gawk 5.1.65 - en to tr translation catalogue (736 entries)

en: 	# %s rule(s)
tr: 	# %s kural(lar)ı

en: 	# Rule(s)
tr: 	# Kurallar

en: 	# gawk profile, created %s
tr: 	# gawk profili, oluşturuldu: %s

en: 	------[Enter] to continue or [q] + [Enter] to quit------
tr: --Devam etmek için [Enter] - Çıkmak için [q] + [Enter]--

en: 	-D[file]		--debug[=file]
tr: 	-D[dosya]		--debug[=dosya]

en: 	-E file			--exec=file
tr: 	-E dosya		--exec=dosya

en: 	-F fs			--field-separator=fs
tr: 	-F ayraç		--field-separator=ayraç

en: 	-L[fatal|invalid|no-ext]	--lint[=fatal|invalid|no-ext]
tr: 	-L[fatal|invalid|no-ext]  --lint[=fatal|invalid|no-ext]

en: 	-Z locale-name		--locale=locale-name
tr: 	-Z yerel		--locale=yerel

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
tr: 	-d[dosya]		--dump-variables[=dosya]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
tr: 	-e 'yazılım-metni'	--source='yazılım-metni'

en: 	-f progfile		--file=progfile
tr: 	-f progDosyası		--file=progDosyası

en: 	-i includefile		--include=includefile
tr: 	-i dosya		--include=dosya

en: 	-l library		--load=library
tr: 	-l kütüphane		--load=kütüphane

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
tr: 	-o[dosya]		--pretty-print[=dosya]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
tr: 	-p[dosya]		--profile[=dosya]

en: 	-v var=val		--assign=var=val
tr: 	-v var=değer		--assign=var=değer

en: 	commands:
tr: 	komutlar:

en: 	ignore next %ld hit(s)
tr: 	sonraki %ld isabeti yoksay

en: 	number of hits = %ld
tr: 	isabet sayısı = %ld

en: 	stop condition: %s
tr: 	durma koşulu: %s

en: 
    	# Function Call Stack:
tr: 
    	# İşlev Çağrısı Yığıtı:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
tr: 
    	# İşlevler, alfabetik sırayla

en: 
    # Included files (-i and/or @include)
tr: 
    # İçerilen dosyalar (-i ve/veya @include)

en: 
    To report bugs, use the `gawkbug' program.
    For full instructions, see the node `Bugs' in `gawk.info'
    which is section `Reporting Problems and Bugs' in the
    printed version.  This same information may be found at
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    PLEASE do NOT try to report bugs by posting in comp.lang.awk,
    or by using a web forum such as Stack Overflow.
tr: 
    Hataları bildirmek için, `gawkbug' uygulamasını kullanın.
    Talimatların tamamı, `gawk.info' içinde
    `Reporting Problems and Bugs' başlıklı `Bugs' bölümündedir
    Bu bilgi şu adreste de bulunabilir:
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/gawk.html#Bugs.
    Hataları LÜTFEN comp.lang.awk haber grubundan veya
    Stack Overflow gibi forumlar üzerinden bildirmeyin.

en:  at `%s':%d
tr:  `%s':%d. satırda

en:  in file `%s', line %d
tr:  `%s' dosyasının %d. satırında

en: #%ld	in
tr: bu dosyanın %ld. satırı:

en: $%ld = uninitialized field
tr: $%ld = ilklendirilmemiş alan

en: %d is invalid as number of arguments for %s
tr: %d değiştirge sayısı olarak %s için geçersiz

en: %d: subscript "%.*s" is not in array `%s'
tr: %d: "%.*s" indisi `%s' dizisi içinde değil

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
tr: %s %s `%s': dosya tanıtıcı seçenekleri alınamadı: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
tr: %s %s `%s': close-on-exec atanamadı: (fcntl: %s)

en: %s blocks must have an action part
tr: %s blokları bir eylem bölümü içermeli

en: %s third parameter is not a changeable object
tr: üçüncü %s değiştirgesi değiştirilebilir bir nesne değil

en: %s to "%s" failed: %s
tr: %s den "%s" ye başarısız: %s

en: %s# Loaded extensions (-l and/or @load)
tr: %s# Yüklü eklentiler (-l ve/veya @load)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
tr: %s: %d: tawk regex değiştirici `/.../%c' gawk'ta çalışmaz

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
tr: %s: `-v' ile verilen `%s' değiştirgesi `değişken=değer' biçiminde değil

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
tr: %s: %d. değiştirge %Rg için ondalık kısım kırpılacak

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
tr: %s: %d. değiştirge geçersiz %Rg değerini içeriyor, 0 kullanılıyor

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
tr: %s: %d. değiştirgede %Rg negatif değerine izin verilmiyor

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
tr: %s: %d. değiştirgede %Zd negatif değerine izin verilmiyor

en: %s: argument %d is non-numeric
tr: %s: %d. değiştirge sayısal değil

en: %s: argument %d negative value %g is not allowed
tr: %s: %d. değiştirgede %g negatif değerine izin verilmiyor

en: %s: called with %d arguments
tr: %s: %d değiştirge ile çağrıldı

en: %s: called with less than two arguments
tr: %s: ikiden az değiştirge ile çağrıldı

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
tr: %s: örtük olarak yalnızca 2 değiştirge ile çağrılabilir

en: %s: cannot use %s as fourth argument
tr: %s: %s dördüncü değiştirge olarak kullanılamaz

en: %s: cannot use %s as second argument
tr: %s: %s ikinci değiştirge olarak kullanılamaz

en: %s: cannot use %s as third argument
tr: %s: %s üçüncü değiştirge olarak kullanılamaz

en: %s: cannot use a subarray of first argument for second argument
tr: %s: ikinci değiştirge için ilk değiştirgenin altdizisi kullanılamaz

en: %s: cannot use a subarray of second argument for first argument
tr: %s: ilk değiştirge için ikinci değiştirgenin altdizisi kullanılamaz

en: %s: close failed: %s
tr: %s: kapatma başarısız: %s

en: %s: fatal: persistent memory allocator failed to initialize: return value %d, pma.c line: %d.
tr: %s: ölümcül: kalıcı bellek ayırıcı ilklendirmede başarısız: dönen değer %d, pma.c satırı: %d.

en: %s: first argument cannot be FUNCTAB without a second argument
tr: %s: ilk değiştirge, ikinci değiştirge olmaksızın FUNCTAB olamaz

en: %s: first argument cannot be SYMTAB without a second argument
tr: %s: ilk değiştirge, ikinci değiştirge olmaksızın SYMTAB olamaz

en: %s: first argument is not a string
tr: %s: ilk değiştirge bir dizge değil

en: %s: first argument is not an array
tr: %s: ilk değiştirge bir dizi değil

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçenek `%c%s' değiştirgesiz kullanılır

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: `%s' seçeneğinde belirsizlik; olasılıklar:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği değiştirgesiz kullanılmaz

en: %s: option '--%s' requires an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği bir değiştirge gerektirir

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği değiştirgesiz kullanılır

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneğinde belirsizlik

en: %s: option '-W %s' requires an argument
tr: %s: '-W %s' seçeneği bir değiştirge gerektirir

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
tr: %s: `-W %s' seçeneği tanımlı değil, yok sayıldı

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir değiştirgela kullanılır -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçenek bir değiştirge gerektirir -- '%c'

en: %s: received negative argument %.*s
tr: %s: negatif değiştirge %.*s alındı

en: %s: received negative argument %g
tr: %s: negatif değiştirge %g alındı

en: %s: received non-numeric argument
tr: %s: sayısal olmayan değiştirge alındı

en: %s: received non-numeric argument #%d
tr: %s: alınan %d. değiştirge sayısal değil

en: %s: received non-numeric first argument
tr: %s: alınan ilk değiştirge sayısal değil

en: %s: received non-numeric second argument
tr: %s: alınan ikinci değiştirge sayısal değil

en: %s: received non-numeric third argument
tr: %s: alınan üçüncü değiştirge sayısal değil

en: %s: received non-string argument
tr: %s: alınan değiştirge dizge değil

en: %s: received non-string fifth argument
tr: %s: alınan beşinci değiştirge dizge değil

en: %s: received non-string first argument
tr: %s: alınan ilk değiştirge dizge değil

en: %s: received non-string fourth argument
tr: %s: alınan dördüncü değiştirge dizge değil

en: %s: received non-string second argument
tr: %s: alınan ikinci değiştirge dizge değil

en: %s: received non-string third argument
tr: %s: alınan üçüncü değiştirge dizge değil

en: %s: second argument is not an array
tr: %s: alınan ikinci değiştirge dizi değil

en: %s: string literal as last argument of substitute has no effect
tr: %s: ikamenin son değiştirgesi olarak dizgesel sabit etkisiz

en: %s: unrecognized option '%c%s'
tr: %s: '%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option '--%s'
tr: %s: '--%s' seçeneği bilinmiyor

