booking - en to it_IT translation catalogue (1717 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
it_IT:  Seleziona questa casella se si desidera visualizzare %s il costo giornaliero nella cella della data%s in calendario.

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
it_IT:  Seleziona questa casella se si desidera visualizzare la disponibilità della camera con il tooltip, al passaggio del mouse sul calendario.

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
it_IT:  Selezionare questa casella se si desidera mostrare i %sdettagli della prenotazione%s al di sopra del modulo di pagamento

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
it_IT:  Segui queste istruzioni per impostare i tuoi "listener" sul tuo conto Paypal:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
it_IT:  Se il vostro tema o qualche altro plugin già carica il JavaScripts BootStrap , è possibile disabilitare il caricamento di questo script da questo plugin.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
it_IT:  Indica se l'operazione è il pagamento per la vendita finale o un'autorizzazione per una vendita finale, per essere venduta in seguito.

en:  Parameters are incorrect,
it_IT:  Parametri non corretti,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
it_IT:  Seleziona modalità test (Sandbox Ambiente di Test) o pagamento reale su PayPal.

en:  Select your cost configuration.
it_IT:  Seleziona la tua configurazione costo.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
it_IT:  Abilitare/disabilitare fornito da "Booking Calendar" nel calendario.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
it_IT:  Attiva / Disattiva avviso versione e link Aiuto nel pannello di amministrazione della prenotazione.

en:  for all days!
it_IT:  per tutti i giorni!

en: !Paid OK
it_IT: !Pagato Ok

en: %s - ID of booking resource,
it_IT: %s - ID della risorsa di prenotazione,

en: %s - ID of page with booking form,
it_IT: %s - link alla pagina con il modulo di prenotazione,

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
it_IT: %s - aggiunge la ragione per cui la prenotazione è stato annullata, è possibile inserirlo prima di inviare e-mail,

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
it_IT: %s - aggiungere il motivo del pagamento della prenotazione, è possibile inserirlo prima di inviare e-mail,

en: %s - availability of booking resource,
it_IT: %s - disponibilità per la tipologia di prenotazione,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
it_IT: %s - informazioni di prenotazione presi dall'estratto associato al post,

en: %s - check-in date,
it_IT: %s - data check-in,

en: %s - check-out date,
it_IT: %s - data check-out,

en: %s - cost of booking the resource,
it_IT: %s - costo della tipologia di prenotazione,

en: %s - default selection number of visitors,
it_IT: %s - Selezione predefinita numero di ospiti,

en: %s - definition of check-out date.
it_IT: %s - definizione della data di check-out.

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
it_IT: %s - immagine in primo piano, presa dal post associato,

en: %s - inserting BIC
it_IT: %s- inserimento BIC

en: %s - inserting IBAN
it_IT: %s - inserimento di IBAN

en: %s - inserting ID of booking
it_IT: %s - inserimento ID di prenotazione

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
it_IT: %s -inserire l'indirizzo IP dell'utente che ha fatto questa azione

en: %s - inserting account name
it_IT: %s - inserire nome conto

en: %s - inserting account number
it_IT: %s - inserendo numero di conto

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
it_IT: %s - inserendo l'indirizzo della pagina (se presente), dove il visitatore fa questa azione

en: %s - inserting all bank accounts details
it_IT: %s - inserimento di tutti conti bancari dettagli

en: %s - inserting bank name
it_IT: %s - inserire nome della banca

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
it_IT: %s - inserire data di arrivo (primo giorno della prenotazione),

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
it_IT: %s - inserire data di partenza (ultimo giorno della prenotazione),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
it_IT: %s - inserire contenuti della User-Agent: intestazione dalla richiesta corrente, se ce n'è una

en: %s - inserting data from fields of booking form
it_IT: %s - inserimento dati dai campi del modulo di prenotazione

en: %s - inserting data info about the booking
it_IT: %s - inserimento dati informazioni per la prenotazione

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
it_IT: %s - inserimento di informazioni inerenti la prenotazione, che è stato configurato nel modulo contenuto nella pagina Impostazioni campi

en: %s - inserting date of this action
it_IT: %s - inserendo data di questa azione

en: %s - inserting link for export booking to
it_IT: %s - Inserire il link per esportare le prenotazioni a

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
it_IT: %s - inserendo il link alla pagina di pagamento dove il visitatore può pagare per la prenotazione (è possibile utilizzare il parametro %s per differenti impostazioni di %s di questa pagina. Esempio: %s)

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
it_IT: %s - inserendo il link alla pagina dove il visitatore può annullare la prenotazione, (è possibile utilizzare il parametro %s per differenti impostazioni %s di questa pagina. Esempio: %s)

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
it_IT: %s - inserendo il link alla pagina dove il visitatore può modificare la prenotazione, (è possibile utilizzare il parametro %s per differenti impostazioni %s di questa pagina. Esempio: %s)

en: %s - inserting link to the page where visitor can see listing of own bookings,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
it_IT: %s - inserendo il link alla pagina dove il visitatore può vedere la lista delle proprie prenotazioni, (è possibile utilizzare il parametro %s per impostare diversi %s di questa pagina. Esempio: %s)

en: %s - inserting moderate link of new booking
it_IT: %s - inserendo link moderato della nuova prenotazione

en: %s - inserting modification date of booking
it_IT: %s - inserimento date di prenotazione

en: %s - inserting new line
it_IT: %s - inserimento nuova linea

en: %s - inserting sort code
it_IT: %s - inserendo il codice ordinamento

en: %s - inserting the cost of  booking
it_IT: %s - inserimento del prezzo di questa prenotazione

en: %s - inserting the dates of booking
it_IT: %s - inserimento date di prenotazione

en: %s - inserting the number of booking dates
it_IT: %s - inserendo il numero di date della prenotazione

en: %s - inserting time of this action
it_IT: %s - inserendo l'ora di questa azione

en: %s - inserting your site URL
it_IT: %s - inserire la URL del tuo sito

en: %s - link to the page with booking form,
it_IT: %s - link alla pagina con il modulo di prenotazione,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
it_IT: %s - numero massimo di ospiti per la tipologia di prenotazione,

en: %s - resource title,
it_IT: %s - Titolo tipologia,

en: %s - search button,
it_IT: %s - Bottone Ricerca,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
it_IT: %s - cerca in questi post/pagine che appartengono a questa categoria,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
it_IT: %s - cerca in questi post/pagine che hanno questo tag,

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
it_IT: %s - inizia la nuova sezione di traduzione, dove %s - impostazioni locali della traduzione

en: %s Finish getting sort dates. %s
it_IT: %s Finito di ricevere le date di ordinamento. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
it_IT: %s Trovato %s prenotazioni non indicizzate %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
it_IT: %s Importante!%s Questa opzione sovrascriverà ogni selezione temporale nel tuo modulo di prenotazione.

en: %s Settings
it_IT: %s Impostazioni

en: %s You can use in this shortcode the same parameters as for %s shortcode
it_IT: %s Puoi utilizzare in questo shortcode gli stessi parametri dello shortcode %s

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
it_IT: %s e %s i termini hanno priorità maggiore che una gamma %s giorni.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
it_IT: %s o %s - inserimento del titolo della risorsa di prenotazione

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
it_IT: %s o minimo e fisso numero di giorni selezionati per il giorno specifico della settimana o della stagione%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
it_IT: %s - calendario delle prenotazioni  tipologia di camera con %s

en: %s, then total cost will be %s
it_IT: %s, quindi il costo totale sarà %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
it_IT: %s, quindi il costo totale sarà (se sono selezionati 3 giorni) %s

en: %sDescription of usage%s.
it_IT: %sDescrizione di utilizzo%s.

en: %sEarly booking discount%s for booking resource
it_IT: %sSconto prenotazione anticipata%s per la prenotazione

en: %sEmail verification field%s.
it_IT: %s Campo di verifica Email%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
it_IT: %sErrore!%s la Richiesta non ha passato il controllo di sicurezza! Aggiornare la pagina e provare ancora una volta.

en: %sExample%s.
it_IT: %sEsempio%s.

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
it_IT: %sImportante!!!%s Nota bene, se mostri il calendario di prenotazione (inserito nel/nella post/pagina) con un widget nella stessa pagina, l'ultimo non sarà visibile.

en: %sLast minute booking discount%s for booking resource
it_IT: %sSconto prenotazione last minute%s per la prenotazione

en: %sNo this booking resources.%s
it_IT: %sNo questa tipologia di prenotazione.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
it_IT: %sMolti widget sono supportati nella %sversione a pagamento%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
it_IT: %sAttenzione! il calendario prenotazione per questa risorsa di prenotazione è già nella pagina, per favore controllare di più su questo problema a %squesta pagina %s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
it_IT: %sNon si dispone delle autorizzazioni per questa tipologia di prenotazione.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
it_IT: %s Non si dispone delle autorizzazioni per questa pagina.%s il tuo account non è attivo, si prega di contattare l'amministratore.%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
it_IT: %snome%s - il nome univoco del gruppo condizioni, contenente una serie di condizioni, con valori diversi. Ad esempio, se si vuole avere contenuti HTML specifici per i diversi giorni della settimana, si possono avere diverse condizioni, con lo stesso nome, ma con diversi valori di parametri nelle condizioni. Controllare ulteriori informazioni negli esempi.

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
it_IT: %stype%s - tipo di condizione. Ci sono 2 tipi di condizioni: " giorno della settimana" e "stagione". "giorno della settimana" - è la regola di condizione in base al giorno della settimana selezionato, come Lunedi, Martedì, ecc .... "stagione" - è la regola in base alla condizione di "filtro stagionale" nome del data selezionata. In altre parole la condizione è VERA se il giorno selezionato appartiene ad un filtro stagione nella pagina Filtri Stagione.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
it_IT: % svalue% s - valore delle condizioni specifiche. Se il valore è true, il contenuto delle condizioni verrà mostrato nel modulo di prenotazione. È possibile avere il valore predefinito (vuoto - "", o simile a questo - "*") per mostrare il contenuto di questa condizione, se tutte le altre condizioni sono FALSE o nella fase iniziale, quando la data nel calendario non è ancora selezionata.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
it_IT: % svalue% s - valore delle condizioni specifiche. Se il valore è true, il contenuto delle condizioni verrà mostrato nel modulo di prenotazione. È possibile avere il valore predefinito (vuoto - "", o simile a questo - "*") per mostrare il contenuto di questa condizione, se tutte le altre condizioni sono FALSE o nella fase iniziale, quando la data nel calendario non è ancora selezionata.

en: + Add Account
it_IT: Aggiungi un conto

en: + Add Time Slot
it_IT: + Inserisci Fascia Oraria

en: .ics - is a file format of iCalendar standard for exchanging calendar and scheduling information between different sources %s Using a common calendar format (.ics), you can keep all your calendars updated and synchronized.
it_IT: .ics - è il formato di file standard di iCalendar per lo scambio dei calendari e delle informazioni della programmazione tra sorgenti differenti %s Usando un formato di calendario comune (.ics), puoi mantenere tutti i calendari aggiornati e sincronizzati.

en: .ics Feed URL
it_IT: URL del Feed .ics

en: .ics feed URL
it_IT: URL del feed .ics

en: 00:00 today
it_IT: 00:00 oggi

en: 2 Months
it_IT: 2 Mesi

en: 3 Months
it_IT: 3 Mesi

en: AUTHENTICATE
it_IT: CONVALIDATO

en: Abort
it_IT: Interrompi

en: About Booking Calendar
it_IT: Sul calendario di prenotazione

en: Accepted Currency
it_IT: Valuta accettata

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
it_IT: L'accesso a questo feed è stato negato (403). Assicurarsi di avere abilitato la condivisione pubblica per il calendario.

en: Account Name
it_IT: Intestatario conto

en: Account Number
it_IT: Numero conto

en: Account Type
it_IT: Tipo di conto

en: Account details
it_IT: Dettagli account

en: Action after booking is done
it_IT: Azione dopo che la prenotazione viene effettuata

en: Action is not allowed!
it_IT: L'azione non è permessa!

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Actions tab
it_IT: Scheda azioni

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate Relay Response
it_IT: Attivare l'inoltro risposta

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
it_IT: Attivare e digitare il tuo %stitolo dell'elemento approvato%s nella leggenda

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
it_IT: Attiva e digita il tuo %stitolo dell'elemento disponibile%s nella legenda

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
it_IT: Attivare e digitare il tuo %stitolo dell'elemento parzialmente approvato%s nella leggenda

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
it_IT: Attivare e digitare il tuo %stitolo in attesa di elemento %s nella leggenda

en: Activate auto import
it_IT: Attiva importazione automatica

en: Activate custom booking forms for regular users
it_IT: Attiva i moduli di prenotazione personalizzati per gli utenti regolari

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
it_IT: Attiva il caricamento di file CSS e JavaScript di plus solo in determinate pagine.

en: Activate this option only for testing beta features
it_IT: Attiva questa opzione solo per i test delle funzionalità beta

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Payment Gateways
it_IT: Gateway di pagamento attivi

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Booking Resource(s)
it_IT: Aggiungi una nuova risorsa da prenotare

en: Add New Custom Form
it_IT: Aggiungi nuovo modulo personalizzato

en: Add New Discount Coupon
it_IT: Aggiungi nuovo Buono Sconto

en: Add New Field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: Add booking
it_IT: Aggiungi prenotazione

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
it_IT: Aggiungi nuova prenotazione dal tuo post/pagina o dal pannello %sAdmin%s.

en: Add new cost
it_IT: Aggiungi nuovo prezzo

en: Add to Google Calendar
it_IT: Aggiungi a Google Calendar

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
it_IT: Aggiungere nota sul calendario per mostrare la disponibilità in base al numero massimo disponibile per tipologia rimanente per ogni giorno.

en: Additional cost in %s per 1 day
it_IT: Costo addizionale in %s per un giorno

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
it_IT: Costo addizionale, che dipende dalla selezione campi del modulo.

en: Additional info
it_IT: Informazioni Aggiuntive

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address (required)
it_IT: Indirizzo (richiesto)

en: Adults
it_IT: Adulti

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Advanced Cost
it_IT: Costi avanzati

en: Advanced Cost Settings
it_IT: Configurazione Costi Avanzati

en: Advanced Fields
it_IT: Parametri avanzati

en: Advanced Templates
it_IT: Template avanzati

en: After booking
it_IT: Dopo la prenotazione

en: Aggregate booking dates from other resources
it_IT: Aggrega le date di prenotazione da altre risorse

en: All
it_IT: Tutto

en: All booking resources
it_IT: Tutte le Risorse di prenotazione

en: All bookings
it_IT: Tutte le prenotazioni

en: All dates
it_IT: Tutte le date

en: All days
it_IT: Tutti i giorni

en: All resources
it_IT: Tutte le risorse

en: All selected dates in "short" format.
it_IT: Tutte le date selezionate in formato "breve".

en: All selected dates with times in "short" format..
it_IT: Tutte le date selezionate con ora in formato "breve".

en: All selected dates with times.
it_IT: Tutte le date selezionate con i tempi.

en: All selected dates.
it_IT: Tutte le date selezionate.

en: Allow %smultiple%s selections
it_IT: Consenti selezioni %smultiple%s

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
it_IT: Consenti pagamenti tramite %s bonifico / carta di credito %s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
it_IT: Consentire prenotazioni illimitate per lo stesso giorno(i)

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
it_IT: Anche alcune versioni precedenti di IE non supportano la disabilitazione delle opzioni nei caselle di selezione.

en: Always use Description
it_IT: Usa sempre la Descrizione

en: Amount different
it_IT: Importo differente

en: Amount to pay
it_IT: Importo da pagare

en: Any
it_IT: Tutti

en: Any Status
it_IT: Qualsiasi stato

en: Any day of week
it_IT: Ogni giorno della settimana

en: Any days
it_IT: Qualsiasi Giorno

en: Apartment#1
it_IT: Appartamento #1

en: Apartment#2
it_IT: Appartamento #2

en: Apartment#3
it_IT: Appartamento #3

en: Append check out day
it_IT: Aggiungi al giorno l'orario di partenza

en: Append one check out day, during import .ics feeds, if activated using check in/out times
it_IT: Aggiungi un giorno di paretnza, durante l'importazione di feed .ics, se attivato utilizzando i tempi di arrivo / partenza

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply booking resources selection
it_IT: Applicare la selezione delle risorse di prenotazione

en: Apply discount, only if %scheck in%s day inside of this %sseason filter%s
it_IT: Applicare lo sconto, solo se %scheck in%s giorno all'interno di %sseason filter%s

en: Apply discount, only if difference between %stoday%s and %scheck in%s day %sless%s than
it_IT: Applicare lo sconto, solo se la differenza tra %stoday%s e %scheck in%s  giorni è %sless%s di

en: Apply discount, only if difference between %stoday%s and %scheck in%s day %smore%s than
it_IT: Applicare lo sconto, solo se la differenza tra  %stoday%s e %scheck in%s giorno %smore%s che

en: Approve
it_IT: Approva

en: Approve selected bookings
it_IT: Approva prenotazioni selezionate

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Approved item
it_IT: Elemento approvato

en: April
it_IT: Aprile

en: Assign events fields to specific booking form field
it_IT: Assegnare campi eventi a uno specifico modulo di prenotazione

en: At least one option must be selected
it_IT: Almeno un'opzione deve essere selezionata

en: Aug
it_IT: Ago

en: August
it_IT: Agosto

en: Australian Dollars
it_IT: Dollari Australiani

en: Authorization
it_IT: Autorizzazione

en: Authorization Only
it_IT: Solo Autorizzazione

en: Authorization and Capture
it_IT: Autorizzazione e Cattura

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
it_IT: Cancella automaticamente tutte le prenotazioni in attesa se una prenotazione per quelle date viene approvata.

