booking - en to ru_RU translation catalogue (1633 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
ru_RU:  Отметьте этот чекбокс, чтобы показывать %sсуточную стоимость в ячейках дат%s в календаре(ях).

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
ru_RU: Отметьте чекбокс, чтобы показывать суточную стоимость всплывающей подсказкой при наведенении мышки на день в календаре(ях).

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите показывать %sобщую информацию о бронировании%s выше платежной формы

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
ru_RU: Следуйте этим инструкциям, чтобы настроить Вашего слушателя в Вашем аккаунте PayPal:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
ru_RU: Если Ваша тема или другие плагины автоматически загружают JavaScripts, то Вы можете отключить загрузку этого скрипта этим плагином.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
ru_RU: Указывает, является ли транзакция платежом по окончательной продаже или это авторизация для окончательной продажи, которая будет зафиксирована позже.

en:  Parameters are incorrect,
ru_RU: Параметры некорректны,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
ru_RU:  Выберите использование в тестовом или реальном режиме

en:  Select your cost configuration.
ru_RU: Выберите Вашу конфигурацию стоимости.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
ru_RU: Включить/выключить разработано "Booking Calendar" надпись под календарем.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
ru_RU: Включить/Выключить указание версии и ссылки на помощь в админ панели бронирования

en:  for all days!
ru_RU:  для  всех дней!

en: !Paid OK
ru_RU: !Оплата OK

en: %s - ID of booking resource,
ru_RU: %s - ID ресурса бронирования.

en: %s - ID of page with booking form,
ru_RU: %s - ID страницы с формой для бронирования,

en: %s - Server Integration Method (SIM)
ru_RU: %s - Метод серверной интеграции (SIM)

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
ru_RU: %s - добавить причину отмена бронирования, Вы можете добавить ее перед отправляемым письмом,

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
ru_RU: %s - добавить причину оплаты бронирования, Вы можете ввести его перед отправляемым письмом,

en: %s - availability of booking resource,
ru_RU: %s - наличие ресурсов бронирования,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
ru_RU: %s - информация о бронировании, взятая из отрывка, связанного с записью,

en: %s - check-in date,
ru_RU: %s - дата начала бронирования,

en: %s - check-out date,
ru_RU: %s - дата конца бронирования,

en: %s - cost of booking the resource,
ru_RU: %s - стоимость русерса бронирования,

en: %s - default selection number of visitors,
ru_RU: %s - количество посетителей по умолчанию,

en: %s - definition of check-out date.
ru_RU: %s - определение даты отъезда.

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
ru_RU: %s - миниатюра, связанная с записью,

en: %s - inserting BIC
ru_RU: %s - вставить код BIC

en: %s - inserting IBAN
ru_RU: %s - вставить код IBAN

en: %s - inserting ID of booking
ru_RU: %s - вставить ID бронирования

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
ru_RU: %s - вставить IP адрес пользователя, который совершил это действие

en: %s - inserting account name
ru_RU: %s - вставить название счета

en: %s - inserting account number
ru_RU: %s - вставить номер счета

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
ru_RU: %s - вставить адрес старницы (если есть), где посетитель сделал это действие

en: %s - inserting all bank accounts details
ru_RU: %s - вставить все банковские реквизиты

en: %s - inserting bank name
ru_RU: %s - вставить имя банка

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
ru_RU: %s - вставить дату начала бронирования (первый день бронирования)

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
ru_RU: %s - вставить дату конца бронирования (последний день бронирования)

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
ru_RU: %s - вставить содержимое User-Agent-а: заголовок текущего запроса (если он есть)

en: %s - inserting data from fields of booking form
ru_RU: %s - вставки данных из полей формы бронирования

en: %s - inserting data info about the booking
ru_RU: %s - добавление информации о бронировании

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
ru_RU: %s - добавить информацию о бронировании, которая формируется на странице с Настройками полей

en: %s - inserting date of this action
ru_RU: %s - вставить дату этого действия

en: %s - inserting link for export booking to
ru_RU: %s - вставка ссылки для экспорта

