Coupon Affiliates for WooCommerce - en to ru_RU translation catalogue (1425 entries)

en:  / Product
ru_RU:  / Продукт

en: "Account Number" Field Label
ru_RU: Метка поля номера счета

en: "Coupon Affiliate" User Role
ru_RU: Роль пользователя "Купон Партнер"

en: "How did you hear about us?" Field
ru_RU: — Как вы узнали о нас? Поле

en: "How will you promote us?" Field
ru_RU: «Как вы будете продвигать нас?» Поле

en: "My Account" Menu Link
ru_RU: Ссылка на меню "Моя учетная запись"

en: "Network" Tab Text
ru_RU: Текст вкладки "Сеть"

en: "Payee Name" Field Label
ru_RU: Метка поля имени получателя платежа

en: "Referral URL" Tab
ru_RU: Вкладка "Реферальный URL"

en: "Sort Code" Field Label
ru_RU: Сортировка кода метки поля

en: "Sub-Affiliates" Tab Text
ru_RU: Текст вкладки "Субпартнеры"

en: "Website" Field
ru_RU: Поле веб-сайта

en: % Change
ru_RU: % Изменение

en: (1) Add the shortcode [couponaffiliates] to a frontend page (click the button below to generate automatically).
ru_RU: (1) Добавьте шорткод [купоны] на страницу фронтенда (нажмите кнопку ниже, чтобы генерировать автоматически).

en: (2) As an admin, you will see a full list of dashboard URLs to share with affiliates on the
ru_RU: (2) Как администратор, вы увидите полный список уникальных URL-адресов страниц купонов, которыми можно поделиться с аффилированными лицами на

en: (3) You can assign/link users to coupons so they can access their coupons affiliate dashboard directly, without needing the unique link.
ru_RU: (3) Вы можете назначать / связывать пользователей с купонами, чтобы они могли получить доступ к своей партнерской панели купонов напрямую, без необходимости уникальной ссылки.

en: (4) Customise the plugin on the
ru_RU: (4) Настройте плагин на

en: (4) Customise the settings on this page below, and view the 'How To Use' tab for more help on getting started.
ru_RU: (4) Настройте настройки на этой странице ниже и просмотрите вкладку «Как использовать» для получения дополнительной помощи по началу работы.

en: (5) To view our plugin setup guide
ru_RU: (5) Чтобы просмотреть наше руководство по настройке плагина

en: (5) To view our step-by-step setup guide
ru_RU: (5) Чтобы просмотреть наше пошаговое руководство по настройке

en: (Admin) Activity Log
ru_RU: (Администратор) Журнал действий

en: (Admin) WooCommerce Orders "Affiliate Info" Sections
ru_RU: (Администратор) Разделы WooCommerce Заказы "Информация о партнерах"

en: (Custom discounts include negative fees, store credit, and discounts added by other plugins.)
ru_RU: (Пользовательские скидки включают отрицательные сборы, кредит магазина и скидки, добавленные другими плагинами.)

en: (Custom) 3rd Party Wallet Plugin Integrations
ru_RU: (Пользовательский) Интеграция плагинов кошелька 3-й стороны

en: (Free) Built-in Store Credit & Wallet System
ru_RU: (Бесплатно) Встроенная система кредитов и кошельков в магазине

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from email and name may be overridden.)
ru_RU: (Если вы используете подключаемый модуль ПОЧТОВОГО SMTP, адреса электронной почты и имя from могут быть переопределены.)

en: (If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
ru_RU: (Если вы оставите без флажка, он останется прежним, в случае, если была заработана какая-либо новая комиссия с момента открытия этой страницы.)

en: (Integration)
ru_RU: (Интеграция)

en: (MLA) Multi-Level Affiliates
ru_RU: (ОМС) Многоуровневые партнеры

en: (MLA) New Sub-Affiliate Referral
ru_RU: (ОМС) Новый субпартнерский реферал

en: (Only applies to coupons that have an affiliate user assigned to them.)
ru_RU: (Применяется только к купонам, которым назначен аффилированный пользователь.)

en: (Required)
ru_RU: (Обязательно)

en: (Start typing username, then select from the options.)
ru_RU: (Начните вводить имя пользователя, затем выберите один из вариантов.)

en: (The page that has the [couponaffiliates-mla] shortcode on.)
ru_RU: (Страница, на которой есть шорткод [couponaffiliates-mla].)

en: (The page that has the [couponaffiliates-register] shortcode on.)
ru_RU: (Страница с шорткодом [couponaffiliates-register].)

en: (The page that has the [couponaffiliates] shortcode on.)
ru_RU: (Страница, на которую включен шорткод [купонафилиаты].)

en: (This is saved as meta data "wcusage_currency_conversion" for the order.)
ru_RU: (Это сохраняется как метаданные "wcusage_currency_conversion" для заказа.)

en: - No Campaign -
ru_RU: - Нет кампании -

en: <br/><i>Custom date to begin displaying past coupon data. Leave empty to show full history.</i>
ru_RU: <br/><i>Пользовательская дата начала отображения прошлых данных купона. Оставьте пустым, чтобы отобразить полную историю.</i>

en: <span class="dashicons dashicons-star-filled" style="font-size: 17px; color: green;"></span> PRO Modules
ru_RU: <span class="dashicons dashicons-star-filled" style="font-size: 17px; color: green;"></span> Модули PRO

en: <strong>Check this to confirm you would like to update the "Unpaid Commission" and "Pending Payments" to the above.</strong><br/>(If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
ru_RU: <strong>Проверьте это, чтобы подтвердить, что вы хотите обновить «Неоплаченную комиссию» до вышеуказанных </strong><br/> (Если вы оставите без флажка, он останется прежним, в случае, если была заработана какая-либо новая комиссия с момента открытия этой страницы.)

en: A custom "manual" payment method of your choice.
ru_RU: Пользовательский «ручной» способ оплаты по вашему выбору.

en: A direct bank transfer payment method (paid manually).
ru_RU: Способ оплаты прямым банковским переводом (оплачивается вручную).

en: A login form will be displayed on the affiliate dashboard for users to login to their account, and directly access their dashboard without needing to use the unique link.
ru_RU: Форма входа будет отображаться на панели управления партнеров, чтобы пользователи могли войти в свою учетную запись и напрямую получить доступ к своей панели инструментов без необходимости использовать уникальную ссылку.

en: A new "creatives" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying these creatives, including a HTML code for them to copy and paste, to show the banner on their own site (with the referral link).
ru_RU: Новая вкладка «Креативы» будет показана в партнерской панели, отображающей эти креативы, включая HTML-код для их копирования и вставки, чтобы показать баннер на своем собственном сайте (с реферальной ссылкой).

en: A payout request will only be requested automatically if:
ru_RU: Запрос на выплату будет запрошен автоматически только в том случае, если:

en: A shortlink will only be created once for the same URL. A shortlink can also only be created if the URL is pointing to this website
ru_RU: Короткая ссылка будет создана только один раз для того же URL-адреса. Короткая ссылка также может быть создана только в том случае, если она указывает на этот веб-сайт.

en: A user has not yet been assigned to this coupon. (This message is only visible to admins.)
ru_RU: Пользователь еще не назначен этому купону. (Это сообщение видно только администраторам.)

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL.
ru_RU: Возможность связать целевую страницу с партнерским купоном, который затем будет работать так же, как реферальный URL.

en: Accept
ru_RU: Принимать

en: Accept Application
ru_RU: Принять заявку

en: Accept and decline affiliate registrations submitted via the affiliate registration form.
ru_RU: Принимать и отклонять регистрацию партнера, представленную через форму регистрации партнера.

en: Accept or decline direct link tracking domains for affiliates.
ru_RU: Принимать или отклонять домены отслеживания прямых ссылок для аффилированных лиц.

en: Acceptance Field
ru_RU: Поле принятия

en: Accepted
ru_RU: Принятый

en: Accepted Affiliate User Role
ru_RU: Принятая партнерская роль пользователя

en: Access to unlimited date range, export to excel, and date comparison features on the admin reports.
ru_RU: Доступ к неограниченному диапазону дат, экспорту в Excel и функциям сравнения дат в отчетах администратора.

en: Account Details
ru_RU: Реквизиты счета

en: Account Email
ru_RU: Адрес электронной почты учетной запис

en: Account ID
ru_RU: Идентификатор учетной записи

en: Account Type:
ru_RU: Тип счета:

en: Account Verified
ru_RU: Аккаунт верифицирован

en: Action
ru_RU: Действие

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Active
ru_RU: Активный

en: Activity Log
ru_RU: Журнал действий

en: Add Domain
ru_RU: Добавить домен

en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Affiliate
ru_RU: Добавить нового партнера

en: Add New Affiliate Registration:
ru_RU: Добавить новую партнерскую регистрацию:

en: Add New Domain
ru_RU: Добавить новый домен

en: Add New Domain:
ru_RU: Добавить новый домен:

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to automatically generate a QR code for their referral link.
ru_RU: Добавьте кнопку на вкладку URL-адреса рефералов, чтобы позволить аффилированным пользователям автоматически генерировать QR-код для своей реферальной ссылки.

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to generate a short URL for their referral link automatically.
ru_RU: Добавьте кнопку на вкладку URL-адрес реферала, чтобы позволить аффилированным пользователям автоматически генерировать короткий URL-адрес для своей реферальной ссылки.

en: Add an "Affiliate" menu link to the "My Account" page.
ru_RU: Добавьте ссылку меню "Партнер" на страницу "Мой аккаунт".

en: Add social sharing buttons to the referral URL tab, so affiliates can instantly share their generated referral link.
ru_RU: Добавьте кнопки социального обмена на вкладку URL-адреса рефералов, чтобы партнеры могли мгновенно поделиться своей сгенерированной реферальной ссылкой.

en: Add to Blacklist
ru_RU: Добавить в черный список

en: Additional Email Addresses: (Separate with Comma)
ru_RU: Дополнительные адреса электронной почты: (Отдельно с запятой)

en: Address Line 1
ru_RU: Адресная строка 1

en: Address Line 2
ru_RU: Адресная строка 2

en: Address Line 3
ru_RU: Адресная строка 3

en: Address Line 3 (City/State/ZIP)
ru_RU: Адресная строка 3 (город/штат/ZIP)

en: Admin Permissions
ru_RU: Разрешения администратора

en: Admin Quicklinks
ru_RU: Быстрые ссылки администратора

en: Admin Reports
ru_RU: Отчеты администратора

en: Admin Reports & Analytics
ru_RU: Административные отчеты и аналитика

en: Admin notice: Please enable your preferred payout methods in the plugin settings, under the "Payouts" tab.
ru_RU: Примечание администратора: Пожалуйста, включите предпочтительные способы выплат в настройках плагина на вкладке «Выплаты».

en: Administrator
ru_RU: Администратор

en: Advanced Admin Reports
ru_RU: Расширенные отчеты администратора

en: Advanced Calculation Settings
ru_RU: Дополнительные настройки вычислений

en: Advanced Registration Features
ru_RU: Расширенные функции регистрации

en: Affiiliate Info not available.
ru_RU: Информация об аффилиате недоступна.

en: Affiliate
ru_RU: Филиал

en: Affiliate Account Login Details
ru_RU: Данные для входа в партнерский счет

en: Affiliate Application Accepted
ru_RU: Партнерская заявка принята

en: Affiliate Application Accepted!
ru_RU: Партнерская заявка принята!

en: Affiliate Application Declined
ru_RU: Партнерская заявка отклонена

en: Affiliate Application Submitted
ru_RU: Заявка на партнерскую заявку подана

en: Affiliate Application declined
ru_RU: Партнерская заявка отклонена

en: Affiliate Coupon
ru_RU: Партнерский купон

en: Affiliate Dashboard
ru_RU: Партнерский кабинет

en: Affiliate Dashboard - Login Form
ru_RU: Партнерский кабинет - Форма входа

en: Affiliate Dashboard - Logout Link
ru_RU: Партнерский кабинет - Ссылка для выхода

en: Affiliate Dashboard - Orders List
ru_RU: Партнерский кабинет - Список заказов

en: Affiliate Dashboard - Privacy
ru_RU: Партнерский кабинет - Конфиденциальность

en: Affiliate Dashboard - Settings Section
ru_RU: Партнерский кабинет - Раздел настроек

en: Affiliate Dashboard - Statistics Toggles
ru_RU: Партнерский дашборд - Переключатели статистики

en: Affiliate Dashboard - User Access
ru_RU: Партнерский кабинет - Доступ пользователей

en: Affiliate Dashboard Page (ID):
ru_RU: Страница партнерского управления (ID):

en: Affiliate Dashboard Page:
ru_RU: Страница партнерской панели:

en: Affiliate Dashboard URLs
ru_RU: URL-адреса партнерской панели

en: Affiliate Email Reports
ru_RU: Отчеты по электронной почте партнеров

en: Affiliate Landing Pages
ru_RU: Партнерские целевые страницы

en: Affiliate Landing Pages (Referrals)
ru_RU: Партнерские целевые страницы (рефералы)

en: Affiliate Login Form
ru_RU: Форма входа в партнерскую форму

en: Affiliate Program Invitation
ru_RU: Приглашение на партнерскую программу

en: Affiliate Registration
ru_RU: Регистрация партнера

en: Affiliate Registration Emails
ru_RU: Адреса электронной почты для регистрации партнеров

en: Affiliate Registrations
ru_RU: Регистрация партнеров

en: Affiliate Reports Settings
ru_RU: Настройки партнерских отчетов

en: Affiliate Statistics (Last 7 Days)
ru_RU: Партнерская статистика (последние 7 дней)

en: Affiliate User
ru_RU: Аффилированный пользователь

en: Affiliate Users
ru_RU: Аффилированные пользователи

en: Affiliate commission
ru_RU: Партнерская комиссия

en: Affiliate dashboard page
ru_RU: Страница партнерской панели

en: Affiliate registration page
ru_RU: Страница регистрации партнера

en: Affiliate registration will allow your users to easily register to become affiliate, and automatically create an affiliate coupon for them.
ru_RU: Партнерская регистрация позволит вашим пользователям легко зарегистрироваться, чтобы стать партнером, и создать партнерский купон для себя.

en: Affiliate store credit available
ru_RU: Доступен кредит в партнерском магазине

en: Affiliate users will then just need to visit this page to see their affiliate dashboard.
ru_RU: Затем аффилированным пользователям просто нужно будет посетить эту страницу, чтобы увидеть свою партнерскую панель.

en: Affiliates can link directly to your website via their website without needing an affiliate link.
ru_RU: Партнеры могут ссылаться непосредственно на ваш сайт через свой веб-сайт, не нуждаясь в партнерской ссылке.

en: Affiliates can request payouts for coupons they are assigned to in the "Payouts" tab on the coupon affiliate dashboard page.
ru_RU: Партнеры могут запрашивать выплаты за купоны, которым они назначены, на вкладке «Выплаты» на странице партнерской панели купонов.

en: Affiliates can select a payment method, then request and track payouts for unpaid commission, if they meet the threshold.
ru_RU: Партнеры могут выбрать способ оплаты, затем запросить и отслеживать выплаты за невыплаченную комиссию, если они соответствуют порогу.

en: All
ru_RU: Все

en: All Campaigns
ru_RU: Все кампании

en: All Existing & New Customers
ru_RU: Все существующие и новые клиенты

en: All Future Pro Features
ru_RU: Все будущие функции Pro

en: All-time
ru_RU: Небывалый

en: Allow admin accounts to view payouts tab (and request payouts) for all coupons.
ru_RU: Разрешите учетным записям администраторов просматривать вкладку выплат (и запрашивать выплаты) для всех купонов.

en: Allow administrator users to fill out the registration form for new users.
ru_RU: Разрешить пользователям администратора заполнять регистрационную форму для новых пользователей.

en: Allow affiliate user to apply their own coupon code at cart / checkout.
ru_RU: Разрешить партнерскому пользователю применять свой собственный код купона в корзине / оформлении заказа.

en: Allow affiliates to upload their invoice when requesting a payout for their unpaid commission.
ru_RU: Разрешить партнерам загружать свой счет при запросе выплаты за невыплаченную комиссию.

en: Allow logged out users to register as an affiliate.
ru_RU: Разрешите пользователям, выйдшим из системы, зарегистрироваться для получения партнерского купона.

en: Allow multiple affiliate coupons to be used in the same order.
ru_RU: Разрешить использование нескольких партнерских купонов в одном и том же порядке.

en: Allow the affiliate to upload an invoice (PDF file) when requesting a payout.
ru_RU: Разрешить партнеру загружать счет (PDF-файл) при запросе выплаты.

en: Allow your affiliates to create referral "campaigns" and then create custom URLs to track clicks/conversions per campaign.
ru_RU: Разрешите своим партнерам создавать реферальные «кампании», а затем создавать пользовательские URL-адреса для отслеживания кликов / конверсий в каждой кампании.

en: Allow your affiliates to request commission payouts as "Store Credit" which they can use towards purchases in your store at checkout.
ru_RU: Позвольте вашим партнерам запрашивать комиссионные выплаты в виде «Кредита магазина», который они могут использовать для покупок в вашем магазине при оформлении заказа.

en: Allows you to set custom commission rates per user role. This will replace the settings set above, if it is set.
ru_RU: Позволяет устанавливать пользовательские комиссионные ставки для каждой роли пользователя. Это заменит настройки, установленные выше, если они установлены.

en: Also block MANUAL use of affiliate coupons, if referred by a blocked domain.
ru_RU: Также заблокируйте ручное использование партнерских купонов, если на них ссылается заблокированный домен.

en: Alternatively, enable the option below to disable this field and generate a specific code automatically via a merge tag template.
ru_RU: Кроме того, включите опцию ниже, чтобы отключить это поле и автоматически сгенерировать определенный код с помощью шаблона тега слияния.

en: Always Enabled
ru_RU: Всегда включено

en: Amount
ru_RU: Количество

en: Amount of orders to show on the affiliate dashboard by default. Enter 0 to disable.
ru_RU: Количество ордеров, отображаемых на партнерской панели по умолчанию. Введите 0 для отключения.

en: An error occurred when attempting to reverse the Stripe payment.
ru_RU: Произошла ошибка при попытке отменить платеж Stripe.

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment.
ru_RU: Произошла ошибка при попытке отправить платеж Stripe.

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment. Please check your Stripe account.
ru_RU: Произошла ошибка при попытке отправить платеж Stripe. Пожалуйста, проверьте свою учетную запись Stripe.

en: Any users that click on a referral link will have the coupon code automatically applied to their checkout.
ru_RU: Любые пользователи, которые нажмут на реферальную ссылку, будут автоматически применены к их оформлению заказа.

en: Apply %s credit to this order.
ru_RU: Примените кредит %s к этому заказу.

en: Apply restrictions on when affiliate coupons can be used to help prevent affiliate fraud.
ru_RU: Применяйте ограничения на то, когда партнерские купоны могут быть использованы для предотвращения партнерского мошенничества.

en: Are you sure you want to delete the
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить

en: As an admin, you can also manually add new affiliate registrations easily in the "Registrations" admin page, via the "Create New Registration" button.
ru_RU: Как администратор, вы также можете вручную добавлять новые партнерские регистрации на странице администратора «Регистрации» с помощью кнопки «Создать новую регистрацию».

en: As an admin, you can then easily download/view the invoice in the admin "Payouts" list, found under a new "Files" column, before completing the payout.
ru_RU: Как администратор, вы можете легко загрузить / просмотреть счет в списке «Выплаты» администратора, найденном в новом столбце «Файлы», прежде чем завершить выплату.

en: As an admin, you can then view all affiliate applications, and approve/deny them. This will then automatically create the coupon, and assign that user to it.
ru_RU: Как администратор, вы можете просматривать все партнерские заявки и утверждать / отклонять их. Затем автоматически создаст купон и назначит ему этого пользователя.

en: Assign Affiliates to Coupons
ru_RU: Назначение партнеров купонам

en: Assigning a landing page to a coupon will act in the same way as a referral URL (click tracking and auto assign coupon).
ru_RU: Назначение целевой страницы купону будет действовать так же, как и реферальный URL (отслеживание кликов и автоматическое назначение купона).

en: Auto Apply Coupon
ru_RU: Автоматическое применение купона

en: Automatic Affiliate Registration
ru_RU: Автоматическая регистрация партнера

en: Automatic Payouts
ru_RU: Автоматические выплаты

en: Automatically accept all affiliate registrations.
ru_RU: Автоматически принимайте все заявки на регистрацию партнеров.

en: Automatically add unpaid commission a number of days after completion (optional).
ru_RU: Автоматически добавлять неоплаченную комиссию через несколько дней после завершения (необязательно).

en: Automatically apply coupon to cart/checkout if referral URL is used.
ru_RU: Автоматически применяйте купон к корзине/ оформлению заказа, если используется реферальный URL.

en: Automatically generate a PDF statement when your affiliates request a commission payout.
ru_RU: Автоматически генерируйте PDF-выписку, когда ваши партнеры запрашивают выплату комиссии.

en: Automatically pay your affiliates in one-click with PayPal Payouts! Your affiliates get paid instantly directly from your account.
ru_RU: Автоматически выплачивайте своим партнерам в один клик с PayPal выплатами! Ваши партнеры получают мгновенную оплату непосредственно с вашего аккаунта.

en: Automatically pay your affiliates in one-click with Stripe! Your affiliates get paid instantly directly from your Stripe funds.
ru_RU: Автоматически платите своим партнерам в один клик с Stripe! Ваши партнеры получают мгновенную оплату непосредственно из ваших средств Stripe.

en: Automatically register all new users as an affiliate.
ru_RU: Автоматически регистрируйте всех новых пользователей в качестве партнера.

en: Automatically send an email report (and PDF) to affiliates every week/month with a summary of their recent commission and referral stats.
ru_RU: Автоматически отправляйте отчет по электронной почте (и PDF) партнерам каждую неделю / месяц с резюме их недавней комиссии и реферальной статистики.

en: Automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month, week or day, if they meet certain criteria.
ru_RU: Автоматически отправляйте «запросы на выплату» для ваших партнеров каждый месяц, неделю или день, если они соответствуют определенным критериям.

en: Available with Pro version.
ru_RU: Доступно в версии Pro.

en: Background
ru_RU: Фон

en: Basic Admin Reports
ru_RU: Основные отчеты администратора

en: Blocked "Visitor ID" or "IP Address" List
ru_RU: Заблокирован список "Идентификатор посетителя" или "IP-адрес"

en: Blocked Domains List
ru_RU: Список заблокированных доменов

en: Bonus Commission (%)
ru_RU: Бонусная комиссия (%)

en: Buttons
ru_RU: Кнопки

en: Buttons Hover
ru_RU: Наведение кнопок

en: By default, a required "preferred coupon code" field will be shown on the registration form for the affiliate to enter their prefered coupon code name.
ru_RU: По умолчанию в регистрационной форме будет отображаться обязательное поле «предпочтительный код купона», чтобы партнер ввести свое предпочтительное кодовое имя купона.

en: By which date should orders be sorted on the affiliate dashboard?
ru_RU: К какой дате должны быть отсортированы заказы на панели управления партнера?

en: Calculating statistics for all referrals. Since this is your first visit, it will take a little longer than normal.
ru_RU: Расчет статистики по всем рефералам. Поскольку это ваш первый визит, он займет немного больше времени, чем обычно.

en: Calculation Settings
ru_RU: Настройки расчета

en: Calculations
ru_RU: Расчеты

en: Campaign
ru_RU: Кампания

en: Campaign Name
ru_RU: Название кампании

en: Campaign URL variable
ru_RU: Переменная URL кампании

en: Campaign name
ru_RU: Название кампании

en: Campaigns (Referral URL)
ru_RU: Кампании (реферальный URL)

en: Can also be set on a per-coupon basis.
ru_RU: Также может быть установлен на основе купона.