en: Auto approve all new bookings
it_IT: Auto approvare tutte le nuove prenotazioni

en: Auto approve booking, if booking cost is zero
it_IT: Auto approvare le prenotazioni, se il costo di prenotazione è zero

en: Auto approve bookings after creation booking in admin panel
it_IT: Auto approvare le prenotazioni dopo la creazione della prenotazione nel pannello di amministrazione

en: Auto approve bookings during import
it_IT: Auto approva le prenotazioni durante importazione

en: Auto cancellation / approval
it_IT: Cancellazione/approvazione Automatica

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
it_IT: Cancellazione automatica / approvazione automatica delle prenotazioni

en: Auto import events
it_IT: Importazione automatica eventi

en: Auto send payment request after creation booking in admin panel
it_IT: Invia automaticamente la richiesta di pagamento dopo la creazione della prenotazione nel pannello di amministrazione

en: Auto-cancel bookings
it_IT: Cancellazione automatica delle prenotazioni

en: Auto-fill fields
it_IT: Campi di compilazione automatica

en: Auto-fill form
it_IT: Riempimento automatico modulo

en: Automatically approve booking
it_IT: Approva automaticamente prenotazione

en: Automatically approve/cancel booking
it_IT: Approva/Cancella automaticamente prenotazione

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Availability Calendar
it_IT: Calendario disponibilità

en: Availability Settings
it_IT: Configurazione Disponibilità

en: Availability Title
it_IT: Titolo Disponibilità

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Available item
it_IT: Elemento disponibile

en: Available:
it_IT: Disponibile:

en: BIC / Swift
it_IT: BIC/SWIFT

en: BSB
it_IT: Bsb

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
it_IT: Saldo de costo della prenotazione - differenza tra il deposito e il costo pieno.

en: Bank Code
it_IT: Codice bancario

en: Bank Name
it_IT: Nome Banca

en: Bank Transfer
it_IT: Bonifico Bancario

en: Bank Transit Number
it_IT: Numero transazione bancaria

en: Base Color
it_IT: Colore di base

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
it_IT: Assicurarsi che l'orologio di sistema del server del commerciante sia impostato all'orario e fuso orario corretto.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
it_IT: Assicurati di far corrispondere il numero massimo di ospiti per %ssingola tipologia di prenotazione%s con il numero massimo di ospiti specificato sul modulo di prenotazione.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
it_IT: Assicurati di far corrispondere il numero massimo di ospiti per %ssingola tipologia di prenotazione%s con il numero massimo di ospiti specificato sul modulo di prenotazione.

en: Before booking
it_IT: Prima della prenotazione

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Billing City
it_IT: Città di fatturazione

en: Billing form fields
it_IT: Campi modulo di fatturazione

en: Book now
it_IT: Prenota ora

en: Booked
it_IT: Prenotato

en: Booked Times:
it_IT: Durata Prenotata:

en: Booking
it_IT: Prenotazione

en: Booking Admin Panel
it_IT: Pannello di amministrazione delle prenotazioni

en: Booking Calendar
it_IT: Calendario di prenotazione

en: Booking Calendar Editing
it_IT: Modifica Booking Calendar

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
it_IT: Prenotazione calendario supporta plugin WPML e qTranslate per la traduzione automatica dei testi del del sito.

en: Booking Data
it_IT: Data di prenotazione

en: Booking Dates
it_IT: Date di prenotazione

en: Booking Form
it_IT: Modulo di prenotazione

en: Booking Form (without calendar)
it_IT: Modulo di prenotazione (senza calendario)

en: Booking ID
it_IT: ID Prenotazione

en: Booking Listing
it_IT: Lista Prenotazioni

en: Booking calendar
it_IT: Calendario prenotazione

en: Booking details
it_IT: Dettagli della Prenotazione

en: Booking details in popover
it_IT: Dettagli della prenotazione su popup

en: Booking form
it_IT: Modulo prenotazione

en: Booking form with calendar
it_IT: Modulo di prenotazione con calendario

en: Booking resource
it_IT: Risorsa di prenotazione

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
it_IT: Il tipo di prenotazione non è definito. Può succedere quando è sbagliato nello URL l'Hash di prenotazione.

en: Booking resource type is not defined. This can be, when at the URL is wrong booking hash.
it_IT: Il tipo di tipologia di prenotazione non è definito. Può capitare quando è sbagliato l'bash nella URL di prenotazione.

en: Booking resource(s)
it_IT: Risorse di prenotazione

en: Booking resources
it_IT: Risorse di prenotazione

en: Booking system
it_IT: Sistema di Prenotazione

en: Booking title
it_IT: Titolo prenotazione

en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

en: Bookings Listing
it_IT: Elenco prenotazioni

en: Bookings default order
it_IT: Ordine predefinito delle prenotazioni

en: Bookings for today
it_IT: Prenotazioni per oggi

en: Bookings number per page
it_IT: Numero di prenotazioni per pagina

en: Both
it_IT: Entrambe

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Branch Code
it_IT: Codice Agenzia

en: Branch Sort
it_IT: Agenzia

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
it_IT: Reali Brasiliani (solo per utenti brasiliani)

en: British Pound
it_IT: Sterline Inglesi

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni in blocco

en: By default .ics import is not automatic process. You need to set up CRON script on your server to periodically access front-end page(s) with import .ics feeds shortcodes.
it_IT: Di default, l'importazione .ics non è un processo automatico. Devi settare CRON script sul tuo server per accedere periodicamente alla(e) pagina(e) front-end con le shortcode del feed .ics.

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
it_IT: Personalizzazione tramite CSS del modulo di ricerca e dei risultati che tu pio fare a questo file

en: CSV data separator
it_IT: Separatore dati CSV

en: Cache Updated
it_IT: Cache aggiornata

en: Cache expiration
it_IT: Durata cache

en: Cache will expire:
it_IT: La cache scadrà:

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Calendar Overview
it_IT: Panoramica Calendario

en: Calendar Skin
it_IT: Aspetto del Calendario

en: Calendar cell height
it_IT: Altezza celle calendario

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
it_IT: Il Calendario ha 2 mesi di fila, l'altezza della cella è 30px e la larghezza del calendario completo è 568px (è possibile utilizzare percentuale per la larghezza: 100%)

en: Calendar is loading...
it_IT: Il calendario è in caricamento...

en: Calendar width
it_IT: Larghezza calendario

en: Canadian Dollars
it_IT: Dollari Canadesi

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Cancel Booking
it_IT: Cancella Prenotazione

en: Cancel Return URL from PayPal
it_IT: Cancella lURL di Ritorno da PayPal

en: Cancel bookings older
it_IT: Cancella prenotazioni più vecchie

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
it_IT: Cancella solo, prenotazioni in attesa non pagate, che sono più vecchie di questa selezione.

en: Canceled_Reversal
it_IT: Cambiamento_Annullato

en: Cancellation email sent
it_IT: Email di cancellazione spedita

en: Cancelled
it_IT: Cancellato

en: Cannot find the record
it_IT: Non trovo il dato

en: Capacity
it_IT: Capienza

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Language
it_IT: Cambia lingua

en: Change Resource
it_IT: Cambia risorsa

en: Change hash after the booking is approved
it_IT: Modificare hash dopo che la prenotazione è stata approvata

en: Change over days as triangles
it_IT: Giorni di cambio come triangoli

en: Change status
it_IT: Cambia stato

en: Change your Booking
it_IT: Cambia la tua prenotazione

en: Changes saved.
it_IT: Modifiche salvate.

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
it_IT: Controlla la pagina di %selenco prenotazioni%s per le nuove prenotazioni.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
it_IT: Controllare %scosa fare%s e quali %sshortcodes%s sono disponibili.

en: Check In - Tomorrow
it_IT: Arrivo - Domani

en: Check Out - Tomorrow
it_IT: Partenza - Domani

en: Check Premium Features
it_IT: Verifica funzionalità Premium

en: Check and configure currency at each activated payment gateway.
it_IT: Controlla e configura la valuta su ogni gateway di pagamento attivo.

en: Check in
it_IT: Arrivo

en: Check out
it_IT: Partenza

en: Check out our %sHelp%s
it_IT: Scopri il nostro %sAiuto%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
it_IT: Selezionare la casella per attivare CAPTCHA nel modulo di prenotazione.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
it_IT: Selezionare la casella per attivare i campi del form a compilazione automatica per utenti autenticati.

en: Check the box, if you want to use simple booking form customization from Free plugin version at Settings - Form page.
it_IT: Marca la casella se vuoi utilizzare la personalizzazione semplice del form di prenotazione della versione gratuita del plugin nelle Impostazioni - pagina Form.

en: Check this box if you want automatically send payment request to visitor, if booking was made in admin panel
it_IT: Seleziona questa casella se desideri inviare automaticamente la richiesta di pagamento al visitatore, se la prenotazione è stata effettuata nel pannello di amministrazione

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
it_IT: Seleziona questa casella se vuoi che il costo addizionale specifico, che viene configurato come percentuale in alcuni casi, si applichi agli altri costi fissi addizionali e non solo al costo di prenotazione originale.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
it_IT: Selezionare questa casella se si desidera che la %sselezione temporale%s sul modulo di prenotazione sia %sapplicata al calcolo dei costi%s.

en: Check this box if you want to %sshow popover with booking details%s in timeline at %sfront-end%s side.
it_IT: Spunta questo campo se vuoi %smostrare un popup con i dettagli della prenotazione%s nella timeline sul lato %sfront-end%s.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
it_IT: Seleziona questa casella se si desidera cambiare l'hash di prenotazione dopo l'approvazione. Se verrà selezionata, il visitatore non sarà in grado di modificare o annullare la prenotazione.

en: Check this box if you want to open notes section by default in Booking Listing page.
it_IT: Seleziona questa casella se desideri aprire la sezione note per impostazione predefinita nella pagina Elenco prenotazioni.

en: Check this box if you want to send booking modification email, if cost of booking was edited in booking listing page.
it_IT: Seleziona questa casella se desideri inviare l'e-mail di modifica della prenotazione, se il costo della prenotazione è stato modificato nella pagina di elenco delle prenotazioni.

en: Check this box if you want to show deposit amount and total booking cost, after submit of booking.
it_IT: Seleziona questa casella se vuoi mostrare l'importo del deposito e il costo totale della prenotazione, dopo aver inviato la prenotazione.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
it_IT: Seleziona questa casella se si desidera mostrare suggerimenti di aiuto nel pannello di amministrazione.

en: Check this box if you want to show payment form only after sending payment request by email
it_IT: Seleziona questa casella se desideri mostrare il modulo di pagamento solo dopo aver inviato la richiesta di pagamento tramite e-mail

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
it_IT: Barrare se si desidera mostrare suggerimenti nel pannello di controllo

en: Check this box if you want to use multiple custom booking forms for activated regular users
it_IT: Seleziona questa casella se desideri utilizzare più moduli di prenotazione personalizzati per gli utenti regolarmente attivati

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
it_IT: Seleziona questa casella se si desidera utilizzare il tempo ricorrente per prenotare alcuni giorni. Ciò significa che i giorni centrali saranno prenotati in parte da questi tempi, altrimenti il tempo nel modulo di prenotazione sarà utilizzato come / check-in e check-out per il primo e l'ultimo giorno della prenotazione.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
it_IT: Seleziona questa casella se si desidera che la disponibilità del giorno (capacità) dipenda dal numero di ospiti selezionati %s.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
it_IT: Seleziona questa casella per %sattivare%s l'importazione automatica di eventi e la creazione di prenotazioni da questi ultimi

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
it_IT: Seleziona questa casella per %sattivare%s auto-cancellazione delle prenotazioni non pagate in attesa.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
it_IT: Seleziona questa casella per %sspedire%s email di cancellazione da questa risorsa.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
it_IT: Spuntare questa casella per approvare automaticamente la prenotazione, quando il visitatore effettua un pagamento con successo.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
it_IT: Barra questa casella per approvare automaticamente le prenotazioni quando un visitatore effettua un pagamento con successo, o cancella automaticamente la prenotazione quando un utente cancella il pagamento.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
it_IT: Selezionare questa casella se si desidera cancellare i dati durante la disinstallazione del plugin.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
it_IT: Selezionare la casella per mostrare la legenda delle date sotto il calendario di prenotazione.

en: Check this box to display booking details with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s). %sIts works only for bookings for specific timeslot(s)!%s
it_IT: Seleziona questa casella per visualizzare i dettagli della prenotazione in una finestra quando il mouse passa sopra un giorno nei calendari. % sfunziona solo per prenotazioni in periodi specifici!%s

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
it_IT: Seleziona questa casella se si desidera visualizzare la disponibilità della camera con il fumetto, al passaggio del mouse sul calendario.

en: Check this box to display today date number in legend cells.
it_IT: Seleziona questa casella per mostrare la data odierna nelle celle della legenda

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
it_IT: Abilita questa casella per non consentire prenotazioni che possono essere memorizzate in differenti tipologie.

en: Check this box to show Reference Text Box
it_IT: Seleziona questa casella per mostrare casella testo delle referenze

en: Check this box to show search results on other page
it_IT: Selezionare questa casella se si desidera mostrare i risultati della ricerca su un'altra pagina

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
it_IT: Seleziona questa casella, se si desidera %sricontrollare se le date selezionate sono disponibili durante l'invio della prenotazione%s.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
it_IT: Selezionate questa casella, se volete %simpostare tutti i giorni come  disponibili %s nel calendario. I visitatori saranno in grado di effettuare prenotazioni %sillimitate per la stessa data (date) in calendario, senza vedere alcuna data (date) prenotata %s da altri visitatori.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
it_IT: Seleziona questa casella per %sattivare%s l'auto approvazione di tutte le nuove richieste di prenotazione in attesa.

en: Check this checkbox to activate auto approve of all bookings %sduring import from external source(s)%s.
it_IT: Seleziona questa casella per attivare l'auto approvazione di tutte le richieste di prenotazione%sdurante la loro importazione da sorgente (s) esterna%s.

en: Check this checkbox to activate auto approve of booking, %sif booking was made in admin panel%s.
it_IT: Seleziona questa casella per attivare l'auto approvazione delle richieste di prenotazione, %sse la prenotazione è stata fatta dal pannello dell'Amministratore%s.

en: Check this checkbox to activate auto approve of booking, %swhen cost of booking is zero%s.
it_IT: Seleziona questa casella per attivare l'auto approvazione delle richieste di prenotazione, %squando il costo della prenotazione è zero%s.

en: Check this option, to remove last selected day of saving to booking.
it_IT: Seleziona questa opzione per rimuovere l'ultimo giorno selezionato, da risparmiare alla prenotazione.

en: Check this option, to show change over days as triangles.
it_IT: Spunta questa opzione per visualizzare i giorni di cambio come triangoli.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
it_IT: Seleziona questa opzione, per usare le date di arrivo e partenza durante il processo di prenotazione.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
it_IT: Verifica i giorni non disponibili nei calendari. Questa opzione sovrascriverà tutte le altre impostazioni.

en: Check-Out time
it_IT: Orario Partenza

en: Check-in
it_IT: Orario di arrivo

en: Check-in time
it_IT: Orario di Arrivo

en: Check-out
it_IT: Orario di partenza

en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

en: Checkbox(es)
it_IT: Casella di controllo

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
it_IT: Controllo per evitare la doppia prenotazione, durante la prenotazione

en: Child
it_IT: Figlio

en: Children
it_IT: Bambini

en: Choose email template.
it_IT: Scegli modello email.

en: Choose file
it_IT: Scegli un file

en: Choose which format of email to send.
it_IT: Scegli quale formato di email mandare.

en: Chose payment account
it_IT: Seleziona un account di pagamento

en: Chose payment mode
it_IT: Scegli il metodo di pagamento

en: City
it_IT: Città

en: City (required)
it_IT: Città

en: Class
it_IT: Classe

en: Clear booking resources selection
it_IT: Ripristina la selezione della tipologia di prenotazione

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
it_IT: Fare clic API e assicurarsi che Calendar API sia impostato su ON.

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
it_IT: Fare clic su Indietro al  Sommario Profilo per tornare al profilo dopo aver attivato il vostro listener.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
it_IT: Fare clic su Scegli Impostazioni IPN per specificare la URL del tuo "listener" e attivarlo.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
it_IT: Clicca Preferenze Notifica di Pagamento Istantanea nella colonna Preferenze di vendita.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
it_IT: Fare clic su Hash MD5 nella sezione Impostazioni di protezione

en: Click Profile on the My Account tab.
it_IT: Clicca Profilo sul tab Mio Account.

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
it_IT: Fare clic su Ricevi messaggi IPN (attivato) per abilitare il vostro "listener".

en: Click Save.
it_IT: Clicca Salva.

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
it_IT: Fare clic su Impostazioni account nel menu principale sulla sinistra

en: Click Submit
it_IT: Fare clic su Invia

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
it_IT: Clicca Preferenze di Pagamento nella colonna Preferenze Venditore.

en: Click the "Share this Calendar" link.
it_IT: Fare clic sul collegamento Condividi questo calendario.

en: Click the Profile subtab.
it_IT: Clicca il sottopannello Profilo.

