booking - en to ar_SA translation catalogue (1325 entries)

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
ar_SA: حدد هذا المربع لعرض التكلفة اليومية عند وضع مؤشر الفأرة فوق كل يوم في التقويم

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
ar_SA: اتبع هذه التعليمات لإعداد المستمع في حسابك في باي بال‬

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
ar_SA: إذا كان الموضوع النمط الخاص بك أو بعض المكونات الإضافية الأخرى تحمل جافا سكريبتس بوتستراب، يمكنك تعطيل تحميل هذا البرنامج النصي من قبل هذا البرنامج المساعد.‬

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
ar_SA: تشير إلى ما إذا كانت العملية نهائية أو تفويض لبيع نهائي، ليتم إنهاء العملية في وقت لاحق.‬

en:  Parameters are incorrect,
ar_SA: عوامل غير صحيحة

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
ar_SA: اختر باستخدام اختبار (Sandbox Test Environment) أو دفعة باي بال مباشرة.

en:  Select your cost configuration.
ar_SA: اختر إعدادات التكلفة

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
ar_SA: تشغيل/إيقاف تنبيه الدعم لـ "تقويم الحجز" تحت التقويم.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
ar_SA: تشغيل/إيقاف تنبيه النسخة و روابط المساعدة في لوحة تحكم الحجز‬

en:  for all days!
ar_SA: لكل الأيام

en: !Paid OK
ar_SA: مدفوع

en: + Add Account
ar_SA: أضف حساب

en: 00:00 today
ar_SA: اليوم

en: 2 Months
ar_SA: شهرين

en: 3 Months
ar_SA: 3 أشهر

en: API Login ID
ar_SA: رقم معرف دخول API

en: ASC
ar_SA: تصاعدي

en: AUTHENTICATE
ar_SA: مُصادق عليها

en: Abort
ar_SA: إحباط

en: About Booking Calendar
ar_SA: حول تقويم الحجز‬

en: Accepted Currency
ar_SA: عملة مقبولة

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
ar_SA: تم رفض الوصول إلى هذه الخلاصة (403). يرجى التأكد من تمكين المشاركة العامة للتقويم.

en: Account Name
ar_SA: اسم الحساب

en: Account Number
ar_SA: رقم الحساب

en: Account Type
ar_SA: نوع الحساب

en: Account details
ar_SA: تفاصيل الحساب

en: Action after booking is done
ar_SA: الخطوة القادمة بعد الحجز

en: Action is not allowed!
ar_SA: الإجراء غير مسموح به!

en: Actions
ar_SA: أفعال

en: Actions tab
ar_SA: تبويب أحداث

en: Activate
ar_SA: تنشيط

en: Activate Relay Response
ar_SA: تنشيط استجابة الترحيل

en: Activate auto import
ar_SA: تفعيل الادراج التلقائي

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
ar_SA: تنشيط تحميل ملفات CSS وجافا سكريبت من البرنامج المساعد فقط في صفحات محددة.‬

en: Active
ar_SA: نشط

en: Active Payment Gateways
ar_SA: تنشيط بوابات الدفع

en: Add New
ar_SA: أضف جديد

en: Add New Booking Resource(s)
ar_SA: إضافة مورد جديد للحجز

en: Add New Custom Form
ar_SA: إضافة نموذج مخصص جديد

en: Add New Discount Coupon
ar_SA: إضافة كوبون خصم جديد

en: Add New Field
ar_SA: أضف حقل جديد

en: Add booking
ar_SA: أضف حجز

en: Add new cost
ar_SA: إضافة تكلفة جديدة

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
ar_SA: إضافة تلميح على التقويم لإظهار التوفر استنادا إلى عدد الموارد المتاحة للحجز المتبقية عن كل يوم

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
ar_SA: تكلفة إضافية، تعتمد على اختيار الحقول في النموذج.

en: Additional info
ar_SA: معلومات إضافية

en: Address
ar_SA: العنوان

en: Address (required)
ar_SA: العنوان (مطلوب)

en: Adults
ar_SA: بالغين

en: Advanced
ar_SA: متقدم

en: Advanced Cost
ar_SA: تكلفة إضافية

en: Advanced Cost Settings
ar_SA: إعدادات التكلفة المتقدمة

en: Advanced Fields
ar_SA: حقول إضافية

en: Advanced Templates
ar_SA: قوالب متقدمة

en: After booking
ar_SA: بعد الحجز

en: Agenda
ar_SA: جدول أعمال

en: Aggregate booking dates from other resources
ar_SA: مواعيد الحجز الإجمالية من موارد أخرى

en: All
ar_SA: الكل

en: All bookings
ar_SA: كل الحجوزات

en: All dates
ar_SA: كل التواريخ

en: All days
ar_SA: كل الأيام

en: All resources
ar_SA: كل الموارد

en: All selected dates in "short" format.
ar_SA: كل التواريخ المحددة في صيغة قصيرة

en: All selected dates with times in "short" format..
ar_SA: كل التواريخ المحددة مع الأوقات في صيغة قصيرة

en: All selected dates with times.
ar_SA: كل التواريخ المحددة مع الأوقات

en: All selected dates.
ar_SA: كل التواريخ المحددة

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
ar_SA: السماح لحجوزات غير محدودة في نفس اليوم

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
ar_SA: أيضا بعض الإصدارات المبكرة من متصفح IE لا تدعم تعطيل الخيارات في مربعات التحديد

en: Amount different
ar_SA: قيمة مختلفة

en: Amount to pay
ar_SA: المبلغ المطلوب

en: Any
ar_SA: الكل

en: Any Status
ar_SA: جميع الحالات

en: Any day of week
ar_SA: أي يوم في الأسبوع

en: Any days
ar_SA: أي يوم

en: Apartment#1
ar_SA: شقة 1

en: Apartment#2
ar_SA: شقة 2

en: Apartment#3
ar_SA: شقة 3

en: Apply
ar_SA: تطبيق

en: Apply booking resources selection
ar_SA: تطبيق اختيار موارد الحجز

en: Approve
ar_SA: وافق

en: Approve selected bookings
ar_SA: الموافقة على الحجوزات المحددة

en: Approved
ar_SA: تمت الموافقة

en: Approved item
ar_SA: عنصر مقبول

en: Apr
ar_SA: ابريل

en: April
ar_SA: ابريل

en: Assign events fields to specific booking form field
ar_SA: تعيين حقول الأحداث إلى حقل نموذج حجز محدد

en: At least one option must be selected
ar_SA: يجب تحديد خيار واحد على الأقل

en: Aug
ar_SA: اوقست

en: August
ar_SA: اوقست

en: Australian Dollars
ar_SA: دولار استرالي

en: Authorization
ar_SA: تفويض

en: Authorization Only
ar_SA: التفويض فقط

en: Authorization and Capture
ar_SA: التفويض والالتقاط

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
ar_SA: إلغاء تلقائي لجميع الحجوزات المعلقة لتواريخ محددة، إذا تمت الموافقة على بعضها

en: Auto approve all new bookings
ar_SA: وافق تلقائياً على جميع الحجوزات الجديدة

en: Auto cancellation / approval
ar_SA: موافقة / إلغاء تلقائي

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
ar_SA: موافقة / إلغاء تلقائي للحجوزات

en: Auto import events
ar_SA: إدراج الأحداث تلقائياً

en: Auto-cancel bookings
ar_SA: إلغاء الحجوزات تلقائيا

en: Auto-fill fields
ar_SA: حقول معبئة تلقائياً

en: Auto-fill form
ar_SA: نموذج تعبئة تلقائياً

en: Automatically approve booking
ar_SA: الموافقة تلقائيا على الحجز

en: Automatically approve/cancel booking
ar_SA: الموافقة تلقائيا / إلغاء الحجز

en: Availability
ar_SA: التوفر

en: Availability Settings
ar_SA: إعدادات توفر الحجز

en: Availability Title
ar_SA: عنوان التوفر

en: Available
ar_SA: متاح

en: Available item
ar_SA: عنصر متاح

en: Available:
ar_SA: متاح:

en: BIC / Swift
ar_SA: سويفت

en: BSB
ar_SA: رقم الفرع

en: Background Color
ar_SA: لون الخلفية

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
ar_SA: تكلفة الرصيد من الحجز - خصم العربون  من التكلفة الكاملة

en: Bank Code
ar_SA: كود البنك

en: Bank Name
ar_SA: اسم البنك

en: Bank Transfer
ar_SA: تحويل بنك

en: Bank Transit Number
ar_SA: رقم عبور البنك

en: Base Color
ar_SA: لون أساسي

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
ar_SA: تأكد من تعيين ساعة نظام خادم التاجر على الوقت والمنطقة الزمنية المناسبين

en: Before booking
ar_SA: قبل الحجز

en: Billing Address
ar_SA: العنوان

en: Billing City
ar_SA: المدينة

en: Billing form fields
ar_SA: حقول نموذج الفواتير

en: Book now
ar_SA: احجز الآن

en: Booked
ar_SA: محجوز

en: Booked Times:
ar_SA: أوقات الحجز:

en: Booking
ar_SA: حجز

en: Booking Calendar
ar_SA: تقويم الحجز

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
ar_SA: تقويم الحجز يدعم WPML و qTranslate للتغيير الديناميكي للغة الموقع

en: Booking Data
ar_SA: بيانات الحجز

en: Booking Dates
ar_SA: تواريخ الحجز

en: Booking Form
ar_SA: نموذج الحجز

en: Booking ID
ar_SA: رقم معرف الحجز

en: Booking Listing
ar_SA: قائمة الحجز

en: Booking calendar
ar_SA: تقويم الحجز

en: Booking details in popover
ar_SA: تفاصيل الحجز في نافذة صغيرة

en: Booking form
ar_SA: نموذج الحجز

en: Booking form with calendar
ar_SA: نموذج حجز مع تقويم

en: Booking resource
ar_SA: مورد حجز

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
ar_SA: لم يتم تعريف نوع مورد الحجز. قد يكون هناك خطأ بالرابط

en: Booking resources
ar_SA: موارد الحجز

en: Booking system
ar_SA: نظام الحجز

en: Booking title
ar_SA: عنوان الحجز

en: Bookings
ar_SA: حجوزات

en: Bookings Listing
ar_SA: قائمة الحجوزات

en: Bookings default order
ar_SA: ترتيب الحجوزات افتراضياُ

en: Bookings for today
ar_SA: حجوزات اليوم

en: Bookings number per page
ar_SA: عدد الحجوزات لكل صفحة

en: Both
ar_SA: كلاهما

en: Bottom
ar_SA: أسفل

en: Branch Code
ar_SA: رقم الفرع

en: Branch Sort
ar_SA: فرز الفرع

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
ar_SA: ريال برازيلي (فقط للمستخدم البرازيلي)

en: British Pound
ar_SA: جنيه استرليني

en: Bulk Actions
ar_SA: إجراءات بالجملة

en: CAPTCHA
ar_SA: التحقق البشري

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
ar_SA: تخصيص CSS لنموذج البحث ونتائج البحث التي يمكنك إجراؤها في هذا الملف

en: CSV data separator
ar_SA: فاصل بيانات ملف CSV

en: Cache Updated
ar_SA: تم تحديث  ذاكرة التخزين المؤقت

en: Cache expiration
ar_SA: انتهاء  ذاكرة التخزين المؤقت

en: Cache will expire:
ar_SA: ذاكرة التخزين المؤقت ستنتهي

en: Calendar
ar_SA: تقويم

en: Calendar Overview
ar_SA: نظرة عامة للتقويم

en: Calendar Skin
ar_SA: مظهر التقويم

en: Calendar cell height
ar_SA: ارتفاع خلية التقويم

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
ar_SA: في التقويم: شهرين في صف واحد، وارتفاع الخلية هو 30px و العرض الكامل للتقويم 568px (من الممكن استخدام النسبة المئوية للعرض: 100٪)

en: Calendar is loading...
ar_SA: جاري تحميل التقويم

en: Calendar width
ar_SA: عرض التقويم

en: Canadian Dollars
ar_SA: دولار كندي

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: Cancel Booking
ar_SA: إلغاء الحجز

en: Cancel Return URL from PayPal
ar_SA: إلغاء رابط العودة من باي بال

en: Cancel bookings older
ar_SA: إلغاء الحجوزات القديمة

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
ar_SA: إلغاء الحجوزات المعلقة وغير المدفوعة فقط، أقدم من هذا التحديد

en: Canceled_Reversal
ar_SA: ملغى-عكس‬

en: Cancellation email sent
ar_SA: تم إرسال ايميل الإلغاء

en: Cancelled
ar_SA: مُلغى

en: Cannot find the record
ar_SA: لا يمكن العثور على سجل

en: Capacity
ar_SA: السعة

en: Change
ar_SA: تغيير

en: Change Language
ar_SA: تغيير اللغة

en: Change Resource
ar_SA: تغيير الموارد

en: Change hash after the booking is approved
ar_SA: تغيير الرابط بعد الموافقة على الحجز

en: Change status
ar_SA: تغيير الحالة

en: Change your Booking
ar_SA: تغيير الحجز

en: Changes saved.
ar_SA: تم حفظ التغييرات

en: Check In - Tomorrow
ar_SA: تسجيل الوصول غداً

en: Check Out - Tomorrow
ar_SA: تسجيل المغادرة غداً

en: Check Premium Features
ar_SA: تحقق من الميزات الممتازة

en: Check and configure currency at each activated payment gateway.
ar_SA: تحقق من العملة في بوابة الدفع مفعلة.

en: Check in
ar_SA: تسجيل الوصول

en: Check out
ar_SA: تسجيل المغادرة

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
ar_SA: ضع علامة صح في المربع لتفعيل التحقق البشري في استمارة الحجز

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
ar_SA: ضع علامة صح في المربع لتفعيل الحقول المعبئة تلقائياً للمستخدمين المسجلين

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
ar_SA: حدد هذا المربع إذا كنت تريد من التكلفة الإضافية المحددة (التي تم تكوينها كنسبة مئوية لبعض الخيار) أن تنطبق على تكاليف إضافية أخرى ثابتة وليس فقط لتكلفة الحجز الأصلي.‬

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
ar_SA: حدد المربع إذا كنت ترغب في تغيير رابط الحجز بعد الموافقة. عند تحديده، لن يتمكن الزائر من تعديل الحجز أو إلغائه

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
ar_SA: حدد هذا المربع إذا كنت تريد أن تظهر تلميحات مساعدة فى لوحة الادارة.

