure in name resolution
sv: Tillfälligt fel i namnuppslagning

en: Terminated
sv: Avslutad

en: The java program is too old. Cannot compile Java code for this old version any more.
sv: Javaprogrammet är för gammalt. Kan inte kompilera Javakod för denna gamla version längre.

en: The strings compared were %s and %s.
sv: De jämförda strängarna var %s och %s.

en: Trace/breakpoint trap
sv: Spårnings-/brytpunktsfälla

en: Trailing backslash
sv: Avslutande bakstreck

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
sv: Försök med ”%s --help” eller ”%s --usage” för mer information.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown signal %d
sv: Okänd signal %d

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: Unmatched ( or \(
sv: Ensam ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
sv: Ensam ) eller \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Ensam [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched \{
sv: Ensam \{

en: Urgent I/O condition
sv: Brådskande I/O-situation

en: Usage:
sv: Användning:

en: User defined signal 1
sv: Användarsignal 1

en: User defined signal 2
sv: Användarsignal 2

en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: Virtual timer expired
sv: Alarmklocka - virtuell tid gick ut

en: Window changed
sv: Ändrat fönster

en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s med flera.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s
    och %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s och %s.

en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

en: ^[yY]
sv: ^[yYjJ]

en: _open_osfhandle failed
sv: _open_osfhandle misslyckades

en: `
sv: ”

en: after date adjustment (%+ld years, %+ld months, %+ld days),
sv: efter datumjustering (%+ld år, %+ld månader, %+ld dagar),

en: after date adjustment (%+lld years, %+lld months, %+lld days),
sv: efter datumjustering (%+lld år, %+lld månader, %+lld dagar),

en: after time adjustment (%+ld hours, %+ld minutes, %+ld seconds, %+d ns),
sv: efter tidsjustering (%+ld timmar, %+ld minuter, %+ld sekunder, %+d ns),

en: after time adjustment (%+lld hours, %+lld minutes, %+lld seconds, %+d ns),
sv: efter tidsjustering (%+lld timmar, %+lld minuter, %+lld sekunder, %+d ns),

en: ai_family not supported
sv: ai_family stöds inte

en: ai_socktype not supported
sv: ai_socktype stöds inte

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s till %s

en: bad stats file size
sv: felaktig storlek på statistikfil

en: block special file
sv: blockspecialfil

en: cannot change permissions of %s
sv: kan inte ändra rättigheter på %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
sv: kan inte konvertera U+%04X till lokal teckenuppsättning

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
sv: kan inte konvertera U+%04X till lokal teckenuppsättning: %s

en: cannot convert file name '%s' to Windows syntax
sv: kan inte konvertera filnamnet ”%s” till Windows syntax

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
sv: kan inte skapa en temporärkatalog med användning av mallen ”%s”

en: cannot create directory %s
sv: kan inte skapa katalogen %s

en: cannot create pipe
sv: kan inte skapa rör

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
sv: kan inte hitta en temporärkatalog, försök sätta $TMPDIR

en: cannot open backup file %s for writing
sv: det går inte att öppna säkerhetskopiefilen %s för skrivning

en: cannot open stats file for writing
sv: kan inte öppna statistikfilen för skrivning

en: cannot perform formatted output
sv: kan inte utföra formaterad utmatning

en: cannot read stats file
sv: kan inte läsa statistikfilen

en: cannot remove temporary directory %s
sv: kan inte ta bort temporärkatalog %s

en: cannot remove temporary file %s
sv: kan inte ta bort temporärfil %s

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
sv: kan inte återställa fb %d: dup2 misslyckades

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
sv: det gick inte att sätta upp icke blockerande I/O till %s-underprocess

en: cannot stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: cannot write stats file
sv: kan inte skriva statistikfilen

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
sv: teckenklassyntaxen är [[:space:]], inte [:space:]

en: character out of range
sv: tecken utanför intervall

en: character special file
sv: teckenspecialfil

en: communication with %s subprocess failed
sv: kommunikation med %s-underprocess misslyckades

en: contiguous data
sv: sammanhängande data

en: could not determine %s version
sv: kunde inte avgöra %s-versionen

en: count log histogram
sv: antalsloggshistogram

en: creation of reading thread failed
sv: att skapa lästråd misslyckades

en: creation of threads failed
sv: att skapa trådar misslyckades

en: cygwin_conv_path failed
sv: cygwin_conv_path misslyckades

en: date
sv: datum

en: datetime
sv: datumtid

en: day
sv: dag

en: density histogram
sv: densitetshistogram

en: directory
sv: katalog

en: door
sv: dörr

en: error after reading %s
sv: fel efter läsning av %s

en: error closing file
sv: fel när fil stängdes

en: error reading %s
sv: fel vid läsning av %s

en: error while opening %s for reading
sv: fel när %s öppnades för läsning

en: error while writing "%s" file
sv: fel vid skrivning av filen ”%s”