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
ru_RU: %s - вставить ссылку на страницу оплаты, где посетитель сможет оплатить свое бронирование (возможно использовать %s параметры для установки отличающихся %s от этой страницы. Например: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
ru_RU: %s - вставить ссылку на страницу, где посетитель сможет отменить свое бронирование (возможно использовать %s параметры для установки отличающихся %s от этой страницы. Например: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
ru_RU: %s - вставить ссылку на страницу, где посетитель сможет изменить свое бронирование (возможно использовать %s параметры для установки отличающихся %s от этой страницы. Например: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
ru_RU: %s - вставить сылку для модерирования нового бронирования

en: %s - inserting modification date of booking
ru_RU: %s - вставка изменения даты бронирования

en: %s - inserting new line
ru_RU: %s - добавить новую строку

en: %s - inserting sort code
ru_RU: %s - вставить маршрутный код

en: %s - inserting the cost of  booking
ru_RU: %s - вставить стоимость бронирования

en: %s - inserting the dates of booking
ru_RU: %s - вставить даты бронирования

en: %s - inserting the number of booking dates
ru_RU: %s - вставить количество забронированных дат

en: %s - inserting time of this action
ru_RU: %s - вставить время этого действия

en: %s - inserting your site URL
ru_RU: %s - вставить URL Вашего сайта

en: %s - link to the page with booking form,
ru_RU: %s - ссылку на страницу с формой для бронирования,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
ru_RU: %s - максимальное количество посетителей для ресурса бронировния,

en: %s - resource title,
ru_RU: %s - название ресурса,

en: %s - search button,
ru_RU: %s - кнопка поиска,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
ru_RU: %s - поиск внутри записей/страниц, являющихся частью этой категории,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
ru_RU: %s - поиск внутри записей/страниц, которые имеют эту метку.

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
ru_RU: %s - начало новой секции перевода, где %s - язык перевода

en: %s Finish getting sort dates. %s
ru_RU: %s Завершено получение отсортированные дат. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
ru_RU: %s Найдены %s не индексируемые бронирования %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
ru_RU: %s Важно!%s Это перезапишет любые выборы времени в Вашей форме бронирования.

en: %s Settings
ru_RU: %s настройки

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
ru_RU: %s и %s условия имеют более высокий приоритет, чем диапазон %s дней.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
ru_RU: %s or %s - вставить заголовок бронируемого ресурса

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
ru_RU: %s или минимальное и фиксированное количество выбора дней на определенный день недели или сезон.%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
ru_RU: %s – календарь ресурсов бронирования с %s

en: %s, then total cost will be %s
ru_RU: %s, тогда общая стоимость будет %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
ru_RU: %s, тогда общая стоимость составит (если выбрано 3 дня) %s

en: %sDescription of usage%s.
ru_RU: %sОписание использования%s.

en: %sEmail verification field%s.
ru_RU: %sПоле для email подтверждения%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
ru_RU: %sОшибка!%s Запрос не прошел преверку безопасности! Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте еще раз.

en: %sExample%s.
ru_RU: %sПример%s.

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
ru_RU: %sВажно!!!%s Пожалуйста имейте в виду, если календарь бронирования показываеться в посте или на странице совместно с виджетом (на одной странице), то календарь в виджете не будет показан.

en: %sNo this booking resources.%s
ru_RU: %sНет этого ресурса бронирования.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
ru_RU: %sНеколько виджетов поддерживаются в %sплатных версиях%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
ru_RU: %sВнимание! Календарь бронирования уже существует на этой странице, пожалуйста, прочитайте больше об этой проблеме на %sэтой странице%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
ru_RU: %sВы не имеете достаточно прав для этого ресурса бронирования.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
ru_RU: %sВы не имеете достаточно прав для этой страницы.%s Ваш аккаунт не активен, свяжитесь с администратором.%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
ru_RU: %sимя%s - уникальное имя группы условий, содержащих несколько условий с разными значениями. Например, если Вы хотите иметь особенное HTML-содержимое для разных дней недели, Вы можете иметь несколько условий, с одинаковым именем, но с различным значением параметров в условиях. Пожалуйста, узнайте больше об этом в примерах.

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
ru_RU: %sтип%s – тип условия. Есть 2 типа условия: "день недели" и "сезон". "День недели" – это правило, которое базируется на выборе дня из перечня, например Понедельник, Вторник и т.д.… . "Сезон" – это правило, которое основано на "сезонном фильтре" названий выбранных дат. Иными словами, условие истинно, если выбранный день принадлежит сезонному фильтру на странице фильтров сезонов.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
ru_RU: %sзначение%s - значение определенных условий. Если значение истинно, тогда содержание условий будет показано в форме бронирования. Вы можете использовать значение по умолчанию (пусто - "", или так - "*") для отображения содержимого этого условия, если все остальные условия являются ложными, или на начальном этапе, когда дата в календаре еще не выбрана.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
ru_RU: %sзначение%s – значение определенных условий. Если значение истинно, то содержание условий будет показано в форме бронирования. У Вас может быть значение по умолчанию (пусто – "", или вот так – "*") для показа содержания этого условия, если все остальные условия ложны, или на первоначальном этапе, когда дата в календаре еще не выбрана.

