phpMyAdmin 4.7.4-dev - en to ro translation catalogue (1636 entries)

en: "%s" requires %s extension
ro: "%s" are nevoie de extensia %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ro: Comenzile "DROP DATABASE" sunt dezactivate.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
ro: Numele „PRIMARY” <b>trebuie</b> să fie <b>numai</b> la cheia primară!

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ro[0]: %1$d rânduri afectate.
ro[1]: %1$d rând afectat.
ro[2]: %1$d rânduri afectate.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ro[0]: %1$d rânduri șterse.
ro[1]: %1$d rând șters.
ro[2]: %1$d rânduri șterse.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ro[0]: %1$d rânduri inserate.
ro[1]: %1$d rând inserat.
ro[2]: %1$d rânduri inserate.

en: %1$d total, %2$d in query
ro: %1$d în total, %2$d în interogare

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
ro: %1$s (lângă <code>%2$s</code>)

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ro: %d %B %Y la %H:%M

en: %d errors were found during analysis.
ro: Au fost găsite %d erori în timpul analizei.

en: %d is not valid row number.
ro: %d nu este un număr valid de rânduri.

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d minute

en: %d object(s) created.
ro: %d obiect(e) creat(e).

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d secunde

en: %d table(s)
ro: %d tabel(e)

en: %d total
ro: total de %d

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ro: %s zile, %s ore, %s minute și %s secunde

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ro: %s a fost dezactivat pentru acest server MySQL.

en: %s is available on this MySQL server.
ro: %s este disponibil pentru acest server MySQL.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ro: %s este motorul de stocare stabilit implicit pe acest server MySQL.

en: %s table | %s tables
ro[0]: %s tabel
ro[1]: %s tabele
ro[2]: %s de tabele

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
ro: %s%% din sortări au generat tabele temporare, această valoare ar trebui să fie mai mică de 10%%.

en: %sBzip2 compression and decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ro: %sCompresia şi decompresia Bzip2%s necesită funcţiile (%s) care sunt indisponibile pe acest sistem.

en: %sGZip compression and decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ro: %sCompresia si decompresia GZip%s necesită funcţiile (%s) care sunt indisponibile pe acest sistem.

en: '%s' database does not exist.
ro: Baza de date „%s” nu există.

en: 'percona' found in version_comment
ro: 'percona' gasită în version_comment

en: 'source' found in version_comment
ro: 'source' gasită în version_comment

en: (continued)
ro: (continuare)

en: (singly)
ro: (individual)

en: , @DATABASE@ will become the database name
ro: , @DATABASE@ va deveni numele bazei de date

en: , @TABLE@ will become the table name
ro: , @TABLE@ va deveni numele tabelei

en: , latest stable version:
ro: , ultima versiune stabilă:

en: -- None --
ro: -- Niciunul --

en: <b>Total:</b> <i>%s</i> match | <b>Total:</b> <i>%s</i> matches
ro[0]: <b>Total:</b> <i>%s</i> rezultat
ro[1]: <b>Total:</b> <i>%s</i> rezultat(e)
ro[2]: <b>Total:</b> <i>%s</i> rezultat(e)

en: @SERVER@ will become the server name
ro: @SERVER@ va deveni numele server-ului

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
ro: Un întreg de 1 octet, are valori de la -128 la 127, iar un întreg fără semn are valori de 0 la 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
ro: Un întreg de 2 octeţi, are valori de la -32,768 la 32,767, iar un întreg fără semn are valori de 0 la 65,535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
ro: Un întreg de 3 octeţi, are valori de la -8,388,608 la 8,388,607, iar un întreg fără semn are valori de 0 la 16,777,215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
ro: Un întreg de 4 octeţi, are valori de la -2,147,483,648 la 2,147,483,647, iar un întreg fără semn are valori de 0 la 4,294,967,295

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 16.777.215 (2^24 - 1) de caractere, stocate cu un prefix de trei octeți care indică lungimea valorii în octeţi

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 255 (2^8 - 1) de caractere, stocate cu un prefix de un octet care indică lungimea de valoare în octeţi

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 4.294.967.295 sau 4GB (2^32 - 1) de caractere, stocate cu un prefix de patru octeți care indică lungimea valorii în octeţi

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 65.535 (2^16-1) de caractere, stocate cu un prefix de doi octeți care indică lungimea valorii în octeţi

en: A collection of curves with linear interpolation between points
ro: O colecţie de curbe cu interpolare liniară între puncte

en: A collection of geometry objects of any type
ro: O colecţie de obiecte geometrice de orice tip

en: A collection of points
ro: O colecţie de puncte

en: A collection of polygons
ro: O colecţie de poligoane

en: A compressed file's name must end in <b>.[format].[compression]</b>. Example: <b>.sql.zip</b>
ro: Numele unui fișier comprimat trebuie să se termine în <b>.[format].[compresie]</b>. Exemplu: <b>.sql.zip</b>

en: A curve with linear interpolation between points
ro: O curbă cu o interpolare liniară între două puncte

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
ro: O combinaţie de dată şi timp este suportată în intervalul %1$s la %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
ro: O combinaţie de dată şi timp, intervalul suportat este de %1$s la %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
ro: Un număr cu virgulă mobilă cu dublă precizie, valorile permise sunt -1.7976931348623157E+308 până la  -2.2250738585072014E-308, 0, şi 2.2250738585072014E-308 până la 1.7976931348623157E+308

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ro: A apărut o eroare JavaScript fatală. Doriți să trimiteți un raport de eroare?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
ro: Un șir de caractere cu o lungime fixă (0-255, implicit 1) care este întotdeauna umplut la dreapta cu spații până la lungimea specificată atunci când este stocat

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
ro: Un număr cu punct fix (M, D) - numărul maxim de cifre (M) este 65 (implicit 10), numărul maxim de zecimale(D) este 30 (implicit 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
ro: O nouă versiune a phpMyAdmin este disponibilă și vă recomandam să inițiați procesul de actualizare. Noua versiune %s a fost publicată în data de %s.

en: A point in 2-dimensional space
ro: Un punct într-un plan bidimensional

en: A polygon
ro: Un poligon

en: A primary key has been added on %s.
ro: A fost adăugată o cheie primară la %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
ro: O singură valoare aleasă dintr-un set de până la 64 de membri

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
ro: Un număr cu virgulă mobilă, valorile permise sunt -3.402823466E+38 până la -1.175494351E-38, 0, şi 1.175494351E-38 până la 3.402823466E+38

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
ro: Un sinonim pentru TINYINT(1), o valoare nulă este considerată fals, valorile nenule sunt considerate adevărate

en: A time, range is %1$s to %2$s
ro: Perioadă de timp, intervalul suportat este de la %1$s la %2$s

en: A type that can store a geometry of any type
ro: Un tip poate stoca o geometrie de orice tip

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ro: O descriere user-friendly a acestui server. Lăsați necompletat pentru a afișa numele de gazdă în loc.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
ro: Un şir de caractere de lungime variabilă (%s), lungimea maximă efectivă depinde de dimensiunea maximă a înregistrării

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
ro: Un an în format de patru cifre (4, implicit) sau în format de două cifre (2), valorile admisibile sunt de la 70 (1970) la 69(2069) sau din 1901 la 2155 şi 0000

en: Aborted
ro: Întrerupt

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Rata de abandon a clientului este la %s, această valoare trebuie să fie mai mică de 1 pe oră

en: Access denied!
ro: Acces refuzat!

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate now
ro: Activează acum

en: Add
ro: Adaugă

en: Add %d value(s)
ro: Se adaugă %d valore(i)

en: Add %s
ro: Adăugare %s

en: Add %s column(s) to index
ro: Adaugă %s coloane la index

en: Add AUTO_INCREMENT value
ro: Adaugă valoare pentru AUTO_INCREMENT

en: Add DROP DATABASE
ro: Adaugă DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
ro: Adaugă DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
ro: Adaugă DROP VIEW

en: Add a linestring
ro: Adaugă un nou rând de caractere

en: Add a new server
ro: Adaugă un server nou

en: Add a point
ro: Adaugă un punct

en: Add a polygon
ro: Adaugă un poligon

en: Add an inner ring
ro: Adăugați un inel interior

en: Add an option for column "%s".
ro: Adăugați o opțiune pentru coloana "%s".

en: Add bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Add chart to grid
ro: Adaugă grafic la grilă

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add constraints
ro: Adaugă constrângeri

en: Add geometry
ro: Adaugă geometrie

en: Add new column
ro: Adăugați o coloană nouă

en: Add parameter
ro: Adăugați parametru

en: Add prefix to table
ro: Adaugă prefix la tabelă

en: Add primary key
ro: Adaugă cheie primară

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ro: Adaugă condiție de căutare (parte a comenzii "where"):

en: Add/Delete columns
ro: Adaugă/Șterge coloane

en: Add/Delete criteria rows
ro: Adaugă/Șterge criteriul răndurilor

en: Additional search criteria
ro: Criterii de căutare suplimentare

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
ro: Configurarea avansată a serverului, nu schimbați aceste opțiuni decât dacă știți pentru ce sunt acestea.

en: Advisor
ro: Consilier

en: Advisor system
ro: Consilier de sistem

en: Affected rows:
ro: Rânduri afectate:

en: Aggregate
ro: Agregat

en: All
ro: Toate

en: All status variables
ro: Toate variabilele de stare

en: Allow login to any MySQL server
ro: Permite conectare la orice server MySQL

en: Allow logins without a password
ro: Permite logările fără parolă

en: Allow root login
ro: Permite autentificarea ca „root”

en: Allow third party framing
ro: Permite încadrarea unei părţi terţe

en: Allow to display all the rows
ro: Permite afișarea tuturor rândurilor

en: Allow users to customize this value
ro: Permite utilizatorilor să personalizeze această valoare

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ro: Permite adaugarea utilizatorilor și drepturilor fara reincarcarea tabelelor de drepturi.

en: Allows altering and dropping stored routines.
ro: Permite alterarea și aruncarea rutinelor stocate.

en: Allows altering the structure of existing tables.
ro: Permite alterarea structurii la tabelele deja existente.

en: Allows changing data.
ro: Permite schimbarea datelor.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ro: Permite conexiuni, chiar dacă s-a atins numărul maxim de conexiuni; Necesară pentru majoritatea operațiunilor administrative, cum ar fi setarea variabilelor globale sau oprirea firelor de execuție a altor utilizatori.

en: Allows creating and dropping indexes.
ro: Permite crearea și stergerea indexurilor.

en: Allows creating new databases and tables.
ro: Permite crearea de noi baze de date și tabele.

en: Allows creating new tables.
ro: Permite crearea de noi tabele.

en: Allows creating new views.
ro: Permite crearea noilor viziuni.

en: Allows creating stored routines.
ro: Permite crearea rutinelor stocate.

en: Allows creating temporary tables.
ro: Permite crearea de tabele temporare.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ro: Permite crearea, aruncarea și redenumirea conturilor de utilizator.

en: Allows deleting data.
ro: Permite stergere de date.

en: Allows dropping databases and tables.
ro: Permite stergerea unei baze de date sau a unor tabele.

en: Allows dropping tables.
ro: Permite aruncarea a unei baze de date.

en: Allows executing stored routines.
ro: Permite executarea rutinelor stocate.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ro: Permite importarea datelor in fisiere și exportarea acestora din fisiere.

en: Allows inserting and replacing data.
ro: Permite inserarea și înlocuirea datelor.

en: Allows locking tables for the current thread.
ro: Permite blocarea tabelelor din firul curent de execuție.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ro: Permite executarea interogărilor SHOW CREATE VIEW.

en: Allows reading data.
ro: Permite citirea datelor.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ro: Permite reîncărcarea setărilor de server și golirea memoriei cache a serverului.

en: Allows shutting down the server.
ro: Permite oprirea serverului.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
ro: Permite utilizatorului de a interoga locația slave/master.

en: Alter table order by
ro: Alterare „ordonare tabel după”

en: Always expand query messages
ro: Extinde întotdeauna mesajele de interogare

en: Always send error reports
ro: Trimite mereu rapoarte de eroare

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
ro: Un întreg de 8 octeţi, are valori de la -9,223,372,036,854,775,808 la 9,223,372,036,854,775,807 , iar un întreg fără semn are valori de 0 la 18,446,744,073,709,551,615

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
ro: Un sinonim pentru BIGINT FĂRĂ SEMN NENUL INCREMENTARE_AUTOMATĂ UNIC

en: An entry with this name already exists.
ro: O înregistrare cu acest nume deja există.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
ro: O enumeraţie, aleasă din lista de până la 65,535 valori sau valoare de eroare ''

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ro: A fost detectată o eroare şi un raport de erori a fost generat automat conform setărilor.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ro: O eroare a fost detectată și un raport de eroare a fost generat, dar nu a reușitsă fie trimis.

en: An index has been added on %s.
ro: A fost adăugat un index la %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ro: Nu este necesară o relație internă atunci cînd există o cheie externă corespondentă.

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ro: Se analizează și se încarcă jurnalele. Poate dura o vreme.

en: Analysing logs
ro: Se analizează jurnalele

en: Analyze
ro: Analizează

en: Analyze table
ro: Analizare tabel

en: Analyzing…
ro: Se analizează…

en: And:
ro: Şi:

en: Angular links
ro: Legături unghiulare

en: Any
ro: Oricare

en: Any host
ro: Oricare gazdă

en: Any user
ro: Oricare utilizator

en: Apply
ro: Aplică

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur?

en: As defined:
ro: Conform definiției:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
ro: În ceea ce privește setările dumneavoastră, aceste sunt trimise momentan, vă rugăm să aveți răbdare.

en: Ascending
ro: Crescătoare

en: Ask before sending error reports
ro: Întreabă înainte de a trimite rapoarte de eroare

en: Attributes
ro: Proprietăți

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication settings.
ro: Setările autentificării.

en: Authentication type
ro: Tipul autentificării

en: Autoextend increment
ro: Auto-extinde incrementarea

en: Automatic recovery mode
ro: Regim de recuperare automată

en: Automatically send report next time
ro: Trimite automat raportul data viitoare

en: Available MIME types
ro: Tipuri MIME disponibile

en: Available memory on this host: %s
ro: Memoria disponibilă pe acest server este: %s

en: Average load
ro: Încărcare medie

en: B
ro: O

en: Back
ro: Înapoi

en: Bad parameters!
ro: Parametrii greșiți!

en: Bad type!
ro: Tipul este greșit!