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
ar_SA: حدد هذا المربع إذا كنت تريد عرض الأيام المعلقة كما هو متاح في التقاويم

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
ar_SA: حدد هذا المربع إذا كنت ترغب في استخدام الوقت المتكرر لحجز عدة أيام. وهذا يعني أنه سيتم حجز الأيام الوسطى بشكل جزئي حسب الأوقات الفعلية، وإلا سيتم استخدام الوقت في نموذج الحجز كوقت تسجيل الوصول / المغادرة لليوم الأول والأخير من الحجز.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
ar_SA: حدد هذا المربع إذا كنت تريد إجمالي الوفرة (السعة اليومية) تعتمد على عدد الزوار المحددين

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
ar_SA: حدد هذا المربع للموافقة تلقائيا على الحجز، عندما يدفع الزائر المبلغ كاملاً

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
ar_SA: اختر هذا المربع للموافقة على الحجوزات تلقائيا عندما تنجح عملية الدفع، أو تلقائيا احذف الحجز عندما تُلغى عملية الدفع.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
ar_SA: حدد هذا المربع لحذف جميع بيانات الحجز عند إلغاء تثبيت هذا البرنامج المساعد.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
ar_SA: اختر هذا المربع لعرض عنوان تفسيري للتاريخ تحت تقويم الحجز.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
ar_SA: حدد هذا المربع لعرض العدد المتوفر من موارد الحجز باستخدام تلميح، عندما تضع مؤشر الفأرة فوق كل يوم في التقويم

en: Check this box to display today date number in legend cells.
ar_SA: حدد هذا المربع لعرض رقم اليوم في خلايا العنوان التفسيري

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
ar_SA: حدد هذا المربع لتعطيل الحجوزات، والتي يمكن تخزينها في موارد حجز مختلفة

en: Check this box to show Reference Text Box
ar_SA: اختر هذا المربع لإظهار مربع النص المرجعي

en: Check this box to show search results on other page
ar_SA: حدد هذا المربع لعرض نتائج البحث في صفحة أخرى

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
ar_SA: اختر هذا لاستخدام وقت الوصول والمغادرة أثناء عملية الحجز.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
ar_SA: تحقق من الأيام غير المتاحة، هذا الخيار سيستبدل الخيارات الأخرى

en: Check-Out time
ar_SA: وقت المغادرة

en: Check-in
ar_SA: تسجيل الوصول

en: Check-in time
ar_SA: وقت الوصول

en: Check-out
ar_SA: تسجيل المغادرة

en: Checkbox
ar_SA: مربع اختيار

en: Checkbox(es)
ar_SA: مربع اختيار

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
ar_SA: تحقق لمنع الحجز المزدوج، أثناء الحجز‬

en: Child
ar_SA: طفل

en: Children
ar_SA: أطفال

en: Choose email template.
ar_SA: اختر نموذج البريد الإلكتروني‬

en: Choose which format of email to send.
ar_SA: اختر تنسيق البريد الإلكتروني المطلوب إرساله

en: Chose payment mode
ar_SA: اختر وضع دفع

en: City
ar_SA: المدينة

en: City (required)
ar_SA: المدينة (مطلوب)

en: Class
ar_SA: درجة

en: Clear booking resources selection
ar_SA: مسح اختيار موارد الحجز

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
ar_SA: انقر على واجهات برمجة التطبيقات وتأكد من تحديد "واجهة برمجة تطبيقات التقويم" على تشغيل

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
ar_SA: انقر فوق العودة إلى ملخص الملف الشخصي للعودة إليه بعد تفعيل المستمع الخاص بك.‬

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
ar_SA: اختر اختيار إعدادات IPN لتحديد رابط مستمعيك وتفعيل المستمع.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
ar_SA: اختر تفضيلات دفع التنبيه الفوري في عمود تفضيلات البيع.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
ar_SA: انقر فوق MD5-هاش في قسم إعدادات الأمان

en: Click Profile on the My Account tab.
ar_SA: اضغط على الملف الشخصي في تبويب حسابي

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
ar_SA: اختر  تلقي رسائل IPN (تمكين) لتمكين المستمع الخاص بك.

en: Click Save.
ar_SA: اختر حفظ

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
ar_SA: انقر على الإعدادات ضمن الحساب في القائمة الرئيسية على اليسار

en: Click Submit
ar_SA: انقر على إرسال

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
ar_SA: اختر تفضيلات الدفع في عمود تفضيلات البائع.‬

en: Click the "Share this Calendar" link.
ar_SA: اضغط على رابط مشاركة التقويم "Share this Calendar"

en: Click the Profile subtab.
ar_SA: اختر التبويب الفرعي للملف الشخصي

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
ar_SA: انقر على مربع الاختيار لجعل التقويم عاما. لا تختار الخيار الآخر

en: Click to toggle
ar_SA: انقر للتبديل

en: Close
ar_SA: إغلاق

en: Code Example
ar_SA: مثال كود

en: Collapse Advanced Toolbar
ar_SA: طي شريط الأدوات المتقدم‬

en: Columns
ar_SA: أعمدة

en: Comma
ar_SA: فاصلة

en: Completed
ar_SA: مكتمل

en: Completely Delete
ar_SA: حذف بالكامل

en: Conditional Dates Filter
ar_SA: فلتر أيام مشروطة

en: Conditions
ar_SA: شروط

en: Configuration
ar_SA: تهيئة

en: Configuration in several languages
ar_SA: التهيئة بعدة لغات

en: Configuration of availability for booking resources
ar_SA: تكوين توفر موارد الحجز

en: Configure
ar_SA: تهيئة

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
ar_SA: تهيئة تكلفة إضافية، تعتمد على اختيار مربع التحديد وخانة الاختيار

en: Configure booking details summary above the payment form
ar_SA: ضبط ملخص تفاصيل الحجز فوق نموذج الدفع‬

en: Connection Error
ar_SA: خطأ اتصال

en: Contact email
ar_SA: ايميل التواصل

en: Content
ar_SA: المحتوى

en: Content of Booking Fields
ar_SA: محتوى حقول الحجز

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
ar_SA: انسخ الرمز القصير والصقه في النموذج على الجانب الأيسر

en: Copy to admin
ar_SA: نسخة للمشرف

en: Cost
ar_SA: سعر

en: Cost Correction Field
ar_SA: حقل تصحيح التكلفة

en: Cost Fields
ar_SA: حقول التكلفة

en: Cost Hints
ar_SA: تلميحات التكلفة

en: Cost Title
ar_SA: عنوان التكلفة

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
ar_SA: التكلفة ليست صحيحة. يجب أن تكون أكبر من 0

en: Cost of the booking for the selected dates only.
ar_SA: تكلفة الحجز في التواريخ المحددة فقط

en: Cost saved successfully
ar_SA: تم حفظ التكلفة بنجاح

en: Cost:
ar_SA: التكلفة:

en: Costs
ar_SA: تكاليف

en: Costs and Rates
ar_SA: التكاليف والأسعار

en: Costs and Rates Settings
ar_SA: إعدادات التكاليف والأسعار

en: Country
ar_SA: الدولة

en: Country (required)
ar_SA: الدولة (مطلوب)

en: Country List
ar_SA: قائمة الدول

en: Coupon
ar_SA: كوبون

en: Coupon Code
ar_SA: رمز كوبون

en: Coupons
ar_SA: كوبونات

en: Create
ar_SA: أنشئ

en: Create conditional days filter
ar_SA: أنشئ فلتر أيام مشروطة

en: Create dates filter
ar_SA: أنشئ فلتر تواريخ

en: Create new form
ar_SA: أنشئ نموذج جديد

en: Created
ar_SA: تم الإنشاء

en: Creation
ar_SA: إنشاء

en: Currency
ar_SA: العملة

en: Currency Position
ar_SA: موقع العملة

en: Currency format
ar_SA: صيغة العملة

en: Currency symbol
ar_SA: رمز العملة

en: Current dates
ar_SA: التواريخ الحالية

en: Current day
ar_SA: اليوم الحالي

en: Current month
ar_SA: الشهر الحالي

en: Current version
ar_SA: النسخة الحالية

en: Current week
ar_SA: الأسبوع الحالي

en: Custom
ar_SA: مخصص

en: Custom Forms
ar_SA: نماذج مخصصة

en: Custom button title
ar_SA: عنوان زر مخصص

en: Customer Email
ar_SA: ايميل العميل

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
ar_SA: تخصيص تكلفة إضافية، تعتمد على حقول النموذج

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
ar_SA: تخصيص قالب البريد الإلكتروني،الذي سيُرسَل بعد تعديل الحجز

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
ar_SA: تخصيص قالب البريد الإلكتروني، سيُرسل إلى المشرف بعد الحجز الجديد

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
ar_SA: تخصيص قالب البريد الإلكتروني، والذي يتم إرساله إلى الزائر بعد إلغاء الحجز

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
ar_SA: تخصيص قالب البريد الإلكتروني، والذي يتم إرساله إلى الزائر بعد الموافقة على الحجز

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
ar_SA: تخصيص قالب البريد الإلكتروني، سيتم إرساله إلى الزائر بعد الحجز الجديد

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
ar_SA: تخصيص نموذج البريد الإلكتروني، والذي يتم إرساله إلى الزائر بعد طلب الدفع

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
ar_SA: تخصيص الأسعار وتكلفة أيام التقييم ومبلغ الوديعة

en: Customization of synchronization with Google Calendar
ar_SA: تخصيص المزامنة مع تقويم قوقل

en: Customizaton of Form Fields
ar_SA: تخصيص إعدادات الحقول

en: Customizaton of Payment
ar_SA: تخصيص الدفع

en: Customizaton of Season Filters
ar_SA: تخصيص فلاتر الموسم

en: Customizaton of booking resources
ar_SA: تخصيص موارد الحجز

en: Czech Koruna
ar_SA: كورونة تشيكي

en: DEFERRED
ar_SA: مؤجلة

en: DESC
ar_SA: تنازلي

en: Danish Krone
ar_SA: كرونة دانماركى‬

en: Data
ar_SA: التاريخ

en: Data Parsing
ar_SA: تحليل البيانات

en: Date Format
ar_SA: صيغة التاريخ

en: Dates
ar_SA: تواريخ

en: Dates and Times Hints
ar_SA: تلميحات الأوقات والتواريخ

en: Dates view
ar_SA: عرض التاريخ

en: Day
ar_SA: يوم

en: Days selection number
ar_SA: عدد اختيار الأيام

en: Deactivate
ar_SA: تعطيل

en: Dec
ar_SA: ديسمبر

en: December
ar_SA: ديسمبر

en: Default
ar_SA: افتراضي

en: Default Form
ar_SA: نموذج افتراضي

en: Default Form Templates
ar_SA: قوالب النموذج الافتراضي

en: Default Locale
ar_SA: اللغة الافتراضية

en: Default booking admin page
ar_SA: صفحة المشرف الافتراضية للحجز

en: Default booking resource
ar_SA: مورد حجز افتراضي

en: Default calendar view mode
ar_SA: الوضع الافتراضي للنظرة العامة للتقويم

en: Default color
ar_SA: اللون الافتراضي

en: Default form
ar_SA: نموذج افتراضي

en: Default settings for retrieving events
ar_SA: الإعدادات الافتراضية لإدراج الأحداث

en: Default toolbar tab
ar_SA: تبويب شريط الأدوات الافتراضي

en: Default value
ar_SA: قيمة افتراضية

en: Define date for booking
ar_SA: تحديد تاريخ الحجز

en: Define preselected resource.
ar_SA: تعريف المورد المحدد مسبقا

en: Delete
ar_SA: حذف

en: Delete booking data, when plugin deactivated
ar_SA: حذف بيانات الحجز، إذا تم تعطيل المساعد

en: Delete data
ar_SA: حذف البيانات

en: Delete selected booking form
ar_SA: حذف نموذج الحجز المحدد

en: Delete selected booking(s)
ar_SA: حذف الحجوزات المحددة

en: Delete selected bookings
ar_SA: حذف الحجوزات المحددة

en: Delete settings
ar_SA: حذف الاعدادات

en: Delete template
ar_SA: حذف القالب

en: Delete your previously saved default filer template!
ar_SA: حذف القالب الافتراضي المحفوظ مسبقا!