en: + Add Account
ru_RU: + Добавить счет

en: .ics - is a file format of iCalendar standard for exchanging calendar and scheduling information between different sources %s Using a common calendar format (.ics), you can keep all your calendars updated and synchronized.
ru_RU: .ics - это формат файла стандарта iCalendar для обмена информацией календарей и расписаний между различными источниками %s Используя общий формат календаря (.ics) вы можете сохранить ваши календари обновленными и синхронизированными.

en: .ics Feed URL
ru_RU: URL фида .ics

en: .ics feed URL
ru_RU: URL потока .ics

en: 00:00 today
ru_RU: 00:00 сегодня

en: 2 Months
ru_RU: 2 месяца

en: 3 Months
ru_RU: 3 месяца

en: API Login ID
ru_RU: API логин ID

en: ASC
ru_RU: Увел.

en: AUTHENTICATE
ru_RU: АУТЕНТИФИКАЦИЯ

en: Abort
ru_RU: Прервать

en: About Booking Calendar
ru_RU: О календаре бронирований

en: Accepted Currency
ru_RU: Принимаемая валюта

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
ru_RU: Доступ на этот канал был запрещен (403). Пожалуйста, убедитесь, что общий доступ включен для Вашего календаря.

en: Account Name
ru_RU: Имя Счета

en: Account Number
ru_RU: Номер Счета

en: Account Type
ru_RU: Тип аккаунта

en: Account details
ru_RU: Реквизиты счета

en: Action after booking is done
ru_RU: Действие после завершения бронирования

en: Action is not allowed!
ru_RU: Действие не разрешено!

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Actions tab
ru_RU: Действия

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Activate Relay Response
ru_RU: Активировать реле ответа

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
ru_RU: Активируйте и введите Ваше название поля %sподтверждено%s в пояснениях

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
ru_RU: Активируйте и введите Ваше название поля %sдоступно%s в пояснениях

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
ru_RU: Активируйте и введите Ваше название поля %sчастично занято%s в пояснениях

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
ru_RU: Активируйте и введите Ваше название поля %sв ожидании подтверждения%s в пояснениях

en: Activate auto import
ru_RU: Активировать авто импорт

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
ru_RU: Активировать загрузку CSS и JavaScript файлов плагина только на определенных страницах.

en: Activate this option only for testing beta features
ru_RU: Активируйте эту опцию только для тестирования бета-функций

en: Active
ru_RU: Активно

en: Active Payment Gateways
ru_RU: Активные платежные шлюзы

en: Add New
ru_RU: Добавить новое

en: Add New Booking Resource(s)
ru_RU: Добавить новый ресурс(ы) бронирования

en: Add New Custom Form
ru_RU: Добавить новую индивидуальную форму

en: Add New Discount Coupon
ru_RU: Добавить новый Скидочный Купон

en: Add New Field
ru_RU: Добавить новое поле

en: Add booking
ru_RU: Добавить резерв

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
ru_RU: Добавить новое бронирование со страницы/записи или из %sадмин панели%s.

en: Add new cost
ru_RU: Добавить новую стоимость

en: Add to Google Calendar
ru_RU: Добавить в Google Calendar

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
ru_RU: Добавить всплывающую подсказку на календаре, показывающую доступность основанную на количестве оставшихся доступных ресурсов для бронирования для каждого дня.

en: Additional cost in %s per 1 day
ru_RU: Дополнительная стоимость %s за  1 день

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
ru_RU: Дополнительная скидка, которая зависит от полей, отмеченных в форме.

en: Additional info
ru_RU: Дополнительная информация

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Address (required)
ru_RU: Адрес (обязательное поле)

en: Adults
ru_RU: Взрослые

en: Advanced
ru_RU: Расширенный

en: Advanced Cost
ru_RU: Расширенная стоимость

en: Advanced Cost Settings
ru_RU: Настройки расширенной стоимости

en: Advanced Fields
ru_RU: Расширенные поля

en: Advanced Templates
ru_RU: Расширенные шаблоны

en: After booking
ru_RU: После бронирования

en: Agenda
ru_RU: Расписание

en: Aggregate booking dates from other resources
ru_RU: Совокупные даты бронирования из других ресурсов

en: All
ru_RU: Все

en: All bookings
ru_RU: Все бронирования

en: All dates
ru_RU: Все даты

en: All days
ru_RU: Все дни

en: All resources
ru_RU: Все ресурсы

en: All selected dates in "short" format.
ru_RU: Все выбранные даты в "коротком" формате.

en: All selected dates with times in "short" format..
ru_RU: Все выбранные даты со временем в "коротком" формате.

en: All selected dates with times.
ru_RU: Все выбранные даты со временем.

en: All selected dates.
ru_RU: Все выбранные даты.