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ro: Textarea-uri mai mari pentru LONGTEXT

en: Binary
ro: Binar

en: Binary - do not edit
ro: Binar - a nu se edita

en: Binary log
ro: Jurnal binar

en: Blowfish secret
ro: Secret blowfish

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmark %s has been created.
ro: Semnul de carte %s a fost creat.

en: Bookmark table
ro: Tabelul de bookmark-uri

en: Bookmark this SQL query
ro: Pune semn de carte la această comandă SQL

en: Bookmarked SQL query
ro: Comandă SQL salvată

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Both
ro: Ambele

en: Browse
ro: Navigare

en: Browse foreign values
ro: Caută printre valori necunoscute

en: Browse mode
ro: Regim de navigare

en: Browse your computer:
ro: Caută în calculatorul tău:

en: Browse/Edit the points
ro: Parcurge/Editează punctele

en: Browser transformation
ro: Transformare navigator

en: Browsing
ro: Răsfoire

en: Buffer Pool
ro: Zonă Tampon

en: Buffered memory
ro: Memorie tampon

en: Busy pages
ro: Pagini ocupate

en: Bytes received
ro: Octeți primiți

en: Bytes sent
ro: Octeți trimiși

en: CHAR columns editing
ro: Editare coloane CHAR

en: CHAR textarea columns
ro: coloane textarea CHAR

en: CHAR textarea rows
ro: rânduri textarea CHAR

en: CREATE DATABASE before copying
ro: CREEAZĂ BAZA DE DATE înainte de copiere

en: CSV for MS Excel
ro: Date CSV pentru MS Excel

en: CSV using LOAD DATA
ro: CSV folosind LOAD DATA

en: Cached memory
ro: Memorie prestocată

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ro: Interogările din memoria cache sunt eliminate datorita unui spațiu disponibil scăzut în memoria cache alocată interogărilor.

en: Can't copy table to same one!
ro: Nu se poate copia tabelul în el însuși!

en: Can't move table to same one!
ro: Nu se poate muta tabelul în el însuși!

en: Can't rename index to PRIMARY!
ro: Nu puteți redenumi indexul în PRIMARY!

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cancel request
ro: Anulează cererea

en: Cannot connect: invalid settings.
ro: Conexiune esuata: setari invalide.

en: Cannot log in to the MySQL server
ro: Nu pot face conexiunea catre serverul MySQL

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
ro: Baza de date nu poate fi redenumită cu același nume. Schimbați numele și încercați din nou

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
ro: Nu se poate salva proprietatea de interfață "%s". Schimbările efectuate nu vor fi salvate după reîncărcarea paginii. Vă rugăm verificați dacă structura tabelei s-a schimbat.

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: Central columns
ro: Coloane centrale

en: Change
ro: Schimbă

en: Change or reconfigure master server
ro: Schimbați sau reconfigurați server-ul master

en: Change password
ro: Modifică parola

en: Change settings
ro: Modificare configurări

en: Change to %s
ro: Schimbați în %s

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
ro: Schimbarea parametrului {query_cache_limit} (de obicei, prin creșterea valorii) poate crește eficiența. Această variabilă determină dimensiunea maximă a rezultatului unei interogării pana la care acesta să fie inserat în memoria cache de interogare. Dacă există mai multe rezultate de interogare care depășesc dimensiunea de 1 MiB care sunt bune de păstrat în memorie (multe citiri, puține scrieri), atunci creșterea valorii parametrului {query_cache_limit} va crește eficiența. Întrucât în cazul în care mai multe rezultate ale interogărilor depășesc 1 MiB și nu sunt foarte bune de păstrat în memorie (de multe ori invalidate de actualizări ale tabelului) creșterea valorii parametrului {query_cache_limit} ar putea reduce eficiența.

en: Character Sets and Collations
ro: Set de caractere și gestiunea acestora

en: Character set of the file
ro: Setul de caractere al fișierului

en: Character set of the file:
ro: Setul de caractere al fișierului:

en: Charset
ro: Set de caractere

en: Charsets
ro: Seturi de caractere

en: Chart
ro: Diagramă

en: Chart Title
ro: Titlu grafic

en: Chart title
ro: Titlul diagramei

[ctx: Chart type]
en: Area
ro: Suprafață

[ctx: Chart type]
en: Bar
ro: Bară

[ctx: Chart type]
en: Column
ro: Coloană

[ctx: Chart type]
en: Line
ro: Linie

[ctx: Chart type]
en: Pie
ro: Diagramă circulară

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ro: Cronologie

en: Check
ro: Verifică

en: Check config file permissions
ro: Verifică permisiunile fișierului de configurare

en: Check for latest version
ro: Verificați pentru ultima versiune

en: Check privileges for database "%s".
ro: Verifică privilegiile pentru baza de date "%s".

en: Check referential integrity:
ro: Verificarea integrității referinței:

en: Check table
ro: Verificare tabel

en: Check tables having overhead
ro: Verificare depășit

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
ro: Alege "GeomFromText" din coloana "Function" și salvează valoarea alăturată în atributul "Value".

en: Choose column to display
ro: Selectează coloana pentru afișare

en: Clear
ro: Goliți

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
ro: Apăsați pe un punct de date pentru a vedea sau chiar a edita rândul de date.

en: Click on the bar to scroll to top of page
ro: Faceţi click pe bară pentru a defila la partea de sus a paginii

en: Click reset zoom button to come back to original state.
ro: Faceţi click pe butonul de resetare zoom pentru a reveni la starea iniţială.

en: Click the drop-down arrow<br />to toggle column's visibility.
ro: Apăsați pe săgeata verticală<br />pentru a alterna vizibilitatea coloanei.

en: Click to dismiss this notification
ro: Apăsați pentru a înlătura această notificare

en: Click to mark/unmark.
ro: Click pentru a selecta/deselecta.

en: Click to sort results by this column.
ro: Click pentru a sorta rezultatele după această coloană.

en: Click to sort.
ro: Clic pentru sortare.

en: Click to toggle
ro: Faceţi click pentru a comuta

en: Close
ro: Închide

en: Closed
ro: Închis

en: Collapse
ro: Restrânge

en: Collation
ro: Interclasare

en: Column
ro: Coloană

en: Column information table
ro: Tabelul cu informații despre coloane

en: Column maximum:
ro: Maximul coloanei:

en: Column minimum:
ro: Minimul coloanei:

en: Column names
ro: Denumirile coloanelor

en: Column names in first row
ro: Pune numele coloanelor în primul rând

en: Column selector
ro: Selectorul de coloană

en: Column-specific privileges
ro: Drepturi specifice coloanei

en: Column:
ro: Coloană:

en: Columns enclosed with
ro: Coloane încadrate cu

en: Columns terminated with
ro: Coloane terminate cu

en: Command
ro: Comanda

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Comments
ro: Comentarii

en: Composite with:
ro: Compus cu:

en: Compress connection
ro: Comprimă conexiunea

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
ro: Comprimați exportările gzip pe loc fără nevoia folosirii de mai multă memorie; dezactivați această opțiune dacă întâmpinați probleme cu fișierele gzip create.

en: Compress on the fly
ro: Comprimați pe loc

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
ro: Exportarea comprimată nu va funcționa din cauză că lipsește funcția %s.

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
ro: Importarea comprimată nu va funcționa din cauză că lipsește funcția %s.

en: Compression
ro: Compresie

en: Config authentication
ro: Autentificare Config

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ro: Configurația conține date incorecte pentru anumite câmpuri.

en: Configuration file
ro: Fișier de configurare

en: Configuration storage
ro: Configurarea stocării

en: Confirm
ro: Confirmare

en: Confirm DROP queries
ro: Confirmați interogările DROP

en: Confirm partial dependencies
ro: Confirmați dependenţele parţiale

en: Confirm transitive dependencies
ro: Confirmați dependenţele tranzitive

en: Connections
ro: Conexiuni

en: Connections / Processes
ro: Conexiuni / Procese

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
ro: Aveți în considerare creșterea valorii parametrului {query_cache_limit}.

en: Console
ro: Consolă

en: Constraint name
ro: Denumire constrîngere

en: Constraints for dumped tables
ro: Restrictii pentru tabele sterse

en: Constraints for table
ro: Restrictii pentru tabele

en: Content of table @TABLE@
ro: Conținutul tabelului @TABLE@

en: Continue
ro: Continuă

en: Continued table caption
ro: Continuare captură tabel

en: Contribute
ro: Contribuie

en: Control host
ro: Gazdă de control

en: Control user password
ro: Parola pentru control user

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy column name.
ro: Copie denumirea coloanei.

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
ro: Copiază tabelul la (bază_de_date<b>.</b>tabel)

en: Copy table with prefix
ro: Copiază tabelul cu prefix

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
ro: Nu s-a putut adăuga %1$s, sunt deja existente în lista centrală!

en: Could not add columns!
ro: Nu s-au putut adăuga coloanele!

en: Could not connect to the database server!
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu serverul de baze de date!

en: Could not import configuration
ro: Nu s-a putut importa configurația

en: Could not load default configuration from: %1$s
ro: Nu s-a putut încărca configurația implicită de la: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ro: Nu au putut fi încărcate modulele de export adiționale, vă rog verificați instalarea!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ro: Nu au putut fi încărcate extensii suplimentare de import, verificați instalarea!

en: Could not load the progress of the import.
ro: Nu se poate determina progresul încărcării.

en: Could not remove columns!
ro: Nu s-au putut elimina coloanele!

en: Could not save favorite table!
ro: Nu s-a putut salva tabelul favorit!

en: Could not save recent table!
ro: Nu s-a putut salva tabelul recent!

en: Could not save table UI preferences!
ro: Nu am putut salva tabela cu preferinţele UI!

en: Count
ro: Numără

en: Create
ro: Creează

en: Create bookmark
ro: Creare semn de carte

en: Create composite index
ro: Creare index compus

en: Create database with same name and grant all privileges.
ro: Creează o bază de date cu același nume și acordă toate privilegiile.

en: Create single-column index
ro: Creaţi un index cu o singură coloană

en: Create table
ro: Creare tabel

en: Create the following table
ro: Creaţi tabelul următor

en: Create version
ro: Creează versiune

en: Create view
ro: Creare view

en: Created
ro: Creat

en: Creation
ro: Creare

en: Creation/Update/Check dates
ro: Creare/reînnoire/verificare date

en: Creation:
ro: Creare:

en: Criteria:
ro: Criteriu:

en: Current amount of Questions: %s
ro: Cantitatea curentă de întrebări: %s

en: Current query cache size: %s
ro: Dimensiune curentă a memoriei cache a interogărilor: %s

en: Current settings
ro: Configurări curente

en: Current version: %s
ro: Versiunea actuală: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
ro: În prezent se rulează Git revizuirea %1$s din ramura %2$s.

en: Custom - display all possible options
ro: Custom - afișează toate opțiunile posibile

en: Custom - display all possible options to configure
ro: Customizat - afișează toate opțiunile posibile pentru configurare

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ro: Customizat - ca mai sus, dar fără alegerea de rapid/customizat

en: Customize appearance of the navigation panel.
ro: Personalizează aspectul cadrului de navigare.

en: Customize browse mode.
ro: Personalizează modul de navigare.

en: Customize default common import options.
ro: Particularizează opțiunile obișnuite implicite pentru importare.

en: Customize default export options.
ro: Particularizați opțiunile implicite pentru exportare.

en: Customize default options.
ro: Particularizați opțiunile implicite.

en: Customize edit mode.
ro: Personalizează modul de editare.

en: Customize export options
ro: Particularizați opțiunile pentru exportare

en: Customize import defaults
ro: Personalizează valorile implicite pentru importare

en: Customize main panel
ro: Personalizați cadrul principal

en: Customize navigation panel
ro: Personalizați cadrul de navigare

en: Data
ro: Date

en: Data files
ro: Fișiere cu date

en: Data home directory
ro: Directorul de bază pentru date

en: Data log threshold
ro: Prag pentru jurnalul de date

en: Data only
ro: Numai date

en: Data pointer size
ro: Mărime pointer date

en: Database
ro: Bază de date

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ro: Baza de date %1$s a fost copiată la %2$s.

en: Database %1$s has been created.
ro: Baza de date %1$s a fost creată.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ro: Baza de date %1$s a fost redenumită în %2$s .

en: Database %s has been dropped.
ro: Baza de date %s a fost aruncată.

en: Database Log
ro: Jurnalul bazei de date

en: Database client version:
ro: Versiunea client-ului bazei de date:

en: Database comment
ro: Comentarii referitoare la baza de date

en: Database name template
ro: Șablon nume bază de date

en: Database seems to be empty!
ro: Baza de date pare a fi goală!

en: Database server
ro: Server de baze de date

en: Database tree separator
ro: Separator arbore baze de date

en: Database-specific privileges
ro: Drepturi specifice bazei de date

en: Databases
ro: Baze de date

en: Databases display options.
ro: Opțiuni de afișare a bazelor de date.

en: Databases statistics
ro: Statisticile bazelor de date

en: Date
ro: Dată

en: Deactivate now
ro: Dezactivează acum

en: Debug SQL
ro: Depanare SQL

en: December
ro: Decembrie

en: Default
ro: Implicit

en: Default database tab
ro: Pagina implicită a bazei de date

en: Default server tab
ro: Tab-ul implicit al server-ului

en: Default sorting order
ro: Ordine de sortare implicită

en: Default table tab
ro: Pagina implicită a tabelului

en: Default theme %s not found!
ro: Tema implicită %s nu a fost găsită!

en: Default title
ro: Titlu implicit

en: Definer
ro: Definitor

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ro: Definește cât timp (în secunde) ar trebui stocat un cookie în browser. Valoarea implicită de 0 înseamnă că va fi stocat doar pentru sesiunea curentă și va fi șters îndată ce se închide fereastra browser-ului. Acest lucru este recomandat pentru mediile nesigure.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ro: Definește lista de declarații pe care auto-crearea le folosește la versiunile noi.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ro: Definește dimensiunea maximă pentru câmpurile de intrare generate pentru coloanele CHAR și VARCHAR.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ro: Definește dimensiunea minimă pentru câmpurile de intrare generate pentru coloanele CHAR și VARCHAR.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ro: Definește ce tip de controale de editare ar trebui să fie utilizate pentru coloanele CHAR și VARCHAR; [kbd]input[/kbd] - permite limitarea lungimii input-ului, [kbd]textarea[/kbd] - permite separatori de rând în coloane.

en: Definition
ro: Definiție

en: Defragment table
ro: Defragmentare tabel

en: Del:
ro: Șterge:

en: Delayed inserts
ro: Inserări întîrziate

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete all cookies on logout
ro: Șterge toate cookie-urile la delogare

en: Delete bookmark
ro: Ștergeți semnul de carte

en: Delete entry from tracking report?
ro: Șterge înregistrarea din raportul de urmarire?

en: Delete page
ro: Șterge pagina

en: Delete the matches for the %s table?
ro: Ștergeți potrivirile pentru tabelul %s?

en: Delete tracking
ro: Se șterg datele monitorizare

en: Delete tracking data for these tables?
ro: Ștergeți datele de urmărire pentru aceste tabele?

en: Delete tracking data for these versions?
ro: Ștergeți datele de urmărire pentru aceste versiuni?

en: Delete tracking data for this version?
ro: Șterge datele de urmărire pentru această versiune?

en: Deleting
ro: Ștergere

en: Deleting %s
ro: Șterge %s

en: Deleting tracking data
ro: Se șterg datele de urmărire

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
ro: În funcție de mediu, ar putea fi vizibilă o creștere a performanței reducerea acestei valori.

en: Descending
ro: Descrescător

en: Description
ro: Descriere

en: Details
ro: Detalii

en: Details…
ro: Detalii…

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Differential
ro: Diferențial

en: Direct links
ro: Legături directe

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ro: Catalogul [code]config[/code], care este folosit de scriptul de instalare, există încă în catalogul phpMyAdmin. Este recomandată îndepărtarea acestuia odată ce phpMyAdmin a fost configurat. Altfel, securitatea serverului poate fi compromisă de persoane neautorizate care descarcă respectiva configurație.

en: Dirty pages
ro: Pagini murdare

en: Disable %s
ro: Dezactivează %s

en: Disable foreign key checks
ro: Dezactivare verificări de cheie străine

en: Disable multi table maintenance
ro: Dezactivează mentenanța multi tabel

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
ro: Dezactivează operațiile în masă de mentenanță a tabelelor, precum optimizarea sau repararea tabelelor selectate dintr-o bază de date.