en: error writing %s
sv: fel vid skrivning av %s

en: error writing to a closed pipe or socket
sv: fel vid skrivning till ett stängt rör eller uttag

en: error: %s:%d
sv: fel: %s:%d

en: error: adding relative date resulted in an invalid date: '%s'
sv: fel: att lägga till ett relativt datum resulterade i ett felaktigt datum: ”%s”

en: error: adding relative time caused an overflow
sv: fel: att lägga till relativ tid orsakade spill

en: error: day '%s' (day ordinal=%ld number=%d) resulted in an invalid date: '%s'
sv: fel: dag ”%s” (ordningsdag=%ld nummer=%d) resulterade i ett felaktigt datum: ”%s”

en: error: day '%s' (day ordinal=%lld number=%d) resulted in an invalid date: '%s'
sv: fel: dag ”%s” (ordningsdag=%lld nummer=%d) resulterade i ett felaktigt datum: ”%s”

en: error: initial year out of range
sv: fel: startåret är utanför intervallet

en: error: invalid date/time value:
sv: fel: ogiltigt datum-/tidvärde:

en: error: invalid hour %ld%s
sv: fel: felaktig timma %ld%s

en: error: invalid hour %lld%s
sv: fel: felaktig timma %lld%s

en: error: out-of-range year %ld
sv: fel: årtal utanför intervallet %ld

en: error: out-of-range year %lld
sv: fel: årtal utanför intervallet %lld

en: error: parsing failed
sv: fel: tolkningen misslyckades

en: error: parsing failed, stopped at '%s'
sv: fel: tolkningen misslyckades, avslutades vid ”%s”

en: error: timezone %d caused time_t overflow
sv: fel: tidszon %d orsakade spill i time_t

en: error: tzalloc ("%s") failed
sv: fel: tzalloc ("%s") misslyckades

en: error: unknown word '%s'
sv: fel: okänt ord ”%s”

en: error: year, month, or day overflow
sv: fel: år, månad eller dag spiller över

en: failed to copy '%s' to '%s'
sv: kunde inte kopiera ”%s” till ”%s”

en: failed to create "%s"
sv: det gick inte att skapa ”%s”

en: failed to reopen %s with mode %s
sv: det gick inte att öppna om %s i läget %s

en: failed to return to initial working directory
sv: kunde inte återvända till den ursprungliga arbetskatalogen

en: failed to set file descriptor text/binary mode
sv: misslyckades att sätta filbeskrivaren i text-/binärt läge

en: fdopen() failed
sv: fdopen() misslyckades

en: final: %ld.%09d (epoch-seconds)
sv: slutligt: %ld.%09d (epoksekunder)

en: final: %lld.%09d (epoch-seconds)
sv: slutligt: %lld.%09d (epoksekunder)

en: final: %s (UTC%s)
sv: slutligt: %s (UTC%s)

en: final: %s (UTC)
sv: slutligt: %s (UTC)

en: final: %s (unknown time zone offset)
sv: slutligt: %s (okänd tidszonsavstånd)

en: give a short usage message
sv: ge ett kort användningsmeddelande

en: give this help list
sv: ge denna hjälplista

en: hang for SECS seconds (default 3600)
sv: häng i S sekunder (3600 som standard)

en: iconv function not available
sv: iconv-funktion inte tillgänglig

en: iconv function not usable
sv: iconv-funktion inte användbar

en: incorrect timezone
sv: felaktig tidszon

en: input timezone:
sv: inmatad tidszon:

en: invalid %s%s argument '%s'
sv: felaktigt %s%s-argument ”%s”

en: invalid argument %s for %s
sv: felaktigt argument %s till %s

en: invalid character class
sv: ogiltig teckenklass

en: invalid content of \{\}
sv: ogiltigt innehåll i \{\}

en: invalid group
sv: ogiltig grupp

en: invalid source_version argument to compile_java_class
sv: ogiltigt source_version-argument till compile_java_class

en: invalid spec
sv: ogiltig specifikation

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
sv: felaktigt suffix i %s%s-argument ”%s”

en: invalid target_version argument to compile_java_class
sv: ogiltigt target_version-argument till compile_java_class

en: invalid user
sv: ogiltig användare

en: local_zone
sv: lokal zon

en: memory exhausted
sv: minnet slut

en: message queue
sv: meddelandekö

en: migrated file with data
sv: migrerad fil med data

en: migrated file without data
sv: migrerad fil utan data

en: missing timezone
sv: saknad tidszon

en: multiplexed block special file
sv: multiplexad blockspecialfil

en: multiplexed character special file
sv: multiplexad teckenspecialfil

en: multiplexed file
sv: multiplexad fil

en: named file
sv: namngiven fil

en: network special file
sv: nätverksspecialfil

en: new start date: '%s' is '%s'
sv: nytt startdatum: ”%s” är ”%s”