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
tr: 'finish' dış çerçeve main() içinde anlamlı değil

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
tr: 'finish' yerel olmayan '%s' atlaması ile anlamlı değil

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
tr: 'return' dış çerçeve main() içinde anlamlı değil

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
tr: 'system' işlevine kum kutusu kipinde izin yok

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
tr: 'until' yerel olmayan '%s' atlaması ile anlamlı değil

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off)
tr: talimat izleme etkin/etkisiz olur veya görüntülenir (değer=on|off)

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off)
tr: komut geçmişinin kaydedilmesi etkin/etkisiz olur veya görüntülenir (değer=on|off)

en: (un)set or show saving of options (value=on|off)
tr: seçeneklerin kaydedilmesi etkin/etkisiz olur veya görüntülenir (değer=on|off)

en: * at start of expression
tr: ifade başlandıcında *

en: + at start of expression
tr: ifade başlangıcında +

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
tr: -Ft, POSIX awk'da FS'yi sekmeye ayarlamaz

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
tr: -M yoksayıldı: MPFR/GMP desteği derlenmemiş

en: -l / @load are gawk extensions
tr: -l / @load gawk eklentileridir

en: ? at start of expression
tr: ifade başlangıcında ?

en: @include is a gawk extension
tr: @include gawk eklentisidir

en: @load is a gawk extension
tr: @load gawk eklentisidir

en: @namespace is a gawk extension
tr: @namespace gawk eklentisidir

en: All defined functions:
tr: Tanımlı tüm işlevler:

en: All defined variables:
tr: Tanımlı tüm değişkenler:

en: Auto-display variables:
tr: Auto-display değişkenleri:

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
tr: BINMODE değeri `%s' geçersiz, 3 olarak ele alındı

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
tr: %d. kesme noktası `%s' dosyasının %d. satırına atandı

en: Called by frame:
tr: Çerçevenin çağırdığı:

en: Caller of frame:
tr: Çerçeveyi çağıran:

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
tr: Yalnızca, `-f' seçenekli uygulamalar hata ayıklayabilir.

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
tr: Telif hakkı (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Bu uygulama serbest yazılımdır. Bu yazılımı Free Software Foundation
    tarafından yayınlanmış olan GNU Genel Kamu Lisansının 3. ya da sonraki
    herhangi bir sürümünün koşulları altında kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya
    üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

en: Current frame:
tr: Geçerli çerçeve:

en: Current source file: %s
tr: Geçerli kaynak dosyası: %s

en: Delete all breakpoints? (y or n)
tr: Tüm kesme noktaları silinsin mi? (y, e veya n, h)

en: Deleted breakpoint %d
tr: Kesme noktası %d silindi

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
tr: display %d silindi, çünkü değiştirge kapsamdışı.

en: End with the command `end'
tr: `end' komutuyla sonlandı

en: Examples:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
tr: Örnekler:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' dosya
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Failed to restart debugger
tr: Hata ayıklayıcı yeniden başlatılamadı

en: IPv6 communication is not supported
tr: IPv6 iletişimi desteklenmiyor

en: Invalid back reference
tr: Geriye başvuru geçersiz

en: Invalid character class name
tr: Karakter sınıf ismi geçersiz

en: Invalid collation character
tr: Karşılaştırma karakteri geçersiz

en: Invalid content of \{\}
tr: \{\} içeriği geçersiz

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale
tr: Geçersiz çok baytlı veri saptandı. Verileriniz ile yereliniz arasında bir uyumsuzluk olabilir

en: Invalid preceding regular expression
tr: düzenli ifade önceliği geçersiz

en: Invalid range end
tr: Kapsam sonu geçersiz

en: Invalid regular expression
tr: Düzenli ifade geçersiz

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: More stack frames follow ...
tr: Daha fazla yığın çerçevesi takip eder ...

en: NF set to negative value
tr: NF negatif değere ayarlı

en: No arguments.
tr: Hiç değiştirge yok.

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
tr: `%s' dosyasının %d. satırında kesme noktası yok

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
tr: `%s' işlevine girdide kesme noktası yok

en: No locals.
tr: Yerli öğe yok.

en: No match
tr: Eşleşmez

en: No previous regular expression
tr: Daha önce düzenli ifade yok

en: None in main().
tr: main() içinde yok.

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
tr: Herhangi bir kesme noktasında durmadı; değiştirge yok sayıldı.

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
tr: Bilgi: kesme noktası %d (iptal edildi), ayrıca %s:%d etkinleştirildi

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
tr: Bilgi: kesme noktası %d (iptal edildi, sonraki %ld isabet yok sayılıyor), ayrıca %s:%d etkinleştirildi

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
tr: Bilgi: kesme noktası %d (etkinleştirildi), ayrıca %s:%d etkinleştirildi

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
tr: Bilgi: kesme noktası %d (etkinleştirildi, sonraki %ld isabet yok sayılıyor), ayrıca %s:%d etkinleştirildi

en: Number  Disp  Enabled  Location
tr: Numara  Gör    Etkin    Konum

en: Number of lines: %d
tr: Satır sayısı: %d

en: POSIX does not allow `%s'
tr: `%s' POSIX uyumlu değil

en: POSIX does not allow `\x' escapes
tr: POSIX `\x' öncelemelerine izin vermez

en: POSIX does not allow operator `%s'
tr: `%s' işlecine POSIX izin vermez

en: POSIX does not allow physical newlines in string values
tr: Dizge değerlerde fiziki satır sonlarına POSIX izin vermez

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
tr: POSIX seçenekleri:	GNU uzun seçenekleri: (standart)

en: PREC value `%.*s' is invalid
tr: PREC değeri `%.*s' geçersiz

en: Persistent memory is not supported.
tr: Kalıcı bellek desteklenmiyor.

en: Premature end of regular expression
tr: Düzenli ifade sonu eksik kalmış

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
tr: Uygulama zaten çalışıyor. Baştan başlatılsın mı (y/n)?

en: Program exited abnormally with exit value: %d
tr: Anormal şekilde uygulamadan çıkıldı. Çıkış değeri: %d

en: Program exited normally with exit value: %d
tr: Normal şekilde uygulamadan çıkıldı. Çıkış değeri: %d

en: Program indentation level too deep. Consider refactoring your code
tr: Uygulama girinti düzeyi çok derin. Kodunuzu yeniden düzenlemeyi düşünün

en: Program not restarted
tr: Uygulama yeniden başlamadı

en: ROUNDMODE value `%.*s' is invalid
tr: ROUNDMODE değeri `%.*s' geçersiz

en: Regular expression too big
tr: Düzenli ifade çok büyük

en: Restarting ...
tr: Yeniden başlatılıyor...

en: Run until return from
tr: Şundan dönene kadar çalışır:

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
tr: POSIX seçenekleri:	GNU uzun seçenekleri: (eklentiler)

en: Source file (lines): %s (%d)
tr: Kaynak dosyası (satır sayısı): %s (%d)

en: Starting program:
tr: Uygulama başlatılıyor:

en: Stopping in %s ...
tr: %s de durduruluyor ...

en: Success
tr: Başarılı

en: TCP/IP communications are not supported
tr: TCP/IP haberleşmesi desteklenmiyor

en: The -r/--re-interval options no longer have any effect
tr: -r/--re-interval seçeneklerinin artık etkisi yok

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
tr: Uygulama çalışıyor. Yine de çıkılsın mı (y/n)?

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
tr: Bu uygulama kullanışlı olabileceği umularak dağıtılmaktadır. Ancak,
    hiçbir GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR
    AMACA UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez. Daha ayrıntılı bilgi
    edinmek için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.

en: Trailing backslash
tr: İzleyen tersbölü

en: Type (g)awk statement(s). End with the command `end'
tr: (g)awk deyimlerini yazın. `end' komutuyla bitirin

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
tr: Her satıra bir tane olmak üzere, %s %d isabetine ulaşıldığında kullanılacak komutları yazın.

en: Unmatched ( or \(
tr: ( ya da \( eşleşmiyor

en: Unmatched ) or \)
tr: ) ya da  \) eşleşmiyor

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
tr: [, [^, [:, [. veya [= eşleşmiyor

en: Unmatched \{
tr: \{ eşleşmiyor

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
tr: Kullanımı: %s [POSIX veya GNU tarzı seçenekler] -f betik [--] dosya ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
tr: Kullanımı: %s [POSIX veya GNU tarzı seçenekler] %ckodlar%c dosya ...

en: Use `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' instead of --persist.
tr: --persist yerine `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' kullanın.

en: Watch variables:
tr: İzlenen değişkenler:

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
tr: Değiştirge kapsamdışı olduğundan %d izleme noktası silindi.

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
tr: %2$d kesme noktasının sonraki %1$ld geçişi yok sayılacak.