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
it_IT: Fare clic sulla casella di controllo per rendere calendario pubblico. Non selezionare l'altra opzione.

en: Click to Preview Block
it_IT: Clicca per anteprima blocco

en: Click to edit
it_IT: Clicca per modificare

en: Click to toggle
it_IT: Clicca per attivare

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Code Example
it_IT: Esempio di codice

en: Collapse Advanced Toolbar
it_IT: Nascondi barra degli strumenti avanzata

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Comma
it_IT: Virgola

en: Completed
it_IT: Completato

en: Completely Delete
it_IT: Cancella completamente

en: Conditional Dates Filter
it_IT: Filtro Condizionale Date

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Confgure ULR feed(s) at this settings page.
it_IT: Configura i feed delle URL in queste pagine di impostazioni.

en: Configuration
it_IT: Configurazione

en: Configuration in several languages
it_IT: Configurazione in diverse lingue

en: Configuration of availability for booking resources
it_IT: Configurazione della disponibilità delle risorse di prenotazione

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure Booking Calendar Block
it_IT: Configura blocco di Booking Calendar

en: Configure ULR feed(s) at this settings page.
it_IT: Configura gli URL dei feed in questa pagina di impostazioni.

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
it_IT: Configura costo addizionale, che dipende dalla selezione di caselle di selezione e di controllo.

en: Configure booking %sSettings%s.
it_IT: Configurare %sImpostazioni%s prenotazione .

en: Configure booking details summary above the payment form
it_IT: Configura il riassunto dei dettagli della prenotazione sopra il modulo di pagamento

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
it_IT: Configurare il set predefinito dei vostri %sCampi del modulo%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
it_IT: Configura il tuo %sModello Email%s predefinito.

en: Connection Error
it_IT: Errore di connessione

en: Contact email
it_IT: Email di contatto

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content of Booking Fields
it_IT: Campi

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
it_IT: Contenuto dei dati dei campi di prenotazione per modelli di email (% s-shortcode) e pagina di elenco di prenotazione

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
it_IT: Copia e incolla questo shortcode nel modulo sul lato sinistro

en: Copy to admin
it_IT: Copia all'Amministratore

en: Copy(ies)
it_IT: Copia(ie)

en: Cost
it_IT: Costo

en: Cost Correction Field
it_IT: Correzione Campo Costo

en: Cost Fields
it_IT: Campi di costo

en: Cost Hints
it_IT: Suggerimenti costi

en: Cost Title
it_IT: Titolo Costo

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
it_IT: Il costo non è corretto. Deve essere maggiore di 0

en: Cost of the booking for the selected dates only.
it_IT: Costo della prenotazione per i giorni selezionati.

en: Cost saved successfully
it_IT: Costo salvato con successo

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
it_IT: I costi selezionati in %salto hanno priorità%s rispetto agli altri costi dello stesso tipo più in %sbasso%s nella lista.

en: Cost:
it_IT: Costo:

en: Costs
it_IT: Costi

en: Costs and Rates
it_IT: Costi e Tariffe

en: Costs and Rates Settings
it_IT: Configurazione Costi e Tariffe

en: Country
it_IT: Paese

en: Country (required)
it_IT: Paese

en: Country List
it_IT: Lista Nazioni

en: Coupon
it_IT: Buono

en: Coupon Code
it_IT: Codice Buono

en: Coupon discount value of the booking.
it_IT: Costo totale della prenotazione.

en: Coupons
it_IT: Tagliandi

en: Create
it_IT: Crea

en: Create conditional days filter
it_IT: Crea filtro condizionale date

en: Create dates filter
it_IT: Crea filtro date

en: Create new form
it_IT: Crea nuovo modulo

en: Created
it_IT: Create

en: Creation
it_IT: Creazione

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency Position
it_IT: Posizione valuta

en: Currency format
it_IT: Formato moneta

en: Currency symbol
it_IT: Simbolo Moneta

en: Current dates
it_IT: Data corrente

en: Current day
it_IT: Giorno corrente

en: Current month
it_IT: Mese attuale

en: Current version
it_IT: Versione attuale

en: Current week
it_IT: Settimana corrente

en: Custom
it_IT: Personalizza

en: Custom Forms
it_IT: Moduli personalizzati

en: Custom booking form
it_IT: Modulo di prenotazione personalizzato

en: Custom booking form for all booking resources
it_IT: Personalizza modulo di prenotazione per tutte le risorse di prenotazione

en: Custom button title
it_IT: Titolo pulsante personalizzato

en: Customer Bookings Listing
it_IT: Elenco prenotazioni clienti

en: Customer Email
it_IT: Email Cliente

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
it_IT: Personalizzazione dei costi aggiuntivi, che dipendono dai campi del modulo

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail, che viene inviato dopo la modifica della prenotazione

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail che viene inviato all'amministratore dopo una nuova prenotazione

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail che viene inviata al visitatore dopo la cancellazione della prenotazione

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail che viene inviato al visitatore dopo l'approvazione della prenotazione

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail che viene inviato al visitatore dopo una nuova prenotazione

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail che viene inviato al visitatore dopo la richiesta di pagamento

en: Customization of email template, which is sending to Visitor, when booking status is set to Pending
it_IT: Personalizzazione del modello e-mail che viene inviato al visitatore dopo che lo status della prenotazione viene impostato su In Sospeso

en: Customization of email template, which is sent after modification of booking
it_IT: Personalizzazione del modello dell’e-mail che viene inviata dopo la modifica della prenotazione

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after Cancellation of booking
it_IT: Personalizzazione del modello dell’e-mail che viene inviata al visitatore dopo la cancellazione della prenotazione

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after approval of booking
it_IT: Personalizzazione del modello dell’e-mail che viene inviata al visitatore dopo l'approvazione della prenotazione

en: Customization of email template, which is sent to Visitor, when booking status is set to Pending
it_IT: Personalizzazione del modello dell’e-mail che viene inviata al visitatore dopo che lo stato della prenotazione viene impostato su in sospeso

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
it_IT: Personalizzazione dei costi, valutazione costo giorni e deposito

en: Customization of synchronization with Google Calendar
it_IT: Personalizzazione della sincronizzazione con Google Calendar

en: Customizaton of Form Fields
it_IT: Personalizzazione dei campi del modulo

en: Customizaton of Payment
it_IT: Personalizzazione del pagamento

en: Customizaton of Season Filters
it_IT: Personalizzazione dei filtri per stagione

en: Customizaton of booking resources
it_IT: Personalizzazione delle risorse di prenotazione

en: Czech Koruna
it_IT: Corona Ceca

en: DEFERRED
it_IT: RINVIATO

en: DESC
it_IT: DISC

en: Danish Krone
it_IT: Corona Danese

en: Data
it_IT: Dati

en: Data Parsing
it_IT: Analisi dei dati

en: Date Format
it_IT: Formato data

en: Date for submit booking
it_IT: Data di inoltro prenotazione

en: Dates
it_IT: Date

en: Dates and Times Hints
it_IT: Suggerimenti Date e Durata

en: Dates view
it_IT: Vista date

en: Day
it_IT: Giorno

en: Days selection number
it_IT: Selezione numero di giorni

en: Deactivate
it_IT: Disabilita

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
it_IT: Gentile %s il pagamento %s &egrave; stato accreditato sul nostro conto bancario. %s Si prega di utilizzare l&#39; ID della prenotazione %s come riferimento ! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
it_IT: Gentile %s per il pagamento in contanti %s della prenotazione %s al check in %s fare riferimento all&#39;ID della prenotazione:%s

en: Dec
it_IT: Dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decline
it_IT: Rifiuta

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Form
it_IT: Modulo di default

en: Default Form Templates
it_IT: Modello di Modulo Predefinito

en: Default Locale
it_IT: Impostazioni internazionali predefinite

en: Default booking admin page
it_IT: Pagina predefinita di amministrazione della prenotazione

en: Default booking resource
it_IT: Risorsa da prenotare predefinita

en: Default calendar view mode
it_IT: Modalità di visualizzazione predefinita del calendario

en: Default color
it_IT: Colore predefinito

en: Default form
it_IT: Modulo predefinito

en: Default settings for retrieving events
it_IT: Impostazioni predefinite per il recupero di eventi

en: Default toolbar tab
it_IT: Scheda della barra predefinita degli strumenti

en: Default value
it_IT: Valore Predefinito

en: Define date for booking
it_IT: Definisci data per la prenotazione

en: Define preselected resource.
it_IT: Definire risorsa preselezionata.

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete booking data, when plugin deactivated
it_IT: Eliminare i dati delle prenotazioni, quando il plugin viene disattivato

en: Delete data
it_IT: Cancella dati

en: Delete selected booking form
it_IT: Cancella modulo di prenotazione selezionato

en: Delete selected booking(s)
it_IT: Cancella prenotazioni selezionate

en: Delete selected bookings
it_IT: Elimina prenotazioni selezionate

en: Delete settings
it_IT: Cancella impostazioni

en: Delete template
it_IT: Elimina modello

en: Delete your previously saved default filer template!
it_IT: Eliminare il modello filer predefinito salvato in precedenza!

en: Deleted
it_IT: Cancellato

en: Deleting
it_IT: In cancellazione

en: Denied
it_IT: Negato

en: Deposit
it_IT: Deposito fisso

en: Deposit amount
it_IT: Valore deposito

en: Deposit payment total
it_IT: Pagamento deposito totale

en: Deposit type
it_IT: Tipo di deposito

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Developer Test
it_IT: Test Sviluppatore

en: Different form fields, for the different week days
it_IT: Campi modulo diversi, per giorni della settimana diversi

en: Different time slots, for the different week days
it_IT: Differenti intervalli di tempo per giorni della settimana differenti

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
it_IT: Disabilitare il caricamento Bootstrap su Back-End

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
it_IT: Disabilitare il caricamento sul front-end di Bootstrap

en: Disable bookings in different booking resources
it_IT: Disabilita le prenotazioni in tipi differenti di tipologie

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Discount Coupon field
it_IT: Campo Buono Sconto

en: Dismiss
it_IT: Elimina

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
it_IT: Mostra nota sul calendario per mostrare la disponibilità in base al numero totale (fisso) di ospiti per tipologia, che può essere a prenotazione gratuita per la tipologia.

en: Do not change background color for partially booked days
it_IT: Non cambiare il colore di sfondo per i giorni parzialmente prenotati

en: Do not show payment form, after submit booking form
it_IT: Non mostrare il modulo di pagamento, dopo aver inviato il modulo di prenotazione

en: Do you really want
it_IT: Vuoi realmente

en: Do you really want to delete selected booking form ?
it_IT: Vuoi veramente cancellare la tipologia selezionata?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
it_IT: Vuoi veramente cancellare la prenotazione (i) selezionata?

en: Do you really want to delete this booking ?
it_IT: Vuoi davvero cancellare la prenotazione?

en: Do you really want to do this ?
it_IT: Davvero vuoi farlo?

en: Do you really want to set booking as pending ?
it_IT: Vuoi davvero impostare la prenotazione come in attesa?

en: Done
it_IT: Fatto

en: Dot
it_IT: Punto

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download the CSV file of exported booking data
it_IT: Scaricare il file CSV dei dati di prenotazione esportati

en: Drop Down
it_IT: A discesa

en: Duplicate Booking
it_IT: Prenotazioni duplicate

en: Duration Time
it_IT: Durata

en: Duration Time - Drop Down list
it_IT: Tempo Durata - Menù a Discesa

en: Each day
it_IT: Ogni giorno

en: Early / Late
it_IT: Anticipata / Tardiva

en: Early / Late Booking
it_IT: Prenotazione anticipata / tardiva

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Booking
it_IT: Modifica prenotazione

en: Edit Note
it_IT: Modifica nota

en: Email (required)
it_IT: Email (richiesto)

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Email Address will be used in the FROM field of response to Visitor.
it_IT: Indirizzo Email sarà usato nel campo DA della risposta al Visitatore.

en: Email Body Background Color
it_IT: Colore di sfondo del corpo della email

en: Email Body Text Colour
it_IT: Colore del testo del corpo delle email

en: Email Field
it_IT: Campo Email

en: Email Footer Text
it_IT: Testo nel piè di pagina dell'email

en: Email Heading
it_IT: Intestazione email

en: Email Styles
it_IT: Stili email

en: Email copy to
it_IT: Email in copia a

en: Email different from website DNS, its can be a reason of not delivery emails. Please use the email withing the same domain as your website!
it_IT: L'email è diversa dal DNS del sito, può essere una ragione per il mancato recapito. Usa un'email che sia dello stesso dominio del sito!

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
it_IT: Email per ottenere un rapporto per le operazioni %snon valide%s.

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
it_IT: Email per ottenere report per %salcuni errori nel processo di verifica%s.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
it_IT: Email per ricevere rapporto per transazioni %serificate%s.

en: Email format
it_IT: Formato email

en: Email had not sent. Some error occuered.
it_IT: L'email non è stata inviata. Si è verificato un errore.

en: Email is sending to Admin after creation of booking.
it_IT: Una email viene inviata all'Amministratore dopo che la prenotazione è stata creata.

en: Email is sending to Visitor after Approval of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata approvata.

en: Email is sending to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata annullata (spostata nel cestino).

en: Email is sending to Visitor after Deleting of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo la cancellazione della prenotazione.

en: Email is sending to Visitor after Editing of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata modificata.

en: Email is sending to Visitor after booking set as Pending.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata sospesa.

en: Email is sending to Visitor after creation of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata creata.

en: Email is sent to Visitor after Approval of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata approvata.

en: Email is sent to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
it_IT: L'email è inviata al visitatore dopo l'annullamento della prenotazione (spostata nel cestino)

en: Email is sent to Visitor after Deleting of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo la cancellazione della prenotazione.

en: Email is sent to Visitor after Editing of booking.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata modificata.

en: Email is sent to Visitor after booking set as Pending.
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata sospesa.

en: Email is sent to visitor after cancelling of booking (moved to trash).
it_IT: Una email viene inviata al visitatore dopo che la prenotazione è stata annullata (spostata nel cestino).

en: Email sent to
it_IT: Email inviata a

en: Email template
it_IT: Modello email

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
it_IT: Modelli di posta elettronica, che utilizzano codici brevi:%s, saranno collegati a questa pagina

en: Email with  Payment Request which is sending to Visitor.
it_IT: L'email con la richiesta di pagamento che sarà inviata al visitatore.

en: Email with  Payment Request which is sent to Visitor.
it_IT: L'email con la richiesta di pagamento che sarà inviata al visitatore.

en: Emails Settings
it_IT: Impostazioni Email

en: Emails sending
it_IT: Invio di email

en: Enable / Disable
it_IT: Abilita/disabilita

en: Enable / disable sending copy of this email notification to admin
it_IT: Abilita/disabilita l'invio di una copia di questa email di notifica all'amministratore

en: Enable / disable sending email(s) to additional addresses
it_IT: Abilita/disabilita l'invio di email(s) ad indirizzi aggiuntivi

en: Enable this email notification
it_IT: Abillita questa notifica via email

en: Enable this payment gateway
it_IT: Abilita questo gateway di pagamento

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: End Time
it_IT: Orario di fine

en: End Time - Drop Down list
it_IT: Ora di fine - Menù a Discesa

en: End Time - Text field
it_IT: Campo Testo -  Orario Fine

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
it_IT: Orario di partenza non valido, probabilmente l'orario richiesto è già prenotato, oppure è già trascorso, oppure è inferiore all'orario di arrivo nel caso si fosse selezionato un solo giorno di prenotazione.

en: End of current month
it_IT: Fine del mese corrente

en: English and French translation
it_IT: Traduzione inglese e francese

en: Enter %s in text field.
it_IT: Immettere %s nel campo di testo.

en: Enter Keyword here
it_IT: Inserire la parola chiave qui

en: Enter URL to .ics feed
it_IT: Inserisci la URL per il feed .ics

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
it_IT: Inserisci un titolo per la casella di testo Referenze (es. email). Gli utenti visualizzeranno questo testo.

en: Enter additional cost in formats:
it_IT: Inserisci costo aggiuntivo nel formato:

en: Enter coupon code.
it_IT: Inserisci il codice del buono.

en: Enter date / time
it_IT: Inserire la data / ora

en: Enter dropdown options. One option per line.
it_IT: Inserisci le opzioni del menu a discesa. Un'opzione per riga.

en: Enter fixed amount for each selected day
it_IT: Inserisci il valore fisso per ogni giorno selezionato

en: Enter fixed cost
it_IT: Inserisci costo fisso

en: Enter main heading contained within the email notification.
it_IT: Immetti l'intestazione principale contenuta nella notifica email.