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancel this payout request.
ru_RU: Отмените этот запрос на выплату.

en: Cancelled
ru_RU: Отменен

en: Cancelled: When a payout is cancelled, the commission will be returned to the affiliate as unpaid commission.
ru_RU: Отменено: При отмене выплаты комиссия будет возвращена партнеру в виде неоплаченной комиссии.

en: Cart Discount Text
ru_RU: Корзина Скидка Текст

en: Center
ru_RU: Центр

en: Change the colours used on your affiliate dashboard to match your branding.
ru_RU: Измените цвета, используемые на вашей партнерской панели, чтобы они соответствовали вашему брендингу.

en: Change the status of this domain to declined.
ru_RU: Измените состояние этого домена на отклоненный.

en: Change to Declined
ru_RU: Изменение на Отклонено

en: Change to pending
ru_RU: Изменение на ожидание

en: Changing the parent user will move over this affiliate, and all of their sub-affiliates into the network of the new parents.
ru_RU: Смена родительского пользователя приведет к переходу через этого партнера и всех его субпартнеров в сеть новых родителей.

en: Check this to confirm updating the MLA parents.
ru_RU: Проверьте это, чтобы подтвердить обновление родителей MLA.

en: Check this to confirm you would like to update the 'Unpaid Commission' and 'Pending Payments' to the above.
ru_RU: Проверьте это, чтобы подтвердить, что вы хотите обновить «Неоплаченную комиссию» и «Ожидающие платежи» до вышеуказанных.

en: Checkbox Field
ru_RU: Поле флажка

en: Checkbox label
ru_RU: Метка флажка

en: Checkbox ticked by default?
ru_RU: Флажок установлен по умолчанию?

en: Checkout Page
ru_RU: Страница оформления заказа

en: Checkout Page: Join Affiliate Program
ru_RU: Страница оформления заказа: Присоединиться к партнерской программе

en: City
ru_RU: Город

en: Click / Visit History
ru_RU: Нажмите / История посещений

en: Click for more details
ru_RU: Нажмите для получения более подробной информации

en: Click here
ru_RU: Нажмите здесь

en: Click here to install %s
ru_RU: Нажмите здесь, чтобы установить %s

en: Clicks Per Page
ru_RU: Кликов на страницу

en: Colours
ru_RU: Цвета

en: Commission
ru_RU: Комиссия

en: Commission Amounts
ru_RU: Суммы комиссий

en: Commission Earned
ru_RU: Заработанная комиссия

en: Commission Earnings Per Tier
ru_RU: Комиссионный заработок за уровень

en: Commission Graph
ru_RU: График комиссии

en: Commission Line Graphs
ru_RU: Графики комиссионных линий

en: Commission Payouts
ru_RU: Комиссионные выплаты

en: Commission Payouts Features
ru_RU: Особенности комиссионных выплат

en: Commission Settings
ru_RU: Настройки комиссии

en: Commission Tier
ru_RU: Уровень комиссии

en: Commission granted to affiliate, ready for payout request.
ru_RU: Комиссия предоставляется партнеру, готовому к выплате.

en: Commission not yet granted to affiliate.
ru_RU: Комиссия еще не предоставлена партнеру.

en: Commission will be earned for every renewal order in the subscription, at the rates you have set.
ru_RU: Комиссия будет зарабатываться за каждый заказ на продление подписки по установленным вами тарифам.

en: Company Name
ru_RU: Название компании

en: Compare with another date range
ru_RU: Сравнение с другим диапазоном дат

en: Comparing with date period
ru_RU: Сравнение с периодом даты

en: Completed Date
ru_RU: Дата завершения

en: Completed Payments
ru_RU: Завершенные платежи

en: Connected
ru_RU: Связанный

en: Continue to Settings Page
ru_RU: Перейти на страницу настроек

en: Conversion Rate
ru_RU: Показатель

en: Converted
ru_RU: Преобразованный

en: Converted Only
ru_RU: Только конвертация

en: Converted?
ru_RU: Преобразованный?

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy Code
ru_RU: Скопировать код

en: Copy Dashboard Link
ru_RU: Ссылка "Копировать панель мониторинга"

en: Country
ru_RU: Страна

en: Coupon
ru_RU: Талон

en: Coupon / Affiliate
ru_RU: Купон / Партнер

en: Coupon Affiliates
ru_RU: Купонные филиалы

en: Coupon Affiliates & Commission
ru_RU: Купонные филиалы и комиссия

en: Coupon Affiliates - Activity Log
ru_RU: Купонные партнеры - Журнал активности

en: Coupon Affiliates - Creatives
ru_RU: Купонные филиалы - Креативы

en: Coupon Affiliates - Direct Link Tracking
ru_RU: Купонные партнеры - Отслеживание прямых ссылок

en: Coupon Affiliates - Info & Help
ru_RU: Купонные филиалы - Информация и Помощь

en: Coupon Affiliates - PRO Modules
ru_RU: Купонные филиалы - Модули PRO

en: Coupon Affiliates - Referral URL Visits / Clicks
ru_RU: Купонные партнеры - Реферальные URL Посещения / Клики

en: Coupon Affiliates - Setup Wizard
ru_RU: Партнерские купоны - Мастер настройки

en: Coupon Affiliates - Short URLs
ru_RU: Купонные филиалы - Короткие URL-адреса

en: Coupon Affiliates - Statements
ru_RU: Купонные филиалы - Заявления

en: Coupon Affiliates for WooCommerce (PRO)
ru_RU: Купонные филиалы для WooCommerce (PRO)

en: Coupon Code
ru_RU: Код купона

en: Coupon Commission Settings
ru_RU: Настройки комиссии купона

en: Coupon Format
ru_RU: Формат купона

en: Coupon ID
ru_RU: Идентификатор купона

en: Coupon Info
ru_RU: Информация о купонах

en: Coupon Orders
ru_RU: Купонные заказы

en: Coupon Usage Restrictions
ru_RU: Ограничения на использование купонов

en: Coupon code already exists:
ru_RU: Код купона уже существует:

en: Coupon code successfully created:
ru_RU: Код купона успешно создан:

en: Coupon code was not created. Template has not been selected.
ru_RU: Код купона не был создан. Шаблон не выбран.

en: Coupons List
ru_RU: Список купонов

en: Coupons Orders
ru_RU: Заказы купонов

en: Create Support Ticket
ru_RU: Создать запрос в службу поддержки

en: Create a coupon based affiliate program for your WooCommerce website, and view coupon usage statistics.
ru_RU: Создайте партнерскую программу на основе купонов для своего веб-сайта WooCommerce и просмотрите статистику использования купонов.

en: Create a coupon code
ru_RU: Создание кода купона

en: Create a new coupon code
ru_RU: Создание нового кода купона

en: Create a new support ticket
ru_RU: Создание нового запроса в службу поддержки

en: Create your own tabs, to display custom sections and content on the affiliate dashboard.
ru_RU: Создавайте свои собственные вкладки, чтобы отображать пользовательские разделы и контент на панели управления партнера.

en: Created
ru_RU: Созданный

en: Creating Affiliates & Coupons
ru_RU: Создание филиалов и купонов

en: Creatives
ru_RU: Креативщики

en: Creatives Per Row
ru_RU: Креативов в строке

en: Creatives Settings
ru_RU: Настройки креативов

en: Creatives Text
ru_RU: Текст креатива

en: Currencies
ru_RU: Валют

en: Currency Settings
ru_RU: Настройки валюты

en: Current Balance
ru_RU: Текущий баланс

en: Custom
ru_RU: Обычай

en: Custom "Affiliate Commission" Text
ru_RU: Пользовательский текст "Партнерская комиссия"

en: Custom "Affiliate store credit available" Text
ru_RU: Пользовательский текст "Доступен кредит в партнерском магазине"

en: Custom "Apply credit to this order" Text
ru_RU: Пользовательский текст "Применить кредит к этому заказу"

en: Custom "Commission" Message
ru_RU: Пользовательское сообщение "Комиссия"

en: Custom "Commission" message on coupon affiliate dashboard.
ru_RU: Пользовательское сообщение "Комиссия" на купонной панели управления.

en: Custom "Store Credit Balance" Text
ru_RU: Пользовательский текст "Кредитный баланс магазина"

en: Custom Affiliate Dashboard Tabs
ru_RU: Настраиваемые вкладки партнерской панели инструментов

en: Custom Commission Per Coupon, Product, or User Role
ru_RU: Пользовательская комиссия за купон, продукт или роль пользователя

en: Custom Dashboard Tabs
ru_RU: Настраиваемые вкладки панели мониторинга

en: Custom Email Header Image / Logo
ru_RU: Пользовательское изображение заголовка электронной почты / логотип

en: Custom Fields
ru_RU: Настраиваемые поля

en: Custom Header Text
ru_RU: Пользовательский текст заголовка

en: Custom Paragraph Text
ru_RU: Настраиваемый текст абзаца

en: Custom Payment Method
ru_RU: Пользовательский способ оплаты

en: Custom Payment Method #1
ru_RU: Пользовательский способ оплаты #1

en: Custom Payment Method #2
ru_RU: Пользовательский способ оплаты #2

en: Custom Registration Form Title
ru_RU: Название пользовательской регистрационной формы

en: Custom Submit Button Text
ru_RU: Пользовательский текст кнопки "Отправить"

en: Custom Tax Adjustment (%):
ru_RU: Таможенная налоговая корректировка (%):

en: Custom Text
ru_RU: Пользовательский текст

en: Custom Text / Description
ru_RU: Пользовательский текст / Описание

en: Custom Text / Information
ru_RU: Пользовательский текст / Информация

en: Custom information/text shown in the "Direct Link Tracking" section on the affiliate dashboard.
ru_RU: Пользовательская информация/текст, отображаемый в разделе «Отслеживание прямых ссылок» на панели управления партнера.

en: Custom information/text shown when payment method is selected (in the dashboard settings).
ru_RU: Пользовательская информация/текст, отображаемый при выборе способа оплаты (в настройках панели инструментов).

en: Custom text shown affiliate dashboard for the "commission" amount. This will be overridden if you enter commission amounts on the coupon level.
ru_RU: Пользовательский текст, отображаемый на партнерской панели для суммы «комиссии». Это будет переопределено, если вы введете суммы комиссионных на уровне купона.

en: Customise what data is shown on the coupon affiliate dashboard.
ru_RU: Настройте данные, отображаемые на панели управления партнером купона.

en: DASHBOARD
ru_RU: ЩИТОК

en: DETAILS
ru_RU: ПОДРОБНОСТИ

en: Daily
ru_RU: Ежедневный

en: Dashboard
ru_RU: Щиток

en: Dashboard Tabs
ru_RU: Вкладки панели мониторинга

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date Field
ru_RU: Поле даты

en: Date Paid
ru_RU: Дата оплаты

en: Date Requested
ru_RU: Запрашиваемая дата

en: Date comparisons and more filters are available with the
ru_RU: Сравнение дат и другие фильтры доступны с помощью

en: Debug
ru_RU: Отлаживать

en: Decline
ru_RU: Отклонять

en: Decline Application
ru_RU: Отклонить заявку

en: Declined
ru_RU: Отказался

en: Decreased
ru_RU: Уменьшенный

en: Deduct a custom percentage from the order subtotal, before calculating the commission (% commission).
ru_RU: Вычтите пользовательский процент из промежуточных итогов заказа, прежде чем рассчитывать комиссию.

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default Referral Link
ru_RU: Реферальная ссылка по умолчанию

en: Default amount of "latest orders" to show:
ru_RU: Количество "последних заказов" по умолчанию для отображения:

en: Default number of months to show
ru_RU: Количество месяцев по умолчанию для отображения

en: Delay Commission (Number of Days)
ru_RU: Комиссия за просрочку (количество дней)

en: Delayed Commission (Payouts)
ru_RU: Отложенная комиссия (выплаты)

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Campaign
ru_RU: Удалить кампанию

en: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion.
ru_RU: Удаление параметров плагина и пользовательских таблиц базы данных при удалении плагина.

en: Delete this domain.
ru_RU: Удалите этот домен.

en: Delete this payout.
ru_RU: Удалите эту выплату.

en: Delete this registration.
ru_RU: Удалите эту регистрацию.

en: Delete this visit.
ru_RU: Удалите это посещение.

en: Description
ru_RU: Описание

en: Design
ru_RU: Проектировать

en: Design & Layout
ru_RU: Дизайн и верстка

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Details Submitted
ru_RU: Предоставленные данные

en: Direct Bank Transfer
ru_RU: Прямой банковский перевод

en: Direct Bank Transfer (Manual)
ru_RU: Прямой банковский перевод (ручной)

en: Direct Link Tracking
ru_RU: Отслеживание прямых ссылок

en: Direct Link Tracking (Referrals)
ru_RU: Отслеживание прямых ссылок (рефералов)

en: Direct Link Tracking Emails
ru_RU: Электронные письма для отслеживания прямых ссылок

en: Direct Link Tracking Restrictions
ru_RU: Ограничения отслеживания прямых ссылок

en: Disable registration form for existing affiliate users.
ru_RU: Отключите регистрационную форму для существующих (вошедших в систему) аффилированных пользователей.

en: Disable the autofill user picker when assigning users to coupon.
ru_RU: Отключите средство выбора автозаполнения при назначении пользователям купона.

en: Discount
ru_RU: Скидка

en: Discounts
ru_RU: Скидки

en: Dismiss Notice
ru_RU: Уведомление об отклонении

en: Display Affiliate Registration Form
ru_RU: Показать регистрационную форму партнера

en: Display a creatives section with downloadable banners. They can also generate an embed code to easily display it on their site.
ru_RU: Отобразите раздел креативов с загружаемыми баннерами. Они также могут генерировать код встраивания, чтобы легко отображать его на своем сайте.

en: Display a creatives section with downloadable banners/media on the affiliate dashboard.
ru_RU: Отобразите раздел креативов с загружаемыми баннерами/медиа на панели управления партнера.

en: Display a custom message above the list of landing pages on the affiliate dashboard.
ru_RU: Отображение пользовательского сообщения над списком целевых страниц на панели управления партнера.

en: Display a custom message at the top of the "Network" tab.
ru_RU: Отобразите пользовательское сообщение в верхней части вкладки «Сеть».

en: Display a custom message at the top of the "Sub-Affiliates" tab.
ru_RU: Отобразите пользовательское сообщение в верхней части вкладки «Субпартнеры».

en: Display a custom message at the top of the creatives tab on the affiliate dashboard.
ru_RU: Отобразите пользовательское сообщение в верхней части вкладки креативов на панели управления партнеров.

en: Display adjusted total and subtotal.
ru_RU: Отображение скорректированного общего и промежуточных итогов.

en: Display orders and reward commission for WooCommerce subscription renewals
ru_RU: Отображение заказов и комиссия вознаграждения за продление подписки WooCommerce

en: Displayed at top of the "referral URL" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
ru_RU: Отображается в верхней части раздела «РЕФЕРАЛЬНЫЙ URL» на странице партнерской панели купона. HTML-теги включены.

en: Displayed at top the "statistics" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
ru_RU: В верхней части страницы "Статистика" отображается на странице партнерской панели купонов. HTML-теги включены.

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Domain
ru_RU: Домен

en: Domain Accepted
ru_RU: Обслуживается доменом

en: Domain Accepted: {domain}
ru_RU: Обслуживается доменом: {домен}

en: Domain Declined
ru_RU: Домен отклонен

en: Domain Declined: {domain}
ru_RU: Домен отклонен: {домен}

en: Domain Name
ru_RU: Доменное имя

en: Domains (Direct Link)
ru_RU: Домены (прямая ссылка)

en: Domains Blacklist
ru_RU: Черный список доменов

en: Done! The affiliate statistics for this coupon will be refreshed the next time the <a href="%s">affiliate dashboard</a> is loaded.
ru_RU: Договорились! Партнерская статистика для этого купона будет обновлена при следующей загрузке <a href="%s">партнерской панели</a> .

en: Download
ru_RU: Загружать

en: Download CSV
ru_RU: Скачать CSV

en: Dropdown Field
ru_RU: Поле раскрывающегося списка

en: Dynamic Code Generator
ru_RU: Динамический генератор кода

en: ERROR: Failed to load ajax request. Session may have timed out. Refresh the page to try again.
ru_RU: ОШИБКА: Не удалось загрузить ajax-запрос. Возможно, истекло время ожидания сеанса. Обновите страницу, чтобы повторить попытку.

en: Easily create an affiliate program for WooCommerce, based on coupons. Track affiliate commission, coupon usage statistics, referral URLs, and more.
ru_RU: Легко создайте партнерскую программу для WooCommerce, основанную на купонах. Отслеживайте партнерскую комиссию, статистику использования купонов, реферальные URL-адреса и многое другое.

en: Edit Account
ru_RU: Редактировать аккаунт

en: Edit Coupon
ru_RU: Редактировать купон

en: Edit Unpaid Commission
ru_RU: Редактировать неоплаченную комиссию

en: Edit User
ru_RU: Редактирование пользователя

en: Email
ru_RU: Отправить по электронной почте

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Email Address / Username Fields
ru_RU: Поля адреса электронной почты / имени пользователя

en: Email Customizer
ru_RU: Настройщик электронной почты

en: Email Message
ru_RU: Сообщение электронной почты

en: Email Notification Message
ru_RU: Уведомление по электронной почте

en: Email Notification Settings
ru_RU: Настройки уведомлений по электронной почте

en: Email Notification Subject
ru_RU: Тема уведомления по электронной почте

en: Email Notifications
ru_RU: Уведомления по электронной почте

en: Email Subject
ru_RU: Тема письма

en: Email address for recieving admin notifications:
ru_RU: Адрес электронной почты для получения уведомлений администратора:

en: Emails
ru_RU: Электронная почта

en: Enable "Ajax Loading" on Affiliate Dashboard.
ru_RU: Включите "Ajax загрузку" на Партнерской панели.

en: Enable "Creatives" Features
ru_RU: Включение функций "Креативы"

en: Enable "Multi-Currency" Functionality
ru_RU: Включить «мультивалютную» функциональность

en: Enable "Per User Role" Commission
ru_RU: Включить комиссию "Роль для каждого пользователя"

en: Enable "Referral Link" Generator Section
ru_RU: Включить раздел генератора "Реферальная ссылка"

en: Enable "Referral Statistics" Section
ru_RU: Включить раздел "Статистика рефералов"

en: Enable "Referral URL" tab on the affiliate dashboard.
ru_RU: Отобразить вкладку "Реферальные URL- адреса" на панели управления партнеров.

en: Enable "affiliate landing pages" features.
ru_RU: Включите функции «партнерских целевых страниц».

en: Enable "lifetime commission" features.
ru_RU: Включите функции пожизненной комиссии.

en: Enable "lifetime commission" functionality globally for all affiliate coupons.
ru_RU: Включите функцию «пожизненной комиссии» глобально для всех партнерских купонов.

en: Enable "tabbed" layout (recommended).
ru_RU: Включите макет с вкладками (рекомендуется).

en: Enable 2 Column Layout
ru_RU: Включить макет 2 столбца

en: Enable Activity Log
ru_RU: Включить журнал действий

en: Enable Affiliate Registration Features
ru_RU: Включение функций регистрации партнеров

en: Enable Commission Calculations & Statistics
ru_RU: Включить статистику расчета комиссий и т.д.

en: Enable Coupon Codes
ru_RU: Включить коды купонов

en: Enable Email Notifications
ru_RU: Включение уведомлений по электронной почте

en: Enable Email Reports
ru_RU: Включение отчетов по электронной почте

en: Enable Google reCAPTCHA
ru_RU: Включение google reCAPTCHA

en: Enable Multiple Templates
ru_RU: Включение нескольких шаблонов

en: Enable Payout Requests & Log Features
ru_RU: Включение запросов на выплату и функций журнала

en: Enable Payouts Features
ru_RU: Включение функций выплат

en: Enable Payouts features, and automatically add "unpaid" commission to the affiliates account on order completion, ready for payout.
ru_RU: Включите функции выплат и автоматически добавляйте «неоплаченную» комиссию на партнерский счет при выполнении заказа.

en: Enable Referral URLs & Click Tracking
ru_RU: Включение реферальных URL-адресов и отслеживание кликов

en: Enable Test Mode?
ru_RU: Включить тестовый режим?

en: Enable boxed "Statistics" tab layout (recommended).
ru_RU: Включите макет вкладки "Статистика" в коробке (рекомендуется).

en: Enable button to export an Excel file of "monthly summary" table.
ru_RU: Включить кнопку для экспорта файла Excel из таблицы "ежемесячная сводка".

en: Enable button to export an Excel file of "recent orders" table.
ru_RU: Включить кнопку для экспорта файла Excel из таблицы "последние заказы".

en: Enable multi currency settings.
ru_RU: Включите мультивалютные настройки.

en: Enable or disable the "affiliate info" sections displayed on WooCommerce orders in the backend.
ru_RU: Включите или отключите разделы «информация о партнерах», отображаемые в заказах WooCommerce в бэкэнде.

en: Enable some more advanced affiliate registration features such as custom form fields, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and more.
ru_RU: Включите некоторые более продвинутые функции регистрации партнеров, такие как настраиваемые поля форм, динамический генератор кода, автоматическое принятие, автоматическая регистрация и многое другое.