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
tr: %2$d kesme noktasının sonraki %1$ld geçişi yok sayılacak.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
tr: %d kesme noktasına tekrar ulaşıldığında duracak.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
tr: GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını bu uygulama ile birlikte almış
    olacaksınız; yoksa http://www.gnu.org/licenses/ adresine bakın.

en: ["%.*s"] not in array `%s'
tr: ["%.*s"] öğesi `%s' dizisinde değil

en: `%.*s' used for input file and for output file
tr: `%.*s' girdi dosyası ve çıktı dosyası için kullanılmış

en: `%.*s' used for input file and input pipe
tr: `%.*s' girdi dosyası ve girdi borusu için kullanılmış

en: `%.*s' used for input file and output pipe
tr: `%.*s' girdi dosyası ve çıktı borusu için kullanılmış

en: `%.*s' used for input file and two-way pipe
tr: `%.*s' girdi dosyası ve iki yönlü boru için kullanılmış

en: `%.*s' used for input pipe and output file
tr: `%.*s' girdi borusu ve çıktı dosyası için kullanılmış

en: `%.*s' used for input pipe and output pipe
tr: `%.*s' girdi borusu ve çıktı borusu için kullanılmış

en: `%.*s' used for input pipe and two-way pipe
tr: `%.*s' girdi borusu ve iki yönlü boru için kullanılmış

en: `%.*s' used for output file and output pipe
tr: `%.*s' çıktı dosyası ve çıktı borusu için kullanılmış

en: `%.*s' used for output file and two-way pipe
tr: `%.*s' çıktı dosyası ve iki yönlü boru için kullanılmış

en: `%.*s' used for output pipe and two-way pipe
tr: `%.*s' çıktı borusu ve iki yönlü boru için kullanılmış

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
tr: `%s' bir yerleşik işlevdir, yeniden atanamaz

en: `%s' is a function
tr: `%s' bir işlevdir

en: `%s' is a gawk extension
tr: `%s' gawk eklentisidir

en: `%s' is invalid as a function name
tr: `%s' işlev ismi olarak geçersiz

en: `%s' is not a legal variable name
tr: `%s' kurala uygun bir değişken ismi değil

en: `%s' is not a scalar variable
tr: `%s' sayıl bir değişken değil

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
tr: `%2$s=%3$s' için dosyaya bakınca, `%1$s' bir değişken ismi değil

en: `%s' is not an array
tr: `%s' bir dizi değil

en: `%s' is not supported in old awk
tr: `%s' eski awk tarafından desteklemiyor

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
tr: `%s' geçerli bağlamda izin verilmiyor; deyim yok sayıldı

en: `%s["%.*s"]' is not an array
tr: `%s["%.*s"]' bir dizi değil

en: `*' must be the last designator in FIELDWIDTHS
tr: `*' FIELDWIDTHS içindeki son tanımlayıcı olmalıdır

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
tr: `--posix' seçeneği `--characters-as-bytes' seçeneğini geçersiz kılar

en: `--posix' overrides `--traditional'
tr: `--posix' seçeneği `--traditional' seçeneğini etkisiz kılar

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
tr: `--posix'/`--traditional' seçenekleri `--non-decimal-data' seçeneğini etkisiz kılar

en: `--profile' overrides `--pretty-print'
tr: `--posix' seçeneği `--pretty-print' seçeneğini geçersiz kılar

en: `BINMODE' is a gawk extension
tr: `BINMODE' gawk eklentisidir

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
tr: `FIELDWIDTHS' gawk ekentisidir

en: `FPAT' is a gawk extension
tr: `FPAT' gawk eklentisidir

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
tr: `IGNORECASE' gawk eklentisidir

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
tr: döngü veya switch dışında `break' kullanımı yasak

en: `continue' is not allowed outside a loop
tr: döngü dışında `continue' kullanımı yasak

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
tr: `delete' ile FUNCTAB birlikte kullanılamaz

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
tr: `delete' ile SYMTAB birlikte kullanılamaz

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
tr: `delete array' taşınabilir olmayan gawk eklentisidir

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
tr: `end' yalnızca `commands' veya `eval' komutunda geçerlidir

en: `goto' considered harmful!
tr: `goto' zararlı sayılır!

en: `length(array)' is a gawk extension
tr: `length(array)' gawk eklentisidir

en: `next' used in %s action
tr: `next' %s eyleminde kullanılmış

en: `nextfile' used in %s action
tr: `nextfile' %s eyleminde kullanılmış

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
tr: `return' geçerli bağlamda izin verilmiyor; deyim yok sayıldı

en: `return' used outside function context
tr: `return' işlev bağlamının dışında kullanılmış

en: `silent' valid only in command `commands'
tr: `silent' yalnızca `commands' komutunda geçerlidir

en: `|&' not supported
tr: `|&' desteklenmiyor

en: accessing fields from an END rule may not be portable
tr: END kuralından alanlara erişim taşınabilir olmayabilir

en: add_ext_func: received NULL name_space parameter
tr: add_ext_func: name_space için NULL alındı

en: already included source file `%s'
tr: kaynak dosyası `%s' içinde zaten var

en: already loaded shared library `%s'
tr: paylaşımlı kütüphane `%s' zaten yüklü

en: and: called with less than two arguments
tr: and: ikiden az değiştirge ile çağrıldı

en: api_flatten_array_typed: could not convert index %d to %s
tr: api_flatten_array_typed: %d. indis %s olarak dönüştürülemedi

en: api_flatten_array_typed: could not convert value %d to %s
tr: api_flatten_array_typed: %d değeri %s olarak dönüştürülemedi

en: api_get_mpfr: MPFR not supported
tr: api_get_mpfr: MPFR desteklenmiyor

en: argument not a string
tr: değiştirge bir dizge değil

en: array `%s' is empty
tr: `%s' dizisi boş

en: array value has unknown type %d
tr: dizi değeri bilinmeyen %d türünde

en: asort/asorti: using the same array as source and destination without a third argument is silly.
tr: asort/asorti: aynı diziyi kaynak ve hedef olarak üçüncü değiştirge olmadan kullanmak akılcı değil.

en: atan2: received non-numeric first argument
tr: atan2: ilk değiştirge sayısal olmayan türde alındı

en: atan2: received non-numeric second argument
tr: atan2: ikinci değiştirge sayısal olmayan türde alındı

en: attempt to access field %ld
tr: %ld. alana erişilmeye çalışılıyor

en: attempt to field reference from non-numeric value
tr: sayısal olmayan değerden alan başvurusu

en: attempt to field reference from null string
tr: null dizgeden alana başvurulmaya çalışılyor

en: attempt to use a scalar value as array
tr: sayıl değer dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
tr: `%s' dizisi bir sayısal bağlamda kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
tr: `%s["%.*s"]' dizisi sayıl bağlamda kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use non-function `%s' in function call
tr: işlev çağrısında işlev olmayan `%s' kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar `%s' as an array
tr: sayıl `%s' dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
tr: sayıl `%s["%.*s"]' dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
tr: sayıl %s["%.*s"]' dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
tr: sayısal paramaetre `%s' bir dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: attempt to use scalar value as array
tr: sayıl değer dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
tr: awk_value_to_node: MPFR desteklenmiyor

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
tr: awk_value_to_node: sayı türü `%d' geçersiz

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
tr: awk_value_to_node: MPFR kipinde değil

en: awk_value_to_node: received null retval
tr: awk_value_to_node: null dönüş değeri alındı

en: backslash not last character on line
tr: tersbölü satırdaki son karakter değil

en: backslash string continuation is not portable
tr: dizge devamı için ters eğik çizgi kullanımı taşınabilir değil

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
tr: backtrace [N] - tümünün veya en içteki (N < 0 ise en dıştaki) N çerçevenin izini bas

en: bad `%sFMT' specification `%s'
tr: `%sFMT' özelliği `%s' hatalı

en: behavior of matching a regexp containing NUL characters is not defined by POSIX
tr: NUL karakterler içeren bir düzenli ifadenin eşleşme davranışı POSIX'te tanımsızdır

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location
tr: break [[dosya:]N|işlev] - belirtilen konuma kesme noktası atar

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
tr: %d. kesme noktasının `%s' dosyasının %d. satırında atanması koşulsuzdur.

en: buffer overflow in genflags2str
tr: genflags2str içinde tampon taştı

en: call of `length' without parentheses is not portable
tr: parantezsiz `length' çağrısı taşınabilir değil

en: cannot add a new file (%.*s) to ARGV in sandbox mode
tr: Kum kutusu kipinde ARGV'ye yeni dosya (%.*s) eklenemez

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
tr: sonradan arttırımlı bir alan ifadesinin sonucuna değer atanamaz