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
it_IT: Immettere il numero massimo di volte, in cui cedola è applicabile.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
it_IT: Inserisci il costo minimo per la prenotazione quando un buono sconto è applicabile.

en: Enter name of booking resource
it_IT: Inserire il nome della tipologia di prenotazione

en: Enter number of fixed or percentage savings.
it_IT: Inserire lo sconto come valore fisso o in percentuale.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
it_IT: Inserisci la percentuale come somma addizionale, se è basato solo su un costo originale e non una somma intera

en: Enter percentage of the entire booking
it_IT: Inserisci la percentuale per l'intera prenotazione

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
it_IT: Inserisci URL relativi delle pagine, dove si hanno elementi di prenotazione del Calendario (moduli di prenotazione o calendari disponibilità). Inserisci un URL per riga. Esempio:% s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
it_IT: Inserisci la/e tariffa/e di stagione (differenza di prezzi in %s dal costo standard %s o il costo fisso) della risorsa da prenotare %s o %saggiungi un nuovo filtro di stagione%s

en: Enter text contained within footer of the email notification
it_IT: Immetti il testo contenuto nel piè di pagina della email di notifica

en: Enter the %sTime%s using the text field.
it_IT: Immettere il %sTempo%s utilizzando il campo di testo.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
it_IT: Inserisci il nome del servizio o la motivazione per il pagamento qui.

en: Enter the title of the payment button
it_IT: Inserire il titolo del pulsante di pagamento

en: Enter this value
it_IT: Inserisci questo valore

en: Enter your iDEAL Merchant ID
it_IT: Inserisci il tuo iDEAL ID del Venditore

en: Enter your iDEAL Merchant Key.
it_IT: Inserisci il tuo iDEAL chiave (KEY) del Venditore.

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
it_IT: Inserisci il tuo iPay88 codice Commerciante.

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
it_IT: Inserisci la tua chiave venditore iPay88.

en: Enter your phone number
it_IT: Inserisci il tuo telefono

en: Error
it_IT: Errore

en: Error IPN
it_IT: Errore IPN

en: Error!
it_IT: Errore!

en: Error! Please reset your check-in/check-out dates above.
it_IT: Errore! Reimposta le date di check-in e check-out qui sopra.

en: Euros
it_IT: Euro

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
it_IT: Anche se visitatore sceglie la fascia oraria prenotata, il sistema non consentirà loro di fare la prenotazione.

en: Event Description (optional field)
it_IT: Descrizione Evento (campo opzionale)

en: Event Title
it_IT: Titolo Evento

en: Events Import
it_IT: Importa eventi

en: Every
it_IT: Ogni

en: Example
it_IT: Esempio

en: Example #1: %s - start French translation section
it_IT: Esempio # 1:% s - avviare sezione traduzione francese

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
it_IT: Esempio # 2:  "%s" - traduzione di qualche messaggio in inglese e francese

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
it_IT: Esempio:%s - %s "Stati Uniti"%s è selezionata per impostazione predefinita.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
it_IT: Esempio; %s - selezione ad hoc del numero di ospiti"

en: Example: %s.
it_IT: Esempio: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
it_IT: Esempio: %sEffettua qui la prenotazione%s

en: Examples
it_IT: Esempi

en: Exist
it_IT: Esiste

en: Expand Advanced Toolbar
it_IT: Espandi barra degli strumenti avanzata

en: Expiration
it_IT: Scadenza

en: Expiration Date
it_IT: Data di scadenza

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Explore Premium Features
it_IT: Scopri le funzionalità Premium

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export All
it_IT: Esporta tutto

en: Export All bookings to CSV format
it_IT: Esportare tutte le prenotazioni in formato CSV

en: Export bookings
it_IT: Esporta Prenotazioni

en: Export only current page of bookings to CSV format
it_IT: Esportare solo la pagina corrente di prenotazioni in formato CSV

en: Exporting booking data
it_IT: Esportazione dei dati di prenotazione

en: Failed
it_IT: Fallito

en: February
it_IT: Febbraio

en: Field Label
it_IT: Etichetta del campo

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
it_IT: Campi %s(caselle di selezione e di controllo)%s sono mostrati qui automaticamente se esistono nel %smodulo di prenotazione%s.

en: Fields Settings
it_IT: Campi d'impostazione

en: Filter Name
it_IT: Filtro

en: Filter bookings by booking dates
it_IT: Filtra le prenotazioni per data

en: Filter tab
it_IT: Scheda filtro

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Find Your Calendar ID
it_IT: Trova il tuo ID Calendario

en: First Name
it_IT: Nome

en: First Name (required)
it_IT: Nome (richiesto)

en: First Name(s)
it_IT: Nome

en: First option in dropdown list.
it_IT: Prima opzione nella lista a discesa.

en: First option title
it_IT: Titolo Prima opzione

en: Follow these steps to configure it:
it_IT: Segui questi passi per configurarlo:

en: Footer
it_IT: Pie di pagina

en: For
it_IT: Per

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
it_IT: Ad esempio, un URL al tuo sito che visualizza %s"Grazie per il pagamento"%s.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
it_IT: Per esempio, se il costo aggiuntivo per la prenotazione è %s

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
it_IT: Ad esempio, la URL del tuo sito web di una pagina che visualizza%s"Pagamento annullato"%s.

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
it_IT: Per esempio:  Hai una nuova prenotazione %s per la(e) seguente(i) data(e): %s Informazioni di contatto: %s Puoi approvare o cancellare questa prenotazione a: %s Grazie, il servizio di prenotazione""

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
it_IT: Per ulteriori informazioni sulla configurazione di inoltro risposta nell' interfaccia Commerciante, si veda la %sGuida Integrativa Commerciante%s

en: For more information:
it_IT: Informazione:

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
it_IT: Per la URL di ritorno, inserire la URL di ritorno da PayPal al tuo sito per i pagamenti effettuati con successo.

en: Form
it_IT: Modulo

en: Form Field
it_IT: Campo del modello

en: Form Field Configuration
it_IT: Configurazione dei campi del modulo

en: Form Template
it_IT: Template modulo

en: Form and calendar are centered
it_IT: Modulo e calendario sono centrati

en: Form at right side of calendar
it_IT: Modulo di prenotazione al lato destro del calendario

en: Form fields
it_IT: Campi modulo

en: Form for dark background
it_IT: Modulo di prenotazione con sfondo scuro

en: Form under calendar
it_IT: Modulo di prenotazione sotto al calendario

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
it_IT: Found: %s moduli di prenotazione in post per pagine

en: Fr
it_IT: Ven

en: Fraud
it_IT: Frode

en: Fri
it_IT: Ven

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From
it_IT: Da

en: Full cost of the booking
it_IT: Costo

en: Full cost of the booking.
it_IT: Costo totale della prenotazione.

en: General
it_IT: Generale

en: General Information
it_IT: Informazioni Generali

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Generate Tag
it_IT: Generare Tag

en: Generate tag
it_IT: Genera tag

en: Generating columns
it_IT: Generazione colonne

en: Generating content of file
it_IT: Generare il contenuto del file

en: Get Started
it_IT: Per iniziare

en: Getting Started
it_IT: Come iniziare

en: Give your project a name and click "Create".
it_IT: Dai un nome al progetto e fai clic su Create.

en: Go
it_IT: Vai

en: Go to Google Developer Console: %s.
it_IT: Vai alla consolle dello sviluppatore Google: %s.

en: Google API Key
it_IT: Chiave API di Google

en: Google Calendar - General Settings
it_IT: Google Calendar - Impostazioni generali

en: Guests
it_IT: Ospiti

en: HTML tags is accepted.
it_IT: Tag HTML accettati.

en: Have a questions?
it_IT: Hai una domanda?

en: Header / Footer
it_IT: Intestazione / Piè di pagina

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Help Info
it_IT: Informazioni

en: Help and info notices
it_IT: Aiuto e Informazioni

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide Children Resources
it_IT: Nascondi risorse figlie

en: Hide advanced settings
it_IT: Nascondi Parametri avanzati

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
it_IT: Nascondi impostazioni avanzate per il caricamento di JavaScript

en: Hide season filters
it_IT: Nascondi filtri sulle stagioni

en: Hide settings of powered by notice
it_IT: Nascondi le impostazioni del messaggio powered by

en: High season
it_IT: Alta stagione

en: Hints
it_IT: Suggerimenti

en: Hints for your form
it_IT: Suggerimenti per il vostro modulo

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Horizontal Search Form Template
it_IT: Template di ricerca orizzontale

en: How it works
it_IT: Come funziona

en: How to start export of .ics feeds (files)?
it_IT: Come iniziare una esportazione di un feed .ics (file)?

en: How to start import of .ics feeds (files)?
it_IT: Come iniziare l’importazione di un feed .ics (file)?

en: Hungarian Forint
it_IT: Fiorino Ungherese

en: I Accept term and conditions
it_IT: Accetto termini e condizioni

en: ID of booking
it_IT: ID della prenotazione

en: ID of booking resource.
it_IT: ID della risorsa di prenotazione.

en: ID of booking resources
it_IT: ID delle risorse di prenotazione

en: ID or Title
it_IT: ID o titolo

en: If empty then title defined as WordPress
it_IT: Se è vuoto il titolo viene definito come WordPress

en: If not supplied then the description as configured in the administration/management portal section will be used. If the option %s is selected then the configured description will always be applied.
it_IT: Se non fornito, allora verrà usata la descrizione come configurata nella sezione del portale administration/management. Se l’opzione %s è selezionata, allora la descrizione configurata verrà sempre applicata.

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
it_IT: Se si accetta il pagamento %s in contanti %s, è possibile aggiungere commenti

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
it_IT: Se si seleziona questa opzione, verranno eliminati tutti i dati di prenotazione quando si disinstalla questo plugin. Vuoi davvero fare questo?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
it_IT: Se non trovi risultati sul front-end del tuo sito web, per favore controlla le istruzioni per la risoluzione dei problemi %squi%s

en: If you have inserted import shortcodes from %s, then  you can configure your CRON for periodically access these pages and import .ics feeds.
it_IT: Se hai inserito degli shortcodes di importazione da %s, puoi configurare il tuo CRON per accedere periodicamente a queste pagine ed importare i feed .ics.

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
it_IT: Se non si dispone di un account su questo sistema, si prega di registrarsi per un %saccount di prova sviluppatore%s per ottenere un ID di accesso alle API e Transaction Key. Queste chiavi autenticheranno le richieste al gateway di pagamento.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
it_IT: Se non avete account per questo sistema di pagamento, per favore visitate %s per la creazione di un Account.

en: If you like %s please leave us a %s rating. A huge thank you in advance!
it_IT: Se ti piace %s lasciaci una recensione %s. Mille grazie in anticipo!

en: If you open this page directly, then you will see this error
it_IT: Se apri questa pagina direttamente, vedrai questo errore

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
it_IT: Se si utilizza questo shortcode, %si può non utilizzare qualsiasi altro shortcodes%s di tempo nel modulo.

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
it_IT: Per ogni difficoltà o domande, si prega di contattare via e-mail %s

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Google Calendar Events
it_IT: Importa eventi da Google Calendar

en: Import Settings
it_IT: Importa impostazioni

en: Import events every
it_IT: Importare eventi ogni

en: Important
it_IT: Importante

en: Important!
it_IT: Importante!

en: Importing Feed
it_IT: Importazione di feed

en: In Trash
it_IT: Nel cestino

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
it_IT: Nella barra laterale clicca su API e Auth;.

en: Inactive User
it_IT: Utente inattivo

en: Incorrect date format
it_IT: - Formato data non corretto

en: Incorrect email field
it_IT: Campo email non corretto

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
it_IT: Indicare il gateway di pagamento con cui si desidera ricevere la risposta di transazione al tuo sito.

en: Info
it_IT: Informazioni

en: Information
it_IT: Informazione

en: Inline Search Form Template
it_IT: Template del modulo di ricerca in linea

en: Inlinee Search Form Template
it_IT: Template Modulo di ricerca in linea

en: Insert %s shortcode into  some post(s) or page(s). Check more info about this %sshortcode configuration%s
it_IT: Inserisci lo shortcode %s in post e pagine. Trova ulteriori informazioni sulla %sconfigurazione di questo shortcode%s

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
it_IT: Inserisci %s lo shortcode per prevenire prenotazioni fasulle.

en: Insert Shortcode
it_IT: Inserisci shortcode

en: Insert booking calendar
it_IT: Inserisci calendario di prenotazione

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
it_IT: Inserire modulo di prenotazione %sshortcode%s nel vostro %spost%s o%spagina%s

en: Insert file URL
it_IT: Inserisci la URL del file

en: Insert into page
it_IT: Inserisci nella pagina

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
it_IT: Inserire questi shortcodes in forma %smostra info in tempo reale %s (dopo la selezione delle date nelle opzioni del calendario nelle caselle di controllo o menù a discesa) %s.

en: Install %s plugin.
it_IT: Installa il plugin %s.

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
it_IT: Notifica immediata del pagamento (IPN) è un servizio di messaggistica che notifica degli eventi relativi alle transazioni di PayPal

en: Integration of %s payment system
it_IT: Integrazione del metodo di pagamento %s

en: Integration of Bank Transfer payment system
it_IT: Integrazione del sistema di pagamento tramite bonifico bancario

en: Integration of Pay in Cash payment system
it_IT: Integrazione sistema di pagamento in contanti

en: Integration of Paypal payment system
it_IT: Integrazione del sistema di pagamento Paypal

en: Integration of Sage payment system
it_IT: Integrazione del sistema di pagamento Sage

en: Integration of authorizenet payment system
it_IT: Integrazione del sistema di pagamento authorizenet

en: Integration of iPay88 payment system
it_IT: Integrazione del sistema di pagamento iPay88

en: Interface of plugin is using %s currency. Specific payment gateway will use own currency in payment form without currency exchange! Its can be reason of wrong cost.
it_IT: L'interfaccia del plugin usa la valuta %s. Specifici gateway di pagamento utilizzeranno la propria valuta nei moduli di pagamento, senza effettuare il cambio. Potrebbe provocare dei costi errati.

en: Invalid
it_IT: Invalido

en: Invalid IPN
it_IT: IPN non valido

en: Is it automatic process?
it_IT: E' un processo automatico?

en: Israeli New Shekel
it_IT: Shekel israeliano

en: Israeli Shekel
it_IT: Shekel Israeliano

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
it_IT: Funziona solo in modalità %sprenotazione singolo giorno%s.

en: Its only show fixed payment details.
it_IT: Mostra solo i dettgli dei pagamenti fissi.

en: Its useful, if you need to import/export bookings from/to external websites, like %s
it_IT: É utile se ti serve importare od esportare le prenotazioni da siti esterni, come %s

en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

en: Japanese Yen
it_IT: Yen giapponese

en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jun
it_IT: Giu

en: June
it_IT: Giugno

en: Keyword
it_IT: Parola chiave

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Language Sections
it_IT: Sezioni linguistiche

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Name (required)
it_IT: Cognome (richiesto)

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left with space
it_IT: Sinistra con spazio

en: Limit available days from today
it_IT: Limitare disponibili giorni a partire da oggi

en: Link to this page must be defined
it_IT: Il link a questa pagina deve essere impostato

en: Live
it_IT: Dal vivo

en: Live Test
it_IT: Test dal vivo

en: Load JS and CSS files only on specific pages
it_IT: Caricare JS e CSS file solo su pagine specifiche

en: Location
it_IT: Località

en: Location:
it_IT: Località:

en: Log in to your PayPal account.
it_IT: Accedi al tuo conto PayPal.

en: Log on to the Merchant Interface
it_IT: Accedere all'interfaccia mercantile

en: MD5 Hash value
it_IT: Valore Hash MD5

en: Make it %sexclusive%s
it_IT: Rendilo %sesclusivo%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
it_IT: Effettua il pagamento con Paypal - è veloce, gratis e sicuro!

en: Malaysian Ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
it_IT: Ringgits Malese (solo per utenti Malesiani)

en: Malformed
it_IT: Malformato

en: Manage Users
it_IT: Gestisci utenti

en: March
it_IT: Marzo

en: Mark as Unread selected bookings
it_IT: Segna come da leggere prenotazioni selezionate

en: Mark as read all bookings
it_IT: Segna tutte le prenotazioni come lette

en: Mark as read selected bookings
it_IT: Segna le prenotazioni selezionate come lette

en: Max
it_IT: Massimo

en: Max visitors
it_IT: Ospiti massimi

en: Max. persons
it_IT: Maassimo numero di persone

en: Maximum number
it_IT: Numero massimo

en: Maximum number of usage
it_IT: Numero massimo di utilizzo

en: Maxlength
it_IT: Lunghezza massima

en: May
it_IT: Mag

en: Merchant Code
it_IT: Codice Commerciante

en: Merchant ID
it_IT: ID del Venditore

en: Merchant Key
it_IT: Chiave venditore

en: Message title
it_IT: Titolo del Messaggio

en: Mexican Peso
it_IT: Pesos Messicano

en: Middle
it_IT: A metà

en: Minimum Booking Cost
it_IT: Costo Minimo per la prenotazione

en: Minimum Cost
it_IT: Costo minimo

en: Mo
it_IT: Lun

en: Modified
it_IT: Modificato

en: Mon
it_IT: Lun

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Month
it_IT: Mese

en: Months
it_IT: Mesi

en: Move selected bookings to trash
it_IT: Sposta prenotazioni selezionate nel cestino

en: Move to trash
it_IT: Sposta nel cestino

en: Moved to trash
it_IT: Spostato nel cestino

en: Multipart
it_IT: Multiparte

en: Multiple days
it_IT: Giorni multipli

en: My Profile – Connection
it_IT: Il mio Profilo - Connessione

en: My bookings
it_IT: Le mie prenotazioni

en: Name
it_IT: Nome

en: Navigate to your Google calendars.
it_IT: Passa ai tuoi calendari di Google.