en: Allow %smultiple%s selections
ru_RU: Разрешить %sмножественное%s выделение

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
ru_RU: Активировать оплату %sбанковским переводом%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
ru_RU: Разрешить неограниченное бронирование на одно и то же время

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
ru_RU: Кроме того, некоторые ранние версии IE не поддерживают отключение опций в выборе значений.

en: Always use Description
ru_RU: Всегда использовать Описание

en: Amount different
ru_RU: Суммы разные

en: Amount to pay
ru_RU: Сумма к оплате

en: Any
ru_RU: Любые

en: Any Status
ru_RU: Любой статус

en: Any day of week
ru_RU: Любой день недели

en: Any days
ru_RU: Любые дни

en: Apartment#1
ru_RU: Аппартаменты №1

en: Apartment#2
ru_RU: Аппартаменты №2

en: Apartment#3
ru_RU: Аппартаменты №3

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Apply booking resources selection
ru_RU: Подтвердить выбор ресурсов бронирования

en: Approve
ru_RU: Подтвердить

en: Approve selected bookings
ru_RU: Подтвердить выбранные бронирования

en: Approved
ru_RU: Подтвержденные

en: Approved item
ru_RU: Подтверждено

en: Apr
ru_RU: Апр

en: April
ru_RU: Апрель

en: Assign events fields to specific booking form field
ru_RU: Назначайте поля событий к заданным полям формы бронирования

en: At least one option must be selected
ru_RU: Как минимум один вариант должен быть выбран

en: Aug
ru_RU: Авг

en: August
ru_RU: Август

en: Australian Dollars
ru_RU: Австралийские Доллары

en: Authorization
ru_RU: Авторизация

en: Authorization Only
ru_RU: Авторизация только

en: Authorization and Capture
ru_RU: Авторизация и Фиксация

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
ru_RU: Авто отмена всех бронирований со статусом "в ожидании" для определенных дат, если какое-либо бронирование уже было одобрено для этих же дат

en: Auto approve all new bookings
ru_RU: Авто подтверждение всех новых бронирований

en: Auto cancellation / approval
ru_RU: Авто отклонение / подтверждение

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
ru_RU: Автоотклонение/автоподтверждение бронирования

en: Auto import events
ru_RU: Авто импорт событий

en: Auto-cancel bookings
ru_RU: Авто-отмена бронирований

en: Auto-fill fields
ru_RU: Авто-заполнение полей

en: Auto-fill form
ru_RU: Авто-заполнение

en: Automatically approve booking
ru_RU: Автоматическое подтверждени бронирования

en: Automatically approve/cancel booking
ru_RU: Авто подтверждение/отклонение бронирования

en: Availability
ru_RU: Доступность

en: Availability Settings
ru_RU: Настройки доступности

en: Availability Title
ru_RU: Название поле "Доступно"

en: Available
ru_RU: Доступно

en: Available item
ru_RU: Доступно

en: Available:
ru_RU: Доступо:

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
ru_RU: Итоговая стоимость бронирования - разница между залогом и полной стоимостью.

en: Bank Code
ru_RU: Код Банка

en: Bank Name
ru_RU: Имя Банка

en: Bank Transfer
ru_RU: Банковский Перевод

en: Bank Transit Number
ru_RU: Транзитный номер банка

en: Base Color
ru_RU: Основной цвет

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
ru_RU: Будьте уверены, что системные часы сервера мерчанта установлены на правильное время и часовой пояс.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
ru_RU: Убедитесь, что максимальное количество посетителей для %sвсех ресурсов бронирования%s совпадает с количеством посетителей, указанных в форме бронирования.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
ru_RU: Убедитесь, что максимальное количество посетителей для %sодного ресурса бронирования%s совпадает с количеством посетителей, указанных в форме бронирования.

en: Before booking
ru_RU: До бронирования

en: Billing Address
ru_RU: Адрес (платежный)

en: Billing City
ru_RU: Город (платежный)

en: Billing form fields
ru_RU: Поля платежной формы

en: Book now
ru_RU: Забронировать

en: Booked
ru_RU: Забронировано

en: Booked Times:
ru_RU: Забронированное время:

en: Booking
ru_RU: Бронирование

en: Booking Admin Panel
ru_RU: Панель Администратора Бронирования

en: Booking Calendar
ru_RU: Календарь бронирования

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
ru_RU: Календарь бронирования поддерживает WPML и qTranslate плагины для динамического изменения языка веб-сайта.