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ro: Dezactivează folosirea INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display
ro: Afișează

en: Display Features
ro: Arată facilitățile

en: Display GIS Visualization
ro: Afișează Vizualizarea GIS

en: Display chart
ro: Arată diagramă

[ctx: Display format]
en: Table
ro: Tabel

en: Display logo
ro: Afișează logo

en: Display order:
ro: Ordine de afișare:

en: Display servers as a list
ro: Afișează server-ele ca o listă

en: Display servers selection
ro: Afișează colecția de servere

en: Displaying Column Comments
ro: Arată comentariile coloanei

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ro: Afișează o imagine mică clickabilă ; opțiuni: lațime, inălțime în pixeli (menține dimensiunile originale).

en: Displays a link to download this image.
ro: Afișează un link la imagine (direct blob download, i.e.).

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
ro: Afișează doar o parte a firului de executie. Prima optiune este un offset pentru definirea punctului de început a outputului de text (Default 0). A doua optiune este un offset de text returnat. Daca este gol, returneaza textul ramas. A treia optiune defineste caracterele care vor fi atasate la output la returnarea unui substring  (Default: …) .

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Divided by %s
ro: Împărțit la %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ro: Execută o interogare prin exemplu (metacaracter: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ro: Faceți o "interogare prin exemplu" (metacaracter: "%") pentru două coloane diferite

en: Do not abort on INSERT error
ro: Nu abandona la întâmpinarea unei erori INSERT

en: Do not change the password
ro: Nu schimbați parola

en: Do not import empty rows
ro: Nu importa rânduri goale

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ro: Nu folosi AUTO_INCREMENT pentru valorile de zero

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
ro: Sigur doriţi sa ARUNCAŢI [DROP]  partiţiile selectate? Aceasta va ŞTERGE [DELETE], de asemenea, şi datele referitoare la partiţiile selectate!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ro: Sigur doriți să ştergeţi [TRUNCATE] partiția (partițiile) selectate?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
ro: Sigur doriți să ştergeţi interogarea "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
ro: Sigur doriți să ştergeţi elementele selectate "%s"?

en: Do you really want to delete this bookmark?
ro: Sigur doriți să ştergeţi acest marcaj?

en: Do you really want to delete this central column?
ro: Sigur doriți să ştergeţi această coloană centrală?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ro: Sigur doriți să ştergeţi grupul de utilizatori "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
ro: Sigur doriți să executați „%s”?

en: Do you really want to remove partitioning?
ro: Sigur doriți să ştergeţi partiționarea?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ro: Sigur doriți să ştergeţi utilizatorul(ii) selectat(ați)?

en: Do you want to copy encryption key?
ro: Doriți să copiați cheia de criptare?

en: Do you want to import remaining settings?
ro: Doriți să importați setările rămase?

en: Do you want to save the changes to the current page?
ro: Doriţi să salvaţi modificările aduse paginii curente?

en: Documentation
ro: Documentație

en: Done
ro: Gata

en: Double click
ro: Click dublu

en: Double-click to copy column name.
ro: Dublu click pentru a copia denumirea coloanei.

en: Download
ro: Descarcă

en: Drag to reorder.
ro: Deplasați pentru a reordona.

en: Drop
ro: Aruncă

en: Drop files here
ro: Dați drumul la fişiere aici

en: Drop the database (DROP)
ro: Ștergeți baza de date (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ro: Aruncă baza de date care are același nume ca utilizatorul.

en: Dropping Foreign key.
ro: Se șterge cheia străină.

en: Dropping Primary Key/Index
ro: Se şterge cheia primară/indexul

en: Dump all rows
ro: Șterge toate rândurile

en: Dump has been saved to file %s.
ro: Copia a fost salvată în fișierul %s.

en: Dump some row(s)
ro: Șterge câteva rânduri

en: Dump table
ro: Salvează tabel

en: Dumping data for table
ro: Salvarea datelor din tabel

en: During current session
ro: În timpul sesiunii curente

en: ENUM/SET editor
ro: Editor ENUM/SET

en: Each point represents a data row.
ro: Fiecare punct reprezintă un rând de date.

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit event
ro: Editează evenimentul

en: Edit mode
ro: Regim de redactare

en: Edit next row
ro: Editează rândul următor

en: Edit server
ro: Redactează serverul

en: Edit/Insert
ro: Editare/Inserare

en: Effective
ro: Efectiv

en: EiB
ro: EiO

en: Empty
ro: Golește

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ro: URL signon gol la folosirea autentificării de tip [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ro: Nume de sesiune signon gol la folosirea autentificării de tipul [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ro: Nume de utilizator gol la folosirea autentificării de tipul [kbd]config[/kbd]!

en: Enable %s
ro: Activează %s

en: Enable CodeMirror
ro: Activează CodeMirror

en: Enable highlighting
ro: Activați highlighting-ul

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ro: Activează dacă dorești istoria interogărilor bazate pe baza de date (are nevoie de stocarea configurărilor phpMyAdmin). Dacă este dezactivat, se folosesc funcții JS pentru afișarea istoriei interogprilor ( pierdute la închiderea ferestrei ).

en: Enable the Developer tab in settings
ro: Activați tab-ul Developer în setări

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ro: Activează {concurrent_insert} setându-i valoarea la 1

en: Enabled
ro: Activat

en: Enclose export in a transaction
ro: Cuprinde exportarea într-o tranzacție

en: Enclose table and column names with backquotes
ro: Utilizați apostroful pentru numele tabelelor și a coloanelor

en: Encryption key
ro: Cheie de criptare

[ctx: End of recurring event]
en: End
ro: Sfârșitul

en: End of step
ro: Sfârşitul pasului

en: Engines
ro: Motoare

en: Enter each value in a separate field.
ro: Introduceți fiecare valoare într-un câmp separat.

en: Enter server connection parameters.
ro: Introduceți parametrii de conexiune la server.

en: Error
ro: Eroare

en: Error code: %s
ro: Cod eroare: %s

en: Error in ZIP archive:
ro: Eroare în arhiva ZIP:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
ro: Eroare la mutarea fișierului încărcat, vezi [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error text: %s
ro: Text eroare: %s

en: Error while creating PDF:
ro: Eroare la creare PDF:

en: Error while loading the search.
ro: Eroare în timpul încărcării căutării.

en: Error while moving uploaded file.
ro: Eroare la mutarea fișierului încărcat.

en: Error: Relational features are disabled!
ro: Eroare: Relația nu a fost adăugată!

en: Error: Token mismatch
ro: Eroare: Tokenii nu se potrivesc

en: Event
ro: Eveniment

en: Event %1$s has been created.
ro: Evenimentul %1$s a fost creat.

en: Event %1$s has been modified.
ro: Evenimentul %1$s a fost modificat.

en: Event scheduler status
ro: Statutul programatorului de evenimente

en: Event type
ro: Tip eveniment

en: Events
ro: Evenimente

en: Except
ro: Cu excepția

en: Execute
ro: Execută

en: Execute at
ro: Execută la

en: Execute every
ro: Execută fiecare

en: Execute routine
ro: Executați rutina

en: Execute this query again?
ro: Executați această interogare din nou?

en: Execution results of routine %s
ro: Rezultatele execuției rutinei %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
ro: Fișierul de configurare existent (%s) nu poate fi citit.

en: Expand
ro: Extinde

en: Explain
ro: Explică

en: Explain SQL
ro: Explică SQL

en: Explain output
ro: Explică rezultatul

en: Export
ro: Exportă

en: Export as %s
ro: Exportă ca %s

en: Export defaults
ro: Exportă valorile implicite

en: Export method
ro: Metodă de export

en: Export relational schema
ro: Exportați schema relațională

en: Export time in UTC
ro: Timp de export în format UTC

en: Export type
ro: Tip de exportare

en: Export views as tables
ro: Exportă vizualizările ca tabele

en: Exporting databases from the current server
ro: Se exportă bazele de date de pe server-ul curent

en: Exporting rows from "%s" table
ro: Se exportă rândurile din tabela "%s"

en: Exporting tables from "%s" database
ro: Se exportă tabelele din baza de date "%s"

en: Extra parameters for iconv
ro: Parametrii suplimentari pentru iconv

en: Failed
ro: Eșuat

en: Failed attempts
ro: Încercări nereușite

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
ro: Nu a reuşit construirea diagramei cu datele ce au fost importate. Revin la configuraţia iniţială…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
ro: Imposibil de calculat valoarea pentru regula '%s'.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
ro: Imposibil de evaluat precondiţia pentru regula '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
ro: Imposibil de formatat șirul pentru regula '%s'.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ro: Parcurgere afișierului de configurare a eșuat. Codul JSON nu pare să fie valid.

en: Failed running test for rule '%s'.
ro: Imposibil de rulat testul pentru regula'%s'.

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
ro: Curățarea eşuată a preferințelor de interfață (vezi $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to get real row count.
ro: Nu pot obţine numărul real de rânduri.

en: Failed to read configuration file!
ro: Fișierul de configurare nu poate fi citit!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
ro: Eroare la redenumirea tabelului %1$s în %2$s!

en: Failed to write file to disk.
ro: Eșec la scrierea fișierului pe disc.

en: Favorite List is full!
ro: Lista favoritelor este plină!

en: Favorite tables
ro: Tabele favorite

en: Favorites
ro: Favorite

en: Features
ro: Funcționalități

en: February
ro: Februarie

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ro: Fișierul %s există deja pe server. Schimbați denumirea fișierului sau bifați opțiunea de suprascriere.

en: File could not be read!
ro: Fișierul nu poate fi citit!

en: File is a symbolic link
ro: Fişierul este o legătură simbolică

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
ro: Fișierul poate fi comprimat (%s) sau necomprimat.

en: File upload stopped by extension.
ro: Încărcarea fișierului a fost împiedicată de extensie.

en: File uploads are not allowed on this server.
ro: Încărcările de fișiere nu sînt permise pe acest server.

en: File was not an uploaded file.
ro: Fișierul nu a fost un fișier încărcat.

en: Files
ro: Fișiere

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter queries by word/regexp:
ro: Filtrează interogări dupa cuvânt / expresie regulată:

en: Filter rows
ro: Filtrare înregistrări

en: Find and replace - preview
ro: Caută şi înlocuieşte - previzualizare

en: Find:
ro: Găsește:

[ctx: First page]
en: Begin
ro: Început

en: Flush (close) all tables
ro: Golește (închide) toate tabelele

en: Flush query cache
ro: Reinițializare cache interogare

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
ro: Următoarele configurări vor fi aplicate global și reinițializate la valori implicite după repornirea serverului:

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ro: Pentru valorile implicite, vă rugăm să introduceți o singură valoare, fără backslash, escape sau ghilimele, folosind formatul: a

en: Foreign key constraint
ro: Constrîngere de cheie străină

en: Foreign key dropdown order
ro: Ordinea din dropdown-ul pentru chei străine

en: Foreign key limit
ro: Limită de chei străine

en: Format of imported file
ro: Formatul fișierului importat

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ro: Formatează textul ca interogare SQL cu evidențierea sintaxei.

en: Fr
ro: Vi

en: Free memory
ro: Memorie disponibilă

en: Free pages
ro: Pagini libere

en: Fri
ro: Vin

en: Friday
ro: Vineri

en: From general log
ro: Din jurnalul general

en: From slow log
ro: Din log-ul cu înregistrări lente

en: Full texts
ro: Texte întregi

en: Fulltext
ro: Tot textul

en: Function
ro: Funcție

en: Functions
ro: Funcții

en: GLOBALS overwrite attempt
ro: S-a încercat suprascrierea valorilor globale

en: Garbage threshold
ro: Prag gunoi

en: General relation features
ro: Facilități generale

en: Generate
ro: Generează

en: Generate password
ro: Generează parolă

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Geometry %d:
ro: Geometrie %d:

en: Get more themes!
ro: Obține mai multe teme!

en: Get support
ro: Obține asistență

en: GiB
ro: GiO

en: Git information missing!
ro: Informațiile despe Git lipsesc!

en: Gives access to the complete list of databases.
ro: Permite accesul la lista completă a bazelor de date.

en: Global privileges
ro: Privilegii globale

en: Global value
ro: Valoare globală

en: Go
ro: Execută

en: Go back to previous page
ro: Revenire

en: Go back to this page
ro: Înapoi la această pagină

en: Go to link:
ro: Mergi la adresa link-ului:

en: Got invalid version string from server
ro: A primit de la server un număr de versiune invalid

en: Grant
ro: Permite

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
ro: Grupează interogări, ignorând datele din variabilele din clauza WHERE

en: HTTP authentication
ro: Autentificare HTTP

en: Handler
ro: Gestionar

en: Has no effect in this MySQL version.
ro: Nu are efect în această versiune MySQL.

