booking - en to fr_FR translation catalogue (1758 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
fr_FR:  Cochez cette case si vous souhaitez afficher le %scoût de la journée dans la cellule de date%s dans le(s) calendier(s).

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
fr_FR:  Cochez cette case si vous souhaitez afficher le coût par jour dans l'info-bulle, quand le curseur de la souris est déplacé sur chacun des jours du/des calendrier/s.

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
fr_FR:  Cochez cette case si vous souhaitez afficher le %ssommaire des détails de la réservation%s au dessus du formulaire de paiement

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
fr_FR:  Suivez ces instructions pour paramétrer votre listener sur votre compte PayPal :

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
fr_FR:  Si votre thème ou un autre plugin chargent également les Javascripts Bootstrap, vous pouvez en désactiver le chargement par ce plugin.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
fr_FR:  Indique si la transaction est le règlement final d' une vente ou une autorisation pour une vente finale, qui sera saisie plus tard.

en:  Parameters are incorrect,
fr_FR:  Les paramètres sont incorrects,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
fr_FR:  Sélectionnez le test (Environement de test 'bac à sable') ou "Paiement réel par PayPal".

en:  Select your cost configuration.
fr_FR:  Sélectionnez votre configuration de coût.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
fr_FR:  Active/Désactive la mention "Propulsé par Booking Calendar" sous le calendrier.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
fr_FR:  Activer/Désactiver la mention de version et des liens d'aide dans le paneau d'administration des réservations.

en:  for all days!
fr_FR:  pour tous les jours!

en: !Paid OK
fr_FR: !Paiement OK

en: %s - ID of booking resource,
fr_FR: %s - ID de la ressource de réservation,

en: %s - ID of page with booking form,
fr_FR: %s - ID de la page comprenant le formulaire de réservation,

en: %s - Server Integration Method (SIM)
fr_FR: %s - Serveur de Méthode d'intégration (SIM)

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
fr_FR: %s  - insertion de la raison d'annulation de la réservation, vous pouvez la saisir avant l'envoi du mail,

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
fr_FR: %s  - ajouter la raison du paiement de la réservation, vous pouvez le saisir avant l'envoi du mail,

en: %s - availability of booking resource,
fr_FR: %s - disponibilité d'une ressource de réservation,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
fr_FR: %s - information de réservation, tirée de l'extrait associé à l'article,

en: %s - check-in date,
fr_FR: %s - date d'arrivée,

en: %s - check-out date,
fr_FR: %s dates de sortie,

en: %s - cost of booking the resource,
fr_FR: %s - coût de réservation de ressource,

en: %s - default selection number of visitors,
fr_FR: %s - sélection par défaut du nombre de visiteurs,

en: %s - definition of check-out date.
fr_FR: %s - définir la date de sortie.

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
fr_FR: %s - image descriptive, prise depuis l'image associée à l'article,

en: %s - inserting BIC
fr_FR: %s - insertion du BIC

en: %s - inserting IBAN
fr_FR: %s - insertion du code IBAN

en: %s - inserting ID of booking
fr_FR: %s - insertion de l'ID de réservation

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
fr_FR: %s - insérer l'adress IP du visiteur ayant fait l'action

en: %s - inserting account name
fr_FR: %s - insertion du nom du compte

en: %s - inserting account number
fr_FR: %s - insertion du compte client

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
fr_FR: %s - insérer l'adresse de la page (le cas échéant), d'où le visiteur a fait l'action

en: %s - inserting all bank accounts details
fr_FR: %s - insertion des données bancaires

en: %s - inserting bank name
fr_FR: %s - insertion du nom de la banque

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
fr_FR: %s - insérer la date d'entrée (premier jour de la réservation),

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
fr_FR: %s - insérer la date de sortie (dernier jour de la réservation),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
fr_FR: %s - insérer le contenu de l'entête User-Agent de la requete actuelle, si disponible

en: %s - inserting data from fields of booking form
fr_FR: %s - insertion de données à partir des champs du formulaire de réservation

en: %s - inserting data info about the booking
fr_FR: %s - insertion des données relatives à la réservation

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
fr_FR: %s - insérer les données relatives à la réservation, que vous avez configurées dans le contenu de la page Paramètres des Champs

en: %s - inserting date of this action
fr_FR: %s - insérer la date de cette action

en: %s - inserting link for export booking to
fr_FR: %s - insertion du lien pour l'export de réservations vers

en: %s - inserting link for move booking to trash in 1 mouse click
fr_FR: %s - insertion du lien permettant de déplacer une réservation dans la Corbeille en un seul clic souris

en: %s - inserting link to approve booking in 1 mouse click
fr_FR: %s - insertion du lien permettant d'approuver une réservation en un seul clic souris

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
fr_FR: %s - insérer le lien vers la page où le visiteur peut payer la réservation, (il est possible d'utilise le paramètre %s pour régler différents %s dans cette page. Exemple: %s )

en: %s - inserting link to set booking as pending in 1 mouse click
fr_FR: %s - insertion du lien permettant de définir une réservation comme "en attente" en un seul clic souris

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
fr_FR: %s - insérer le lien vers la page où le visiteur peut annuler la réservation, (il est possible d'utilise le paramètre %s pour régler différents %s dans cette page. Exemple: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
fr_FR: %s - insérer le lien vers la page où le visiteur peut modifier la réservation, (il est possible d'utiliser le paramètre %s pour régler différents %s dans cette page. Exemple: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can see listing of own bookings,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
fr_FR: %s - insertion du lien vers la page où le visiteur peut modifier la réservation, (il est possible d'utiliser le paramètre %s pour régler différents %s dans cette page. Exemple: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
fr_FR: %s - insérer le lien pour modérer la nouvelle réservation

en: %s - inserting modification date of booking
fr_FR: %s - insérer la date de modification de la réservation

en: %s - inserting new line
fr_FR: %s nouvelle ligne

en: %s - inserting sort code
fr_FR: %s - Insertion du code de tri

en: %s - inserting the cost of  booking
fr_FR: %s - insérer le coût de la réservation

en: %s - inserting the dates of booking
fr_FR: %s - insérer les dates de la réservation

en: %s - inserting the number of booking dates
fr_FR: %s - insertion du nombre de dates réservées

en: %s - inserting time of this action
fr_FR: %s - insérer l'heure de cette action

en: %s - inserting your site URL
fr_FR: %s - insertion de l'URL de votre site

en: %s - link to the page with booking form,
fr_FR: %s - lien vers la page comportant le formulaire de réservation,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
fr_FR: %s - nombre maximal de visiteurs par ressource de réservation,

en: %s - resource title,
fr_FR: %s - titre de la ressource,

en: %s - search button,
fr_FR: %s - bouton de recherche,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
fr_FR: %s - chercher dans les articles/pages, qui font partie de cette catégorie,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
fr_FR: %s - chercher dans les articles/pages, qui comportent ce tag.

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
fr_FR: %s - démarrer une nouvelle section de traduction, où %s - variante de la langue de traduction

en: %s Finish getting sort dates. %s
fr_FR: %s Finir d'obtenir le tri par dates. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
fr_FR: %s Trouvé %s réservations non indexées %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
fr_FR: %s Important!%s Cette option surpassera n'importe quelle sélection d'heure dans le formulaire de réservation.

en: %s Settings
fr_FR: %s Paramètres

en: %s You can use in this shortcode the same parameters as for %s shortcode
fr_FR: %s Vous pouvez utiliser dans ce raccourci les mêmes paramètres que pour le raccourci %s

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
fr_FR: %s et %s termes ont des priorité plus élevée que l'ensemble %s de jours.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
fr_FR: %s ou %s  - insérer le titre de la ressource de réservation

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
fr_FR: %s ou minimum et nombre fixe de jours de la sélection pour un jour spécifique de la semaine ou de la saison.%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
fr_FR: %s - calendrier d'une ressource de réservation avec %s

en: %s, then total cost will be %s
fr_FR: %s, puis le coût total sera %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
fr_FR: %s, puis coût total sera (si 3 jours sélectionnés) %s

en: %sDescription of usage%s.
fr_FR: %sDescription d'utilisation%s.

en: %sEarly booking discount%s for booking resource
fr_FR: %sRemise sur réservation à l' avance%s pour la ressource de la réservation

en: %sEmail verification field%s.
fr_FR: %sChamp de vérification de l'Email%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
fr_FR: %sErreur!%s La requête n'a pas passé la vérification de sécurité! Veuillez rafraichir la page et essayer de nouveau.

en: %sExample%s.
fr_FR: %sExemple%s.

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
fr_FR: %sImportant! %s Veuillez noter que si vous affichez la réservation  (insérée dans un post ou une page) et en même temps avec le widget, ce dernier ne sera pas visible.

en: %sLast minute booking discount%s for booking resource
fr_FR: %sRemise de réservation de dernière minute%s pour la ressource de réservation

en: %sNo this booking resources.%s
fr_FR: %sPas cette ressource de réservation.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
fr_FR: %sDe nombreux widgets sont gérés par les %sversions payantes%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
fr_FR: %sAttention! Le calendrier des réservations pour cette ressource est déjà sur la page, veuillez vous renseigner sur ce problème à la %scette page%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
fr_FR: %sVous n'avez pas les autorisations nécessaires pour cette ressource de réservation.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
fr_FR: %sVous n'avez pas les droits d'accès suffisants pour afficher cette page.%s Votre compte n'est pas actif, merci de contacter l'administrateur.%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
fr_FR: %snom%s – le nom unique du groupe de condition, contenant plusieurs conditions avec des valeurs différentes. Par exemple, si vous voulez avoir un contenu HTML spécifique pour les différents jours de la semaine, vous pouvez avoir plusieurs conditions, avec le même nom mais avec différents paramètres de valeur dans les conditions. S'il vous plaît vérifier ce sujet , dans les exemples.

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
fr_FR: %stype%s – type de condition. Il y a 2 types de conditions : "jour de semaine" et "saison". "jour de semaine" – est la règle de condition basée sur le jour sélectionné de la semaine, comme Lundi, Mardi, etc… . "saison" – est la règle de condition basée sur le nom du "filtre de saison" de la date choisie. En d'autres termes la condition est TRUE (VRAI) si le jour sélectionné appartient à un filtre de la saison dans la page des Filtres de Saison.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
fr_FR: %svaleur%s – La valeur des conditions spécifiques. Si la valeur est vraie, alors le contenu des conditions s'affichera dans le formulaire de réservation. Vous pouvez avoir la valeur par défaut (vide – "", ou comme cela – "* ") pour afficher le contenu de cette condition, si toutes les autres conditions sont fausses, ou au stade initial, lorsque la date dans le calendrier n'est pas encore sélectionnée.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
fr_FR: %svaleur%s – la valeur des conditions spécifiques. Si la valeur est vraie, le contenu des conditions sera affiché dans le formulaire de réservation. Vous pouvez avoir la valeur par défaut (vide – "", ou comme cela – "*") pour montrer le contenu de cette condition, si toutes les autres conditions sont fausses, ou au stade initial, lorsque la date dans le calendrier n'est pas encore sélectionnée.

en: + Add Account
fr_FR: Ajouter un compte

en: + Add Time Slot
fr_FR: + Ajouter un créneau horaire

en: .ics - is a file format of iCalendar standard for exchanging calendar and scheduling information between different sources %s Using a common calendar format (.ics), you can keep all your calendars updated and synchronized.
fr_FR: .ics - est un format de iCalendar standard dédié à l' échange de calendriers et d' agendas entre différentes sources %s . En utilisant un format de calendrier commun (.ics), tous vos agendas seront mis à jour et synchronisés.

en: .ics Feed URL
fr_FR: URL d'alimentation de flux .ics

en: .ics feed URL
fr_FR: URL d'alimentation au format .ics

en: 00:00 today
fr_FR: 00:00 aujourd'hui

en: 2 Months
fr_FR: 2 Mois

en: 3 Months
fr_FR: 3 Mois

en: ASC
fr_FR: Croissant

en: AUTHENTICATE
fr_FR: AUTHENTIFIE

en: Abort
fr_FR: Annuler

en: About Booking Calendar
fr_FR: A propos du Calendrier de réservation

en: Accepted Currency
fr_FR: Devise acceptée

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
fr_FR: L'accès à cette URL a été refusé (err 403). Veuillez vous assurer que l'accès à votre calendrier est public.

en: Account Name
fr_FR: Nom du compte

en: Account Number
fr_FR: Numéro de compte

en: Account Type
fr_FR: Type de Compte

en: Account details
fr_FR: Détails du compte

en: Action after booking is done
fr_FR: Action après que la réservation soit effectuée

en: Action is not allowed!
fr_FR: Action non autorisée !

en: Actions tab
fr_FR: Onglet Actions

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate Relay Response
fr_FR: Activer le relais de réponse

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
fr_FR: Activez et saisissez votre %stitre pour les articles approuvés%s dans la légende

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
fr_FR: Activez et saisissez votre titre d'articles %sdisponibles%s dans la légende

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
fr_FR: Activez et saisissez dans la légende votre %stitre des articles partiellement réservés%s

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
fr_FR: Activez et saisissez votre %stitre pour les articles en attente%s dans la légende

en: Activate auto import
fr_FR: Activer l'import automatique

en: Activate custom booking forms for regular users
fr_FR: Activer les formulaires de réservation personnalisés pour les utilisateurs réguliers

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
fr_FR: Activer le chargement des fichiers CSS et JavaScript du plugin sur certaines pages.

en: Activate this option only for testing beta features
fr_FR: Activer cette option seulement pour tester les fonctionnalités béta

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de paiement actives

en: Add New
fr_FR: Ajoutez nouveau

en: Add New Booking Resource(s)
fr_FR: Ajouter une(des) nouvelle(s) ressource(s) de réservation

en: Add New Custom Form
fr_FR: Ajouter un Nouveau Formulaire Personnalisé

en: Add New Discount Coupon
fr_FR: Ajouter un nouveau coupon de réduction

en: Add New Field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ

en: Add booking
fr_FR: Ajouter une réservation

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
fr_FR: Ajouter une nouvelle réservation depuis votre article/page ou depuis le %sPanneau Admin%s.

en: Add new cost
fr_FR: Ajouter le coût

en: Add to Google Calendar
fr_FR: Ajouter au calendrier Google

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
fr_FR: Ajouter une info-bulle sur le(s) calendrier(s ) pour afficher la disponibilité basée sur le nombre des ressources de réservation d'articles disponibles restantes pour chaque jour.

en: Additional cost in %s per 1 day
fr_FR: Le Coût supplémentaire en% s par 1 jour

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
fr_FR: Coût additionnel, dépendand de la sélection des champs dans le formulaire.

en: Additional info
fr_FR: Informations complémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address (required)
fr_FR: Adresse (obligatoire)

en: Adults
fr_FR: Adultes

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Cost
fr_FR: Coût Avancé

en: Advanced Cost Settings
fr_FR: Paramètres avancés des coûts

en: Advanced Fields
fr_FR: Champs avancés

en: Advanced Templates
fr_FR: Modèles avancés

en: After booking
fr_FR: Après réservation

en: Aggregate booking dates from other resources
fr_FR: Agréger les dates de réservation depuis d'autres ressources

en: All
fr_FR: Tous

en: All booking resources
fr_FR: Toutes les ressources de réservations

en: All bookings
fr_FR: Toutes les réservations

en: All dates
fr_FR: Toutes les dates

en: All days
fr_FR: Jours entiers

en: All resources
fr_FR: Toutes les ressources

en: All selected dates in "short" format.
fr_FR: Toutes les dates sélectionnées au format "court".

en: All selected dates with times in "short" format..
fr_FR: Toutes les dates et heures sélectionnées au format "court".

en: All selected dates with times.
fr_FR: Toutes les dates et heures sélectionnées.

en: All selected dates.
fr_FR: Toutes les dates sélectionnées.

en: Allow %smultiple%s selections
fr_FR: Permettre les sélections %smultiples%s

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
fr_FR: Accepter les paiements par %svirement bancaire direct / transfert électronique%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
fr_FR: Autoriser un nombre illimité de réservations pour le(s) même(s) jour(s)

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
fr_FR: Aussi, certaines premières versions de IE ne supportent pas la désactivation des options dans les listes déroulantes.

en: Always use Description
fr_FR: Toujours utiliser la description

en: Amount different
fr_FR: Montant différent

en: Amount to pay
fr_FR: Montant à payer

en: Answer the secret question.
fr_FR: Répondre à la question secrète.

en: Any
fr_FR: N'importe lequel.le

en: Any Status
fr_FR: N'importe quel Statut

en: Any day of week
fr_FR: N'import quel jour de la semaine

en: Any days
fr_FR: N'importe quel jour

en: Apartment#1
fr_FR: Ressource n°1

en: Apartment#2
fr_FR: Ressource n°2

en: Apartment#3
fr_FR: Ressource n°3

en: Append check out day
fr_FR: Ajouter un jour de sortie

en: Append one check out day, during import .ics feeds, if activated using check in/out times
fr_FR: Ajouter un jour de sortie pendant l' import de flux .ics, s' il est activé en utilisant les heures d' entrée/sortie

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply booking resources selection
fr_FR: Appliquer la selection de ressources de réservation

en: Apply discount, only if %scheck in%s day inside of this %sseason filter%s
fr_FR: Appliquer la remise seulement si le jour de %sentrée%s dans cet %sfiltre de saison%s

en: Apply discount, only if difference between %stoday%s and %scheck in%s day %sless%s than
fr_FR: Appliquer une remise seulement si la différence du nombre de jour entre %sAujourd'hui%s et %sla date d'entrée%s est %sinférieure%s à

en: Apply discount, only if difference between %stoday%s and %scheck in%s day %smore%s than
fr_FR: Appliquer une remise seulement si la différence du nombre de jour entre %sAujourd'hui%s et %sla date d'entrée%s est %ssupérieure%s à

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Approve selected bookings
fr_FR: Approuver les réservations sélectionnées