en: Deleted
ar_SA: محذوف

en: Deleting
ar_SA: جاري الحذف

en: Denied
ar_SA: مرفوض

en: Deposit
ar_SA: عربون

en: Deposit amount
ar_SA: مبلغ العربون

en: Deposit payment total
ar_SA: إجمالي دفعة العربون

en: Deposit type
ar_SA: نوع العربون

en: Description
ar_SA: وصف

en: Details
ar_SA: تفاصيل

en: Developer Test
ar_SA: اختبار مطور

en: Different form fields, for the different week days
ar_SA: حقول نموذج مختلفة، لأيام أسبوع مختلفة

en: Different time slots, for the different week days
ar_SA: خانات زمنية مختلفة، لأيام الأسبوع المختلفة

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
ar_SA: تعطيل تحميل Bootstrap  للوحة التحكم

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
ar_SA: تعطيل تحميل Bootstrap  للواجهة الأمامية

en: Disable bookings in different booking resources
ar_SA: تعطيل الحجوزات في موارد الحجز المختلفة

en: Discount Coupon field
ar_SA: حقل كوبون التخفيض

en: Dismiss
ar_SA: تجاهل

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
ar_SA: عرض تلميح الأدوات على التقويم لإظهار توفر الحجز على أساس مجموع (ثابت) عدد الزوار للمورد، والتي يمكن أن تكون في بنود الموارد الحجز مجانا

en: Do you really want
ar_SA: هل ترغب فعلاً

en: Do you really want to delete selected booking form ?
ar_SA: هل تريد فعلاً حذف نموذج الحجز المحدد؟

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
ar_SA: هل تريد فعلاً حذف الحجوزات المحددة ؟

en: Do you really want to delete this booking ?
ar_SA: هل تريد فعلاً حذف هذا الحجز؟

en: Do you really want to do this ?
ar_SA: هل تريد حقا أن تفعل هذا؟

en: Do you really want to set booking as pending ?
ar_SA: هل تريد فعلاً تعيين الحجز كانتظار؟

en: Done
ar_SA: تم

en: Dot
ar_SA: نقطة

en: Download
ar_SA: تحميل

en: Download the CSV file of exported booking data
ar_SA: تنزيل ملف CSV من بيانات الحجز التي تم تصديرها

en: Drop Down
ar_SA: قائمة منسدلة

en: Duplicate Booking
ar_SA: تكرار الحجز

en: Duration Time
ar_SA: المدة الزمنية

en: Duration Time - Drop Down list
ar_SA: المدة الزمنية - قائمة منسدلة

en: Each day
ar_SA: كل يوم

en: Edit
ar_SA: تعديل

en: Edit Booking
ar_SA: تعديل الحجز

en: Edit Note
ar_SA: تعديل الملاحظة

en: Email
ar_SA: البريد الالكتروني

en: Email (required)
ar_SA: البريد الالكتروني (مطلوب)

en: Email Address
ar_SA: بريد الكتروني

en: Email Body Background Color
ar_SA: لون خلفية البريد الإلكتروني‬

en: Email Body Text Colour
ar_SA: لون نص البريد الإلكتروني

en: Email Field
ar_SA: حقل ايميل

en: Email Footer Text
ar_SA: نص تذييل البريد الإلكتروني

en: Email Heading
ar_SA: عنوان الايميل

en: Email Styles
ar_SA: أنماط البريد الإلكتروني

en: Email copy to
ar_SA: نسخة ايميل إلى

en: Email different from website DNS, its can be a reason of not delivery emails. Please use the email withing the same domain as your website!
ar_SA: البريد الإلكتروني مختلف عن بريد الموقع، يمكن أن يكون سببا لعدم تسليم رسائل البريد الإلكتروني.‬
    ‫يرجى استخدام البريد الإلكتروني من نفس نطاق موقعك

en: Email format
ar_SA: تنسيق البريد الإلكتروني

en: Email had not sent. Some error occuered.
ar_SA: لم يُرسل البريد الإلكتروني. هناك خطأ.‬

en: Email is sending to Admin after creation of booking.
ar_SA: يتم إرسال البريد الإلكتروني إلى المشرف بعد إنشاء الحجز

en: Email is sending to Visitor after Approval of booking.
ar_SA: يتم إرسال البريد الإلكتروني إلى الزائر بعد الموافقة على الحجز

en: Email is sending to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
ar_SA: إرسال ايميل إلى الزائر بعد إلغاء الحجز (تم نقله إلى سلة المحذوفات)

en: Email is sending to Visitor after Deleting of booking.
ar_SA: إرسال البريد الإلكتروني إلى الزائر بعد حذف الحجز.

en: Email is sending to Visitor after Editing of booking.
ar_SA: يتم إرسال البريد الإلكتروني إلى الزائر بعد تعديل الحجز

en: Email is sending to Visitor after booking set as Pending.
ar_SA: يتم إرسال البريد الإلكتروني إلى الزائر في انتظار مراجعة الحجز

en: Email is sending to Visitor after creation of booking.
ar_SA: يتم إرسال البريد الإلكتروني إلى الزائر بعد إنشاء الحجز

en: Email sent to
ar_SA: البريد الإلكتروني مرسل إلى‬

en: Email template
ar_SA: نموذج البريد الإلكتروني

en: Email with  Payment Request which is sending to Visitor.
ar_SA: البريد الإلكتروني مع طلب الدفع التي يتم إرسالها إلى الزائر

en: Emails
ar_SA: ايميلات

en: Emails Settings
ar_SA: إعدادات البريد الالكتروني

en: Emails sending
ar_SA: جاري إرسال الايميل

en: Enable / Disable
ar_SA: تفعيل / تعطيل

en: Enable / disable sending copy of this email notification to admin
ar_SA: تمكين / تعطيل إرسال نسخة من إشعار البريد الإلكتروني هذا إلى المشرف

en: Enable this email notification
ar_SA: تفعيل تنبيه الايميل

en: Enable this payment gateway
ar_SA: تمكين بوابة الدفع

en: Enabled
ar_SA: متاح

en: End Time
ar_SA: وقت النهاية

en: End Time - Drop Down list
ar_SA: وقت النهاية - قائمة منسدلة

en: End Time - Text field
ar_SA: وقت النهاية - حقل النص

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
ar_SA: وقت الانتهاء غير صالح. قد يتم حجز التاريخ أو الوقت، أو بالفعل في الماضي. قد يكون وقت الانتهاء أيضا في وقت أقدم من وقت البدء، إذا تم اختيار يوم فقط! الرجاء اختيار تاريخ أو وقت آخر

en: End of current month
ar_SA: نهاية الشهر الحالي

en: English and French translation
ar_SA: ترجمة الانجلزية والفرنسية

en: Enter Keyword here
ar_SA: أدخل الكلمة المفتاحية هنا

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
ar_SA: أدخل عنوانا لمربع النص المرجعي (مثل عنوان بريدك الإلكتروني) الزوار سوف يشاهدون هذا النص.

en: Enter additional cost in formats:
ar_SA: أدخل تكلفة إضافية في التنسيقات:

en: Enter coupon code.
ar_SA: أدخل رمز الكوبون

en: Enter date / time
ar_SA: أدخل التاريخ / الوقت

en: Enter dropdown options. One option per line.
ar_SA: أدخل خيارات القائمة المنسدلة. خيار واحد في كل سطر.

en: Enter fixed amount for each selected day
ar_SA: أدخل مبلغا ثابتا لكل يوم محدد

en: Enter fixed cost
ar_SA: أدخل المبلغ الثابت

en: Enter main heading contained within the email notification.
ar_SA: أدخل العنوان الرئيسي في إشعار البريد الإلكتروني.‬

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
ar_SA: أدخل الحد الأقصى لعدد المرات، عندما يكون الكوبون قابلة للتطبيق.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
ar_SA: أدخل الحد الأدنى لتكلفة الحجز، عندما يكون الكوبون قابلة للتطبيق

en: Enter name of booking resource
ar_SA: أدخل اسم مورد الحجز

en: Enter number of fixed or percentage savings.
ar_SA: أدخل عدد المدخرات الثابتة أو النسبة المئوية

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
ar_SA: أدخل النسبة المئوية كمبلغ إضافي،والتي تعتمد فقط على التكلفة الأصلية وليس المبلغ الكامل

en: Enter percentage of the entire booking
ar_SA: أدخل النسبة المئوية لكامل الحجز

en: Enter text contained within footer of the email notification
ar_SA: أدخل نصا في ذيل إشعار البريد الإلكتروني

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
ar_SA: أدخل اسم الخدمة أو سبب الدفع هنا

en: Enter the title of the payment button
ar_SA: أدخل عنوان زر الدفع

en: Enter this value
ar_SA: أدخل القيمة

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
ar_SA: أدخل كود تاجر iPay88

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
ar_SA: أدخل مفتاح تاجر iPay88

en: Enter your phone number
ar_SA: أدخل رقم هاتفك

en: Error
ar_SA: خطأ

en: Error IPN
ar_SA: خطأ في IPN

en: Error!
ar_SA: خطأ

en: Error! Please reset your check-in/check-out dates above.
ar_SA: خطأ! يرجى إعادة تعيين تواريخ تسجيل الوصول /المغادرة أعلاه

en: Euros
ar_SA: يورو

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
ar_SA: حتى إذا قام الزائر بتحديد خانات الوقت المحجوزة، النظام لن يسمح له بإجراء الحجز

en: Event Description (optional field)
ar_SA: وصف الحدث (حقل اختياري)

en: Event Title
ar_SA: عنوان الحدث

en: Events Import
ar_SA: إدراج الأحداث

en: Every
ar_SA: كل

en: Example
ar_SA: مثال

en: Example:
ar_SA: مثال

en: Examples
ar_SA: أمثلة

en: Exist
ar_SA: يوجد

en: Expand Advanced Toolbar
ar_SA: توسيع شريط الأدوات المتقدم

en: Expiration
ar_SA: الانتهاء

en: Expiration Date
ar_SA: تاريخ الانتهاء

en: Expired
ar_SA: منتهي

en: Explore Premium Features
ar_SA: استكشاف الميزات الممتازة

en: Export
ar_SA: تصدير

en: Export All
ar_SA: تصدير الكل

en: Export All bookings to CSV format
ar_SA: تصدير كل الحجوزات إلى صيغة CSV

en: Export bookings
ar_SA: تصدير الحجوزات

en: Export only current page of bookings to CSV format
ar_SA: تصدير صفحة الحجوزات الحالية فقط إلى صيغة CSV (اكسل)

en: Exporting booking data
ar_SA: تصدير بيانات الحجز

en: F j, Y
ar_SA: صيغة التاريخ بالشهر

en: FAQ
ar_SA: أسئلة شائعة

en: Failed
ar_SA: فشل

en: Feb
ar_SA: فبراير

en: February
ar_SA: فبراير

en: Field Label
ar_SA: تسمية حقل

en: Fields Settings
ar_SA: إعدادات الحقول

en: Filter Name
ar_SA: اسم الفلتر

en: Filter bookings by booking dates
ar_SA: تصفية الحجوزات عن طريق تواريخ الحجز

en: Filter tab
ar_SA: تبويب تصفية

en: Filters
ar_SA: فلاتر

en: Find Your Calendar ID
ar_SA: ابحث عن رقم تقويمك

en: First Name
ar_SA: الاسم الأول

en: First Name (required)
ar_SA: الاسم الأول (مطلوب)