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide browser transformation
ro: Ascunde transformarea browser-ului

en: Hide databases
ro: Ascunde baze de date

en: Hide find and replace criteria
ro: Ascunde criteriile de căutare și înlocuire

en: Hide partial dependencies list
ro: Ascunde lista dependenţelor parţiale

en: Hide query box
ro: Ascunde caseta de interogare

en: Hide search criteria
ro: Ascunde criteriile de căutare

en: Hide search results
ro: Ascunde rezultatele căutării

en: Hide/Show all
ro: Arată/ascunde toate

en: Highlight pointer
ro: Evidențiază indicator

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
ro: Evidențiază rândul indicat de cursorul mouse-ului.

en: Highlight selected rows.
ro: Evidențiază rândurile selectate.

en: History
ro: Istoric

en: Home
ro: Pagina de pornire

en: Host
ro: Gazda

en: Host authorization order
ro: Ordinea de autorizare a host-urilor

en: Host authorization rules
ro: Reguli de autorizare a host-urilor

en: Hour
ro: Oră

en: Hovering over a point will show its label.
ro: Ducând mouse-ul deasupra unui punct, i se va afișa eticheta.

en: How many temporary files mysqld has created.
ro: Cîte fișiere temporare a creat mysqld.

en: How to use
ro: Cum să utilizaţi

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ro: Totuşi la ultima rulare datele nu au fost parsate, ceea ce de obicei înseamnă că phpMyAdmin nu va reuşi să finalizeze importarea datelor decât în cazul în care se măreşte timpul alocat.

en: Icons
ro: Pictograme

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
ro: Dacă este TRUE, delogarea șterge cookie-urile pentru toate serverele; când este FALSE, delogarea are loc doar pentru serverul curent. Setând valoarea la FALSE facilitează uitarea delogării de pe alte servere când ești conectat la mai multe servere.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ro: Dacă fișierul temporar utilizat pentru crearea rapidă a indexului MyISAM ar fi mai mare decît dacă s-ar utiliza cache-ul de chei. Se preferă utilizarea metodei „cache chei”.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ro: Dacă această valoare este mai mare decît 1, indexurile de tabel MyISAM sînt create în paralel (fiecare index în firul de execuție propriu) în tipul operațiunii de reparare prin procesul de sortare.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
ro: Dacă nu ați compilat din sursă, este posibil să utilizați un pachet modificat de o distribuție. Manualul MySQL este precis numai pentru limbile oficiale MySQL, nu pentru orice distribuții ale pachetului (cum ar fi RedHat, Debian/Ubuntu etc).

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ro: Dacă întâmpinaţi probleme vă rugăm să trimiteți un raport de eroare în mod manual.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore All
ro: Ignoră tot

en: Ignore multiple statement errors
ro: Ignoră erorile pentru declarațiile multiple

en: Import / export
ro: Importă / exportă

en: Import defaults
ro: Importă valorile implicite

en: Import from browser's storage
ro: Importați din depozitul browser-ului

en: Import from file
ro: Importați din fișier

en: Import monitor configuration
ro: Importă configuraţie pentru monitor

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ro: Importă procentele ca zecimale (12.00% ca .12)

en: Import status
ro: Starea importului

en: Importing into the current server
ro: Se importă pe server-ul curent

en: Importing into the database "%s"
ro: Se importă în baza de date "%s"

en: Importing into the table "%s"
ro: Se importă în tabela "%s"

en: Include table caption
ro: Include captură tabel

en: Includes all privileges except GRANT.
ro: Include toate privilegiile, excluzand GRANT.

en: Incomplete params
ro: Parametrii incompleți

en: Incorrect IP address: %s
ro: Adresă IP incorectă: %s

en: Incorrect value!
ro: Valoare incorectă!

en: Incorrect value:
ro: Valoare incorectă:

en: Index %s has been dropped.
ro: Indexul %s a fost aruncat.

en: Index cache size
ro: Dimensiune cache index

en: Index name:
ro: Denumire index:

en: Index type:
ro: Tip index:

en: Indexes
ro: Indexuri

en: Information
ro: Informație

en: Inner ring %d:
ro: Inelul interior %d:

en: InnoDB Status
ro: Stare InnoDB

en: InnoDB buffer pool size
ro: Mărimea buffer-ului pool al InnoDB

en: InnoDB log size
ro: Dimensiunea jurnalului InnoDB

en: Ins:
ro: Inserează:

en: Insert
ro: Inserare

en: Insert another new row
ro: Adaugă o nouă înregistrare

en: Insert as new row
ro: Inserează ca o nouă linie

en: Inserted row id: %1$d
ro: ID rând inserat: %1$d

en: Inside column:
ro: In interiorul coloanei::

en: Inside tables:
ro: În interiorul tabelelor:

en: Insufficient space to save the file %s.
ro: Spațiu insuficient pentru salvarea fișierului %s.

en: Internal relation
ro: Relație internă

en: Invalid authentication method set in configuration:
ro: Metodă de autentificare nevalidă stabilită în configurație:

en: Invalid database:
ro: Bază de date invalidă:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
ro: Direcție invalidă "%s" dată pentru parametru.

en: Invalid rule declaration on line %s.
ro: Declaraţia regulei este invalidă pe linia %s.

en: Invalid server index: %s
ro: Index de server invalid: %s

en: Invalid table name
ro: Denumire de tabel nevalidă

en: Invalid table name:
ro: Denumire de tabel invalidă:

en: Is deterministic
ro: Este determinist

en: Issue
ro: Problemă

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Javascript must be enabled past this point!
ro: Trebuie să aveți activat Javascript!

en: Joins
ro: Joncțiuni

en: Jul
ro: Iul

en: July
ro: Iulie

en: Jump to Log table
ro: Mergi la jurnal

en: Jump to database
ro: Sari la baza de date

en: Jump to database "%s".
ro: Sari la baza de date "%s".

en: Jun
ro: Iun

en: June
ro: Iunie

en: Justification
ro: Justificare

en: Key cache
ro: Cache cheie

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
ro: Cheia este prea scurtă, ar trebui sa aibă cel puţin 32 de caractere.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
ro: Cheia ar trebui sa conţină litere, numere [em]si[/em] caractere speciale.

en: Keyname
ro: Nume cheie

en: KiB
ro: KiO

en: Kill
ro: Oprește

en: Label
ro: Etichetă

en: Label key
ro: Tasta label

en: Landscape
ro: Portret

en: Language
ro: Limbă

en: Last check
ro: Ultima verficare

en: Last check:
ro: Ultima verificare:

[ctx: Last page]
en: End
ro: Sfârșit

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Last update:
ro: Ultima actualizare:

en: Last version
ro: Ultima versiune

en: Left
ro: Stânga

en: Length/Values
ro: Lungime/Setare

en: Less than 80%% of the query cache is being utilized.
ro: Mai puțin de 80%% din memoria cache alocata interogărilor este utilizată.

en: Let every user access this bookmark
ro: Permite tuturor utilizatorilor să acceseze acest semn de carte

en: Limit column characters
ro: Limitează caracterele de pe coloană

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ro: Limitează numărul de comenzi pentru schimbarea vreunui tabel sau vreunei baze de date executabile de utilizator într-o oră.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ro: Limitează numărul de noi conexiuni care pot fi deschise de utilizator într-o oră.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ro: Limiteaza numarul de comenzi care pot fi trimise de utilizator către server într-o oră.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ro: Limitează numărul conexiunilor simultane pe care le poate avea utilizatorul.

en: Lines terminated with
ro: Linii terminate cu

en: Linestring
ro: Linii terminate de

en: Linestring %d:
ro: Șir de caractere %d:

en: Link not found!
ro: Link-ul nu a fost găsit!

en: Link with main panel
ro: Link-ul cu panoul principal

en: Links to
ro: Leagă către

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
ro: Atomizarea este dezactivată deoarece interogarea excede lungimea maximă acceptată.

en: List of changes
ro: Lista modificărilor

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ro: Lista proxy-urilor de încredere pentru IP allow/deny

en: Loading logs
ro: Se încarcă jurnalele

en: Loading…
ro: Încărcare…

en: Local monitor configuration incompatible!
ro: Configurația monitorului local este incompatibilă!

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ro: Jurnal analizat, dar nu au fost găsite date în acest interval de timp.

en: Log buffer size
ro: Dimensiune tampon jurnal

en: Log cache size
ro: Dimensiune cache jurnal

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ro: Datele din jurnal au fost încărcate. Interogările executate în acest inverval de timp:

en: Log file count
ro: Număr de fișiere-jurnal

en: Log file threshold
ro: Prag fișiere-jurnal

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log name
ro: Denumire jurnal

en: Log out
ro: Deconectare

en: Login Information
ro: Informații de autentificare

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ro: Stocarea cookie-ului de conectare este mai scurtă decît perioada de validitate a cookie-urilor configurată in phpMyAdmim, din această cauză sesiunea dumneavoastră va expira înainte de cum este stabilit în phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
ro: Validitatea cookie-ului de login

en: Logo link URL
ro: URL-ul către care indică link-ul logo-ului

en: Logo link target
ro: Ținta link-ului din logo

en: Logout URL
ro: URL-ul pentru delogare

en: Long query time
ro: Durata interogării lente

en: MIME TYPES FOR TABLE
ro: TIPURI MIME PENTRU TABEL

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Main panel
ro: Cadrul principal

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ro: Asigurați-vă că aveți un id al server-ului unic în fișierul de configurare(my.cnf). Dacă nu, vă rugăm să adăugați următoarea linie în secțiunea [mysqld]:

en: March
ro: Martie

en: Master configuration
ro: Configurare master

en: Master status
ro: Stare master

en: Matched rows:
ro: Rânduri afectate:

en: Max InnoDB log size
ro: Mărimea maximă a înregistrării InnoDB

en: Max: %s%s
ro: Mărime maximă: %s%s

en: Maximal length of created query
ro: Lungimea maximă a interogării create

en: Maximal number of table preferences to store
ro: Numărul maxim de preferințe ale tabelelor de stocat

en: Maximum databases
ro: Numărul maxim de baze de date

en: Maximum displayed SQL length
ro: Lungimea maximă de afișare SQL

en: Maximum execution time
ro: Timpul maxim de execuție

en: Maximum number of rows to display
ro: Numărul maxim de rânduri afișate

en: Maximum rows to plot
ro: Numărul maxim de afişat

en: Maximum size for input field
ro: Dimensiunea maximă a câmpului de intrare

en: Maximum size for temporary files on index creation
ro: Mărimea maximă pentru fișierele temporare la crearea indexului

en: Maximum size for temporary sort files
ro: Mărimea maximă pentru fișierele de sortare temporare

en: Maximum table tree depth
ro: Adâncimea maximă a arborelui de tabele

en: Maximum tables
ro: Numărul maxim de tabele

en: Maximum value:
ro: Valorea maximă:

en: May
ro: Mai

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ro: Poate fi aproximativ. Vezi [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: Memory limit
ro: Limita de memorie

en: MiB
ro: MiO

en: Minimum size for input field
ro: Dimensiunea minimă a câmpului de intrare

en: Minimum value:
ro: Valorea minimă:

en: Minor Version
ro: Versiune minoră

en: Minute
ro: Minut

en: Missing a temporary folder.
ro: Lipsește un dosar temporar.

en: Missing data for %s
ro: Date lipsă pentru %s

en: Missing information to delete the search.
ro: Lipsesc informații pentru a putea șterge căutarea.

en: Missing information to load the search.
ro: Lipsesc informații pentru a putea încărca căutarea.

en: Missing information to save the bookmarked search.
ro: Lipsesc informații pentru a putea salva această căutare.

en: Missing parameter:
ro: Parametru lipsă:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ro: Tabele de stocare a configurării phpMyAdmin absente

en: Missing value in the form!
ro: Valoarea lipsește din formular!

en: Mo
ro: Lu

en: Modifications have been saved
ro: Modificările au fost salvate

en: Modify:
ro: Modificare:

en: Mon
ro: Lun

en: Monday
ro: Luni

en: Monitor refresh failed
ro: Reîncărcarea monitorului a eșuat

en: More
ro: Mai mult

en: More information on [a@https://sourceforge.net/p/phpmyadmin/bugs/2606/]PMA bug tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ro: Mai multe informații pe [a@https://sourceforge.net/p/phpmyadmin/bugs/2606/]PMA bug tracker[/a] și pe [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: More settings
ro: Mai multe setări

en: Move Menu
ro: Mutare meniu

en: Move table to (database<b>.</b>table)
ro: Mută tabelul la (bază_de_date<b>.</b>tabel)

en: MyISAM concurrent inserts
ro: inserări concurente MyISAM

en: MySQL Architecture
ro: Arhitectura MySQL

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
ro: MySQL nu este compilat ca un pachet pe 64 de biți.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ro: MySQL a dat un set de rezultate gol (zero linii).

en: MySQL said:
ro: MySQL zice:

en: NO
ro: NU

en: Name
ro: Nume

en: Natural order
ro: Ordine naturală

en: Navigation panel
ro: Cadru de navigare

en: Needed for the replication slaves.
ro: Necesară pentru „slave replication”.

en: Never send error reports
ro: Nu trimite niciodată rapoarte de eroare

en: New bookmark
ro: Semn de carte nou

en: New name
ro: Nume nou

[ctx: Next month]
en: Next
ro: Următoarea

[ctx: Next page]
en: Next
ro: Următoarea

en: No
ro: Nu

en: No Password
ro: Nu există parolă

en: No Privileges
ro: Nu există drepturi de acces

en: No activity within %s seconds; please log in again.
ro: Nu ați avut activitate de mai mult de %s secunde, vă rugăm să vă autentificați din nou.

en: No bookmarks
ro: Fără semne de carte

en: No change
ro: Nici o schimbare

en: No column selected.
ro: Nicio coloană aleasă.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
ro: Nu sunt coloane în lista centrală. Asiguraţi-vă că lista de coloane centrale pentru baza de date %s are coloane care nu sunt prezente în tabelul curent.