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Approved item
fr_FR: Article approuvé

en: Apr
fr_FR: Avr

en: April
fr_FR: Avril

en: Assign events fields to specific booking form field
fr_FR: Assigner des champs d'évènements à un chanp spécifique de réservation

en: At least one option must be selected
fr_FR: Au moins une option doit être sélectionnée

en: Aug
fr_FR: Aoû

en: August
fr_FR: Aout

en: Australian Dollars
fr_FR: Dollars Australiens

en: Authorization
fr_FR: Autorisation

en: Authorization Only
fr_FR: Autorisation seulement

en: Authorization and Capture
fr_FR: Autorisation et Capture

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
fr_FR: Annuler automatiquement toutes les réservations en attente sur des dates si certains une réservation est approuvée pour ces mêmes dates

en: Auto approve all new bookings
fr_FR: Approuver automatiquement toutes les nouvelles réservations

en: Auto approve booking, if booking cost is zero
fr_FR: Approuver automatiquement toutes les nouvelles réservations si elles sont gratuites

en: Auto approve bookings after creation booking in admin panel
fr_FR: Activer l'approbation automatique de réservations créées dans le panneau d' administration

en: Auto approve bookings during import
fr_FR: Approuver automatiquement toutes les nouvelles réservations

en: Auto cancellation / approval
fr_FR: Annulation / Validation Automatique

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
fr_FR: Annulation / Approbation automatique des réservations

en: Auto import events
fr_FR: Importer automatiquement les évènements

en: Auto send payment request after creation booking in admin panel
fr_FR: Envoyer automatiquement la demande de paiement après la création d'une réservation depuis le panneau d' administration

en: Auto-cancel bookings
fr_FR: Annulation automatique des réservations

en: Auto-fill fields
fr_FR: Champs remplis automatiquement

en: Auto-fill form
fr_FR: Auto-replissage du Formulaire

en: Automatically approve booking
fr_FR: Approuver automatiquement la réservation

en: Automatically approve/cancel booking
fr_FR: Approuver/annuler la réservation automatiquement

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Availability Calendar
fr_FR: Calendrier des disponibilités

en: Availability Settings
fr_FR: Paramètres de Disponibilité

en: Availability Title
fr_FR: Titre pour la Disponibilité

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Available item
fr_FR: Article disponible

en: Available:
fr_FR: Disponible :

en: Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
fr_FR: Balance du coût de la réservation - différence entre acompte et coût total.

en: Bank Code
fr_FR: Code de la banque

en: Bank Name
fr_FR: Nom de votre banque

en: Bank Transfer
fr_FR: Virement bancaire

en: Bank Transit Number
fr_FR: Numéro de transaction bancaire

en: Base Color
fr_FR: Couleur de base

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
fr_FR: Assurez-vous que l'horloge système du serveur marchand est réglée sur l'heure et le fuseau horaire approprié.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
fr_FR: Veillez à faire correspondre le nombre maximum de visiteurs pour %s toutes les ressources de réservation%s avec le nombre de visiteurs spécifiés sur le formulaire de réservation.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
fr_FR: Veillez à faire correspondre le nombre maximum de visiteurs pour %sla réservation de ressource%s avec le nombre de visiteurs spécifiés sur le formulaire de réservation.

en: Before booking
fr_FR: Avant réservation

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Billing City
fr_FR: Ville de Facturation

en: Billing form fields
fr_FR: Champs du formulaire de facturation

en: Book now
fr_FR: Réserver maintenant

en: Booked
fr_FR: Réservé

en: Booked Times:
fr_FR: Heures Réservées:

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Booking %s have been approved.
fr_FR: La réservation %s a été approuvée.

en: Booking %s have been moved to trash.
fr_FR: La réservation %s a été déplacée dans la corbeille.

en: Booking %s have been set as pending.
fr_FR: La réservation %s a été enregistrée comme "en attente".

en: Booking Admin Panel
fr_FR: Panneau d' administration des réservations

en: Booking Calendar
fr_FR: Calendrier de réservations

en: Booking Calendar Editing
fr_FR: Modification du Calendrier de Réservation

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
fr_FR: Le Calendrier des Réservations accèpte les plugins WPML et qTranslate pour le changement dynamique de la localisation du site web.

en: Booking Data
fr_FR: Données des réservations

en: Booking Dates
fr_FR: Dates de réservation

en: Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation

en: Booking Form (without calendar)
fr_FR: Formulaire de réservation (sans calendrier)

en: Booking ID
fr_FR: Référence (ID) de réservation

en: Booking Listing
fr_FR: Liste des Réservations

en: Booking calendar
fr_FR: Calendrier de réservations

en: Booking details
fr_FR: Détails de réservation

en: Booking details in popover
fr_FR: Fenêtre du Détails de la réservation

en: Booking form
fr_FR: Formulaire de réservation

en: Booking form with calendar
fr_FR: Formulaire de réservation avec calendrier

en: Booking resource
fr_FR: Ressource de réservation

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
fr_FR: Le type de ressource de réservation n'est pas défini. La cause peut être une erreur de hâchage de l'URL de réservation.

en: Booking resource type is not defined. This can be, when at the URL is wrong booking hash.
fr_FR: Le type de ressource de réservation n'est pas défini. Ce peut être le cas lorsque le hâchage de l'URL de la réservation génère une erreur.

en: Booking resource(s)
fr_FR: Ressource(s) de réservation

en: Booking resources
fr_FR: Ressources de réservation

en: Booking system
fr_FR: Système de réservation

en: Booking title
fr_FR: Titre de Réservation

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Bookings Listing
fr_FR: Liste des réservations

en: Bookings default order
fr_FR: Ordre de tri des réservations par défaut

en: Bookings for today
fr_FR: Réservations pour aujourd'hui

en: Bookings number per page
fr_FR: Nombre de réservations par page

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Branch Code
fr_FR: Code guichet

en: Branch Sort
fr_FR: Departement/Guichet

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
fr_FR: Real Brésilien (uniquement pour les utilisateurs du Brésil)

en: British Pound
fr_FR: Livre Sterling

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: By default .ics import is not automatic process. You need to set up CRON script on your server to periodically access front-end page(s) with import .ics feeds shortcodes.
fr_FR: Par défaut, l' import d' .ics n' est pas un processus automatique. Vous devez paramétrer un script CRON script sur votre serveur pour accéder périodiquement aux page(s) visibles par le biais des raccourcis (shortcodes) d' importation de flux .ics.

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
fr_FR: Personnalisation CSS du formulaire de recherche et de résultats de recherche que vous pouvez faire à ce fichier

en: CSV data separator
fr_FR: Séparateur de données CSV

en: Cache Updated
fr_FR: Cache mise à jour

en: Cache expiration
fr_FR: Expiration du cache

en: Cache will expire:
fr_FR: Le cache expirera le :

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Calendar Overview
fr_FR: Présentation générale du Calendrier

en: Calendar Skin
fr_FR: Apparence du Calendrier (skin)

en: Calendar cell height
fr_FR: Hauteur de cellule du calendrier

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
fr_FR: Le calendrier a 2 mois par ligne, la hauteur de cellule est de 30px et la largeur totale du calendrier est de 568px (utilisation possible d'un pourcentage pour la largeur: 100%)

en: Calendar is loading...
fr_FR: Chargement du calendrier...

en: Calendar width
fr_FR: Largeur du calendrier

en: Canadian Dollars
fr_FR: Dollars canadiens

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Booking
fr_FR: Annuler la Réservation

en: Cancel Return URL from PayPal
fr_FR: URL de PayPal pour Retour Annuler

en: Cancel bookings older
fr_FR: Annuler les aciennes réservations

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
fr_FR: Annuler seulement les réservations en attentes, non payées, qui sont plus ancienne que cette sélection.

en: Canceled_Reversal
fr_FR: Arrêt_Annulation

en: Cancellation email sent
fr_FR: Email d'annulation envoyé

en: Cancelled
fr_FR: Annulée

en: Cannot find the record
fr_FR: Impossible de trouver l'enregistrement

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Change
fr_FR: Changer

en: Change Language
fr_FR: Changer de langue

en: Change Resource
fr_FR: Changer la Ressource

en: Change hash after the booking is approved
fr_FR: Changer le hâchage après l'approbation de la réservation

en: Change over days as triangles
fr_FR: Changer les jours en triangle

en: Change status
fr_FR: Changer le statut

en: Change your Booking
fr_FR: Modifier votre Réservation

en: Changes saved.
fr_FR: Modifications sauvegardées.

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
fr_FR: Consultez la page %sListe des Réservations%s pour les nouvelles réservations.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
fr_FR: Consultez %scomment faire%s cela et quels %sshortcodes%s sont disponibles.

en: Check In - Tomorrow
fr_FR: Entrée - Demain

en: Check Out - Tomorrow
fr_FR: Sortie - Demain

en: Check Premium Features
fr_FR: Consulter les fonctionnalités Premium

en: Check and configure currency at each activated payment gateway.
fr_FR: Vérifier et configurer la devise pour chaque moyen de paiement activé.

en: Check in
fr_FR: Entrée

en: Check out
fr_FR: Sortie

en: Check out our %sHelp%s
fr_FR: Consultez notre %sAide%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
fr_FR: Cochez la case pour activer le CAPTCHA à l'intérieur du formulaire de réservation.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
fr_FR: Cochez cette case pour activer le remplissage automatique des formulaires pour les utilisateurs connectés.

en: Check the box, if you want to use simple booking form customization from Free plugin version at Settings - Form page.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez utiliser une personnalisation simple du formulaire de réservation depuis la version gratuite du plugin à la page Paramètres - Formulaire.

en: Check the box, if you want to use syntax highlighter during customization booking form at Settings - Form page.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser le surligneur syntaxique pendant la personnalisation du formulaire de réservation dans la page Paramètres - Formulaire.

en: Check the box, if you want to use syntax highlighter during customization booking form.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser le surligneur syntaxique pendant la personnalisation du formulaire de réservation.

en: Check this box if you want automatically send payment request to visitor, if booking was made in admin panel
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez envoyer automatiquement une demande de paiement au visiteur, si la réservation a été effectuée depuis le panneau d'administration

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez que le coût supplémentaire spécifique, configuré en pourcentage pour certaines options, soit appliqué à d'autres coûts fixes supplémentaires et pas seulement au coût de réservation initiale.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez que %sl'heure de la sélection%s dans le formulaire de réservation %ssoit appliqué au calcul du coût%s.

en: Check this box if you want to %sshow popover with booking details%s in timeline at %sfront-end%s side.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez afficher la fenêtre %sshow avec details%s du calendrier dans le planning  sur le %sfront-end%s .

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez changer le hâchage de la réservation après son approbation. Quand elle est cochée, le visiteur ne pourra plus modifier ou annuler sa réservation.

en: Check this box if you want to deactivate by default option "Send email" at Add Booking page.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez désactiver par défaut l'option d'envoi de mail dans la page [Ajouter une réservation]

en: Check this box if you want to deactivate by default option "Send email" at Booking Listing page.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez désactiver par défaut l'option d'envoi de mail dans la page [Liste des réservations].

en: Check this box if you want to open notes section by default in Booking Listing page.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez ouvrir la section des notes par défaut dans la page [Liste des Réservations].

en: Check this box if you want to send booking modification email, if cost of booking was edited in booking listing page.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez envoyer un mail sur modification d' une réservation, si le coût de la réservation a été mis à jour dans la page [liste des réservations].

en: Check this box if you want to show deposit amount and total booking cost, after submit of booking.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez afficher l'acompte et le coût total dès la soumission de la réservation.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez afficher l'aide sur le panneau d'administration.

en: Check this box if you want to show payment form only after sending payment request by email
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez afficher le formulaire de paiement seulement après l'envoi par mail d'une demande de paiement

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez voir les jours en attente comme disponibles dans les calendriers

en: Check this box if you want to skip checking availability of new booking resource during changing booking resource of exist booking at Booking Listing page.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez éviter la vérification de disponibilité d'une nouvelle ressource de réservation pendant la modification d'une ressource de réservation dans la page [Liste des réservations]

en: Check this box if you want to use multiple custom booking forms for activated regular users
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser plusieurs formulaires de réservation personnalisés pour les utilisateurs réguliers et activés

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser une heure récurrente pour la réservation de plusieurs jours. Cela signifie que les jours intermédiaires seront partiellement réservés aux heures actuelles, sinon le temps dans le formulaire de réservation sera utilisé comme heure d'entrée/sortie pour le premier et le dernier jour de la réservation.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez que la disponibilité totale de la journée (capacité) dépende du nombre de visiteurs sélectionnés.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
fr_FR: Cochez cette case pour %sactiver%s l'import automatique d'événements et la création de réservation depuis ceux-ci

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
fr_FR: Cochez cette case pour %sactiver%s l'annulation-automatique pour les réservation en attente, non payées.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
fr_FR: Cochez cette case pour %senvoyer%s un mail d'annulation pour cette ressource.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez que la réservation soit automatiquement approuvée quand un visiteur fait un paiement réussi.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez que la réservation soit automatiquement approuvée si le paiement est réussi, ou automatiquement annulée si le paiement échoue, quand le visiteur annule le paiement.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez supprimer toutes les données de réservation quand vous désinstaller ce plugin.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher la légende de dates en dessous du calendrier de réservation.

en: Check this box to display booking details with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s). %sIts works only for bookings for specific timeslot(s)!%s
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les détails de la réservation avec une info-bulle, quand le curseur de la souris passe sur chacun des jours du/des calendrier/s. %sCeci ne fonctionne que pour les réservations dans des créneaux horaires spécifiques !%s

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez afficher la disponibilité de chaque ressource sous forme d'info-bulle, au passage de la souris sur le jour correspondant dans le calendrier.

en: Check this box to display today date number in legend cells.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher la date d'aujourd'hui dans les cellules de légende.

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver l' enregistrement de la réservation sur plusieurs ressources.

en: Check this box to show Reference Text Box
fr_FR: Cochez cette case pour afficher la zone de texte des Références

en: Check this box to show search results on other page
fr_FR: Cochez cette case pour afficher les résultats de recherche sur une page différente

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez %sre-vérifier si les dates sélectionnées sont disponibles lors de la requête de réservation%s.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
fr_FR: Cochez cette case , si vous voulez %s paramétrer n'importe quel jour comme disponible%s dans le calendrier. Vos visiteurs pourront faire un nombre %sillimité de réservations pour les mêmes dates dans le même calendrier et ne verront aucune date réservée%s par les autres visiteurs.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
fr_FR: Cochez cette case pour %sactiver%s l'aprobation automatique de toutes les réservations en attente.

en: Check this checkbox to activate auto approve of all bookings %sduring import from external source(s)%s.
fr_FR: Cochez cette case pour activer l'approbation automatique de toutes les réservations %s pendant l'import depuis des sources externes%s.

en: Check this checkbox to activate auto approve of booking, %sif booking was made in admin panel%s.
fr_FR: Cochez cette case pour activer l'approbation automatique de la réservation, %ssi elle a été prise depuis le panneau d'administration%s.

en: Check this checkbox to activate auto approve of booking, %swhen cost of booking is zero%s.
fr_FR: Cochez cette case pour activer l'approbation automatique de toutes les réservations %squand la réservation est gratuite%s.

en: Check this option, to remove last selected day of saving to booking.
fr_FR: Cochez cette option pour supprimer de la réservation la date de dernier enregistrement.

en: Check this option, to show change over days as triangles.
fr_FR: Cochez cette option, pour afficher les jours modifiés comme des triangles.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
fr_FR: Cochez cette option pour utiliser les heure d'entrée/sortie pendant le processus de réservation.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
fr_FR: Vérifier les jours indisponibles dans les calendriers. Cette option surpasse tous les autres réglages.

en: Check-Out time
fr_FR: Heure de sortie

en: Check-in
fr_FR: Entrée

en: Check-in time
fr_FR: Heure d'entrée

en: Check-out
fr_FR: Sortie

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkbox(es)
fr_FR: Case(s) à cocher

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
fr_FR: Vérification pour éviter la double réservation sur une réservation en cours

en: Child
fr_FR: Enfant

en: Children
fr_FR: Enfants

en: Choose email template.
fr_FR: Choisir un modèle de mail.

en: Choose file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Choose which format of email to send.
fr_FR: Choisissez sous quel format envoyer le mail.

en: Chose payment account
fr_FR: Choisissez la méthode de paiement

en: Chose payment mode
fr_FR: Choisir la méthode de paiement

en: City
fr_FR: La Ville

en: City (required)
fr_FR: Ville (obligatoire)

en: Class
fr_FR: Classe

en: Clear booking resources selection
fr_FR: Vider la sélection de ressources de réservation

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
fr_FR: Cliquez sur APIs et vérifiez que "Calendar API" est bien réglé sur ON.

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
fr_FR: Cliquez sur Retour au résumé du profil pour retourner sur le Profil après avoir activité le retour de votre compte.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
fr_FR: Cliquez sur "Choisissez les paramètres IPN (Notification Instantanée de Paiement)" pour spécifier l'URL du listener et l'activer.

en: Click Copy to Clipboard.
fr_FR: Cliquer sur [Copier vers le presse-papier].

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
fr_FR: Cliquez sur Préférences de Notification Instantanée de Paiement dans Préférences des ventes.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
fr_FR: Cliquez MD5-Hash dans la section Paramètres de Sécurité

en: Click Profile on the My Account tab.
fr_FR: Cliquez sur Profil dans l'onglet Mon Compte.

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
fr_FR: Cliquez pour recevoir les messages IPN(activés)  pour activer votre écouteur.

en: Click Save.
fr_FR: Cliquez sur [Enregistrer].

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
fr_FR: Cliquez les paramètres en dessous de Compte dans le menu principal de gauche

en: Click Submit
fr_FR: Cliquez Envoyer

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
fr_FR: Cliquez sur "Préférences de Paiement du Site" dans la colonne Préférences du Vendeur.

en: Click the "Share this Calendar" link.
fr_FR: Cliquez sur le lien "Share this Calendar".

en: Click the Profile subtab.
fr_FR: Cliquez sur le sous-onglet Profil.