en: First Name(s)
ar_SA: الاسم الأول

en: First option in dropdown list.
ar_SA: أول خيار في القائمة المنسدلة

en: First option title
ar_SA: عنوان أول خيار

en: Follow these steps to configure it:
ar_SA: اتبع الخطوات التالية للتعديل:

en: Footer
ar_SA: تذييل

en: For
ar_SA: لـ

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
ar_SA: لرابط العودة، أدخل رابط العودة من باي بال على موقعك في حال نجحت عملية الدفع

en: Form
ar_SA: نموذج

en: Form Field
ar_SA: حقل نموذج

en: Form Field Configuration
ar_SA: تكوين حقل النموذج

en: Form Template
ar_SA: قالب نموذج

en: Form fields
ar_SA: حقول النموذج

en: Fr
ar_SA: الجمعة

en: Fraud
ar_SA: احتيال

en: Fri
ar_SA: الجمعة

en: Friday
ar_SA: الجمعة

en: From
ar_SA: نموذج

en: Full cost of the booking
ar_SA: تكلفة الحجز الكاملة

en: Full cost of the booking.
ar_SA: التكلفة الكاملة للحجز

en: GID
ar_SA: ‫GID

en: Gateway
ar_SA: بوابة

en: General
ar_SA: عام

en: General Information
ar_SA: معلومات عامة

en: General Settings
ar_SA: إعدادات عامة

en: Generate Tag
ar_SA: إنشاء علامة

en: Generate tag
ar_SA: إنشاء علامة

en: Generating columns
ar_SA: إنشاء الأعمدة

en: Generating content of file
ar_SA: إنشاء محتوى الملف

en: Get Started
ar_SA: البدء

en: Getting Started
ar_SA: ابدأ

en: Give your project a name and click "Create".
ar_SA: اعط المشروع اسما وانقر على "إنشاء"

en: Go
ar_SA: اذهب

en: Google API Key
ar_SA: مفتاح واجهة برمجة تطبيقات قوقل

en: Google Calendar
ar_SA: تقويم قوقل

en: Google Calendar - General Settings
ar_SA: تقويم قوقل - إعدادات عامة

en: Google Calendar ID
ar_SA: معرف تقويم قوقل

en: Guests
ar_SA: ضيوف

en: HTML
ar_SA: ‫HTML

en: HTML tags is accepted.
ar_SA: تم قبول علامات HTML

en: Have a questions?
ar_SA: عندك أسئلة؟

en: Header / Footer
ar_SA: الرأس / الأسفل

en: Help
ar_SA: مساعدة

en: Help Info
ar_SA: معلومات مساعدة

en: Help and info notices
ar_SA: تعليمات وتنبيهات المعلومات

en: Hide
ar_SA: إخفاء

en: Hide Children Resources
ar_SA: إخفاء موارد الأطفال

en: Hide advanced settings
ar_SA: إخفاء إعدادات متقدمة

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
ar_SA: إخفاء الإعدادات المتقدمة لتحميل جافا سكريبت‬

en: Hide season filters
ar_SA: إخفاء فلاتر الموسم

en: Hide settings of powered by notice
ar_SA: إخفاء إعدادات  تنويه الدعم

en: High season
ar_SA: قمة الموسم

en: Hints
ar_SA: تلميحات

en: Hints for your form
ar_SA: تلميحات لنموذجك

en: Hong Kong Dollar
ar_SA: دولار هونج كونج

en: Horizontal Search Form Template
ar_SA: قالب نموذج البحث الأفقي

en: Hungarian Forint
ar_SA: فورنت مجري

en: I Accept term and conditions
ar_SA: أوافق على الشروط والأحكام

en: IBAN
ar_SA: رقم ايبان

en: ID
ar_SA: الرقم

en: ID of booking
ar_SA: رقم الحجز

en: ID of booking resource.
ar_SA: رقم معرف مورد الحجز

en: ID of booking resources
ar_SA: رقم موارد الحجز

en: ID or Title
ar_SA: رقم معرف أو عنوان

en: IFSC
ar_SA: ‫IFSC

en: If empty then title defined as WordPress
ar_SA: إذا كان خالي، فسيكون العنوان WordPress

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
ar_SA: إذا قمت بتحديد هذا الخيار، سيتم حذف جميع بيانات الحجز عند إلغاء تثبيت هذا البرنامج المساعد. هل تريد حقا أن تفعل هذا؟

en: Import
ar_SA: إدراج

en: Import Google Calendar Events
ar_SA: استيراد أحداث تقويم قوقل

en: Import Settings
ar_SA: إعدادات الإدراج

en: Import events every
ar_SA: إدراج الأحداث كل

en: Important
ar_SA: مهم

en: Important!
ar_SA: مهم!

en: Importing Feed
ar_SA: استيراد الخلاصة

en: In Trash
ar_SA: في سلة المحذوفات

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
ar_SA: في الشريط الجانبي، انقر على "APIs & auth"

en: In-Progress
ar_SA: جاري العمل

en: Inactive User
ar_SA: مستخدم غير نشط

en: Incorrect date format
ar_SA: صيغة تاريخ خاطئة

en: Incorrect email field
ar_SA: حقل ايميل خاطئ

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
ar_SA: يرجى الإشارة إلى بوابة الدفع التي ترغب في تلقي جواب المعاملة لموقعك

en: Info
ar_SA: معلومات

en: Information
ar_SA: معلومات

en: Inlinee Search Form Template
ar_SA: قالب نموذج البحث المضمن

en: Insert Shortcode
ar_SA: أدخل كود قصير

en: Insert booking calendar
ar_SA: إدراج تقويم الحجز

en: Insert into page
ar_SA: أدخل في الصفحة

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
ar_SA: تنبيه الدفع الفوري (IPN) هي خدمة لتنبيهك بالأحداث المتعلقة بعمليات باي بال‬

en: Integration of Bank Transfer payment system
ar_SA: ربط بنظام الدفع المصرفي

en: Integration of Pay in Cash payment system
ar_SA: الربط مع نظام الدفع النقدي

en: Integration of Paypal payment system
ar_SA: الربط بنظام دفع باي بال

en: Integration of Sage payment system
ar_SA: الربط بنظام الدفع سيج‬

en: Integration of authorizenet payment system
ar_SA: دمج نظام الدفع authorizenet

en: Integration of iPay88 payment system
ar_SA: الربط بنظام دفع iPay88

en: Invalid
ar_SA: غير صحيح

en: Invalid IPN
ar_SA: ‫IPN غير صحيح

en: Israeli New Shekel
ar_SA: الشيكل الاسرائيلي الجديد

en: Israeli Shekel
ar_SA: شيكل

en: Its only show fixed payment details.
ar_SA: عرض تفاصيل الدفع الثابتة فقط

en: Jan
ar_SA: يناير

en: January
ar_SA: يناير

en: Japanese Yen
ar_SA: ين ياباني

en: Jul
ar_SA: يوليو

en: July
ar_SA: يوليو

en: Jun
ar_SA: يونيو

en: June
ar_SA: يونيو

en: Keyword
ar_SA: كلمة مفتاحية

en: LIVE
ar_SA: مباشر

en: Label
ar_SA: وسم

en: Labels
ar_SA: تسميات

en: Language Sections
ar_SA: أقسام اللغة

en: Last Name
ar_SA: الاسم الأخير

en: Last Name (required)
ar_SA: الاسم الأخير (مطلوب)

en: Last name
ar_SA: الاسم الأخير

en: Left
ar_SA: يسار

en: Left with space
ar_SA: يسار مع فراغ

en: Limit available days from today
ar_SA: حدد الأيام المتاحة من اليوم

en: Live
ar_SA: مباشر

en: Live Test
ar_SA: اختبار مباشر

en: Load JS and CSS files only on specific pages
ar_SA: تحميل ملفات CSS و JS فقط على صفحات محددة

en: Location
ar_SA: الموقع

en: Location:
ar_SA: الموقع:

en: Log in to your PayPal account.
ar_SA: تسجيل دخول لحسابك في باي بال

en: Log on to the Merchant Interface
ar_SA: قم بتسجيل الدخول إلى واجهة التاجر

en: MD5 Hash value
ar_SA: قيمة MD5 Hash

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
ar_SA: ادفع عن طريق باي بال - سريع، مجاني وآمن

en: Malaysian Ringgit
ar_SA: رينغيت ماليزي

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
ar_SA: رينجت ماليزي (فقط للمستخدم الماليزي)

en: Malformed
ar_SA: مشوه

en: Manage Users
ar_SA: إدارة المستخدمين

en: Mar
ar_SA: مارس

en: March
ar_SA: مارس

en: Mark as Unread selected bookings
ar_SA: أشر كغير مقروء للحجوزات المحددة

en: Mark as read all bookings
ar_SA: أشر كمقروء لكل الحجوزات

en: Mark as read selected bookings
ar_SA: أشر كمقروء للحجوزات المحددة

en: Max
ar_SA: الأقصى

en: Max visitors
ar_SA: العدد الأقصى للزوار

en: Max. persons
ar_SA: الحد الأقصى للأشخاص

en: Maximum number
ar_SA: أقصى عدد

en: Maximum number of usage
ar_SA: الحد الأقصى لعدد الاستخدام

en: Maxlength
ar_SA: الحد الاقصى للطول

en: May
ar_SA: مايو

en: Merchant Code
ar_SA: كود التاجر

en: Merchant Key
ar_SA: مفتاح التاجر

en: Message title
ar_SA: عنوان الرسالة

en: Mexican Peso
ar_SA: بيزو مكسيكي‬

en: Middle
ar_SA: وسط

en: Min
ar_SA: الأدنى

en: Minimum Booking Cost
ar_SA: الحد الأدنى لتكلفة الحجز

en: Minimum Cost
ar_SA: الحد الأدنى للتكلفة

en: Mo
ar_SA: الإثنين

en: Modified
ar_SA: مُعدل

en: Mon
ar_SA: الاثنين

en: Monday
ar_SA: الاثنين

en: Month
ar_SA: شهر

en: Months
ar_SA: أشهر

en: Move selected bookings to trash
ar_SA: نقل الحجوزات المحددة إلى سلة المحذوفات

en: Move to trash
ar_SA: نقل لسلة المحذوفات

en: Moved to trash
ar_SA: نقل لسلة المحذوفات

en: Multipart
ar_SA: متعددة الأجزاء

en: Multiple days
ar_SA: عدة أيام

en: Name
ar_SA: اسم

en: Navigate to your Google calendars.
ar_SA: انتقل إلى تقويم قوقل

en: New
ar_SA: جديد

en: New (unverified) booking(s)
ar_SA: حجز جديد (لم يتم التحقق منه)

en: New Zealand Dollar
ar_SA: دولار نيوزلندي

en: New booking
ar_SA: حجز جديد

en: New booking(s) made today
ar_SA: حجوزات جديدة اليوم

en: New bookings
ar_SA: حجوزات جديدة

en: Next
ar_SA: التالي

en: Next 3 months
ar_SA: 3 أشهر قادمة

en: Next 4 weeks
ar_SA: 4 أسابيع قادمة

en: Next 7 days
ar_SA: 7 أيام قادمة

en: Next Steps
ar_SA: الخطوات القادمة

en: Next day
ar_SA: اليوم التالي

en: Next month
ar_SA: الشهر القادم

en: Next week
ar_SA: الأسبوع القادم

en: No days
ar_SA: لا توجد أيام

en: No results found.
ar_SA: لا توجد نتائج

en: No separator
ar_SA: بدون فاصل

en: None
ar_SA: لا شيء

en: Norwegian Krone
ar_SA: كرونة نرويجية

en: Not Completed
ar_SA: غير مكتمل

en: Not authed
ar_SA: غير مفوض

en: Note
ar_SA: ملاحظة

en: Note!
ar_SA: ملاحظة!