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
tr: `%s' için ast süreç oluşturulamıyor (fork: %s)

en: cannot find end of BEGINFILE rule
tr: BEGINFILE kuralının sonu bulunamadı

en: cannot find source file named `%s': %s
tr: kaynak dosyası `%s' bulunamıyor: %s

en: cannot find specified location %d in file `%s'
tr: belirtilen konum %d, `%s' dosyasında bulunamadı

en: cannot find specified location in function `%s'
tr: belirtilen konum, `%s' işlevinde bulunamadı

en: cannot free number with unknown type %d
tr: bilnmeyen %d türündeki sayı serbest bırakılamaz

en: cannot free value with unhandled type %d
tr: elde edilemeyen %d türündeki değer serbest bırakılamaz

en: cannot include `%s' and use it as a program file
tr: `%s' içerilemiyor, uygulama dosyası olarak kullanılıyor

en: cannot open file `%s' for reading: %s
tr: `%s' okumak için açılamıyor: %s

en: cannot open pipe `%s' for input: %s
tr: `%s' borusu girdi için açılamıyor: %s

en: cannot open pipe `%s' for output: %s
tr: `%s' borusu çıktı için açılamıyor: %s

en: cannot open pipe `%s': %s
tr: `%s' borusu açılamıyor: %s

en: cannot open shared library `%s' for reading: %s
tr: `%s' paylaşımlı kütüphanesi okumak için açılamıyor: %s

en: cannot open source file `%s' for reading: %s
tr: `%s' kaynak dosyası okumak için açılamıyor: %s

en: cannot open two way pipe `%s' for input/output: %s
tr: iki yönlü `%s' borusu G/Ç için açılamıyor: %s

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
tr: bilinmeyen `%s' dosya türü `%s' için açılamıyor

en: cannot pop main context
tr: ana bağlam erişim noktası olamıyor

en: cannot read command: %s
tr: komut okunamıyor: %s

en: cannot read command: %s
tr: komut okunamıyor: %s

en: cannot read source file `%s': %s
tr: `%s' kaynak dosyası okunamıyor: %s

en: cannot redirect from `%s': %s
tr: `%s'den yönlendirilemiyor: %s

en: cannot redirect to `%s': %s
tr: `%s'e yönlendirilemiyor: %s

en: cannot set binary mode on stderr: %s
tr: standart hata ikil kipe ayarlanamaz: %s

en: cannot set binary mode on stdin: %s
tr: standart girdi ikil kipe ayarlanamaz: %s

en: cannot set binary mode on stdout: %s
tr: standart çıktı ikil kipe ayarlanamaz: %s

en: cannot set breakpoint at `%s':%d
tr: `%s':%d. satırda kesme noktası oluşturulamıyor

en: cannot set breakpoint in file `%s'
tr: `%s' dosyasında kesme noktası oluşturulamıyor

en: cannot set breakpoint in function `%s'
tr: `%s' işlevinde kesme noktası oluşturulamıyor

en: cannot use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
tr: kesme/izleme noktası komutları için `commands' komutu kullanılamıyor

en: cannot use function `%s' as variable name
tr: `%s' işlev ismi bir değişken olarak kullanılamaz

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
tr: gawk yerleşiği olan `%s' değişken ismi olamaz

en: cannot use special variable `%s' for indirect function call
tr: örtük işlev çağrısı için `%s' özel değişkeni kullanılamıyor

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
tr: karakter sınıfı sözdizimi için [[:space:]] geçerlidir, [:space:] değil

en: chr: first argument is not a number
tr: chr: ilk değiştirge bir sayı değil

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set
tr: clear [[dosya:]N|işlev] - önceden belirlenmiş kesme noktasını siler

en: close of `%s' failed: %s
tr: `%s' kapatılamadı: %s

en: close of fd %d (`%s') failed: %s
tr: dosya tanıtıcı %d (`%s') kapatılamadı: %s

en: close of master pty failed: %s
tr: ana pty kapatılamadı: %s

en: close of pipe failed: %s
tr: boru kapatılamadı: %s

en: close of redirection that was never opened
tr: hiç açılmamış bir yönlendirmenin kapatılması

en: close of slave pty failed: %s
tr: yardımcı pty kapatılamadı: %s

en: close of stdin in child failed: %s
tr: ast süreçte stdG kapatılamadı: %s

en: close of stdout in child failed: %s
tr: ast süreçte stdÇ kapatılamadı: %s

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
tr: close: `%.*s' bir açık dosya, boru ya da alt-süreç değil

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
tr: close: `%s' yönlendirmesi bir `|&' ile açılmamış, ikinci değiştirge yoksayıldı

en: close: second argument is a gawk extension
tr: close: ikinci değiştirge gawk eklentisidir

en: close: second argument must be `to' or `from'
tr: close: ikinci değiştirge `to' ya da `from' olmalı

en: cmd. line:
tr: komut satırı:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed: %s
tr: `%s'e borulanan alt-süreç ile aktarım başarısız: %s

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
tr: komut satırı değiştirgesi `%s' bir dizin: atlandı

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit
tr: commands [sayı] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
tr: comp(%Rg): ondalık kısım kırpılacak

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
tr: compl(%Rg): negatif değere izin yok

en: compl(%Zd): negative values are not allowed
tr: compl(%Zd): negatif değerlere izin yok

en: compl(%f): fractional value will be truncated
tr: compl(%f): ondalık kısım kırpılacak

en: compl(%f): negative value is not allowed
tr: compl(%f): negatif değere izin yok

en: compl: received non-numeric argument
tr: compl: sayısal olmayan değiştirge alındı

en: concatenation as I/O `>' redirection target is ambiguous
tr: G/Ç `>' yeniden yönlendirme hedefi olarak birleştirme belirsiz

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition
tr: condition num [ifade] - kesme/izleme noktası koşulunu tanımlar veya temizler

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
tr: condition: kesme/izleme noktası numarası geçersiz

en: continue [COUNT] - continue program being debugged
tr: continue [SAYI] - hata ayıklanan yazılıma devam eder

en: could not allocate more input memory
tr: daha fazla girdi belleği ayrılamadı

en: could not create child process or open pty
tr: süreç çatallanamıyor ya da pty açılamıyor

en: could not make typed regex
tr: yazılan düzenli ifade derlenemedi

en: could not open `%s' for writing: %s
tr: `%s' yazmak için açılamadı: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
tr: `%s', `%s' kipinde açılamadı

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
tr: %d dosya tanımlayıcısı için /dev/null ön açılışı yapılamadı

en: data file `%s' is empty
tr: veri dosyası `%s' boş

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
tr: dcgettext: `%s' geçerli bir yerel kategori değil

en: decrementing NF is not portable to many awk versions
tr: NF'yi azaltmak, birçok awk sürümüne taşınabilir değildir

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints
tr: delete [kesmenoktaları] [aralık] - belirtilen kesme noktalarını siler

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
tr: delete: `%.*s' indisi `%s' dizisinde değil

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints
tr: disable [kesmenoktaları] [aralık] - belirtilen kesme noktalarını iptal eder

en: display [var] - print value of variable each time the program stops
tr: display [dğş] - uygulamanın her duruşunda değişkenin değeri basılır

en: division by zero attempted
tr: sıfırla bölme hatası

en: division by zero attempted in `%%'
tr: `%%'de sıfırla bölme hatası

en: division by zero attempted in `%%='
tr: `%%='de sıfırla bölme hatası

en: division by zero attempted in `/='
tr: `/='de sıfırla bölme hatası

en: down [N] - move N frames down the stack
tr: down [N] - N kareyi yığıtta aşağı taşır

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout
tr: dump [dosya] - talimatları dosyaya veya standart çıktıya döker

en: duplicate `default' detected in switch body
tr: switch içinde `default' tekrarı saptandı

en: duplicate case values in switch body: %s
tr: switch içinde yinelenmiş case değerleri var: %s

en: dynamic loading of libraries is not supported
tr: Kütüphanelerin dinamik yüklenmesi desteklenmiyor

en: each rule must have a pattern or an action part
tr: her kural bir eylem bölümü veya bir kalıp içermeli

en: element not in array
tr: öğe dizide yok

en: empty argument to `-e/--source' ignored
tr: `-e/--source' seçeneği için boş değiştirge yoksayıldı

en: empty filename after @include
tr: boş dosyalı @include

en: empty filename after @load
tr: boş dosyalı @load

en: empty program text on command line
tr: komut satırında boş uygulama metni

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints
tr: enable [once|del] [kesmenoktaları] [aralık] - belirtilen kesme noktaları etkin olur

en: enable: invalid option - `%s'
tr: enable: geçersiz seçenek - `%s'

en: end - end a list of commands or awk statements
tr: end - komut ve awk deyimleri listesini sonlandırır

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
tr: ortam değişkeni `POSIXLY_CORRECT' var: `--posix' kullanılıyor

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
tr: hata (%s): yeniden başlatılamıyor, komutların kalanı yok sayılıyor

en: error writing standard error: %s
tr: standart hataya yazarken hata: %s

en: error writing standard output: %s
tr: standart çıktıya yazarken hata: %s

en: error:
tr: hata:

en: error: cannot restart, operation not allowed
tr: hata: yeniden başlatılamıyor, işleme izin verilmedi

en: error: invalid character '\%03o' in source code
tr: hata: kaynak kod içindeki '\%03o' karakteri geçersiz