en: No data
ro: Nu sînt date

en: No data found
ro: Nu s-au găsit date

en: No data to display
ro: Nu sînt date de afișat

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ro: Nicio informație nu a fost recepționată pentru import. Fie nu a fost trimis niciun fișier, fie dimensiunea fișierului a depășit dimensiunea maximă permisă de configurația PHP-ului dumneavoastră. Vedeți [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: No databases
ro: Nu sînt baze de date

en: No databases selected.
ro: Nu a fost aleasă nici o bază de date.

en: No dependencies selected!
ro: Nici o dependenţă selectată!

en: No files available on server for import!
ro: Nu sunt fișiere disponibile pe server pentru import!

en: No files found inside ZIP archive!
ro: Niciun fișier nu a fost găsit în arhiva ZIP!

en: No index defined!
ro: Index nu este definit!

en: No index parts defined!
ro: Nu sînt definite părți din index!

en: No newer stable version is available
ro: Nu este disponibilă nici o versiune stabilă nouă

en: No partial dependencies selected!
ro: Nici o dependenţă parţială selectată!

en: No preview available.
ro: Nici o previzualizare disponibilă.

en: No privileges.
ro: Fără drepturi.

en: No tables found in database.
ro: Nu s-a găsit niciun tabel în baza de date.

en: No tables selected.
ro: Nici o bază de date selectată.

en: No users selected for deleting!
ro: Nici un utilizator ales pentru ștergere!

en: No valid image path for theme %s found!
ro: Nu există o cale validă pentru tema %s!

en: None
ro: Niciunul

en: Not a non-negative number!
ro: Nu este un număr non-negativ!

en: Not a positive number!
ro: Nu este un număr pozitiv!

en: Not a valid port number!
ro: Nu este un număr valid pentru port!

en: Not replicated
ro: Fără replicare

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ro: Notă: Activarea statisticilor pentru baza de date poate cauza creșterea traficului între MySQL și serverul Web.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ro: Notă: Dacă fișierul conține mai multe tabele, acestea vor fi combinate într-unul singur.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ro: Observație: Prin stabilirea acestor opțiuni la 0 (zero) se elimină restricția.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
ro: Notă: a, b -> d, f presupune ca valorile coloanelor a şi b combinate împreună să poată determina valorile din coloana d şi coloana f.

en: Note: phpMyAdmin gets the users' privileges directly from MySQL's privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
ro: Notă: phpMyAdmin folosește privilegiile utilizatorilor direct din tabelul de privilegii din MySQL. Conținutul acestui tabel poate diferi de cel original. În acest caz, reîncărcați de aici înainte de a continua %sreîncărcarea drepturilor%s.

en: Nov
ro: Noi

en: November
ro: Noiembrie

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ro: Acum, adăugați următoarele linii la sfârșitul secțiunii [mysqld] în fișierul dumneavoastră my.cnf, după care vă rugăm să restartați server-ul MySQL.

en: Nowhere
ro: Nicăieri

en: Null
ro: Nul

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
ro: Numărul de coloane pentru câmpurile de text CHAR/VARCHAR.

en: Number of inserted rows
ro: Numărul de rânduri inserate

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
ro: Numărul de rânduri afișate la vizualizarea unui set de rezultate. Dacă setul de rezultate conține mai multe rânduri, link-urile de "Anterior" și "Următor" vor fi afișate.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
ro: Numărul de rânduri pentru câmpurile de text CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows per page
ro: Numărul de înregistrări pe pagină

en: Number of rows:
ro: Număr de rânduri:

en: OFF
ro: OPRIT

en: OK
ro: Bine

en: ON
ro: PORNIT

en: October
ro: Octombrie

en: Official Homepage
ro: Pagina oficială

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master.
ro: După ce ați restartat server-ul MySQL, vă rugăm să apăsați butonul Go. Apoi ar trebui să vedeți un mesaj care vă informează că acest server <b>este</b> configurat ca master.

en: Only show keys
ro: Vezi numai cheile

en: Open
ro: Deschis

en: Open new phpMyAdmin window
ro: Deschide fereastră phpMyAdmin nouă

en: Open page
ro: Pagina de deschidere

en: Operations
ro: Operații

en: Operator
ro: Operand

en: Optimize
ro: Optimizează

en: Optimize table
ro: Optimizare tabel

en: Options
ro: Opțiuni

en: Or
ro: Sau

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ro: Sau, altfel, puteți accesa panoul 'Operațiuni' al oricărei baze de date si configura-o de acolo.

en: Or:
ro: Sau:

en: Order by:
ro: Ordonează după:

en: Order:
ro: Ordine:

en: Original position
ro: Pozitie originală

en: Original string
ro: Textul original

en: Other
ro: Altele

en: Other core settings
ro: Alte setări de bază

en: Outer ring:
ro: Inelul exterior:

en: Output
ro: Rezultat

en: Output:
ro: Rezultat:

en: Overhead
ro: Asupra

en: Overwrite existing file(s)
ro: Suprascrie fișier(e) existent(e)

en: PHP extension:
ro: Extensie PHP:

en: PHP threw following error: %s
ro: PHP a aruncat următoarea eroare: %s

en: PHP version:
ro: Versiune PHP:

en: Packed
ro: Împachetat

en: Page name
ro: Numele paginii

en: Page number:
ro: Numărul paginii:

en: Page titles
ro: Titluri de pagini

en: Pages containing data
ro: Pagini ce conțin date

en: Pages to be flushed
ro: Pagini de golit

en: Paper size
ro: Mărime hîrtie

en: Parameters
ro: Parametrii

en: Partial import: allow interrupt
ro: Import parțial: permite întreruperi

en: Partial import: skip queries
ro: Import parțial: sari peste interogări

en: Partial texts
ro: Texte parțiale

en: Partition %s
ro: Partiția %s

en: Partition maintenance
ro: Întreținerea partiției

en: Password
ro: Parola

en: Password for config auth
ro: Parola pentru „config auth”

en: Password:
ro: Parolă:

en: Pause monitor
ro: Întrerupe monitorul

en: Percentage of slow queries
ro: Procentajul de interogări lente

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
ro: Procentul de sortări care provoaca generarea de tabele temporare

en: Permanent query history
ro: Istoric interogări permanent

en: Persistent connections
ro: Conexiuni persistente

en: PiB
ro: PiO

en: Pick
ro: Alege

en: Please add at least one variable to the series!
ro: Adăugați cel puțin o variabilă la serie!

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ro: Vă rugăm să aveți răbdare, fișierul este uploadat. Nu sunt disponibile detalii despre upload.

en: Please check privileges of directory containing database.
ro: Vă rugăm să verificați drepturile de acces ale directorului ce conține baza de date.

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
ro: Vă rugăm să introduceţi un şir hexazecimal valid. Caracterele valide sunt 0-9, A-F.

en: Please enter a valid length!
ro: Vă rugăm să introduceţi o lungime validă!

en: Please enter a valid number!
ro: Introduceţi un număr valid!

en: Please enter a valid page name
ro: Introduceţi un nume valid pentru pagină

en: Please enter no more than {0} characters
ro: Vă rugăm să nu introduceţi mai mult de {0} caractere

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ro: Introduceți valorile pentru opțiunile de transformare utilizînd acest format: 'a', 100, b,'c'…<br />Dacă trebuie să folosiți backslash ("\") sau apostrof  ("'") in aceste valori, introduceți backslash-uri (ex. '\\xyz' sau 'a\'b').

en: Please look at the bottom of this window.
ro: Vă rugăm să vă uitați la partea de jos a acestei ferestre.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
ro: Vă rugăm să rețineți faptul că phpMyAdmin este doar o interfață de utilizator și caracteristicile sale nu limitează MySQL.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
ro: Vă rugăm să furnizaţi un nume pentru această căutare marcată ca semn de carte.

en: Please select a page to continue
ro: Selectează o pagină pentru a continua

en: Please select column(s) for the index.
ro: Selectați coloana(ele) pentru index.

en: Please select the file you want to import.
ro: Alegeți fișierul care doriți să fie importat.

en: Please select the primary key or a unique key!
ro: Vă rugăm să alegeți cheia primară sau o cheie unică!

en: Plugins
ro: Extensii

en: Point
ro: Punct

en: Point %d
ro: Punct %d

en: Point:
ro: Punct:

en: Polygon
ro: Poligon

en: Polygon %d:
ro: Poligon %d:

en: Portrait
ro: Portret

en: Position
ro: Poziție

en: Possible performance issues
ro: Posibile probleme de performanță

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ro: Apăsaţi Ctrl+Enter pentru a executa interogarea

en: Press escape to cancel editing.
ro: Apăsați escape pentru a anula editarea.

en: Preview SQL
ro: Previzualizare SQL

[ctx: Previous month]
en: Prev
ro: Anterior

[ctx: Previous page]
en: Previous
ro: Anterior

en: Primary
ro: Primar

en: Primary key added.
ro: Cheia primară a fost adăugată.

en: Print
ro: Listare

en: Print view
ro: Vizualizare imprimare

en: Privileges
ro: Drepturi de acces

en: Problems with indexes of table `%s`
ro: Probleme cu indexul tabelului „%s”

en: Procedures
ro: Proceduri

en: Processes
ro: Procese

en: Profiling
ro: Creare profil

en: Profiling results
ro: Se profilează rezultatele

en: Propose table structure
ro: Propune structura de tabele

en: Protect binary columns
ro: Protejează coloanele binare

en: Protocol version:
ro: Versiune protocol:

en: Put columns names in the first row
ro: Pune numele coloanelor în primul rând

en: Queried time
ro: Durata de execuție a interogării

en: Query
ro: Interogare prin exemplu

en: Query Cache usage
ro: Utilizarea metodei de păstrare în memoria cache a interogărilor

en: Query cache
ro: Cache interogări

en: Query cache disabled
ro: Pastrarea in memoria cache a interogărilor este dezactivată

en: Query cache efficiency
ro: Eficiența prestocării interogărilor

en: Query cache efficiency (%%)
ro: Eficiența metodei de păstrare în memoria cache a interogărilor MySQL (%%)

en: Query cache fragmentation
ro: Fragmentarea memoriei cache a interogărilor

en: Query cache low memory prunes
ro: Stergeri datorate insuficienței memoriei cache a interogărilor

en: Query cache max size
ro: Mărimea maximă a memoriei cache alocată interogărilor

en: Query cache min result size
ro: Dimensiunea minimă a rezultatelor în memoria cache a interogărilor

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
ro: Metoda de păstrare în memoria cache a interogărilor nu funcționează eficient, are o rată scăzută de acțiune.

en: Query cache usage
ro: Utilizare prestocării interogărilor

en: Query cache used
ro: Prestocare interogări utilizată

en: Query caching method
ro: Metoda de păstrare în memoria cache a interogarilor

en: Query failed
ro: Interogare a eşuat

en: Query history length
ro: Lungimea istoriei de interogări

en: Query results operations
ro: Operațiuni asupra rezultatelor interogării

en: Query statistics
ro: Statisticile interogărilor

en: Query took %01.4f seconds.
ro: Interogarea a durat %01.4f secunde.

en: Questions
ro: Întrebări

en: Questions below 1,000
ro: Întrebări sub 1000

en: Quick
ro: Rapid

en: Quick - display only the minimal options
ro: Rapid - afișează doar opțiunile minimale

en: Quick - display only the minimal options to configure
ro: Rapid - afișează doar opțiunile minimale pentru configurare

en: Range search
ro: Intervalul de căutare

en: Rate of aborted clients
ro: Rata de clienți abandonați

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ro: Rata de sortări care au generat tabele temporare

en: Re-type
ro: Re-tastează

en: Read requests
ro: Cereri de citire

en: Rebuild
ro: Reconstruiește

en: Recall user name
ro: Amintește nume de utilizator

en: Received
ro: Recepționat

en: Recent
ro: Recente

en: Recent tables
ro: Tabele recente

en: Recently used table
ro: Tabel folosit recent

en: Recently used tables
ro: Tabele recent folosite

en: Recoding engine
ro: Motor de înregistrare

en: Recommendation
ro: Recomandare

en: Record cache size
ro: Dimensiune cache înregistrare

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Relational key
ro: Cheie relațională

en: Relational schema
ro: Schema relațională

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload page
ro: Reîncarcă pagina

en: Reloading the privileges
ro: Reîncărcarea drepturilor

en: Remember file name template
ro: Șablon reține nume fișier

en: Remember table's sorting
ro: Reține sortarea tabelei

en: Remove CRLF characters within columns
ro: Șterge caracterele terminatoare de linie CRLF din cadrul coloanelor

en: Remove database
ro: Elimină baza de date

en: Remove from Favorites
ro: Elimină de la favorite

en: Remove last parameter
ro: Ștergeți ultimul parametru

en: Remove partitioning
ro: Elimină partiționarea

en: Removing Selected Users
ro: Se elimină utilizatorii aleși

en: Rename table to
ro: Redenumire tabel la

en: Repair
ro: Repară

en: Repair table
ro: Reparare tabel

en: Repair threads
ro: Repară firele de execuție

en: Repeat headers
ro: Repetă header-ul

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Replace NULL with
ro: Înlocuiește NULL cu

en: Replace existing bookmark of same name
ro: Înlocuiește semnul de carte cu același nume

en: Replace table prefix
ro: Înlocuiește prefixul tabelei

en: Replace with:
ro: Înlocuiţi cu:

en: Replaced string
ro: Text înlocuit

en: Replicated
ro: Replicat

en: Replication
ro: Replicare

en: Report
ro: Raport

en: Requery
ro: Reinterogare

en: Reset
ro: Resetare

en: Reset zoom
ro: Resetare zoom

en: Resource limits
ro: Limitare de resurse

en: Restore column order
ro: Restaurează ordinea coloanei

en: Restore default value
ro: Restaurează valoarea implicită

en: Resume monitor
ro: Reia monitorul

en: Retain query box
ro: Reține căsuța de interogare

en: Return type
ro: Tipul întors

en: Returns
ro: Întoarce

en: Revoke
ro: Revocare

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ro: Revocarea tuturor drepturilor active ale utilizatorilor și stergerea acestora.

en: Right
ro: Dreapta

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
ro: Faceți click dreapta pe numele de coloană pentru a-l copia în clipboard.

en: Routine %1$s has been modified.
ro: Tabelul %1$s a fost modificat.

en: Routine parameters
ro: Parametrii rutinei

en: Routines
ro: Rutine

en: Row length
ro: Lungime linie

en: Row marker
ro: Evidenţiator de înregistrări

en: Row size
ro: Mărime rând

en: Row to begin at:
ro: Rândul de la care se începe:

en: Rows
ro: Rânduri

en: Rows:
ro: Rânduri:

en: Rule details
ro: Detalii regulă

en: Run SQL query/queries on database %s
ro: Execută interogare SQL asupra bazei de date %s

en: Run SQL query/queries on server %s
ro: Execută interogare/interogări SQL pe serverul %s

en: SQL Query Console
ro: Consolă pentru interogare SQL

en: SQL compatibility mode
ro: Regim de compatibilitate SQL

en: SQL data access
ro: Acces date SQL

en: SQL execution
ro: Execuție SQL

en: SQL history
ro: Istoric SQL

en: SQL queries
ro: Interogări SQL

en: SQL query
ro: Comanda SQL

en: SQL query history table
ro: Tabelă istoric interogări SQL

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ro: Comandă SQL pe baza de date <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
ro: Tabelul de tracking interogări SQL

en: SQL query:
ro: Interogare SQL:

en: Sa
ro: Sâ

en: Sat
ro: Sâm

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save as file
ro: Salvează ca fișier

en: Save directory
ro: Directorul de salvări

en: Save edited data
ro: Salvaţi datele editate

en: Save on server
ro: Salvează pe server

en: Save on server in the directory <b>%s</b>
ro: Salveaza pe server în directorul <b>%s</b>

en: Save output to a file
ro: Salvează rezultatul într-un fișier

en: Save page
ro: Salvează pagina

en: Saved bookmarked search:
ro: Căutarea salvată:

en: Saved on: @DATE@
ro: Salvat pe: @DATE@

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
ro: Timpul de rulare alocat scriptului a expirat; dacă doritți să terminați încărcarea, %s vă rog să re-trimiteți același fișier %s și încărcarea va continua de unde s-a întrerupt.