en: Booking Data
ru_RU: Данные по бронированию

en: Booking Dates
ru_RU: Даты бронирования

en: Booking Form
ru_RU: Форма бронирования

en: Booking ID
ru_RU: ID бронирования

en: Booking Listing
ru_RU: Список бронирований

en: Booking calendar
ru_RU: Календарь бронирования

en: Booking details in popover
ru_RU: Детали бронирования во всплывающем окне

en: Booking form
ru_RU: Форма бронирования

en: Booking form with calendar
ru_RU: Форма бронирования с календарем

en: Booking resource
ru_RU: Тип бронирования

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
ru_RU: Тип ресурса бронирования не определен. Эта возможно, если URL содержит неправильный хэш бронирования.

en: Booking resources
ru_RU: Ресурсы бронирования

en: Booking system
ru_RU: Система бронирования

en: Booking title
ru_RU: Заголовок бронирования

en: Bookings
ru_RU: Бронирования

en: Bookings Listing
ru_RU: Список бронирований

en: Bookings default order
ru_RU: Сортировка по умолчанию

en: Bookings for today
ru_RU: Бронирования на сегодня

en: Bookings number per page
ru_RU: Количество бронирований на странице

en: Both
ru_RU: Обе

en: Bottom
ru_RU: Внизу

en: Branch Code
ru_RU: Код филиала

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
ru_RU: Бразильский Реал (только для пользователей из Бразилии)

en: British Pound
ru_RU: Британский Фунт

en: Bulk Actions
ru_RU: Массовое действие

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
ru_RU: CSS кастомизацию формы поиска и результатов поиска Вы можете произвести в этом файле

en: CSV data separator
ru_RU: Разделитель данных в формате CSV

en: Cache Updated
ru_RU: Кэш обновлен

en: Cache expiration
ru_RU: Истечение срока действия кэша

en: Cache will expire:
ru_RU: Кэш истекает:

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Calendar Overview
ru_RU: Обзор календаря

en: Calendar Skin
ru_RU: Стиль календаря

en: Calendar cell height
ru_RU: Высота ячейки календаря

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
ru_RU: Календарь показывает 2 месяцев в строке, высота ячейки 30px и полная ширина календаря 568px (можно использовать процент для ширины: 100%)

en: Calendar is loading...
ru_RU: Календарь загружается...

en: Calendar width
ru_RU: Ширина календаря

en: Canadian Dollars
ru_RU: Канадские Доллары

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancel Booking
ru_RU: Отменить бронирования

en: Cancel Return URL from PayPal
ru_RU: Отмена возврата с Paypal-а

en: Cancel bookings older
ru_RU: Отменить бронирования старше

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
ru_RU: Отменить только ожидающие, неопаченные бронирования, которые старше, чем этот выбор

en: Canceled_Reversal
ru_RU: Отмененные_аннулированные

en: Cancellation email sent
ru_RU: Отправка письма об отмене

en: Cancelled
ru_RU: Отмененные

en: Cannot find the record
ru_RU: Невозможно найти запись

en: Capacity
ru_RU: Вместительность

en: Change
ru_RU: Изменить

en: Change Language
ru_RU: Изменить язык

en: Change Resource
ru_RU: Изменить ресурс бронирования

en: Change hash after the booking is approved
ru_RU: Изменить хэш после одобрения бронирования

en: Change over days as triangles
ru_RU: Изменения в течение нескольких дней в виде треугольников

en: Change status
ru_RU: Изменить статус

en: Change your Booking
ru_RU: Изменить Ваше бронирование

en: Changes saved.
ru_RU: Изменения сохранены.

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
ru_RU: Посетите страницу %sсписка бронирований%s для проверки новых бронирований

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
ru_RU: Ознакомьтесь %sкак это сделать%s и какие %sшорткоды%s доступны.

en: Check In - Tomorrow
ru_RU: Начало бронирования - завтра

en: Check Out - Tomorrow
ru_RU: Окончание бронирования - завтра

en: Check Premium Features
ru_RU: Проверить премиум функции

en: Check and configure currency at each activated payment gateway.
ru_RU: Проверьте и настройте валюту на каждом активированном платежном шлюзе.

en: Check in
ru_RU: Дата начала бронирования

en: Check out
ru_RU: Дата конца бронирования

en: Check out our %sHelp%s
ru_RU: Ознакомьтесь с нашей %sПомощью%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
ru_RU: Отметьте, чтобы активировать CAPTCHA внутри формы бронирования.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
ru_RU: Отметьте, чтобы активировать авто-заполнение полей для зарегистрированных пользователей

en: Check the box, if you want to use simple booking form customization from Free plugin version at Settings - Form page.
ru_RU: Отметьте, если вы хотите использовать простые настройки бронирования из Бесплатной версии плагина - Страница форм