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
tr: `\%c' önceleme dizgesi `%c' olarak kullanıldı

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s)
tr: eval stmt|[p1, p2, ...] - awk deyim(ler)ini yorumlar

en: exit - (same as quit) exit debugger
tr: exit - (quit gibi) hata ayıklayıcıdan çıkar

en: exp: argument %g is out of range
tr: exp: %g kapsamdışı

en: expression for `%s' redirection has null string value
tr: `%s' yönlendirmesi içindeki ifade null dizge değeri içeriyor

en: expression in `%s' redirection is a number
tr: `%s' yönlendirmesi içindeki ifade bir sayı

en: extensions are not allowed in sandbox mode
tr: kum kutusu kipinde eklentilere izin verilmez

en: failure status (%d) on file close of `%s': %s
tr: başarısızlık durumu (%d): `%s' dosyasının kapatılması: %s

en: failure status (%d) on pipe close of `%s': %s
tr: başarısızlık durumu (%d): `%s' borusunun kapatılması: %s

en: failure status (%d) on two-way pipe close of `%s': %s
tr: başarısızlık durumu (%d): iki yönlü `%s' borusunun kapatılması: %s

en: fatal error: internal error
tr: ölümcül iç hata

en: fatal:
tr: ölümcül:

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
tr: fflush: `%.*s' bir açık dosya, boru ya da bir yan süreç değil

en: fflush: cannot flush file `%.*s': %s
tr: fflush: `%.*s' dosyası kanala yazılamıyor: %s

en: fflush: cannot flush standard error: %s
tr: fflush: standard hata boşaltılamadı: %s

en: fflush: cannot flush standard output: %s
tr: fflush: standard çıktı boşaltılamadı: %s

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
tr: fflush: kanala yazılamadı: dosya `%.*s' okumak için açıldı, yazmak için değil

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
tr: fflush: kanala yazılamadı: boru `%.*s' okumak için açıldı, yazmak için değil

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
tr: fflush: kanala yazılamadı: iki yönlü boru `%.*s' yazma bitiminde kapandı

en: file flush of `%s' failed: %s
tr: `%s için dosya ile boşaltım başarısız: %s

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
tr: `%.*s' dosya ismi (`%s' yönlendirmesi için) mantıksal ifadenin sonucu olabilir

en: fill_error_element: could not set element
tr: fill_error_element: öğe atanamadı

en: fill_path_element: could not set element
tr: fill_path_element: öğe atanamadı

en: fill_stat_element: could not create array, out of memory
tr: fill_stat_element: dizi oluşturulamadı, bellek yetersiz

en: fill_stat_element: could not set element
tr: fill_stat_element: öğe atanamadı

en: finish - execute until selected stack frame returns
tr: finish - seçili yığıt çerçevesi dönene kadar yürütme sürer

en: floating point exception
tr: Gerçel sayı istisnası

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
tr: fnmatch init: FNM_NOMATCH değişkeni eklenemedi

en: fnmatch init: could not install FNM array
tr: fnmatch init: FNM dizisi kurulamadı

en: fnmatch init: could not set array element %s
tr: fnmatch init: dizi öğesi %s atanamadı

en: fnmatch is not implemented on this system
tr: fnmatch bu sistemde gerçeklenmiyor

en: fnmatch: could not get first argument
tr: fnmatch: ilk değiştirge alınamadı

en: fnmatch: could not get second argument
tr: fnmatch: ikinci değiştirge alınamadı

en: fnmatch: could not get third argument
tr: fnmatch: üçüncü değiştirge alınamadı

en: fork: PROCINFO is not an array!
tr: fork: PROCINFO bir dizi değil!

en: frame [N] - select and print stack frame number N
tr: frame [N] - N'inci yığıt çerçevesini seçer ve basar

en: from %s
tr: %s'den

en: fts init: could not create variable %s
tr: fts başlatma: %s değişkeni oluşturulamadı

en: fts is not supported on this system
tr: fts bu sistemde desteklenmiyor

en: fts-process: could not create array
tr: fts işlemi: dizi oluşturulamadı

en: fts-process: could not set element
tr: fts işlemi: öğe atanamadı

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
tr: fts: yanlış sayıda değiştirge ile çağrıldı, 3 olacaktı

en: fts: could not flatten array
tr: fts: dizi düzleştirilemedi

en: fts: first argument is not an array
tr: fts: ilk değiştirge bir dizi değil

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
tr: fts: sinsi FTS_NOSTAT seçeneği yok sayılıyor. nayır, nolamaz.

en: fts: second argument is not a number
tr: fts: ikinci değiştirge bir sayı değil

en: fts: third argument is not an array
tr: fts: üçüncü değiştirge bir dizi değil

en: function `%s' called but never defined
tr: `%s' işlevi çağrıldı ama hiç atanmamış

en: function `%s' called with more arguments than declared
tr: `%s' işlevi bildirilenden daha fazla değiştirgela çağrıldı

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
tr: `%s' işlevi `(' ile isim arasında boşlukla çağrılmış,
    ya da bir değişken veya bir dizi olarak kullanılmış

en: function `%s' defined but never called directly
tr: `%s' işlevi tanımlı ama hiç doğrudan çağrılmadı

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
tr: `%s' işlevi: %d. değiştirge: dizi tek değerli bir değişken olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
tr: `%s' işlevi: %d. değiştirge: tek değerli değişken bir dizi olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: function `%s': cannot use function `%s' as a parameter name
tr: işlev `%s': işlev ismi `%s' değiştirge ismi olarak kullanılamaz

en: function `%s': cannot use function name as parameter name
tr: işlev `%s': işlev ismi değiştirge ismi olarak kullanılamaz

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
tr: `%s' işlevi: %d. değiştirge, `%s', %d. değiştirgenin tekrarı

en: function `%s': parameter `%s' cannot contain a namespace
tr: `%s' işlevi: değiştirge `%s' bir isim alanı içermiyor

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
tr: `%s' işlevi: değiştirge, `%s'global değişkeni gölgeliyor

en: function name `%s' previously defined
tr: işlev ismi `%s' önceden atanmış

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
tr: gawk dizge kalıplarını tarama ve işleme dilidir.
    Öntanımlı olarak standart girdiyi okur ve standart çıktıya yazar.

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
tr: gensub: `%.*s' olan üçüncü değiştirge 1 kabul edildi

en: get_file cannot create pipe `%s' with fd %d
tr: get_file `%s' borusunu dosya tanıtıcı %d ile oluşturamıyor

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
tr: `%s' için dosya tanıtıcı %d ile get_file üzerinden soket oluşturma bu sistemde desteklenmiyor

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
tr: getline: iki yönlü borunun kapalı okuma ucu okunmaya çalışılıyor

en: gettimeofday: not supported on this platform
tr: gettimeofday: bu sistemde desteklenmiyor

en: help [command] - print list of commands or explanation of command
tr: help [komut] - komutun açıklamasını ya da komutların listesini basar

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
tr: %1$d karakterlik \x%2$.*3$s onaltılık öncellemi muhtemelen umduğunuz gibi yorumlanmayacak

en: identifier %s: namespace separator is two colons, not one
tr: %s tanımlayıcısı: isim uzayı ayracı bir değil iki tane iki nokta üst üstedir

en: identifier %s: qualified names not allowed in traditional / POSIX mode
tr: %s tanımlayıcısı: nitelikli isimlere geleneksel / POSIX kipinde izin verilmez

en: identifier `%s': namespace separator can only appear once in a qualified name
tr: %s tanımlayıcısı: isim uzayı ayracı bir nitelikli isimde yalnızca bir kere belirtilebilir

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT
tr: ignore N SAYI - N kesme noktasının yoksayma sayısını SAYI olarak ayarlar

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
tr: index: ikinci değiştirge olarak düzenli ifade sabiti kullanılamaz

en: indirect call to %s requires two to four arguments
tr: %s örtük çağrısı iki ila dört değiştirge gerektirir

en: indirect call to gensub requires three or four arguments
tr: gensub örtük çağrısı üç veya dört değiştirge gerektirir

en: indirect call to match requires two or three arguments
tr: match örtük çağrısı iki veya üç değiştirge gerektirir

en: indirect function calls are a gawk extension
tr: örtük işlev çağrıları gawk eklentisidir

en: info topic - source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch
tr: info başlığı - source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch

en: info: invalid option - `%s'
tr: info: geçersiz seçenek - `%s'

en: inplace::begin: Cannot stat `%s' (%s)
tr: inplace::begin: `%s' durumlanamıyor (%s)

en: inplace::begin: `%s' is not a regular file
tr: inplace::begin: `%s' normal dosya değil

en: inplace::begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
tr: inplace::begin: birinci değiştirge dosya adını bir dizge olarak alamaz

en: inplace::begin: chmod failed (%s)
tr: inplace::begin: chmod başarısız (%s)

en: inplace::begin: close(%d) failed (%s)
tr: inplace::begin: close(%d) başarısız (%s)

en: inplace::begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
tr: inplace::begin: geçersiz DOSYA `%s' için yerinde düzenleme iptal ediliyor.