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
fr_FR: Cochez la case pour rendre votre calendrier public. Ne pas cocher l'autre option.

en: Click to Preview Block
fr_FR: Cliquer pour pré-visualiser le bloc

en: Click to edit
fr_FR: Cliquez pour mettre à jour

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquez pour basculer

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Code Example
fr_FR: Exemple de code

en: Collapse Advanced Toolbar
fr_FR: Réduire la barre d'outils avancés

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Comma
fr_FR: Virgule

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Completely Delete
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Conditional Dates Filter
fr_FR: Filtre Conditionnel de Dates

en: Confgure ULR feed(s) at this settings page.
fr_FR: Configurer l' URL d' alimentation des flux dans cette page de paramètres.

en: Configuration in several languages
fr_FR: Configuration dans plusieurs langues

en: Configuration of availability for booking resources
fr_FR: Configuration des disponibilités des ressources de réservation

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Configure Booking Calendar Block
fr_FR: Configurer le Calendrier de réservation

en: Configure ULR feed(s) at this settings page.
fr_FR: Configurer les URL d' alimentation de flux sur cette page de paramètres.

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
fr_FR: Réduction / coût additionnel, dépendement de la sélection du formulaireConfigurez coût supplémentaire, qui dépendent de la sélection des selecteurs et cases à cocher.

en: Configure booking %sSettings%s.
fr_FR: Configuration des %sParamètres%s de réservation.

en: Configure booking details summary above the payment form
fr_FR: Configurez le résumé des détails de la réservation au-dessus du formulaire de paiement

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
fr_FR: Configurez un ensemble prédéfini de %sChamps de Formulaire%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
fr_FR: Configurer votre %sModèle de mail%s prédéfini.

en: Connection Error
fr_FR: Erreur de connexion

en: Contact email
fr_FR: Mail de contact

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content of Booking Fields
fr_FR: Contenu des champs de réservation

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
fr_FR: Contenu des champs de réservation pour le modèle de mail (%s-shortcode) et pour la page de liste de réservations

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
fr_FR: Copiez et collez ce shortcode dans le formulaire sur le côté gauche

en: Copy to admin
fr_FR: Copier à l'administrateur

en: Copy(ies)
fr_FR: Copie(s)

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Cost Correction Field
fr_FR: Champs de Correction du Coût

en: Cost Fields
fr_FR: Champs Coût

en: Cost Hints
fr_FR: Conseils sur les coûts

en: Cost Title
fr_FR: Titre coût

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
fr_FR: Le coût n'est pas correct. Il doit etre plus grand que 0

en: Cost of booking
fr_FR: Coût de la rééservation

en: Cost of booking resource
fr_FR: Prix de la ressource de réservation

en: Cost of the booking for the selected dates only.
fr_FR: Coût de la réservation pour les dates choisies uniquement.

en: Cost saved successfully
fr_FR: Coût sauvegardé avec succès

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
fr_FR: Les réglages du coût en %shaut ont une priorité plus élevée%s que les autres coûts de même type au %sbas%s de la liste.

en: Cost:
fr_FR: Coût :

en: Costs
fr_FR: Coûts

en: Costs and Rates
fr_FR: Coûts et Taux

en: Costs and Rates Settings
fr_FR: Paramètres de Couts et Taux

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country (required)
fr_FR: Pays (obligatoire)

en: Country List
fr_FR: Liste de pays

en: Coupon
fr_FR: Code de réduction

en: Coupon Code
fr_FR: Code de coupon de réduction

en: Coupon discount value of the booking.
fr_FR: Valeur du coupon de réduction de la réservation.

en: Coupons
fr_FR: Coupons de réduction

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create conditional days filter
fr_FR: Créer un filtre conditionnel de jours

en: Create dates filter
fr_FR: Créer des filtres de dates

en: Create new form
fr_FR: Créer un nouveau formulaire

en: Created
fr_FR: Créé

en: Creation
fr_FR: Création

en: Currency
fr_FR: Monnaie

en: Currency Position
fr_FR: Position de la monnaie

en: Currency format
fr_FR: Format de devise

en: Currency symbol
fr_FR: Symbole de la devise

en: Current dates
fr_FR: Dates actuelles

en: Current day
fr_FR: Jours actuel

en: Current month
fr_FR: Mois actuel

en: Current version
fr_FR: Version actuelle

en: Current week
fr_FR: Semaine actuelle

en: Custom
fr_FR: Personnalisé(s)

en: Custom Forms
fr_FR: Formulaire personnalisé

en: Custom booking form
fr_FR: Formulaire de réservation personnalisé

en: Custom booking form for all booking resources
fr_FR: Formulaire de réservation personnalisé pour toutes les ressources de réservations

en: Custom button title
fr_FR: Libellé personnalisé du bouton

en: Customer Bookings Listing
fr_FR: Liste des réservations

en: Customer Email
fr_FR: Mail du client

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
fr_FR: Personnalisation des coûts additionnels, qui dépendent des champs du formulaire

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au client après modification de sa réservation

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail, qui sera envoyé à l'Administrateur après chaque nouvelle réservation

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au client après l' annulation de sa réservation

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au client après l' approbation de sa réservation

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au visiteur après une nouvelle réservation

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au client après une demande de paiement

en: Customization of email template, which is sending to Visitor, when booking status is set to Pending
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au visiteur après que le statut de sa réservation soit changé en "En attente"

en: Customization of email template, which is sent after modification of booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au client après modification de sa réservation

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after Cancellation of booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au visiteur après l' annulation de sa réservation

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after approval of booking
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au visiteur après l'approbation de sa réservation

en: Customization of email template, which is sent to Visitor, when booking status is set to Pending
fr_FR: Personnalisation du modèle de mail qui est envoyé au visteur après que le statut de sa réservation soit passé à "en attente"

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
fr_FR: Personnalisation des taux, jours d'évaluation des coûts et le montant de l'acompte

en: Customization of synchronization with Google Calendar
fr_FR: Personnaliser la synchronisation du Calendrier Google

en: Customizaton of Form Fields
fr_FR: Personnalisation des champs du formulaire

en: Customizaton of Payment
fr_FR: Modification de paiement

en: Customizaton of Season Filters
fr_FR: Modification des filtres de saison

en: Customizaton of booking resources
fr_FR: Personnalisation des ressources de réservation

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne Tchèque

en: DEFERRED
fr_FR: DIFFERE

en: DESC
fr_FR: Décroissant

en: Danish Krone
fr_FR: Couronne Danoise

en: Data
fr_FR: Données

en: Data Parsing
fr_FR: Analyse des données

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Date for submit booking
fr_FR: Date à laquelle soumettre une demande de réservation

en: Dates and Times Hints
fr_FR: Conseils sur les Dates et Heures

en: Dates view
fr_FR: Affichage des dates

en: Day
fr_FR: Jour

en: Days selection number
fr_FR: Nombre de jours de sélection

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate send email option at Add Booking page
fr_FR: Désactiver l'option d'envoi de mail dans la page [Ajouter une réservation]

en: Deactivate send email option at Booking Listing page
fr_FR: Désactiver l'option d'envoi de mail dans la page [Liste des réservations]

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
fr_FR: Cher(e) %sRéalisez votre paiement %s directement via votre compte bancaire. %sUtilisez votre numero de réservation ID %s comme référence de paiement! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
fr_FR: Cher(e) %sPayer cash %s vos réservations %s à votre arrivée %sID de référence pour votre réservation : %s

en: Dec
fr_FR: Déc

en: December
fr_FR: Decembre

en: Decline
fr_FR: Refuser

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Form
fr_FR: Formulaire par défaut

en: Default Form Templates
fr_FR: Modèles par défaut du formulaire

en: Default Locale
fr_FR: Variante de langue par défaut

en: Default booking admin page
fr_FR: Page d'administration des réservations par défaut

en: Default booking resource
fr_FR: Les ressources par défaut de réservation

en: Default calendar view mode
fr_FR: Vue par défaut du calendrier

en: Default color
fr_FR: Couleur par défaut

en: Default form
fr_FR: Formulaire par défaut

en: Default settings for retrieving events
fr_FR: Paramètres par défaut pour récupérer les évènements

en: Default toolbar tab
fr_FR: Onglet barre d' outils par défaut

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Define date for booking
fr_FR: Définissez une date de réservation

en: Define preselected resource.
fr_FR: Définir une ressource présélectionnée.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete booking data, when plugin deactivated
fr_FR: Supprimer les données de réservation, quand le plugin est désactivé

en: Delete data
fr_FR: Supprimer les données

en: Delete selected booking form
fr_FR: Supprimer les formulaires de réservations sélectionnées

en: Delete selected booking(s)
fr_FR: Supprimer les réservations sélectionnées

en: Delete selected bookings
fr_FR: Supprimer les réservations sélectionnées

en: Delete settings
fr_FR: Supprimer les paramètres

en: Delete template
fr_FR: Supprimer le modèle

en: Delete your previously saved default filer template!
fr_FR: Effacer votre modèle de filtre par défaut précédement sauvegardé !

en: Deleted
fr_FR: Supprimé(e)

en: Deleted %d bookings from trash
fr_FR: Efface définitivement les %d réservations de la poubelle

en: Deleting
fr_FR: Suppression

en: Demo
fr_FR: Démo

en: Denied
fr_FR: Refusé

en: Deposit
fr_FR: Dépôt

en: Deposit amount
fr_FR: Montant de l'acompte

en: Deposit payment total
fr_FR: Acompte total de paiement

en: Deposit type
fr_FR: Type d'acompte

en: Details
fr_FR: Détails

en: Developer Test
fr_FR: Test développeur

en: Different form fields, for the different week days
fr_FR: Différents champs de formulaire, pour différents jours de la semaine

en: Different time slots, for the different week days
fr_FR: Différents créneaux horaires pour différents jours de la semaine

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
fr_FR: Désactiver le chargement de Bootstrap en back-office

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
fr_FR: Désactiver le chargement de Bootstrap sur le front office

en: Disable bookings in different booking resources
fr_FR: Désactiver la réservation sur plusieurs ressources

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Discount Coupon field
fr_FR: Champ du Coupon de Promotion

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
fr_FR: Afficher une info-bulle sur le(s) calendrier(s) pour montrer la disponibilité sur la base totale (fixe) du nombre de visiteurs pour la ressource, qui peut être disponible pour la réservation.

en: Do not change background color for partially booked days
fr_FR: Ne pas changer la couleur d'arrière-plan pour les jours partiellement réservés

en: Do not show payment form, after submit booking form
fr_FR: Ne pas afficher le formulaire de paiement après avoir soumis une demande de réservation

en: Do you really want
fr_FR: Voulez-vous vraiment

en: Do you really want to delete selected booking form ?
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment supprimer les formulaires de réservations sélectionnées ?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment supprimer les réservations sélectionnées ?

en: Do you really want to delete this booking ?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette réservation?

en: Do you really want to do this ?
fr_FR: Voulez-vous vraiment réaliser cette action ?

en: Do you really want to set booking as pending ?
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment définir cette réservation comme "En attente" ?

en: Done
fr_FR: Fait

en: Dot
fr_FR: Point

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download the CSV file of exported booking data
fr_FR: Télécharger le fichier CSV des données de réservation exportées

en: Drop Down
fr_FR: Liste déroulante

en: Duplicate Booking
fr_FR: Doublon de réservation

en: Duration Time
fr_FR: Durée

en: Duration Time - Drop Down list
fr_FR: Durées - Liste déroulante

en: Each day
fr_FR: Chaque jour

en: Early / Late
fr_FR: En avance/en retard

en: Early / Late Booking
fr_FR: Réservation en avance/en retard

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Booking
fr_FR: Modifier la Réservation

en: Edit Note
fr_FR: Modifier la Note

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Email (required)
fr_FR: Email (obligatoire)

en: Email Address
fr_FR: Adresse Mail

en: Email Address will be used in the FROM field of response to Visitor.
fr_FR: Cette adresse mail sera utilisée dans le champ 'De' de réponse au visiteur.

en: Email Body Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan pour le corps du mail

en: Email Body Text Colour
fr_FR: Couleur du texte du corps du mail

en: Email Field
fr_FR: Champ Email

en: Email Footer Text
fr_FR: Texte du Pied de page de l'email

en: Email Heading
fr_FR: En-tête de l'email

en: Email Styles
fr_FR: Styles de mail

en: Email copy to
fr_FR: Copier le mail à

en: Email different from website DNS, its can be a reason of not delivery emails. Please use the email withing the same domain as your website!
fr_FR: Le mail avec un nom de domaine DNS différent de celui du site web peut être la raison d'échec de l'envoi. S'il vous plaît utilisez le même domaine pour le mail que celui de votre site web !

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
fr_FR: Email de réception d' un rapport des transactions %sinvalides%s.

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
fr_FR: Email de réception d' un rapport des transactions %sen erreur pendant le process de vérification%s.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
fr_FR: Email de réception d'un rapport des transactions %svérifiées%s.

en: Email format
fr_FR: Format du mail

en: Email had not sent. Some error occuered.
fr_FR: Le mail n'a pas été envoyé. Une erreur est arrivée.

en: Email is sending to Admin after creation of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé après la création d'une réservation.

en: Email is sending to Visitor after Approval of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au visiteur après l'approbation de la réservation.

en: Email is sending to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
fr_FR: Le mail est envoyé au client après l'annulation de réservation (déplacer dans la corbeille)

en: Email is sending to Visitor after Deleting of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au visiteur après l'annulation de sa réservation.

en: Email is sending to Visitor after Editing of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au visiteur après modification de la réservation.

en: Email is sending to Visitor after booking set as Pending.
fr_FR: Le mail est envoyé au client après que sa réservation soit En Attente.

en: Email is sending to Visitor after creation of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au visiteur après la création d'une réservation.

en: Email is sent to Visitor after Approval of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au client après l'approbation de la réservation.

en: Email is sent to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
fr_FR: Un email est envoyé au visiteur après l'annulation de sa réservation (déplacé dans la corbeille)

en: Email is sent to Visitor after Deleting of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au visiteur après l'annulation de sa réservation.

en: Email is sent to Visitor after Editing of booking.
fr_FR: Le mail est envoyé au client après mise à jour de sa réservation.

en: Email is sent to Visitor after booking set as Pending.
fr_FR: Le mail est envoyé au visiteur après que sa réservation soit passée en "En Attente".

en: Email is sent to visitor after cancelling of booking (moved to trash).
fr_FR: Le mail est envoyé au client après l'annulation de la réservation (déplacé dans la corbeille)

en: Email sent to
fr_FR: Mail envoyé à

en: Email template
fr_FR: Modèle de mail

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
fr_FR: Modèles de mails, qui utilisent des shortcodes: %s, sera lié à cette page

en: Email with  Payment Request which is sending to Visitor.
fr_FR: Le mail de demande de paiement envoyé au client.

en: Email with  Payment Request which is sent to Visitor.
fr_FR: Le mail de demande de paiement qui est envoyé au visiteur.

en: Emails
fr_FR: Mails

en: Emails Settings
fr_FR: Paramètres de Mails

en: Emails sending
fr_FR: Envoi d' emails

en: Empty Trash
fr_FR: Poubelle Vide

en: Enable / Disable
fr_FR: Activer / Désactiver

en: Enable / disable sending copy of this email notification to admin
fr_FR: Activer / Désactiver l'envoi de copie du mail de notification à l'administrateur

en: Enable / disable sending email(s) to additional addresses
fr_FR: Activer / Désactiver l'envoi de mail(s) à plusieurs adresses

en: Enable of export only approved bookings in .ics feeds
fr_FR: Autoriser seulement l'export de réservations approvées dans les alimentations .ics

en: Enable this email notification
fr_FR: Activer cet email de notification

en: Enable this payment gateway
fr_FR: Activer cette passerelle de paiement

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End Time
fr_FR: Heure de fin

en: End Time - Drop Down list
fr_FR: Heure de fin - Liste déroulante

en: End Time - Text field
fr_FR: Heure de fin - Champ texte

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
fr_FR: Heure de fin invalide. Cette date ou heure est peut etre déjà réservé, ou déjà dans le passé, ou avant le début! Merci de choisir une autre date ou heure.

en: End of current month
fr_FR: Fin du mois en cours

en: English and French translation
fr_FR: Traduction Anglaise et Française

en: Enter %s in text field.
fr_FR: Entrez %s dans le champ texte.

en: Enter Keyword here
fr_FR: Entrez un Mot-clé ici

en: Enter URL to .ics feed
fr_FR: Saisir l' URL d' alimentation du flux .ics

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
fr_FR: Entrez un titre pour la zone de texte de référence (Votre adresse mail). Les visiteurs verront ce texte.

en: Enter additional cost in formats:
fr_FR: Entrez le coût supplémentaire dans les formats:

en: Enter coupon code.
fr_FR: Entrer un code de coupon de réduction.

en: Enter date / time
fr_FR: Saisissez les date / heure

en: Enter dropdown options. One option per line.
fr_FR: Entrez les options de la liste déroulante. Une option par ligne.

en: Enter fixed amount for each selected day
fr_FR: Entrez le montat fixé pour chaque jour sélectionné

en: Enter fixed cost
fr_FR: Entrez le coût fixe

en: Enter main heading contained within the email notification.
fr_FR: Saisissez le texte de l'en-tête principal contenu dans l'email de notification.

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
fr_FR: Entrez le nombre maximum d' utilisations d' un coupon quand celui-ci est applicable.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
fr_FR: Entrer le coût minimum de la réservation quand le coupon est applicable.

en: Enter name of booking resource
fr_FR: Entrez le nom de la ressource de réservation

en: Enter number of fixed or percentage savings.
fr_FR: Entrez un montant fixe ou un pourcentage de réduction.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
fr_FR: Entrez le pourcentage comme somme additionnelle, qui est basée uniquement sur le coût original et pas la pleine somme

en: Enter percentage of the entire booking
fr_FR: Entrez le pourcentage de la réservation complète

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
fr_FR: Saisissez les URL relatives de pages, où vous avez des éléments de réservation Calendrier (formulaires de réservation ou calendriers de disponibilité). Ne saisir qu' une seule URL par ligne. Exemple:% s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
fr_FR: Entrez le taux de saison (s) (difference du coût à partir %s du coût standard %s ou d'un coût fixes) de la ressource de réservation (%s) ou %sAjoutez un nouveau filtre de saison%s

en: Enter text contained within footer of the email notification
fr_FR: Saisissez le texte du pied de page contenu dans l'email de notification

en: Enter the %sTime%s using the text field.
fr_FR: Entrez %sl'Heure%s en utilisant le champ texte.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
fr_FR: Saisissez ici le nom du service ou de la raison du paiement.

en: Enter the title of the payment button
fr_FR: Entrez le titre du bouton de paiement

en: Enter this value
fr_FR: Entrez cette valeur

en: Enter your iDEAL Merchant ID
fr_FR: Saisissez votre ID marchand pour iDEAL

en: Enter your iDEAL Merchant Key.
fr_FR: Saisissez votre Clé Marchand pour iDEAL.