en: Enable terms and conditions checkbox on registration form.
ru_RU: Установите флажок Включить условия в регистрационной форме.

en: Enable the "Additional Email Addresses" field in affiliate settings.
ru_RU: Включите поле "Дополнительные адреса электронной почты" в настройках партнера.

en: Enable the Referral URL section on the coupon stats page which displays the referral URL, along with the amount of clicks it has received.
ru_RU: Включите раздел «Url-адрес реферала» на странице статистики купонов, который отображает URL-адрес реферала, а также количество полученных кликов.

en: Enable this to automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month/week/day, if they meet certain criteria.
ru_RU: Включите это, чтобы автоматически отправлять «запросы на выплаты» для ваших партнеров каждый месяц / неделю / день, если они соответствуют определенным критериям.

en: Enable this to only link customer to coupon as "lifetime referral" if the coupon has a user affiliate assigned to it.
ru_RU: Включите это, чтобы связать клиента с купоном только как «пожизненный реферал», если купону назначен партнер пользователя.

en: Enabling this option will enable lifetime commission for ALL your affiliates & coupons. You can alternatively enable lifetime commission on a per-coupon basis, in the individual coupon settings.
ru_RU: Включение этой опции позволит пожизненную комиссию для ВСЕХ ваших партнеров и купонов. В качестве альтернативы вы можете включить пожизненную комиссию за купон в индивидуальных настройках купона.

en: Enabling this option will prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
ru_RU: Включение этой опции предотвратит работу ВСЕХ купонов и реферальных ссылок, ЕСЛИ клиент не был напрямую связан утвержденным доменом, назначенным этому купону.

en: Enabling this will allow the unique coupon affiliate dashboard URLs to be used without the ID, but both URLs will still work.
ru_RU: Включение этого параметра позволит использовать уникальные URL-адреса партнерской панели купонов без идентификатора, но оба URL-адреса по-прежнему будут работать.

en: End
ru_RU: Конец

en: Enter one per line.
ru_RU: Введите по одному на строку.

en: Enter one per line. You do not need to include "http://", "https://", or "www." in the domain.
ru_RU: Введите по одному на строку. Вам не нужно включать «http://», «https://» или «www.» в домен.

en: Enter the user ID for the affiliate user.
ru_RU: Введите идентификатор пользователя партнера.

en: Enter user email address...
ru_RU: Введите адрес электронной почты пользователя...

en: Enter your Address Line 1 to show on statements.
ru_RU: Введите адресную строку 1 для отображения на выписках.

en: Enter your Address Line 2 to show on statements.
ru_RU: Введите адресную строку 2 для отображения на выписках.

en: Enter your Company Name to show on statements.
ru_RU: Введите название вашей компании, чтобы оно отобража было отображаться в выписках.

en: Enter your VAT/Tax number to show on statements.
ru_RU: Введите свой номер плательщика НДС/налога, чтобы он был указан в выписках.

en: Enter your city, state and ZIP/postal code to show on statements.
ru_RU: Введите свой город, штат и почтовый индекс, чтобы отобразить его в выписках.

en: Enter your commission amounts below (0 to disable). If you enter multiple types, they will be combined. For example you could have: 10% of total order, plus an extra $2 per product.
ru_RU: Введите суммы комиссионных ниже (0 для отключения). Если вы введете несколько типов, они будут объединены. Например, вы можете иметь: 10% от общего заказа, плюс дополнительные 2 доллара за продукт.

en: Enter your domain...
ru_RU: Введите свой домен...

en: Enter your terms acceptance message. Make sure you edit the message to include links to your terms and privacy policy!
ru_RU: Введите сообщение о принятии условий. Убедитесь, что вы ссылаетесь на редактирование сообщения, чтобы включить ссылки на ваши условия и политику конфиденциальности!

en: Equal
ru_RU: Равный

en: Equal or Less
ru_RU: Равно или меньше

en: Equal or More
ru_RU: Равные или более

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error: Coupon does not exist.
ru_RU: Ошибка: Купон не существует.

en: Even if the "coupon code" isnt used, the commission and sales will still be tracked on the coupons affiliate dashboard. All future orders by that customer, even with different coupon codes, will only apply to the original coupon affiliate.
ru_RU: Даже если «код купона» не используется, комиссия и продажи все равно будут отслеживаться на панели управления купонами. Все будущие заказы этого клиента, даже с различными кодами купонов, будут применяться только к оригинальному партнерскому купону.

en: Event
ru_RU: Событие

en: Example URL with campaign "twitter" would be
ru_RU: Пример URL с кампанией "twitter" будет

en: Example URL with coupon code "example10" would be
ru_RU: Пример URL-адреса с кодом купона "example10" будет

en: Example URL with user "example" would be
ru_RU: Пример URL-адреса с пользовательским "примером" будет

en: Exclude/Remove taxes from Store Credit in cart
ru_RU: Исключить/Удалить налоги из Магазина Кредит в корзине

en: Explainer video and setup guide
ru_RU: Пояснительное видео и руководство по настройке

en: Export to Excel
ru_RU: Экспорт в Excel

en: Export to Excel Buttons
ru_RU: Экспорт в кнопки Excel

en: Extra Fields
ru_RU: Дополнительные поля

en: Extra Settings
ru_RU: Дополнительные настройки

en: Fees vary (typically around 1% - 2%). Learn more about Stripe Connect
ru_RU: Сборы варьируются (обычно около 1% - 2%). Подробнее о Stripe Connect

en: Field Label:
ru_RU: Метка поля:

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filter by
ru_RU: Фильтровать по

en: Finish
ru_RU: Заканчивать

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Firstly, we need to create the main affiliate dashboard page on your website.
ru_RU: Во-первых, нам нужно создать главную страницу партнерской панели на вашем сайте.

en: Fixed Amount Per Order
ru_RU: Фиксированная сумма за заказ

en: Fixed Amount Per Product
ru_RU: Фиксированная сумма за продукт

en: Fixed amount on cart.
ru_RU: Фиксированная сумма в корзине.

en: Fixed discount on subscription signup.
ru_RU: Фиксированная скидка при регистрации подписки.

en: Flexible Commission - Per Product or Coupon
ru_RU: Гибкая комиссия - за продукт или купон

en: Flexible Commission Settings
ru_RU: Гибкие настройки комиссии

en: Flexible commission settings can also be set at product level, as well as coupon level. To do this, simply edit a product, or coupon, and visit the "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
ru_RU: Гибкие настройки комиссии также могут быть установлены на уровне продукта, а также на уровне купона. Для этого просто отредактируйте продукт или купон и перейдите на вкладку настроек данных «Купонные партнеры и комиссия».

en: For "commission payouts" in PRO, for "unpaid commission" to be granted, the order status must be "completed".
ru_RU: Для «выплаты комиссионных» в PRO, для предоставления «неоплаченной комиссии» статус заказа должен быть «завершен».

en: For advanced features like automated payouts, multi-level affiliates, creatives, email reports, and more, visit the <a href="%s">PRO modules section</a>.
ru_RU: Для получения расширенных функций, таких как автоматические выплаты, многоуровневые филиалы, креативы, отчеты по электронной почте и многое другое, посетите <a href="%s">раздел модулей PRO</a>.

en: For affiliate registrations to work properly, you will need to create a "template coupon" and assign it in the settings.
ru_RU: Чтобы партнерские регистрации работали должным образом, вам нужно будет создать «шаблон купона» и назначить его в настройках.

en: For detailed information regarding the payouts features, and setting up one-click payout methods such as Stripe and PayPal,
ru_RU: Для получения подробной информации о функциях выплат и настройке методов выплат одним щелчком мыши, таких как Stripe и PayPal,

en: For more in-depth tutorials and guides, see our plugin documentation:
ru_RU: Для получения более подробных учебных пособий и руководств см. нашу документацию по плагинам:

en: For most websites, the settings on this page can be ignored (keep them as they are).
ru_RU: Для большинства веб-сайтов настройки на этой странице можно игнорировать (оставить их такими, какие они есть).

en: For most websites, unless you are already using a 3rd party wallet plugin, we would suggest just using our free built-in wallet system.
ru_RU: Для большинства веб-сайтов, если вы уже не используете плагин кошелька 3rd party, мы бы предложили просто использовать нашу бесплатную встроенную систему кошельков.

en: For plugin documentation and FAQs visit
ru_RU: Для получения документации по плагинам и часто задаваемых вопросов посетите

en: For this to show, a user/affiliate account must be assigned to that coupon. The tab is only shown to this user.
ru_RU: Чтобы это было видно, этому купону должен быть назначен аккаунт пользователя/партнера. Вкладка отображается только этому пользователю.

en: Form Style
ru_RU: Стиль формы

en: Form Styling / Customisations
ru_RU: Стилизация форм / Настройки

en: Form Submission
ru_RU: Отправка формы

en: Form Visibility Settings
ru_RU: Параметры видимости формы

en: Forms
ru_RU: Формы

en: Fraud
ru_RU: Мошенничество

en: Fraud Prevention & Usage Restrictions
ru_RU: Предотвращение мошенничества и ограничения использования

en: Free version can display reports for up to the past 1 month.
ru_RU: Бесплатная версия может отображать отчеты за последние 4 недели.

en: From Email Address:
ru_RU: С адреса электронной почты:

en: From Name:
ru_RU: От имени:

en: GENERATE NEW REPORT
ru_RU: СОЗДАТЬ НОВЫЙ ОТЧЕТ

en: GENERATE REPORT
ru_RU: СОЗДАТЬ ОТЧЕТ

en: General
ru_RU: Общее

en: General Email Settings
ru_RU: Общие настройки электронной почты

en: General Settings
ru_RU: Общие настройки

en: Generally there should not be any reason to turn these off, but its here just incase, and for debugging.
ru_RU: Вообще не должно быть никаких причин для их отключения, но это здесь на всякий случай, и для отладки.

en: Generate
ru_RU: Порождать

en: Generate Dashboard Page
ru_RU: Создание страницы панели мониторинга

en: Generate Registration Page
ru_RU: Создать страницу регистрации

en: Generate a new admin report
ru_RU: Создание нового отчета администратора

en: Generate a unique coupon automatically.
ru_RU: Автоматически генерируйте уникальный купон.

en: Generate and send an example report to yourself, with the settings/customisations you have set above.
ru_RU: Создайте и отправьте себе пример отчета с настройками/настройками, которые вы установили выше.

en: Generating Report
ru_RU: Создание отчета

en: Get priority support, and your suggestions will have more priority for development.
ru_RU: Получите приоритетную поддержку, и ваши предложения будут иметь больший приоритет для развития.

en: Getting Started
ru_RU: Начало работы

en: Give affiliates extra commission % as a bonus for selecting Store Credit as their payout method.
ru_RU: Дайте партнерам дополнительную комиссию % в качестве бонуса за выбор Store Credit в качестве способа выплаты.

en: Give your affiliates lifetime commission for ALL future purchases from all their referred users.
ru_RU: Дайте своим партнерам пожизненную комиссию за ВСЕ будущие покупки от всех их привлеченных пользователей.

en: Google reCAPTCHA
ru_RU: РеКАПЧА Google

en: Help
ru_RU: Справка

en: Help Area
ru_RU: Область помощи

en: Help Documentation
ru_RU: Справочная документация

en: Here is a video guide explaining how to get started with the plugin
ru_RU: Вот видео-руководство, объясняющее, как начать работу с плагином

en: Hide link for non-affiliate users.
ru_RU: Скрыть ссылку для неаффилированных пользователей.

en: Hide the "Coupon code applied successfully." message on all pages except for the cart/checkout pages.
ru_RU: Скройте сообщение "Код купона успешно применен." на всех страницах, кроме страниц корзины/оформления заказа.

en: Hide the "all-time" stats on statistics tab and line graph.
ru_RU: Скройте статистику "за все время" на вкладке статистики и линейном графике.

en: Hide the WooCommerce marketing boxes on coupons list.
ru_RU: Скройте маркетинговые ящики WooCommerce в списке купонов.

en: How To Get Started
ru_RU: С чего начать

en: How did you hear about us?
ru_RU: Как Вы узнали о нас?

en: How many creatives to show per row (on larger screens). Recommended between 2 - 4. On mobile devices this will be responsive, and only shows 1 per row.
ru_RU: Сколько креативов показывать в строке (на больших экранах). Рекомендуется от 2 до 4. На мобильных устройствах он будет отзывчивым и показывает только 1 на строку.

en: How many months to show on the "monthly summary" table by default.
ru_RU: Сколько месяцев отображать в таблице «ежемесячная сводка» по умолчанию.

en: How much "unpaid commission" must be earned/available, before the affiliate can request a payout.
ru_RU: Сколько невыплаченной комиссии должно быть заработано, прежде чем партнер сможет запросить выплату:

en: How often should a report be sent to affiliates via email?
ru_RU: Как часто отчет должен быть отправлен партнерам по электронной почте?

en: How often should payout requests be checked & submitted automatically?
ru_RU: Как часто запросы на выплату должны проверяться и подаваться автоматически?

en: How will you promote us?
ru_RU: Как вы будете продвигать нас?

en: However, if preferred, you can use a 3rd party wallet plugin for the store credit payouts. This does however require more setup work, and an additional integration plugin.
ru_RU: Однако, если это предпочтительно, вы можете использовать плагин кошелька 3rd party для выплат кредитов в магазине. Однако это требует дополнительных работ по настройке и дополнительного плагина интеграции.

en: ID
ru_RU: ИДЕНТИФИКАТОР

en: IP Address
ru_RU: IP-адрес

en: If an order is refunded then the commission will be removed from the users account.
ru_RU: Если заказ будет возвращен, то комиссия будет удалена со счета пользователя.

en: If disabled, it will instead store an extra random ID as a cookie for new referral clicks ("wcusage_referral_id") which will then work in the same way.
ru_RU: Если он отключен, он вместо этого будет хранить дополнительный случайный идентификатор в качестве файла cookie для новых реферальных кликов («wcusage_referral_id»), которые затем будут работать таким же образом.

en: If disabled, only the first click from the visitor will be tracked (until the cookie expires).
ru_RU: Если этот параметр отключен, будет отслеживаться только первый клик от посетителя (до истечения срока действия файла cookie).

en: If disabled, only the parent (first) order for the subscription will earn commission.
ru_RU: Если этот параметр отключен, комиссию будет получать только родительский (первый) заказ на подписку.

en: If enabled, all new referral URL clicks from the same user will be tracked (and increases total clicks + visit logged in click history). Only the latest click will be converted if they make a purchase.
ru_RU: Если этот параметр включен, все новые клики по URL-адресам от одного и того же пользователя будут отслеживаться (и увеличивается общее количество кликов + посещение, зарегистрированное в истории кликов). Только последний клик будет конвертирован, если они совершают покупку.

en: If enabled, an option will be displayed in the affiliate dashboard settings tab, allowing affiliates to turn off the email reports.
ru_RU: Если этот параметр включен, на вкладке настроек партнерской панели инструментов будет отображаться опция, позволяющая аффилированным лицам отключать отчеты по электронной почте.

en: If enabled, order tax will be added to the fixed commission calculations.
ru_RU: Если этот параметр включен, к расчетам фиксированной комиссии будет добавлен налог на заказ.

en: If enabled, order tax will be added to the order subtotal/total/discount for orders in the statistics, and when calculating percentage (%) commission calculations.
ru_RU: При включении налог на заказ будет добавлен к промежуточному итогу заказа/итого/скидке на заказы в статистике, а также при расчете процентной (%) комиссии.

en: If enabled, the affiliate reports will be turned on by default for all affiliate users (if they have not yet updated the setting). They can toggle this off in the settings tab of their dashboard. If disabled, then the reports will be turned off by default, and the affiliate user will need to toggle it on to receive the reports.
ru_RU: Если этот параметр включен, партнерские отчеты будут включены по умолчанию для всех аффилированных пользователей (если они еще не обновили настройку). Они могут отключить это на вкладке настроек своей панели мониторинга. Если этот параметр отключен, то отчеты будут отключены по умолчанию, и партнерскому пользователю нужно будет включить его для получения отчетов.

en: If enabled, the plugin will attempt to apply the code on the first page they visit. If disabled, it will only apply the code once they visit the cart/checkout pages.
ru_RU: Если этот параметр включен, плагин попытается применить код при первом посещении страницы. Если этот параметр отключен, код будет применяться только на страницах корзины/оформления заказа.

en: If enabled, then the registration form shortcode will be disabled/hidden for any affiliate user that is already assigned to an affiliate coupon.
ru_RU: Если она включена, то регистрационная форма будет отключена/скрыта для любого аффилированного пользователя, которому уже назначен партнерский купон.

en: If enabled, when uninstalling (deleting) the plugin, most plugin options and custom tables/data created by this plugin will be deleted. Some data will still remain such as custom order & coupon meta data (if any).
ru_RU: Если этот параметр включен, то при удалении (удалении) плагина большинство параметров плагина и пользовательские таблицы/данные, созданные этим плагином, будут удалены. Некоторые данные по-прежнему останутся, например, метаданные о заказе и купоне (если таковые есть).

en: If enabled, whenever a new user is created (in any way), an affiliate registration will also be submitted for them automatically.
ru_RU: Если этот параметр включен, всякий раз, когда создается новый пользователь (любым способом), партнерская регистрация также будет отправлена для них автоматически.

en: If for some reason the user deletes/removes the coupon manually from their cart, the cookie will also be removed.
ru_RU: Если по какой-то причине пользователь удаляет купон вручную из своей корзины, файл cookie также будет удален.

en: If preferred, you can enable "New Customers Only" for individual coupons in the "Usage limits" coupon settings tab.
ru_RU: При желании вы можете включить «Только для новых клиентов» для отдельных купонов на вкладке «Ограничения использования».

en: If set to "0" then commission will be added to the affiliates account instantly when an order is completed.
ru_RU: Если установлено значение "0", то комиссия будет добавлена на партнерский счет мгновенно после завершения заказа.

en: If the affiliate user is assigned to multiple user roles, it will apply the commission rates for the first role it detects with any custom values set.
ru_RU: Если партнерскому пользователю назначено несколько ролей пользователей, он будет применять комиссионные ставки для первой обнаруженной роли с любыми заданными пользовательскими значениями.

en: If the referral URL is clicked, the coupon code will automatically be applied to the users checkout. The coupon must be used for commission to be tracked.
ru_RU: Если используется реферальный URL, код купона будет автоматически применен к оформлению заказа пользователей. Купон должен быть использован для отслеживания комиссии.

en: If the user is an admin, then the ID will also be clickable to open the order page in the backend.
ru_RU: Если пользователь является администратором, то идентификатор также будет кликабельным, чтобы открыть страницу заказа в бэкэнде.

en: If the user is not already registered as an affiliate and has no active coupons, this will show the registration from on the affiliate dashboard page.
ru_RU: Если пользователь еще не зарегистрирован в качестве аффилайтета и не имеет активных купонов, это покажет регистрацию на странице партнерской панели.

en: If there are no landing pages assigned to the coupon, then this will be hidden.
ru_RU: Если купону не назначены целевые страницы, то это будет скрыто.

en: If this is your first time loading this dashboard, and it's a large coupon, it may take a little while to load.
ru_RU: Если вы впервые загружаете эту приборную панель, и это большой купон, загрузка может занять некоторое время.

en: If you are experiencing any performance issues or other bugs with the plugin, please try enabling/disabling relevant settings below.
ru_RU: Если у вас возникли проблемы с производительностью или другие ошибки с плагином, попробуйте включить / отключить соответствующие настройки ниже.

en: If you are getting the "Failed to load ajax request" error on the affiliate dashboard
ru_RU: Если вы получаете сообщение об ошибке «Не удалось загрузить ajax-запрос» на партнерской панели

en: If you dont want the message to always show, toggle this setting on, and it will instead only show on the cart/checkout pages.
ru_RU: Если вы не хотите, чтобы сообщение всегда показывалось, включите эту настройку, и вместо этого она будет отображаться только на страницах корзины / оформления заказа.

en: If you experience very high volumes of orders for each coupon, this should help greately with affiliate dashboard speed/performance.
ru_RU: Если вы испытываете очень большие объемы заказов на каждый купон, это должно очень помочь со скоростью / производительностью партнерской панели инструментов.

en: If you need help, or have any suggestions,
ru_RU: Если вам нужна помощь или у вас есть какие-либо предложения,

en: If you set custom "coupon" commission for that affiliate, or "per product" commission, they WILL take priority over the "user role" commission.
ru_RU: Если вы установите пользовательскую комиссию «купон» для этого партнера или комиссию «за продукт», они БУДУТ иметь приоритет над комиссией «роль пользователя».

en: If you want to show the logged in users current store credit balance somewhere, use the shortcode
ru_RU: Если вы хотите показать зарегистрированных пользователей текущий кредитный баланс магазина где-нибудь, используйте шорткод

en: Important Information
ru_RU: Важная информация

en: Important: If your short URLs show a 404 page after changing this, you may need to go to the "Settings > Permalinks" page and click "Save Changes" to refresh your permalinks.
ru_RU: Важно: Если ваши короткие URL-адреса показывают страницу 404 после изменения этого, вам может потребоваться перейти на страницу «Настройки > постоянные ссылки» и нажать «Сохранить изменения», чтобы обновить постоянные ссылки.

en: Important: There are some cases where direct link tracking may not be detected properly.
ru_RU: Важно: Есть некоторые случаи, когда отслеживание прямых ссылок может быть обнаружено неправильно.

en: Important: This is only recommended if you experience high levels of affiliate fraud, and/or want a strict way to help stop unauthorized referrals.
ru_RU: Важно: Это рекомендуется только в том случае, если вы испытываете высокий уровень партнерского мошенничества и / или хотите строгий способ помочь остановить несанкционированных рефералов.

en: Important: This needs to be different to your normal affiliate referral URL prefix.
ru_RU: Важно: Это должно отличаться от вашего обычного префикса URL-адреса партнера.

en: In most cases PayPal Payouts fees are 2%.
ru_RU: В большинстве случаев PayPal комиссии за выплаты составляют 2%.

en: In the affiliate report, stats will be shown/calculated based on the previous date range. So monthly reports will show stats from the previous month.
ru_RU: В партнерском отчете статистика будет показана/рассчитана на основе предыдущего диапазона дат. Таким образом, ежемесячные отчеты будут показывать статистику за предыдущий месяц.

en: In this section, you can create your own custom tabs to show on the affiliate dashboard. Shortcode usage supported.
ru_RU: В этом разделе вы можете создать свои собственные пользовательские вкладки для отображения на панели управления партнером. Поддерживается использование шорткода.