en: inplace::begin: dup(stdout) failed (%s)
tr: inplace::begin: dup(stdout) başarısız (%s)

en: inplace::begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
tr: inplace::begin: dup2(%d, stdout) başarısız (%s)

en: inplace::begin: expects 2 arguments but called with %d
tr: inplace::begin: 2 değiştirge gerekirken %d değiştirge ile çağrıldı

en: inplace::begin: in-place editing already active
tr: inplace::begin: yerinde düzenleme zaten etkin

en: inplace::begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
tr: inplace::begin: mkstemp(`%s') başarısız (%s)

en: inplace::end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
tr: inplace::end: birinci değiştirge dosya adını bir dizge olarak alamaz

en: inplace::end: close(%d) failed (%s)
tr: inplace::end: close(%d) başarısız (%s)

en: inplace::end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
tr: inplace::end: dup2(%d, stdout) başarısız (%s)

en: inplace::end: expects 2 arguments but called with %d
tr: inplace::end: 2 değiştirge gerekirken %d değiştirge ile çağrıldı

en: inplace::end: fsetpos(stdout) failed (%s)
tr: inplace::end: fsetpos(stdout) başarısız (%s)

en: inplace::end: in-place editing not active
tr: inplace::end: yerinde düzenleme etkin değil

en: inplace::end: link(`%s', `%s') failed (%s)
tr: inplace::end: link(`%s', `%s') başarısız (%s)

en: inplace::end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
tr: inplace::end: rename(`%s', `%s') başarısız (%s)

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
tr: girdi çözümleyici `%s' evvelce kurulmuş girdi çözümleyici `%s' ile çelişiyor

en: input parser `%s' failed to open `%s'
tr: `%2$s' açılırken girdi çözümleyici `%1$s' başarısız oldu

en: input record too large
tr: girdi kaydı çok büyük

en: int: received non-numeric argument
tr: int: sayısal olmayan değiştirge alındı

en: intdiv: division by zero attempted
tr: intdiv: sıfırla bölme hatası

en: intdiv: received non-numeric first argument
tr: intdiv: ilk değiştirge sayısal olmayan türde alındı

en: intdiv: received non-numeric second argument
tr: intdiv: ikinci değiştirge sayısal değil

en: intdiv: third argument is not an array
tr: intdiv: üçüncü değiştirge bir dizi değil

en: internal error: %s with null vname
tr: iç hata: null vname'li %s

en: internal error: builtin with null fname
tr: iç hata: null fname'li yerleşik

en: internal error: cannot find rule
tr: iç hata: kural bulunamadı

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
tr: alan %d için `%s' yanında FIELDWIDTHS değeri geçersiz

en: invalid NUL byte in dynamic regexp
tr: dinamik düzenli ifade içinde geçersiz NUL bayt

en: invalid breakpoint number
tr: kesme noktası numarası geçersiz

en: invalid breakpoint number %d
tr: kesme noktası numarası %d geçersiz

en: invalid breakpoint/watchpoint number
tr: kesme/izleme noktası numarası geçersiz

en: invalid char '%c' in expression
tr: ifade içinde '%c' karakteri geçersiz

en: invalid character
tr: karakter geçersiz

en: invalid character class
tr: karakter sınıfı geçersiz

en: invalid character in command
tr: Komuttaki karakter geçersiz

en: invalid content of \{\}
tr: \{\} içeriği geçersiz

en: invalid frame number
tr: çerçeve numarası geçersiz

en: invalid frame number: %d
tr: çerçeve numarası geçersiz: %d

en: invalid number
tr: sayı geçersiz

en: invalid range specification: %d - %d
tr: aralık belirtimi geçersiz: %d - %d

en: invalid source line %d in file `%s'
tr: `%2$s' dosyasındaki %1$d. kaynak satırı geçersiz

en: invalid subscript expression
tr: indis ifadesi geçersiz

en: invalid target of assignment (opcode %s)
tr: atama hedefi geçersiz (opcode %s)

en: length: received array argument
tr: length: dizi değiştirge alındı

en: line number %d in file `%s' is out of range
tr: satır numarası %d, `%s' dosyası için aralık dışında

en: line number %d in file `%s' out of range
tr: satır numarası %d, `%s' dosyası için aralık dışı

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
tr: satır numarası %d aralık dışında: `%s' içinde %d satır var

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s)
tr: list [-|+|[dosya:]satırno|işlev|aralık] - belirtilen satır(lar)ı listeler

en: load_ext: cannot open library `%s': %s
tr: load_ext: kütüphane `%s' açılamıyor: %s

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
tr: load_ext: `%s' kütüphanesini ilklendirme yordamı `%s' başarısız oldu

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s': %s
tr: load_ext: kütüphane `%s': `%s' işlevi çağrılamıyor: %s

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible': %s
tr: load_ext: kütüphane `%s': `plugin_is_GPL_compatible' tanımlanmamış: %s

en: load_ext: received NULL lib_name
tr: load_ext: NULL lib_name alındı

en: local port %s invalid in `/inet'
tr: yerel port `%s' `/inet' için geçersiz

en: local port %s invalid in `/inet': %s
tr: yerel port `%s' `/inet' için geçersiz: %s

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
tr: lshift(%f, %f): ondalık kısımlar kırpılacak

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
tr: lshift(%f, %f): negatif değerler kullanılamaz

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
tr: lshift(%f, %f): çok büyük kaydırma değeri tuhaf sonuçlar verecek

en: make_builtin: cannot redefine function `%s'
tr: make_builtin: `%s' işlevi yeniden tanımlanamaz

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as function name
tr: make_builtin: gawk yerleşiği olan `%s' işlev ismi olamaz

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as namespace name
tr: make_builtin: gawk yerleşiği olan `%s' isim uzayı ismi olamaz

en: make_builtin: function `%s' already defined
tr: make_builtin: `%s' işlevi zaten tanımlı

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
tr: make_builtin: işlev ismi `%s' evvelce tanımlanmış

en: make_builtin: missing function name
tr: make_builtin: işlev ismi eksik

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
tr: make_builtin: `%s' işlevi için değiştirge sayısı negatif

en: match: third argument is a gawk extension
tr: match: üçüncü değiştirge gawk eklentisidir

en: match: third argument is not an array
tr: match: üçüncü değiştirge bir dizi değil

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
tr: mktime: en azından değerlerden biri öntanımlı aralığın dışında

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçteki boru standart girdiye taşınamadı (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
tr: alt süreçteki boru standart çıktıya taşınamadı (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçte yardımcı pty standart girdiye taşınamadı (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
tr: ast süreçte yardımcı pty standart çıktıya taşınamadı (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
tr: `RS' çoklu karakter değeri gawk eklentisidir

en: multidimensional arrays are a gawk extension
tr: çok boyutlu diziler gawk eklentisidir

en: multistage two-way pipelines don't work
tr: çok katlı iki yönlü borular çalışmaz

en: namespace name `%s' must meet identifier naming rules
tr: isim uzayı adı `%s' tanımlayıcı adlandırma kurallarını karşılamalı

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls
tr: next [SAYI] - adım uygulaması, alt yordam çağrıları yoluyla ilerler

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls
tr: nexti [SAYI] - tek adım talimatı, ancak alt yordam çağrıları yoluyla devam eder

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
tr: henüz atanmış bir kesme/izleme noktası yok

en: no current source file
tr: geçerli kaynak dosyası yok

en: no display item numbered %ld
tr: %ld numaralı görüntüleme öğesi yok

en: no explicit close of co-process `%s' provided
tr: `%s' alt-işleminin açıkça kapatılması istenmedi

en: no explicit close of file `%s' provided
tr: `%s' dosyasının açıkça kapatılması istenmedi

en: no explicit close of pipe `%s' provided
tr: `%s' borusunun açıkça kapatılması istenmedi

en: no explicit close of socket `%s' provided
tr: `%s' soketinin açıkça kapatılması istenmedi

en: no hex digits in `\x' escape sequence
tr: `\x' önceleme dizgesinde onaltılık rakamlar yok

en: no pre-opened fd %d
tr: ön açılışlı bir %d dosya tanımlayıcısı yok

en: no program text at all!
tr: uygulama metni hiç yok!

en: no such function - `%s'
tr: böyle bir işlev yok - `%s'

en: no symbol `%s' in current context
tr: geçerli bağlamda `%s' diye bir simge yok

en: no symbol `%s' in current context
tr: geçerli bağlamda `%s' diye bir simge yok

en: no syntax specified
tr: sözdizimi belirtilmemiş

en: no watch item numbered %ld
tr: %ld numaralı izleme öğesi yok

en: node_to_awk_value detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
tr: node_to_awk_value: geçersiz seçenek birleşimi `%s' saptandı; lütfen hata bildirimi yapın

en: node_to_awk_value: detected invalid numeric flags combination `%s'; please file a bug report
tr: node_to_awk_value: geçersiz sayısal seçenek birleşimi `%s' saptandı; lütfen hata bildirimi yapın

en: node_to_awk_value: received null node
tr: node_to_awk_value: null düğüm alındı

en: node_to_awk_value: received null val
tr: node_to_awk_value: null değer alındı

en: non-numeric value for field number
tr: alan numarası için değer bir sayı değil

en: non-numeric value found, numeric expected
tr: sayısal değer beklenirken sayı olmayan değer bulundu