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите, чтобы определенная дополнительная стоимость, которая формируется как процент для некоторых опций, применялась к другим дополнительным фиксированным стоимостям, а не только к первоначальной стоимости бронирования.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите, чтобы %sвыбор времени%s в форме бронирования %sвлиял на определение стоимости%s.

en: Check this box if you want to %sshow popover with booking details%s in timeline at %sfront-end%s side.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если хотите %sпоказывать всплывающее окно с деталями бронирования%s в хронологии на %sфронтэнд%s.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
ru_RU: Выберите эту опцию, если Вы хотите изменять хэш бронирования после его одобрения. Если отмечено, то пользователь не сможет отредактировать или отменить бронирование.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите показать подсказки в административной панели

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите показывать дни с неподтвержденным бронированием как доступные в календаре

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите использовать повторяющееся время, чтобы зарезервировать несколько дней. Это означает, что ближайшие дни будут частично зарезервированы этим временем, иначе время в форме заказа будет использоваться в качестве времени начала/окончания регистрации для первого и последнего дня резервирования.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите, чтобы общая доступность зависела от количества выбранных посетителей.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
ru_RU: Выделите этот чекбокс для %sактивации%s авто импорта событий и создания бронирований из них

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
ru_RU: Выделите этот чекбокс для %sактивации%s автоматического отклонения всех неподтвержденных неоплаченных бронирований.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
ru_RU: Выделите этот чекбокс для %sотправки%s электронного письма об отмене для этого ресурса.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
ru_RU:  Отметьте, если Вы хотите, чтобы бронирование автомотически было одобрено, когда пользователь успешно совершил платеж.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
ru_RU: Выделите, если Вы хотите чтобы бронирование автомотически было одобрено, когда пользователь успешно сделал оплату, или отменено. если он нажал на ссылку отмены платежа.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
ru_RU: Отметьте, чтобы удалить все данные о забронированных датах при удалении плагина

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
ru_RU: Отметьте, если Вы хотите показать пояснения для статусов дней под календарем.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
ru_RU: Выделите этот чекбокс для показа количества доступных ресурсов бронирования с помощью всплывающей подсказки (при наведении мышки на определенный день календаря).

en: Check this box to display today date number in legend cells.
ru_RU: Установите этот флажок, чтобы отображать сегодняшнюю дату в легенде под календарем

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс для запрета резервирований, производимых в разных ресурсах.

en: Check this box to show Reference Text Box
ru_RU: Отметьте, чтобы показывать Справочное поле для ввода

en: Check this box to show search results on other page
ru_RU: Отметьте чекбокс, чтобы результаты поиска показывались на другой странице

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите %sперепроверять, доступны ли выбранные даты в процессе бронирования%s.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс, если Вы хотите %sустановить любой день доступным%s в календаре. Ваши посетители смогут осуществлять %sнеограниченное бронирование на одни и те же даты в календаре и не будут видеть даты, забронированные%s другими посетителями.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
ru_RU: Отметьте этот чекбокс для %sактивации%s автоматического одобрения всех новых ожидающих подтверждения бронирований.

en: Check this option, to show change over days as triangles.
ru_RU: Установите этот параметр, чтобы показывать изменения в течение нескольких дней как треугольники.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
ru_RU: Отметьте эту опцию, чтобы использовать время начала/окончания бронирования в процессе бронирования.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
ru_RU: Отметьте недоступные дни в календаре. Эта опция перезаписывает все другие настройки.

en: Check-Out time
ru_RU: Время конца бронирования

en: Check-in
ru_RU: Начало бронирования

en: Check-in time
ru_RU: Время начала бронирования

en: Check-out
ru_RU: Окончание бронирования

en: Checkbox
ru_RU: Чекбокc

en: Checkbox(es)
ru_RU: Чекбокс(ы)

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
ru_RU: Проверка для предотвращения двойного бронирования

en: Child
ru_RU: Дочерний

en: Children
ru_RU: Дети

en: Choose email template.
ru_RU: Выберите email шаблон.

en: Choose file
ru_RU: Выберите файл

en: Choose which format of email to send.
ru_RU: Выберите, какой формат email отправлять.

en: Chose payment account
ru_RU: Выберите платежный аккаунт

en: Chose payment mode
ru_RU: Выберите режим платежа

en: City
ru_RU: Город

en: City (required)
ru_RU: Город (обязательное поле)

en: Class
ru_RU: Класс

en: Clear booking resources selection
ru_RU: Очистить выбор ресурсов бронирования

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
ru_RU: Нажмите на API и убедитесь в том что  "API Календаря" активировано.