en: In this section, you can manage multi-currency settings, if you are using a multi currency plugin.
ru_RU: В этом разделе вы можете управлять мультивалютными настройками, если вы используете мультивалютный плагин.

en: Include "custom discounts" in % commission calculations & order totals.
ru_RU: Включите «пользовательские скидки» в расчеты % комиссионных и итоговые суммы заказов.

en: Include "fees" in % commission calculations & order totals.
ru_RU: Включите «сборы» в расчеты % комиссионных и итоговые суммы заказов.

en: Include "shipping costs" in % commission calculations & order totals.
ru_RU: Включите «стоимость доставки» в расчеты % комиссионных и итоговые суммы заказов.

en: Include "taxes" in "fixed" commission calculations.
ru_RU: Включите «налоги» в «фиксированные» расчеты комиссии.

en: Include "taxes" in % commission calculations & order totals.
ru_RU: Включите «налоги» в расчеты % комиссионных и итоговые суммы заказов.

en: Include the "coupon discount" in % commission calculations.
ru_RU: Включите «скидку купона» в расчет % комиссии.

en: Increased
ru_RU: Повышенный

en: Increased or Decreased
ru_RU: Увеличение или уменьшение

en: Info & Help
ru_RU: Информация и помощь

en: Information:
ru_RU: Информация:

en: Instructions & Plugin Details
ru_RU: Инструкции и детали плагина

en: Invite
ru_RU: Приглашать

en: Invite Sent
ru_RU: Приглашение отправлено

en: Invite URL Variable
ru_RU: Пригласить переменную URL-адреса

en: Invite new members to your affiliate network:
ru_RU: Пригласите новых участников в свою партнерскую сеть:

en: Invite sent to
ru_RU: Приглашение отправлено на

en: Invoice & Statement Settings
ru_RU: Настройки счетов и выписок

en: Invoices
ru_RU: Счета

en: Invoices (Payouts)
ru_RU: Счета (Выплаты)

en: Invoices and Statements
ru_RU: Счета-фактуры и выписки

en: It will set one as priority, so if both are set, the commission settings for your chosen priority will be used.
ru_RU: Эта опция установит один в качестве приоритета, поэтому, если оба установлены, будут использоваться настройки комиссии для выбранного вами приоритета.

en: It will take longer if you select a large date range, or have lots of orders and coupons.
ru_RU: Это займет больше времени, если вы выберете большой диапазон дат или у вас будет много заказов и купонов.

en: Landing Page
ru_RU: Целевая страница

en: Landing Pages
ru_RU: Целевые страницы

en: Landing Pages Text
ru_RU: Текст целевых страниц

en: Last 30 Days
ru_RU: Последние 30 дней

en: Last 7 Days
ru_RU: Последние 7 дней

en: Last 90 Days
ru_RU: Последние 90 дней

en: Last Month
ru_RU: В прошлом месяце

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Last Updated
ru_RU: Последнее обновление

en: Latest News & Updates
ru_RU: Последние новости и обновления

en: Latest Referral Visits
ru_RU: Последние реферальные визиты

en: Latest Referrals
ru_RU: Последние рефералы

en: Latest orders referred by your sub-affiliates
ru_RU: Последние заказы, переданные вашими субпартнерами

en: Latest orders using coupon
ru_RU: Последние заказы по купону

en: Learn More
ru_RU: Подробнее

en: Learn More.
ru_RU: Подробнее.

en: Learn more about PRO at
ru_RU: Узнайте больше о PRO на

en: Learn more about Pro and upgrade at
ru_RU: Узнайте больше о Pro и обновлении на

en: Leave empty to use your default "header image".
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы использовать "изображение заголовка" по умолчанию.

en: Left
ru_RU: Налево

en: Less
ru_RU: Менее

en: Lets get started...
ru_RU: Давайте начнем...

en: Lifetime Commission
ru_RU: Пожизненная комиссия

en: Lifetime Commission Expiry (Days)
ru_RU: Срок действия пожизненной комиссии (дней)

en: Lifetime Referrer
ru_RU: Пожизненный реферер

en: Line Graph
ru_RU: Линейный график

en: Line Graphs
ru_RU: Линейные графики

en: List of products sold this month:
ru_RU: Список товаров, проданных в этом месяце:

en: Load tabs individually with Ajax.
ru_RU: Загружайте каждую страницу отдельно с помощью ajax.

en: Load tabs on affiliate dashboard as separate pages.
ru_RU: Загрузка вкладок на партнерской панели в виде отдельных страниц.

en: Loading
ru_RU: Погрузка

en: Localisation is supported. We recommended to using
ru_RU: Поддерживается локализация. Рекомендуем использовать

en: Login
ru_RU: Логин

en: Logout
ru_RU: Выход

en: MLA
ru_RU: ОМС

en: MLA Dashboard
ru_RU: Приборная панель MLA

en: MLA Dashboard Page (ID):
ru_RU: Страница панели мониторинга MLA (ID):

en: MLA Dashboard Page:
ru_RU: Страница панели инструментов MLA:

en: MLA Settings
ru_RU: Настройки MLA

en: MLA dashboard is currently unavailable.
ru_RU: Панель мониторинга MLA в настоящее время недоступна.

en: MLA will allow affiliates to refer other affiliate users, and gain commission depending on their referral tier.
ru_RU: MLA позволит партнерам привлекать других аффилированных пользователей и получать комиссионные в зависимости от их реферального уровня.

en: MORE
ru_RU: БОЛЬШЕ

en: Make all dashboard URLs private/hidden to everyone except administrators and assigned user.
ru_RU: Сделайте все URL-адреса панели мониторинга частными или скрытыми для всех, кроме администраторов.

en: Make sure template codes match the exact name of an existing template coupon code, otherwise the coupon may not be created automatically.
ru_RU: Убедитесь, что он совпадает с точным названием существующего кода купона шаблона, иначе купон не может быть создан автоматически.

en: Make sure this matches the exact name of an existing template coupon code (case sensitive).
ru_RU: Убедитесь, что оно совпадает с точным именем существующего кода купона шаблона (с учетом регистра).

en: Make sure to verify your account and update your company information.
ru_RU: Обязательно подтвердите свою учетную запись и обновите информацию о своей компании.

en: Make the invoice upload option required.
ru_RU: Сделайте опцию загрузки счета обязательной.

en: Manage and track payout requests from your affililates.
ru_RU: Управляйте и отслеживайте запросы на выплаты от ваших аффилилатов.

en: Manage/Track Payouts
ru_RU: Управление/отслеживание выплат

en: Manually add a domain to a coupon for direct link tracking.
ru_RU: Вручную добавьте домен в купон для отслеживания прямых ссылок.

en: Manually create a new coupon affiliate registration.
ru_RU: Вручную создайте новый купон партнерской регистрации.

en: Mark as paid.
ru_RU: Пометить как оплаченный.

en: Mark this payout as pending.
ru_RU: Пометьте эту выплату как ожидающую.

en: Maximum orders per request reached
ru_RU: Максимальное количество заказов на запрос

en: Method
ru_RU: Метод

en: Modules & Features
ru_RU: Модули и функции

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячный

en: Monthly Summary
ru_RU: Ежемесячная сводка

en: Monthly Summary Section
ru_RU: Ежемесячный сводный раздел

en: More
ru_RU: Больше

en: More features coming soon. Get access to all future features included in the Pro version!
ru_RU: Скоро появятся другие функции. Получите доступ ко всем будущим функциям, включенным в версию Pro!

en: Multi-Currency Settings
ru_RU: Мультивалютные настройки

en: Multi-Currency Support
ru_RU: Мультивалютная поддержка

en: Multi-Level Affiliate Emails
ru_RU: Многоуровневые партнерские письма

en: Multi-Level Affiliate Marketing
ru_RU: Многоуровневый партнерский маркетинг

en: NOTE: If set to "Completed Date", only orders that have been marked as "completed" (at-least once) can be displayed on the dashboard.
ru_RU: ПРИМЕЧАНИЕ: Если задано значение "Дата завершения", на панели мониторинга могут отображаться только заказы, помеченные как "завершенные" (по крайней мере, один раз).

en: NOTE: In some rare cases, or certain themes, this option may not work and will show the "loading..." animation continuously. In this case, simply disable it or contact us to look into fixing it for you.
ru_RU: ПРИМЕЧАНИЕ: В некоторых редких случаях или определенных темах эта опция может не работать и будет показывать «загрузка...» анимация непрерывно. В этом случае просто отключите его или свяжитесь с нами, чтобы посмотреть, как его исправить для вас.

en: NOTE: Updating the conversion rates below will only update the totals for NEW orders (if the affiliate dashboard has been viewed at-least once).
ru_RU: ПРИМЕЧАНИЕ: Обновление коэффициентов конверсии ниже приведет только к обновлению итогов для НОВЫХ ордеров (если партнерская панель была просмотрена хотя бы один раз).

en: Name
ru_RU: Имя

en: Need help?
ru_RU: Нужна помощь?

en: Network
ru_RU: Сеть

en: Network Settings
ru_RU: Настройки сети

en: Never update the saved "commission" value for past orders.
ru_RU: Никогда не обновляйте сохраненное значение «комиссии» для прошлых заказов.

en: New "Direct Link Tracking" Domain
ru_RU: Новый домен "Отслеживание прямых ссылок"

en: New Affiliate Account Created
ru_RU: Создан новый партнерский аккаунт

en: New Affiliate Application
ru_RU: Новое партнерское приложение

en: New Commission Payout
ru_RU: Новая выплата комиссии

en: New Commission Payout!
ru_RU: Новая выплата комиссии!

en: New Coupon Usage
ru_RU: Использование нового купона

en: New Coupon Usage / Commission Earned
ru_RU: Использование нового купона / Заработанная комиссия

en: New Customers Only (First Order)
ru_RU: Только для новых клиентов (первый заказ)

en: New Domain Request (Direct Link Tracking)
ru_RU: Новый запрос домена (отслеживание прямых ссылок)

en: New Payout Request
ru_RU: Новый запрос на выплату

en: New Payout Request (Bulk Scheduled)
ru_RU: Новый запрос на выплату (по массовому расписанию)

en: New Payout Request: {coupon}
ru_RU: Новый запрос на выплату: {купон}

en: New Referral Emails
ru_RU: Новые реферальные письма

en: New Sub-Affiliate Referral
ru_RU: Новый субпартнерский реферал

en: New Sub-Affiliate Signup
ru_RU: Регистрация нового субпартнера

en: New Subscription (Parent Order)
ru_RU: Новая подписка (родительский заказ)

en: Newest Affiliate Coupons
ru_RU: Новейшие партнерские купоны

en: Next
ru_RU: Следующий

en: Next Page
ru_RU: Следующая страница

en: Next, select the MLA dashboard page below (where you added the shortcode), and customise the other settings to your requirements.
ru_RU: Затем выберите страницу панели мониторинга MLA ниже (куда вы добавили шорткод) и настройте другие настройки в соответствии с вашими требованиями.

en: Next, simply <a href="/wp-admin/edit.php?post_type=wcu-creatives">add new creatives</a> and they will be displayed in the new "Creatives" tab on the affiliate dashboard.
ru_RU: Затем просто <a href="/wp-admin/edit.php?post_type=wcu-creatives">добавьте новые креативы,</a> и они будут отображаться в новой вкладке «Креативы» на панели управления партнера.

en: Next, you need to create the affiliate registration page on your website.
ru_RU: Далее вам нужно создать страницу регистрации партнера на вашем сайте.

en: No
ru_RU: Нет

en: No Campaign
ru_RU: Нет кампании

en: No Default
ru_RU: Нет по умолчанию

en: No affiliate dashboard found.
ru_RU: Партнерская панель инструментов не найдена.

en: No affiliate dashboard found. Please contact us.
ru_RU: Партнерская панель инструментов не найдена. Пожалуйста, свяжитесь с нами.

en: No clicks available.
ru_RU: Клики недоступны.

en: No coupon ID has been selected.
ru_RU: Идентификатор купона не выбран.

en: No coupons were used for this order.
ru_RU: Купоны для этого заказа не использовались.

en: No new affiliate coupons found.
ru_RU: Новых партнерских купонов не найдено.

en: No orders found.
ru_RU: Заказов не найдено.

en: No payout methods are available currently.
ru_RU: В настоящее время методы выплат недоступны.

en: No recent activity found.
ru_RU: Недавняя активность не обнаружена.

en: No recent clicks found.
ru_RU: Последние клики не найдены.

en: No recent payouts found.
ru_RU: Последние выплаты не найдены.

en: No recent referral orders found.
ru_RU: Последние реферальные ордера не найдены.

en: No recent registrations found.
ru_RU: Последние регистрации не найдены.

en: Normally it will just show the coupon name, discount, usage, and button to direct them to the unique URL ID, for the affiliate dashboard for that coupon.
ru_RU: Обычно он просто показывает имя купона, скидку, использование и кнопку, чтобы направить их на уникальный идентификатор URL-адреса для партнерской панели для этого купона.

en: Not Connected
ru_RU: Не подключено

en: Not Converted
ru_RU: Не конвертировано

en: Note: "Unpaid Commission" will start from "0" and will only start tracking after you installed the "PRO" version and activated the payouts functionality.
ru_RU: Примечание: «Неоплаченная комиссия» будет начинаться с «0» и начнет отслеживаться только после того, как вы установили версию «PRO» и активировали функциональность выплат.

en: Note: If enabled, any new clicks (from the same visitor) within the same minute as another will not be logged, and will keep the same ID as the initial click (to prevent spamming the logs).
ru_RU: Примечание: Если этот параметр включен, любые новые клики (от того же посетителя) в течение той же минуты, что и другой, не будут регистрироваться и сохранят тот же идентификатор, что и при первоначальном щелчке (для предотвращения спама в журналах).

en: Note: If statements are showing "page not found", simply click save in your
ru_RU: Примечание: Если операторы показывают «страница не найдена», просто нажмите сохранить в

en: Note: If you edit this, any previous short URLs created by your affiliates (with the old slug) will stop working.
ru_RU: Примечание: Если вы отредактируете это, любые предыдущие короткие URL-адреса, созданные вашими партнерами (со старым слизнем), перестанут работать.

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your PayPal account.
ru_RU: Примечание: Выплаты могут быть сделаны только в том случае, если у вас есть необходимые средства на вашем PayPal счете.

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your Stripe account.
ru_RU: Примечание: Выплаты могут быть сделаны только в том случае, если у вас есть необходимые средства на вашем счете Stripe.

en: Note: There are lots more options available in the settings page.
ru_RU: Примечание: На странице настроек доступно гораздо больше опций.

en: Note: This is an integration for a 3rd-party plugin. We are not affiliated with, and do not have any control over the features and functionality offered by the "%s" plugin.
ru_RU: Примечание: Это интеграция для 3-го стороннего плагина. Мы не связаны и не имеем никакого контроля над функциями и функциями, предлагаемыми плагином «%s».

en: Note: This will only show for users that are not currently assigned to any affiliate coupons. They must also be logged in, or have selected "Create an account?" for it to show.
ru_RU: Примечание: Это будет отображаться только для пользователей, которым в настоящее время не назначены какие-либо партнерские купоны. Они также должны войти в систему или выбрать «Создать учетную запись?», чтобы она отобразится.

en: Note: We recommended using
ru_RU: Примечание: Мы рекомендуем использовать

en: Note: When enabled, any existing orders that do not currently have a conversion rate set, will save the rate as the rate set below (when the affiliate dashboard is next loaded).
ru_RU: Примечание: При включении любые существующие ордера, которые в настоящее время не имеют установленного коэффициента конверсии, будут сохранять курс, как курс, установленный ниже (при следующей загрузке партнерской панели).

en: Note: When updating these settings saved data will be refreshed for all dashboards automatically (first page load may take longer).
ru_RU: Примечание: При обновлении этих настроек сохраненные данные будут обновляться для всех панелей мониторинга автоматически (загрузка первой страницы может занять больше времени).

en: Note: You can customise the registration system more in the plugin settings page.
ru_RU: Примечание: Вы можете настроить систему регистрации на странице настроек плагина.

en: Notice (admin only): Page constantly loading?
ru_RU: Примечание (только для администратора): Страница постоянно загружается?

en: Notifications Settings
ru_RU: Настройки уведомлений

en: Number of Custom Fields
ru_RU: Количество настраиваемых полей

en: Number of Extra Currencies
ru_RU: Количество дополнительных валют

en: Number of Tiers
ru_RU: Количество уровней

en: Number of custom tabs
ru_RU: Количество настраиваемых вкладок

en: Once you have installed/activated both the integration addon, and the wallet plugin, refresh this page. You will then be able to enable it in the "Wallet System" dropdown above.
ru_RU: После того, как вы установили/активировали как аддон интеграции, так и плагин кошелька, обновите эту страницу. Затем вы сможете включить его в раскрывающемся списках «Система кошельков» выше.

en: Only show coupons assigned to an affiliate user.
ru_RU: Показывать только купоны, назначенные партнерскому пользователю.

en: Only show coupons where sales have
ru_RU: Показывать купоны только там, где продажи имеют

en: Only show users with the "coupon affiliate" role when manually assigning users to coupons.
ru_RU: Показывать только пользователей с ролью «партнер купона» при ручном назначении пользователям купонов.

en: Only show/include tax on the statement if user has entered a tax/VAT number.
ru_RU: Показывать/включать налог в выписку только в том случае, если пользователь ввел номер налога/НДС.

en: Only showing coupons that are assigned to an affiliate user.
ru_RU: Отображение только купонов, назначенных партнерскому пользователю.

en: Only trigger lifetime referral if coupon is assigned to user.
ru_RU: Только триггер пожизненного реферала, если купон назначен пользователю.

en: Oops, an error occurred when attempting to send PayPal payment for payout
ru_RU: Ой, произошла ошибка при попытке отправить PayPal платеж для выплаты

en: Open setup guide in new tab
ru_RU: Откройте руководство по настройке в новой вкладке

en: Option name:
ru_RU: Название опции:

en: Optional: Custom commission "fixed amount per order" for this coupon.
ru_RU: Необязательно: Таможенная комиссия «фиксированная сумма за заказ» за этот купон.

en: Optional: Custom commission "fixed amount per product" for this coupon.
ru_RU: Необязательно: Таможенная комиссия «фиксированная сумма за продукт» за этот купон.

en: Optional: Custom commission "percentage of total order" for this coupon.
ru_RU: Необязательно: Таможенная комиссия "процент от общего заказа" за этот купон.

en: Optional: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer.
ru_RU: Необязательно: через сколько дней после назначения в качестве «пожизненного» реферала должно истечь, и клиент будет отвязан от клиента.

en: Options (One Per Line)
ru_RU: Опции (по одному на строку)

en: Or share your referral link:
ru_RU: Или поделитесь своей реферальной ссылкой:

en: Or you can click the button below to automatically generate the page for you:
ru_RU: Или вы можете нажать кнопку ниже, чтобы автоматически сгенерировать страницу для вас:

en: Order status for "unpaid commission" to be granted:
ru_RU: Статус заказа на получение «неоплаченной комиссии»:

en: Order/Sales Tracking
ru_RU: Отслеживание заказов/продаж

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Other
ru_RU: Другой

en: Other Information
ru_RU: Прочая информация

en: Other PRO Modules
ru_RU: Другие модули PRO

en: Other Useful Links
ru_RU: Другие полезные ссылки

en: PDF Report Header Image (Logo)
ru_RU: Изображение заголовка отчета в формате PDF (логотип)

en: PDF Statements (Payouts)
ru_RU: PDF-выписки (выплаты)

en: PRO Modules
ru_RU: Модули PRO

en: PRO Settings
ru_RU: Настройки PRO

en: PRO features: Custom form fields, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and join button on checkout.
ru_RU: Pro возможности: настраиваемые поля форм, генератор динамического кода, автоматическое принятие, автоматическая регистрация и кнопка присоединения при оформлении заказа.

en: Page URL
ru_RU: URL-адрес страницы

en: Paid
ru_RU: Оплачиваемый

en: Paid Date
ru_RU: Дата оплаты

en: Paid To
ru_RU: Оплачено

en: Paid: When a payout is set as paid, the affiliates pending payout will be marked as paid, and the pending commission set to 0.
ru_RU: Оплачено: Когда выплата установлена как выплаченная, партнеры, ожидающие выплаты, будут помечены как оплаченные, а ожидающая комиссия установлена на 0.

en: Parent Affiliate User
ru_RU: Родительский аффилированный пользователь

en: Parent User
ru_RU: Родительский пользователь

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Pay as Credit
ru_RU: Оплатить как кредит

en: Pay via PayPal
ru_RU: Оплата через PayPal

en: Pay via PayPal.
ru_RU: Оплата через PayPal.

en: Pay via Store Credit.
ru_RU: Оплата через кредит магазина.

en: Pay via Stripe
ru_RU: Оплата через Stripe

en: Pay via Stripe.
ru_RU: Оплата через Stripe.

en: PayPal Payouts
ru_RU: PayPal Выплаты

en: PayPal Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their PayPal account.
ru_RU: PayPal способ оплаты Выплат позволит вам одним щелчком мыши выплачивать своим партнерам непосредственно на их PayPal счет.

en: Payment Details
ru_RU: Платежные реквизиты

en: Payment Details Field Label
ru_RU: Метка поля платежных реквизитов

en: Payment Message
ru_RU: Платежное сообщение

en: Payment Method
ru_RU: Способ оплаты

en: Payment Method Information
ru_RU: Информация о способе оплаты

en: Payment Method Name
ru_RU: Название способа оплаты

en: Payment Subject
ru_RU: Предмет оплаты

en: Payment Threshold
ru_RU: Порог оплаты

en: Payment Threshold Required
ru_RU: Требуемый порог оплаты

en: Payment completed on
ru_RU: Оплата завершена на

en: Payment was reversed and refunded back into your account.
ru_RU: Платеж был отменен и возвращен обратно на ваш счет.

en: Payment will be sent to
ru_RU: Оплата будет отправлена на

en: Payout
ru_RU: Выплата

en: Payout ID
ru_RU: Идентификатор выплаты

en: Payout Method
ru_RU: Способ выплаты

en: Payout Requests (Payouts)
ru_RU: Запросы на выплаты (Выплаты)

en: Payout Statement Details
ru_RU: Детали выписки о выплате

en: Payout requests will be scheduled to send on the first day of the week or month.
ru_RU: Запросы на выплату будут запланированы к отправке в первый день недели или месяца.