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
tr: `%s' kuralının içinde yönlendirme yapmayan `getline' geçersiz

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
tr: END eyleminin içinde yönlendirme yapmayan `getline' tanımsız

en: non-zero integer value
tr: sıfırdan farklı tamsayı değer

en: null string for `FS' is a gawk extension
tr: `FS' için null dizge gawk eklentisidir

en: old awk does not support multidimensional arrays
tr: eski awk çok boyutlu dizileri desteklemiyor

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
tr: eski awk çok sayıda `BEGIN' veya `END' kuralını desteklemiyor

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
tr: eski awk düzenli ifadeleri `FS' değeriyle desteklemiyor

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
tr: eski awk `\%c' önceleme dizilimini desteklemiyor

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
tr: eski awk `for'dan sonra gelmeyen `in' anahtar sözcüğünü desteklemiyor

en: opcode %s not an operator or keyword
tr: opcode %s bir işleç veya anahtar sözcük değil

en: operator `%s' is not supported in old awk
tr: `%s' işlecini eski awk desteklemiyor

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s)
tr: option [isim[=değer]] - hata ayıklama seçeneğini tanımlar veya görüntüler

en: option: invalid parameter - `%s'
tr: option: geçersiz değiştirge - `%s'

en: or: called with less than two arguments
tr: or: iki değiştirgeden azı ile çağrıldı

en: ord: first argument is not a string
tr: ord: ilk değiştirge bir dizge değil

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
tr: çıktı sarmalayıcı `%s' evvelce kurulmuş çıktı sarmalayıcı `%s' ile çelişiyor

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
tr: çıktı sarmalayıcı `%s' `%s' açılırken başarısız oldu

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
tr: patsplit: 2. değiştirge için 4. değiştirgenin alt dizisi kullanılamaz

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
tr: patsplit: 4. değiştirge için 2. değiştirgenin alt dizisi kullanılamaz

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
tr: patsplit: 2. ve 4. değiştirge için aynı dizi kullanılamaz

en: patsplit: fourth argument is not an array
tr: patsplit: dördüncü değiştirge bir dizi değil

en: patsplit: second argument is not an array
tr: patsplit: ikinci değiştirge bir dizi değil

en: patsplit: third argument must be non-null
tr: patsplit: üçüncü değiştirge null olmamalı

en: persistent memory is not supported
tr: kalıcı bellek desteklenmiyor

en: pipe flush of `%s' failed: %s
tr: `%s' borusunun boşaltımı başarısız: %s

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
tr: BEGIN veya END kuralındaki `print' aslında `print ""' olmalıydı

en: print var [var] - print value of a variable or array
tr: print var [değ] - belirtilen değişken veya dizinin değerini basar

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
tr: print: iki yönlü borunun kapalı yazma ucuna yazılmaya çalışılıyor

en: printf format, [arg], ... - formatted output
tr: printf biçem, [değ], ... - biçemli çıktı

en: program not running
tr: uygulama çalışıyor

en: qualified identifier `%s' is badly formed
tr: niteliki tanıtıcı `%s' kötü biçimlendirilmiş

en: quit - exit debugger
tr: quit - hata ayıklayıcıdan çıkar

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
tr: açık dosyalar için sistem sınırı aşıldı: çoğul dosya tanımlayıcılara başlarken

en: read_array: set_array_element failed
tr: read_array: set_array_element başarısız

en: reada: clear_array failed
tr: reada: clear_array başarısız

en: reada: second argument is not an array
tr: reada: ikinci değiştirge bir dizi değil

en: readall: unable to set %s
tr: readall: %s tanımlanamadı

en: readfile: called with wrong kind of argument
tr: readfile: değiştirgenin yanlış çeşidi ile çağrıldı

en: reason unknown
tr: sebebi bilinmiyor

en: redir2str: unknown redirection type %d
tr: redir2str: bilinmeyen yönlendirme türü %d

en: redirection not allowed in sandbox mode
tr: kum kutusu kipinde yönlendirmeye izin verilmez

en: reference to uninitialized argument `%s'
tr: başlangıç değeri olmayan `%s' değiştirgesine başvuru

en: reference to uninitialized field `$%d'
tr: ilklendirilmemiş `$%d' alanına başvuru

en: reference to uninitialized field `$%ld'
tr: ilklendirilmemiş `$%ld' alanına başvuru

en: reference to uninitialized variable `%s'
tr: öndeğer ataması yapılmamış `%s' değişkenine başvuru

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
tr: düzenli ifade bileşeni `%.*s' muhtemelen `[%.*s]' olmalı

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
tr: düzenli ifade sabiti `/%s/' bir C açıklaması gibi görünüyor ama değil

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
tr: düzenli ifade sabiti `//' bir C++ açıklaması gibi görünüyor ama değil

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
tr: %d numaralı değiştirge bir düzenli ifade sabiti

en: regexp escape sequence `\%c' is not a known regexp operator
tr: düzenli ifade öncelemi `\%c' bilinen bir düzenli ifade işleci değil

en: regexp escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
tr: düzenli ifade `\%c' önceleme dizgesi `%c' olarak ele alındı

en: register_input_parser: received NULL pointer
tr: register_input_parser: NULL gösterici alındı

en: register_output_processor: received NULL pointer
tr: register_output_processor: NULL gösterici alındı

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
tr: register_output_wrapper: NULL gösterici alındı

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
tr: düzenli ifade `~' ya da `!~' işlecinin solunda

en: regular expression on right of assignment
tr: düzenli ifade atamanın sağında

en: regular expression on right of comparison
tr: düzenli ifade karşılaştırmanın sağında

en: regular expression too big
tr: düzenli ifade çok büyük

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
tr: uzak konak ve port bilgisi (%s, %s) geçersiz

en: remote host and port information (%s, %s) invalid: %s
tr: uzak konak ve port bilgisi (%s, %s) geçersiz: %s

en: remove_element: received null array
tr: remove_element: null dizi alındı

en: remove_element: received null subscript
tr: remove_element: null indis alındı

en: restoring stdin in parent process failed
tr: üst süreçte stdG eski durumuna getirilemedi

en: restoring stdout in parent process failed
tr: üst süreçte stdÇ eski durumuna getirilemedi

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller
tr: return [değer] - seçilen yığıt çerçevesinin çağrıcıya dönmesini sağlar

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
tr: revoutput: REVOUT değişkeni ilklendirilemedi

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
tr: rshift(%f, %f): ondalık kısımlar kırpılacak

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
tr: rshift(%lf, %lf): negatif değerlere izin yok

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
tr: rshift(%f, %f): çok büyük kaydırma değeri tuhaf sonuçlar verecek

en: run - start or restart executing program
tr: run - uygulamanın çalışmasını başlatır veya çalışıyorsa yeniden başlatır

en: running %s setuid root may be a security problem
tr: %s setuid root çalıştırıldığında güvenlik sorunları olabilir

en: rwarray extension: GMP/MPFR value in file but compiled without GMP/MPFR support.
tr: rwarray eklentisi: dosyada GMP/MPFR değeri var ama GMP/MPFR desteği olmaksızın derlendi.

en: rwarray extension: received GMP/MPFR value but compiled without GMP/MPFR support.
tr: rwarray eklentisi: GMP/MPFR değeri alındı ama GMP/MPFR desteği olmaksızın derlendi.

en: save filename - save commands from the session to file
tr: save dosya - oturumdaki komutları dosyaya kaydeder

en: save: `%s': command not permitted
tr: save: `%s': komuta izin yok

en: sending output to stdout
tr: çıktı standart çıktıya gönderiliyor

en: sending profile to standard error
tr: profil standart hataya gönderiliyor

en: sending variable list to standard error
tr: değişken listesi standart hataya gönderiliyor

en: set or show debugger prompt
tr: hata ayıklama istemini tanımlar veya görüntüler

en: set or show gawk output file
tr: gawk çıktı dosyasını tanımlar veya görüntüler

en: set or show the list command window size
tr: liste komutu pencere boyutunu tanımlar veya görüntüler

en: set or show the number of lines to keep in history file
tr: geçmiş dosyasında tutulan satır sayısını tanımlar veya görüntüler

en: set var = value - assign value to a scalar variable
tr: set değişken = değer - değeri bir sayıl değişkene atar

en: shadow_funcs() called twice!
tr: shadow_funcs() iki kere çağrıldı!