en: no syntax specified
sv: ingen syntax angiven

en: number
sv: nummer

en: number of seconds
sv: antal sekunder

en: number of seconds: %ld
sv: antal sekunder: %ld

en: number of seconds: %lld
sv: antal sekunder: %lld

en: parsed %s part:
sv: tolkade %s-delen:

en: parsed date/time string
sv: tolkad datum/tid-sträng

en: preserving permissions for %s
sv: bevarar rättigheter på %s

en: print program version
sv: skriv ut programversion

en: program error
sv: programfel

en: read from %s subprocess failed
sv: läsning från %s-underprocess misslyckades

en: regular empty file
sv: tom normal fil

en: regular expression too big
sv: för stort reguljärt uttryck

en: regular file
sv: normal fil

en: relative
sv: relativ

en: semaphore
sv: semafor

en: set the program name
sv: ange programnamnet

en: setting permissions for %s
sv: ändrar rättigheter på %s

en: shared memory object
sv: objekt av delat minne

en: size log histogram
sv: storleksloggshistogram

en: socket
sv: uttag (socket)

en: stack overflow
sv: stackspill

en: starting date/time: '%s'
sv: startdatum/-tid: ”%s”

en: stderr
sv: standard fel

en: stdin
sv: standard in

en: stdout
sv: standard ut

en: stray \
sv: vilsekommet \

en: stray \ before %s
sv: vilsekommet \ före %s

en: stray \ before unprintable character
sv: vilsekommet \ före oskrivbart tecken

en: stray \ before white space
sv: vilsekommet \ före blanktecken

en: string comparison failed
sv: strängjämförelse misslyckades

en: subprocess %s terminated with exit code %d
sv: underprocess %s avslutad med slutstatus %d

en: symbolic link
sv: symbolisk länk

en: system default
sv: felaktigt systemanrop

en: time
sv: tid

en: timezone: TZ="%s" environment value
sv: Tidszon: TZ="%s" miljövärde

en: timezone: Universal Time
sv: tidszon: universell tid

en: timezone: system default
sv: tidszon: systemstandard

en: today/this/now
sv: idag/dennes/nu

en: typed memory object
sv: objekt av typat minne

en: unable to record current working directory
sv: kan inte notera aktuell arbetskatalog

en: unbalanced (
sv: obalanserad (

en: unbalanced )
sv: obalanserad )

en: unbalanced [
sv: obalanserad [

en: unfinished \ escape
sv: oavslutad \-sekvens

en: unknown stream
sv: okänd ström

en: using current date as starting value: '%s'
sv: använder aktuellt datum som startvärde: ”%s”

en: using current time as starting value: '%s'
sv: använder aktuell tid som startvärde: ”%s”

en: using specified time as starting value: '%s'
sv: använder angiven tid som startvärde: ”%s”

en: wall clock
sv: väggklocka

en: warning: '.' should be ':'
sv: varning: ”.” borde vara ”:”

en: warning: adjusting year value %ld to %ld
sv: varning: justerar årsvärdet %ld till %ld

en: warning: adjusting year value %lld to %lld
sv: varning: justerar årsvärdet %lld till %lld

en: warning: day (%s) ignored when explicit dates are given
sv: varning: dag (%s) ignoreras när explicita datum anges

en: warning: daylight saving time changed after date adjustment
sv: varning: sommartid ändrades efter datumjusteringen

en: warning: daylight saving time changed after time adjustment
sv: varning: sommartid ändrades efter tidsjusteringen

en: warning: month/year adjustment resulted in shifted dates:
sv: varning: månads-/årsjusteringen resulterade i skiftade datum:

en: warning: value %ld has %ld digits. Assuming YYYY/MM/DD
sv: varning: värdet %ld har %ld siffor.  Antar ÅÅÅÅ/MM/DD

en: warning: value %ld has less than 4 digits. Assuming MM/DD/YY[YY]
sv: varning: värdet %ld har mindre än 4 siffror.  Antar MM/DD/ÅÅ[ÅÅ]

en: warning: value %lld has %lld digits. Assuming YYYY/MM/DD
sv: varning: värdet %lld har %lld siffor.  Antar ÅÅÅÅ/MM/DD

en: warning: value %lld has less than 4 digits. Assuming MM/DD/YY[YY]
sv: varning: värdet %lld har mindre än 4 siffror.  Antar MM/DD/ÅÅ[ÅÅ]

en: warning: when adding relative days, it is recommended to specify noon
sv: varning: när relativa dagar läggs till rekommenderas det att ange middagstid

en: warning: when adding relative months/years, it is recommended to specify the 15th of the months
sv: varning: när relativa månader/år läggs till rekommenderas det att ange den 15:e i månaden

en: weird file
sv: konstig fil

en: whiteout
sv: övertäckningsfil

en: write error
sv: skrivfel

en: write to %s subprocess failed
sv: skrivning till %s-underprocess misslyckades

en: year: %04ld
sv: år: %04ld

en: year: %04lld
sv: år: %04lld

en: zone
sv: zon

en: {...} at start of expression
sv: {...} vid början av uttrycket