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
ru_RU: Нажмите кнопку Назад к Общему профилю, чтобы вернуться в Профиль после активации Вашего слушателя.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
ru_RU: Нажмите Выбрать IPN настройки, чтобы настроить Ваш URL слушателя и активировать его.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
ru_RU: Выберите Уведомления о мгновенной оплате в колонке Предпочтительная продажа.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
ru_RU: Выберите MD5-хеш в разделе Параметры безопасности

en: Click Profile on the My Account tab.
ru_RU: Нажмите Профиль на вкладке Мой аккаунт.

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
ru_RU: Нажмите Получать IPN сообщение (Включено), чтобы активировать Вашего слушателя.

en: Click Save.
ru_RU: Нажмите сохранить.

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
ru_RU: Нажмите Настройки под аккаунтом в главном меню слева

en: Click Submit
ru_RU: Нажмите, чтобы подписаться

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
ru_RU: Нажмите Предпочтительные оплаты веб сайта в столбце Предпочтения продавца.

en: Click the "Share this Calendar" link.
ru_RU: Используйте линк "Сделать календарь общедоступным"

en: Click the Profile subtab.
ru_RU: Перейдите на вкладку Профиль.

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
ru_RU: Выделите опцию, для того что бы сделать календарь общедоступныи. Не выделяйте другие опции.

en: Click to toggle
ru_RU: Нажмите, чтобы открыть

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Code Example
ru_RU: Пример кода

en: Collapse Advanced Toolbar
ru_RU: Свернуть расширенный фильтр

en: Columns
ru_RU: Столбцы

en: Comma
ru_RU: Запятая

en: Completed
ru_RU: Завершенные

en: Completely Delete
ru_RU: Полностью удалить

en: Conditional Dates Filter
ru_RU: Фильтр дат с условиями

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: Confgure ULR feed(s) at this settings page.
ru_RU: Настроить URL-адреса фидов на этой странице настроек.

en: Configuration
ru_RU: Конфигурация

en: Configuration in several languages
ru_RU: Конфигурация на нескольких языках

en: Configuration of availability for booking resources
ru_RU: Конфигурация доступности для бронирования ресурсов

en: Configure
ru_RU: Настроить

en: Configure ULR feed(s) at this settings page.
ru_RU: Настройте URL фидов на этой странице настроек.

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
ru_RU: Настройка дополнительной стоимости, которая зависит от выбранных значений и чекбоксов.

en: Configure booking %sSettings%s.
ru_RU: Конфигурация %sНастроек%s бронирования.

en: Configure booking details summary above the payment form
ru_RU: Настройте резюме деталей бронирования над платежной формой

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
ru_RU: Настройка предопределнных наборов Ваших %sполей формы%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
ru_RU: Настройка Ваших предопределенных %sEmail шаблонов%s.

en: Connection Error
ru_RU: Ошибка соединения

en: Contact email
ru_RU: Контактный email

en: Content
ru_RU: Содержание

en: Content of Booking Fields
ru_RU: Содержание полей бронирования

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
ru_RU: Содержимое данных полей бронирование для шаблонов электронных писем (%s-шорткод) и страницы списка бронирований

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
ru_RU: Скопируйте и вставьте этот шорткод в форму слева

en: Copy to admin
ru_RU: Копия админу

en: Copy(ies)
ru_RU: Копия(ий)

en: Cost
ru_RU: Стоимость

en: Cost Correction Field
ru_RU: Поле для корректировки стоимости

en: Cost Fields
ru_RU: Поля для стоимости

en: Cost Hints
ru_RU: Подсказки для стоимости

en: Cost Title
ru_RU: Заголовок стоимости

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
ru_RU: Неверная стоимость. Она должна быть больше, чем 0

en: Cost of the booking for the selected dates only.
ru_RU: Стоимость бронирования только для выделенных дней.

en: Cost saved successfully
ru_RU: Стоимость сохранена успешно

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
ru_RU: Настройки стоимости%sверхушки списка имеют более высокий приоритет%s, чем стоимость того же типа %sвнизу%s списка.

en: Cost:
ru_RU: Стоимость:

en: Costs
ru_RU: Стоимости

en: Costs and Rates
ru_RU: Стоимость и Тарифы

en: Costs and Rates Settings
ru_RU: Настройки стоимости и тарифов

en: Country
ru_RU: Страна

en: Country (required)
ru_RU: Страна (обязательное поле)

en: Country List
ru_RU: Список стран

en: Coupon
ru_RU: Купон

en: Coupon Code
ru_RU: Код купона

en: Coupon discount value of the booking.
ru_RU: Стоимость скидочного купона бронирования.