en: Note:
ar_SA: ملاحظة:

en: Nothing Found
ar_SA: لم يتم العثور على شيء

en: Nothing Found Message:
ar_SA: رسالة لم يتم العثور على شيء:

en: Nothing found message
ar_SA: رسالة لم يتم العثور على شيء

en: Nothing found.
ar_SA: لم يتم العثور على شيء

en: Nov
ar_SA: نوفمبر

en: November
ar_SA: نوفمبر

en: Now
ar_SA: الآن

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
ar_SA: الآن انقر على "Credentials" في الشريط الجانبي

en: Number of days to scroll
ar_SA: عدد الأيام للتمرير

en: Number of decimal points
ar_SA: عدد النقاط العشرية

en: Number of months
ar_SA: عدد الأشهر

en: Number of months in one row
ar_SA: عدد الأشهر في صف واحد

en: Number of months to scroll
ar_SA: عدد الأشهر للتمرير

en: Number of selected days.
ar_SA: عدد الأيام المحددة

en: Number of selected nights.
ar_SA: عدد الليالي المحددة

en: Number of usage
ar_SA: عدد الاستخدامات

en: Oct
ar_SA: اكتوبر

en: October
ar_SA: اكتوبر

en: Offset
ar_SA: الأوفست

en: On each
ar_SA: في كل

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
ar_SA: على النافذة انقر على زر "مفتاح الخادم" ثم "إنشاء"

en: One option per line
ar_SA: خيار لكل سطر

en: One title per line
ar_SA: عنوان لكل سطر

en: Only Form
ar_SA: النموذج فقط

en: Only availability calendar
ar_SA: تقويم المتوفر فقط

en: Open the settings for the calendar.
ar_SA: افتح إعدادات التقويم.

en: Options
ar_SA: خيارات

en: Order by
ar_SA: ترتيب حسب

en: Order number
ar_SA: رقم الطلب

en: Other
ar_SA: أخرى

en: Other Hints
ar_SA: تلميحات أخرى

en: PAYMENT
ar_SA: دفع

en: Page
ar_SA: صفحة

en: Paid OK
ar_SA: تم الدفع

en: Parameters
ar_SA: عوامل

en: Parent
ar_SA: والدين

en: Partially booked
ar_SA: محجوز جزئياً

en: Partially booked item
ar_SA: عنصر محجوز جزئياً

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
ar_SA: عنصر محجوز جزئياً، محجوز للساعات المحددة

en: Partially paid
ar_SA: مدفوع جزئياً

en: Partially_Refunded
ar_SA: مسترجع جزئياً

en: Pay in Cash
ar_SA: الدفع نقداً

en: Pay via
ar_SA: ادفع بواسطة

en: PayPal
ar_SA: باي بال

en: PayPal IPN
ar_SA: ‫IPN باي بال

en: Payment
ar_SA: دفع

en: Payment Button type
ar_SA: نوع زر دفع‬

en: Payment Description
ar_SA: وصف الدفع

en: Payment Gateways
ar_SA: بوابات الدفع

en: Payment Gateways - General Settings
ar_SA: بوابات الدفع - الإعدادات العامة

en: Payment Settings
ar_SA: إعددات الدفع

en: Payment button title
ar_SA: عنوان زر الدفع

en: Payment description at gateway website
ar_SA: وصف الدفع في موقع البوابة

en: Payment failed
ar_SA: فشل عملية الدفع

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
ar_SA: وصف طريقة الدفع التي سيشاهدها العميل في صفحة الدفع

en: Payment rejected
ar_SA: عملية الدفع مرفوضة

en: Payment request
ar_SA: طلب الدفع

en: Payment status
ar_SA: حالة الدفع

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
ar_SA: حالة الدفع محدثة من مدير Mobile88 (فشل)‬

en: Payments
ar_SA: المدفوعات

en: Paypal Email address to receive payments
ar_SA:  عنوان البريد الالكتروني في باي بال لتلقي المدفوعات‬

en: Paypal Pro Hosted Solution
ar_SA: حل مستضاف في باي بال

en: Paypal Standard
ar_SA: باي بال أساسي

en: Pending
ar_SA: بانتظار الموافقة

en: Pending booking(s)
ar_SA: حجوزات بانتتظار الموافقة

en: Pending item
ar_SA: عنصر بانتظار الموافقة

en: Philippine Pesos
ar_SA: بيزو فلبيني

en: Phone
ar_SA: هاتف

en: Placeholder
ar_SA: ماسك المكان

en: Plain (without styles)
ar_SA: بسيط (بدون أنماط)

en: Plain text
ar_SA: نص عادي

en: Please Select
ar_SA: فضلا اختر

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
ar_SA: يرجى تهيئة جميع الحقول داخل علامة تبويب حقول نموذج الفوترة في هذه الصفحة، عند استخدام معالج دفع أوروبي

en: Please configure settings for import Google Calendar events
ar_SA: الرجاء تهيئة الإعدادات لاستيراد أحداث تقويم قوقل

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
ar_SA: الرجاء إدخال قيمة MD5 Hash، التي قمت بتكوينها في إعدادات واجهة التاجر

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
ar_SA: الرجاء إدخال مفتاح واجهة برمجة تطبيقات قوقل ، هذا الحقل مطلوب لاستيراد الأحداث

en: Please leave it empty if you want to skip it.
ar_SA: يرجى تركه فارغا إذا كنت تريد تخطيه

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
ar_SA: يرجى ملاحظة أنه من غير الممكن إضافة موارد جديدة، إذا تم تحديد الخيار "جميع الموارد". يرجى مسح التحديد، ثم إضافة موارد جديدة.

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
ar_SA: يرجى تحديث هذه الصفحة وإذا تكرر الخطأ فضلاً اتصل بالدعم الفني بالايميل (مع معلومات حول رقم الطلب والموقع) لإكمال التسجيل

en: Please select
ar_SA: فضلاً اختر

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
ar_SA: يرجى تحديد حقل من نموذج الحجز الخاصة بك. هذا الحقل سيُخصص تلقائيا إلى الحقل الحالي في نموذج الفواتير.‬

en: Please select check-in and check-out days!
ar_SA: فضلاً حدد أيام الوصول والمغادرة

en: Please select the resource:
ar_SA: فضلا اختر المورد

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
ar_SA: يرجى استخدام هذا الحقل لاحتمال استخدام تخفيض الكوبون

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
ar_SA: الرجاء إدخال رقم طلب النسخة التي تم شراؤها، والتي تم استلامها في بريدك الإلكتروني

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
ar_SA: يرجى حجز شقة مع ورود طازجة

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
ar_SA: يرجى تحديد تاريخ الحجز في التقويم

en: Plugin Menu
ar_SA: قائمة البرنامج المساعد

en: Plugin menu position
ar_SA: موقع قائمة الاضافة

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
ar_SA: تهيئة دعم البرنامج المساعد من نموذج الحجز متوفرة بلغات مختلفة

en: Polish Zloty
ar_SA: زلوتي بولندي

en: Post Code
ar_SA: الرمز البريدي

en: Post code
ar_SA: الرمز البريدي

en: Post code (required)
ar_SA: الرمز البريدي (مطلوب)

en: Pounds Sterling
ar_SA: جنيه استرليني

en: Powered by notice
ar_SA:  تنويه الدعم

en: Preselected resource
ar_SA: مصدر محدد مسبقا

en: Presidential Suite
ar_SA: جناح رئاسي

en: Prev
ar_SA: السابق

en: Previous 3 months
ar_SA: 3 أشهر سابقة

en: Previous 4 weeks
ar_SA: 4 أسابيع سابقة

en: Previous 7 days
ar_SA: 7 أيام سابقة

en: Previous dates
ar_SA: التواريخ السابقة

en: Previous day
ar_SA: اليوم السابق

en: Previous month
ar_SA: الشهر السابق

en: Previous week
ar_SA: الأسبوع السابق

en: Print
ar_SA: اطبع

en: Print bookings
ar_SA: اطبع الحجوزات

en: Print bookings listing
ar_SA: اطبع قائمة الحجوزات

en: Prior
ar_SA: قبل

en: Priority
ar_SA: أولوية

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
ar_SA: قد تكون التواريخ محجوزة من قبل مستخدم آخر، يرجى إعادة تحميل هذه الصفحة والحجز مرة أخرى

en: Processed
ar_SA: تمت المعالجة

en: Processing
ar_SA: جاري المعالجة

en: Purchase
ar_SA: شراء

en: Put a label before field
ar_SA: ضع عبارة قبل الحقل

en: Radio Button(s)
ar_SA: زر الراديو

en: Range days
ar_SA: أيام المدى

en: Rate plugin (thanks:)
ar_SA: قيم البرنامج المساعد (شكرا :)

en: Rates
ar_SA: أسعار

en: Read
ar_SA: اقرأ

en: Read All
ar_SA: اقرأ الكل

en: Reason for cancellation
ar_SA: سبب الإلغاء

en: Reason for cancellation here
ar_SA: سبب الإلغاء هنا

en: Reason of cancellation
ar_SA: سبب الالغاء

en: Reason of cancellation here
ar_SA: سبب الإلغاء هنا‬

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
ar_SA: إعادة توجيه الزائر لصفحة "شكراً لك" جديدة

en: Reference Text Box Title
ar_SA: عنوان مربع النص المرجعي

en: Refresh booking listing
ar_SA: تحديث قوائم الحجز

en: Refunded
ar_SA: مسترجع

en: Register
ar_SA: تسجيل

en: Register and Translate everything in WPML plugin. Translation can be done at the WPML > "String translation" page. Required WPML 3.2 with String Translation plugin.
ar_SA: سجل وترجم كل شيء في برنامج WPML. يمكن إجراء الترجمة في صفحة WPML> "ترجمة String".

en: Regular User
ar_SA: مستخدم عادي

en: Reject
ar_SA: رفض

en: Rejected
ar_SA: مرفوض

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
ar_SA: عناوين الصفحات ذات العلاقة، حيث يتم تحميل ملفات CSS و JS الإضافية

en: Release date
ar_SA: تاريخ النشر

en: Reload page
ar_SA: إعادة تحميل الصفحة

en: Remove
ar_SA: احذف

en: Remove selected account(s)
ar_SA: حذف الحسابات المختارة

en: Request has been sent
ar_SA: تم إرسال الطلب

en: Request has failed
ar_SA: فشل الطلب

en: Required
ar_SA: مطلوب

en: Required Fields in Booking Form
ar_SA: الحقول المطلوبة في نموذج الحجز

en: Reset
ar_SA: إعادة ضبط

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
ar_SA: إعادة تعيين نموذج الحجز ومحتوى نموذج حقول الحجز

en: Reset Form
ar_SA: إعادة ضبط النموذج

en: Reset Search Cache
ar_SA: إعادة ضبط ذاكرة التخزين المؤقت للبحث

en: Reset current Form
ar_SA: إعادة ضبط النموذج الحالي

en: Reset filter to default values
ar_SA: إعادة تعيين الفلتر إلى القيم الافتراضية

en: Reset to default form
ar_SA: إعادة تعيين إلى النموذج الافتراضي‬

en: Resource
ar_SA: مورد

en: Resource #1
ar_SA: المورد رقم 1

en: Resource #2
ar_SA: المورد رقم 2

en: Resource #3
ar_SA: المورد رقم 3

en: Resource Name
ar_SA: اسم المورد

en: Resource not exist
ar_SA: لا يوجد موارد

en: Resources
ar_SA: موارد

en: Resources Selection
ar_SA: اختيار الموارد

en: Resources count
ar_SA: عدد الموارد

en: Resources number per page
ar_SA: عدد الموارد لكل صفحة

en: Restore
ar_SA: استعادة

en: Restore selected bookings
ar_SA: استعادة الحجوزات المحددة

en: Restored
ar_SA: تمت الاستعادة

en: Result(s) Found
ar_SA: نتائج بحث

en: Retrieve Google Calendar Events
ar_SA: استرداد أحداث تقويم قوقل

en: Return URL after Failed order
ar_SA: رابط العودة بعد فشل الطلب

en: Return URL after Successful order
ar_SA: رابط العودة بعد نجاح الطلب

en: Return URL from PayPal
ar_SA: رابط العودة من باي بال

en: Reversed
ar_SA: معكوس

en: Right
ar_SA: يمين

en: Right with space
ar_SA: يمين مع فراغ

en: Routing Number
ar_SA: رقم التوصيل

en: Rows
ar_SA: صفوف

en: Royal Villa
ar_SA: فيلا ملكية

en: Sa
ar_SA: السبت

en: Sage
ar_SA: خدمة دفع سيج Sage

en: Sale
ar_SA: تخفيض

en: Sandbox
ar_SA: صندوق رمل

en: Sat
ar_SA: السبت

en: Saturday
ar_SA: السبت

en: Save
ar_SA: حفظ

en: Save Changes
ar_SA: حفظ التغييرات

en: Save as Default
ar_SA: حفظ كافتراضي

en: Save cost
ar_SA: خفض التكلفة

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
ar_SA: حفظ إعدادات الفلتر كقالب افتراضي (الرجاء النقر على زر تطبيق الفلتر، قبل الحفظ!)