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
ro: Faceți scroll în jos pentru a completa opțiunile pentru formatul selectat și ignorați opțiunile pentru alte formate.

en: Search
ro: Caută

en: Search in database
ro: Caută în baza de date

en: Search results for "<i>%s</i>" %s:
ro: Caută rezultate pentru "<i>%s</i>" %s:

en: Search this list
ro: Caută în această listă

en: Search this table
ro: Caută în tabelă

en: Search:
ro: Căutare:

en: Searching
ro: Se caută

en: Second
ro: Secundă

en: Second step of normalization (2NF)
ro: Al doilea pas de normalizare (2NF)

en: Security
ro: Securitate

en: Security type
ro: Tip de securitate

en: See more
ro: Vezi mai mult

en: Select Foreign Key
ro: Alegeți cheia străină

en: Select a column.
ro: Selectaţi o coloană.

en: Select a table
ro: Selectaţi un tabel

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select at least one of the options!
ro: Selectați cel puțin o opțiune!

en: Select binary log to view
ro: Selectați jurnalul binar pentru vizualizare

en: Select columns (at least one):
ro: Selectaţi coloanele (cel puţin una):

en: Select database first
ro: Selectaţi mai întâi baza de date

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
ro: Selectați de pe serverul web un director <b>%s</b>: pentru încărcări:

en: Select referenced key
ro: Alegere cheie referențiată

en: Select two columns
ro: Alege două coloane

en: Select two different columns
ro: Alege două coloane diferite

en: Selected dependencies are as follows:
ro: Dependenţe selectate sunt după cum urmează:

en: Selected partial dependencies are as follows:
ro: Dependenţe parţiale selectate sunt după cum urmează:

en: Selected time range:
ro: Perioada selectată:

en: Sent
ro: Trimis

en: September
ro: Septembrie

en: Series:
ro: Serii:

en: Server ID
ro: ID server

en: Server charset:
ro: Setul de caractere al serverului:

en: Server configuration
ro: Configurarea serverului

en: Server connection collation
ro: Conexiune colaționare server

en: Server hostname
ro: Numele de gazdă al serverului

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
ro: Server-ul este configurat ca slave într-un proces de replicare. Doriți să:

en: Server name template
ro: Șablon nume server

en: Server port
ro: Portul serverului

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
ro: Serverul rulează cu Suhosin. Consultați %sdocumentation%s pentru posibile probleme.

en: Server socket
ro: Soclul serverului

en: Server type:
ro: Tipul server-ului:

en: Server variables and settings
ro: Variabile și configurări de server

en: Server version:
ro: Versiune server:

en: Servers
ro: Servere

en: Servers display options.
ro: Opțiuni de afișare a serverelor.

en: Session value
ro: Valoare sesiune

en: Set default
ro: Setaţi ca implicit

en: Set import and export directories and compression options.
ro: Setează directoarele de importare și exportare și opțiunile de compresie.

en: Set log_output to %s
ro: Stabilește log_output la %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
ro: Stabilește long_query_time la %d secunde.

en: Set some commonly used options.
ro: Setați unele opțiuni utilizate în mod obișnuit.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
ro: Setează numărul maxim de secunde pentru care un script are voie să ruleze ([kbd]0[/kbd] pentru nicio limită).

en: Set value: %s
ro: Seteaza valoarea: %s

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
ro: Setând {concurrent_insert} la 1 reduceți conflictele dintre cititori si scriitori pentru o tabelă dată. Vedeți de asemenea <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">Documentația MySQL</a>

en: Settings
ro: Configurări

en: Settings for phpMyAdmin developers.
ro: Setări pentru dezvoltatorii phpMyAdmin.

en: Settings that didn't fit anywhere else.
ro: Setări care nu se potrivesc în altă parte.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ro: Setările vor fi importate din depozitul local al browser-ului dumneavoastră.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
ro: Fragmentarea severă este probabil (mai degrabă) să necesite creșterea valorii parametrului Qcache_lowmem_prunes. Acest lucru ar putea fi cauzat de prea multe stergeri ale memoriei cache a interogărilor din cauza unei valori prea mici a parametrului {query_cache_size}. Pentru o soluționare imediată, dar de scurtă durata puteti goli (șterge) memoria cache a interogărilor (această acțiune ar putea bloca memoria cache a interogărilor pentru o perioadă lungă de timp). Ajustarea atentă a valorii parametrului {query_cache_min_res_unit}, la o valoare inferioară v-ar putea ajuta de asemenea, de ex. puteți seta valoarea la dimensiunea medie a interogările din memoria cache utilizând formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Share this bookmark
ro: Partajaţi acest semn de carte

[ctx: Short month name]
en: May
ro: Mai

[ctx: Short week day name]
en: Sun
ro: Dum

en: Show
ro: Arată

en: Show BLOB contents
ro: Afișează conținut BLOB

en: Show Full Queries
ro: Afișare comandă întreagă

en: Show PHP information
ro: Arată informații PHP

en: Show SQL queries
ro: Afișează interogările SQL

en: Show all
ro: Arată tot

en: Show binary contents
ro: Afișează conținut binar

en: Show color
ro: Arată culoarea

en: Show connected slaves
ro: Afișați sclavi conectați

en: Show create database form
ro: Arată formularul de creare bază de date

en: Show detailed MySQL server information
ro: Afișează informații detaliate despre serverul MySQL

en: Show find and replace criteria
ro: Afișează criteriile de căutare și înlocuire

en: Show function fields
ro: Afișează câmpurile de funcții

en: Show grid
ro: Arată grila

en: Show hidden navigation tree items.
ro: Afişează itemii ascunşi din arborele din cadrul din stânga.

en: Show hint
ro: Arată indiciul

en: Show master status
ro: Afișați status master

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ro: Arată-mi posibile dependenţe parţiale pe baza datelor din tabel

en: Show only listed databases
ro: Afișează doar bazele de date listate

en: Show open tables
ro: Afișează tabele deschise

en: Show password change form
ro: Arată formularul de schimbare a parolei

en: Show phpinfo() link
ro: Afișează link-ul phpinfo()

en: Show query box
ro: Arată caseta de interogare

en: Show query history at start
ro: Arată istoricul interogărilor la pornire

en: Show search criteria
ro: Afișează criteriile de căutare

en: Show search results
ro: Afișează rezultatele căutării

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
ro: Afișează listarea server-elor ca o listă, în loc de un drop down.

en: Show slave hosts
ro: Afișează gazde sclavi

en: Show slave status
ro: Afișează stare sclav

en: Show statistics
ro: Afișează statistici

en: Show this query here again
ro: Afișează această interogare din nou aici

en: Show:
ro: Afișează:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
ro[0]: Se afişează %1$d marcaj (atât privat cât şi partajat)
ro[1]: Se afişează %1$d marcaje (atât private cât şi partajate)
ro[2]: Se afişează %1$d marcaje (atât private cât şi partajate)

en: Showing SQL query
ro: Afișare interogare SQL

en: Showing as PHP code
ro: Afișare ca cod PHP

en: Showing bookmark
ro: Afișând semn de carte

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ro: Afișează înregistrarile %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
ro: Afișează înregistrările %1s - %2s

en: Signon authentication
ro: Autentificare Signon

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ro: Similar cu tipul CHAR, dar stochează șiruri de caractere binare decât siruri de caractere non-binare

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ro: Similar cu tipul VARCHAR, dar stochează șiruri de caractere binare decât șiruri de caractere non-binare

en: Simulate query
ro: Simulează interogarea

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
ro: Din moment ce gruparea interogărilor INSERT a fost aleasă, interogările INSERT în același tabel sunt și ele grupate împreună, indiferent de datele inserate.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
ro: Fiți răbdător! Poate dura câteva secunde în funcţie de dimensiunea datelor şi numărul coloanelor tabelului.

en: Size
ro: Dimensiune

en: Skip Explain SQL
ro: Sari peste explicarea SQL

en: Skip locked tables
ro: Sari peste tabelele zăvorâte

en: Slave IO Thread not running!
ro: Thread-ul IO slave nu rulează!

en: Slave SQL Thread not running!
ro: Thread-ul SQL slave nu rulează!

en: Slave status
ro: Stare sclav

en: Slow query logging
ro: Jurnalizarea interogărilor lente

en: Slow query rate
ro: Rata interogărilor lente

en: Snap to grid
ro: Aliniere la grilă

en: Some errors have been detected on the server!
ro: Anumite erori au fost detectate pe server!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
ro: Ne pare rău, nu am putut restaura evenimentul șters.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
ro: Ne pare rău, am eșuat încercând să recuperăm rutina ștearsă.

en: Sort
ro: Sortare

en: Sort buffer size
ro: Sortare Mărime tampon

en: Sort by key
ro: Sortare după cheie

en: Sort rows
ro: Sortare (ordonare) rânduri

en: Sort:
ro: Sortare:

en: Sorting
ro: Sortare

en: Source database `%s` was not found!
ro: Baza de date `%s` nu a fost găsită!

en: Space usage
ro: Utilizare spațiu

en: Start auto refresh
ro: Pornește împrospătarea automată

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ro: Începutul

en: Statements
ro: Comenzi

en: Statements to track
ro: Declarații de urmărit

en: Static analysis:
ro: Analiză statică:

en: Status
ro: Stare

en: Step
ro: Pas

en: Stop auto refresh
ro: Oprește împrospătarea automată

en: Storage Engine
ro: Motor de stocare

en: Storage Engines
ro: Motoare de stocare

en: Structure
ro: Structură

en: Structure and data
ro: Structura și date

en: Structure for view
ro: Structură pentru vizualizare

en: Structure of table @TABLE@
ro: Structura tabelului @TABLE@

en: Structure only
ro: Numai structura

en: Structure snapshot
ro: Instantaneu al structurii

en: Su
ro: Du

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Query
ro: Trimite comanda

en: Suboptimal caching method.
ro: Metoda de folosire a memoriei cache sub nivelul optim.

en: Succeeded
ro: Reușit

en: Success
ro: Succes

en: Successfully deleted the page
ro: Pagina a fost ștearsă cu succes

en: Sum
ro: Sumă

en: Sum of grouped rows:
ro: Suma rândurilor grupate:

en: Sun
ro: Dum

en: Sunday
ro: Duminică

en: Switch to %svisual builder%s
ro: Comutați la %sconstructorul vizual%s

en: Switch to copied database
ro: Schimbă la tabela copiată

en: Switch to copied table
ro: Schimbă la tabela copiată

en: Syntax to use when inserting data
ro: Sintaxa ce va fi folosită la inserarea datelor

en: System memory
ro: Memorie sistem

en: System swap
ro: Swap sistem

en: Table
ro: Tabel

en: Table %1$s has been altered successfully.
ro: Tabelul %1$s a fost alterat cu succes.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
ro: Tabelul %1$s a fost redenumit în  %2$s.

en: Table %s already exists!
ro: Tabelul %s există deja!

en: Table %s has been copied to %s.
ro: Tabelul %s a fost copiat la %s.

en: Table %s has been emptied.
ro: Tabelul %s a fost golit.

en: Table %s has been flushed.
ro: Tabelul %s a fost curățat.

en: Table %s has been moved to %s.
ro: Tabelul %s a fost mutat la %s.

en: Table caption
ro: Captură tabel

en: Table comments
ro: Comentarii tabel

en: Table comments:
ro: Comentarii tabel:

en: Table maintenance
ro: Administrare tabel

en: Table name
ro: Denumire tabel

en: Table name template
ro: Șablon nume tabel

en: Table of contents
ro: Sumar

en: Table options
ro: Opțiuni tabel

en: Table structure for table
ro: Structura de tabel pentru tabelul

en: Table tree separator
ro: Separator arbore tabele

en: Table-specific privileges
ro: Drepturi specifice de tabele

en: Tables
ro: Tabele

en: Tables display options.
ro: Opțiuni de afișare a tabelelor.

en: Tabs
ro: Tab-uri

en: Taking you to next step…
ro: Continuați cu pasul următor…

en: Target database
ro: Baza de date țintă

en: Target database `%s` was not found!
ro: Baza de date țintă `%s` nu a fost găsită!

en: Target for quick access icon
ro: Ținta iconiței de acces rapid

en: Template was loaded.
ro: Şablonul a fost încărcat.

en: Temporary data
ro: Date temporare

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
ro: Media de tabele temporare: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică de 1 oră.

en: Textarea columns
ro: Coloane textarea

en: Textarea rows
ro: Rânduri textarea

en: Th
ro: Jo

en: Thank you for submitting this report.
ro: Mulțumim că ai trimis acest raport.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ro: Extensia %s lipsește. Vă rugăm să vă verificați configurația PHP.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
ro: Funcționalitatea %s este afectată de o eroare cunoscută, vedeți %s

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
ro: Manualul MySQL este precis numai pentru binarele (sursele) oficiale MySQL.

en: The amount of data written so far, in bytes.
ro: Cantitatea totală de date scrisă până acum, în bytes.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ro: Mărimea datelor scrise în jurnalul tranzacțiilor înaintea efectuării unei verificări. Mărimea implicită este 24MO.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ro: Cantitatea de memorie alocată pentru cache-ul jurnalului tranzacției, utilizat pentru a depozita datele jurnalului. Implicit este 16MO.

en: The backed up query was:
ro: Interogarea de rezervă era:

en: The bookmark has been deleted.
ro: Semnul de carte a fost șters.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
ro: Tamponul alocat la sortarea indexurilor MyISAM în timpul unei operațiuni REPAIR TABLE sau la crearea indexurilor cu CREATE INDEX sau ALTER TABLE.