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
it_IT: Hai bisogno di ancora più funzionalità? Controllare le %s versioni superiori %s

en: New
it_IT: Nuova

en: New (unverified) booking(s)
it_IT: Nuove prenotazioni (non verificato)

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollari Neozelandesi

en: New booking
it_IT: Nuova prenotazione

en: New booking(s) made today
it_IT: Nuove prenotazioni fatte oggi

en: New bookings
it_IT: Nuove prenotazioni

en: Next
it_IT: Prossimo

en: Next 3 months
it_IT: Prossimi 3 mesi

en: Next 4 weeks
it_IT: Prossime 4 settimane

en: Next 7 days
it_IT: Prossimi 7 giorni

en: Next Steps
it_IT: Passi successivi

en: Next day
it_IT: Giorno successivo

en: Next month
it_IT: Mese successivo

en: Next week
it_IT: Prossima settimana

en: No booking resources
it_IT: Nessuna risorsa di prenotazione

en: No days
it_IT: Nessun giorno

en: No results found.
it_IT: Nessun risultato trovato.

en: No separator
it_IT: Nessun separatore

en: None
it_IT: Nessuno

en: Norwegian Krone
it_IT: Corona Norvegese

en: Not Completed
it_IT: Non completato

en: Not authed
it_IT: Non authed

en: Note
it_IT: Nota

en: Note!
it_IT: Nota!

en: Nothing Found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: Nothing Found Message:
it_IT: Messaggio Nessun Risultato Trovato:

en: Nothing found message
it_IT: Messaggio Nessun Risultato Trovato

en: Nothing found.
it_IT: Nessun risultato trovato.

en: November
it_IT: Novembre

en: Now
it_IT: Ora

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
it_IT: Ora cliccate su Credenziali nella barra laterale.

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
it_IT: Ora copiare ID del calendario da utilizzare, nelle impostazioni del plugin in WordPress admin. Assicurati di% susare solo ID del calendario, non l'intero feed XML URL% s.

en: Number of days to scroll
it_IT: Numero di giorni da scorrere

en: Number of decimal points
it_IT: Numero di cifre decimali

en: Number of months
it_IT: Numero di mesi

en: Number of months in one row
it_IT: Numero di mesi in una riga

en: Number of months to scroll
it_IT: Numero di mesi da scorrere

en: Number of selected days.
it_IT: Numero di giorni selezionati.

en: Number of selected nights.
it_IT: Numero di notti selezionate.

en: Number of usage
it_IT: Numero di utilizzo

en: Oct
it_IT: Ott

en: October
it_IT: Ottobre

en: Offset
it_IT: Scostamento

en: On each
it_IT: Per ogni

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
it_IT: Sul popup fare clic sul pulsante Chiave Server e cliccare su Crea.

en: One Value from %sOptions%s list
it_IT: Un Valore dalla lista %sOpzioni%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
it_IT: Un valore dalla lista %sOpzioni%s o termini %s per la selezione di tutte le caselle

en: One option per line
it_IT: Un'opzione per riga

en: One title per line
it_IT: Un titolo per riga

en: Only Form
it_IT: Solo modulo

en: Only availability calendar
it_IT: Solo calendario disponibilità

en: Open in new window
it_IT: Apri in una nuova finestra

en: Open the settings for the calendar.
it_IT: Apre le impostazioni del calendario.

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Or you can import .ics feed or file directly at current page.
it_IT: Oppure puoi importare direttamente il file o il feed .ics direttamente da questa pagina.

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Order number
it_IT: Ordine numero

en: Other
it_IT: Altro

en: Other Hints
it_IT: Altri suggerimenti

en: PAYMENT
it_IT: PAGAMENTO

en: Page
it_IT: Pagina

en: Paid OK
it_IT: Pagato OK

en: Parameters
it_IT: Parametri

en: Parent
it_IT: Superiore

en: Partially booked
it_IT: Parzialmente prenotato

en: Partially booked item
it_IT: Elemento parzialmente prenotato

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
it_IT: Elemento parzialmente prenotato - giornata, che è prenotata per le specifiche fasce orarie.

en: Partially paid
it_IT: Pagato parzialmente

en: Partially_Refunded
it_IT: Parzialmente_Rimborsato

en: Pay
it_IT: Paga

en: Pay in Cash
it_IT: Pagare in contanti

en: Pay using %s payment service
it_IT: Paga utilizzando %s servizi di pagamento

en: Pay via
it_IT: Paga con

en: PayPal
it_IT: Paypal

en: PayPal IPN
it_IT: IPN PayPal

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment Button type
it_IT: Tipo bottone di pagamento

en: Payment Description
it_IT: Descrizione pagamento

en: Payment Gateways
it_IT: Gateway di pagamento

en: Payment Gateways - General Settings
it_IT: Gateway di pagamento - Impostazioni generali

en: Payment Options
it_IT: Opzioni di pagamento

en: Payment Settings
it_IT: Impostazioni di pagamento

en: Payment button title
it_IT: Pagamento titolo pulsante

en: Payment description at gateway website
it_IT: Descrizione del pagamento sul sito web del gateway

en: Payment failed
it_IT: Pagamento fallito

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
it_IT: Pagamento per la prenotazione  %s per questo(i) giorno(i): %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
it_IT: Descrizione di pagamento metodo che il cliente vedrà sulla tua pagina di pagamento.

en: Payment rejected
it_IT: Pagamento rifiutato

en: Payment request
it_IT: Richiesta di pagamento

en: Payment status
it_IT: Stato pagamento

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
it_IT: Stato di pagamento aggiornato da Mobile88 Admin(Fail)

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Paypal Email address to receive payments
it_IT: Indirizzo Email PayPal per ricevere pagamenti

en: Paypal Standard
it_IT: Standard Paypal

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pending booking(s)
it_IT: Prenotazioni in sospeso

en: Pending item
it_IT: Elemento sospeso

en: Philippine Pesos
it_IT: Pesos Filippini

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Placeholder
it_IT: Segna posto

en: Plain (without styles)
it_IT: Semplice (senza stili)

en: Plain text
it_IT: Testo semplice

en: Please Select
it_IT: Per favore seleziona

en: Please check more about configuration at  %sthis page%s
it_IT: Controlla più informazioni sulla configurazione su %squesta pagina%s

en: Please check more about this feature %shere%s.
it_IT: Si prega di controllare più su questa funzione %squi%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
it_IT: Si prega di controllare più su questa caratteristica a %squesta pagina%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
it_IT: Prego controlla più informazioni sulla configurazione dei costi su questa %spagina%s.

en: Please configure all fields inside the %sBilling form fields%s section at %sPayments General%s tab.
it_IT: Configura tutti i campi nella sezione %scampi del modulo di fatturazione%s nel tab %sGenerale pagamenti%s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
it_IT: Si prega di configurare tutti i campi all'interno della scheda campi modulo Fatturazione a questa pagina, quando si utilizza un processore di pagamento europeo

en: Please configure settings for import Google Calendar events
it_IT: Si prega di configurare le impostazioni per importazione eventi di Google Calendar

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
it_IT: Prego crea tutti %s termini prima %s(da quelli a priorità più alta a quelli a priorità più bassa)%s, quindi termini %s e termini successivi %s

en: Please enter URL for generating .ics feed
it_IT: Per favore, inserisci la URL per generare il feed .ics

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
it_IT: Inserisci il valore Hash MD5, che configurato nelle impostazioni dell'interfaccia di Commerciante.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
it_IT: Inserisci la tua chiave API di Google. Questo campo è necessario per importare gli eventi.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
it_IT: Si prega di lasciare vuoto se si vuole saltare.

en: Please make payment for your booking %s on %s For reference your booking ID: %s
it_IT: Si prega di pagare la prenotazione %s su %s. Riportiamo per riferimento l'ID della prenotazione: %s

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
it_IT: Si prega di notare,%sl'uso del codice breve tempo% s. Se si seleziona una data con alcune fasce orarie prenotate, questo campo orario% sdisabiliterà le fasce orarie prenotate% s (impostarle in grigio).

en: Please note, at admin panel for booking will be saved deposit cost and notes about deposit, do not depend from the visitor choice of this payment. You need to check each such payment manually!
it_IT: Si prega di notare, che nel pannello di amministrazione per la prenotazione verrà salvato il costo del deposito e note sul deposito, non dipendono dalla scelta del visitatore di questo pagamento. È necessario controllare manualmente ciascun pagamento!

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
it_IT: Si prega di notare, nella %sLista Opzioni%s è possibile utilizzare solo gli orari in formato tempo militare %s(24 ore)%s.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
it_IT: Si prega di notare, nella lista %sOpzioni%s è possibile utilizzare solo gli orari in formato tempo %s(24 ore) %s.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
it_IT: Si prega di notare, non è possibile aggiungere nuove risorse, se è selezionata l'opzione "Tutte le risorse". Prego annullare la selezione, quindi aggiungere nuove risorse.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
it_IT: Si prega di notare: questo campo supporta solo il formato tempo militare %s(24 ore)%s.

en: Please pay %s
it_IT: Per favore, paga %s

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
it_IT: Si prega di leggere di più sulla configurazione dei campi modulo di prenotazione%squi%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
it_IT: Si prega di leggere di più circa le possibili personalizzazioni di queste %sopzioni%s %squi%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
it_IT: Si prega di leggere altre informazioni sulla configurazione di questo parametro %shere%s

en: Please reassign exist booking(s) from selected resource(s) to other resources or delete exist booking(s) from  this resource(s). Otherwise you will have %slost bookings%s.
it_IT: Riassegna la prenotazione o le prenotazioni esistenti dalle risorse selezionate ad altre risorse, o cancella le prenotazioni esistenti di questa risorsa. Altrimenti, ci saranno delle %sprenotazioni perse%s.

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
it_IT: Si prega di aggiornare questa pagina e se lo stesso errore appare nuovamente contattare il supporto via email (con informazioni su numero di ordine e sito Web) concludere la registrazione

en: Please select
it_IT: Seleziona

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
it_IT: Per favore, seleziona i campi modulo dal tuo modulo di prenotazione. Questo campo verrà automaticamente assegnato al campo corrente dal modulo di fatturazione.

en: Please select check-in and check-out days!
it_IT: Seleziona le date di arrivo/partenza!

en: Please select the resource:
it_IT: Per favore, selezionare la risorsa:

en: Please type the %sTitle of search results%s.
it_IT: Si prega di inserire il %sTitolo per i risultati della ricerca%s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
it_IT: Si prega di inserire il %smessaggio, cosa è mostrato, quando nulla viene trovato%s.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
it_IT: Si prega di digitare l'URL della pagina %s (con lo %s shortcode nel contenuto)%s, dove i risultati della ricerca verranno visualizzati.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
it_IT: Si prega di utilizzare la modalità di selezione %sGiorno Singolo%s nella pagina Impostazioni generali di prenotazione presso la sezione calendario.

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
it_IT: Si prega di utilizzare questo campo per la possibilità di utilizzare gli sconti promozionali dai tuoi visitatori.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
it_IT: Si prega di inserire il numero ordine della versione acquistata, che hai ricevuto alla tua e-mail di fatturazione.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
it_IT: Per favore, saperne di più sugli shortcodes %squi%s o personalizzazione degli specifici shortcodes JavaScript %squi%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
it_IT: Si prega, di prenotare un appartamento con fiori freschi.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
it_IT: Perfavore, seleziona la data della prenotazione/i nel calendario.

en: Plugin Menu
it_IT: Menu del plugin

en: Plugin menu position
it_IT: Posizione del plugin nel menu

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
it_IT: Le configurazioni di supporto del plugin del modulo di prenotazione sono disponibili in diverse lingue.

en: Polish Zloty
it_IT: Zloty Polacco

en: Post Code
it_IT: Codice postale

en: Post code
it_IT: Codice Postale

en: Post code (required)
it_IT: Codice postale

en: Pounds Sterling
it_IT: Sterline

en: Powered by notice
it_IT: Fornito da avviso

en: Preselected resource
it_IT: Risorsa preselezionata

en: Presidential Suite
it_IT: Suite Presidenziale

en: Prev
it_IT: precedente

en: Previous 3 months
it_IT: 3 mesi precedenti

en: Previous 4 weeks
it_IT: Precedenti 4 settimane

en: Previous 7 days
it_IT: 7 giorni precedenti

en: Previous dates
it_IT: Date Precedenti

en: Previous day
it_IT: Giorno precedente

en: Previous month
it_IT: Mese precedente

en: Previous week
it_IT: Settimana precedente

en: Print
it_IT: Stampa

en: Print bookings
it_IT: Stampa lista prenotazioni

en: Print bookings listing
it_IT: Stampa lista prenotazioni

en: Prior
it_IT: Precedente

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
it_IT: Probabilmente hai aggiornato la versione a pagamento di Booking Calendar da una versione gratuita o il processo di aggiornamento è fallito. È possibile richiedere il nuovo aggiornamento della versione a pagamento presso%1squesta pagina%2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
it_IT: Probabilmente queste date sono state appena prenotate da altri visitatori. Si prega di ricaricare questa pagina ed effettuare nuovamente la prenotazione.

en: Probably you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
it_IT: Probabilmente hai aggiornato la tua versione a pagamento di Booking Calendar da una versione gratuita o il processo di aggiornamento è fallito. È possibile richiedere il nuovo aggiornamento della tua versione a pagamento in %1squesta pagina%2s.

en: Processed
it_IT: Processato

en: Processing
it_IT: In elaborazione

en: Processing your %s payments through %s
it_IT: Stiamo processando il tuo %s pagamento %s

en: Publishable key
it_IT: Chiave pubblica

en: Purchase
it_IT: Acquista

en: Put a label before field
it_IT: Metti un etichetta prima del campo

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
it_IT: Metti questo codice nel %sContenuto dei campi di prenotazione%s e nei %sModelli di Email%s

en: Radio Button(s)
it_IT: Pulsante(i) di scelta

en: Range days
it_IT: Intervallo giorni

en: Rate plugin (thanks:)
it_IT: Votare il plugin (grazie:)

en: Rates
it_IT: Tariffe

en: Read
it_IT: Leggi

en: Read All
it_IT: Leggi tutto

en: Reason for cancellation
it_IT: Inserire qui il motivo della cancellazione

en: Reason for cancellation here
it_IT: Inserire qui il motivo della cancellazione

en: Reason of cancellation
it_IT: Motivo della cancellazione

en: Reason of cancellation here
it_IT: Motivo della cancellazione qui

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
it_IT: Reindirizzare il visitatore a una nuova pagina di ringraziamento

en: Reference Text Box Title
it_IT: Titolo per la casella di testo delle referenze

en: Refresh booking listing
it_IT: Aggiorna la lista di prenotazione

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Register
it_IT: Iscriviti

en: Register and Translate everything in WPML plugin. Translation can be done at the WPML > "String translation" page. Required WPML 3.2 with String Translation plugin.
it_IT: Registra e traduci tutto nel plugin WPML. La traduzione può essere effettuata sulla pagina WPML > "Traduzione stringhe". Serve WPML 3.2 con il plugin String Translation.

en: Regular User
it_IT: Utente Generico

en: Reject
it_IT: Rifiuta

en: Rejected
it_IT: Rifiutato

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
it_IT: URL relativi di pagine, dove caricare plugin di file CSS e JS

en: Release date
it_IT: Data di pubblicazione

en: Reload page
it_IT: Ricarica pagina

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove selected account(s)
it_IT: Elimina conto selezionato

en: Request has been sent
it_IT: La richiesta è stata spedita

en: Request has failed
it_IT: Richiesta fallita

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Required Fields in Booking Form
it_IT: Campi obbligatori nel Modulo di Prenotazione

en: Reset
it_IT: Azzera

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
it_IT: Ripristina Modulo di prenotazione e contenuto dei campi del modulo di prenotazione

en: Reset Form
it_IT: Azzera modulo

en: Reset Search Cache
it_IT: Ripristina Cache di Ricerca

en: Reset current Form
it_IT: Azzera modulo corrente

en: Reset filter to default values
it_IT: Reimposta filtro ai valori predefiniti

en: Reset times by
it_IT: Reimposta il tempo da

en: Reset to default form
it_IT: Riporta allo stato predefinito

en: Resource
it_IT: Risorsa

en: Resource #1
it_IT: Tipologia #1

en: Resource #2
it_IT: Tipologia #2

en: Resource #3
it_IT: Tipologia #3

en: Resource Name
it_IT: Nome della tipologia

en: Resource not exist
it_IT: La risorsa non esiste

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Resources Selection
it_IT: Selezione risorse

en: Resources count
it_IT: Numero risorse

en: Resources number per page
it_IT: Numero di risorse per pagina

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore all dismissed windows
it_IT: Ripristina tutte le finestre rimosse

en: Restore selected bookings
it_IT: Ripristina prenotazioni selezionate

en: Restored
it_IT: Ripristinato

en: Result(s) Found
it_IT: Risultato/i trovato/i

en: Retrieve Google Calendar Events
it_IT: Recupera eventi Google Calendar

en: Return URL after Failed order
it_IT: URL di ritorno dopo un ordine Fallito

en: Return URL after Successful order
it_IT: URL di ritorno a seguito dellordine terminato con successo

en: Return URL from PayPal
it_IT: URL di ritorno da PayPal

en: Reversed
it_IT: Cambiato

en: Right
it_IT: Destra

en: Right with space
it_IT: Destra con spazio

en: Routing Number
it_IT: Numero di registrazione

en: Rows
it_IT: Righe

en: Royal Villa
it_IT: Villa reale

en: Sa
it_IT: Sab

en: Sale
it_IT: In promozione

en: Sandbox
it_IT: SandBox

en: Sat
it_IT: Sab

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save as Default
it_IT: Salva come predefinito

en: Save cost
it_IT: Salva costo

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
it_IT: Salvare le impostazioni del filtro come modello predefinito (Si prega di fare clic pulsante Applica filtro, prima di salvare!)