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
fr_FR: Saisissez votre Code Marchand iPay88.

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
fr_FR: Saisissez votre Clé Marchand iPay88.

en: Enter your phone number
fr_FR: Entrez votre numéro de téléphone

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error IPN
fr_FR: Notification de Paiement Instantané (Paypal's IPN) en erreur

en: Error!
fr_FR: Erreur!

en: Error! Please reset your check-in/check-out dates above.
fr_FR: Erreur ! S'il vous plait remettez à zéro les dates d'entrée/sortie ci-dessus.

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
fr_FR: Si un visiteur sélectionne un créneau d'heure réservé, le système ne lui permettra pas de faire la réservation.

en: Event Description (optional field)
fr_FR: Description d'évènement (champ optionnel)

en: Event Title
fr_FR: Titre d'évènement

en: Events Import
fr_FR: Importation d' événements

en: Every
fr_FR: Chaque

en: Example
fr_FR: Exemple

en: Example #1: %s - start French translation section
fr_FR: Exemple n°1: %s - démarrer la traduction française

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
fr_FR: Exemple n°2: "%s" - traductions anglaise et française de certains messages

en: Example:
fr_FR: Exemple:

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
fr_FR: Exemple: %s - %s"Etats Unis"%s est sélectionné par défaut.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
fr_FR: Exemple: %s - nombre de sélections par visiteur"

en: Example: %s.
fr_FR: Exemple: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
fr_FR: Exemple: %sFaire la réservation ici%s

en: Examples
fr_FR: Exemples

en: Exist
fr_FR: Existe

en: Expand Advanced Toolbar
fr_FR: Etendre la barre d'outils avancés

en: Expiration Date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expirée

en: Explore Premium Features
fr_FR: Explorer les fonctionnalités Premium

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export All
fr_FR: Exporter Tout

en: Export All bookings to CSV format
fr_FR: Exporter toutes les réservations au format CSV

en: Export bookings
fr_FR: Exporter les réservations

en: Export only approved bookings
fr_FR: Exporter uniquement les réservations approuvées

en: Export only current page of bookings to CSV format
fr_FR: Exporter seulement la page actuelle de réservations au format CSV

en: Exporting booking data
fr_FR: Exporter les réservations

en: FAQ
fr_FR: Foire aux questions

en: Failed
fr_FR: Echouée

en: Feb
fr_FR: Fev

en: February
fr_FR: Février

en: Field Label
fr_FR: Libellé du champ

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
fr_FR: Champs %s(selecteurs et cases à cocher)%s sont montrés ici automatiquement si elles existent dans le %s formulaire de réservation%s.

en: Fields Settings
fr_FR: Paramètres des champs

en: Filter Name
fr_FR: Nom du Filtre

en: Filter bookings by booking dates
fr_FR: Filtrer les réservations par date

en: Filter tab
fr_FR: Onglet Filtre

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Find Your Calendar ID
fr_FR: Trouvez l'ID de votre calendrier

en: Find lost bookings
fr_FR: Retrouver les réservations perdues

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First Name (required)
fr_FR: Prénom (obligatoire)

en: First Name(s)
fr_FR: Prénom.

en: First option in dropdown list.
fr_FR: Première option dans une liste déroulante.

en: First option title
fr_FR: Titre de la première option

en: Flex Search Form Template
fr_FR: Modèle de formulaire de recherche flex

en: Flex Timeline
fr_FR: Ligne de temps flexible

en: Follow these steps to configure it:
fr_FR: Suivez ces étapes pour le configurer:

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: For
fr_FR: Pour

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
fr_FR: Par exemple, une URL de votre site qui indique %s"Merci pour votre paiement"%s.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
fr_FR: Par exemple, si le coût initial de la réservation est %s, puis après l'application de coûts supplémentaires, le coût total sera suivi

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
fr_FR: Par exemple, une URL de votre site qui indique %s"Paiement Annulé"%s.

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
fr_FR: Par exemple : "Vous avez une nouvelle réservation%s aux dates suivantes: %s Informations de contact : %s Vous pouvez approuver ou annuler cette réservation à : %s Merci de la part du service de réservation."

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
fr_FR: Pour plus d'informations sur la configuration de Réponse Relais dans l'Interface Marchand, voir le %sGuide d'Intégration Marchand%s

en: For more information, please check  %shere%s
fr_FR: Pour plus d' information, cf %shere%s

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'information:

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
fr_FR: Pour l'URL retour, entrez l'URL de retour de Paypal sur votre site pour les paiements réussis.

en: Force change booking resource for exist booking
fr_FR: Forcer le chagement de ressource de réservation pour une réservation existante

en: Force import
fr_FR: Forcer l' importation

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Field
fr_FR: Champ de formulaire

en: Form Field Configuration
fr_FR: Configuration du champ de formulaire

en: Form Template
fr_FR: Modèle de formulaire

en: Form and calendar are centered
fr_FR: Formulaire et calendrier sont centrés

en: Form at right side of calendar
fr_FR: Formulaire à droite du calendrier

en: Form fields
fr_FR: Champs du formulaire

en: Form for dark background
fr_FR: Formulaire pour fond sombre

en: Form under calendar
fr_FR: Formulaire sous le calendrier

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
fr_FR: Trouvé(s) : %s formulaire(s) de paiement dans les articles ou les pages

en: Fr
fr_FR: Ve

en: Fraud
fr_FR: Fraude

en: Fri
fr_FR: Ve

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: De

en: Full cost of the booking
fr_FR: Coût total de la réservation

en: Full cost of the booking.
fr_FR: Coût complet de la réservation.

en: Gateway
fr_FR: Passerelle

en: General
fr_FR: Général

en: General Information
fr_FR: Information Générale

en: General Settings
fr_FR: Paramètres Généraux

en: Generate Tag
fr_FR: Générer un Tag

en: Generate tag
fr_FR: Tag généré

en: Generating columns
fr_FR: Générations de colonnes

en: Generating content of file
fr_FR: Génération du contenu du fichier

en: Get Started
fr_FR: Commencer

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Give your project a name and click "Create".
fr_FR: Donnez un nom à votre projet et cliquez sur "Créer".

en: Go
fr_FR: Aller

en: Go to Google Developer Console: %s.
fr_FR: Connectez-vous à la console Google Développeur : %s.

en: Google API Key
fr_FR: Clé API Google

en: Google Calendar
fr_FR: Calendrier Google

en: Google Calendar - General Settings
fr_FR: Calendrier Google - Paramètres généraux

en: Google Calendar ID
fr_FR: ID du calendrier Google

en: Guests
fr_FR: Invités

en: HTML tags is accepted.
fr_FR: Le tag HTML est accepté.

en: Have a questions?
fr_FR: Vous avez des questions?

en: Header / Footer
fr_FR: En-tête / Pied de page

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help Info
fr_FR: Aide Info

en: Help and info notices
fr_FR: Mentions aide et d'information

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide Children Resources
fr_FR: Cachez les ressources dépendantes

en: Hide advanced settings
fr_FR: Masquer les paramètres avancés

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
fr_FR: Masquer les paramètres avancés de chargement Javascript

en: Hide season filters
fr_FR: Cahez le filtre de saison

en: Hide settings of powered by notice
fr_FR: Masquer les paramètres de la mention "Propulsé par"

en: High season
fr_FR: Haute saison

en: Hints
fr_FR: Conseils

en: Hints for your form
fr_FR: Conseils pour votre formulaire

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: Horizontal Search Form Template
fr_FR: Formulaire de recherche horizontal

en: How it works
fr_FR: Comment ça marche

en: How to start export of .ics feeds (files)?
fr_FR: Comment commencer l' export de flux (fichiers) .ics ?

en: How to start import of .ics feeds (files)?
fr_FR: Comment commencer l' import de flux .ics (fichiers)?

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint Hongrois

en: I Accept term and conditions
fr_FR: J'accepte les termes et conditions

en: ID of booking
fr_FR: ID de réservation

en: ID of booking resource
fr_FR: ID de la ressource de réservation

en: ID of booking resource.
fr_FR: ID de ressource de réservation.

en: ID of booking resources
fr_FR: ID de ressource de réservation

en: ID or Title
fr_FR: ID ou titre

en: If empty then title defined as WordPress
fr_FR: Si vide alors le titre est comme celui de WordPress

en: If not supplied then the description as configured in the administration/management portal section will be used. If the option %s is selected then the configured description will always be applied.
fr_FR: Si non fourni, la description, telle que configurée dans la section du portail "administration/management" sera utilisée. Si l'option %s est sélectionnée, alors la description configurée sera toujours appliquée.

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
fr_FR: Si vous acceptez %sles paiements en numéraire%s, vous pouvez écrire un commentaire ici

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
fr_FR: Si vous cochez cette option, toutes les données de réservation seront effacées à la désinstallation du plugin. Êtes-vous sur(e) de vouloir faire cela?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
fr_FR: Si vous ne voyez pas de résultats de recherche sur le front office de votre site web, s'il vous plaît vérifier les instructions de dépannage %sici%s

en: If you have inserted import shortcodes from %s, then  you can configure your CRON for periodically access these pages and import .ics feeds.
fr_FR: Si vous avez inséré des raccourcis d'import depuis %s, vous pouvez configurer votre table CRON afin d' accéder périodiquement à ces pages et importer des flux .ics.

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Signature Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
fr_FR: Si vous n'avez pas de compte sur ce système, inscrivez-vous pour un %scompte de test dévelopeur%s et obtenir un identifiant de login API et une clé de signature. Ces clés authentifieront les demandes faites à la passerelle de paiement.

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
fr_FR: Si vous n' avez pas de compte sur ce système, inscrivez vous pour un %scompte de test dévelopeur%s pour obtenir un identifiant de login API et une clé de transaction. Ces clés vont authentifier les demandes faites à la passerelle de paiement.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
fr_FR: Si vous n'avez pas de compte sur ce système, s'il vous plaît visitez %s pour en créer un.

en: If you like %s please leave us a %s rating. A huge thank you in advance!
fr_FR: Si vous aimez %s veuillez s'il vous plait nous laisser un %s score. Un grand merci par avance !

en: If you open this page directly, then you will see this error
fr_FR: Si vous ouvrez cette page directement vous verrez cette erreur

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
fr_FR: Si vous utilisez ce shortcode, %svous ne pourrez pas utiliser d'autres shotcode%s dans le formulaire.

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
fr_FR: Si vous rencontrez des difficultés ou si vous avez des questions, merci de contacter %s par mail

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Google Calendar Events
fr_FR: Importer les Evènements du Calendrier Google

en: Import Settings
fr_FR: Paramètres d'importation

en: Import bookings without checking, if such bookings already have been imported.
fr_FR: Importer les réservations sans contrôle, même si elles ont déjà été importées.

en: Import events every
fr_FR: Importer les évènements tous les

en: Imported
fr_FR: Importé

en: Importing Feed
fr_FR: Importer un flux

en: In Trash
fr_FR: Dans la Corbeille

en: In the merchant interface, go to Account > Settings > Security Settings > General Security Settings > API Credential & Keys
fr_FR: Dans l'Interface Marchand, aller sur Compte > Paramètres > Paramètres de Sécurité > Paramètres de Sécurité Généraux > Crédentiels d'API & Clés

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
fr_FR: Cliquez sur "APIs & autorisations" dans la barre latérale.

en: In-Progress
fr_FR: En Cours

en: Inactive User
fr_FR: Utilisateur inactif

en: Incorrect date format
fr_FR: Format de date incorrect

en: Incorrect email field
fr_FR: Champ courriel incorrect

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
fr_FR: Indique à la passerelle de paiement que vous souhaitez recevoir la réponse de la transaction sur votre site.

en: Inline Search Form Template
fr_FR: Modèle de formulaire de recherche en ligne

en: Inlinee Search Form Template
fr_FR: Formulaire de recherche en ligne

en: Insert %s shortcode into  some post(s) or page(s). Check more info about this %sshortcode configuration%s
fr_FR: Insérer le raccourci %s dans certains articles ou pages. En apprendre plus sur cette %sconfiguration de raccourci%s

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
fr_FR: Insérer ce shortcode %s pour éviter les SPAMS de réservations.

en: Insert Shortcode
fr_FR: Insérez un raccourci (Shortcode)

en: Insert booking calendar
fr_FR: Insérer un calendrier de réservations

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
fr_FR: Insérez les réservations depuis le %sshortcode%s dans votre %sArticle%s ou %sPage%s

en: Insert file URL
fr_FR: Insérer l' URL du fichier

en: Insert into page
fr_FR: Insérez dans la page

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
fr_FR: Insérez ces raccourcis (shortcodes) dans le formulaire pour %svoir les informations en temps réel %s(après la selection des dates dans le calendrier, ou par des options dans les cases à cocher, ou dans des boîtes de sélection)%s.

en: Install %s plugin.
fr_FR: Installer le plugin %s .

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
fr_FR: Notification instantanée de paiement (IPN) est un service de message qui vous avertit des événements liés à des transactions PayPal

en: Integration of %s payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement %s

en: Integration of Bank Transfer payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement via transfert bancaire

en: Integration of Pay in Cash payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement en espèces

en: Integration of Paypal payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement Paypal

en: Integration of Sage payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement Sage

en: Integration of authorizenet payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement autorisé

en: Integration of iPay88 payment system
fr_FR: Intégration du système de paiement iPay88

en: Interface of plugin is using %s currency. Specific payment gateway will use own currency in payment form without currency exchange! Its can be reason of wrong cost.
fr_FR: L'interface du plugin utilise la monnaie %s. Ce moyen de paiement spécifique utilisera votre propre monnaie de règlement, sans frais de change ! Cela peut expliquer des erreurs de prix.

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid IPN
fr_FR: Notification de Paiement Instantané (Paypal's IPN) invalide

en: Is it automatic process?
fr_FR: Est-ce un processus automatique ?

en: Israeli New Shekel
fr_FR: Shekel Israélien

en: Israeli Shekel
fr_FR: Shekel israélien

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
fr_FR: Fonctionne seulement dans le mode %ssélection de jour seul%s.

en: Its only show fixed payment details.
fr_FR: Affiche uniquement les détails de paiement fixés.

en: Its useful, if you need to import/export bookings from/to external websites, like %s
fr_FR: Utile si vous avez besoin d' importer/exporter des réservations depuis/vers d' autres sites Web , tels %s

en: January
fr_FR: Janvier

en: Japanese Yen
fr_FR: Yen Japonais

en: July
fr_FR: Juillet

en: June
fr_FR: Juin

en: Keyword
fr_FR: Mot-clé

en: LIVE
fr_FR: LIVE. En production

en: Label
fr_FR: Libellé

en: Labels
fr_FR: Libellés

en: Language Sections
fr_FR: Sections linguistiques

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last Name (required)
fr_FR: Nom (obligatoire)

en: Last name
fr_FR: Nom de famille

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left with space
fr_FR: Gauche avec espace

en: Limit available days from today
fr_FR: Limiter les jours disponibles à partir d'aujourd'hui

en: Link to this page must be defined
fr_FR: Le lien vers cette page doit être définie

en: Live
fr_FR: Réel

en: Live Test
fr_FR: Démonstration en Live

en: Load JS and CSS files only on specific pages
fr_FR: Charger Javascript et fichiers CSS seulement sur certaines pages

en: Loading
fr_FR: Chargement en cours

en: Location
fr_FR: Lieu

en: Location:
fr_FR: Lieu:

en: Log in to your PayPal account.
fr_FR: Loguez vous sur votre compte Paypal.

en: Log on to the %sMerchant Interface%s
fr_FR: Se connecter à l'%sInterface Marchand%s

en: Log on to the Merchant Interface
fr_FR: Se connecter à l'Interface Marchande

en: MD5 Hash value
fr_FR: Valeur du Hash MD5

en: Make it %sexclusive%s
fr_FR: Rendre %sexclusif%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
fr_FR: Effectuez vos paiements via PayPal - c'est rapide, gratuit et sécurisé!

en: Malaysian Ringgit
fr_FR: Ringgit malaisien

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
fr_FR: Ringgits Malaisiens (uniquement pour les utilisateurs de Malaisie)

en: Malformed
fr_FR: Malformé

en: Manage Users
fr_FR: Gérez les utilisateurs

en: March
fr_FR: Mars

en: Mark as Unread selected bookings
fr_FR: Marquer comme "Non lues" les réservations sélectionnées

en: Mark as read all bookings
fr_FR: Marquer toutes les réservations comme "Lues"

en: Mark as read selected bookings
fr_FR: Marquer comme "Lue" les réservations sélectionnées

en: Max visitors
fr_FR: Visiteurs Max

en: Max. persons
fr_FR: Max. personnes

en: Maximum number
fr_FR: Nombre maximal

en: Maximum number of usage
fr_FR: Nombre maximum d'utilisations

en: Maxlength
fr_FR: Longueur Max

en: May
fr_FR: Mai

en: Merchant Code
fr_FR: Code Marchand

en: Merchant ID
fr_FR: ID du marchand

en: Merchant Key
fr_FR: Clé Marchand

en: Message title
fr_FR: Titre du message

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso Mexicain

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Minimum Booking Cost
fr_FR: Coût minimum de la réservation

en: Minimum Cost
fr_FR: Prix minimum

en: Mo
fr_FR: Lu

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Mon
fr_FR: Lu

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Months
fr_FR: Les mois

en: Move all previously imported bookings to trash  before new import bookings. Its can resolve issue of updating deleted and edited events in external sources. Its work only, if you are using one source (.ics feed) for importing into specific booking resource!
fr_FR: Déplacer toutes les réservations importées précédemment dans la corbeille avant d' importer de nouvelles réservations. Ceci peut résoudre le problème lié à la mise à jour d' évènements modifiés ou supprimés dans des sources extérieures. Ceci fonctionne uniquement si vous n' utilisez qu' une seule source (l' alimentation .ics) pour importer dans une ressource de réservations spécifique !

en: Move selected bookings to trash
fr_FR: Déplacer la sélection de réservation(s) vers la corbeille

en: Move to trash
fr_FR: Déplacer dans la corbeille

en: Moved to trash
fr_FR: Déplacée dans la corbeille

en: Multipart
fr_FR: Multiples sections

en: Multiple days
fr_FR: Plusieurs Jours

en: My Profile – Connection
fr_FR: Mon Profile – Connexion

en: My bookings
fr_FR: Toutes mes réservations

en: Name
fr_FR: Nom

en: Navigate to your Google calendars.
fr_FR: Naviguer vers vos calendriers Google.