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
ro: Memoria cache este în prezent fragmentată în procent de %s%%, o fragmentare în procent de 100%% înseamnă că memoria cache a interogărilor este o alocare alternativă de blocuri libere și utilizate. Această valoare ar trebui să fie sub 20%%.

en: The central list of columns for the current database is empty.
ro: Lista centrală de coloane pentru baza de date curentă este goală.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
ro: Fișierul de configurare necesită o frază de acces secretă (blowfish_secret).

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
ro: Extensia curl nu a fost gasită iar allow_url_fopen este dezactivat. Din această cauză unele funcții, cum ar fi raportarea de erori sau verificarea versiunii, sunt dezactivate.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
ro: Rata curenta de acțiune a metodei de păstrare în memoria cache a interogărilor %s%% este sub 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
ro: Raportul curent dintre memoria cache liberă a interogărilor și memoria cache totală a interogărilor este %s%%. Ar trebui să fie peste 80%%

en: The database name is empty!
ro: Numele bazei de date nu este completat!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
ro: Numele bazei de date nu este cunoscut pentru această interogare în log-urile server-ului.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ro: Mărimea pointerului implicit (în octeți), care este folosit de CREATE TABLE pentru tabelele MyISAM atunci cînd nu este specificată nici o opțiune MAX_ROWS.

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ro: Definiția unei funcții stocate trebuie să conțină o declarație RETURN!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
ro: Directorul stabilit pentru încărcare nu poate fi găsit.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ro: Fișierul care este uploadat este probabil mai mare decât mărimea maximă permisă sau acesta este un bug cunoscut în browser-ele bazate pe webkit (Safari, Google Chrome, Arora etc.).

en: The file is being processed, please be patient.
ro: Fișierul este procesat, vă rugăm să aveți răbdare.

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
ro: Primul pas de normalizare este complet pentru tabela '%s'.

en: The following actions will be performed:
ro: Vor fi efectuate următoarele acţiuni:

en: The following query has failed: "%s"
ro: Următoarea interogare a eșuat: "%s"

en: The host name is empty!
ro: Câmpul nume gazdă nu a fost completat!

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
ro: Indecșii %1$s și %2$s par a fi egali și unul din ei poate fi șters.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
ro: Dimensiunea maximă a setului rezultat în memoria cache de interogare este implicit de 1 MiB.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ro: Mărimea maximă a unui fișier jurnal de date. Valoarea implicită este 64MB. PBXT poate crea maxim 32000 de jurnale de date, care sunt folosite de toate tabelele. Prin urmare, valoarea acestei variabile poate fi marită pentru a mări cantitatea totală de date care pot fi stocate în baza de date.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ro: Mărimea maximă pentru fișierul temporar, permisă în MySQL în timpul recreării unui index MyISAM (în timpul operațiunilor REPAIR TABLE, ALTER TABLE, sau LOAD DATA INFILE).

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ro: Nu s-a găsit extensia PHP mbstring și se pare că folosiți un set de charactere multi-octet. Fără extensia mbstring, phpMyAdmin nu poate diviza șirurile de caractere corect, fapt ce poate duce la rezultate neașteptate.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ro: Regimul de recuperare automată a tabelelor MyISAM deteriorate, stabilit prin opțiunea startup --myisam-recover server.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ro: Numele cheii primare trebuie să fie "PRIMARY"!

en: The number of cache hits.
ro: Numărul de nimeriri în cache.

en: The number of currently open connections.
ro: Numărul de conexiuni deschise momentan.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ro: The number of doublewrite writes that have been performed and the number of pages that have been written for this purpose.

en: The number of free pages.
ro: Numărul de pagini libere.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ro: The number of fsyncs writes done to the log file.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ro: Numărul de tabele temporare create automat în memorie de căter server în timpul execuției de interogări.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ro: Numărul de pagini conținînd date (curate sau murdare).

en: The number of pages created.
ro: Numărul de pagini create.

en: The number of pages currently dirty.
ro: Numărul de pagini actualmente murdare.

en: The number of pages read.
ro: Numărul de pagini citite.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ro: The number of doublewrite writes that have been performed and the number of pages that have been written for this purpose.

en: The number of pages written.
ro: Numărul de pagini scrise.

en: The number of queries added to the cache.
ro: Numărul de interogări adăugate la cache.

en: The number of queries registered in the cache.
ro: Numărul de interogări înregistrate în cache.

en: The number of requests to insert a row in a table.
ro: Numărul de cereri de a insera un rând într-un tabel.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ro: Numărul de rânduri citite din tabelele InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ro: Numărul de rânduri actualizate în tabelele InnoDB.

en: The number of sorted rows.
ro: Numărul de rânduri sortate.

en: The number of tables that are open.
ro: Numărul de tabele ce sînt deschise.

en: The password for %s was changed successfully.
ro: Parola pentru %s a fost schimbată cu succes.

en: The password is empty!
ro: Câmpul parolă nu a fost completat!

en: The passwords aren't the same!
ro: Parolele nu coincid!

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ro: Salvarea setărilor phpMyAdmin a fost dezactivată. Pentru a afla de ce, click %saici%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ro: Configurarea stocării setărilor phpMyAdmin nu a fost finalizată, unele din funcțiile avansate au fost dezactivate. %sAflă de ce%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
ro: Afişarea poate fi modificată trăgând de colțul din dreapta jos.

en: The primary key has been dropped.
ro: Cheia primară a fost aruncată.

en: The privileges were reloaded successfully.
ro: Drepturile au fost reîncarcate cu succes.

en: The profile has been updated.
ro: Profilul a fost actualizat.

en: The query cache is considerably fragmented.
ro: Memoria cache a interogărilor este fragmentată într-o proporție considerabilă.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
ro: Opțiunea de păstrare în memoria cache a interogărilor MySQL este activata și serverul primește %d interogări pe secundă. Această regulă se activează dacă există mai mult de 100 de interogări pe secundă.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
ro: Păstrarea în memoria cache a interogărilor se știe că îmbunătățește performanța dacă este configurată corect. Această opțiune poate fi activată prin setarea parametrului {query_cache_size} cu o valoare de 2 MiB și prin setarea parametrului {query_cache_type} cu valoarea 'ON'. <b>Notă:</b> Dacă utilizați memcached, ignorați această recomandare.

en: The query cache is not enabled.
ro: Pastrarea in memoria cache a interogărilor nu este activată.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
ro: Dimensiunea memoriei cache a interogărilor depășește 128 MiB. Dimensiunile mari ale memoriei cache a interogărilor poate provoca încărcări semnificative deoarece este necesar un efort suplimentar pentru a întreține memoria cache.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
ro: Raportul dintre interogările eliminate și cele inserate este %s%%. Cu cât această valoare este mai mica cu atât este mai bine (Limita de activare a regulilor este: 0,1%%)

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
ro: Pagina solicitată nu a fost găsită în istorie, este posibil ca acesta să fi expirat.

en: The row has been deleted.
ro: Înregistrarea a fost ștearsă.

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
ro: Cheia de acces din fişierul de configurare (blowfish_secret) este prea scurtă.

en: The selected user was not found in the privilege table.
ro: Utilizatorul selectat nu a fost găsit în tabelul de drepturi.

en: The selected users have been deleted successfully.
ro: Utilizatorii selectați au fost eliminați.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
ro: Server-ul nu răspunde (sau soclul serverului MySQL local nu este configurat corect).

en: The server is not responding.
ro: Serverul nu răspunde.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ro: Dimensiunea unui log de tranzacții înainte de rollover și un nou log este creat. Valoarea implicită este de 16MB.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ro: Dimensiunea tamponului global pentru jurnale de tranzacții (engine-ul alocă 2 tampoane de această dimensiune).Implicit este de 1MB.

en: The table name is empty!
ro: Denumirea tabelului e goală!

en: The total number of blocks in the query cache.
ro: Numărul total de blocuri în cache-ul interogării.

en: The total number of data reads.
ro: Numărul total de citiri de date.

en: The total number of data writes.
ro: Numărul total de scrieri de date.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ro: Fișierul încărcat depășește directiva MAX_FILE_SIZE specificată în formularul HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ro: Fișierul încărcat depășește condiția upload_max_filesize din php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ro: Fișierul a fost încărcat numai parțial.

en: The user %s already exists!
ro: Utilizatorul %s există deja!

en: The user name is empty!
ro: Câmpul nume de utilizator nu a fost completat!

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ro: Serverul web nu are drepturile necesare pentru a salva fișierul %s.

en: Theme
ro: Temă

en: Theme %s not found!
ro: Tema %s nu a fost găsită!

en: Theme path not found for theme %s!
ro: Calea temei nu a fost găsită pentru tema %s!

en: Theme:
ro: Temă:

en: There are lots of rows being sorted.
ro: Există o mulțime de rânduri sortate.

en: There are no events to display.
ro: Nu există evenimente de afișat.

en: There are no favorite tables.
ro: Nu există tabele favorite.

en: There are no files to upload!
ro: Nu sunt fișiere pentru încărcare!

en: There are no recent tables.
ro: Nu există tabele recente.

en: There are no routines to display.
ro: Nu există rutine de afișat.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ro: Nu există informații detaliate de stare disponibile pentru motorul de stocare.

en: Third step of normalization (3NF)
ro: Al treilea pas de normalizare (3NF)

en: This Host
ro: Această gazdă

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ro: Acest server MySQL nu susține motorul de stocare %s.

en: This action may change some of the columns definition.<br/>Are you sure you want to continue?
ro: Această acţiune poate modifica definiţia anumitor coloane.<br/>Sunteţi sigur că doriţi să continuaţi?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
ro: Această coloana afișează numărul de interogări identice grupate împreună. Totuși, doar interogarea SQL a fost folosită ca criteriu de grupare, așa că celelalte atribute ale interogărilor, cum ar fi timpul de pornire, pot fi diferite.

en: This feature is not supported by your web browser
ro: Această facilitate nu este suportată de browser-ul dumneavoastră web

en: This field is required
ro: Acest câmp este necesar

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ro: Aceasta este memoria alocată cache-ului pentru index. Valoarea default este 32MB. Memoria alocată aici este folosită doar pentru cache-uirea paginilor index.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
ro: Aceasta poate fi cauzată de o valoare scăzuta a parametrului {query_cache_limit}. Golirea (ștergerea) memoria cache a interogărilor v-ar putea ajuta, de asemenea.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ro: Această operație poate dura mult timp. Continuați oricum?

en: This plugin does not support compressed imports!
ro: Modulul opțional nu suportă importuri comprimate!

en: This server is configured as master in a replication process.
ro: Acest server este configurat ca master într-un proces de replicare.

en: This server is not configured as master in a replication process. Would you like to <a href="%s">configure</a> it?
ro: Acest server nu este configurat ca master într-un proces de replicare. Doriți să îl <a href="%s">configurați</a>?

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
ro: Această setare este dezactivată, nu va fi aplicată la configurarea dumneavoastră.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
ro: Acest tabel nu coține o coloană unică. Funcțiile legate de editare grid, checkbox, sau link-urile de Editare, Copiere si Ștergere pot să nu funcționeze după salvare.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ro: Această vedere are minim acest număr de rânduri. Vedeți %sdocumentation%s.

en: Thread %s was successfully killed.
ro: Firul de execuție %s a fost oprit cu succes.

en: Threads
ro: Fire

en: Thu
ro: Joi

en: Thursday
ro: Joi

en: TiB
ro: TiO

en: Time
ro: Timp

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
ro: Pentru a mări, selectaţi o secţiune cu mouse-ul.

en: Today
ro: Astăzi

en: Toggle small/big
ro: Comutare mare/mică

en: Too many error messages, some are not displayed.
ro: Prea multe mesaje de eroare, unele nu sunt afișate.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ro: Prea multe sortări cauzează crearea de tabele temporare.

en: Total memory
ro: Memorie totală

en: Total time:
ro: Timp total:

en: Track table
ro: Monitorizează tabel

en: Track view
ro: Vedere de monitorizare

en: Tracked tables
ro: Tabele monitorizate

en: Tracking
ro: Urmărire

en: Tracking data deleted successfully.
ro: Înregistrările de monitorizare au fost șterse.

en: Tracking is active.
ro: Monitorizarea este activată.

en: Tracking is not active.
ro: Monitorizarea nu este activată.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ro: Urmărirea modificărilor făcute în baza de date. Necesită depozitarea configurației phpMyAdmin.

en: Tracking report
ro: Raport de monitorizare

en: Traffic
ro: Trafic

en: Transaction buffer size
ro: Dimensiune tampon tranzacție

en: Transaction coordinator
ro: Coordonator tranzacție

en: Triggers
ro: Declanșatori

en: Truncate Shown Queries
ro: Truncare comenzi afișate

en: Tu
ro: Ma

en: Tue
ro: Mar

en: Tuesday
ro: Marți

en: Type
ro: Tip

en: UI preferences table
ro: Preferințele Interfeței cu Utilizatorul ale tabelului

en: Unable to connect to master %s.
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea la master %s.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
ro: Nu s-a putut citi poziția jurnalului master. Posibilă eroare de permisiuni pe master.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
ro: Caracter neașteptat pe linia %1$s. Aşteptam tab, dar am găsit "%2$s".

en: Unexpected characters on line %s.
ro: Caractere neaşteptate pe linia %s.

en: Unique
ro: Unic

en: Unit
ro: Unitate

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown error in file upload.
ro: Eroare necunoscută la încărcarea fișierului.