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saving
it_IT: In salvataggio

en: Saving to file
it_IT: Salvataggio in un file

en: Savings
it_IT: Salvataggio

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Availability Form
it_IT: Modulo di ricerca disponibilità

en: Search Availability form
it_IT: Modulo di ricerca disponibilità

en: Search Cache
it_IT: Ricerca Cache

en: Search Results
it_IT: Risultati della ricerca

en: Search Results Title
it_IT: Titolo dei risultati di ricerca

en: Search Settings
it_IT: Impostazioni Ricerca

en: Search availability
it_IT: Ricerca disponibilità

en: Search form
it_IT: Modulo Ricerca

en: Search in booking resources of WP users
it_IT: Cerca nelle risorse di prenotazione degli utenti WP

en: Search only for users:
it_IT: Cerca solo utenti:

en: Search results
it_IT: Risultati della ricerca

en: Search results page must have this shortcode
it_IT: La pagina dei risultati di ricerca deve avere questa shortcode

en: Search results.
it_IT: Risultati Ricerca.

en: Season
it_IT: Stagione

en: Season Filters
it_IT: Filtri Stagione

en: Season filter on the Season Filters page
it_IT: Filtro stagione sulla pagina Filtri Stagione

en: Season filter on the Season Filters page,
it_IT: Filtro della stagione nella pagina filtri di Stagione,

en: Season filters conditions.
it_IT: Condizioni Filtri Stagione.

en: Seasonal price
it_IT: Prezzo stagionale

en: Secret key
it_IT: Chiave privata

en: Secure Merchant ID
it_IT: ID Venditore Sicuro

en: See %sFAQ%s.
it_IT: Vedere le %sFAQ%s.

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
it_IT: Selezionare ambiente Prova diretta o Live per l'utilizzo di un account commerciante o Sviluppatore di prova per l'utilizzo di account Sviluppatore.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
it_IT: Seleziona %s giorni attivando il filtro stagionale specifico qui sotto o %saggiungi un nuovo filtro stagionale%s

en: Select Booking Resource
it_IT: Seleziona Risorsa prenotazione

en: Select Expiration Date of the coupon.
it_IT: Selezionare la data di scadenza per il buono.

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
it_IT: Seleziona  TEST per il Server di Test e LIVE nell'ambiente di produzione

en: Select Template
it_IT: Seleziona template

en: Select Times
it_IT: Seleziona Durata

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
it_IT: Selezione di un numero %sDINAMICO%s di giorni con %sDUE click del mouse%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
it_IT: Selezione di un numero %sFISSO%s di giorni con %sUN click del mouse%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
it_IT: Seleziona una città nel fuso orario desiderato, se si hanno problemi con le date e gli orari.

en: Select booking resource
it_IT: Seleziona risorsa prenotazione

en: Select booking resources, for getting booking dates from them and set such dates as unavailable in destination calendar.
it_IT: Seleziona le risorse di prenotazione per recuperarne le date di prenotazione e impostarle come non disponibili nel calendario di destinazione.

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
it_IT: Selezionare le risorse di prenotazione, per mostrarle in selectbox. Si prega di utilizzare CTRL per selezionare più risorse di prenotazione.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
it_IT: Seleziona tipologie di prenotazione dove è possibile applicare questo buono sconto.

en: Select booking resources. Please use CTRL to select multiple booking resources.
it_IT: Selezionare le risorse di prenotazione. Si prega di utilizzare CTRL per selezionare più risorse di prenotazione.

en: Select default custom booking form
it_IT: Seleziona modulo di prenotazione predefinito

en: Select field for assigning to %sevent property%s
it_IT: Selezionare il campo per l'assegnazione delle%sproprietà evento%s

en: Select number of available days in calendar start from today.
it_IT: Selezionare il numero di giorni disponibili a inizio calendario da oggi.

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
it_IT: Selezionare il numero di risorse di prenotazione (singola o genitore) per pagina in pagina del menu Risorse

en: Select number of bookings per page in booking listing
it_IT: Selezionare il numero di prenotazioni per pagina nella lista di prenotazione

en: Select number of days to scroll after loading
it_IT: Selezionare il numero di giorni da scorrere dopo il caricamento

en: Select number of month to show for calendar.
it_IT: Seleziona il numero di mesi da visualizzare per calendario.

en: Select number of months to scroll after loading
it_IT: Selezionare il numero di mesi da scorrere dopo il caricamento

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
it_IT: Selezionare il numero di giorni non disponibili in calendario a partire da oggi.

en: Select option to configure or show help info about tags
it_IT: Selezionare l'opzione per configurare o visualizzare informazioni di aiuto sui tag

en: Select option, when to start retrieving events.
it_IT: Selezionare l'opzione, quando inizia il recupero di eventi.

en: Select option, when to stop retrieving events.
it_IT: Selezionare l'opzione, quando termina il recupero di eventi.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
it_IT: Seleziona un separatore dei dati per esportare le prenotazioni in formato CSV.

en: Select shortcode to insert
it_IT: Seleziona lo shortcode da inserire

en: Select start and end time showing for Calendar Overview in %sDay%s view mode
it_IT: Seleziona l'ora di inizio e di fine per la panoramica del calendario nella modalità di visualizzazione %sgiorno%s

en: Select start date
it_IT: Seleziona data di inizio

en: Select start month of calendar
it_IT: Selezionare mese iniziale del calendario

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
it_IT: Selezionare il %s utilizzando la %s Lista tempo%s predefinita.

en: Select the country from the predefined country list.
it_IT: Selezionare il paese dall'elenco predefinito di nazioni.

en: Select the default view for dates on the booking tables
it_IT: Seleziona la vista predefinita delle date nelle tabelle di prenotazione

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
it_IT: Selezionare il numero massimo di mesi da mostrare (scorrimento)

en: Select the skin of the booking calendar
it_IT: Selezionare l'aspetto del calendario di prenotazione

en: Select time duration of import requests.
it_IT: Seleziona durata delle richieste d'importazione .

en: Select time of cache expiration
it_IT: Seleziona la durata della cache

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
it_IT: Selezionare un tipo di transazione, che è supportato dal gateway di pagamento.

en: Select type of info to show.
it_IT: Seleziona il tipo di informazioni da mostrare.

en: Select type of view format
it_IT: Seleziona la tipologia del formato di visualizzazione

en: Select unavailable time interval.
it_IT: Seleziona intervallo di tempo non disponibile.

en: Select user access level for the menu pages of plugin
it_IT: Seleziona il livello di accesso dell'utente per le pagine del menu del plugin

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
it_IT: Immetti il tuo %snumero minimo e massimo di giorni per la selezione dell'intervallo%s

en: Select your default booking resource.
it_IT: Selezionare la risorsa prenotazione di default.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
it_IT: Selezionare la modalità di visualizzazione predefinita del calendario alla pagina Panoramica del calendario di prenotazione

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
it_IT: Selezionare la scheda predefinita aperta nella barra degli strumenti nella pagina lista di prenotazione

en: Select your default order of bookings in the booking listing
it_IT: Selezionare l'ordine predefinito delle prenotazioni nel listato prenotazione

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
it_IT: Selezionare la modalità di visualizzazione predefinita delle prenotazioni nell'elenco delle pagine di prenotazione

en: Select your start day of range selection at week
it_IT: Seleziona il giorno iniziale dell'intervallo di selezione per la settimana

en: Select your start day of the week
it_IT: Seleziona il tuo giorno di inizio della settimana

en: Selected Check In date.
it_IT: Data di Arrivo Selezionata.

en: Selected Check Out date.
it_IT: Data di Partenza Selezionata.

en: Selected End Time.
it_IT: Ora fine selezionata.

en: Selected Start Time.
it_IT: Ora d'inizio selezionata.

en: Selected booking resource (by default)
it_IT: Seleziona risorsa prenotazione (predefinito)

en: Selection
it_IT: Selezione

en: Selection of Resources
it_IT: Selezione di Risorse

en: Send
it_IT: Invia

en: Send Request
it_IT: Invia Richiesta

en: Send Test Email
it_IT: Invia email di test

en: Send email notification to customer about this operation
it_IT: Inviare email di notifica al cliente su questa operazione

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
it_IT: Invia email di notifica al cliente dopo l'approvazione, la cancellazione o la cancellazione di prenotazioni

en: Send email on cost changes
it_IT: Invia e-mail sulle variazioni dei costi

en: Send payment request to customer
it_IT: Invia richiesta di pagamento al cliente

en: Send payment request to visitor
it_IT: Spedisci la richiesta di pagamento al visitatore

en: Sending email for invalid transaction
it_IT: Stò spedendo email per transazione non valida

en: Sending email for verified transaction
it_IT: Sto inviando e-mail per la transazione verificata

en: Sending email if error occur during verification
it_IT: Invia email se accade un errore durante il processo di verifica

en: Sending request...
it_IT: Invio richiesta...

en: Sep
it_IT: Set

en: Separator for the decimal point
it_IT: Separatore per i decimali

en: September
it_IT: Settembre

en: Set Availability
it_IT: Imposta disponibilità

en: Set Deposit
it_IT: Imposta deposito

en: Set Deposit Amount
it_IT: Imposta valore del deposito

en: Set Early / Late Booking
it_IT: Imposta prenotazione anticipata / tardiva

en: Set Early / Late Booking Amount
it_IT: Imposta ammontare prenotazione anticipata / tardiva

en: Set Early / Late booking discount
it_IT: Imposta sconto per prenotazione anticipata / tardiva

en: Set Rate
it_IT: Imposta tariffa

en: Set Rates
it_IT: Imposta tariffe

en: Set Valuation Days
it_IT: Imposta giorni di valutazione

en: Set Your Calendar to Public
it_IT: Impostare il tuo calendario su Pubblico

en: Set as %srequired%s
it_IT: Seleziona come %srichiesto%s

en: Set as Approved
it_IT: Segna come Approvato

en: Set as Pending
it_IT: Segna come in sospeso

en: Set as Read
it_IT: Segna come Letto

en: Set as Unread
it_IT: Segna come da leggere

en: Set capacity based on number of visitors
it_IT: Seleziona capacità basata sul numero di ospiti

en: Set check out date as available
it_IT: Imposta la data di partenza come disponibile

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
it_IT: Inserisci la durata in millisecondi per la visualizzazione del messaggio

en: Set field as required
it_IT: Imposta il campo richiesto

en: Set position of the currency symbol.
it_IT: Imposta la posizione del simbolo di valuta.

en: Set selected bookings as pending
it_IT: Impostare le prenotazioni selezionate come sospese

en: Set the cost
it_IT: Fissa il costo

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
it_IT: Imposta questo valore con il nome del Venditore assegnato dal Saggio di Pagamento o scelto quando è stato applicato.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
it_IT: Imposta questo valore con la password XOR Encryption assegnata dal Saggio di Pagamento

en: Set user as
it_IT: Utente impostato come

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
it_IT: Impostazione parametri del calendario avanzati. %sCome larghezza, altezza e struttura %s

en: Setting coupons for discount
it_IT: Impostazione buoni sconto

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
it_IT: Impostando la moneta che non è supportata dal processore di pagamento genererà un errore.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Short days view
it_IT: Visualizzazione breve dei giorni

en: Shortcodes
it_IT: Codice breve

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show "Thank You" message
it_IT: Mostra il messaggio di ringraziamento

en: Show / hide field in booking form
it_IT: Mostra / nascondi il campo nel modulo di prenotazione

en: Show / hide hints
it_IT: Mostra / nascondi suggerimenti

en: Show / hide menu
it_IT: Mostra / nascondi menu

en: Show / hide notes
it_IT: Mostra / nascondi le note

en: Show 2 months
it_IT: Mostra 2 mesi

en: Show 3 months
it_IT: Mostra 3 mesi

en: Show ALL dates of booking
it_IT: Mostra tutte le date di prenotazione

en: Show Children Resources
it_IT: Mostra risorse figlie

en: Show Info of Booking Resource
it_IT: Mostra informazioni di risorsa di prenotazione

en: Show Reference Text Box
it_IT: Mostra casella di testo delle referenze

en: Show a booking form, availability calendar or other elements from Booking Calendar plugin.
it_IT: Mostra un modulo di prenotazione, calendario di disponibilità o altri elementi dal plugin Booking Calendar.

en: Show advanced settings
it_IT: Mostra Parametri avanzati

en: Show advanced settings of JavaScript loading
it_IT: Mostra impostazioni avanzate per il caricamento di JavaScript

en: Show all exist season filters
it_IT: Mostra tutti i tipi di filtro per stagione esistenti

en: Show availability in tooltip
it_IT: Mostra disponibilità nella finestra

en: Show booking details in payment form
it_IT: Mostra i dettagli della prenotazione nel modulo di pagamento

en: Show booking details in tooltip
it_IT: Mostra i dettagli della prenotazione nella finestra

en: Show date number in legend
it_IT: Mostra la data nella legenda

en: Show day
it_IT: Mostra Giorno

en: Show deposit and total booking cost together
it_IT: Mostra il deposito e il costo totale della prenotazione insieme

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
it_IT: Mostra  il modulo per il metodo di pagamento della caparra, solo se il %s check in %s sulla base del %s filtro %s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
it_IT: Mostra il modulo di pagamento solo se la differenza tra %sToday%s e%sChech In%s giorni è più di

en: Show from/to
it_IT: Mostra da/a

en: Show info about Booking Resource
it_IT: Mostra informazioni sulla risorsa di prenotazione

en: Show legend below calendar
it_IT: Mostra la legenda sotto calendario

en: Show listing of customer bookings
it_IT: Mostra la lista delle prenotazioni del cliente

en: Show month
it_IT: Mostra mese

en: Show only check in/out dates
it_IT: Mostra solo date Arrivo e Partenza

en: Show partially booked days with same background as in legend item
it_IT: Visualizza i giorni parzialmente prenotati con lo stesso sfondo visualizzato in legenda

en: Show search results in the same page
it_IT: Visualizza risultati di ricerca nella stessa pagina

en: Show search results on other page
it_IT: Visualizza risultati di ricerca in un altra pagina

en: Show search results on this page, after redirection from search form at other page.
it_IT: Visualizza risultati di ricerca in questa pagina, dopo il reindirizzamento dal form di ricerca ad un altra pagina.

en: Show settings of powered by notice
it_IT: Mostra le impostazioni del messaggio powered by

en: Show system debugging log for beta features
it_IT: Mostra il debug log di sistema per le funzionalità beta

en: Show week
it_IT: Mostra Settimana

en: Show year
it_IT: Mostra anno

en: Showing cost in date cell
it_IT: Mostra costo nella cella della data

en: Showing cost in tooltip
it_IT: Mostra costo nel fumetto

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Single
it_IT: Singolo

en: Single day
it_IT: Giorno singolo

en: Size
it_IT: Misura

en: Some currencies at payment gateways are different from main currency %s
it_IT: Alcune valute sui gateway di pagamento sono diverse dalla valuta principale %s

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
it_IT: Alcuni dati sono stati recuperati, ma potrebbero non essere analizzati con successo. Assicurati che l'URL del feed sia corretto.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
it_IT: Spiacenti, la prenotazione non è stata effettuata perché questi giorni sono già stati prenotati!!! %s (Non è possibile memorizzare questa sequenza di date in un unica tipologia.) %s Si prega di %srefresh%s la pagina e provare altre date.

en: Sort Code
it_IT: Codice di ordinamento

en: Space
it_IT: Spazio

en: Specific Dates Filter
it_IT: Specifica Filtro Date

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
it_IT: Il costo specifico avrà effetto, solo se attivo (la casella a sinistra è selezionata) e se "Check In" data inizio appartiene al filtro stagionale selezionato, o se è selezionato "Qualsiasi Giorno”.

en: Specific date / time
it_IT: Ora / Data specifica

en: Specific day(s) of week
it_IT: Giorno(i) specifico(i) della settimana

en: Specific days selections
it_IT: Selezione giorni specifici

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
it_IT: Specificare che durante certe stagioni (o giorni della settimana), il numero minimo specifico di giorni deve essere prenotato

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
it_IT: Specificare la URL per il vostro "listener" nel campo URL notifica come:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
it_IT: Specificare la larghezza del calendario, altezza della cella della data e del numero di mesi in una riga.

en: Standard 1 column
it_IT: Standard 1 colonna

en: Standard Fields
it_IT: Campi Standard

en: Standard Forms
it_IT: Campi Standard

en: Standard Search Form Template
it_IT: Template di ricerca standard

en: Standard Templates
it_IT: Template standard

en: Standard booking resource cost
it_IT: Costo tipologia di prenotazione predefinita

en: Start / End time for Calendar Overview
it_IT: Orario Inizio / Fine per la Panoramica del Calendario

en: Start Date
it_IT: Data di Inizio

en: Start Day of the week
it_IT: Giorno d'inizio della settimana

en: Start Time
it_IT: Orario Inizio

en: Start Time - Drop Down list
it_IT: Ora di inizio - Menù a Discesa

en: Start Time - Text field
it_IT: Campo Testo - Inizio Periodo

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
it_IT: Orario di arrivo non valido, probabilmente l'orario richiesto è già prenotato, oppure è già trascorso.