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
fr_FR: Besoin de plus de fonctionalitées? Vérifiez les %s versions plus récentes %s

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New (unverified) booking(s)
fr_FR: Nouvelle réservation(s) (non vérifiée)

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar de Nouvelle Zélande

en: New booking
fr_FR: Nouvelle réservation

en: New booking(s) made today
fr_FR: Nouvelle(s) réservation(s) effectuées aujourd'hui

en: New bookings
fr_FR: Nouvelles Réservations

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next 3 months
fr_FR: 3 mois suivant

en: Next 4 weeks
fr_FR: 4 semaines suivantes

en: Next 7 days
fr_FR: 7 jours suivants

en: Next Steps
fr_FR: Etapes suivantes

en: Next day
fr_FR: Jour suivant

en: Next month
fr_FR: Mois suivant

en: Next week
fr_FR: Semaine Suivante

en: No booking resources
fr_FR: Aucune ressource de réservation

en: No days
fr_FR: Pas de jours

en: No results found.
fr_FR: Pas de résultat trouvé.

en: No separator
fr_FR: Pas de séparateur

en: None
fr_FR: Aucun

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne Norvégienne

en: Not Completed
fr_FR: Non Terminé

en: Not authed
fr_FR: Non authorisé

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Nothing Found
fr_FR: Aucun résultat

en: Nothing Found Message:
fr_FR: Message aucun résultat:

en: Nothing found message
fr_FR: Message aucun résultat

en: Nothing found.
fr_FR: Aucun résultat.

en: November
fr_FR: Novembre

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
fr_FR: Cliquez maintenant sur "Credentials" dans la barre latérale.

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
fr_FR: Maintenant copiez l'ID de calendrier à utiliser dans les paramètres du plugin de votre administration WordPress. Assurez-vous d' %sutiliser uniquement l'ID de votre calendrier et non pas toute l'URL du flux XML%s.

en: Number of days to scroll
fr_FR: Nombre de jours en défilement

en: Number of decimal points
fr_FR: Nombre de décimales

en: Number of months
fr_FR: Nombre de mois

en: Number of months in one row
fr_FR: Nombre de mois par ligne

en: Number of months to scroll
fr_FR: Nombre de mois à  visualiser

en: Number of selected days.
fr_FR: Nombre de jours sélectionnés.

en: Number of selected nights.
fr_FR: Nombre de nuit sélectionnés.

en: Number of usage
fr_FR: Nombre d'utilisations

en: October
fr_FR: Octobre

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Old Timeline
fr_FR: Ancien planning

en: On each
fr_FR: Sur chaque

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
fr_FR: Dans le popup cliquez le bouton "Server Key" et cliquez sur "Create".

en: One Value from %sOptions%s list
fr_FR: Une valeur de la liste %sOptions%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
fr_FR: Une valeur de la liste %sOptions%s ou du terme %s pour la sélection de toute les boîtes de cases à cocher

en: One option per line
fr_FR: Une option par ligne

en: One title per line
fr_FR: Un titre par ligne

en: Only Form
fr_FR: Seulement le formulaire

en: Only availability calendar
fr_FR: Seulement le calendrier des disponibilités

en: Open in new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open the settings for the calendar.
fr_FR: Ouvrir les paramètres du calendrier.

en: Or you can import .ics feed or file directly at current page.
fr_FR: Vous pouvez aussi importer un flux ou un fichier .ics directement dans la page en cours.

en: Order by
fr_FR: Tri par

en: Order number
fr_FR: Numéro de commande

en: Other
fr_FR: Autres

en: Other Hints
fr_FR: Autres conseils

en: PAYMENT
fr_FR: PAIEMENT

en: Paid OK
fr_FR: Paiement OK

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Partially booked
fr_FR: Partiellement réservé

en: Partially booked item
fr_FR: Article partiellement réservé

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
fr_FR: partiellement réservé - jour, qui est réservé pour le(s) créneau(x) horaire(s) spécifique(s).

en: Partially paid
fr_FR: Partiellement payé

en: Partially_Refunded
fr_FR: Partiellement_Remboursée

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Pay in Cash
fr_FR: Payer en espèces

en: Pay using %s payment service
fr_FR: Payer par ce %s service de paiement

en: Pay via
fr_FR: Paiement via

en: PayPal IPN
fr_FR: Notification Instantanée de Paiement (PayPal IPN)

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment Button type
fr_FR: Bouton des types de paiement

en: Payment Description
fr_FR: Description de paiement

en: Payment Gateways
fr_FR: Moyens de paiement

en: Payment Gateways - General Settings
fr_FR: Passerelles de paiement - Paramètres Généraux

en: Payment Options
fr_FR: Options de paiement

en: Payment Settings
fr_FR: Paramètres de paiement

en: Payment button title
fr_FR: Titre du bouton de paiement

en: Payment description at gateway website
fr_FR: Description du paiement sur le site de la passerelle

en: Payment failed
fr_FR: Paiement échoué

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
fr_FR: Paiement pour la réservation %s pour ces jour(s): %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
fr_FR: La description des moyens de paiement qui seront visibles sur votre page de paiement.

en: Payment rejected
fr_FR: Paiement Rejeté

en: Payment request
fr_FR: Demande de paiement

en: Payment status
fr_FR: Statut du paiement

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
fr_FR: Statut de paiement mis à jour par Mobile88 Admin(Echec)

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Paypal Email address to receive payments
fr_FR: Adresse couriel pour recevoir les paiements Paypal

en: Paypal Pro Hosted Solution
fr_FR: Solution PayPal Pro hébergée

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending booking(s)
fr_FR: Réservations en attente

en: Pending item
fr_FR: Article en attente

en: Philippine Pesos
fr_FR: Pesos Philippins

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Plain (without styles)
fr_FR: Brut (sans styles)

en: Plain text
fr_FR: Texte brut

en: Please Select
fr_FR: Merci de sélectionner

en: Please check more about configuration at  %sthis page%s
fr_FR: S'il vous plait vérifiez encore la configuration à  %scette page%s

en: Please check more about this feature %shere%s.
fr_FR: Plus d'informations à propos de cette fonctionalité %sici%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
fr_FR: Plus d' informations sur cette fonction sur  %scette page%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
fr_FR: S'il vous plaît vérifier plus d'informations sur la configuration des paramètres de ce coût dans cette %spage%s.

en: Please configure all fields inside the %sBilling form fields%s section at %sPayments General%s tab.
fr_FR: S'il vous plait, configurez tous les champs de la section %sBilling form fields%s de l'onglet %sPayments General%s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
fr_FR: S'il vous plaît configurez tous les champs à l'intérieur de l'onglet Formulaire de facturation dans cette page, lors de l'utilisation d'un processeur de paiement européen

en: Please configure settings for import Google Calendar events
fr_FR: Veuillez configurer les paramètres pour l'import des évènements du Calendrier Google

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
fr_FR: S'il vous plaît, créez tous les %s termes d'abord %s(de la priorité la plus élevée à la plus basse)%s, puis les termes %s et après les termes %s

en: Please enter URL for generating .ics feed
fr_FR: Merci de saisir l' URL pour générer le flux .ics

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
fr_FR: Veuillez saisir la valeur du Hash MD5 que vous avez configurée dans les paramètres de l'Interface Marchand.

en: Please enter the Signature Key, which you generated in the settings of Merchant Interface.
fr_FR: Veuillez entrer la clé de signature que vous avez générée dans les paramètres de l'Interface Marchand.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
fr_FR: Saisissez votre clé API Google. Ce champ est requis pour l'importation des événements.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
fr_FR: Laissez vide si vous voulez passer.

en: Please make payment for your booking %s on %s For reference your booking ID: %s
fr_FR: Veuillez effectuer le paiement de la réservation %s  sur %s  ayant pour référence l' ID de réservation: %s

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
fr_FR: Note sur %sl'utilisation de shortcode d'heure%s. Si vous sélectionnez une date avec des crénaux d'heures réservées, ce champ d'heure %sdésactivera les créanux horaires réservés%s (ils deviendront grisés)

en: Please note, at admin panel for booking will be saved deposit cost and notes about deposit, do not depend from the visitor choice of this payment. You need to check each such payment manually!
fr_FR: Note : si une réservation est prise sur le panneau d' administration, elle incluera un acompte et des notes sur l' acompte qui ne dépendent pas du choix du visiteur concernant ce paiement. Il vous faudra vérifier chaque paiement manuellement !

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
fr_FR: Note : dans la %sliste d'Options%s vous pouvez utiliser seulement les heures au format %sH24%s.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
fr_FR: Note : dans la %sliste d'Options%s vous pouvez utiliser seulement les heures au format %sH24%s.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
fr_FR: Il n'est pas possible d'ajouter de nouvelles ressources si l'option "Toutes les ressources" est sélectionnée. S'il vous plaît supprimez la sélection, puis ajouter de nouvelles ressources.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
fr_FR: Veuillez notez que ce champ n'accepte que les heures au format %sH24%s.

en: Please pay %s
fr_FR: Veuillez payer %s

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
fr_FR: S'il vous plaît, renseignez-vous sur la configuration des champs de formulaire de réservation %sici%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
fr_FR: En savoir plus au sujet de la personalisation possible de ces %soptions%s %sici%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
fr_FR: Vous pouvez lire plus d'information au sujet de la configuration de ce paramètre %sici%s

en: Please reassign exist booking(s) from selected resource(s) to other resources or delete exist booking(s) from  this resource(s). Otherwise you will have %slost bookings%s.
fr_FR: S'il vous plait réaffectez les réservations des ressources sélectionnées à d'autres ressources ou supprimez les réservations des ces ressources. Sinon vous perdrez %slost bookings%s.

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
fr_FR: Veuillez recharger la page et si la même erreur persiste, merci de nous contacter par email (avec les informations concernant votre commande) pour finir son enregistrement

en: Please select
fr_FR: Veuillez choisir

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
fr_FR: Sélectionnez un champ de votre formulaire de réservation. Ce champ sera automatiquement assigné au champ actuel dans le formulaire de facturation.

en: Please select check-in and check-out days!
fr_FR: Merci de sélectionner les jours d'arrivée et de départ !

en: Please select the resource:
fr_FR: S'il vous plaît, sélectionnez la ressource:

en: Please type the %sTitle of search results%s.
fr_FR: S'il vous plaît tapez le %sTitre des résultats de recherche%s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
fr_FR: S'il vous plaît tapez le %smessge qui est affiché quand rien n'est trouvé%s.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
fr_FR: S'il vous plaît tapez l'URL de la page %s(avec %s shortcode dans le contenu)%s, où les résultats de recherche seront affichés.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
fr_FR: Utilisez le mode de sélection %sJour seul%s dans la page des Paramètres généraux de Réservation à la section calendrier.

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
fr_FR: Utilisez ce champ pour avoir la possibilité d'utiliser des coupons de promotion pour vos visiteurs.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
fr_FR: Saisissez le numéro de commande pour la version achetée que vous avez reçue dans votre mail de facturation.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
fr_FR: Pour en savoir plus sur les raccourcis (shortcodes) %sici%s ou sur la personalisation du JavaScript des shortcodes spécifiques %sici%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
fr_FR: S'il vous plaît, réservez un appartement avec des fleurs fraiches.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
fr_FR: Merci de sélectionner vos dates de réservation dans le calendrier.

en: Plugin Menu
fr_FR: Menu Plugin

en: Plugin menu position
fr_FR: Position du menu de plugin

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
fr_FR: Les configurations du plugin de formulaire de réservation sont disponibles dans différentes langues.

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty Polonais

en: Post Code
fr_FR: Code postal

en: Post code
fr_FR: Code postal

en: Post code (required)
fr_FR: Code postal (obligatoire)

en: Pounds Sterling
fr_FR: Livres Sterling

en: Powered by notice
fr_FR: Mention "Propulsé par"

en: Preselected resource
fr_FR: Ressource par défaut

en: Presidential Suite
fr_FR: Suite Présidentielle

en: Prev
fr_FR: Préc

en: Previous 3 months
fr_FR: 3 mois précédents

en: Previous 4 weeks
fr_FR: 4 semaines précédentes

en: Previous 7 days
fr_FR: 7 jours précédents

en: Previous dates
fr_FR: Dates précédentes

en: Previous day
fr_FR: Jour précédent

en: Previous month
fr_FR: Mois précédent

en: Previous week
fr_FR: Semaine précédente

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Print bookings
fr_FR: Imprimer les réservations

en: Print bookings listing
fr_FR: Imprimer la liste des réservations

en: Prior
fr_FR: Avant

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Priority field of booking resource
fr_FR: Champ de priorité de la ressource de réservation

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
fr_FR: Vous avez probablement mis à jour votre version payante de Booking Calendrier par une version gratuite, ou bien la mise à jour a échoué. Vous pouvez demander une nouvelle mise à jour de votre version payante à %1scette page%2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
fr_FR: Ces dates viennent probablement d'être aussi réservées par un autre visiteur. Veuillez recharger cette page et refaire votre réservation.

en: Probably you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
fr_FR: Vous avez probablement mis à jour votre version payante de Booking Calendar par une version gratuite, ou bien la mise à jour échoué. Vous pouvez demander la nouvelle mise à jour de votre version payante à %1scette page%2s.

en: Processed
fr_FR: Effectué

en: Processing
fr_FR: En cours de traitement

en: Processing your %s payments through %s
fr_FR: Votre %s paiement via %s est en cours

en: Publishable key
fr_FR: Clé publiable

en: Purchase
fr_FR: Achat

en: Put a label before field
fr_FR: Mettre un libellé avant le champ

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
fr_FR: Mettez ce code dans %sContenu des Champs de Réservation%s et dans %sModèle d'Email%s

en: Radio Button(s)
fr_FR: Boutton(s) Radio

en: Range days
fr_FR: Intervale de jours

en: Rate plugin (thanks:)
fr_FR: Notez le plugin (Merci:)

en: Rates
fr_FR: Taux

en: Read
fr_FR: Lu

en: Read All
fr_FR: Lire tout

en: Reason for cancellation
fr_FR: Raison de l'annulation

en: Reason for cancellation here
fr_FR: Motif d'annulation ici

en: Reason of cancellation
fr_FR: Motif d'annulation

en: Reason of cancellation here
fr_FR: Motif d'annulation ici

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
fr_FR: Rediriger les visiteurs vers une nouvelle page de remerciement

en: Reference Text Box Title
fr_FR: Titre de référence de zone de texte

en: Refresh booking listing
fr_FR: Rafraichir la liste des réservations

en: Refunded
fr_FR: Remboursée

en: Register
fr_FR: S'enregistrer

en: Register and Translate everything in WPML plugin. Translation can be done at the WPML > "String translation" page. Required WPML 3.2 with String Translation plugin.
fr_FR: Enregistrez-vous et traduisez tout dans le module WPML. La traduction peut être faite dans  WPML > page "traduction de chaîne" . Cela requiert le plugin de traduction de chaine WPML 3.2.

en: Regular User
fr_FR: Utilisateur Standard

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Rejected
fr_FR: Rejetée

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
fr_FR: URL relatives de pages, où charger les fichiers CSS et JS du plugin

en: Release date
fr_FR: Date de sortie

en: Reload page
fr_FR: Recharger la page

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove selected account(s)
fr_FR: Supprimer les comptes sélectionnées

en: Request has been sent
fr_FR: La requete a été envoyée

en: Request has failed
fr_FR: La requete a échouée

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Fields in Booking Form
fr_FR: Champs obligatoires pour le formulaire de réservation

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
fr_FR: Réinitialiser le formulaire de réservation et le contenu des champs du formulaire

en: Reset Form
fr_FR: Remise à zéro du formulaire

en: Reset Search Cache
fr_FR: Vider le cache de recherche

en: Reset current Form
fr_FR: Vider le formulaire

en: Reset filter to default values
fr_FR: Remettre les filtres à leurs valeurs par défaut

en: Reset times by
fr_FR: Réinitialiser les heures par

en: Reset to default form
fr_FR: Retour au formulaire par défaut

en: Resource
fr_FR: Ressource

en: Resource #1
fr_FR: Ressource n° 1

en: Resource #2
fr_FR: Ressource n° 2

en: Resource #3
fr_FR: Ressource n° 3

en: Resource Name
fr_FR: Nom de la Ressource

en: Resource not exist
fr_FR: La ressource n'existe pas

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Resources Selection
fr_FR: Sélection de ressources

en: Resources count
fr_FR: Nombre de Ressources

en: Resources number per page
fr_FR: Nombre de ressources par page

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore all dismissed windows
fr_FR: Restaurer toutes les fenêtres fermées

en: Restore selected bookings
fr_FR: Restaurer la sélection de réservation(s)

en: Restored
fr_FR: Restaurée

en: Result(s) Found
fr_FR: Résultat(s) trouvé(s)

en: Retrieve Google Calendar Events
fr_FR: Récupérer les évènements du Calendrier Google

en: Return URL after Failed order
fr_FR: URL de retour après Échec

en: Return URL after Successful order
fr_FR: URL de redirection après une commande réussie

en: Return URL from PayPal
fr_FR: URL de retour de PayPal

en: Reversed
fr_FR: Inverser

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right with space
fr_FR: Droite avec espace

en: Routing Number
fr_FR: Numéro de routage

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Royal Villa
fr_FR: Villa Royale

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Sandbox
fr_FR: Bac à sable

en: Sat
fr_FR: Sa

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save as Default
fr_FR: Enregistrer comme défaut

en: Save cost
fr_FR: Ajoutez/sauvgarde le coût

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
fr_FR: Sauvegarder le filtre comme défaut (cliquez sur le bouton [Appliquer le filtre] avant)

en: Saved
fr_FR: Sauvegardée

en: Saving
fr_FR: Sauvegarde

en: Saving to file
fr_FR: Sauvegarde vers le fichier

en: Savings
fr_FR: Réductions

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Availability Form
fr_FR: Formulaire de recherche de disponibilité

en: Search Availability form
fr_FR: Formulaire de recherche de disponibilité

en: Search Cache
fr_FR: Cache de recherche

en: Search Results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Search Results Title
fr_FR: Titre des résultats de recherche

en: Search Settings
fr_FR: Paramètres de recherche

en: Search availability
fr_FR: Chercher une disponibilité

en: Search form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Search in booking resources of WP users
fr_FR: Recherche dans les ressources de réservation des utilisateurs de WordPress

en: Search only for users:
fr_FR: Recherche seulement pour les utilisateurs:

en: Search results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Search results page must have this shortcode
fr_FR: La page de résultats doit porter ce raccourci (shortcode)

en: Search results.
fr_FR: Résultats de recherche.

en: Season
fr_FR: # saison

en: Season Filters
fr_FR: Filtres de Saison

en: Season filter on the Season Filters page
fr_FR: Filtre de saison sur la page de Filtres de Saison

en: Season filter on the Season Filters page,
fr_FR: Filtre de saison sur la page de Filtres de Saison,

en: Season filters conditions.
fr_FR: Condition des filtres de saison.

en: Seasonal price
fr_FR: Prix de saison

en: Secret key
fr_FR: Clé secrète

en: Secure Merchant ID
fr_FR: ID Marchand de sécurité

en: See %sFAQ%s.
fr_FR: Consultez les %sFAQ%s.