en: Saved
ar_SA: تم الحفظ

en: Saving
ar_SA: جاري الحفظ

en: Saving to file
ar_SA: حفظ لملف

en: Savings
ar_SA: توفير

en: Search
ar_SA: بحث

en: Search Availability Form
ar_SA: نموذج توفر البحث

en: Search Cache
ar_SA: بحث ذاكرة التخزين المؤقت

en: Search Results
ar_SA: نتائج البحث

en: Search Settings
ar_SA: إعدادات البحث

en: Search availability
ar_SA: بحث الإمكانية

en: Search form
ar_SA: نموذج البحث

en: Search only for users:
ar_SA: ابحث عن المستخدمين فقط

en: Search results
ar_SA: نتائج البحث

en: Search results.
ar_SA: نتائج البحث

en: Season
ar_SA: موسم

en: Season Filters
ar_SA: فلاتر الموسم

en: Season filter on the Season Filters page
ar_SA: تصفية الموسم على صفحة "فلاتر الموسم"

en: Season filter on the Season Filters page,
ar_SA: تصفية الموسم على صفحة "فلاتر الموسم"

en: Season filters conditions.
ar_SA: شروط تصفيات الموسم

en: Seasonal price
ar_SA: سعر الموسم

en: Secure Merchant ID
ar_SA: معرف تاجر آمن

en: Select
ar_SA: حدد

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
ar_SA: حدد "اختبار مباشر" أو  بيئة "مباشر" لاستخدام حساب التاجر أو "اختبار المطور" لاستخدام حساب المطور

en: Select Booking Resource
ar_SA: حدد موارد الحجز

en: Select Expiration Date of the coupon.
ar_SA: حدد تاريخ انتهاء صلاحية الكوبون

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
ar_SA: اختر اختبار لخادم الاختبار ومباشر في البيئة الحية‬

en: Select Template
ar_SA: حدد قالب

en: Select Times
ar_SA: تحديد الأوقات

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
ar_SA: حدد مدينة في المنطقة الزمنية المطلوبة، إذا كنت تواجه مشاكل مع التواريخ والأوقات.

en: Select booking resource
ar_SA: اختر مورد حجز

en: Select booking resources, for getting booking dates from them and set such dates as unavailable in destination calendar.
ar_SA: حدد موارد الحجز، للحصول على تواريخ الحجز منها وتحديد مواعيد مثل غير متوفرة في التقويم النهائي

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
ar_SA: حدد موارد الحجز، للعرض في المربع المحدد. يرجى استخدام CTRL لتحديد موارد حجز متعددة

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
ar_SA: حدد موارد الحجز، حيث يمكن تطبيق رمز الكوبون

en: Select booking resources. Please use CTRL to select multiple booking resources.
ar_SA: اختر موارد الحجز. الرجاء استخدام CTRL لتحديد موارد متعددة.

en: Select default custom booking form
ar_SA: حدد نموذج الحجز المخصص الافتراضي

en: Select number of available days in calendar start from today.
ar_SA: حدد عدد الأيام المتاحة في التقويم بدءا من اليوم

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
ar_SA: تحديد عدد موارد الحجز لكل صفحة في صفحة قائمة الموارد

en: Select number of bookings per page in booking listing
ar_SA: حدد عدد الحجوزات في كل صفحة في قائمة الحجز

en: Select number of days to scroll after loading
ar_SA: حدد عدد الأيام للتمرير بعد التحميل

en: Select number of month to show for calendar.
ar_SA: حدد عدد الأشهر لعرض التقويم

en: Select number of months to scroll after loading
ar_SA: حدد عدد الأشهر للتمرير بعد التحميل

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
ar_SA: اختر عدد الأيام الغير متوفرة في التقويم بدءًا من اليوم

en: Select option to configure or show help info about tags
ar_SA: حدد الخيار لتهيئة أو عرض معلومات المساعدة حول العلامات

en: Select option, when to start retrieving events.
ar_SA: حدد الخيار، عند بدء استرداد الأحداث

en: Select option, when to stop retrieving events.
ar_SA: حدد الخيار، متى تتوقف عن استرداد الأحداث

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
ar_SA: حدد فاصل البيانات لتصدير الحجوزات إلى ملف CSV

en: Select shortcode to insert
ar_SA: حدد الرمز القصير لإدراجه

en: Select start date
ar_SA: اختر تاريخ البداية

en: Select start month of calendar
ar_SA: اختر أول شهر في التقويم

en: Select the country from the predefined country list.
ar_SA: حدد الدولة من قائمة الدول المحددة مسبقا

en: Select the default view for dates on the booking tables
ar_SA: حدد طريقة العرض الافتراضية لتواريخ جداول الحجز

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
ar_SA: اختر العدد الأقصى لعرض الأشهر (التمرير)

en: Select the skin of the booking calendar
ar_SA: حدد مظهر تقويم الحجز

en: Select time duration of import requests.
ar_SA: حدد المدة الزمنية لطلبات الإدراج

en: Select time of cache expiration
ar_SA: حدد وقت انتهاء ذاكرة التخزين المؤقت

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
ar_SA: حدد نوع العملية الذي تدعمه بوابة الدفع

en: Select type of info to show.
ar_SA: حدد نوع المعلومات المراد عرضها

en: Select type of view format
ar_SA: اختر نوع صيغة العرض

en: Select unavailable time interval.
ar_SA: حدد فاصل زمني غير متوفر

en: Select user access level for the menu pages of plugin
ar_SA: حدد مستوى وصول المستخدم لصفحات قائمة المساعد

en: Select your default booking resource.
ar_SA: حدد مورد حجز افتراضي

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
ar_SA: تحديد وضع العرض الافتراضي للتقويم  في صفحة  النظرة العامة للتقويم

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
ar_SA: حدد التبويب المفتوح الافتراضي في شريط الأدوات في صفحة بيانات الحجز

en: Select your default order of bookings in the booking listing
ar_SA: تحديد الترتيب الافتراضي الخاص بك من الحجوزات في قائمة الحجز

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
ar_SA: اختر وضع العرض الافتراضي للحجوزات في صفحة القائمة الحجز

en: Select your start day of range selection at week
ar_SA: حدد يوم البدء الخاص بك من اختيار مجموعة في الأسبوع

en: Select your start day of the week
ar_SA: اختر أول أيام الأسبوع

en: Selected Check In date.
ar_SA: تاريخ الوصول المحدد

en: Selected Check Out date.
ar_SA: تاريخ المغادرة المحدد

en: Selected End Time.
ar_SA: وقت النهاية المحدد

en: Selected Start Time.
ar_SA: وقت البداية المحدد

en: Selection
ar_SA: تحديد

en: Send
ar_SA: أرسل

en: Send Request
ar_SA: إرسال طلب

en: Send Test Email
ar_SA: أرسل بريد تجريبي

en: Send email notification to customer about this operation
ar_SA: إرسال إشعار بالبريد الإلكتروني إلى العميل حول هذه العملية

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
ar_SA: إرسال إشعار بالبريد الإلكتروني إلى العملاء بعد الموافقة، الإلغاء أو حذف الحجوزات

en: Send payment request to customer
ar_SA: إرسال طلب دفع إلى العميل

en: Send payment request to visitor
ar_SA: إرسال طلب دفع إلى الزائر

en: Sending email for invalid transaction
ar_SA: إرسال بريد إلكتروني لعملية غير صالحة‬

en: Sending email for verified transaction
ar_SA: إرسال بريد إلكتروني لعملية التحقق

en: Sending email if error occur during verification
ar_SA: إرسال بريد إلكتروني إذاحدث خطأ أثناء التحقق‬

en: Sending request...
ar_SA: إرسال الطلب…

en: Sep
ar_SA: سبتمبر

en: Separator for the decimal point
ar_SA: فاصل للنقطة العشرية‬

en: September
ar_SA: سبتمبر

en: Set Availability
ar_SA: تعيين توفر الحجز

en: Set Deposit
ar_SA: تحديد العربون

en: Set Deposit Amount
ar_SA: تعيين مبلغ العربون

en: Set Rate
ar_SA: تعيين سعر

en: Set Rates
ar_SA: تحديد الأسعار

en: Set Valuation Days
ar_SA: تعيين أيام التقييم

en: Set Your Calendar to Public
ar_SA: تعيين التقويم الخاص بك إلى عام

en: Set as Approved
ar_SA: تمت الموافقة

en: Set as Pending
ar_SA: في انتظار المراجعة

en: Set as Read
ar_SA: مقروء

en: Set as Unread
ar_SA: غير مقروء

en: Set capacity based on number of visitors
ar_SA: الاستيعاب اعتماداً على عدد الزوار

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
ar_SA: تعيين مدة (ميلي ثانية) لإظهار هذه الرسالة

en: Set field as required
ar_SA: تعيين الحقل كما هو مطلوب

en: Set position of the currency symbol.
ar_SA: ضبط موقع رمز العملة

en: Set selected bookings as pending
ar_SA: تعيين الحجوزات المحددة في انتظار المراجعة

en: Set the cost
ar_SA: ضبط التكلفة

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
ar_SA: تعيين هذه القيمة إلى اسم البائع المخصص لك من قبل نظام الدفع سيج Sage أو تم اختيارها عند تطبيقها.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
ar_SA: تعيين هذه القيمة إلى كلمة مرور تشفير XOR المخصص لك بواسطة سيج Sage‬

en: Set user as
ar_SA: تعيين المستخدم كـ

en: Setting coupons for discount
ar_SA: وضع كوبونات للخصم

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
ar_SA: سيؤدي تعيين العملة غير المدعومة بمعالج الدفع إلى حدوث خطأ

en: Settings
ar_SA: إعدادات

en: Settings saved.
ar_SA: تم حفظ الاعدادات

en: Short days view
ar_SA: عرض قصيرة  للأيام

en: Shortcodes
ar_SA: أكواد قصيرة

en: Show
ar_SA: عرض

en: Show "Thank You" message
ar_SA: عرض رسالة "شكراً لك"

en: Show / hide field in booking form
ar_SA: إظهار / إخفاء الحقل في نموذج الحجز

en: Show / hide hints
ar_SA: إظهار / إخفاء التلميحات

en: Show 2 months
ar_SA: عرض شهرين

en: Show 3 months
ar_SA: عرض 3 أشهر

en: Show ALL dates of booking
ar_SA: عرض كل تواريخ الحجز

en: Show Children Resources
ar_SA: عرض موارد الأطفال

en: Show Reference Text Box
ar_SA: عرض مربع النص المرجعي

en: Show advanced settings
ar_SA: عرض إعدادات متقدمة

en: Show advanced settings of JavaScript loading
ar_SA: عرض الإعدادات المتقدمة لتحميل جافا سكريبت‬

en: Show all exist season filters
ar_SA: عرض كل فلاتر الموسم الموجودة

en: Show availability in tooltip
ar_SA: إظهار التوفر في تلميح الأدوات

en: Show booking details in payment form
ar_SA: عرض تفاصيل الحجز في نموذج دفع

en: Show date number in legend
ar_SA: عرض رقم التاريخ في العنوان التفسيري

en: Show day
ar_SA: عرض اليوم

en: Show info about Booking Resource
ar_SA: إظهار معلومات عن مورد الحجز (مثل ملعب أو غرفة)

en: Show legend below calendar
ar_SA: عرض عنوان تفسيري تحت التقويم

en: Show month
ar_SA: عرض الشهر

en: Show only check in/out dates
ar_SA: عرض تواريخ الوصول / المغادرة فقط

en: Show settings of powered by notice
ar_SA: عرض إعدادات تنويه الدعم

en: Show week
ar_SA: عرض الأسبوع

en: Show year
ar_SA: عرض السنة

en: Showing cost in date cell
ar_SA: عرض التكلفة في خلية التاريخ

en: Showing cost in tooltip
ar_SA: عرض التكلفة في التلميحات

en: Singapore Dollar
ar_SA: دولار سنغافوري

en: Single
ar_SA: مفرد

en: Single day
ar_SA: يوم واحد

en: Size
ar_SA: حجم

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
ar_SA: تم استرداد بعض البيانات، ولكن تعذر تحليلها بنجاح. يرجى التأكد من صحة رابط الخلاصة

en: Sort Code
ar_SA: الكود البنكى

en: Space
ar_SA: فراغ

en: Specific Dates Filter
ar_SA: فلتر أيام محددة

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
ar_SA:  التكلفة المحددة سيبدأ تفعيلها، إذا كانت نشطة (اختيار المربع في الجانب الأيسر) وإذا كان "تحقق في" (بداية) تاريخ تنتمي إلى مصفي الموسم المحدد أو إذا تم تعيين "أي يوم".

en: Specific date / time
ar_SA: تاريخ / وقت محدد

en: Specific day(s) of week
ar_SA: أيام محددة في الأسبوع

en: Specific days selections
ar_SA: تحديدات أيام محددة

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
ar_SA: خلال مواسم معينة (أو أيام الأسبوع)، حدد الحد الأدنى لعدد الأيام المحجوزة