en: Payouts
ru_RU: Выплаты

en: Payouts Emails
ru_RU: Электронные письма с выплатами

en: Payouts Features
ru_RU: Функции выплат

en: Payouts Settings
ru_RU: Настройки выплат

en: Pending
ru_RU: Ожидаемый

en: Pending Affiliate Registrations
ru_RU: В ожидании регистрации партнеров

en: Pending Affiliate User Role
ru_RU: Ожидающая роль партнера

en: Pending Approval
ru_RU: Ожидает утверждения

en: Pending Payments
ru_RU: Ожидающие платежи

en: Pending Payout
ru_RU: Ожидание выплаты

en: Pending Payout Requests
ru_RU: Ожидающие запросов на выплату

en: Pending Payouts
ru_RU: Ожидающие выплаты

en: Pending: When a payout is set as pending, the amount will be removed from the affiliates unpaid commission, and moved to pending commission. The user can not request any more payouts if they have one pending.
ru_RU: Ожидание: Когда выплата установлена как ожидающая, сумма будет удалена из неоплаченной комиссии партнеров и перемещена в ожидающую комиссию. Пользователь не может запрашивать больше выплат, если они ожидают выплат.

en: Per User Role Commission
ru_RU: Комиссия за роль пользователя

en: Percentage Amount Of Total Order
ru_RU: Процентная сумма от общего заказа

en: Percentage based on the "main" affiliate commission earnings
ru_RU: Процент от «основного» заработка партнерской комиссии

en: Percentage discount on cart.
ru_RU: Процентная скидка на корзину.

en: Performance & Debug
ru_RU: Производительность и отладка

en: Performance Settings
ru_RU: Параметры производительности

en: Performance, Debug & Extra Settings
ru_RU: Производительность, отладка и дополнительные настройки

en: Permission required for plugin admin capabilities:
ru_RU: Разрешение, необходимое для возможностей администратора плагина:

en: Please CLEAR YOUR CACHE to ensure frontend changes are applied.
ru_RU: Пожалуйста, ОЧИСТИТЕ КЭШ, чтобы убедиться, что изменения интерфейса применены.

en: Please contact an administrator if the issue persists.
ru_RU: Обратитесь к администратору, если проблема не устранена.

en: Please do not add this shortcode to the same page as your affiliate dashboard shortcode.
ru_RU: Пожалуйста, не добавляйте этот шорткод на ту же страницу, что и шорткод вашей партнерской панели.

en: Please note, the commission displayed for all past orders is calculated the first time the affiliate dashboard is loaded for a coupon. New orders are calculated instantly.
ru_RU: Обратите внимание, что комиссия, отображаемая для всех прошлых заказов, рассчитывается при первой загрузке партнерской панели для купона. Новые заказы рассчитываются мгновенно.

en: Please note: A coupon code needs to be applied for the affiliate commission to be tracked/earned.
ru_RU: Обратите внимание: для отслеживания/получения партнерской комиссии необходимо применить код купона.

en: Please refresh the page to add/remove the new currency options (found below) when you update this number.
ru_RU: Пожалуйста, обновите страницу, чтобы добавить/ удалить новые параметры валюты (см. ниже) при обновлении этого номера.

en: Please refresh the page to add/remove the new tab settings (found below) when you update this number.
ru_RU: Пожалуйста, обновите страницу, чтобы добавить/удалить новые настройки вкладки (см. ниже) при обновлении этого номера.

en: Please refresh the page when you update this number, to add/remove the new settings below.
ru_RU: Пожалуйста, обновите страницу при обновлении этого номера, чтобы добавить / удалить новые настройки ниже.

en: Please shorten your date range to show all orders.
ru_RU: Пожалуйста, сократите диапазон дат, чтобы показать все заказы.

en: Please try again in around 1-2 minutes.
ru_RU: Повторите попытку менее чем за 1-2 минуты.

en: Plugin Settings
ru_RU: Настройки плагина

en: Plugin not working? Need help? Have a suggestion?
ru_RU: Плагин не работает? Нужна помощь? Есть предложение?

en: Preferred Coupon Code
ru_RU: Предпочтительный код купона

en: Prerequisites: To use PayPal Payouts, you will need a PayPal business account and must have access to it’s PayPal Payouts features.
ru_RU: Предварительные требования: Чтобы использовать PayPal выплат, вам понадобится бизнес-аккаунт PayPal и доступ к функциям PayPal выплат.

en: Preview
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Previous
ru_RU: Предыдущий

en: Previous Page
ru_RU: Предыдущая страница

en: Priority Support
ru_RU: Приоритетная поддержка

en: Pro Details
ru_RU: Подробнее о Pro

en: Pro Features
ru_RU: Профессиональные функции

en: Product
ru_RU: Продукт

en: Product Commission Settings
ru_RU: Настройки комиссии по продукту

en: Products
ru_RU: Продукция

en: QR Code
ru_RU: QR-код

en: QR Code Generator
ru_RU: Генератор QR-кодов

en: QR Code Generator (Referral URL)
ru_RU: Генератор QR-кодов (реферальный URL)

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Radio Field
ru_RU: Радио Поле

en: Recent Activity
ru_RU: Недавняя активность

en: Recent Clicks
ru_RU: Последние клики

en: Recent Orders
ru_RU: Последние заказы

en: Recipient
ru_RU: Получатель

en: Recommended. This will allow the user to see their referral link, and generate a new one by entering their own page URL or selecting a campaign.
ru_RU: Рекомендованный. Это позволит пользователю увидеть свою реферальную ссылку и сгенерировать новую, введя свой собственный URL-адрес страницы или выбрав кампанию.

en: Recommended. This will allow them to view and generate their own referrral URLs, click history, campaigns, etc.
ru_RU: Рекомендованный. Это позволит им просматривать и генерировать свои собственные URL-адреса, историю кликов, кампании и т. Д.

en: Recommended. This will show the clicks, conversions, and conversion rate statistics for referral URLs.
ru_RU: Рекомендованный. Это покажет клики, конверсии и статистику коэффициента конверсии для реферальных URL-адресов.

en: Recurring
ru_RU: Повторяющийся

en: Recurring Subscription Referral Limit
ru_RU: Лимит реферальных ссылок на периодическую подписку

en: Recurring fixed discount on subscription fee.
ru_RU: Периодическая фиксированная скидка на абонентскую плату.

en: Recurring percentage discount on subscription fee.
ru_RU: Периодическая процентная скидка на абонентскую плату.

en: Redirect to Page:
ru_RU: Перенаправление на Страницу:

en: Redirect to a different page.
ru_RU: Перенаправление на другую страницу.

en: Referral Campaigns
ru_RU: Реферальные кампании

en: Referral Link
ru_RU: Реферальная ссылка

en: Referral Link Settings
ru_RU: Настройки реферальных ссылок

en: Referral Statistics
ru_RU: Статистика рефералов

en: Referral Statistics for
ru_RU: Статистика рефералов для

en: Referral URL
ru_RU: РЕФЕРАЛЬНЫЙ URL

en: Referral URL Clicks
ru_RU: Клики по URL-адресу рефералов

en: Referral URL Conversions
ru_RU: Конверсии реферальных URL-адресов

en: Referral URL Variable
ru_RU: Переменная URL-адреса ссылки

en: Referral URLs
ru_RU: Реферальные URL-адреса

en: Referral URLs can be generated by the affiliate on the affiliate dashboard page.
ru_RU: Реферальные URL-адреса могут быть сгенерированы партнером на странице партнерской панели.

en: Referral Visits
ru_RU: Реферальные визиты

en: Referrer Domain
ru_RU: Домен реферера

en: Referrer URL
ru_RU: URL-адрес реферера

en: Referring URL
ru_RU: URL-адрес ссылки

en: Refresh stats...
ru_RU: Обновить статистику...

en: Refund Store Credit
ru_RU: Возврат кредита магазина

en: Register New Affiliate Account
ru_RU: Зарегистрируйте новый партнерский счет

en: Registered: Active
ru_RU: Зарегистрирован: Активный

en: Registered: Pending Approval
ru_RU: Зарегистрирован: Ожидает утверждения

en: Registration
ru_RU: Регистрация

en: Registration Form Page (ID):
ru_RU: Страница регистрационной формы (ID):

en: Registration Form Page:
ru_RU: Страница регистрационной формы:

en: Registration Settings
ru_RU: Настройки регистрации

en: Registrations
ru_RU: Регистрации

en: Remove coupon ID from unique coupon dashboard URLs.
ru_RU: Удалите идентификатор купона из уникального URL-адреса купона.

en: Remove from Blacklist
ru_RU: Удалить из черного списка

en: Remove the pending affiliate role from user when their affiliate application is accepted.
ru_RU: Удалите ожидающую партнерскую роль от пользователя, когда его партнерская заявка будет принята.

en: Report Complete!
ru_RU: Отчет завершен!

en: Report Title
ru_RU: Название отчета

en: Report created for
ru_RU: Отчет создан для

en: Reports
ru_RU: Отчеты

en: Reports & Analytics
ru_RU: Отчеты и аналитика

en: Reports will be automatically scheduled to send on the first day of the week or month.
ru_RU: Отправка отчетов будет автоматически запланирована на первый день недели или месяца.

en: Request Failed!
ru_RU: Запрос не удался!

en: Request Payout
ru_RU: Запросить выплату

en: Required order status to show on affiliate dashboard:
ru_RU: Обязательный статус заказа для отображения на панели управления партнера:

en: Required?
ru_RU: Обязательно?

en: Requires cron jobs to be enabled.
ru_RU: Требует включения заданий cron.

en: Requires cron jobs to be enabled. We recommend using "Real Cron Job" instead of "WP-Cron". This may offer better performance, and will give more accurate delivery (at the specific day & time). <a href="https://couponaffiliates.com/docs/real-cron-job" target="_blank">Click here to learn more</a>.
ru_RU: Требует включения заданий cron. Мы рекомендуем использовать "Real Cron Job" вместо "WP-Cron". Это может предложить лучшую производительность и даст более точную доставку (в конкретный день и время). <a href="https://couponaffiliates.com/docs/real-cron-job" target="_blank">Нажмите здесь, чтобы узнать больше</a>.

en: Reverse this payout
ru_RU: Отмените эту выплату

en: Reversed
ru_RU: Обратный

en: SETTINGS
ru_RU: ПАРАМЕТРЫ

en: Sales
ru_RU: Сбытовой

en: Save & Continue
ru_RU: Сохранить и продолжить

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save the calculated "all time" stats for coupons as meta data.
ru_RU: Сохраните рассчитанную статистику «за все время» для купонов в качестве метаданных.

en: Save the calculated "commission" values as meta data on each individual order.
ru_RU: Сохраняйте рассчитанные значения «комиссии» в виде метаданных по каждому отдельному заказу.

en: Save the conversion rate for each order.
ru_RU: Сохраните коэффициент конверсии для каждого заказа.

en: Saving Data
ru_RU: Сохранение данных

en: Scheduled Payout Requests
ru_RU: Запланированные запросы на выплату

en: Scheduled Requests (Payouts)
ru_RU: Запланированные запросы (выплаты)

en: Search Coupons
ru_RU: Поиск купонов

en: Secret Key
ru_RU: Секретный ключ

en: Select a Campaign
ru_RU: Выберите кампанию

en: Select field label:
ru_RU: Выберите метку поля:

en: Send Invite
ru_RU: Отправить приглашение

en: Send a custom new user account email (replaces default registration email).
ru_RU: Отправьте настраиваемую электронную почту с новой учетной записью пользователя (заменяет регистрационный адрес электронной почты по умолчанию).

en: Send an email to admin when a new domain is added by affiliate for direct link tracking.
ru_RU: Отправьте электронное письмо администратору, когда новый домен будет добавлен партнером для отслеживания прямых ссылок.

en: Send an email to admin when there are 1 or more "scheduled" payout requests (this will be sent instead of multiple individual emails).
ru_RU: Отправьте электронное письмо администратору, когда есть 1 или более «запланированных» запросов на выплату (это будет отправлено вместо нескольких отдельных писем).

en: Send an email to admin when there is a new affiliate application.
ru_RU: Отправьте электронное письмо администратору, когда появится новое партнерское приложение.

en: Send an email to admin when there is a new payout request for unpaid commission.
ru_RU: Отправьте электронное письмо администратору, когда появится новый запрос на выплату неоплаченной комиссии.

en: Send an email to affiliate users when their domain is accepted for Direct Link Tracking.
ru_RU: Отправьте электронное письмо аффилированным пользователям, когда их домен будет принят для отслеживания прямых ссылок.

en: Send an email to affiliate users when their domain is declined for Direct Link Tracking.
ru_RU: Отправьте электронное письмо аффилированным пользователям, когда их домен отклонен для отслеживания прямых ссылок.

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is accepted.
ru_RU: Отправьте электронное письмо партнеру, когда его партнерская заявка будет принята.

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is declined.
ru_RU: Отправьте электронное письмо партнеру, когда его партнерская заявка будет отклонена.

en: Send an email to affiliate when they submit the affiliate application form.
ru_RU: Отправьте электронное письмо партнеру, когда он отправит форму заявки на партнерскую заявку.

en: Send an email to affiliates when a payout request is successfully marked as paid.
ru_RU: Отправьте электронное письмо партнерам, когда запрос на выплату будет успешно помечен как оплаченный.

en: Send an email to affiliates whenever their coupon code is used (and the order is "completed").
ru_RU: Отправляйте электронное письмо партнерам всякий раз, когда используется их код купона (и заказ «завершен»).

en: Send an email to parent affiliate when a new affiliate signs up in their MLA network.
ru_RU: Отправьте электронное письмо материнскому партнеру, когда новый партнер регистрируется в своей сети MLA.

en: Send an email to parent affiliate when a sub-affiliate refers a new order (and it is completed).
ru_RU: Отправьте электронное письмо материнскому партнеру, когда субпартнер ссылается на новый заказ (и он завершен).

en: Send an email when parent invite enters an email address to send affiliate program invitation.
ru_RU: Отправьте электронное письмо, когда родительское приглашение вводит адрес электронной почты для отправки приглашения в партнерскую программу.

en: Set Your Commission Rates
ru_RU: Установите свои комиссионные ставки

en: Set a different user role for pending affiliate users.
ru_RU: Задайте другую роль пользователя для ожидающих аффилированных пользователей.

en: Set a threshold on the maximum amount that can be paid automatically. Any payout requests above this amount will require manual approval.
ru_RU: Установите порог максимальной суммы, которая может быть выплачена автоматически. Любые запросы на выплату сверх этой суммы потребуют ручного утверждения.

en: Set custom "flexible commission" amounts for each individual coupon, product or user role.
ru_RU: Установите пользовательские размеры «гибкой комиссии» для каждой отдельной роли пользователя.

en: Set the affiliate invite URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and parent affiliate for that user.
ru_RU: Установите переменную URL-адреса приглашения партнера, которая будет использоваться в URL-адресе вашего сайта, чтобы идентифицировать реферера и родительского партнера для этого пользователя.

en: Set the custom commission rates for each user role below (this is the role of the affiliate user). Leave empty to use default rates.
ru_RU: Установите пользовательские ставки комиссионных для каждой роли пользователя ниже (это роль партнерского пользователя). Оставьте пустым, чтобы использовать ставки по умолчанию.

en: Set the referral URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and to automatically apply that coupon, and track clicks.
ru_RU: Установите переменную URL-адреса реферала, которая будет использоваться в URL-адресе вашего сайта, чтобы идентифицировать реферера и автоматически применять этот купон и отслеживать клики.

en: Set the referral URL variable that will be used to identify the campaign.
ru_RU: Задайте переменную URL-адреса реферала, которая будет использоваться для идентификации кампании.

en: Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
ru_RU: Установите значение "0" для постоянной пожизненной комиссии без истечения срока действия.

en: Settings
ru_RU: Параметры

en: Settings & Customization
ru_RU: Настройки и настройка

en: Settings Saved
ru_RU: Сохраненные настройки

en: Setup Google reCAPTCHA on your affiliate registration form to help prevent spam.
ru_RU: Настройте Google reCAPTCHA в своей регистрационной форме, чтобы предотвратить спам.

en: Setup Guide
ru_RU: Руководство по установке

en: Setup Wizard
ru_RU: Мастер установки

en: Setup Wizard Complete!
ru_RU: Мастер настройки завершен!

en: Shipping
ru_RU: Судоходство

en: Shop Manager
ru_RU: Менеджер магазина

en: Short URL
ru_RU: Короткий URL-адрес

en: Short URL Generator (Referral URL)
ru_RU: Генератор коротких URL-адресов (реферальный URL)

en: Short URLs
ru_RU: Короткие URL-адреса

en: Shortcodes
ru_RU: Шорткоды

en: Shortlink Slug
ru_RU: Шортлинк Слаг

en: Shortlinks are stored as a custom post type and can be viewed in "Short URLs" menu link under "Coupon Affiliates" in the admin area (visible when enabled).
ru_RU: Короткие ссылки хранятся как пользовательский тип сообщения и могут быть просмотрены в ссылке меню «Короткие URL-адреса» в разделе «Партнеры купона» в области администрирования (видимые, если включены).

en: Show "% Change" Column.
ru_RU: Показать столбец "% Изменения".

en: Show "Account Details" section in the "Settings" tab.
ru_RU: Отобразить раздел "Сведения об учетной записи" на вкладке "Настройки".

en: Show "Affiliate Info" Column in orders list.
ru_RU: Покажите столбец "Информация о партнере" в списке заказов.

en: Show "Affiliate Info" widget in single orders.
ru_RU: Показывать виджет "Информация о партнере" в отдельных заказах.

en: Show "Commission" Column.
ru_RU: Показать колонку "Комиссия".

en: Show "Discounts" Column.
ru_RU: Показать колонку "Скидки".

en: Show "Landing Pages" section on coupon affiliate dashboard.
ru_RU: Показать раздел "Целевые страницы" на панели управления купонами.

en: Show "MLA Dashboard" link on the main coupon affiliate dashboard.
ru_RU: Покажите ссылку "MLA Dashboard" на главной партнерской панели купона.

en: Show "Month" Column.
ru_RU: Показать столбец "Месяц".

en: Show "More" Column (Toggle for products summary/list).
ru_RU: Показать столбец "Еще" (Переключатель для сводки/списка продуктов).

en: Show "Order Count" Column.
ru_RU: Показать столбец "Количество заказов".

en: Show "Send Email" Button
ru_RU: Показать кнопку "Отправить письмо"

en: Show "Settings" tab on the affiliate dashboard.
ru_RU: Отобразить вкладку "Настройки" на панели управления партнера.

en: Show "Store Credit" column on admin users list?
ru_RU: Показать столбец "Кредит магазина" в списке пользователей администратора?

en: Show "Total Sales" Column.
ru_RU: Показать столбец "Общие продажи".

en: Show "Total" Column.
ru_RU: Показать столбец "Итого".

en: Show "View Dashboard" Button
ru_RU: Показать кнопку "Просмотр панели мониторинга"

en: Show "commission graphs" on the statistics tab.
ru_RU: Покажите "графики комиссий" на вкладке статистики.

en: Show "monthly summary" table section on affiliate dashboard.
ru_RU: Показать раздел таблицы "Ежемесячная сводка" на панели управления партнера.

en: Show Payment Details Field
ru_RU: Показать поле Платежные реквизиты

en: Show Profile Image (Gravatar)
ru_RU: Показать изображение профиля (Граватар)

en: Show WooCommerce login form on affiliate dashboard page when users are logged out.
ru_RU: Покажите форму входа WooCommerce на странице партнерской панели, когда пользователи выходят из системы.

en: Show a "join our affiliate program" checkbox on the store checkout.
ru_RU: Покажите флажок «Присоединиться к нашей партнерской программе» на кассе магазина.

en: Show a message on the same page.
ru_RU: Отображение сообщения на той же странице.

en: Show a table with a monthly summary of orders for the coupon, with total sales, commission, and more.
ru_RU: Покажите таблицу с ежемесячной сводкой заказов на купон с общими продажами, комиссией и т. Д.

en: Show an "export to excel" button for the "monthly summary" and "recent orders" tables.
ru_RU: Отображение кнопки "Экспорт в Excel" для таблиц "Ежемесячная сводка" и "Последние заказы".

en: Show customer "first name" in orders list.
ru_RU: Покажите "имя" пользователя заказа в списке заказов.

en: Show full coupon page info automatically, if there is only one coupon.
ru_RU: Автоматически отображать полную информацию о странице купона, если есть только один купон.

en: Show icons on the affiliate dashboard tabs.
ru_RU: Отображение значков на вкладках партнерской панели.

en: Show logout link on affiliate dashboard (top right).
ru_RU: Показать ссылку выхода на партнерской панели (вверху справа).

en: Show order "city" in orders list.
ru_RU: Покажите порядок "город" в списке заказов.

en: Show order "country" in orders list.
ru_RU: Покажите порядок "страна" в списке заказов.

en: Show order "status" in orders list.
ru_RU: Отображение "статуса" заказа в списке заказов.

en: Show order ID in orders list.
ru_RU: Показать идентификатор заказа в списке заказов.

en: Show products summary/list for orders ("MORE" column).
ru_RU: Показать сводку/список товаров для заказов (столбец "ЕЩЕ").

en: Show registration form on affiliate dashboard page for logged in users - if they are not assigned to any coupons.
ru_RU: Покажите регистрационную форму на странице партнера для вошедших в систему пользователей - если им не назначены какие-либо купоны.

en: Show registration form on affiliate dashboard page for logged out users.
ru_RU: Покажите регистрационную форму на странице партнера для пользователей, вышедших из системы.

en: Show shipping costs.
ru_RU: Показать стоимость доставки.

en: Show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
ru_RU: Покажите несколько красивых линейных графиков на вкладке статистики партнерской панели.

en: Show the combined totals for all orders within the selected date range.
ru_RU: Отображение сводных итогов по всем заказам в пределах выбранного диапазона дат.

en: Show total discounts.
ru_RU: Показать общие скидки.

en: Show total order amount.
ru_RU: Показать общую сумму заказа.

en: Show/enable custom translation settings (discontinued - not recommended).
ru_RU: Отображение/включение пользовательских настроек перевода (снято с производства - не рекомендуется).

en: Showing coupons where
ru_RU: Отображение купонов где

en: Showing coupons where sales have
ru_RU: Отображение купонов, в которых продажи

en: Shown on the cart/checkout page when they have credit available to spend.
ru_RU: Отображается на странице корзины / оформления заказа, когда у них есть кредит, доступный для расходов.

en: Simply add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
ru_RU: Просто добавьте шорткод %s на новую страницу, затем выберите страницу из раскрывающегося списка ниже.

en: Site Key
ru_RU: Ключ сайта

en: Skip Setup Wizard / Go To Settings Page
ru_RU: Пропустить мастер установки / Перейти на страницу настроек

en: So for example, after the commission calculations, if the main affiliate earns $20 commission for an order, and you set "tier 1" to 20%, then the tier 1 parent will receive $3 commission, and the main affiliate still earns $20. So in total it would be $24 commission paid.
ru_RU: Так, например, после расчета комиссии, если основной партнер зарабатывает $20 комиссии за ордер, а вы устанавливаете «tier 1» на 20%, то родитель 1-го уровня получит комиссию в размере $3, а основной партнер по-прежнему зарабатывает $20. Таким образом, в общей сложности это будет 24 доллара комиссии.

en: Social Sharing (Referral URL)
ru_RU: Социальный обмен (РЕФЕРАЛЬНЫЙ URL)

en: Social Sharing Buttons
ru_RU: Кнопки «Поделиться в социальных сетях»

en: Sorry, only new customers can use this coupon code.
ru_RU: К сожалению, только новые клиенты могут использовать этот код купона.

en: Sorry, this coupon is not assigned to you.
ru_RU: К сожалению, этот купон не назначен вам.

en: Sorry, this domain is already being used.
ru_RU: К сожалению, этот домен уже используется.

en: Sorry, this domain is invalid. Please try again.
ru_RU: К сожалению, этот домен недействителен. Повторите попытку.

en: Sorry, this domain is not allowed.
ru_RU: К сожалению, этот домен не разрешен.

en: Sorry, this is not your coupon. Only the user assigned to this coupon can update the payment details for this coupon.
ru_RU: Извините, это не ваш купон. Только пользователь, назначенный этому купону, может обновить платежные реквизиты для этого купона.

en: Sorry, this is not your dashboard. Only the user assigned to this dashboard can update the payment details.
ru_RU: Извините, это не ваша приборная панель. Только пользователь, назначенный этой панели мониторинга, может обновлять платежные реквизиты.

en: Sorry, this statement is not linked to your account.
ru_RU: К сожалению, это заявление не связано с вашей учетной записью.

en: Sorry, you are not currently allowed to apply as an affiliate.
ru_RU: К сожалению, в настоящее время вы не можете подать заявку в качестве партнера.

en: Sorry, you can only use one affiliate coupon per order.
ru_RU: К сожалению, вы можете использовать только один партнерский купон на заказ.

en: Sorry, you can't use this coupon code or it has expired.
ru_RU: К сожалению, вы не можете использовать этот код купона или срок его действия истек.