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
fr_FR: Sélectionnez l'environnement "Démonstration en Live" ou "Réel" pour l'utilisation de compte marchand ou "Test développeur" pour l'utilisation de compte développeur.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
fr_FR: Sélectionnez %s jours en activant le filtre spécifique de saison ci-dessous ou %sajouter un nouveau filtre de saison%s

en: Select Booking Resource
fr_FR: Choisissez la ressource de réservation

en: Select Expiration Date of the coupon.
fr_FR: Sélectionnez la date d'expiration du coupon.

en: Select New Signature Key. Your signature key is displayed as a string.
fr_FR: Selectionner une nouvelle Clé de Signature. Elle est affichée comme une chaîne.

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
fr_FR: Sélectionnez TEST pour le système Server Test et LIVE pour l'environnement réel

en: Select Template
fr_FR: Choisissez un modèle

en: Select Times
fr_FR: Sélectionnez les Heures

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
fr_FR: Sélectionnez un intervale de jours %sDYNAMIQUE%s avec %s2 clics de souris%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
fr_FR: Sélection un nombre %sFIXE%s de jours avec %s1 clic de souris%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
fr_FR: Selectionnez une ville dans votre fuseau horaire, si vous avez des problèmes avec les dates et heures.

en: Select booking resource
fr_FR: Sélectionnez votre ressource de réservation

en: Select booking resources, for getting booking dates from them and set such dates as unavailable in destination calendar.
fr_FR: Choisissez vos ressources de réservations, pour obtenir leurs dates de disponibilités de réservations, et enregistrez les  comme indisponibles dans le calendrier de destination.

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
fr_FR: Selectionner la (ou les) ressource(s) de réservation à afficher dans la boite de sélection. Utilisez CTRL pour sélectionner plusieurs ressources de réservations.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
fr_FR: Sélectionnez les ressources de réservation, où il est possible d'appliquer ce coupon de réduction.

en: Select booking resources. Please use CTRL to select multiple booking resources.
fr_FR: Choisissez les ressources de réservation. Utilisez la touche CTRL pour sélectionner plusieurs ressources de réservation.

en: Select default custom booking form
fr_FR: Sélectionnez votre formulaire de réservation par défaut

en: Select field for assigning to %sevent property%s
fr_FR: Sélectionnez un champ à assigner à la %spropriété d'évenement%s

en: Select number of available days in calendar start from today.
fr_FR: Sélectionnez nombre de jours disponibles dans le calendrier à partir d'aujourd'hui.

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
fr_FR: Sélectionnez le nombre de ressource (seule ou parente) par page dans la page Menu de Ressource

en: Select number of bookings per page in booking listing
fr_FR: Sélectionnez le nombre de réservations à afficher par page dans la [Liste des réservations]

en: Select number of days to scroll after loading
fr_FR: Choisissez le nombre de jours de défilement après le chargement

en: Select number of month to show for calendar.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de mois à afficher pour le calendrier.

en: Select number of months to scroll after loading
fr_FR: Choisissez le nombre de mois en défilement après chargement

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
fr_FR: Sélectionner le nombre de jours indisponibles dans le calendrier à partir d'aujourd'hui.

en: Select option to configure or show help info about tags
fr_FR: Sélectionnez l'option pour configurer ou afficher l'aide d'informations sur les balises

en: Select option, when to start retrieving events.
fr_FR: Selectionnez l'option de démarrage de la récupération des évènements.

en: Select option, when to stop retrieving events.
fr_FR: Sélectionnez l'option d'arrêt de la récupération des évènements.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
fr_FR: Selectionnez le séparateur de données pour l'export des réservations en CSV.

en: Select shortcode to insert
fr_FR: Sélectionner un shortcode à insérer

en: Select start and end time showing for Calendar Overview in %sDay%s view mode
fr_FR: Sélectionner les heures de Début et de Fin pour la vue d'ensemble du Calendrier dans le mode vue %sJour%s

en: Select start date
fr_FR: Choisissez la date de début

en: Select start month of calendar
fr_FR: Sélectionnez le mois de démarrage du calendrier

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
fr_FR: Selectionner le %s utilisant la %sliste d'heures%s prédéfinie.

en: Select the country from the predefined country list.
fr_FR: Sélectionnez le pays depuis la liste de pays prédéfinis.

en: Select the default view for dates on the booking tables
fr_FR: Sélectionnez la vue par défaut pour les dates dans les tables de réservations

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
fr_FR: Selectionnez le nombre maximal de mois à visualiser (défilement)

en: Select the skin of the booking calendar
fr_FR: Sélectionner l'apparence du calendrier de réservation

en: Select time duration of import requests.
fr_FR: Sélectionnez la durée des requêtes d'importation.

en: Select time of cache expiration
fr_FR: Selectionnez le temps d'expiration du cache

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
fr_FR: Sélectionner les type de transactions que sont supportées par la passerelle de paiement.

en: Select type of info to show.
fr_FR: Choisissez le type d'information à afficher.

en: Select type of sorting search  results
fr_FR: Sélectionner le type de tri des résultats de recherche

en: Select type of timeline to load
fr_FR: Choisissez le type de planning à afficher.

en: Select type of view format
fr_FR: Choisissez le type de visualisation

en: Select unavailable time interval.
fr_FR: Choisissez l' intervalle de temps d'indisponibilité.

en: Select user access level for the menu pages of plugin
fr_FR: Sélectionnez le niveau d'accès utilisateur pour les pages de menu du plugin

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
fr_FR: Seelctionnez votre nombre %sminimum et maximum de jours pour la sélection d'un intervale%s

en: Select your default booking resource.
fr_FR: Sélectionnez votre ressource de réservation par défaut.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
fr_FR: Sélectionnez la vue par défaut du calendrier dans la page de vue d'ensemble du calendrier des réservations

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
fr_FR: Sélectionnez l'onglet à ouvrir par défaut dans la page [Liste des réservations]

en: Select your default order of bookings in the booking listing
fr_FR: Sélectionnez l'ordre de tri par défaut de la [Liste des réservations]

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
fr_FR: Sélectionnez le mode d'affichage par défaut des réservation de la page [Liste des réservations]

en: Select your start day of range selection at week
fr_FR: Sélectionnez votre date de début de sélection de rang à la semaine

en: Select your start day of the week
fr_FR: Sélectionnez le premier jour de la semaine

en: Selected Check In date.
fr_FR: Date d'Entrée sélectionnée.

en: Selected Check Out date.
fr_FR: Sélectionnez la date de fin.

en: Selected End Time.
fr_FR: Sélectionnez l'heure de fin.

en: Selected Start Time.
fr_FR: Sélectionnez l'heure de début.

en: Selected booking resource (by default)
fr_FR: Ressource de réservation sélectionnée (par défaut)

en: Selection
fr_FR: Sélection

en: Selection of Resources
fr_FR: Selection des ressources

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Request
fr_FR: Envoyer demande

en: Send Test Email
fr_FR: Envoyez un mail de test

en: Send email notification to customer about this operation
fr_FR: Envoyer une notification par e-mail au client sur cette opération

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
fr_FR: Envoyer une alerte par mail aux clients après approbation, annulation ou suppression de leur(s) réservation(s)

en: Send email on cost changes
fr_FR: Envoyer un mail sur les changements de coûts

en: Send payment request to customer
fr_FR: Envoyer demande de paiement au client

en: Send payment request to visitor
fr_FR: Envoyer la demande de paiement au visiteur

en: Sending email for invalid transaction
fr_FR: Envoyer un mail pour les transaction invalides

en: Sending email for verified transaction
fr_FR: Envoi de mail pour les transaction vérifiées

en: Sending email if error occur during verification
fr_FR: Envoyer un mail si une erreur survient pendant la vérification

en: Sending request...
fr_FR: Envoi de la requête...

en: Separator for the decimal point
fr_FR: Séparateur de décimales

en: September
fr_FR: Septembre

en: Set Availability
fr_FR: Choix de la disponibilité

en: Set Deposit
fr_FR: Fixez l'acompte

en: Set Deposit Amount
fr_FR: Fixez le montant de l'acompte

en: Set Early / Late Booking
fr_FR: Définir une réservation comme en avance/en retard

en: Set Early / Late Booking Amount
fr_FR: Définir le montant d'une réservation en avance/en retard

en: Set Early / Late booking discount
fr_FR: Définir la remise pour une réservation en avance/en retard

en: Set Rate
fr_FR: Fixez le taux

en: Set Rates
fr_FR: Fixez le taux

en: Set Valuation Days
fr_FR: Fixez l'estimation jours

en: Set Your Calendar to Public
fr_FR: Définissez votre calendrier comme Public

en: Set as %srequired%s
fr_FR: Marquer comme %sobligatoire%s

en: Set as Approved
fr_FR: Marqué comme "Approuvé"

en: Set as Pending
fr_FR: Marqué comme" En attente"

en: Set as Read
fr_FR: Marqué comme "Lu"

en: Set as Unread
fr_FR: Marqué comme "Non lu"

en: Set capacity based on number of visitors
fr_FR: Capacité par défaut du nombre de visiteurs

en: Set check out date as available
fr_FR: Utilisez les jours de sortie comme disponibles

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
fr_FR: Réglez la durée (en millisecondes) d'affichage de ce message

en: Set field as required
fr_FR: Paramétrer le champ comme requis

en: Set position of the currency symbol.
fr_FR: Définir la position du symbole de la monnaie.

en: Set selected bookings as pending
fr_FR: Marquer les réservation sélectionnées comme "En attente"

en: Set the cost
fr_FR: Paramétrer le coût

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
fr_FR: Affectez cette valeur au nom du vendeur qui vous est assigné par Sage System ou choisi quand vous vous y êtes enregistré.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
fr_FR: Définissez cette valeur sur le mot de passe de cryptage XOR tel qu'il vous a été assigné par Sage paye

en: Set user as
fr_FR: Régler l'utilisateur comme

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
fr_FR: Réglage des paramètres avancés du calendrier. %sComme la largeur, la hauteur et la structure%s

en: Setting coupons for discount
fr_FR: Paramètrer les coupons de réduction

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
fr_FR: Régler une devise non prise en charge par le processus de paiement entrainera une erreur.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Short days view
fr_FR: Affichage simplifié des jours

en: Shortcodes
fr_FR: ShortCodes

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show "Thank You" message
fr_FR: Afficher un message de remerciement

en: Show / hide field in booking form
fr_FR: Afficher / Masquer le champ dans le formulaire de réservation

en: Show / hide hints
fr_FR: Afficher / Masquer les astuces

en: Show / hide menu
fr_FR: Afficher / Masquer le menu

en: Show / hide notes
fr_FR: Afficher / masquer les notes

en: Show 2 months
fr_FR: Afficher 2 mois

en: Show 3 months
fr_FR: Afficher 3 mois

en: Show ALL dates of booking
fr_FR: Afficher TOUTES les dates de réservation

en: Show Children Resources
fr_FR: Affichez les ressources dépendantes

en: Show Info of Booking Resource
fr_FR: Affichez les informations sur la ressource de réservation

en: Show Reference Text Box
fr_FR: Afficher la zone de texte des Références

en: Show a booking form, availability calendar or other elements from Booking Calendar plugin.
fr_FR: Afficher un formulaire de réservation, un calendrier des disponibilités, ou d' autres éléments depuis le plugin Booking Calendar.

en: Show advanced settings
fr_FR: Afficher les paramètres avancés

en: Show advanced settings of JavaScript loading
fr_FR: Afficher les paramètres avancés de chargement Javascript

en: Show all exist season filters
fr_FR: Affichez tous les filtres de saison

en: Show availability in tooltip
fr_FR: Afficher la disponibilité dans l'info-bulle

en: Show booking details in payment form
fr_FR: Afficher la description de la réservation dans le formulaire de paiement

en: Show booking details in tooltip
fr_FR: Afficher la description de la réservation dans l'info-bulle

en: Show date number in legend
fr_FR: Afficher la date dans la légende

en: Show day
fr_FR: Afficher le jour

en: Show deposit and total booking cost together
fr_FR: Afficher ensemble les montants de l' acompte et du coût total de la réservation

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
fr_FR: Afficher le formulaire d'acompte de paiement, seulement si les jours %sCheck In%s sont inclus dans %sSeason Filter%s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
fr_FR: Afficher le formulaire d'acompte de paiement, seulement si la différence du nombre de jour entre %sAujourd'hui%s et %sla date d'entrée%s et supérieur à

en: Show from/to
fr_FR: Afficher les mois de/à

en: Show info about Booking Resource
fr_FR: Affichez les informations à propos de la ressource de réservation

en: Show legend below calendar
fr_FR: Afficher une légende en dessous du calendrier

en: Show listing of customer bookings
fr_FR: Afficher la liste des réservations

en: Show month
fr_FR: Afficher le mois

en: Show only check in/out dates
fr_FR: Afficher seulement les dates d'entrée/sortie

en: Show partially booked days with same background as in legend item
fr_FR: Afficher les jours partiellement réservés avec le même fond que ceux de la légende

en: Show search results in the same page
fr_FR: Afficher les résultats de recherche sur la même page

en: Show search results on other page
fr_FR: Afficher les résultats de recherche sur une page différente

en: Show search results on this page, after redirection from search form at other page.
fr_FR: Afficher les résultats de recherche sur cette page, après redirection d'une recherche d'une autre page.

en: Show settings of powered by notice
fr_FR: Afficher les paramètres de la mention "Propulsé par"

en: Show system debugging log for beta features
fr_FR: Afficher le journal de déboggage système pour les fonctionnalités béta

en: Show week
fr_FR: Afficher la semaine

en: Show year
fr_FR: Afficher l'année

en: Showing cost in date cell
fr_FR: Afficher le coût dans la cellule date

en: Showing cost in tooltip
fr_FR: Afficher le coût dans l'info-bulle

en: Signature Key
fr_FR: Clé de signature

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Single
fr_FR: Célibataire

en: Single day
fr_FR: un Jour

en: Size
fr_FR: Taille

en: Some currencies at payment gateways are different from main currency %s
fr_FR: Certaines des monnaies des passerelles de paiement sont différentes de la monnaie principale %s

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
fr_FR: Des données on été récupérées mais n'ont pas pu être analysées correctement. Veuillez vous assurer que l' URL d'alimentation est correcte.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
fr_FR: Désolé, cette réservation n'a pas été validée car ces jours sont déja réservés!!! %s (Il est impossible de stocker cette séquence de dates dans une seule ressource) %s Merci de %srafraîchir%s la page et de choisir d'autres dates.

en: Sort Code
fr_FR: Code de tri

en: Sort search results by
fr_FR: Trier les résultats de recherche par

en: Space
fr_FR: Espace

en: Specific Dates Filter
fr_FR: Filtre Spécifique de Dates

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
fr_FR: Coût spécifique aura une incidence, seulement si elle est activé (la boîte sur le côté gauche est cochée) et si la date d'entrée appartient au filtre de saison choisi ou si paramétrée sur "N'importe quel jour".

en: Specific date / time
fr_FR: Date / heure spécifique

en: Specific day(s) of week
fr_FR: Jour(s) spécifique(s) de la semaine

en: Specific days selections
fr_FR: Selection spécifique de jours

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
fr_FR: Précisez, pour certaines saisons (ou jours de semaine), le nombre minimum de jours qui doivent être réservés.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
fr_FR: Indiquez l'URL de votre listener dans le champ URL de Notification comme :

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
fr_FR: Indiquez la largeur totale du calendrier, la hauteur des cellules de date, et le nombre de mois par ligne.

en: Standard 1 column
fr_FR: Standard 1 colonne

en: Standard Fields
fr_FR: Champs Standard

en: Standard Forms
fr_FR: Champs standard

en: Standard Search Form Template
fr_FR: Formulaire de recherche standard

en: Standard Templates
fr_FR: Modèles standard

en: Standard booking resource cost
fr_FR: Coût standard de la ressource de réservation

en: Start / End time for Calendar Overview
fr_FR: Heures de Début / Fin pour la vue d'ensemble du Calendrier

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Start Day of the week
fr_FR: Premier jour de la semaine

en: Start Time
fr_FR: Heure de début

en: Start Time - Drop Down list
fr_FR: Heure de début - Liste déroulante

en: Start Time - Text field
fr_FR: Heure de départ - Champ Texte

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
fr_FR: Heure de début invalide. Cette date ou heure est peut etre déjà réservé, ou déjà dans le passé! Merci de choisir une autre date ou heure.

en: Start day of range
fr_FR: Premier jour en rang

en: Start month
fr_FR: Mois de départ

en: Start month:
fr_FR: Mois de début :

en: Start of current month
fr_FR: Début du Mois en cours

en: Start of current week
fr_FR: Début de la semaine en cours

en: State
fr_FR: État

en: Statistic
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: Statut

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
fr_FR: Vous avez encore des questions? Contactez le %sSupport%s.