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
ar_SA: تحديد عنوان URL للمستمع في حقل رابط التنبيه كالتالي:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
ar_SA: حدد العرض الكامل للتقويم، وارتفاع خلية التاريخ وعدد الشهور في صف واحد.

en: Standard
ar_SA: قياسي

en: Standard 1 column
ar_SA: عمود واحد قياسي‬

en: Standard Fields
ar_SA: حقول أساسية

en: Standard Search Form Template
ar_SA: قالب نموذج البحث القياسي

en: Standard Templates
ar_SA: قوالب قياسية

en: Standard booking resource cost
ar_SA: تكلفة مورد الحجز القياسية

en: Start Date
ar_SA: اختر التاريخ

en: Start Day of the week
ar_SA: أول أيام الأسبوع

en: Start Time
ar_SA: وقت البداية

en: Start Time - Drop Down list
ar_SA: وقت البداية - قائمة منسدلة

en: Start Time - Text field
ar_SA: وقت البداية - حقل النص

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
ar_SA: وقت البدء غير صالح. قد يتم حجز التاريخ أو الوقت، أو بالفعل في الماضي! الرجاء اختيار تاريخ أو وقت آخر.

en: Start day of range
ar_SA: بدء يوم من المدى

en: Start month:
ar_SA: أول شهر

en: Start of current month
ar_SA: بداية الشهر الحالي

en: Start of current week
ar_SA: بداية الأسبوع الحالي

en: State
ar_SA: المنطقة

en: Statistic
ar_SA: إحصائية

en: Status
ar_SA: الحالة

en: Su
ar_SA: الأحد

en: Subject
ar_SA: الموضوع

en: Submit Button
ar_SA: زر الإرسال

en: Successful payment
ar_SA: عملية دفع ناجحة

en: Suite
ar_SA: جناح

en: Sun
ar_SA: الأحد

en: Sunday
ar_SA: الأحد

en: Super Admin
ar_SA: مشرف

en: Superior
ar_SA: رائع

en: Support
ar_SA: دعم

en: Suspended
ar_SA: معلق

en: Swedish Krona
ar_SA: كرونة سويدي

en: Swiss Franc
ar_SA: فرانك سويسري

en: TEST
ar_SA: اختبار

en: Taiwan New Dollars
ar_SA: دولار تايوان الجديد

en: Technical Support
ar_SA: الدعم الفني

en: Text
ar_SA: نص

en: Textarea
ar_SA: منطقة نص

en: Th
ar_SA: الخميس

en: Thai Baht
ar_SA: بات تايلندي

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
ar_SA: الرابط الذي سيتم إعادة توجيه الزائر إليه بعد إتمام الدفع

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
ar_SA: الرابط الذي سيتم إعادة توجيه الزائر إليه بعد إتمام الدفع

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
ar_SA: تعتمد لغة نموذج الحجز على لغة الموقع

en: The background color for email templates.
ar_SA: لون خلفية نماذج البريد الالكتروني

en: The base color for email templates.
ar_SA: لون أساسي نماذج البريد الالكتروني

en: The booking has been canceled successfully
ar_SA: تم إلغاء الحجز بنجاح

en: The booking has been duplicated successfully
ar_SA: تم تكرار الحجز بنجاح

en: The booking was canceled by the visitor.
ar_SA: تم إلغاء الحجز عن طريق الزائر

en: The changing of payment status is failed
ar_SA: فشل تغيير حالة الدفع

en: The code you entered is incorrect
ar_SA: الرمز الذي أدخلته غير صحيح

en: The currency code that gateway will process the payment in.
ar_SA: رمز العملة الذي ستستخدمه البوابة لمعالجة الدفع

en: The deposit cost of the booking.
ar_SA: تكلفة عربون الحجز

en: The end of time
ar_SA: نهاية الوقت

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
ar_SA: تعذر العثور على الخلاصة (404). يرجى التأكد من صحة رابط الخلاصة

en: The main body background color for email templates.
ar_SA: لون خلفية قوالب البريد الإلكتروني.‬

en: The main body text color for email templates.
ar_SA: لون نص قوالب البريد الإلكتروني.

en: The payment status is changed successfully
ar_SA: تم تغيير حالة الدفع بنجاح

en: The reservation has been modified
ar_SA: تم تعديل الحجز

en: The start of time
ar_SA: بداية الوقت‬

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
ar_SA: قد يتم حجز هذا الوقت، أو التاريخ في الماضي!

en: The value of this field is just saved into DB.
ar_SA: يتم حفظ قيمة هذا الحقل فقط في قاعدة البيانات

en: There are no extended booking forms
ar_SA: لا توجد نماذج حجز ممتدة

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
ar_SA: هذا القسم لن يكون له تأثير، إذا كان نموذج الدفع نشط !

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
ar_SA: تم إلغاء هذا الحجز بسبب عدم الدفع وعدم موافقة المشرف

en: This booking resources does not exist
ar_SA: موارد الحجز غير موجودة

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
ar_SA: يمكن اعتبارها مؤجلة أو مصادق عليها إذا كان حسابك في دفع سيج  يدعم أنواع الدفع

en: This checkbox must be checked
ar_SA: يجب تحديد مربع الاختيار

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
ar_SA: هذه الميزة يمكن أن تؤثر على سرعة تقديم الحجز. هل تريد حقا أن تفعل هذا؟‬

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
ar_SA: هذه الميزة لا تعمل لحجز أكثر من ملعب

en: This feature is applying only for bookings for specific timeslots, or if activated check in/out time option.
ar_SA: يتم تطبيق هذه الميزة فقط لحجوزات مواعيد محددة، أو إذا تفعيلها اختر خيار وقت الوصول / المغادرة

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
ar_SA: توفر هذه الميزة إمكانية عرض حقول النموذج المختلفة أو أي محتوى HTML آخر في نموذج الحجز، ‬
    ‫اعتمادا على اختيار يوم محدد من أيام الأسبوع في التقويم أو عدة أيام، يتم تعيينها لتصفيات الموسم المحدد

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
ar_SA: توفر هذه الميزة إمكانية استخدام اختيارات الخانات الزمنية المختلفة في نموذج الحجز لأيام الأسبوع المختلفة أو أيام مختلفة - التي يتم تعيينها لتصفيات الموسم المحدد.‬
    ‫لذلك كل يوم أسبوع (يوم من تصفية الموسم المحددة) يمكن أن يكون لها قائمة خانات زمنية مختلفة.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
ar_SA: هذه الميزة مفيدة لمنع الحجز المزدوج لنفس التاريخ أو الوقت، إذا حاول العديد من الزوار حجز نفس التاريخ في نفس التقويم خلال نفس الفترة.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
ar_SA: هذا الحقل لا يؤثر على توفر الحجز (حجز وقت محدد)

en: This field is required
ar_SA: الحقل مطلوب

en: This is default currency that showing at your website. Specific payment gateway(s) can support or does not suport it.
ar_SA: العملة الافتراضية التي تظهر على موقعك . بوابة الدفع المحددة  يمكن أن تدعم ذلك أو لا .

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
ar_SA: هذا هو عنوان البريد الإلكتروني في باي بال حيث سيتم إرسال المدفوعات‬

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
ar_SA: هذا معرف تاجر آمن، يمكن العثور عليه في صفحة الملف الشخصي‬

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
ar_SA: حقل البريد الإلكتروني الأساسي، والذي يستخدم لإرسال بريد إلكتروني للزائرين

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
ar_SA: لن ينجح ذلك، إذا غادر الزائر صفحة الدفع.

en: Thousands separator
ar_SA: فاصل بالآلاف

en: Thu
ar_SA: الخميس

en: Thursday
ar_SA: الخميس

en: Time Field
ar_SA: حقل الوقت

en: Time Format
ar_SA: صيغة الوقت

en: Time Slot
ar_SA: خانة وقت

en: Time Slot List
ar_SA: قائمة خانات الوقت

en: Time Slots
ar_SA: خانات الوقت

en: Time impact to cost
ar_SA: تأثير الوقت على التكلفة

en: Time of message showing
ar_SA: وقت عرض الرسالة

en: TimeLine
ar_SA: الجدول الزمني

en: Times
ar_SA: أوقات

en: Times Fields
ar_SA: حقول الوقت

en: Timezone
ar_SA: منطقة زمنية

en: Tips and Tricks
ar_SA: تلميحات وحيل

en: Title
ar_SA: عنوان

en: Title near your select box.
ar_SA: العنوان بالقرب من المربع المحدد

en: Title of Search results:
ar_SA: عنوان نتائج البحث:

en: Title of booked timeslot(s)
ar_SA: عنوان الجدول الزمني (المواعيد) المحجوزة

en: Title of search results
ar_SA: عنوان نتائج البحث

en: Title of search widget
ar_SA: عنوان أداة البحث

en: Titles of options
ar_SA: عناوين الخيارات‬

en: To
ar_SA: إلى

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
ar_SA: لتهيئة قيمة  MD5 Hash في استجابة الترحيل لمعاملاتك

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
ar_SA: للحصول على مفتاح واجهة برمجة تطبيقات تقويم قوقل، يرجى اتباع هذه التعليمات

en: Today
ar_SA: اليوم

en: Today check in/out
ar_SA: تسجيل الوصول / المغادرة اليوم

en: Together
ar_SA: مع بعض

en: Top
ar_SA: أعلى

en: Total
ar_SA: الإجمالي

en: Total booking resource cost
ar_SA: تكلفة مورد الحجز الإجمالية

en: Total cost
ar_SA: التكلفة الإجمالية

en: Transaction Key
ar_SA: مفتاح العملية

en: Transaction type
ar_SA: نوع العملية

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
ar_SA: العمليات المسجلة في حسابات التاجر مباشرة باستخدام أي من طرق الاختبار المذكورة أعلاه،‬
    ‫لا يتم رفعها إلى المؤسسات المالية للحصول على التصريح ولا يتم تخزينها في واجهة التاجر

en: Trash
ar_SA: سلة المحذوفات

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
ar_SA: جرب اختيار عدد أقل من الزوار. قد يكون عدد الزوار أكثر من عدد الوحدات المتاحة في الأيام المختارة

en: Tu
ar_SA: الثلاثاء

en: Tue
ar_SA: الثلاثاء

en: Tuesday
ar_SA: الثلاثاء

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
ar_SA: ليرة تركية (فقط للاعضاء الاتراك)

en: Type
ar_SA: نوع

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
ar_SA: اكتب معرفات المستخدمين (مفصولة بفاصلة "،") للبحث عن توفر هؤلاء المستخدمين فقط، أو اتركه فارغا للبحث عن جميع المستخدمين

en: Type filter name
ar_SA: أدخل اسم الفلتر

en: Type of days selection in calendar
ar_SA: نوع الأيام المحددة في التقويم

en: Type the URL of search results page.
ar_SA: اكتب رابط صفحة نتائج البحث

en: Type the message, when nothing found.
ar_SA: اكتب الرسالة، عندما لم يتم العثور على شيء

en: Type the name of booking form
ar_SA: اكتب اسم نموذج الحجز

en: Type the title of Search results.
ar_SA: اكتب عنوان نتائج البحث

en: Type your email message content.
ar_SA: اكتب محتوى رسالة البريد الإلكتروني.

en: U.S. Dollars
ar_SA: دولار امريكي

en: URL of "thank you" page
ar_SA: رابط صفحة الشكر

en: URL of Search Results
ar_SA: رابط نتائج البحث

en: URL of search results:
ar_SA: رابط صفحة نتائج البحث:

en: URL to edit bookings
ar_SA: رابط تعديل الحجوزات

en: Unavailable days from today
ar_SA: الأيام غير المتاحة من اليوم

en: Unavailable time before / after booking
ar_SA: وقت غير متاح قبل / بعد الحجز

en: Unavailable week days
ar_SA: أيام الأسبوع غير المتاحة

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
ar_SA: تحت العودة الالية لمدفوعات الموقع ، انقر على زر الراديو.