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code.
ru_RU: К сожалению, вы не можете использовать свой собственный код партнерского купона.

en: Sorry, you do not have permission to via the MLA dashboard for user:
ru_RU: К сожалению, у вас нет разрешения через панель управления MLA для пользователя:

en: Sorry, you don't currently have any active affiliate coupons.
ru_RU: К сожалению, в настоящее время у вас нет активных партнерских купонов.

en: Start
ru_RU: Начало

en: Start your FREE 7 Day Trial
ru_RU: Начните БЕСПЛАТНУЮ 7-дневную пробную версию

en: Statement
ru_RU: Утверждение

en: Statement Footer Image (Logo/Signature)
ru_RU: Изображение нижнего колонтитула заявления (логотип/подпись)

en: Statement Footer Text
ru_RU: Текст нижнего колонтитула оператора

en: Statement Header Image (Logo)
ru_RU: Изображение заголовка заявления (логотип)

en: Statements
ru_RU: Заявления

en: Statistics
ru_RU: Статистика

en: Statistics Text Alignment
ru_RU: Статистика выравнивания текста

en: Stats Icons
ru_RU: Иконки статистики

en: Status
ru_RU: Статус

en: Statuses
ru_RU: Статусы

en: Store Credit / Wallet
ru_RU: Кредит магазина / Кошелек

en: Store Credit Balance
ru_RU: Кредитный баланс магазина

en: Store Credit Discount
ru_RU: Скидка на кредит в магазине

en: Store Credit Payouts
ru_RU: Выплаты по кредитам в магазине

en: Store cookie for how many days?
ru_RU: Храните файлы cookie в течение скольких дней

en: Store credit payouts will allow affiliates to have commission paid out into a "wallet" which they can then use as a discount to purchase items/products from your shop.
ru_RU: Выплаты по кредитам в магазине позволят партнерам выплачивать комиссионные в «кошелек», который они затем могут использовать для покупки товаров / продуктов в вашем магазине.

en: Strict Fraud Prevention
ru_RU: Строгое предотвращение мошенничества

en: Stripe Account Label
ru_RU: Полосатая метка учетной записи

en: Stripe Payouts
ru_RU: Выплаты в полоску

en: Stripe Payouts ("Connect")
ru_RU: Выплаты в полосу («Подключиться»)

en: Stripe Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their Stripe / bank account.
ru_RU: Способ оплаты Stripe Payouts позволит вам одним щелчком мыши оплачивать ваших партнеров непосредственно на их Stripe / банковский счет.

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Style #1 - Default
ru_RU: Стиль #1 - По умолчанию

en: Style #1 - Default (Theme Style)
ru_RU: Стиль #1 - По умолчанию (стиль темы)

en: Style #2 - Modern (Bold)
ru_RU: Стиль #2 - Модерн (Жирный)

en: Style #3 - Modern (Compact)
ru_RU: Стиль #3 - Модерн (Компактный)

en: Sub-Affiliates
ru_RU: Субпартнеры

en: Submit Affiliate Registration
ru_RU: Подать заявку на регистрацию партнера

en: Submit Application
ru_RU: Подать заявку

en: Submit a feature request.
ru_RU: Отправьте запрос на функцию.

en: Subscription Renewal Order
ru_RU: Порядок продления подписки

en: Subscription Renewal Settings
ru_RU: Параметры продления подписки

en: Subscriptions
ru_RU: Подписки

en: Subtotal
ru_RU: Промежуточная сумма

en: Success
ru_RU: Успех

en: Success! Redirecting
ru_RU: Успех! Перенаправление

en: Support & Suggestions
ru_RU: Поддержка и предложения

en: Supported merge tags
ru_RU: Поддерживаемые теги слияния

en: Table Header & Footer
ru_RU: Верхний и нижний колонтитулы таблицы

en: Tabs
ru_RU: Вкладки

en: Tabs Hover
ru_RU: Наведение вкладок

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Tax Number
ru_RU: Налоговый номер

en: Tax Rate
ru_RU: Налоговая ставка

en: Tax Settings
ru_RU: Налоговые настройки

en: Tax/VAT Number
ru_RU: Налоговый номер/номер плательщика НДС

en: Template
ru_RU: Шаблон

en: Template Coupon
ru_RU: Шаблон купона

en: Template coupon code:
ru_RU: Код купона шаблона:

en: Terms and Conditions Notice
ru_RU: Уведомление об условиях и положениях

en: Text
ru_RU: СМС

en: Text Area Field
ru_RU: Поле текстовой области

en: Text Field
ru_RU: Текстовое поле

en: Text shown next to the users store credit balance.
ru_RU: Текст, отображаемый рядом с кредитным балансом пользователя.

en: Text:
ru_RU: СМС:

en: The "%s" coupon already exists. Please try again with a different coupon code.
ru_RU: Купон "%s" уже существует. Повторите попытку, используйте другой код купона.

en: The "template coupon" you have set does not exist. Please make sure you have created it, and entered the exact name in the settings.
ru_RU: «Шаблон купона», который вы установили, не существует. Пожалуйста, убедитесь, что вы создали его, и ввели точное имя в настройках.

en: The "unpaid commission" meets the required payment threshold.
ru_RU: «Неуплаченная комиссия» соответствует требуемому порогу оплаты.

en: The IP address will be stored in the "clicks" database table. The IP address is only used to check if a click has already been tracked for that visitor.
ru_RU: IP-адрес будет сохранен в таблице базы данных "clicks". IP-адрес используется только для проверки того, был ли клик уже отслежен для этого посетителя.

en: The affiliate can then download these statements on the affiliate dashboard, and you can also download them in the admin payouts section.
ru_RU: Затем партнер может загрузить эти заявления на панель управления партнером, и вы также можете загрузить их в разделе выплат администратора.

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupon(s) they are assigned to.
ru_RU: Затем партнерский пользователь может посетить «страницу партнерской панели», чтобы просмотреть свою партнерскую статистику, комиссионные, реферальные URL-адреса и т. Д. Для купонов, которым они назначены.

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupons they are assigned to.
ru_RU: Затем партнерский пользователь может посетить «страницу партнерской панели инструментов», чтобы просмотреть свою партнерскую статистику, комиссии, реферальные URL-адреса и т. Д. Для купонов, которым они назначены.

en: The affiliate user has entered their payment details (in the "settings" tab on their dashboard).
ru_RU: Партнерский пользователь ввел свои платежные реквизиты (во вкладке «Настройки» на своей панели инструментов).

en: The below section includes a list of most of the modules and features included in the Pro plan. However other smaller features and customisations can be found throughout the settings page.
ru_RU: В приведенном ниже разделе приведен список большинства модулей и функций, включенных в план Pro. Однако другие более мелкие функции и настройки можно найти на странице настроек.

en: The commission for multi-level tiers is calculated based on a percentage of the <strong>amount earned by the main affiliate</strong>. This is NOT deducted from the main affiliates earnings.
ru_RU: Комиссия за многоуровневые уровни рассчитывается исходя из процента от <strong>суммы, заработанной основным партнером</strong>. Это НЕ вычитается из основного заработка партнеров.

en: The coupon has an affiliate user assigned to it.
ru_RU: Купону назначен аффилированный пользователь.

en: The default "Page URL" when generating referral links. Note: This needs to be a valid link/page on this website only.
ru_RU: Url-адрес страницы по умолчанию при генерации реферальных ссылок. Примечание: Это должна быть действительная ссылка / страница только на этом веб-сайте.

en: The following integration addons are available to download and install right now:
ru_RU: Следующие дополнения интеграции доступны для загрузки и установки прямо сейчас:

en: The free version gives access to admin reports for the past 4 weeks. Reports allow you to see the overall statistics for all affiliates/coupons, and each individual affiliate/coupon, on a single page
ru_RU: Бесплатная версия дает доступ к отчетам администратора за последние 4 недели. Отчеты позволяют увидеть общую статистику по всем партнерам/купонам и каждому отдельному партнеру/купону на одной странице

en: The maximum amount of extra tiers in your MLA system (not including the main affiliate).
ru_RU: Максимальное количество дополнительных уровней в вашей системе MLA (не включая основного партнера).

en: The maximum date range is 12 months. Your filters have been updated.
ru_RU: Максимальный диапазон дат составляет 12 месяцев. Ваши фильтры были обновлены.

en: The name of your Store Credit wallet, show in the payout method selection etc.
ru_RU: Имя вашего кошелька Store Credit, показать в выборе способа выплаты и т. Д.

en: The number of days after an order is created, that the commission earned is added to the users account as "unpaid commission".
ru_RU: Количество дней после создания заказа, когда заработанная комиссия добавляется на счет пользователя как «неоплаченная комиссия».

en: The order status required for "unpaid commission" to be granted. Default "completed" for most sites. This should be the final status for your orders, once it has been paid and delivered.
ru_RU: Статус заказа, необходимый для предоставления «неоплаченной комиссии». По умолчанию «завершено» для большинства сайтов. Это должен быть окончательный статус для ваших заказов, как только они будут оплачены и доставлены.

en: The tax rate that will be added to the payment statements.
ru_RU: Налоговая ставка, которая будет добавлена к платежным ведомостям.

en: The username will be used as the coupon code by default, unless you have the "Dynamic Code Generator" enabled.
ru_RU: Имя пользователя будет использоваться в качестве кода купона по умолчанию, если у вас не включен «Генератор динамических кодов».

en: Then, only users that are assigned to a coupon will be able to see their dashboard (for that coupon) on this page.
ru_RU: Тогда только пользователи, которым назначен купон, смогут видеть свою панель инструментов (для этого купона) на этой странице.

en: There have been no clicks for this campaign yet.
ru_RU: Для этой кампании еще не было кликов.

en: There was an error connecting to Stripe account. Please contact an administrator.
ru_RU: Произошла ошибка подключения к учетной записи Stripe. Обратитесь к администратору.

en: These details will be shown on your PDF statements for payouts.
ru_RU: Эти данные будут показаны в ваших PDF-отчетах о выплатах.

en: These options will improve loading speed of your affiliate dashboard for large coupons with lots of orders (since it wont need to calculate every time).
ru_RU: Эти опции улучшат скорость загрузки вашей партнерской панели для больших купонов с большим количеством ордеров (так как ее не нужно будет вычислять каждый раз).

en: These values be overridden on a per coupon and/or per product basis.
ru_RU: Эти значения переопределяются на основе купона и/или продукта.

en: These visitors will not be able to use any affiliate coupons on their purchases, and can not apply to become an affiliate.
ru_RU: Эти посетители не смогут использовать какие-либо партнерские купоны на свои покупки и не могут претендовать на то, чтобы стать партнером.

en: They can enter their account details, preferred coupon code, then submit the application.
ru_RU: Они могут ввести данные своей учетной записи, предпочтительный код купона, а затем подать заявку.

en: This Month
ru_RU: В этом месяце

en: This affiliate is a part of your MLA network. You are viewing their statistics and commission earnings.
ru_RU: Этот партнер является частью вашей сети MLA. Вы просматриваете их статистику и комиссионные доходы.

en: This bonus is not applied on the dashboard or when they request payouts. It will simply apply the bonus % as additional credit, when the payout is marked as paid.
ru_RU: Этот бонус не применяется на панели инструментов или когда они запрашивают выплаты. Он просто применит бонусный % в качестве дополнительного кредита, когда выплата будет помечена как выплаченная.

en: This email already exists. Please try again.
ru_RU: Этот адрес электронной почты уже существует. Повторите попытку.

en: This email has already been invited.
ru_RU: Это письмо уже было приглашено.

en: This excludes the plugin settings which are available to those with the "manage_options" permission.
ru_RU: Это исключает настройки плагина, которые доступны для тех, у кого есть разрешение «manage_options».

en: This is how many days after someone clicks on a referral link, that the cookie will be stored to automatically apply the coupon.
ru_RU: Это то, через сколько дней после того, как кто-то нажмет на реферальную ссылку, файл cookie будет сохранен для автоматического применения купона.

en: This is limited to PDF files only, and maximum size of 200KB. These invoices will be uploaded to a "coupon-affiliate-invoices" folder in your uploads directory.
ru_RU: Это ограничено только PDF-файлами и максимальным размером 200 КБ. Эти счета будут загружены в папку «купон-партнерские счета-счета» в вашем каталоге загрузок.

en: This is our default store credit system, built directly into this plugin. (A more simple solution with no additional setup needed.)
ru_RU: Это наша кредитная система магазина по умолчанию, встроенная непосредственно в этот плагин. (Более простое решение без дополнительной настройки.)

en: This is shown at the bottom of the PDF statements, just before the Footer Text. Recommended size is no larger than 340 x 70
ru_RU: Это показано в нижней части инструкций PDF, непосредственно перед текстом нижнего колонтитула. Рекомендуемый размер не более 340 x 70

en: This is shown at the very top of the PDF report (attached to the email). Recommended size is 340 x 70.
ru_RU: Это показано в самом верху отчета PDF (прилагается к электронному письме). Рекомендуемый размер 340 x 70.

en: This is shown at the very top of the PDF statements. Recommended size is 340 x 70
ru_RU: Это показано в самом верху pdf-инструкций. Рекомендуемый размер 340 x 70

en: This is shown below the message above, next to a checkbox, allowing them to apply some or all of their credit to the cart.
ru_RU: Это показано под сообщением выше, рядом с флажком, позволяющим им применить часть или весь свой кредит к корзине.

en: This is the base currency for your store, in which totals/commission will be converted to. You can change this in the WooCommerce settings.
ru_RU: Это базовая валюта для вашего магазина, в которую будут конвертированы итоги/комиссия. Вы можете изменить это в настройках WooCommerce.

en: This is the email address that will recieve admin notifications such as new affiliate registrations, and payout notifications.
ru_RU: Это адрес электронной почты, на который будут поступать уведомления администратора, такие как новые партнерские приложения и уведомления о выплатах.

en: This is the limit on how many renewal orders will be rewarded to the affiliate after the initial signup. This does not include the initial order. Set to 0 for unlimited renewals.
ru_RU: Это ограничение на количество заказов на продление будет вознаграждено партнеру после первоначальной регистрации. Это не включает первоначальный заказ. Установите значение 0 для неограниченных продлений.

en: This is the message shown on the page as soon as the user submits the application form. The {couponcode} placeholder will be replaced with their chosen coupon code.
ru_RU: Это сообщение отображается на странице, как только пользователь отправляет форму заявки. Заполнитель {couponcode} будет заменен выбранным кодом купона.

en: This is the name of the discount shown on the cart page, when store credit is applied.
ru_RU: Это название скидки, отображаемое на странице корзины, когда применяется кредит магазина.

en: This is the slug for the shortlinks, for example:
ru_RU: Это слаг для коротких ссылок, например:

en: This is the user permission required to have full access for this plugin.
ru_RU: Это разрешение пользователя, необходимое для полного доступа к этому плагину.

en: This may take a few seconds...
ru_RU: Это может занять несколько секунд...

en: This may therefore disregard some of the order statuses that are checked above.
ru_RU: Поэтому при этом могут игнорироваться некоторые статусы заказов, которые проверены выше.

en: This means that you will need to manually edit existing users to the "coupon affiliate", or have them automatically assign to this role when filling out the registration form (enable this in "registration settings").
ru_RU: Это означает, что вам нужно будет вручную отредактировать существующих пользователей в «купонный партнер», или заставить их автоматически назначать эту роль при заполнении регистрационной формы (включите это в «настройках регистрации»).

en: This option will allow you to enable "lifetime commission" either globally, or on a per-coupon basis.
ru_RU: Эта опция позволит вам включить «пожизненную комиссию» либо глобально, либо на основе купона.

en: This option will enable the "affiliate landing page" metabox on pages, for you to assign a page as a landing page for an affiliate coupon.
ru_RU: Эта опция позволит метабоксу «партнерская целевая страница» на страницах, чтобы вы могли назначить страницу в качестве целевой страницы для партнерского купона.

en: This plugin is frequently updated and maintained. If you notice any bugs, issues, or conflicts with other themes/plugins, please get in touch and it will be looked into.
ru_RU: Этот плагин часто обновляется и поддерживается. Если вы заметили какие-либо ошибки, проблемы или конфликты с другими темами / плагинами, пожалуйста, свяжитесь с нами, и это будет рассмотрено.

en: This setting is required in case you have set custom commission amounts on both a coupon level, and product level.
ru_RU: Эта настройка обязательна, если вы установили пользовательские суммы комиссионных как на уровне купона, так и на уровне продукта.

en: This user does not exist, please enter a valid user, or enter an email address to create a new account.
ru_RU: Этот пользователь не существует, пожалуйста, введите действительного пользователя или введите адрес электронной почты, чтобы создать новую учетную запись.

en: This username already exists. Please try again.
ru_RU: Это имя пользователя уже существует. Повторите попытку.

en: This will affect the coupon usage stats, orders list, commission, and monthly summary.
ru_RU: Это повлияет на статистику использования купонов, список заказов, комиссию и ежемесячную сводку.

en: This will allow affiliate users to login to the dashboard if they visit the base dashboard URL.
ru_RU: Это позволит аффилированным пользователям входить в панель мониторинга, если они посещают URL-адрес базовой панели мониторинга.

en: This will allow affiliates to click a toggle to only show converted clicks.
ru_RU: Это позволит партнерам нажимать переключатель, чтобы показывать только преобразованные клики.

en: This will allow affiliates to filter through their whole click history with pagination.
ru_RU: Это позволит партнерам фильтровать всю историю кликов с помощью разбиения на страницы.

en: This will allow the affiliate user to replace the default link/URL in the "embed code" for each creative with their own URL.
ru_RU: Это позволит партнерскому пользователю заменить ссылку / URL по умолчанию в «коде встраивания» для каждого креатива своим собственным URL-адресом.

en: This will allow the affiliate user to select a campaign, which will update the URL in the "embed code" for each campaign to include the campaign tracking parameter.
ru_RU: Это позволит партнерскому пользователю выбрать кампанию, которая обновит URL в «коде встраивания» для каждой кампании, чтобы включить параметр отслеживания кампании.

en: This will allow them to add extra emails to send their email notifications to.
ru_RU: Это позволит им добавлять дополнительные электронные письма для отправки своих уведомлений по электронной почте.

en: This will automatically apply the coupon every time at checkout for that visitor, until the cookie expires.
ru_RU: Это будет автоматически применять купон каждый раз при оформлении заказа для этого посетителя, пока не истечет срок действия файла cookie.

en: This will determine how the orders are sorted on the affiliate dashboard, either by the day they were paid for, or the day it was set to completed.
ru_RU: Это определит, как заказы сортируются на панели инструментов партнера, либо по дню, когда они были оплачены, либо по дню, когда они были настроены на выполнение.

en: This will disable automatic ajax saving, and instead will enable the "Save Settings" button, and you will save all settings at once.
ru_RU: Это отключит автоматическое сохранение ajax, а вместо этого включит кнопку «Сохранить настройки», и вы сохраните все настройки сразу.

en: This will enable "Creatives" in the admin menu, where you can upload your own banners (creatives) for affiliates to use.
ru_RU: Это позволит «Креативы» в меню администратора, где вы можете загружать свои собственные баннеры (креативы) для использования партнерами.

en: This will enable payouts features, and keep track of "unpaid commission" for each coupon, whenever new orders are created using that coupon.
ru_RU: Это позволит использовать функции выплат и отслеживать «неоплаченную комиссию» за каждый купон, когда новые заказы создаются с использованием этого купона.

en: This will enable the coupon affiliate registration features on your website.
ru_RU: Это позволит использовать функции регистрации партнеров купона на вашем веб-сайте.

en: This will enable the coupon affiliate registration system on your website.
ru_RU: Это позволит использовать систему купонной регистрации партнеров на вашем сайте.

en: This will further increase initial loading speed/performance. It will only start loading content for each tab when the tab is clicked, showing the "loading..." animation whilst it loads.
ru_RU: Это еще больше увеличит начальную скорость загрузки / производительность. Он начнет загружать содержимое для каждой вкладки только при нажатии на вкладку, показывая «загрузка...» анимация во время загрузки.