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint
tr: silent - bir kesme/izleme noktasında durduğunda ileti askıya alınır

en: sleep: argument is negative
tr: sleep: negatif değiştirge

en: sleep: missing required numeric argument
tr: sleep: gereken sayısal değiştirge eksik

en: sleep: not supported on this platform
tr: sleep: bu sistemde desteklenmiyor

en: sort comparison function `%s' is not defined
tr: sıralayıcı karşılaştırma işlevi `%s' tanımlanmamış

en: source file - execute commands from file
tr: source dosya - dosyadaki komutları çalıştırır

en: source file `%s' is empty
tr: kaynak dosyası `%s' boş

en: source file `%s' is empty.
tr: kaynak dosyası `%s' boş.

en: source file `%s' modified since start of program execution
tr: `%s' kaynak dosyası uygulama yürütmesinin başlangıcından bu yana değiştirildi

en: source file does not end in newline
tr: kaynak dosyasının sonunda satır sonu eksik

en: source files / command-line arguments must contain complete functions or rules
tr: kaynak dosyaları / komut satırı değiştirgeleri işlev ve kuralların tamamını içermelidir

en: source: `%s': already sourced
tr: source: `%s': zaten yürütülüyor

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
tr: split: 2. değiştirge için 4. değiştirgenin alt dizisi kullanılamaz

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
tr: split: 4. değiştirge için 2. değiştirgenin alt dizisi kullanılamaz

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
tr: split: 2. ve 4. değiştirge için aynı dizi kullanılamaz

en: split: fourth argument is a gawk extension
tr: split: dördüncü değiştirge gawk eklentisidir

en: split: fourth argument is not an array
tr: split: dördüncü değiştirge bir dizi değil

en: split: null string for third arg is a non-standard extension
tr: split: üçüncü değiştirge için null dizge gawk eklentisidir

en: split: second argument is not an array
tr: split: ikinci değiştirge bir dizi değil

en: srand: received non-numeric argument
tr: srand: sayısal olmayan değiştirge alındı

en: standard error
tr: standart hata

en: standard output
tr: standart çıktı

en: stat: bad parameters
tr: stat: değiştirgeler kötü

en: stat: first argument is not a string
tr: stat: ilk değiştirge bir dizge değil

en: stat: second argument is not an array
tr: stat: ikinci değiştirge bir dizi değil

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
tr: stat: sembolik bağ `%s' okunamıyor

en: statement has no effect
tr: deyim etkisiz

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line
tr: step [SAYI] - farklı bir kaynak satırına ulaşana kadar uygulamayı adımlar

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly
tr: stepi [SAYI] - tam olarak bir talimatlık adımlar

en: stray \
tr: serseri \

en: stray \ before unprintable character
tr: yazılamayan karakter öncesi serseri \

en: stray \ before white space
tr: boşluk karakterinden önce serseri \

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
tr: strftime: PROCINFO["strftime"] içindeki biçem değeri sayısal türde

en: strftime: received empty format string
tr: strftime: boş biçem dizgesi alındı

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
tr: strftime: ikinci değiştirge 0'dan küçük ya da time_t için çok büyük

en: strftime: second argument out of range for time_t
tr: strftime: ikinci değiştirge time_t için aralık dışında

en: subscript "%.*s" is not in array `%s'
tr: "%.*s" indisi `%s' dizisi içinde değil

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
tr: substr: uzunluk %g, %g başlangıç indisinde ilk değiştirgesinin uzunluğunu (%lu) aşıyor

en: substr: length %g is not >= 0
tr: substr: uzunluk %g => 0 değil

en: substr: length %g is not >= 1
tr: substr: uzunluk %g >= 1 değil

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
tr: substr: dizge indislemesi için uzunluk olarak %g çok fazla, %g den sonrası gözardı ediliyor

en: substr: non-integer length %g will be truncated
tr: substr: tamsayı olmayan uzunluk %g den ondalık kısım çıkarılacak

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
tr: substr: tamsayı olmayan başlangıç indeksi %g den ondalık kısım çıkarılacak

en: substr: source string is zero length
tr: substr: kaynak dizge sıfır uzunlukta

en: substr: start index %g is invalid, using 1
tr: substr: başlangıç indeksi olarak %g geçersiz, 1 kullanılıyor

en: substr: start index %g is past end of string
tr: substr: başlangıç indisi %g dizgenin sonundan sonra

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
tr: tawk regex değiştirici `/.../%c' gawk'ta çalışmaz

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint
tr: tbreak [[dosya:]N|işlev] - geçici bir kesme noktası tanımlar

en: there were shadowed variables
tr: gölgeli değişkenler vardı

en: too many pipes or input files open
tr: çok fazla boru ya da dosya açık

en: trace on|off - print instruction before executing
tr: trace on|off - çalıştırmadan önce talimatı basar

en: trace: invalid option - `%s'
tr: trace: geçersiz seçenek - `%s'

en: treating recovered value with unknown type code %d as a string
tr: %d bilinmeyen tür koduyla kurtarılan değer bir dizge olarak işleniyor

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
tr: `LINT' atamasından dolayı `--lint' kapatılıyor

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
tr: iki yollu işlemci `%s', `%s' açılırken başarısız oldu

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
tr: iki yollu işlemci `%s' evvelce kurulmuş iki yollu işlemci `%s' ile çelişiyor

en: typeof detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
tr: typeof `%s' geçersiz seçenek birleşimini saptadı; lütfen hata bildirimi yapın

en: typeof: second argument is not an array
tr: typeof: ikinci değiştirge bir dizi değil

en: typeof: unknown argument type `%s'
tr: typeof: değiştirge türü `%s' bilinmiyor

en: unbalanced (
tr: dengesiz (

en: unbalanced )
tr: dengesiz )

en: unbalanced [
tr: dengesiz [

en: undefined command: %s
tr: tanımsız komut: %s

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list
tr: undisplay [N] - değişkenleri otomatik görüntüleme listesinden kaldırır

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
tr: `%s' dosyası okunurken %d. satırda beklenmeyen satır sonu

en: unexpected newline or end of string
tr: beklenmeyen satırsonu ya da dizge sonu

en: unfinished \ escape
tr: bitmemiş \ öncelemi

en: unknown command - `%.*s', try help
tr: bilinmeyen komut - `%.*s', help yazın

en: unknown nodetype %d
tr: %d. düğüm türü bilinmiyor

en: unknown opcode %d
tr: opcode %d bilinmiyor

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
tr: `%.*s' dosyası için `>' ve `>>' karışımı gereksiz

en: unterminated regexp
tr: sonlandırılmamış düzenli ifade

en: unterminated regexp at end of file
tr: dosya sonunda sonlandırılmamış düzenli ifade

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
tr: sonlandırılmamış düzenli ifade dosya sonunda `\' ile bitiyor

en: unterminated string
tr: sonlandırılmamış dizge

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame
tr: until [[dosya:]N|işlev] - farklı bir satıra veya geçerli çerçeve içindeki N. satıra ulaşana kadar uygulamayı yürütür

en: untyped variable
tr: yazılmamış değişken

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list
tr: unwatch [N] - değişkenleri izleme listesinden kaldırır

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
tr: unwind_stack: beklenmeyen `%s' türü

en: up [N] - move N frames up the stack
tr: up [N] - N çerçeveyi yığıtta yukarı taşır

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
tr: `\ #...' satır uzatma kullanımı taşınabilir değil

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
tr: dcgettext(_"...") kullanımı yanlış: baştaki alt çizgiyi kaldırın

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
tr: dcngettext(_"...") kullanımı yanlış: baştaki alt çizgiyi kaldırın

en: using reserved identifier `%s' as a namespace is not allowed
tr: isim uzayı olarak `%s' anahtar sözcüğünün kullanımına izin verilmedi

en: using reserved identifier `%s' as second component of a qualified name is not allowed
tr: nitelikli ismin 2. bileşeni olarak `%s' anahtar sözcüğünün kullanımına izin verilmedi

en: warning:
tr: uyarı:

en: warning: source file `%s' modified since program compilation.
tr: uyarı: uygulamanın derlenmesinden beri `%s' kaynak dosyası değişikliğe uğradı.

en: watch var - set a watchpoint for a variable
tr: watch değ - değişken için izleme noktası tanımlar

en: watchpoint %d is unconditional
tr: %d izleme noktası koşulsuz

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
tr: where [N] - (backtrace gibi) tamamını veya en içteki (N < 0 ise en dıştaki) N çerçeveyi basar

en: write_array: could not flatten array
tr: write_array: dizi düzleştirilemedi

en: write_array: could not release flattened array
tr: write_array: düzleştirillmiş dizi serbest bırakılamıyor

en: writea: second argument is not an array
tr: writea: ikinci değiştirge bir dizi değil

en: writeall: unable to find SYMTAB array
tr: writeall: SYMTAB dizisi bulunamıyor

en: xor: called with less than two arguments
tr: xor: iki değiştirgeden azı ile çağrıldı

en: y
tr: e

en: {...} at start of expression
tr: ifade başlangıcında {...}