en: Start day of range
it_IT: Giorno di inizio

en: Start month
it_IT: Mese iniziale

en: Start month:
it_IT: Mese iniziale:

en: Start of current month
it_IT: Inizio del mese corrente

en: Start of current week
it_IT: Inizio della settimana corrente

en: State
it_IT: Stato

en: Statistic
it_IT: Statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
it_IT: Hai ancora domande? Contattatta il %sSupporto%s.

en: Stripe. Ouch, something went wrong!
it_IT: Stripe. Accidenti, qualcosa è andato storto!

en: Su
it_IT: Dom

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Submit Button
it_IT: Bottone Invio

en: Successful payment
it_IT: Pagamento effettuato con successo

en: Sun
it_IT: Dom

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Support
it_IT: Supporto

en: Suspended
it_IT: Sospeso

en: Swedish Krona
it_IT: Corona Svedese

en: Swiss Franc
it_IT: Franco Svizzero

en: Sync
it_IT: Sincronizza

en: System Block
it_IT: Sistema di blocco

en: Taiwan New Dollars
it_IT: Dollari di Taiwan Nuovi

en: Technical Support
it_IT: Supporto tecnico

en: Test mode requires the option %s to be selected in the %s account configuration section %s
it_IT: La modalità di test richiede l’opzione %s per essere selezionata nella sezione %s configurazione dell’account %s

en: Test with Simulator
it_IT: Testa con il Simulatore

en: Text
it_IT: Testo

en: Textarea
it_IT: Area di testo

en: Th
it_IT: Gio

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
it_IT: La ringraziamo per la sua prenotazione. %s Le invieremo al più presto una conferma della prenotazione.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
it_IT: Un URL al quale verrà ricondotto il browser dellacquirente dopo aver cancellato il pagamento; per esempio, un URL nel tuo sito che mostra una {Payment Canceled} pagina.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
it_IT: Un URL al quale verrà ricondotto il browser dellacquirente dopo aver cancellato il pagamento; per esempio, un URL nel tuo sito che mostra una {Payment Canceled} pagina.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
it_IT: La lingua attiva del modulo di prenotazione dipende dalla lingua del sito.

en: The background color for email templates.
it_IT: Il colore di sfondo per imodelli delle email.

en: The base color for email templates.
it_IT: Il colore di base per i modelli delle email.

en: The booking has been canceled successfully
it_IT: La sua prenotazione è stata cancellata con successo

en: The booking has been duplicated successfully
it_IT: La prenotazione è stata duplicata con successo

en: The booking was canceled by the visitor.
it_IT: La prenotazione è stata cancellata dall'utente.

en: The changing of payment status is failed
it_IT: Il cambiamento di stato del pagamento non è andato a buon fine

en: The code you entered is incorrect
it_IT: Il codice inserito non è corretto

en: The content of field %sURL of page for customer bookings listing%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
it_IT: Il contenuto del campo %sURL della pagina dell'elenco delle prenotazioni del Cliente%s, sulla %spagina delle impostazioni generali delle prenotazioni%s deve collegarsi a questa pagina

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
it_IT: Il contenuto del campo %sURL per modificare le prenotazioni%s nella %spagina impostazioni generali prenotazione%s deve avere un link a questa pagina

en: The currency code that gateway will process the payment in.
it_IT: Il codice valuta che il gateway elaborerà nel pagamento.

en: The deposit cost of the booking.
it_IT: Pagamento deposito per la prenotazione.

en: The end of time
it_IT: Orario di fine

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
it_IT: Il feed non è stato trovato (404). Assicurati chel'URL del feed sia corretto.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
it_IT: Il feed non può essere recuperato. Codice di errore:%s. Assicurati che l'URL del feed sia corretto.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
it_IT: Le seguenti prenotazioni in attesa: %s cancellate.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
it_IT: La struttura generale della configurazione %scondizione regola%s è la seguente

en: The main body background color for email templates.
it_IT: Il colore di sfondo del corpo principale per i modelli di email.

en: The main body text color for email templates.
it_IT: Il colore principale del testo per il corpo delle email.

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
it_IT: Il Login ID del commerciante viene fornito nell'interfaccia del commerciante di %s

en: The payment status is changed successfully
it_IT: Lo stato del pagamento è stato cambiato con successo

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
it_IT: La prenotazione %s per: %s è stata modificata. %sE' possibile modificare questa prenotazione in questa pagina:%s Grazie,%s

en: The reservation has been modified
it_IT: La sua prenotazione è stata modificata

en: The start of time
it_IT: L'inizio del periodo

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
it_IT: Probabilmente l'orario richiesto è già prenotato, oppure è già trascorso!

en: The value of this field is just saved into DB.
it_IT: Il valore di questo campo è appena salvato in DB.

en: There are no extended booking forms
it_IT: Non ci sono moduli di prenotazione estesa

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
it_IT: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Vedi versione %4$s dettagli</a> . <em>L'aggiornamento automatico non è disponibile per questo plugin.</em>

en: This .ics feed of bookings starting from today for 1 year
it_IT: Questo feed .ics delle prenotazione inizia da oggi e dura 1 anno

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
it_IT: Questa azione non avrà effetto, se il modulo(i) di pagamento è attivo!

en: This block required for ability to edit, cancel the booking by visitor, who made the booking, or for ability to show payment form, after sending payment request.
it_IT: Il blocco richiesto per abilitare la modifica, cancellare la prenotazione dal visitatore che ha effettuato la prenotazione, o per abilitare la visualizzazione del form di pagamento, dopo aver mandato la richiesta di pagamento.

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
it_IT: Questa prenotazione è stata cancellata perché non abbiamo ricevuto il pagamento e non è stata approvata dall'amministratore.

en: This booking resources does not exist
it_IT: Non esiste questa tipologia di prenotazione

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
it_IT: Questo può essere RINVIATO o CONVALIDATO se il tuo account Sage Pay supporta queste tipologie di pagamento

en: This checkbox must be checked
it_IT: È necessario selezionare la casella di controllo

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
it_IT: Questa caratteristica può influire sulla velocità di invio della prenotazione. Vuoi davvero fare questo?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
it_IT: Questa caratteristica non funziona per le risorse di prenotazione con capacità superiore a uno.

en: This feature is applying only for bookings for specific timeslots, or if activated check in/out time option.
it_IT: Questa caratteristica si applica solo alla prenotazione di specifiche fasce orarie, o se è attivata l'opzione dell'ora di check in/out.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
it_IT: Questa funzione fornisce la possibilità di mostrare i campi di forma diversa o qualsiasi altro contenuto HTML nel modulo di prenotazione, a seconda della selezione del giorno specifico della settimana nel calendario o giorni differenti, che vengono assegnate ai filtri specifici della stagione

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
it_IT: Questa funzione fornisce la possibilità di utilizzare le diverse selezioni di intervalli di tempo nel modulo di prenotazione per i diversi giorni della settimana o giorni diversi - che sono assegnati ai filtri specifici di stagione. Così ogni giorno della settimana (giorno di filtro stagionale specifico) può avere una diversa lista fasce orarie.

en: This feature require %s
it_IT: Questa funzionalità richiede%s

en: This feature require %s plugin. You can install %s plugin from this %spage%s.
it_IT: Questa funzionalità richiede il plugin %s. Puoi installare %s da questa %spage%s.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
it_IT: Questa caratteristica è utile per evitare la doppia prenotazione della stessa data o date o orari, se diversi visitatori provano a prenotare allo stesso tempo le stesse data o orari nello stesso calendario.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
it_IT: Questo campo non influisce a disponibilità (prenotazione per il periodo specifico).

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
it_IT: Questo campo è visibile solo in Pannello di Amministrazione alla %saggiungi pagina di prenotazione%s.

en: This field support only up to %s characters by payment system.
it_IT: Questo campo permette solo fino a %s caratteri, secondo il sistema di pagamento.

en: This is default currency that showing at your website. Specific payment gateway(s) can support or does not suport it.
it_IT: Questa è la valuta di default che viene mostrata sul sito Web. Gli specifici gateway di pagamento potrebbero supportarla o meno.

en: This is not real preview. Its configuration block of "Booking Calendar".
it_IT: Questa non è una reale anteprima. E' la configurazione blocco di "Booking Calendar".

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
it_IT: Indirizzo Email PayPal dove saranno spediti i pagamenti

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
it_IT: Questo è l'ID Venditore Sicuro, che si trova nella pagina del profilo

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
it_IT: Questo è il campo e-mail primario, che viene utilizzato per l'invio di email ai visitatori.

en: This option can impact to speed of page loading.
it_IT: Questa opzione può influenzare la velocità di caricamento della pagina.

en: This parameter have to assigned to you by %s
it_IT: Questo parametro deve esserti assegnato da %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
it_IT: Questo shortcode %s viene utilizzato su una pagina, dove i visitatori possono %smodificare%s la propria prenotazione(i),%scancella%s o effettuare un %spagamento%s dopo aver ricevuto una richiesta di pagamento tramite e-mail dall'amministratore

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %sview listing%s of their own booking(s)
it_IT: Questo shortcode %s viene utilizzato su una pagina in cui i visitatori possono %svisualizzare%s la(e) propria(e) prenotazione(i)

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
it_IT: Questo shortcode %s sta usando la selezione del modulo di prenotazione per delle tipologie specifiche di prenotazione dentro una selectbox

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
it_IT: Questo shortcode %s si utilizza per mostrare i risultati della ricerca su una pagina specifica, se il modulo di ricerca si presenta mostrando i risultati della ricerca su una pagina diversa

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
it_IT: Questo non funziona, se il visitatore lascia la pagina di pagamento.

en: Thousands separator
it_IT: Separatore migliaia

en: Thu
it_IT: Gio

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Time Field
it_IT: Campo Tempo

en: Time Format
it_IT: Formato ora

en: Time Slot
it_IT: Fascia oraria

en: Time Slot List
it_IT: Campi fascia oraria

en: Time Slots
it_IT: Fasce orarie

en: Time impact to cost
it_IT: Influenza dei tempi sul costo

en: Time of message showing
it_IT: Durata di visualizzazione del messaggio

en: Time slots for different weekdays
it_IT: Fasce orarie per diversi giorni della settimana

en: Times
it_IT: Durate

en: Times Fields
it_IT: Campi Durata

en: Times:
it_IT: Orari:

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Tips and Tricks
it_IT: Trucchi e consigli

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title near your select box.
it_IT: Titolo vicino alla tua casella di selezione.

en: Title of Search results:
it_IT: Titolo Risultati Ricerca:

en: Title of booked timeslot(s)
it_IT: Nome della(e) fascia(e) oraria(e) prenotata(e)

en: Title of first option in list
it_IT: Titolo della prima opzione in lista

en: Title of search results
it_IT: Titolodei risultati della ricerca

en: Title of search widget
it_IT: Titolo del widget di ricerca

en: Title, if no search results
it_IT: Titolo, in caso non ci siano risultati di ricerca

en: Titles
it_IT: Titoli

en: Titles of options
it_IT: Nome opzione

en: To
it_IT: A

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
it_IT: Per configurare il valore Hash MD5 nella risposta inoltrata per le transazioni

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
it_IT: Per creare l'email di verifica, è necessario utilizzare la classe CSS speciale in altri campo email. Questa classe CSS deve iniziare con queste parole riservate: %s e deve quindi passare il nome del campo email principale: %s

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
it_IT: Per ottenere la chiave API Google Calendar seguire queste istruzioni

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
it_IT: Per utilizzare questa funzione %sdevi attivare il link di ritorno%s sul tuo conto Paypal.

en: Today
it_IT: Oggi

en: Today check in/out
it_IT: Oggi - arrivo/partenza

en: Together
it_IT: Insieme

en: Top
it_IT: In alto

en: Total
it_IT: Totale

en: Total booking resource cost
it_IT: Costo totale della tipologia di prenotazione

en: Total cost
it_IT: Costo totale

en: Transaction Key
it_IT: Chiave di transazione

en: Transaction type
it_IT: Tipologia di transazione

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
it_IT: Le transazioni registrate contro conti commerciante live utilizzando uno dei metodi di test sovrastanti, non vengono trasmessi alle istituzioni finanziarie per l'autorizzazione e non vengono memorizzate nell'interfaccia Commerciante.

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Trick
it_IT: Trucco

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
it_IT: Probabilmente il numero degli ospiti selezionati è maggiore della disponibilità del/i giorno/i selezionato/i!

en: Tu
it_IT: Mar

en: Tue
it_IT: Mar

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
it_IT: Lira turca (solo per i membri turchi)

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type %sdefault title of bookings%s in %stimeline at front-end side%s. You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
it_IT: Immetti il %stitolo di default per le prenotazioni%s nella %stimeline sul lato frontend%s. Puoi usare gli shortcode del modulo in fondo alla pagina Impostazioni campi.

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
it_IT: Digita %stitolo predefinito delle prenotazioni%s in modalità di visualizzazione del calendario nella pagina Lista Prenotazioni (puoi usare gli shortcode dal modulo in basso della pagina di configurazione dei campi).

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
it_IT: Digitare ID degli utenti (separati da virgola  ",";) per la ricerca solo per questi utenti, o lasciare vuoto per una ricerca per tutti gli utenti.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
it_IT: Digita la URL per i %svisitatori%s per modificare le prenotazioni. È necessario inserire lo %s shortcode in questa pagina.

en: Type URL for %svisitors%s to view own bookings. You must insert %s shortcode into this page.
it_IT: Digita la URL per permettere ai %svisitatori%s di visualizzare le prenotazioni. È necessario inserire lo shortcode %s in questa pagina.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
it_IT: Inserisci la URL della %spagina di ringraziamento%s

en: Type filter name
it_IT: Digita nome filtro

en: Type of days selection in calendar
it_IT: Tipo di giorni selezionati nel calendario

en: Type only %sunique field name%s, that is not using in form
it_IT: Digita solo un %snome univoco per il campo%s che non è usato nel modulo

en: Type the URL of search results page.
it_IT: Digita la URL della pagina con i risultati della ricerca.

en: Type the message, when nothing found.
it_IT: Digitare il messaggio, quando non abbiamo trovato nulla.

en: Type the name of booking form
it_IT: Digita il nome del modulo di prenotazione

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
it_IT: Digita il motivo per %sla cancellazione%s del modello di email.

en: Type the title of Search results.
it_IT: Digita il titolo dei Risultati Ricerca.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
it_IT: Immettere il titolo del messaggio %sdopo che l'utente ha effettuato la prenotazione%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
it_IT: Immettere il tuo orario di %spartenza%s della prenotazione

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
it_IT: Immetti il tuo orario di %sArrivo%s per la prenotazione

en: Type your %savailability%s description
it_IT: Immetti la tua descrizione per la %sdisponibilità%s

en: Type your %scost%s description
it_IT: Immetti la tua descrizione del %scosto%s

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
it_IT: Digita il tuo %ssimbolo di valuta%s per mostrarlo vicino al costo giornaliero nella cella della data. %sDocumentazione sui simboli di valuta%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
it_IT: Immetti il tuo %snumero di giorni per la selezione di intervallo%s

en: Type your %sreason for payment%s request
it_IT: Immetti il  %smotivo per la richiesta%s di pagamento

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
it_IT: Digitare i giorni %sspecifici%s, che possono essere selezionati dai visitatori, o lasciare vuoto questo valore. Può essere diversi giorni, separati da virgola (es:%s) o trattino (esempio: %s, è la stessa in questo modo:%s) o la combinazione (esempio:%s, è la stessa in questo modo:%s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
it_IT: Digita il tuo %stitolo%s, sarà quello che verrà mostrato nel fumetto al passaggio del mouse vicino la(e) fascia(e) oraria(e) prenotata(e)

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
it_IT: Immetti il tuo formato di data per le email e per la tabella di prenotazione %sDocumentazione sulla formattazione della data.%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
it_IT: Digitare la data nel formato %s. Esempio:%s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
it_IT: Immetti il %ssoggetto%s dell'email per il messaggio di conferma prenotazione.

en: Type your email message content.
it_IT: Immetti il contenuto della tua mail.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
it_IT: Immetti il tuo formato di data da visualizzare nelle email e nella tabella di prenotazione %sDocumentation on date formatting.%s

en: U.S. Dollars
it_IT: Dollari Americani

en: URL of "thank you" page
it_IT: URL alla pagina di ringraziamento

en: URL of Search Results
it_IT: URL dei risultati di ricerca

en: URL of page for customer bookings listing
it_IT: URL della pagina per la lista delle prenotazioni del cliente

en: URL of search results:
it_IT: URL risultati della ricerca:

en: URL to edit bookings
it_IT: URL per modificare le prenotazioni

en: Unavailable dates from other booking resources
it_IT: Date non disponibili da altre risorse di prenotazione

en: Unavailable days from today
it_IT: Giorni non disponibili a partire da oggi

en: Unavailable time before / after booking
it_IT: Tempo non disponibile prima / dopo la prenotazione

en: Unavailable week days
it_IT: Giorni non disponibili nella settimana

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
it_IT: Sotto ritorno automatico per i pagamenti web, clicca il pulsante di scelta On.