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
ar_SA: ضمن القسم "الوصول العام إلى واجهة برمجة التطبيقات"، انقر على الزر "إنشاء مفتاح جديد".

en: Uninstall
ar_SA: إلغاء التثبيت

en: Uninstall / deactivation
ar_SA: إلغاء التثبيت / التنشيط

en: Unknown
ar_SA: غير معروف

en: Unknown Status
ar_SA: حالة غير معروفة

en: Unknown status
ar_SA: حالة غير معروفة

en: Unlimited
ar_SA: غير محدود

en: Unread
ar_SA: غير مقروء

en: Until
ar_SA: حتى

en: Updated successfully
ar_SA: تم التحديث بنجاح

en: Updating
ar_SA: جاري التحديث

en: Updating...
ar_SA: جاري التحديث...

en: Upgrade
ar_SA: الترقية

en: Upgrade Notice
ar_SA: إشعار ترقية

en: Upgrade Now
ar_SA: الترقية الآن

en: Upgrade to higher version
ar_SA: الترقية إلى إصدار أعلى

en: Upgrade to higher versions
ar_SA: الترقية إلى إصدارات أعلى

en: Usage
ar_SA: الاستخدام

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
ar_SA: استخدم تاريخ “الوصول” حسب ما هو متاح في التقويم لحجز الموارد مع قدرة أعلى من 1 لنتائج البحث

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
ar_SA: استخدم تاريخ “المغادرة” حسب ما هو متاح في التقويم لحجز الموارد مع قدرة أعلى من 1 لنتائج البحث

en: Use CSS BootStrap
ar_SA: استخدم  CSS BootStrap

en: Use SSL connection
ar_SA: استخدم اتصال SSL‬

en: Use cURL posting
ar_SA: استخدم نشر cURL

en: Use check in/out time
ar_SA: استخدام وقت الوصول والمغادرة

en: Use pending days as available
ar_SA: استخدم الأيام المعلقة كـ متاح

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
ar_SA: استخدام اتصال SSL لنشر البيانات، بدلا من اتصال HTTP القياسي‬

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
ar_SA: استخدم cURL لنشر البيانات، بدلاً من وظيفة fsockopen()

en: Use these shortcodes for customization:
ar_SA: استخدم هذه الرموز القصيرة للتخصيص:

en: Use time selections as recurrent time slots
ar_SA: استخدم اختيارات الوقت كخانات زمنية متكررة

en: Used for
ar_SA: يستعمل لـ

en: User
ar_SA: مستخدم

en: User  is Activated
ar_SA: تم تنشيط المستخدم

en: User  is Deactivated
ar_SA: تم تعطيل المستخدم

en: User Role
ar_SA: دور المستخدم

en: User permissions for plugin menu pages
ar_SA: صلاحيات المستخدم لصفحات قائمة المساعد

en: Users
ar_SA: مستخدمين

en: Users Settings
ar_SA: إعدادات المستخدمين

en: Using BootStrap CSS for the form fields
ar_SA: استخدم  CSS BootStrap لحقول النموذج

en: Valuation days
ar_SA: أيام التقييم

en: Values
ar_SA: قيم

en: Vendor Name
ar_SA: اسم المورد

en: Verified IPN
ar_SA: ‫ IPN صحيح

en: Version
ar_SA: النسخة

en: View details
ar_SA: عرض التفاصيل

en: View mode
ar_SA: وضع العرض

en: Visible months
ar_SA: الأشهر المرئية

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
ar_SA: يمكن للزوار اختيار 4 أيام فقط ابتداء من يوم الاثنين أو 3 أو 7 أيام - الجمعة، 2 أيام - السبت، الخ ...

en: Visitors
ar_SA: زوار

en: Voided
ar_SA: باطل

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Warning!
ar_SA: تحذير!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
ar_SA: تحذير! فشلت العملية. تم حجز التواريخ الحالية بالفعل هناك

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
ar_SA: تحذير! حدث خطأ ما أثناء إرسال طلب التسجيل

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
ar_SA: تحذير! لم يتم تغيير المورد. تم حجز التواريخ الحالية بالفعل هناك

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
ar_SA: تحذير!!! بعد الموافقة على حجز معين ، سيتم تلقائيا إلغاء جميع الحجوزات المعلقة الخاصة بك من نفس المورد الحجز إذا وافق حجزك تواريخ تتقاطع مع تواريخ الحجز المعتمدة

en: We
ar_SA: الأربعاء

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
ar_SA: لقد جمعنا بعض الروابط لمساعدتك على البدء:

en: Wed
ar_SA: الأربعاء

en: Wednesday
ar_SA: الأربعاء

en: Week
ar_SA: أسبوع

en: Week days conditions.
ar_SA: شروط أيام الأسبوع

en: Weekdays
ar_SA: أيام الأسبوع

en: Weekend
ar_SA: نهاية الأسبوع

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
ar_SA: عند التحديد، يجب أن تكون جميع الأيام المحجوزة في نفس موارد الحجز خلاف ذلك ستظهر رسالة خطأ

en: Wide days view
ar_SA: عرض موسع للأيام

en: Wizard (several steps)
ar_SA: معالج (عدة خطوات)

en: Work days
ar_SA: أيام العمل

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
ar_SA: رمز حجز خاطئ في الرابط (ربما انتهت صلاحيته)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
ar_SA: رمز حجز خاطئ في الرابط (ربما انتهت صلاحيته)

en: XOR Encryption password
ar_SA: كلمة مرور تشفير XOR

en: Year
ar_SA: سنة

en: Years
ar_SA: سنوات

en: Yen
ar_SA: ين

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
ar_SA: يمكنك السماح لعدد غير محدود من الحجوزات في نفس التواريخ، يمكن أن تكون سبب ازدواجية الحجوزات في نفس التاريخ. هل تريد فعل هذا؟‬

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
ar_SA: تحتاج لتأكيد ما تقوم به. أنت تقوم بتعطيل تحميل جافاسكريبتس. هل تريد الاستمرار؟‬

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
ar_SA: يمكنك إنشاء حقول النموذج للنموذج (على الجانب الأيمن) من خلال تحديد حقل محدد في مربع التحديد أعلاه.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
ar_SA: يمكنك إدراج عدة تقاويم من موارد مختلفة في النموذج مما يتيح حجز عدة موارد أثناء عملية حجز واحدة

en: You can insert this field with default selected value.
ar_SA: يمكنك إدراج هذا الحقل بالقيمة الافتراضية المحددة

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
ar_SA: يمكنك تحديد إزاحة إضافية من نقطة النهاية التي اخترتها. الإزاحة يمكن أن تكون سلبية.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
ar_SA: يمكنك تحديد إزاحة إضافية من اخترت نقطة البداية. الإزاحة يمكن أن تكون سلبية.‬

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
ar_SA: يمكنك تحديد الحد الأقصى لعدد الأحداث التي سيتم استيرادها خلال جلسة واحدة

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
ar_SA: يمكنك استخدام (في موضوع ومحتوى قالب البريد الإلكتروني) أي رموز قصيرة،والتي استخدمتها في نموذج الحجز.‬
    ‫استخدم الرموز القصيرة بنفس الطريقة التي استخدمتها في نموذج المحتوى في صفحة حقول الإعدادات.

en: You can use any shortcodes, that you can use in payment description form at Settings Payment General page
ar_SA: يمكنك استخدام أي أكواد قصيرة، والتي يمكنك استخدامها في نموذج وصف الدفع في صفحة إعدادات الدفع العامة

en: You can use any shortcodes, which you have used in content of booking fields data form.
ar_SA: يمكن استخدام أي رموز قصيرة، والتي استخدمتها في محتوى نموذج بيانات حقول الحجز.

en: You can use following shortcodes in content of this template
ar_SA: يمكنك استخدام الرموز القصيرة التالية في محتوى هذا القالب

en: You can use several values, separated by a comma.
ar_SA: يمكنك استخدام عدة قيم مفصولة بفاصلة

en: You can use several values, separated by comma.
ar_SA: يمكنك استخدام عدة قيم مفصولة بفواصل

en: You can use the several values, separated by comma.
ar_SA: يمكنك استخدام قيم متعددة، مفصولة بفواصل

en: You do not set any parameters for booking editing
ar_SA: لم تقم بتعيين أي عوامل لتعديل الحجز

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
ar_SA: يجب عدم تعطيل تحميل ملفات BootStrap في القسم المتقدم من هذه الإعدادات!

en: You need to make payment for this reservation
ar_SA: يجب دفع هذا الحجز

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
ar_SA: تحتاج إلى استخدام الرمز القصير الخاص [bookingedit] لتعديل الحجز

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
ar_SA: لا تكتب شيء في رابط استجابة الترحيل ورابط الاستلام / النص في واجهة التاجر، إذا تم تنشيط استجابة ترحيل هنا

en: Your booking has been approved
ar_SA: تم تأكيد حجزك

en: Your booking has been declined
ar_SA: تم رفض حجزك

en: Your emails do not match
ar_SA: الايميل غير متطابق

en: additional booking cost
ar_SA: تكلفة الحجز الإضافية

en: admin
ar_SA: مدير نظام

en: admin panel
ar_SA: لوحة التحكم

en: as additional sum
ar_SA: كمجموع إضافي

en: available
ar_SA: متاح

en: balance
ar_SA: الرصيد

en: balance cost
ar_SA: القيمة

en: capacity of booking resource.
ar_SA: سعة مورد الحجز

en: comma
ar_SA: فاصلة

en: confirmation email field of the primary email field
ar_SA: حقل تأكيد الايميل في حقل الايميل الأساسي

en: content data of this booking
ar_SA: محتوى الحجز

en: cost of booking resource.
ar_SA: تكلفة مورد الحجز

en: coupon
ar_SA: كوبون

en: current date
ar_SA: التاريخ الحالي

en: current time
ar_SA: الوقت الحالي

en: date
ar_SA: تاريخ

en: day
ar_SA: يوم

en: day(s)
ar_SA: يوم(أيام)

en: days
ar_SA: أيام

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
ar_SA: القيمة الافتراضية، إذا لم يتم تحديد التواريخ أو لا توجد شروط صحيحة

en: delete all booking data
ar_SA: حذف كل بيانات الحجز

en: delete configuration
ar_SA: حذف التكوين

en: deposit
ar_SA: عربون

en: deposit cost
ar_SA: قيمة العربون

en: deposit payment for booking resource
ar_SA: دفع العربون للحجز

en: discount
ar_SA: تخفيض

en: does not exist
ar_SA: لا يوجد

en: field
ar_SA: حقل

en: fields
ar_SA: حقول

en: fixed sum
ar_SA: مبلغ ثابت

en: fixed total in
ar_SA: إجمالي ثابت في

en: for 1 day
ar_SA: ليوم واحد

en: for 1 hour
ar_SA: لساعة واحدة

en: for 1 night
ar_SA: لليلة واحدة

en: for all days!
ar_SA: كل الأيام

en: from the cost of 1 day
ar_SA: من تكلفة يوم واحد

en: front panel
ar_SA: اللوحة الأمامية

en: here
ar_SA: هنا

en: hour
ar_SA: ساعة

en: hour(s)
ar_SA: ساعة(ساعات)

en: hours
ar_SA: ساعات

en: make user active
ar_SA: تنشيط حساب المستخدم

en: make user inactive
ar_SA: تعطيل حساب المستخدم

en: max
ar_SA: الأقصى

en: maximum number of visitors per booking resource.
ar_SA: الحد الأقصى لعدد الضيوف لكل مورد حجز

en: min
ar_SA: الأدنى

en: minutes
ar_SA: دقائق

en: month
ar_SA: شهر

en: month(s)
ar_SA: شهر

en: months
ar_SA: أشهر

en: night
ar_SA: ليلة

en: night(s)
ar_SA: ليالي

en: no
ar_SA: لا

en: of
ar_SA: في

en: of configuration booking form in English and French languages
ar_SA: تهيئة نموذج الحجز باللغتين الإنجليزية والفرنسية

en: of every month
ar_SA: في كل شهر

en: of payment
ar_SA: من الدفعة

en: of total cost
ar_SA: من التكلفة الإجمالية

en: on each
ar_SA: في كل

en: on each day
ar_SA: في كل يوم

en: optional
ar_SA: اختياري

en: or
ar_SA: أو

en: original booking cost
ar_SA: تكلفة الحجز الأساسي

en: parent resource
ar_SA: مورد رئيسي

en: per 1 day
ar_SA: ليوم واحد

en: required
ar_SA: مطلوب

en: seconds
ar_SA: ثواني

en: semicolon
ar_SA: فاصلة منقوطة

en: show amount to pay
ar_SA: عرض المبلغ المطلوب دفعه

en: show number of search results
ar_SA: عرض رقم نتائج البحث

en: time
ar_SA: وقت

en: title of booking resource
ar_SA: عنوان موارد الحجز

en: to
ar_SA: إلى

en: total booking cost
ar_SA: التكلفة الاجمالية للحجز

en: unavailable
ar_SA: غير متاح

en: visitor
ar_SA: زائر

en: website
ar_SA: موقع

en: websites
ar_SA: مواقع

en: week
ar_SA: أسبوع

en: weeks
ar_SA: أسابيع

en: year(s)
ar_SA: سنة

en: yes
ar_SA: نعم