en: Stripe. Ouch, something went wrong!
fr_FR: Argh, quelque chose a planté!

en: Su
fr_FR: Di

en: Subject
fr_FR: Objet

en: Submit Button
fr_FR: Bouton Soumettre

en: Successful payment
fr_FR: Paiement effectué avec succès

en: Sun
fr_FR: Di

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Super Admin
fr_FR: Super Administrateur

en: Superior
fr_FR: Supérieur

en: Suspended
fr_FR: Suspendue

en: Swedish Krona
fr_FR: Couronne Suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc Suisse

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: Syntax highlighter
fr_FR: Surligneur syntaxique

en: System Block
fr_FR: Bloc système

en: TEST
fr_FR: Tester

en: Taiwan New Dollars
fr_FR: Nouveau dollar de Taiwan

en: Technical Support
fr_FR: Support technique

en: Test mode requires the option %s to be selected in the %s account configuration section %s
fr_FR: Le mode "test" exige que l'option %s soit sélectionnée dans la %s section {configuration de compte}%s

en: Test with Simulator
fr_FR: Tester avec Simulator

en: Text
fr_FR: Texte

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Th
fr_FR: Je

en: Thai Baht
fr_FR: Baht Thaïlandais

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
fr_FR: Merci pour votre réservation. %s Nous vous enverrons une confirmation de votre réservation dès que possible.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
fr_FR: L' URL vers laquelle le visiteur sera redirigé après avoir effectué le paiement.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
fr_FR: L' URL vers laquelle les visiteurs seront redirigés après avoir effectué un paiement.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
fr_FR: La langue active du formulaire de réservation dépend de la localisation du site actif.

en: The background color for email templates.
fr_FR: La couleur d'arrière-plan pour le modèle de mail.

en: The base color for email templates.
fr_FR: La couleur de base pour les modèles d'email.

en: The booking has been canceled successfully
fr_FR: La réservation a été annulée avec succès

en: The booking has been duplicated successfully
fr_FR: La réservation a bien été dupliquée

en: The booking was canceled by the visitor.
fr_FR: La réservation a été annulée par le visiteur.

en: The changing of payment status is failed
fr_FR: Le changement de statut de paiement a échoué

en: The code you entered is incorrect
fr_FR: Votre code que vous avez saisi est incorrect

en: The content of field %sURL of page for customer bookings listing%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
fr_FR: Le contenu du champ %sURL de la page "liste des la réservations"%s sur la %spage de paramètres généraux de réservation%s doit être lié à cette page

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
fr_FR: Le contenu du champ %sURL pour mettre à jour la réservation%s sur la %spage des paramètres généraux de réservation%s doit être lié à cette page

en: The currency code that gateway will process the payment in.
fr_FR: La devise dans laquelle la plateforme de paiement va opérer.

en: The deposit cost of the booking.
fr_FR: Coût de l'acompte de la réservation.

en: The end of time
fr_FR: L'heure de fin

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
fr_FR: L'URL est introuvable(err 404). Veuillez vous assurer que l'URL est correcte.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
fr_FR: Les données n'ont pas pu être récupérées. Code d'erreur: %s. Veuillez vous assurer que l'URL est correcte.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
fr_FR: La/les réservation(s) en attente suivante(s) : %s supprimées.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
fr_FR: La structure générale de la configuration %srègle de condition%s est la suivante

en: The main body background color for email templates.
fr_FR: La couleur d'arrière-plan du corps principal des modèles de mail.

en: The main body text color for email templates.
fr_FR: La couleur de texte du corps principal des modèles du mail.

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
fr_FR: Le Login ID de l'API du marchand est fourni dans l'interface marchand de %s

en: The payment status is changed successfully
fr_FR: Le statut de paiement a été changé avec succès

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
fr_FR: La réservation %s pour: %s a été modifiée. %sVous pouvez modifier cette réservation à cette page : %s Merci, %s

en: The reservation has been modified
fr_FR: Votre réservation a été modifiée

en: The start of time
fr_FR: L'heure de début

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
fr_FR: Cette date ou heure est peut etre déjà réservé, ou déjà dans le passé!

en: The value of this field is just saved into DB.
fr_FR: La valeur de ce champ est simplement enregistré dans la base de données.

en: There are no extended booking forms
fr_FR: Il n'y a pas de  formulaires de réservation prolongés

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
fr_FR: Il y a une nouvelle version disponible de %1$s. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Voir les détails de la version %4$s</a>. <em>La mise à jour automatique n'est pas disponible pour ce plugin.</em>

en: This .ics feed of bookings starting from today for 1 year
fr_FR: Ce flux .ics de réservations démarre aujourd'hui pour un an

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
fr_FR: Cette action n'aura aucun effet si les formulaires de paiement sont actifs!

en: This block required for ability to edit, cancel the booking by visitor, who made the booking, or for ability to show payment form, after sending payment request.
fr_FR: Ce bloc est requis pour permettre la mise à jour ou la suppression d'une réservation par le visiteur lui-même, ou pour permettre l'affichage d'un formulaire de paiement après l'envoi d'une requête de paiement.

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
fr_FR: Cette réservation est annulée parce que nous ne avons pas reçu le paiement et que l'administrateur ne l'a pas approuvée.

en: This booking resources does not exist
fr_FR: Cette ressource de réservation n' existe pas

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
fr_FR: Ce peut être REPORTÉ ou AUTHENTIFIE si votre compte Pay Sage prend en charge ces types de paiement

en: This checkbox must be checked
fr_FR: Cette case doit être cochée

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
fr_FR: Cette fonction peut avoir un impact sur la vitesse à soumettre la réservation. Voulez-vous vraiment le faire?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
fr_FR: Cette fonction ne fonctionne pas pour les ressources de réservation avec une capacité supérieure à un.

en: This feature is applying only for bookings for specific timeslots, or if activated check in/out time option.
fr_FR: Cette spécification s'applique seulement au réservation pour des périodes précises, ou bien si l'option entrée/sortie est activée.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
fr_FR: Cette fonctionnalité offre la possibilité d' afficher les différents champs de formulaire ou tout autre contenu HTML dans le formulaire de réservation, en fonction de la sélection des jours spécifiques de semaine dans le calendrier ou des jours différents, qui sont affectés aux filtres de saison spécifiques

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
fr_FR: Cette fonctionnalité offre la possibilité d'utiliser différents crénaux horaires dans le formulaire de réservation pour les différents jours de la semaine ou des jours différents - qui sont affectés à des filtres spécifiques de la saison. Ainsi, chaque jour de la semaine (jour de filtre de saison spécifique) peut avoir une liste différente de créneaux horaires.

en: This feature require %s
fr_FR: Cette fonctionnalité requiert %s

en: This feature require %s plugin. You can install %s plugin from this %spage%s.
fr_FR: Cette fonction requiert le greffon %s. Vous pouvez installer le greffon %s depuis cette %spage%s.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
fr_FR: Cette fonction est utile pour éviter la double réservation de même date(s) ou d'heure(s), si plusieurs visiteurs tentent de réserver la même date(s) dans le même calendrier en même temps.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
fr_FR: Ce champ n'a pas d'impact sur la disponibilité (réservation pour une heure spécifique) .

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est obligatoire

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
fr_FR: Ce champ n'est visible que dans le Panneau d'Administration dans %sAjouter une page de réservation%s.

en: This field support only up to %s characters by payment system.
fr_FR: Ce champ supporte seulement jusqu'à %s caractères par système de paiement.

en: This is default currency that showing at your website. Specific payment gateway(s) can support or does not suport it.
fr_FR: Il s' agit de la monnaie par défaut qui est affichée sur le site. Les méthodes de paiement peuvent ne pas la supporter.

en: This is not real preview. Its configuration block of "Booking Calendar".
fr_FR: Ceci n'est pas une véritable pré-visualisation, mais le bloc de configuration du "Booking Calendar".

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
fr_FR: Ceci est l'adresse email où les paiements Paypal seront envoyés

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
fr_FR: Ceci est un l'ID de sécurité du Marchand, qui peut être trouvé dans la page profil

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
fr_FR: C'est le champ email principal, qui est utilisé pour envoyer des emails aux visiteurs.

en: This option can impact to speed of page loading.
fr_FR: This option peut impacter la vitesse de chargement de la page.

en: This parameter have to assigned to you by %s
fr_FR: Ce paramètre doit vous être assigné par %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
fr_FR: Ce shortcode %s est utilisé pour une page, où les visiteurs peuvent %smodifier%s leur(s) propre(s) réservation(s), %sannuler%s ou effectuer le %spaiement%s après avoir reçu un mail de demande de paiement de l'administrateur

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %sview listing%s of their own booking(s)
fr_FR: Ce shortcode %s est utilisé pour une page où les visiteurs peuvent %svoir la liste%s de leur(s) propre(s) réservation(s).

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
fr_FR: Ce shortcode %s est utilisé pour la sélection du formulaire de réservation d'une ressource de réservation spécifique dans une boite de sélection

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
fr_FR: Ce shortcode %s sera utilisé pour afficher les résultats de recherche dans une page spécifique, si le formulaire de recherche est soumis et affiche les résultats de recherche dans une page spécifique

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
fr_FR: Cela ne fonctionnera pas si le visiteur quitte la page de paiement.

en: Thousands separator
fr_FR: Séparateur de milliers

en: Thu
fr_FR: Je

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time Field
fr_FR: Champ Heure

en: Time Format
fr_FR: Format de l'Heure

en: Time Slot
fr_FR: Créneau Horaire

en: Time Slot List
fr_FR: Liste de crénaux horaires

en: Time Slots
fr_FR: Tranches horaires

en: Time impact to cost
fr_FR: Impact de l' heure sur le coût

en: Time of message showing
fr_FR: Temps d' affichage du message

en: Time slots for different weekdays
fr_FR: Tranche de temps pour différents jour en semaine

en: TimeLine
fr_FR: Ligne temporelle

en: Timeline
fr_FR: Ligne de temps

en: Timeline type
fr_FR: Type de planning

en: Times
fr_FR: Heures

en: Times Fields
fr_FR: Champs Heures

en: Times:
fr_FR: Heures:

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Tips and Tricks
fr_FR: Trucs et astuces

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title near your select box.
fr_FR: Titre près de votre boite de sélection.

en: Title of Search results:
fr_FR: Titre des résultats de recherche :

en: Title of booked timeslot(s)
fr_FR: Titre de créneau(x) réservé(s)

en: Title of booking resource
fr_FR: Titre de la ressource de réservation

en: Title of first option in list
fr_FR: Titre de la première option dans la liste

en: Title of search results
fr_FR: Titre des résultats de recherche

en: Title of search widget
fr_FR: Titre du widget de recherche

en: Title, if no search results
fr_FR: Titre, si aucun résultat de recherche n'est trouvé

en: Titles
fr_FR: Titres

en: Titles of options
fr_FR: Titres des options

en: To
fr_FR: A

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
fr_FR: Pour configurer la valeur du Hash MD5 dans les Réponse du Relais de vos transactions

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
fr_FR: Pour créer un email de vérification, vous devez utiliser une classe CSS spéciale dans un autre champ email. Cette classe CSS doit commencer par ce mot réservé:%s suivi du nom de votre champ adresse mail principale: %s

en: To generate new Signature Key
fr_FR: Pour générer une nouvelle clé de signature

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
fr_FR: Pour recevoir la clé API du calendrier Google, suivez les instructions ci-dessous

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
fr_FR: Pour utiliser cette fonctionnalité vous %sdevez activer le lien de retour automatique%s de votre compte Paypal.

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Today check in/out
fr_FR: Départ/arrivée le jour même

en: Together
fr_FR: Ensemble

en: Top
fr_FR: Haut

en: Total booking resource cost
fr_FR: Coût total de réservation

en: Total cost
fr_FR: Coût total

en: Transaction Key
fr_FR: Clé de Transaction

en: Transaction type
fr_FR: Type de transaction

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
fr_FR: Les transactions envoyées sur les comptes marchands en production utilisant une des méthodes de test ci-dessus ne sont pas soumises aux institutions financières pour autorisation et ne sont pas stockées dans l'interface marchand.e.

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Trash all imported bookings before new import
fr_FR: Supprimer toutes les nouvelles réservations avant un nouvelle importation

en: Trick
fr_FR: Truc

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
fr_FR: Essayez de sélectionner un moins grand nombre de visiteurs. Le nombre de visiteurs peut être supérieur à celui d'unités disponibles pour le(s) jour(s) sélectionné(s) !

en: Tu
fr_FR: Ma

en: Tue
fr_FR: Ma

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
fr_FR: Lire Turque (uniquement pour les utilisateurs turcs)

en: Type %sdefault title of bookings%s in %stimeline at front-end side%s. You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
fr_FR: Saisir le %stitre par défaut des réservations%s dans %sla ligne temporelle côté utilisateur%s. Vous pouvez utiliser les shortcodes en bas de la page de formulaire des paramètres de champs.

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
fr_FR: Saisir le %stitre par défaut des réservations%s dans la vue en mode calendrier de la page Liste des Réservations (Vous pouvez utiliser les shortcodes depuis le bas du formulaire de la page Paramètres des Champs).

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
fr_FR: Entre les IDs des utilisateurs (séparés par des virgules ",") pour rechercher les disponibilité seulement pour ces utilisateurs, ou laissez vide pour rechercher pour tous les utilisateurs.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
fr_FR: Entrez l'URL pour que les %svisiteurs%s puissent modifier leurs réservations. Vous devez insérer le shortcode %s dans cette page.

en: Type URL for %svisitors%s to view own bookings. You must insert %s shortcode into this page.
fr_FR: Saisissez l'URL pour que les %svisiteurs%s voient leurs propres réservations. Vous devez insérer le shortcode %s dans cette page.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
fr_FR: Tapez l'URL de la %spage de remerciement%s

en: Type filter name
fr_FR: Tapez le nom du filtre

en: Type of days selection in calendar
fr_FR: Type de sélection des jours dans le calendrier

en: Type only %sunique field name%s, that is not using in form
fr_FR: Saisissez %sun nom de champ unique%s, non utilisé dans le formulaire

en: Type the URL of search results page.
fr_FR: Saisissez l'URL de la page de résultats de recherche.

en: Type the message, when nothing found.
fr_FR: Tapez le message, quand aucun résultat n'est trouvé.

en: Type the name of booking form
fr_FR: Entrez le nom du formulaire de réservation

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
fr_FR: Tapez le motif de %sl'annulation%s pour le modèle de mail.

en: Type the title of Search results.
fr_FR: Saisir le titre des Résultats de Recherche.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
fr_FR: Tapez le titre du message %saprès qu'une réservation ait été effectuée par un utilisateur%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
fr_FR: Tapez votre %sheure de %sfin de la réservation

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
fr_FR: Tapez votre %sheure de %sdébut de la réservation

en: Type your %savailability%s description
fr_FR: Tapez votre description de la %sdisponibilité%s

en: Type your %scost%s description
fr_FR: Tapez votre description de %scoût%s

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
fr_FR: Tapez votre %s symbole de devise%s pour l'afficher près du coût journalier dans les cellules de date. %sDocumentation sur les symboles de devises%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
fr_FR: Tapez votre %snombre de jours de sélection de rang%s

en: Type your %sreason for payment%s request
fr_FR: Tapez la %sraison de votre demande de paiement%s

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
fr_FR: Tapez vos jours %ssécifiques%s, sélectionables par les visiteurs, ou laissez cette valeur vide. Vous pouvez indiquez plusieurs jours séparés par des virgules (exemple: %s) ou par un # (exemple: %s, qui est la meme chose que %s) ou bien une combinaison (exemple:%s, qui est la meme chose que: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
fr_FR: Tapez votre %stitre%s, il sera visible par info-bulle au passage de la souris près des crénaux réservés

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
fr_FR: Saisissez le format de date pour les emails et la table de réservation. %sDocumentation sur le formatage des dates%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
fr_FR: Saisissez votre date au format %s. Exemple: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
fr_FR: Saisissez votre %sobjet%s d'email pour le message de confirmation de réservation.

en: Type your email message content.
fr_FR: Tapez le contenu de votre message.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
fr_FR: Tapez votre format de date pour afficher dans les email et la table de réservation. %sDocumentation sur le formatage des dates.%s

en: U.S. Dollars
fr_FR: Dollars US

en: URL of "thank you" page
fr_FR: URL de la page de remerciement

en: URL of Search Results
fr_FR: URL des résultats de recherche

en: URL of page for customer bookings listing
fr_FR: URL de la page [liste des réservations]

en: URL of search results:
fr_FR: URL des résultats de recherche:

en: URL to edit bookings
fr_FR: URL pour modifier les réservations

en: Unavailable dates from other booking resources
fr_FR: Dates indisponibles d'après les autres ressources de réservation

en: Unavailable days from today
fr_FR: Jours d'indisponibilité à partir d'aujourd'hui

en: Unavailable time before / after booking
fr_FR: Temps d'indisponibilité avant / après réservation

en: Unavailable week days
fr_FR: Jours de la semaine indisponibles

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
fr_FR: Sous le retour automatique des paiements du site, cliquez sur le bouton radio "On".

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
fr_FR: Dans la section "Public API access" cliquez le bouton "Create new Key" (générer une nouvelle clé API).