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
it_IT: Nella sezione API accesso pubblico, fare clic sul pulsante Crea nuova chiave.

en: Uninstall
it_IT: Disinstallazione

en: Uninstall / deactivation
it_IT: Disinstallare / disattivare

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown Status
it_IT: Stato Sconosciuto

en: Unknown status
it_IT: Stato sconosciuto

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unread
it_IT: Da leggere

en: Until
it_IT: Fino a

en: Updated booking: %s
it_IT: Prenotazioni Aggiornate: %s

en: Updated successfully
it_IT: Aggiornato con successo

en: Updating
it_IT: In aggiornamento

en: Updating...
it_IT: Aggiornamento...

en: Upgrade
it_IT: Aggiornare

en: Upgrade Notice
it_IT: Avviso di aggiornamento

en: Upgrade Now
it_IT: Aggiorna Ora

en: Upgrade to higher version
it_IT: Aggiorna a una versione superiore

en: Upgrade to higher versions
it_IT: Aggiornamento a versioni superiori

en: Upload / Select
it_IT: Carica / seleziona

en: Usage
it_IT: Uso

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
it_IT: Usa la data di "Check In" come disponibile in calendario per tipologie di prenotazione con capacità più alta di 1 per i risultati di ricerca

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
it_IT: Usa la data di "Check Out" come disponibile in calendario per tipologie di prenotazione con capacità più alta di 1 per i risultati di ricerca

en: Use CSS BootStrap
it_IT: Utilizzare CSS BootStrap

en: Use SSL connection
it_IT: Utilizza connessione sicura SSL

en: Use arithmetic expressions in cost configurations, including fields shortcodes and simple mathematics operations
it_IT: Utilizzare le espressioni aritmetiche nelle configurazioni dei costi, inclusi i codici di accesso ai campi e le operazioni matematiche semplici

en: Use cURL posting
it_IT: Utilizza cURL posting

en: Use check in/out time
it_IT: Usa ora arrivo/partenza

en: Use check in/out time of plugin, during import .ics feeds
it_IT: Usa l'orario di arrivo / partenza del plug-in durante l'importazione di feed .ics

en: Use pending days as available
it_IT: Usa giorni in attesa come disponibili

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
it_IT: Utilizzare la connessione sicura SSL per l'invio dei dati, invece della normale connessione HTTP

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
it_IT: Utilizza cURL per pubblicare dati, invece della funzione fsocksopen()

en: Use these shortcodes for customization:
it_IT: Utilizza questi shortcodes per la personalizzazione:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
it_IT: Utilizzare questo campo per %scorreggere il costo%s durante l'aggiunta di nuove prenotazioni.

en: Use time selections as recurrent time slots
it_IT: Usa la selezione temporale come fascia oraria ricorrente

en: Used for
it_IT: Utilizzato per

en: User
it_IT: Utente

en: User  is Activated
it_IT: L'utente è Attivato

en: User  is Deactivated
it_IT: L'utente è disabilitato

en: User Role
it_IT: Ruolo utente

en: User permissions for plugin menu pages
it_IT: Autorizzazioni utente per le pagine del menu Plugin

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users Settings
it_IT: Impostazioni Utenti

en: Using BootStrap CSS for the form fields
it_IT: Utilizzando i CSS BootStrap per i campi del modulo

en: Using such URL(s) you can import .ics feeds, from  interface of other websites. %sCheck  more info  about how to import .ics feeds into other websites at the support pages of sepcific website.
it_IT: Usando le URL puoi importare i feed .ics dall’interfaccia di altri siti web. %sTrova altre informazioni su come importare i feed .ics in altri siti web nelle relative pagine di supporto.

en: Using such shortcodes in pages give a great flexibility to import from  different .ics feeds (sources) into the same resource.%sAlso  its possible to define different CRON parameters for accessing such different pages with  different time intervals.
it_IT: Usando gli shortcodes nelle pagine si ottiene una grande flessibilità nell’importazione dai diversi feed .ics (sorgenti) nella medesima risorsa. %s É ugualmente possibile definire diversi parametri CRON per accedere alle diverse pagine con diversi intervalli di tempo.

en: Valuation days
it_IT: Giorni di valutazione

en: Values
it_IT: Valori

en: Vendor Name
it_IT: Nome Fornitore

en: Verified IPN
it_IT: IPN Verificato

en: Version
it_IT: Versione

en: Version %s By %s
it_IT: Versione %s Da %s

en: Video guide
it_IT: Video guida

en: View
it_IT: Vista

en: View details
it_IT: Mostra dettagli

en: View mode
it_IT: Modalità di visualizzazione

en: Visible months
it_IT: Mesi visibili

en: Visible months number
it_IT: Numero mesi visibili

en: Visible options in selectbox
it_IT: Opzioni visibili nella casella di selezione

en: Visit these (previosly configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
it_IT: Visita queste (URL dei feed precedentemente configurati) pagine per scaricare i file .ics.

en: Visit these (previously configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
it_IT: Visita queste (URL dei feed precedentemente configurati) pagine per scaricare i file .ics.

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
it_IT: Il visitatore può selezionare solo 4 giorni a partire da lunedì, 3 o 7 giorni – venerdì, 2 giorni – sabato, ecc…

en: Visitors
it_IT: Ospiti

en: Visitors of your website, can view previous (own) bookings, by clicking on secret link in email, which is sending after booking created.
it_IT: I visitatori del tuo sito possono visualizzare le proprie precedenti prenotazioni cliccando su un link segreto in una mail, inviata dopo la creazione di una prenotazione.

en: Voided
it_IT: Annullate

en: Warning
it_IT: Attenzione

en: Warning!
it_IT: Attenzione!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
it_IT: Attenzione! Operazione fallita. Le date hanno già delle prenotazioni.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
it_IT: Attenzione! Si è verificato qualche errore durante l'invio della richiesta di registrazione.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
it_IT: Attenzione! La tipologia non è stata cambiata. La data corrente è già stata prenotata.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
it_IT: Attenzione !!! Dopo aver approvato la specifica prenotazione, tutte le prenotazioni in attesa della stessa risorsa che si intersecano con le date appena prenotate saranno cancellate automaticamente!

en: We
it_IT: Mer

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
it_IT: Abbiamo assemblato alcuni link per farti iniziare:

en: Wed
it_IT: Mer

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Week
it_IT: Settimana

en: Week days conditions.
it_IT: Condizioni giorni della settimana.

en: Weekdays
it_IT: Giorni della settimana

en: Weekend
it_IT: Fine settimana

en: What does .ics feeds import/export mean?
it_IT: Cosa significa importare o esportare un feed .ics?

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
it_IT: Quando viene attivata tutti i giorni prenotati devono appartenere alla stessa tipologia altrimenti sarà mostrato un messaggio d'errore.

en: Wide days view
it_IT: Visualizzazione estesa dei giorni

en: Wizard (several steps)
it_IT: Wizard (diversi passi)

en: Work days
it_IT: Giorni lavorativi

en: Wrap each item with %s tag
it_IT: Racchiudi ogni elemento con un tag %s

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
it_IT: Hash prenotazione errato nella URL (probabilmente la sessione è scaduta)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
it_IT: Hash di prenotazione sbagliato nell'URL. Probabilmente l'hash è scaduto.

en: XOR Encryption password
it_IT: Password XOR Encryption

en: Year
it_IT: Anno

en: Years
it_IT: Anni

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
it_IT: Si consente un numero illimitato di prenotazioni per le stesse date, può essere un motivo di doppie prenotazioni nella stessa data. Vuoi davvero farlo?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
it_IT: Si è sicuri di quello che sta facendo? Stai disabilitando il caricamento di alcuni JavaScripts vuoi farlo davvero ?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
it_IT: Puoi% susare questo shortcode solo una volta%s nel modulo.

en: You can also use the %s in the form.
it_IT: È inoltre possibile utilizzare il %s nel modulo.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
it_IT: Puoi controllare in questa %s istruzione come generare e utilizzare la tua chiave API Google %s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
it_IT: È possibile configurare i codici dei coupon scontati a questa %spagina%s.

en: You can customize the country list at this file: %s
it_IT: È possibile personalizzare l'elenco delle nazioni da questo file: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
it_IT: Puoi generare i campi del modulo dal tuo modulo (sul lato sinistro) selezionando campi specifici nella casella di selezione qui sopra.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
it_IT: È possibile inserire diversi calendari per tipologie differenti nel modulo che consente di prenotare diverse risorse simultaneamente durante la prenotazione.

en: You can insert this field with default selected value.
it_IT: È possibile inserire questo campo con il valore predefinito selezionato.

en: You can not open this page directly. Please, use links in
it_IT: Non puoi aprire questa pagina direttamente. Per favore, usa i link in

en: You can override this email template in this folder %s
it_IT: Puoi sostituire questo modello di email in questa cartella %s

en: You can put multiple emails separated by
it_IT: Puoi inserire indirizzi multipli separati da

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
it_IT: È possibile richiedere il nuovo aggiornamento del plugin su%1$squesta pagina%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
it_IT: È possibile ripristinare il modello di modulo attivo selezionando %smodello di modulo%s predefinito nella barra degli strumenti superiore. Si prega di selezionare il modello di modulo e fare clic sul pulsante %sReset%s per il ripristino solo del modulo attivo (Modulo di prenotazione o il contenuto dei campi del modulo di prenotazione). Fare clic sul pulsante %sEntrambi%s se si desidera ripristinare entrambi i Moduli: modulo di prenotazione e di contenuto dei campi del modulo prenotazione.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
it_IT: È possibile specificare un ulteriore scostamento dal punto finale prescelto. Lo scostamento può essere negativo.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
it_IT: È possibile specificare un ulteriore scostamento dal punto iniziale prescelto. Lo scostamento può essere negativo.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
it_IT: È possibile specificare il numero massimo di eventi da importare durante una sessione.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
it_IT: È possibile utilizzare (in oggetto e nel contenuto del modello e-mail) eventuali shortcode, che hai usato nel modulo di prenotazione. Usare gli shortcode nello stesso modo come li hai usati nel contenuto del modulo nella pagina Impostazioni campi.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
it_IT: È possibile utilizzare qualsiasi %stag HTML%s nel modulo di prenotazione. Si prega di utilizzare con attenzione i tag HTML. Assicurarsi che tutti i tag "aperti" (come %s) siano chiusi (come questo %s).

en: You can use any shortcodes, that you can use in payment description form at Settings Payment General page
it_IT: Puoi usare qualsiasi shortcode che si possa usare  nel modulo di descrizione del pagamento sulla pagina generale di impostazione dei pagamenti

en: You can use any shortcodes, which you have used in content of booking fields data form.
it_IT: Puoi usare gli shortcode che hai usato nel contenuto del modulo dei dati per i campi di prenotazione.

en: You can use following shortcodes in content of this template
it_IT: È possibile utilizzare seguenti shortcodes nel contenuto di questo modello

en: You can use several values, separated by a comma.
it_IT: Puoi usare diversi valori separati da virgola.

en: You can use several values, separated by comma.
it_IT: Puoi usare diversi valori separati da virgola.

en: You can use the several values, separated by comma.
it_IT: Puoi usare diversi valori separati da virgola.

en: You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
it_IT: Puoi usare gli shortcode del modulo in fondo alla pagina Impostazioni campi.

en: You do not set any parameters for booking editing
it_IT: Non hai impostato tutti i parametri per la modifica della prenotazione

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
it_IT: È necessario disporre di questo shortcode:%s nel modulo di prenotazione.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
it_IT: È necessario non disattivare il caricamento dei files BootStrap nelle impostazioni avanzate!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
it_IT: Devi avere questo shortcode:%s nel modulo.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
it_IT: Cè una prenotazione in sospeso da approvare %s per: %s Informazioni di dettaglio della persona:%s Al momento una prenotazione è in attesa di approvazione. Per favore visita il pannello di moderazione %s Grazie, %s

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
it_IT: Devi effettuare il pagamento per %s questa prenotazione %s a %s. %s Si prega di effettuare il pagamento a questa pagina: %s Grazie, %s

en: You need to make payment for this reservation
it_IT: Devi effettuare il pagamento per questa prenotazione

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
it_IT: È necessario utilizzare speciali shortcode [bookingedit] per la modifica della prenotazione.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
it_IT: Si dovrebbe lasciare vuota l'inoltro URL di risposta e ricezione Link URL/testo nell'interfaccia commerciante, se una risposta inoltrata è attivata qui.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
it_IT: Ora vedrai una tabella caricata con l'elemento in cima come chiave API. Copia questo e incollalo nella%sChiave di Google API%s nel campo di questa pagina.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
it_IT: La tua prenotazione %s per: %s è stata cancellata. %sLa ringraziamo, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
it_IT: La sua prenotazione %s per: %s è stata confermata.%sGrazie, %s

en: Your booking has been approved
it_IT: La tua prenotazione è stata approvata

en: Your booking has been declined
it_IT: La tua prenotazione è stata rifiutata

en: Your emails do not match
it_IT: Le email non corrispondono

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
it_IT: La prenotazione %s per: %s è stata approvata. %sE' possibile modificare questa prenotazione in questa pagina:%s Grazie,%s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
it_IT: La tua prenotazione %s per: %s è in elaborazione! Vi invieremo la conferma via email. %s Grazie, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
it_IT: La tua prenotazione %s per: %s è in elaborazione! Vi invieremo la conferma via email. %s Si può modificare la prenotazione in questa pagina: %s Grazie, %s

en: additional booking cost
it_IT: costo aggiuntivo della prenotazione

en: admin panel
it_IT: pannello admin

en: and %s on seasons:
it_IT: e %s sulle stagioni:

en: and any other calendar that uses .ics format
it_IT: ed ogni altro calendario che usi il formato .ics

en: as additional sum
it_IT: come somma addizionale

en: at this option
it_IT: in questa opzione

en: available
it_IT: disponibile

en: balance
it_IT: saldo

en: balance cost
it_IT: saldo

en: capacity of booking resource.
it_IT: capacità della risorsa di prenotazione.

en: comma
it_IT: virgola

en: confirmation email field of the primary email field
it_IT: campo email di conferma del campo email principale

en: content data of this booking
it_IT: dati di contenuto di questa prenotazione

en: cost of booking resource.
it_IT: costo della risorsa di prenotazione.

en: coupon
it_IT: buono

en: current date
it_IT: data di oggi

en: current time
it_IT: ora corrente

en: date
it_IT: data

en: day
it_IT: giorno

en: day(s)
it_IT: giorno(i)

en: days
it_IT: giorni

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
it_IT: valore predefinito, se non  ci sono date selezionate, o nessuna delle condizioni esistenti è vera.

en: delete all booking data
it_IT: cancella tutti i dati di prenotazione

en: delete configuration
it_IT: cancella configurazione

en: deposit
it_IT: deposito

en: deposit cost
it_IT: costo del deposito

en: deposit payment for booking resource
it_IT: pagamento deposito per la prenotazione

en: discount
it_IT: sconto

en: does not exist
it_IT: non esiste

en: field
it_IT: campo

en: fields
it_IT: campi

en: fixed sum
it_IT: deposito fisso

en: fixed total in
it_IT: totale fisso in

en: for 1 day
it_IT: per 1 giorno

en: for 1 hour
it_IT: per 1 ora

en: for 1 night
it_IT: per una notte

en: for all days!
it_IT: per tutti i giorni!

en: from the cost of 1 day
it_IT: dal costo di 1 giorno

en: front panel
it_IT: pannello principale

en: here
it_IT: qui

en: hour
it_IT: ora

en: hour(s)
it_IT: ora(e)

en: hours
it_IT: ore

en: if selected %s
it_IT: se selezionato %s

en: in 24 hour format
it_IT: formato 24 ore

en: make user active
it_IT: rendere l'utente attivo

en: make user inactive
it_IT: rendi utente inattivo

en: maximum number of visitors per booking resource.
it_IT: massimo numero di visitatori per la risorsa di prenotazione.

en: minutes
it_IT: minuti

en: month
it_IT: mese

en: month(s)
it_IT: mese(i)

en: months
it_IT: mesi

en: night
it_IT: notte

en: night(s)
it_IT: notte(i)

en: of
it_IT: di

en: of configuration booking form in English and French languages
it_IT: della configurazione del modulo di prenotazione in lingua inglese e francese

en: of every month
it_IT: di ogni mese

en: of payment
it_IT: del pagamento

en: of total cost
it_IT: del costo totale

en: on each
it_IT: per ogni

en: on each day
it_IT: per ogni giorno

en: optional
it_IT: opzionale

en: or
it_IT: o

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
it_IT: o aggiungere il %sWidget%s calendario di prenotazione  nella sidebar.

en: original booking cost
it_IT: costo originale della prenotazione

en: parent resource
it_IT: risorsa genitore

en: per 1 day
it_IT: per 1 giorno

en: require PHP version %s or newer!
it_IT: necessita della versione %s di PHP o successiva!

en: required
it_IT: richiesto

en: seconds
it_IT: secondi

en: semicolon
it_IT: punto e virgola

en: show amount to pay
it_IT: mostra importo da pagare

en: show number of search results
it_IT: mostra il numero dei risultati della ricerca

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
it_IT: inizia la nuova sezione di traduzione in una lingua specifica, dove %s - impostazioni locali della traduzione.

en: time
it_IT: durata

en: title of booking resource
it_IT: titolo della risorsa di prenotazione

en: to
it_IT: a

en: total booking cost
it_IT: costo totale della prenotazione

en: unavailable
it_IT: non disponibile

en: visitor
it_IT: visitatore

en: website
it_IT: sito web

en: websites
it_IT: siti web

en: week
it_IT: settimana

en: weeks
it_IT: settimane

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
it_IT: dove %s - Default Calendar %s (è possibile selezionare la tipologia desiderata del calendario inserendo lo shortcode nella pagina)%s

en: year(s)
it_IT: anno(i)

en: yes
it_IT: si