en: This will make it so when each tab is clicked, it reloads the page, but it only loads the content for the selected tab.
ru_RU: Это сделает его таким, что при нажатии на каждую вкладку он перезагружает страницу, но загружает только содержимое для выбранной вкладки.

en: This will make the initial page loading much faster for larger coupons, and show a "loading" animation in these sections whilst it loads content (usually takes no longer than a few seconds).
ru_RU: Это сделает начальную загрузку страницы намного быстрее для больших купонов и покажет анимацию «загрузки» в этих разделах во время загрузки контента (обычно занимает не более нескольких секунд).

en: This will not delete your orders or WooCommerce data. If you want to be safe, be sure to make a backup of your website beforehand in-case you want to restore this data.
ru_RU: Это не приведет к удалению ваших заказов или данных WooCommerce. Если вы хотите быть в безопасности, обязательно сделайте резервную копию своего сайта заранее, если вы хотите восстановить эти данные.

en: This will remove/deduct the tax amount from the store credit, if it is added to the credit amount in the cart.
ru_RU: Это удалит / вычтет сумму налога из кредита магазина, если она будет добавлена к сумме кредита в корзине.

en: This will replace your default WooCommerce email template "header image" with a custom one for your reports.
ru_RU: Это заменит ваш шаблон электронной почты WooCommerce по умолчанию «изображение заголовка» на пользовательский для ваших отчетов.

en: This will show a "Landing Pages" section on the affiliate dashboard in the "Referral URL" tab, with all the assigned landing pages for the affiliate coupon.
ru_RU: Это покажет раздел «Целевые страницы» на панели управления партнера во вкладке «Реферальный URL» со всеми назначенными целевыми страницами для партнерского купона.

en: This will show a "Payouts" tab on the coupon usage/info page, so the affiliate can view their unpaid commission, and request payouts.
ru_RU: Это покажет вкладку «Выплаты» на странице использования купона / информации, чтобы партнер мог просматривать свою неоплаченную комиссию и запрашивать выплаты.

en: This will show a table with a log of the latest referral URL clicks/visits for the affiliate coupons referral URL (or selected campaign).
ru_RU: Это покажет таблицу с журналом последних кликов / посещений реферального URL для реферального URL-адреса партнерских купонов (или выбранной кампании).

en: This will show the WooCommerce "Account Details" fields directly in the "settings" tab on the affiliate dashboard, along with a logout link.
ru_RU: Это покажет поля WooCommerce «Сведения об учетной записи» непосредственно на вкладке «Настройки» на панели управления партнера вместе со ссылкой для выхода.

en: This will show the affiliate application/registration form automatically on the affiliate page for logged out users (alongside the login form).
ru_RU: Это автоматически покажет партнерскую заявку / регистрационную форму на партнерской странице для пользователей, вышедших из системы (вместе с формой входа).

en: This will show the current "Store Credit" for each user on the "All Users" admin page.
ru_RU: Это покажет текущий «Кредит магазина» для каждого пользователя на странице администрирования «Все пользователи».

en: This will still show the "Last 30 Days" and "Last 7 Days". It will also cause the "usage" stat to be calculated slightly different.
ru_RU: Это по-прежнему будет показывать «Последние 30 дней» и «Последние 7 дней». Это также приведет к тому, что статистика «использования» будет рассчитываться немного по-другому.

en: This will then automatically convert all the stats, order totals and commission on the affiliate dashboard into your base store currency, even if the order is made in a different currency.
ru_RU: Затем он автоматически конвертирует всю статистику, итоги заказов и комиссию на панели управления партнера в вашу базовую валюту магазина, даже если заказ сделан в другой валюте.

en: This will work in the same way as if the user clicked the "Request Payout" button in their dashboard.
ru_RU: Это будет работать так же, как если бы пользователь нажал кнопку «Запросить выплату» на своей панели инструментов.

en: Threshold for automatic payouts
ru_RU: Порог для автоматических выплат

en: Tier
ru_RU: Ярус

en: To assign users to a specific coupon, go to the
ru_RU: Чтобы назначить пользователям определенный купон, перейдите в раздел

en: To completely refresh each of your affiliate dashboards stats for past orders, with the new conversion rates, <a href="/wp-admin/admin.php?page=wcusage_settings&refreshstats=true">click here</a>. (The first page load for each dashboard may take slightly longer.)
ru_RU: Чтобы полностью обновить статистику каждой из ваших партнерских панелей для прошлых заказов, с новыми коэффициентами конверсии, <a href="/wp-admin/admin.php?page=wcusage_settings&refreshstats=true">нажмите здесь</a>. (Загрузка первой страницы для каждой панели мониторинга может занять немного больше времени.)

en: To display the affiliate application form on a custom page, use the shortcode:
ru_RU: Чтобы отобразить форму партнерской заявки на пользовательской странице, используйте шорткод:

en: To display the affiliate dashboard for the coupon(s) assigned to the logged in user use shortcode:
ru_RU: Чтобы отобразить партнерскую панель для купонов, назначенных вошедшему в систему пользователю, используйте шорткод:

en: To do this go to "Pro Settings" and toggle on "Enable lifetime commission features." option.
ru_RU: Для этого перейдите в «Настройки Pro» и включите опцию «Включить пожизненные функции комиссии».

en: To get started with Multi-Currency support, simply enable "multi-currency settings" under the "General" settings tab. A new tab will the appear labeled "currencies" to customise your currencies and conversion rates.
ru_RU: Чтобы начать работу с поддержкой multi-Currency, просто включите «Настройки мультивалюты» на вкладке «Общие» настройки. Появится новая вкладка с надписью «валюты», чтобы настроить ваши валюты и курсы конвертации.

en: To get started with affiliate email reports, first enable it in the "PRO Modules" section of the settings, then setup and customise the settings in the new "Reports" settings tab that will appear.
ru_RU: Чтобы начать работу с отчетами партнерской электронной почты, сначала включите его в разделе «Pro Modules» настроек, затем настройте и настройте настройки на новой вкладке настроек «Отчеты», которая появится.

en: To get started with affiliate registration, you will need to add this shortcode to a NEW page:
ru_RU: Чтобы начать регистрацию партнера, вам нужно будет добавить этот шорткод на страницу:

en: To get started with creatives, first go to the "Creatives" settings to to enable and customise the settings.
ru_RU: Чтобы начать работу с креативами, сначала перейдите в настройки «Креативы», чтобы включить и настроить параметры.

en: To get started with multi-level affiliates, you will need to create the MLA dashboard page. Simply add this shortcode to a new page:
ru_RU: Чтобы начать работу с многоуровневыми партнерами, вам нужно будет создать страницу панели инструментов MLA. Просто добавьте этот шорткод на новую страницу:

en: To get started with this integration, you first need to install and activate the "%s" plugin.
ru_RU: Чтобы начать эту интеграцию, вам сначала нужно установить и активировать плагин «%s».

en: To get started, simply enable the "Affiliate Landing Pages" option in "Pro Settings" then you will see a new meta box when editing pages, to assign an affiliate coupon to that page.
ru_RU: Чтобы начать, просто включите опцию «Партнерские целевые страницы» в «Настройках Pro», после чего вы увидите новое мета-окно при редактировании страниц, чтобы назначить партнерский купон этой странице.

en: To manage (and enable) email notifications for affiliate applications, go to the "Emails" settings tab.
ru_RU: Чтобы управлять (и включать) уведомления по электронной почте для партнерских приложений, перейдите на вкладку настроек «Электронные письма».

en: To manage (and enable) email notifications for payouts, go to the "Emails" settings tab.
ru_RU: Чтобы управлять (и включать) уведомления по электронной почте о выплатах, перейдите на вкладку настроек «Электронные письма».

en: To manage/customise the email notifications for new direct link tracking domain requests, go to the "Emails" settings tab.
ru_RU: Чтобы управлять/настраивать уведомления по электронной почте для новых запросов домена для отслеживания прямых ссылок, перейдите на вкладку настроек «Электронные письма».

en: To manually edit/change "unpaid commission" for a coupon, go to the
ru_RU: Чтобы вручную отредактировать/изменить «неоплаченную комиссию» за купон, перейдите в

en: To request a payout, you firstly need to enter your payment details in the settings tab.
ru_RU: Чтобы запросить выплату, сначала нужно ввести свои платежные реквизиты во вкладке настроек.

en: To view a list of all the different shortcodes available to use with this plugin
ru_RU: Чтобы просмотреть список всех различных шорткодов, доступных для использования с этим плагином

en: To view all available PRO modules, simply visit the "Pro Modules" tab on the settings page, and enable the modules you want to use.
ru_RU: Чтобы просмотреть все доступные модули PRO, просто перейдите на вкладку «Pro Modules» на странице настроек и включите модули, которые вы хотите использовать.

en: To view all features available with PRO, visit our website:
ru_RU: Чтобы просмотреть все функции, доступные в PRO, посетите наш веб-сайт:

en: Total
ru_RU: Итог

en: Total Clicks
ru_RU: Всего кликов

en: Total Commission
ru_RU: Общая комиссия

en: Total Conversions
ru_RU: Всего конверсий

en: Total Discounts
ru_RU: Всего скидок

en: Total Sales
ru_RU: Общий объем продаж

en: Total Usage
ru_RU: Общее использование

en: Totals
ru_RU: Итоги

en: Track user registrations as a lifetime referral.
ru_RU: Отслеживайте регистрацию пользователей как пожизненного реферала.

en: Translations
ru_RU: Переводы

en: Turn this option on to disable the user search/picker, and to just enter the user ID manually.
ru_RU: Включите этот параметр, чтобы отключить поиск/выбор пользователя и просто ввести идентификатор пользователя вручную.

en: Twitter Text
ru_RU: Текст Твиттера

en: Type
ru_RU: Тип

en: UPGRADE
ru_RU: МОДЕРНИЗИРОВАТЬ

en: URL Settings
ru_RU: Настройки URL-адреса

en: URL conversion rate
ru_RU: Коэффициент конверсии URL

en: Unless you have a specific use case, we suggest keeping this disabled as in general it can cause some issues (commission granted to all coupons).
ru_RU: Если у вас нет конкретного варианта использования, мы рекомендуем оставить это отключенным, так как в целом это может вызвать некоторые проблемы (комиссия предоставляется всем купонам).

en: Unlimited date range selection is available with the
ru_RU: Неограниченный выбор диапазона дат доступен с помощью

en: Unpaid
ru_RU: Неоплаченный

en: Unpaid Commission
ru_RU: Неоплаченная комиссия

en: Upgrade to Pro
ru_RU: Обновление до Pro

en: Upgrade to unlock this module.
ru_RU: Обновите, чтобы разблокировать этот модуль.

en: Upload Invoice
ru_RU: Загрузить счет-фактуру

en: Upon approval, they can then directly link to your site, directly from theirs, without needing to use a referral URL, and it will still be tracked.
ru_RU: После одобрения они могут напрямую ссылаться на ваш сайт, непосредственно со своего, без необходимости использовать реферальный URL-адрес, и он все равно будет отслеживаться.

en: Upon new registration, assign user to custom "coupon affiliate" user role.
ru_RU: После новой регистрации назначьте пользователю пользовательскую роль «партнер по купону».

en: Usage
ru_RU: Употребление

en: Use merge tag {credit} to show the amount of credit they can apply.
ru_RU: Используйте тег слияния {credit}, чтобы показать сумму кредита, которую они могут применить.

en: Use the email address as username.
ru_RU: Используйте адрес электронной почты в качестве имени пользователя.

en: Used when describing the store credit payment/transaction in the logs.
ru_RU: Используется при описании платежа/транзакции по кредиту магазина в журналах.

en: Useful if you simply want a generic "affiliate" page to direct affiliates to, instead of a unique link for each one.
ru_RU: Полезно, если вы просто хотите, чтобы общая «партнерская» страница направляла партнеров, а не уникальная ссылка для каждого из них.

en: Useful if you want to prevent commission being paid out early for orders that may be refunded etc. Requires cron jobs to be enabled on your site.
ru_RU: Полезно, если вы хотите предотвратить раннюю выплату комиссии за заказы, которые могут быть возвращены и т. Д. Требует включения заданий cron на вашем сайте.

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User ID
ru_RU: Идентификатор пользователя

en: User Registration
ru_RU: Регистрация пользователя

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: View "Creatives" Settings
ru_RU: Просмотр настроек "Креативы"

en: View "Direct Link Tracking" Settings
ru_RU: Просмотр настроек "Отслеживание прямых ссылок"

en: View Affiliate Dashboard
ru_RU: Просмотр партнерской панели

en: View Changelog
ru_RU: Просмотреть список изменений

en: View Coupons List & Unique Links
ru_RU: Просмотр списка купонов и уникальных ссылок

en: View Dashboard
ru_RU: Просмотр панели мониторинга

en: View Landing Page
ru_RU: Посмотреть целевую страницу

en: View Product
ru_RU: Посмотреть продукт

en: View Reports
ru_RU: Просмотр отчетов

en: View affiliate dashboard
ru_RU: Просмотр партнерской панели

en: View all coupons, and links to each of their dashboards on the <a href="%s" target="_blank">coupons list</a> page.
ru_RU: Просмотрите все купоны и ссылки на каждую из их панелей мониторинга на странице <a href="%s" target="_blank">списка купонов</a> .

en: View all visits for this campaign name.
ru_RU: Просмотреть все посещения для этого названия кампании.

en: View all visits for this coupon.
ru_RU: Просмотрите все посещения для этого купона.

en: View all visits for this referrer.
ru_RU: Просмотреть все посещения для этого реферера.

en: View in PayPal
ru_RU: Посмотреть в PayPal

en: View in Stripe
ru_RU: Вид в полосе

en: View transaction in PayPal.
ru_RU: Просмотр транзакции в PayPal.

en: View transaction in Stripe.
ru_RU: Просмотр транзакции в Stripe.

en: Viewing MLA dashboard for user:
ru_RU: Просмотр панели мониторинга MLA для пользователя:

en: Visit Date
ru_RU: Дата посещения

en: Visit the <a href="%s">settings page</a> to edit more options, and customise your affiliate program to work exactly how you want!
ru_RU: Посетите <a href="%s">страницу настроек</a> , чтобы отредактировать дополнительные параметры и настроить свою партнерскую программу, чтобы она работала именно так, как вы хотите!

en: Visitor ID
ru_RU: Идентификатор посетителя

en: Visitors Blacklist
ru_RU: Черный список посетителей

en: Visitors referred directly from any of these domains will not have referrals tracked or coupons applied automatically.
ru_RU: Посетители, перенаправленные непосредственно из любого из этих доменов, не будут отслеживать рефералов или автоматически применять купоны.

en: Wallet System
ru_RU: Система кошельков

en: Want more advanced features?
ru_RU: Хотите более продвинутые функции?

en: Want us to create a new plugin integration?
ru_RU: Хотите, чтобы мы создали новую интеграцию плагинов?

en: Warning: If you use this option, you should be even more careful of fraudulent activity. We do recommend reviewing and accepting payouts manually instead, simply so you can make sure each payout is valid and non-fraudulent.
ru_RU: Предупреждение: Если вы используете эту опцию, вы должны быть еще более осторожны с мошеннической деятельностью. Вместо этого мы рекомендуем просматривать и принимать выплаты вручную, просто чтобы вы могли убедиться, что каждая выплата действительна и не мошенническая.

en: Warning: You will want to create a "template coupon" and assign it in the settings for affiliate coupons to be generated properly.
ru_RU: Предупреждение: Вы захотите создать «шаблон купона» и назначить его в настройках для правильной генерации партнерских купонов.

en: We are going to run you through some of the most important settings in the Coupon Affiliates plugin, to help you get everything setup!
ru_RU: Мы собираемся провести вас через некоторые из самых важных настроек в плагине Coupon Affiliates, чтобы помочь вам настроить все!

en: We are reviewing your application and will be in touch soon!
ru_RU: Мы рассматриваем вашу заявку и свяжемся с вами в ближайшее время!

en: We highly recommend that you keep this option DISABLED, as it may cause some issues or paying too much commission.
ru_RU: Мы настоятельно рекомендуем вам оставить эту опцию ОТКЛЮЧЕННОЙ, так как это может вызвать некоторые проблемы или заплатить слишком большую комиссию.

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Weekly
ru_RU: Еженедельный

en: Welcome to the Coupon Affiliates setup wizard!
ru_RU: Добро пожаловать в мастер настройки купонных партнеров!

en: What graph should be shown for "All-time" stats toggle?
ru_RU: Какой график должен быть показан для переключения статистики "All-time"?

en: What should happen after form submission?
ru_RU: Что должно произойти после подачи формы?

en: What time of the day should payouts be requested automatically?
ru_RU: В какое время суток выплаты должны запрашиваться автоматически?

en: What time of the day should reports be sent?
ru_RU: В какое время суток следует отправлять отчеты?

en: What toggles should be shown for statistics and line graphs?
ru_RU: Какие переключатели должны отображаться для статистики и линейных графиков?

en: What type of coupon would you like?
ru_RU: Какой тип купона вы бы хотели?

en: WhatsApp Text
ru_RU: Текст в WhatsApp

en: When an affiliate adds a new domain to their account, an email will be sent to your admin email, with a link to approve or deny the domain.
ru_RU: Когда партнер добавляет новый домен в свою учетную запись, на ваш адрес электронной почты администратора будет отправлено электронное письмо со ссылкой для утверждения или отклонения домена.

en: When an order is completed using a users coupon, the commission will be added to the affiliate account assigned to that coupon as "unpaid commission".
ru_RU: Когда заказ будет завершен с использованием купона пользователя, комиссия будет добавлена на партнерский счет, назначенный этому купону, как «неоплаченная комиссия».

en: When assigning users to coupons, if this is enabled, it will only show the list of users with the custom "coupon affiliate" role.
ru_RU: При назначении пользователям купонов, если это включено, будет отображаться только список пользователей с пользовательской ролью «партнер купона».

en: When checked, this coupon can only be used by new customers on their first order.
ru_RU: При проверке этот купон может быть использован только новыми клиентами при их первом заказе.

en: When disabled, if there are no users assigned to a coupon, the dashboard can be viewed by anyone if they visit the unique URL directly. However, if there is a user assigned to it, the URL will be private.
ru_RU: При отключении, если нет пользователей, назначенных купону, панель мониторинга может быть просмотрена кем угодно, если они посещают уникальный URL-адрес напрямую. Однако, если ему назначен пользователь, URL-адрес будет частным.

en: When disabled, if you change commission rates, it will automatically update the stats/commission for ALL new and past orders on the affiliate dashboard.
ru_RU: При отключении, если вы измените ставки комиссий, он автоматически обновит статистику / комиссию для ВСЕХ новых и прошлых ордеров на панели управления партнера.

en: When disabled, it will only allow 1 affiliate coupon to be used per order. (This is any coupons that have an affiliate user assigned to them.)
ru_RU: При отключении он позволит использовать только 1 партнерский купон на заказ. (Это любые купоны, которым назначен аффилированный пользователь.)

en: When disabled, the affiliate user will be prevented from using their own coupon code (coupons they are assigned to) at cart or checkout.
ru_RU: При отключении партнерскому пользователю будет запрещено использовать свой собственный код купона (купоны, которым они назначены) в корзине или оформлении заказа.

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "fees". It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
ru_RU: При включении % комиссия будет рассчитываться на основе промежуточного итога / общей суммы заказа, включая «сборы». Он также будет добавлен к промежуточному/общему итогу, показанному в статистике.