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstall / deactivation
fr_FR: Désinstallation / désactivation

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown Status
fr_FR: Statut Inconnu

en: Unknown status
fr_FR: Statut inconnu

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unread
fr_FR: Non lu

en: Until
fr_FR: Jusqu'à

en: Updated booking: %s
fr_FR: Réservation %s mise à jour

en: Updated successfully
fr_FR: Mise à jour avec succès

en: Updating
fr_FR: Mise à jour

en: Updating...
fr_FR: Mise à jour ...

en: Upgrade
fr_FR: Mise à niveau

en: Upgrade Notice
fr_FR: Avis de mise à niveau

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade to higher version
fr_FR: Mettez à jour avec une version supérieure

en: Upgrade to higher versions
fr_FR: Mise à jour vers des versions supérieures

en: Upload / Select
fr_FR: Téléverser/Sélectionner

en: Usage
fr_FR: Utilisation

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
fr_FR: Utilisez la date d'entrée comme disponible dans le calendrier pour les ressources de réservation dont la capacité est supérieure à 1 pour les résultats de recherche

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
fr_FR: Utilisez la date de sortie comme disponible dans le calendrier pour les ressources de réservation dont la capacité est supérieure à 1 pour les résultats de recherche

en: Use CSS BootStrap
fr_FR: Utilisez la CSS de Bootstrap

en: Use SSL connection
fr_FR: Utiliser une connexion sécurisée SSL

en: Use arithmetic expressions in cost configurations, including fields shortcodes and simple mathematics operations
fr_FR: Utiliser les expressions arithmétiques dans la configuration des coûts, incluant les raccourcis de champs et des opérations mathématiques simples

en: Use cURL posting
fr_FR: Utiliser l'envoi via cURL

en: Use check in/out time
fr_FR: Utiliser les heures d'entrée/sortie

en: Use check in/out time of plugin, during import .ics feeds
fr_FR: Utiliser les heures d'entrée/sortie du greffon pendant l' importation des flux .ics

en: Use pending days as available
fr_FR: Utilisez les jours en attente comme disponibles

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
fr_FR: Utiliser une connexion sécurisée SSL pour l'envoi de données (au lieu de HTTP)

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
fr_FR: Utiliser cURL pour l'envoi de données au lieu de la fonction fsockopen()

en: Use these shortcodes for customization:
fr_FR: Utilisez ces raccourcis (shortcodes) pour la personnalisation :

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
fr_FR: Utilisez ce champ pour %scorriger le coût%s durant l'ajout d'une réservation.

en: Use time selections as recurrent time slots
fr_FR: Utiliser la selection d'heure comme créneaux récurrents

en: Used for
fr_FR: Utilisé pour

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User  is Activated
fr_FR: L'utilisateur est Activé

en: User  is Deactivated
fr_FR: L'utilisateur est Désactivé

en: User Role
fr_FR: Role d'utilisateur

en: User permissions for plugin menu pages
fr_FR: Niveaux d'autorisation utilisateur pour les pages de menu du plugin

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users Settings
fr_FR: Paramètres Utilisateurs

en: Using BootStrap CSS for the form fields
fr_FR: Utilisez la CSS de Bootstrap pour les champs de formulaire

en: Using such URL(s) you can import .ics feeds, from  interface of other websites. %sCheck  more info  about how to import .ics feeds into other websites at the support pages of sepcific website.
fr_FR: En utilisant de telles URL(s) vous pouvez importer des flux .ics, depuis l' interface d' autres sites web. %sVérifiez la procédure d' import de flux .ics vers d' autres sites web sur leurs propres pages de support/documentation.

en: Using such shortcodes in pages give a great flexibility to import from  different .ics feeds (sources) into the same resource.%sAlso  its possible to define different CRON parameters for accessing such different pages with  different time intervals.
fr_FR: Utiliser ces raccourcis dans les pages offre une grande flexibilité pour importer différents flux (sources) .ics dans la même ressource.%s Il est aussi possible de définir des paramètres CRON différents pour rafraîchir des pages différentes avec des intervalles de temps différents.

en: Valuation days
fr_FR: Jours d'évaluation

en: Values
fr_FR: Valeurs

en: Vendor Name
fr_FR: Nom du vendeur

en: Verified IPN
fr_FR: Notification de Paiement Instantané (Paypal's IPN) vérifié

en: Version %s By %s
fr_FR: Version %s Par %s

en: Video guide
fr_FR: Guide vidéo

en: View
fr_FR: Vue

en: View details
fr_FR: Voir les détails

en: View mode
fr_FR: Mode de visualisation

en: Visible months
fr_FR: Mois visibles

en: Visible months number
fr_FR: Nombre de mois affichés

en: Visible options in selectbox
fr_FR: Options visibles dans la boîte de sélection

en: Visit these (previosly configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
fr_FR: Consulter ces pages (URL d' alimentation précédemment configurées) pour le téléchargement de fichiers .ics.

en: Visit these (previously configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
fr_FR: Visiter ces pages (URL d' alimentation de flux déjà configurées précédemment) pour télécharger les fichiers .ics.

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
fr_FR: Le visiteur ne peut sélectionner que 4 jours démarrant un Lundi, 3 ou 7 jours - Vendredi, 2 jours - Samedi, etc…

en: Visitors
fr_FR: Visiteurs

en: Visitors of your website, can view previous (own) bookings, by clicking on secret link in email, which is sending after booking created.
fr_FR: Les visiteurs de votre site web peuvent voir leurs réservations précédentes en cliquant sur le lien secret dans l'email envoyé après la création de la réservation.

en: Voided
fr_FR: Annulé

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Warning!
fr_FR: Attention!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
fr_FR: Attention ! L’opération a échoué. Les dates actuelles sont déjà réservées.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
fr_FR: Attention! Des erreurs sont survenues lors de l'envoi de la requête d'enregistrement.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
fr_FR: Attention! La ressource n'a pas été modifiée. Les dates actuelles sont déja réservées.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
fr_FR: Attention !!! Après avoir approuvé cette réservation, toutes vos réservations en attente sur les mêmes dates, ou des dates qui se chevauchent avec celles de la réservation approuvée, seront automatiquement annulées !

en: We
fr_FR: Me

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
fr_FR: Nous&#8217; avons assemblé quelques liens pour que vous démarriez:

en: Wed
fr_FR: Me

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Week days conditions.
fr_FR: Conditions des jours de la semaine.

en: Weekdays
fr_FR: En semaine

en: Weekend
fr_FR: Week-end

en: What does .ics feeds import/export mean?
fr_FR: Que signifie l'import/export de flux .ics ?

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
fr_FR: Quand elle est cochée, tous les jours réservés doivent faire partie de la même ressource de réservation, sinon un message d'erreur s'affichera.

en: Wide days view
fr_FR: Affichage étendu des jours

en: Wizard (several steps)
fr_FR: Assistant (quelques étapes)

en: Work days
fr_FR: Les journées de travail

en: Wrap each item with %s tag
fr_FR: Encapsuler chaque element dans le tag %s

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
fr_FR: Erreur de hachage de réservation dans l'URL (probablement expiré)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
fr_FR: Erreur de hâchage de réservation dans l'URL. Le hâchage a probablement expiré.

en: XOR Encryption password
fr_FR: Mot de passe encrypté par XOR

en: Year
fr_FR: Année

en: Years
fr_FR: Années

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
fr_FR: Vous permettez un nombre illimité de réservations pour les mêmes dates, cela peut être une raison de double réservation à la même date. Voulez-vous vraiment le faire ?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
fr_FR: Vous devez être sûrs de ce que vous faîtes en désactivant le chargement de certains Javascript. Voulez-vous vraiment le faire ?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
fr_FR: Vous pouvez %sutilisez ce shortcode une seule fois%s dans le formulaire.

en: You can add %sTime Slots%s to booking form, by activating and configure %sTime Slots%s field in booking form (below) or by adding this field from (above) toolbar.
fr_FR: Vous pouvez ajouter %sTime Slots%s   au formulaire de réservation, en activant et en configurant le champ %sTime Slots%s dans le formulaire de réservation (ci-dessous), ou en l'ajoutant à partir de la barre d'outils (ci-dessus).

en: You can also use the %s in the form.
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser %s dans le formulaire.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
fr_FR: Vous pouvez vérifier dans cette %sinstruction comment générer et utiliser votre clé API Google%s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
fr_FR: Vous pouvez configurer le coupon de réduction dans cette %spage%s.

en: You can customize the country list at this file: %s
fr_FR: Vous pouvez personnaliser la liste de pays dans ce fichier: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
fr_FR: Vous pouvez générer les champs pour votre formulaire (sur le côté gauche) en sélectionnant un champ spécifique dans la boîte de sélection ci-dessus.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
fr_FR: Vous pouvez insérer plusieurs calendriers de différentes ressources dans le formulaire qui vous permet de réserver plusieurs ressources au cours d'une seule procédure de réservation.

en: You can insert this field with default selected value.
fr_FR: Vous pouvez insérer des champs avec la valeur par défaut sélectionnée.

en: You can not open this page directly. Please, use links in
fr_FR: Vous ne pouvez pas ouvrir cette page directement. Utilisez plutôt les liens dans

en: You can override this email template in this folder %s
fr_FR: Vous pouvez remplacer ce modèle de mail dans le dossier %s

en: You can put multiple emails separated by
fr_FR: Vous pouvez utiliser plusieurs adresses mail, séparées par des virgules

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
fr_FR: Vous pouvez demander une nouvelle mise à jour de ce plugin sur %1$scette page%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
fr_FR: Vous pouvez ré-initialiser votre modèle actif de formulaire en sélectionnant un %smodèle de formulaire%s par défaut dans la barre d'outils du haut. S'il vous plaît, sélectionnez le modèle de formulaire et cliquez sur le bouton %sRé-initialiser%s pour ré-initialiser seulement le formulaire actif (Formulaire de réservation ou Contenu des champs du formulaire de réservation). Cliquez sur %sles deux%s boutons si vous voulez ré-initialiser les deux formulaires : Formulaire de réservation et Contenu des champs du formulaire de réservation.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
fr_FR: Vous pouvez spécifier un décalage supplémentaire depuis votre point de fin. Le décalage peut être négatif.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
fr_FR: Vous pouvez spécifier un décalage additionnel depuis le point de départ choisi. Le décalage peut être négatif.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
fr_FR: Vous pouvez spécifier le nombre maximal d'évènements à importer en une session.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
fr_FR: Vous pouvez utiliser (dans le sujet ou le contenu du modèle de mail) n'importe quel shortcode que vous avez utilisé dans le formulaire de réservation. Utilisez ces shortcodes dans le même sens que vous les avez utilisés dans le contenu du formulaire de la page Paramètres des Champs.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
fr_FR: Vous pouvez utiliser n'importe quel %stag HTML%s dans le formulaire de réservation. Utilisez les tags HTML avec prudence. Assurez-vous que tous les tags "ouverts" (comme %s) soient également refermés (comme %s).

en: You can use any shortcodes, that you can use in payment description form at Settings Payment General page
fr_FR: Vous pouvez utiliser tous les shortcodes présent dans le formulaire de paiement dans la page des paramètres généraux de paiement

en: You can use any shortcodes, which you have used in content of booking fields data form.
fr_FR: Vous pouvez utiliser tous les shortcodes que vous avez utilisé dans le contenu des champs de données du formulaire de réservations.

en: You can use following shortcodes in content of this template
fr_FR: Vous pouvez utiliser les shortcodes suivants dans le contenu de ce modèle

en: You can use several values, separated by a comma.
fr_FR: Vous pouvez utiliser plusieurs valeurs, séparées par une virgule.

en: You can use several values, separated by comma.
fr_FR: Vous pouvez utiliser plusieurs valeurs, séparées par des virgules.

en: You can use the several values, separated by comma.
fr_FR: Vous pouvez utiliser plusieurs valeurs, séparées par des virgules.

en: You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
fr_FR: Vous pouvez utiliser les raccourcis (shortcodes) depuis le bas du formulaire de la page des paramètres de champs.

en: You do not set any parameters for booking editing
fr_FR: Vous n'avez pas défini de paramètre pour la mise à jour de la réservation

en: You may test your integration over HTTP. However, live integrations must use HTTPS.
fr_FR: Vous pouvez tester votre intégration en mode HTTP. Cependant, en phase de production, les intégrations doivent utiliser le mode HTTPS.

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
fr_FR: Ce raccourci (shortcode) :%s doit être présent dans le formulaire de réservation.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
fr_FR: Vous ne devez pas désactiver le chargement des fichiers BootStrap dans la section avancée de ces paramètres !

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
fr_FR: Vous devez avoir ce shortcode:%s dans le formulaire.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
fr_FR: Vous devez approuver une nouvelle réservation %s pour %s Informations détaillées : %s Une nouvelle réservation est actuellement en attente d'approbation. S'il vous plaît visitez le panneau de modération%s  Merci, %s

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
fr_FR: Vous devez effectuer le paiement %s de la réservation %s au %s. %s S'il vous plait, veuillez effectuer le paiement à cette page: %s Merci,%s

en: You need to make payment for this reservation
fr_FR: Vous devez effectuer un paiement pour cette réservation

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
fr_FR: Vous devez utiliser le shortcode spécial [bookingedit] pour pouvoir modifier la réservation.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
fr_FR: Vous devriez laisser vide l'URL de Réponse du Relais et le Lien URL/texte de Réception dans l'interface marchand, si une Réponse Relais est activée ici.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
fr_FR: Vous devriez voir apparaître une table dont l' item du haut est la clé API. Copier cette clé et collez la dans le champ %sGoogle API Key%s de cette page.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
fr_FR: Votre réservation %s pour : %s a été annulée. %sMerci, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
fr_FR: Votre réservation %s pour : %s a été approuvée. %sMerci%s

en: Your booking has been approved
fr_FR: Votre réservation a été approuvée

en: Your booking has been declined
fr_FR: Votre réservation a été refusée

en: Your emails do not match
fr_FR: Vos adresses mail ne correspondent pas

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
fr_FR: Votre réservation %s pour : %s a été approuvée. %sVous pouvez modifier cette réservation à cette page : %s Merci%s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
fr_FR: Votre réservation %s pour : %s est en cours de traitement ! Nous vous enverrons une confirmation par mail. %s Merci,%s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
fr_FR: Votre réservation %s pour : %s est en cours de traitement ! Nous vous enverrons une confirmation par mail.%s Vous pouvez modifier cette réservation à cette page : %s Merci,%s

en: additional booking cost
fr_FR: coût additionnel de la réservation

en: admin panel
fr_FR: panneau d'administration

en: and %s on seasons:
fr_FR: et %s en saison:

en: and any other calendar that uses .ics format
fr_FR: et n' importe quel calendrier qui utilise le format .ics

en: as additional sum
fr_FR: comme somme supplémentaire

en: at this option
fr_FR: à cette option

en: available
fr_FR: disponible

en: balance
fr_FR: équilibrer

en: balance cost
fr_FR: montant du solde

en: capacity of booking resource.
fr_FR: capacité de la ressource de réservation.

en: comma
fr_FR: virgule

en: confirmation email field of the primary email field
fr_FR: champ de confirmation du champ email principal

en: content data of this booking
fr_FR: données de cette réservation

en: cost of booking resource.
fr_FR: prix de la ressource de réservation.

en: coupon
fr_FR: coupon (code de réduction)

en: current date
fr_FR: date actuelle

en: current time
fr_FR: heure actuelle

en: day
fr_FR: jour

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: days
fr_FR: jours

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
fr_FR: valeur par défaut, si aucune date n'est sélectionnée, ou aucune n' existe, les conditions sont alors vraies.

en: delete all booking data
fr_FR: supprimer toutes les données de réservation

en: delete configuration
fr_FR: supprimer la configuration

en: deposit
fr_FR: acompte

en: deposit cost
fr_FR: montant de l'acompte

en: deposit payment for booking resource
fr_FR: accompte de paiement pour la ressource de réservation

en: discount
fr_FR: réduction

en: does not exist
fr_FR: n'existe pas

en: feed
fr_FR: remplir

en: feeds
fr_FR: alimentations

en: field
fr_FR: champ

en: fields
fr_FR: champs

en: fixed sum
fr_FR: montant fixe

en: fixed total in
fr_FR: coût total fixé

en: for 1 day
fr_FR: pour 1 jour

en: for 1 hour
fr_FR: pour 1 heure

en: for 1 night
fr_FR: pour 1 nuit

en: for all days!
fr_FR: pour tous les jours!

en: from the cost of 1 day
fr_FR: du coût de 1 jour

en: front panel
fr_FR: panneau principal

en: here
fr_FR: ici

en: hour
fr_FR: heure

en: hour(s)
fr_FR: heure(s)

en: hours
fr_FR: heures

en: if selected %s
fr_FR: si %s sélectionné

en: in 24 hour format
fr_FR: au format 24 heures

en: make user active
fr_FR: rendre l'utilisateur actif

en: make user inactive
fr_FR: rendre l'utilisateur inactif

en: maximum number of visitors per booking resource.
fr_FR: nombre maximum de visiteurs par ressource de réservation.

en: month
fr_FR: mois

en: month(s)
fr_FR: mois

en: months
fr_FR: mois

en: night
fr_FR: nuit

en: night(s)
fr_FR: nuit(s)

en: no
fr_FR: non

en: of
fr_FR: de

en: of configuration booking form in English and French languages
fr_FR: de la configuration du formulaire de réservation en anglaise et français

en: of every month
fr_FR: de chaque mois

en: of payment
fr_FR: de paiement

en: of total cost
fr_FR: du coût total

en: on each
fr_FR: sur chaque

en: on each day
fr_FR: sur chacun des jours

en: optional
fr_FR: optionnel

en: or
fr_FR: ou

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
fr_FR: ou ajoutez le %swidget%s de calendrier de réservation à votre barre latérale.

en: original booking cost
fr_FR: prix original de la réservation

en: parent resource
fr_FR: ressource parente

en: per 1 day
fr_FR: par 1 jour

en: require PHP version %s or newer!
fr_FR: la version de PHP %s, ou une plus récente, est requise!

en: require correct  configuration of this option: %sURL to edit bookings%s
fr_FR: exige une configuration correcte de cette option: %sURL pour mettre à jour les réservations%s

en: required
fr_FR: obligatoire

en: seconds
fr_FR: secondes

en: semicolon
fr_FR: point-virgule

en: show amount to pay
fr_FR: affiche le montant à payer

en: show number of search results
fr_FR: afficher le nombre de résultats de la recherche

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
fr_FR: commencer une nouvelle section de traduction dans un langage spécifique, où %s est la variante de la traduction.

en: time
fr_FR: temps

en: title of booking resource
fr_FR: titre de la ressource de réservation

en: to
fr_FR: a

en: total booking cost
fr_FR: prix total de la réservation

en: unavailable
fr_FR: réservé

en: visitor
fr_FR: visiteur

en: website
fr_FR: site web

en: websites
fr_FR: sites web

en: week
fr_FR: semaine

en: weeks
fr_FR: semaines

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
fr_FR: où %s – calendrier par défaut %s (vous pouvez selectionner la ressource souhaitée du calendrier en insérant un shortcode dans la page)%s

en: year(s)
fr_FR: année(s)

en: yes
fr_FR: oui