en: Unknown table status:
ro: Stare tabel necunoscută:

en: Unlink from main panel
ro: Deconectarea de la panoul principal

en: Untracked tables
ro: Tabele fără monitorizare

en: Update Query
ro: Reînnoire comandă

en: Update bookmark
ro: Actualizare semn de carte

en: Updated
ro: Actualizat

en: Use Host Table
ro: Utilizare tabel gazde

en: Use LOCAL keyword
ro: Folosește cuvîntul-cheie LOCAL

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ro: Folosește OpenStreetMap ca strat de bază

en: Use SSL
ro: Utilizează SSL

en: Use Tables
ro: Utilizare tabele

en: Use database search
ro: Folosiți căutarea în baza de date

en: Use delayed inserts
ro: Folosește inserări întîrziate

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
ro: Utilizați hexazecimale pentru BINARY & BLOB

en: Use ignore inserts
ro: Utilizați ignorare inserări

en: Use regular expression
ro: Utilizați o expresie regulată

en: Use text field
ro: Utilizare câmp text

en: Use this column to label each point
ro: Foloseşte această coloana pentru a eticheta fiecare punct

en: Use this value
ro: Folosește această valoare

en: Used memory
ro: Memorie folosită

en: Used variable / formula
ro: Variabilă / formulă folosită

en: User
ro: Utilizator

en: User for config auth
ro: Utilizator pentru „config auth”

en: User name
ro: Nume utilizator

en: User preferences storage table
ro: Tabelul de stocare a preferințelor utilizatorului

en: User:
ro: Utilizator:

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users cannot set a higher value
ro: Utilizatorii nu pot seta o valoare mai mare

en: Users having access to "%s"
ro: Utilizatorul are acces la "%s"

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
ro: Se folosește semnul de carte „%s” ca interogare de răsfoire implicită.

en: VIEW name
ro: Denumire VIZIUNE

en: Value
ro: Valoare

en: Value for the column "%s"
ro: Valoare pentru coloana „%s”

en: Value must be equal or lower than %s!
ro: Valoarea trebuie să fie egală sau mai mică decât %s!

en: Values for a new column
ro: Valori pentru o coloană nouă

en: Values for column %s
ro: Valori pentru coloana %s

en: Variable
ro: Variabil

en: Variables
ro: Variabile

en: Verbose name of this server
ro: Numele "verbose" al acestui server

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
ro: Versiunea %1$s pentru tabelele selectate a fost creată, monitorizarea este activă.

en: Version check
ro: Verificarea versiunii

en: Version information
ro: Informații despre versiune

en: Version information:
ro: Informații despre versiune:

en: Versions
ro: Versiuni

en: View
ro: Vizualizare

en: View dump (schema) of database
ro: Vizualizarea schemei bazei de date

en: View dump (schema) of databases
ro: Vizualizarea schemei bazei de date

en: View dump (schema) of table
ro: Vizualizarea schemei tabelului

en: View only
ro: Numai vizualizare

en: Visualize GIS data
ro: Vizualizarea datelor GIS

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
ro: Avertisment: o formă din această pagină are mai mult de %d câmpuri. La trimiterea datelor, unele câmpuri pot fi ignorate datorită configurației max_input_vars.

en: Warnings
ro: Avertismente

en: We
ro: Mi

en: Web server
ro: Server web

en: Wed
ro: Mie

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welcome to %s
ro: Bine ați venit la %s

en: Well Known Binary
ro: Binar Bine Cunoscut

en: Well Known Text
ro: Text Bine Cunoscut

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ro: Când tabela Host este folosită, acest câmp este ignorat și valorile din tabela Host sunt folosite în schimb.

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ro: Dacă o declarație DROP DATABASE IF EXISTS va fi adăugată ca prima linie la jurnal când se creează o bază de date.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ro: Dacă o declarație DROP DATABASE IF EXISTS va fi adăugată ca prima linie la jurnal când se creează un tabel.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ro: Dacă o declarație DROP VIEW IF EXISTS va fi adăugată ca prima linie la jurnal când se creează un view.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ro: Dacă mecanismul de urmărire creează versiuni pentru tabele și vizualizări în mod automat.

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
ro: În timpul solicitării datelor noi de tip diagramă serverul a returnat un răspuns invalid. Acest lucru este cel mai probabil din cauză că a expirat sesiunea. Reîncărcarea paginii şi reautentificarea ar trebui să ajute.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
ro: Metacaracterele _ și % trebuiesc însoțite de \ pentru a le aplica.

en: With selected:
ro: Cele bifate:

en: Wk
ro: Săpt

en: Words are separated by a space character (" ").
ro: Cuvinte despărțite de un spațiu (" ").

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
ro: Cuvinte sau valori de căutat (metacaracter: "%"):

en: Write requests
ro: Cereri de scriere

en: Write waits
ro: Scrierea așteaptă

en: Write waits in %
ro: Scrierea așteaptă în %

en: Wrong data
ro: Date greșite

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
ro: Permisiuni greșite asupra fișierului de configurare, acesta nu ar trebui să aibă permisiuni de scriere pentru oricine!

en: Wrong username/password. Access denied.
ro: Nume de utilizator/parolă incorecte. Accesul interzis.

en: X Values
ro: Valori X

en: X-Axis:
ro: Axa X:

en: Y Values
ro: Valori Y

en: YES
ro: DA

[ctx: Year suffix]
en: none
ro: Nici unul(a)

en: Yes
ro: Da

en: You allow for connecting to the server without a password.
ro: Permiteţi conectarea la server fără o parolă.

en: You are about to DESTROY a complete database!
ro: Sunteți pe cale să DISTRUGEȚI o întreagă bază de date!

en: You are about to DESTROY a complete table!
ro: Sunteți pe cale să DISTRUGEȚI un întreg tabel!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ro: Sunteți pe cale să TRUNCHIAȚI un întreg tabel!

en: You are using PHP's deprecated 'mysql' extension, which is not capable of handling multi queries. [strong]The execution of some stored routines may fail![/strong] Please use the improved 'mysqli' extension to avoid any problems.
ro: Folosiți extensia învechită 'mysql' a PHP, care nu este capabilă să manipuleze interogări multiple. [strong]Execuția unor rutine stocate poate eșua![/strong] Vă rugăm să folosiți extensia îmbunătățită 'mysqli' pentru a evita orice problemă.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple slaves.
ro: Folosiți metoda de păstrare în memoria cache a interogărilor MySQL prin creșterea traficului destul de mult pe baza de date. Ar putea merita sa aveți în vedere utilizarea opțiunii <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> în locul păstrare în memoria cache a interogărilor MySQL, mai ales dacă aveți mai multe instanțe.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
ro: Utilizaţi serverul demo. Puteţi face orice aici, dar vă rugăm să nu schimbaţi root, devian-sys-maint sau utilizatorii pma. Mai multe informaţii sunt disponibile at %s.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ro: Ați încercat să încărcați un fișier cu compresie nesuportată (%s). Fie suportul pentru aceasta nu este implementat, fie este dezactivat de configurația dumneavoastră.

en: You can also edit most values<br />by clicking directly on them.
ro: De asemenea puteți edita majoritatea valorile<br />făcând click direct pe acestea.

en: You can also edit most values<br />by double-clicking directly on them.
ro: De asemenea puteți edita majoritatea valorilor<br/>făcând dublu-click direct pe acestea.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ro: Puteți introduce adresă gazdă/IP și port separate de spațiu.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ro: Nu puteți modifica aceste variabile. Autentificați-vă ca root sau contactați administratorul bazei de date.

en: You do not have InnoDB enabled.
ro: Nu aveţi InnoDB activat.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ro: Nu dețineți drepturi de acces pentru a vă afla aici!

en: You have added a new user.
ro: Ați adăugat un nou utilizator.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ro: Ați editat unele date și acestea nu au fost salvate. Sigur vreți să părăsiți această pagină fără să salvați datele?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ro: Ați activat mbstring.func_overload în configurația PHP. Această opțiune nu este compatibilă cu phpMyAdmin și poate duce la deteriorarea unor date!

en: You have no saved settings!
ro: Nu aveți setări salvate!

en: You have revoked the privileges for %s.
ro: Drepturile tale au fost revocate pentru %s.

en: You have to choose at least one column to display!
ro: Trebuie să alegeți cel puțin o coloană pentru afișare!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ro: Există modificări nesalvateș; sigur vreți să părăsiți această pagină?

en: You have updated the privileges for %s.
ro: Ați actualizat privilegiile pentru %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
ro: Nu ați salvat schimbarile în așezare. Ele vor fi pierdute dacă nu le salvați. Doriți să continuați?

en: You may want to refresh the page.
ro: Este posibil să doriți reîncărcați pagina.

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
ro: Ați putea dori să creșteți valoarea parametrului {query_cache_size}, cu toate acestea țineți minte că efortul de întreținere a memoriei cache este probabil să crească proporțional cu dimensiunea sa, asa că faceți acest lucru în incremente mici și monitorizați rezultatele.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
ro: Trebuie să introduceți un nume și un tip pentru fiecare parametru al rutinei.

en: You must provide a routine definition.
ro: Trebuie să introduceți o definiție a rutinei.

en: You must provide a valid execution time for the event.
ro: Trebuie să introduceți un timp valid de execuție pentru eveniment.

en: You must provide a valid interval value for the event.
ro: Trebuie să introduceți o valoare internă validă pentru eveniment.

en: You must provide a valid return type for the routine.
ro: Rutina trebuie să întoarcă un tip valid.

en: You must provide a valid type for the event.
ro: Trebuie să introduceți un tip valid pentru eveniment.

en: You must provide an event definition.
ro: Trebuie să introduceți o definiție pentru eveniment.

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
ro: Trebuie să oferiți lungime/valori pentru parametrii de tipul ENUM, SET, VARCHAR și VARBINARY ai rutinei.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
ro: Motivul probabil pentru aceasta este că nu ați creat un fișier de configurare. Puteți folosi %1$s vrăjitorul de setări %2$s pentru a crea un astfel de fișier.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
ro: Probabil ați încercat să încărcați un fișier prea mare. Faceți referire la %sdocumentație%s pentru căi de ocolire a acestei limite.

en: You should upgrade to %s %s or later.
ro: Ar trebui sa reactualizati serverul %s %s la o versiune mai noua.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ro: Buffer-ul pentru InnoDB este destul de mic.

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ro: Parametrul PHP [a@https://secure.php.net/manual/ro/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] este mai mic decât validitatea unui cookie configurat în phpMyAdmin, din această cauză sesiunea dumneavoastră ar putea expira mai devreme decât este configurat în phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
ro: Comanda SQL a fost executată cu succes.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
ro: Exportul este incomplet din cauza timpului de executie redus al PHP!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
ro: Capacitatea de memorie depășește 3 GiB (presupunând că serverul de bază de date este pe server-ul, PC-ul, propriu), așa că este posibil ca MySQL sa nu poată accesa toată memoria RAM a sistemului. Ați putea lua în considerare instalarea versiunii de MySQL pe 64 de biți.

en: active
ro: activ

en: all words
ro: toate cuvintele

en: and then
ro: și apoi

en: as regular expression
ro: ca o expresie

en: at least one of the words
ro: cel puțin unul dintre cuvinte

en: both of the above
ro: ambele de mai sus

en: calendar-month-year
ro: calendar-lună-an

en: cancel
ro: anulează

en: complete inserts
ro: inserări complete

en: concurrent_insert is set to 0
ro: concurrent_insert este setat cu 0

en: data
ro: date

en: database-specific
ro: specific bazei de date

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ro: Dată şi oră

en: dynamic
ro: dinamic

en: extended inserts
ro: inserări extinse

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
ro: Descriere

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ro: general_log și slow_query_log sînt activate.

en: general_log is enabled.
ro: general_log e activat.

en: in use
ro: în uz

en: key
ro: cheie

en: log_output is not set to TABLE.
ro: log_output nu e stabilit la TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
ro: log_output e stabilit la TABLE.

en: long_query_time is set to %d second(s).
ro: long_query_time e stabilit la %d secunde.

en: maximum %s
ro: maxim %s

en: neither of the above
ro: niciuna din cele de mai sus

en: no description
ro: Nu există descriere

en: not OK
ro: Nu este bine

en: not active
ro: inactiv

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ro: tip numeric

en: pages
ro: pagini

en: partitioned
ro: partiționat

en: per day
ro: pe zi

en: per hour
ro: pe oră

en: per minute
ro: pe minut

en: per second
ro: pe secundă

en: phpMyAdmin Demo Server
ro: Server Demo phpMyAdmin

en: phpMyAdmin documentation
ro: Documentație phpMyAdmin

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ro: phpMyAdmin a încercat să se conecteze la serverul MySQL, dar acesta a respins conexiunea. Verificați numele hostului, utilizatorul și parola în fișierul de configurare și asigurați-vă că ele corespund informațiilor furnizate de administratorul serverului MySQL.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
ro: phpMyAdmin n-a reusit sa opreasca firul de executie %s.  Probabil a fost deja oprit.

en: possible exploit
ro: potenţială vulnerabilitate

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
ro: valoarea parametrului query_cache_limit este setata la 1 MiB

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
ro: parametrul query_cache_size este setat cu valoarea 0 sau parametrul query_cache_type este setat cu valoarea 'OFF'

en: routine
ro: rutină

en: shared
ro: comun

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ro: slow_query_log și general_log sînt dezactivate.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
ro: slow_query_log este activat, dar serverul înregistrează în jurnal doar interogările ce durează mai mult de %d secunde. Este recomandat să stabiliți long_query_time la 0-2 secunde, în funcție de sistemul dumneavoastră.

en: slow_query_log is enabled.
ro: slow_query_log e activat.

[ctx: spatial types]
en: Spatial
ro: Spaţial

[ctx: string types]
en: String
ro: Şir de caractere

en: structure
ro: structură

en: structure and data
ro: structură și date

en: subquery
ro: subinterogare

en: take it
ro: alege

en: the exact phrase
ro: fraza exactă

en: unavailable
ro: indisponibil

en: unknown
ro: necunoscut

en: up to date
ro: la zi

en: use this for future exports
ro: folosiți pentru viitoare exportări

en: wildcard
ro: Metacaracter

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ro: … șterge cel vechi din tabelul de utilizatori și reîncarcă privilegiile.

en: … delete the old one from the user tables.
ro: … șterge cel vechi din tabelul de utilizatori.

en: … keep the old one.
ro: … menține cel vechi.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ro: …revocă toate privilegiile active de la utilizatorul vechi și șterge-l după aceea.