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "shipping costs".
ru_RU: При включении % комиссия будет рассчитываться на основе промежуточного итога заказа / общей суммы, включая «стоимость доставки».

en: When enabled, % commission will be calculated before any custom discounts are deducted from the subtotal/total. It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
ru_RU: При включении % комиссия будет рассчитана до того, как любые пользовательские скидки будут вычтены из промежуточного итога / итога. Он также будет добавлен к промежуточному/общему итогу, показанному в статистике.

en: When enabled, % commission will be calculated on the order subtotal (instead of total), before the coupon discount is deducted from it.
ru_RU: При включении % комиссия будет рассчитываться на промежуточный итог заказа (вместо общего), прежде чем из него будет вычтена скидка купона.

en: When enabled, a "MLA Dashboard" link will be shown on the normal coupon affiliate dashboard, at the top right, next to the "Logout" link.
ru_RU: Если эта функция включена, ссылка «MLA Dashboard» будет отображаться на обычной партнерской панели купона в правом верхнем углу рядом со ссылкой «Выход».

en: When enabled, a "statement" PDF file will be generated automatically whenever payout requests are made by the affiliate. These statements show the payout details, status, company information, etc.
ru_RU: При включении PDF-файл «выписки» будет генерироваться автоматически всякий раз, когда партнер делает запросы на выплату. Эти отчеты показывают детали выплаты, статус, информацию о компании и т. Д.

en: When enabled, a new "Payout Statement Details" section is displayed in the "Settings" tab of the affiliate dashboard, to enter their billing data to show on statements.
ru_RU: Если этот параметр включен, на вкладке «Настройки» партнерской панели отображается новый раздел «Сведения о выписке о выплатах», чтобы ввести свои платежные данные для отображения в выписках.

en: When enabled, a new checkbox will appear on store checkout, under order notes, for them to join the affiliate program. This will submit an affiliate registration application for the user.
ru_RU: Если этот параметр включен, на кассе магазина в примечаниях к заказу появится новый флажок, чтобы они могли присоединиться к партнерской программе. Это подадут заявку на регистрацию партнера для пользователя.

en: When enabled, affiliates can download a statement for both pending and completed payouts. If disabled, they can only download statements for completed payouts.
ru_RU: Когда этот параметр включен, партнеры могут загрузить выписку как по ожидающим, так и по завершенным выплатам. Если этот параметр отключен, они могут загружать только выписки по завершенным выплатам.

en: When enabled, all unique affiliate dashboard URLs will ALWAYS be private, and only be visible to the assigned user (and admins).
ru_RU: Если этот параметр включен, все уникальные URL-адреса партнерской панели всегда будут конфиденциальными и будут видны только назначенному пользователю (и администраторам).

en: When enabled, the PAST orders will not be affected (even if clicking "refresh data"), and it will only set the updated rates for NEW orders. The only time it WILL be updated is if an order is refunded.
ru_RU: Если этот параметр включен, PAST-ордера не будут затронуты (даже если нажать кнопку «Обновить данные»), и он будет устанавливать только обновленные ставки для НОВЫХ ордеров. Единственный раз, когда он БУДЕТ обновлен, это если заказ будет возвращен.

en: When enabled, the affiliate will be required to enter their payment details before they can request a payout.
ru_RU: При включении партнер должен будет ввести свои платежные реквизиты, прежде чем он сможет запросить выплату.

en: When enabled, the checkbox to join the affiliate program will be checked automatically.
ru_RU: При включении флажок для присоединения к партнерской программе будет установлен автоматически.

en: When enabled, this will also show the adjusted "total" and "subtotal" (with deducted percentage) on affiliate dashboard. When disabled, only the "commission" stat will be affected by the adjustment.
ru_RU: При включении он также будет отображать скорректированные «итого» и «промежуточный итог» (с вычтенным процентом) на панели инструментов партнера. При отключении корректировка будет влиять только на статистику «комиссия».

en: When enabled, visitors referred by blocked domains will be completely blocked from entering any affiliate coupons manually (as long as the cookie is saved).
ru_RU: Если этот параметр включен, посетители, привлеченные заблокированными доменами, будут полностью заблокированы от ввода любых партнерских купонов вручную (при условии сохранения файла cookie).

en: When selected, the totals for all orders within the selected date range will be shown in a new row at the bottom of the recent orders and monthly summary table.
ru_RU: Если выбран этот параметр, итоговые данные по всем заказам в пределах выбранного диапазона дат будут показаны в новой строке в нижней части таблицы последних заказов и сводной таблицы за месяц.

en: When someone uses the referral URL, if the code is automatically applied, it will show this message on all pages.
ru_RU: Когда кто-то использует реферальный URL, если код применяется автоматически, он будет отображать это сообщение на всех страницах.

en: When they submit the affiliate registration form you can then view and edit the coupon code they have entered, before approving the affiliate registration.
ru_RU: Когда они отправляют регистрационную форму партнера, вы можете просмотреть и отредактировать код купона, который они ввели, прежде чем одобрить регистрацию партнера.

en: When updating these settings, you may need to click the "REFRESH ALL DATA" button in the "Debug" tab for changes to show immediately for existing orders.
ru_RU: При обновлении этих настроек вам может потребоваться нажать кнопку «ОБНОВИТЬ ВСЕ ДАННЫЕ» на вкладке «Отладка», чтобы изменения немедленно отображались для существующих заказов.

en: When you accept an affiliate, a new coupon is created with the same settings, and is automatically assigned to user.
ru_RU: Когда вы принимаете партнера, новый купон создается с теми же настройками и автоматически назначается пользователю.

en: Which custom commission values should be applied as priority?
ru_RU: Какие пользовательские значения комиссионных должны применяться в качестве приоритета?

en: Who can apply affiliate coupons to their cart?
ru_RU: Кто может применить партнерские купоны к своей корзине?

en: With admin reports, you can view statistics and analytics for all your coupons and affiliates.
ru_RU: С помощью отчетов администратора вы можете просматривать статистику и аналитику для всех ваших купонов и партнеров.

en: With lifetime commission enabled, once someone uses the affiliates coupon code, that customer will be linked to the affiliate forever, and ALL future purchases from that customer and will count as a referral, even if they dont re-use the coupon code.
ru_RU: При включенной пожизненной комиссии, как только кто-то использует код купона партнера, этот клиент будет связан с партнером навсегда, и ВСЕ будущие покупки от этого клиента будут считаться рефералом, даже если они не используют код купона повторно.

en: With the "[couponaffiliates]" shortcode, when a user visits this page (without the unique URL ID), enable to show full affiliate dashboard automatically if the affiliate user is only assigned to one coupon.
ru_RU: С помощью шорткода «[couponaffiliates]», когда пользователь посещает эту страницу (без уникального идентификатора URL), включите автоматическое отображение полной партнерской панели, если партнерскому пользователю назначен только один купон.

en: With the PRO version can also set commission rates per each individual affiliate/coupon, or product. Learn more below.
ru_RU: С помощью PRO версии также можно устанавливать комиссионные ставки за каждого отдельного партнера /купона или продукта. Узнайте больше ниже.

en: With the Pro version get access to unlimited date range on the admin reports, export to CSV, and access to date comparison features, to compare analytics between 2 sets of dates
ru_RU: С версией Pro получите доступ к неограниченному диапазону дат в отчетах администратора, экспорт в CSV и доступ к функциям сравнения дат, чтобы сравнить аналитику между 2 наборами дат

en: With this disabled, only logged in users can apply.
ru_RU: Если этот параметр отключен, подавать заявку могут только вошедшие в систему пользователи.

en: With this enabled commission will be paid instantly into the affiliate account automatically, as soon as they request a payout. This will apply to Stripe, PayPal and Store Credit payout methods.
ru_RU: При этом включенная комиссия будет выплачиваться мгновенно на партнерский счет автоматически, как только они запросят выплату. Это относится к методам выплаты Stripe, PayPal и Store Credit.

en: With this enabled, "administrator" users will be able to fill out the affiliate registration form for new users (custom username/email etc), whilst logged in.
ru_RU: При включенном этом параметре пользователи «администратора» смогут заполнять форму регистрации партнера для новых пользователей (пользовательское имя пользователя / адрес электронной почты и т. Д.), Войдя в систему.

en: With this enabled, a new "Affiliate" link will appear on the users "My Account" page menu. This will take them to the affiliate dashboard page selected above.
ru_RU: Если это включено, новая ссылка «Партнер» появится в меню страницы «Мой аккаунт» пользователей. Это приведет их на страницу партнерской панели, выбранную выше.

en: With this enabled, a new "Upload Invoice" option will be displayed above the "Request Payout" button on the "Payouts" tab. They can click this to upload their PDF invoice for the payout, then submit their payout request.
ru_RU: Если это включено, новая опция «Загрузить счет» будет отображаться над кнопкой «Запросить выплату» на вкладке «Выплаты». Они могут щелкнуть это, чтобы загрузить свой счет в формате PDF для выплаты, а затем отправить запрос на выплату.

en: With this enabled, admin accounts will also be able to view the "payouts" tab when viewing any of the affiliate coupon dashboard pages.
ru_RU: Если это включено, учетные записи администратора также смогут просматривать вкладку «Выплаты» при просмотре любой из страниц партнерских купонов.

en: With this enabled, affiliate registrations will be automatically accepted (and coupon auto-created instantly), instead of manual approval.
ru_RU: Если это включено, партнерские регистрации будут автоматически приняты (и купон автоматически создан мгновенно), а не вручную.

en: With this enabled, affiliate users can click a button to automatically generate a short URL for their referral link.
ru_RU: С включенным этим параметром аффилированные пользователи могут нажать кнопку, чтобы автоматически генерировать короткий URL-адрес для своей реферальной ссылки.

en: With this enabled, affiliate users can click a button to generate a QR code for their referral link.
ru_RU: С включенным этим параметром аффилированные пользователи могут нажать кнопку, чтобы сгенерировать QR-код для своей реферальной ссылки.

en: With this enabled, affiliate users can link their website domain to their coupon.
ru_RU: Включив это, аффилированные пользователи могут связать домен своего веб-сайта со своим купоном.

en: With this enabled, all renewals for subscriptions will also be rewarded commission (if the affiliate referred the customer) and renewal orders displayed on the dashboard.
ru_RU: Если это включено, все продления для подписок также будут вознаграждены комиссией (если партнер направил клиента) и заказами на продление, отображаемыми на панели инструментов.

en: With this enabled, if someone follows a referral link and registers (creates an account), they will then be linked to that affiliate, even without initially placing an order.
ru_RU: Если это включено, если кто-то перейдет по реферальной ссылке и зарегистрируется (создаст учетную запись), он будет связан с этим партнером, даже без первоначального размещения заказа.

en: With this enabled, in the "referral URL" section your affiliates will be able to create "campaigns", to generate custom URLs, track clicks, sales, conversation rate for specific referral campaigns.
ru_RU: Если это включено, в разделе «Реферальный URL» ваши партнеры смогут создавать «кампании», генерировать пользовательские URL-адреса, отслеживать клики, продажи, скорость разговора для конкретных реферальных кампаний.

en: With this enabled, instead of the user entering their "preferred coupon code", a code will be generated for them automatically.
ru_RU: Если это включено, вместо того, чтобы пользователь вводил свой «предпочтительный код купона», для них автоматически будет сгенерирован форматированный код.

en: With this enabled, instead of using the default WordPress "subscriber" user role, new affiliate users will be assigned to the custom "coupon affiliate" user role (or the custom role defined below) instead.
ru_RU: Если это включено, вместо использования роли пользователя WordPress «подписчик» по умолчанию, новым аффилированным пользователям будет назначена пользовательская роль «партнер купона» (или пользовательская роль, определенная ниже).

en: With this enabled, it will permanently save and use the commission rate that was set at the time the order is created, even if you update the rates below.
ru_RU: Если это включено, он будет постоянно сохранять и использовать ставку комиссии, которая была установлена на момент создания заказа, даже если вы обновите ставки ниже.

en: With this enabled, logged out users can view the registration form (with some extra fields). When submitted it will create a new account for them, and submit the affiliate application.
ru_RU: С включенным этим параметром пользователи могут просматривать регистрационную форму (с некоторыми дополнительными полями). После отправки он создаст для них новую учетную запись и отправит партнерскую заявку.

en: With this enabled, multiple template coupons will be available and the affiliate will be able to choose which type they want via the registration form.
ru_RU: При включении этого будет доступно несколько шаблонных купонов, и партнер сможет выбрать, какой тип он хочет через регистрационную форму.

en: With this enabled, some of the fields on the form will be displayed in 2 columns, such as first and last name.
ru_RU: Если это включено, некоторые поля в форме будут отображаться в 2 столбцах, таких как имя и фамилия.

en: With this enabled, the affiliate can only request a payout if they have attached an invoice (PDF file).
ru_RU: Если это включено, партнер может запросить выплату только в том случае, если он приложил счет -файл PDF).

en: With this enabled, the first ever payout request by an affiliate will require manual approval. After they have at-least 1 completed payout, all future payouts can be paid automatically.
ru_RU: Если это включено, первый в истории запрос на выплату от партнера потребует ручного одобрения. После того, как у них будет по крайней мере 1 завершенная выплата, все будущие выплаты могут быть выплачены автоматически.

en: With this enabled, the link will be hidden for users that are not assigned to a coupon.
ru_RU: Если это включено, ссылка будет скрыта для пользователей, которым не назначен купон.

en: With this enabled, the new user account created will be assigned to the default "Subscriber" role (or the custom role defined below) initially, and only when their affiliate application is accepted will they be assigned to the "coupon affiliate" user role instead.
ru_RU: Если это включено, новой созданной учетной записи пользователя будет назначена роль по умолчанию «Подписчик» (или пользовательская роль, определенная ниже), и только когда их партнерская заявка будет принята, им будет назначена роль пользователя «партнер купона».

en: With this enabled, the pending user role will be removed from the affiliate when the application is accepted.
ru_RU: Если этот параметр включен, ожидающая роль пользователя будет удалена из партнера, когда заявка будет принята.

en: With this enabled, the username field will be hidden, and the email address will be used as their username instead.
ru_RU: Если это включено, поле имени пользователя будет скрыто, а адрес электронной почты будет использоваться в качестве имени пользователя.

en: With this enabled, when adding a new domain, affiliates will be able to select a "campaign" to assign that domains referrals to.
ru_RU: Если это включено, при добавлении нового домена партнеры смогут выбрать «кампанию» для назначения доменов рефералов.

en: With this feature, you can enable an option to prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
ru_RU: С помощью этой функции вы можете включить опцию предотвращения работы ВСЕХ купонов и реферальных ссылок, ЕСЛИ клиент не был напрямую связан утвержденным доменом, назначенным этому купону.

en: WooCommerce Subscriptions Settings
ru_RU: Настройки подписок WooCommerce

en: WooCommerce coupon list page
ru_RU: Страница списка купонов WooCommerce

en: WooCommerce coupons list
ru_RU: Список купонов WooCommerce

en: Yes
ru_RU: Да

en: You already have a pending affiliate application.
ru_RU: У вас уже есть ожидающая рассмотрения партнерская заявка.

en: You are all set! Store credit payouts will now be added to the users "%s" wallet automatically in one-click.
ru_RU: Все в настрой! Выплаты по кредитам магазина теперь будут добавляться на кошелек пользователя «%s» автоматически в один клик.

en: You are all set! Store credit payouts will now be added to the users wallet automatically in one-click. They can spend this credit when visiting the cart/checkout.
ru_RU: Все в настрой! Выплаты по кредитам магазина теперь будут добавляться в кошелек пользователя автоматически в один клик. Они могут потратить этот кредит при посещении корзины / оформления заказа.

en: You are already registered as an affiliate.
ru_RU: Вы уже зарегистрированы в качестве партнера.

en: You are sending too many of requests in a short time and have been temporarily timed out.
ru_RU: Вы отправляете слишком много запросов за короткое время, и временное время не работает.

en: You can also view a full list of the coupons, with the assigned user, pending payments, and unique affiliate dashboard links for each coupon (to view yourself) on the
ru_RU: Вы также можете просмотреть полный список купонов с назначенным пользователем, ожидающими платежами и уникальными ссылками на партнерскую панель инструментов для каждого купона (чтобы просмотреть себя) на

en: You can apply additional strict fraud prevention with direct link tracking.
ru_RU: Вы можете применить дополнительное строгое предотвращение мошенничества с отслеживанием прямых ссылок.

en: You can customise the plugin to meet your requirements on
ru_RU: Вы можете настроить плагин в соответствии с вашими требованиями на

en: You can edit a users commission manually by editting the user.
ru_RU: Вы можете редактировать комиссию пользователя вручную, редактируя пользователя.

en: You can enable line graphs in the "Pro Settings" tab. This will show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
ru_RU: Вы можете включить линейные графики во вкладке «Настройки Pro». Это покажет некоторые красивые линейные графики на вкладке статистики партнерской панели.

en: You can enable referral URLs, and customise the settings for these, in the "Referral URLs" tab on the settings tab.
ru_RU: Вы можете включить URL-адреса ссылок и настроить их настройки на вкладке «Реферальные URL-адреса» на странице настроек.

en: You can set a number of days before affiliates earn their commission. In this case the orders will be checked daily and commission distributed.
ru_RU: Вы можете установить количество дней, прежде чем партнеры заработают свою комиссию. В этом случае заказы будут проверяться ежедневно и комиссия распределяться.

en: You can set fixed commission amounts (either per order, or per product), alongside percentage of the total order. You can set all 3 of these for a combined total if required.
ru_RU: Вы можете установить фиксированные суммы комиссионных (либо за заказ, либо за продукт), а также процент от общего заказа. При необходимости вы можете установить все 3 из них для общего числа.

en: You can set your custom commission rates in the "commision" tab of the
ru_RU: Вы можете установить свои пользовательские ставки комиссии во вкладке «Комиссия»

en: You can track and manage payouts on the
ru_RU: Вы можете отслеживать и управлять выплатами на

en: You can update the tier 1 affiliate (who invited this user). All other tiers will be updated automatically based on that affiliates network.
ru_RU: Вы можете обновить партнера 1-го уровня (который пригласил этого пользователя). Все остальные уровни будут обновляться автоматически на основе этой партнерской сети.

en: You cannot clone instances of %s.
ru_RU: Невозможно клонировать экземпляры %s.

en: You cannot unserialize instances of %s.
ru_RU: Невозможно отменить зериализацию экземпляров %s.

en: You don't currently have any sub-affiliates.
ru_RU: В настоящее время у вас нет #39t каких-либо субпартнеров.

en: You don't have any completed commission payments yet.
ru_RU: У вас еще нет завершенных комиссионных платежей.

en: You don't have any pending commission payments.
ru_RU: У вас нет ожидающих комиссионных платежей.

en: You have a Pro license! Please deactivate the FREE version and install the PRO version instead to enable the new functionality.
ru_RU: У вас есть лицензия Pro! Пожалуйста, деактивируйте БЕСПЛАТНУЮ версию и установите версию PRO, чтобы включить новую функциональность.

en: You must be logged in to view the MLA dashboard.
ru_RU: Для просмотра панели мониторинга MLA необходимо войти в систему.

en: You will be able to customise more options in the <a href="%s">settings page</a> later.
ru_RU: Позже вы сможете настроить дополнительные параметры <a href="%s">на странице настроек</a> .

en: You will just need to use the shortcode:
ru_RU: Вам просто нужно будет использовать шорткод:

en: You will still be able to review and edit the generated code before approving.
ru_RU: Вы по-прежнему сможете просматривать и редактировать созданный код перед утверждением.

en: Your Account
ru_RU: Ваша учетная запись

en: Your Coupons
ru_RU: Ваши купоны

en: Your Website
ru_RU: Ваш сайт

en: Your affiliate application has been submitted.
ru_RU: Ваша партнерская заявка была подана.

en: Your affiliate network:
ru_RU: Ваша партнерская сеть:

en: Your latest invites:
ru_RU: Ваши последние приглашения:

en: Your sub-affiliate coupons:
ru_RU: Ваши субпартнерские купоны:

en: Your users can become super-affiliates and invite other affiliates to be a part of their network. They will then earn extra commission from all their referrals.
ru_RU: Ваши пользователи могут стать супер-партнерами и пригласить других партнеров стать частью их сети. Затем они будут зарабатывать дополнительную комиссию со всех своих рефералов.

en: [Live] API Publishable Key
ru_RU: [Концерт] Публикуемый ключ API

en: [Live] API Secret Key
ru_RU: [Концерт] Секретный ключ API

en: [Live] Client ID
ru_RU: [Концерт] Идентификатор клиента

en: [Live] Client Secret
ru_RU: [Концерт] Секрет клиента

en: [Test] API Publishable Key
ru_RU: [Тест] Публикуемый ключ API

en: [Test] API Secret Key
ru_RU: [Тест] Секретный ключ API

en: [Test] Client ID
ru_RU: [Тест] Идентификатор клиента

en: [Test] Client Secret
ru_RU: [Тест] Секрет клиента

en: [Warning] You have this option enabled: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion. (See 'Debug' Settings)
ru_RU: [Предупреждение] У вас включена эта опция: Удалить параметры плагина и пользовательские таблицы базы данных при удалении плагина. (См. Настройки отладки)

en: admin page
ru_RU: страница администратора

en: as a template and enter the exact name of it below.
ru_RU: в качестве шаблона и введите его точное название ниже.

en: as normal in the WooCommerce. You can then assign affiliate users to these coupons (see below) to make them an affiliate.
ru_RU: как обычно в WooCommerce. Затем вы можете назначить аффилированных пользователей для этих купонов (см. Ниже), чтобы сделать их аффилированными.

en: by more than
ru_RU: более чем

en: campaign
ru_RU: кампания

en: click "edit" on the coupon, then go to "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
ru_RU: нажмите «Изменить» на купоне, затем перейдите на вкладку настроек данных «Купонные партнеры и комиссия».

en: click here
ru_RU: нажмите здесь

en: commission earned
ru_RU: заработанная комиссия

en: coupons management page
ru_RU: страница управления купонами

en: edit a coupon and assign users under the "coupon affiliates" tab
ru_RU: редактировать купон и назначать пользователей во вкладке "Купонные партнеры"

en: for some a solution.
ru_RU: для некоторых решение.

en: funds have been added back to your Stripe account, and to the affiliates unpaid commission total.
ru_RU: средства были добавлены обратно на ваш счет Stripe, а партнерам не выплачена общая комиссия.

en: has been paid into your connected Stripe account.
ru_RU: был оплачен на вашу подключенную учетную запись Stripe.

en: has been paid to
ru_RU: был оплачен

en: has been reversed.
ru_RU: было обращено вспять.

en: is
ru_RU: есть

en: or
ru_RU: или

en: settings page
ru_RU: страница настроек

en: store credit was removed from user
ru_RU: Кредит магазина был удален у пользователя

en: store credit was successfully paid to user
ru_RU: кредит магазина успешно выплачен пользователю

en: than
ru_RU: чем

en: to
ru_RU: Кому

en: to fully translate this plugin.
ru_RU: , чтобы полностью перевести этот плагин.

en: to send a support ticket.
ru_RU: , чтобы отправить запрос в службу поддержки.

en: to show a list of all the payouts.
ru_RU: , чтобы показать список всех выплат.

en: to show a list of the products purchased (and quantities).
ru_RU: , чтобы показать список приобретенных продуктов (и количеств).

en: to show the account username.
ru_RU: , чтобы показать имя пользователя учетной записи.

en: to show the admin URL to manage payouts.
ru_RU: , чтобы отобразить URL-адрес администратора для управления выплатами.

en: to show the admin URL.
ru_RU: , чтобы отобразить URL-адрес администратора.

en: to show the affiliate dashboard URL.
ru_RU: , чтобы отобразить URL-адрес партнерской панели.

en: to show the amount.
ru_RU: , чтобы показать сумму.

en: to show the coupon code.
ru_RU: , чтобы показать код купона.

en: to show the custom message entered when admins accept/decline affiliate registrations.
ru_RU: , чтобы отобразить пользовательское сообщение, вводимое, когда администраторы принимают/отклоняют партнерские заявки.

en: to show the domain.
ru_RU: , чтобы отобразить домен.

en: to show the invite referral UR (with hyperlink) for the registration form.
ru_RU: , чтобы показать пригласительный реферальный UR (с гиперссылкой) для регистрационной формы.

en: to show the invite referral URL without hyperlink (to create your own link/button).
ru_RU: , чтобы показать URL-адрес приглашения без гиперссылки (для создания собственной ссылки/кнопки).

en: to show the number.
ru_RU: , чтобы показать номер.

en: to show the order ID.
ru_RU: , чтобы показать идентификатор заказа.

en: to show the payout method.
ru_RU: , чтобы показать способ выплаты.

en: to show the users commission earned on that order.
ru_RU: , чтобы показать комиссию пользователей, заработанную на этом заказе.

en: to show the users display name.
ru_RU: , чтобы отобразить отображаемое имя пользователя.

en: to show the users email address.
ru_RU: , чтобы показать адрес электронной почты пользователя.

en: to the sub-affiliate username.
ru_RU: на имя пользователя субпартнера.

en: total sales
ru_RU: общий объем продаж

en: total usage
ru_RU: общее использование

en: unpaid commission
ru_RU: неоплаченная комиссия

en: via
ru_RU: через

en: was updated
ru_RU: был обновлен

en: {number} New Payout Requests
ru_RU: {число} Новые запросы на выплату