en: Coupons
ru_RU: Купоны

en: Create
ru_RU: Создать

en: Create conditional days filter
ru_RU: Создать фильтр дат с условиями

en: Create dates filter
ru_RU: Создать фильтр дат

en: Create new form
ru_RU: Создать новую форму

en: Created
ru_RU: Созданные

en: Creation
ru_RU: Создание

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency Position
ru_RU: Позиция валюты

en: Currency format
ru_RU: Формат валюты

en: Currency symbol
ru_RU: Символ валюты

en: Current dates
ru_RU: Текущая дата

en: Current day
ru_RU: Текущий день

en: Current month
ru_RU: Текущий месяц

en: Current version
ru_RU: Текущая версия

en: Current week
ru_RU: Текущая неделя

en: Custom
ru_RU: Настраиваемый

en: Custom Forms
ru_RU: Настраиваемые формы

en: Custom button title
ru_RU: Пользовательский заголовой кнопки

en: Customer Email
ru_RU: Электроная почта Клиента

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
ru_RU: Настройка расширенной стоимости, которая зависит от полей формы

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
ru_RU: Настройки шаблона электронного письма, которое посылается после изменения бронирования

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
ru_RU: Настройки шаблона email, которое посылается админу после нового бронирования

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
ru_RU: Настройки шаблона email, которое посылается посетителю после отмены бронирования

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
ru_RU: Настройки шаблона электронного письма, которое посылается посетителю после подтверждения бронирования

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
ru_RU: Настройки шаблона электронного письма, которое посылается посетителю после нового бронирования

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
ru_RU: Настройки шаблона электронного письма, которое посылается посетителю после запроса на оплату

en: Customization of email template, which is sending to Visitor, when booking status is set to Pending
ru_RU: Настройки шаблона электронного письма, которое посылается посетителю после установки статуса бронирования "Ожидает подтверждения"

en: Customization of email template, which is sent after modification of booking
ru_RU: Настройки шаблона письма, которое посылается после изменения бронирования

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after Cancellation of booking
ru_RU: Настройки шаблона письма, которое отправляется Посетителю после Отмены бронирования

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after approval of booking
ru_RU: Настройки шаблона письма, которое посылается Посетителю после подтверждения бронирования

en: Customization of email template, which is sent to Visitor, when booking status is set to Pending
ru_RU: Настройки шаблона письма, которое отправляется Посетителю после установки статуса бронирования "Ожидает подтверждения"

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
ru_RU: Настройка тарифов, суточной стоимости и суммы депозита

en: Customization of synchronization with Google Calendar
ru_RU: Настройка синхронизации с Google календарем

en: Customizaton of Form Fields
ru_RU: Настройка полей формы

en: Customizaton of Payment
ru_RU: Настройка платежа

en: Customizaton of Season Filters
ru_RU: Настройка сезонных фильтров

en: Customizaton of booking resources
ru_RU: Настройка ресурсов бронирования

en: Czech Koruna
ru_RU: Чешская Крона

en: DEFERRED
ru_RU: ОТЛОЖЕННЫЙ

en: DESC
ru_RU: Умен.

en: Danish Krone
ru_RU: Датская Крона

en: Data
ru_RU: Данные

en: Data Parsing
ru_RU: Извлечений данных

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

en: Dates
ru_RU: Даты

en: Dates and Times Hints
ru_RU: Подсказки для даты и времени

en: Dates view
ru_RU: Вид дат

en: Day
ru_RU: День

en: Days selection number
ru_RU: Количество выделенных дней

en: Deactivate
ru_RU: Деактивировать

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
ru_RU: Уважаемый %sОплатите банковским переводом %s в наш банк. %s Используйте Ваше ID бронирования %s в назначении платежа.  %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
ru_RU: Уважаемый %sОплатите наличными %s за Вашу бронь %s по прибытию %s Ваше ID бронирования: %s

en: Dec
ru_RU: Дек

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default Form
ru_RU: Форма по умолчанию

en: Default Form Templates
ru_RU: Шаблоны формы по умолчанию

en: Default Locale
ru_RU: Язык по умолчанию

en: Default booking admin page
ru_RU: Стандартная админ страница бронирования

en: Default booking resource
ru_RU: Ресурс бронирования по умолчанию

en: Default calendar view mode
ru_RU: Стандартный вид календаря

en: Default color
ru_RU: Цвет по умолчанию

en: Default form
ru_RU: Форма по умолчанию

en: Default settings for retrieving events
ru_RU: Настройки по умолчанию для извлечения событий

en: Default toolbar tab
ru_RU: Панель инструментов по умолчанию

en: Default value
ru_RU: Значение по умолчанию

en: Define date for booking
ru_RU: Определить дату бронирования

en: Define preselected resource.
ru_RU: Задать предварительно выбранный ресурс

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete booking data, when plugin deactivated
ru_RU: Удалить данные о бронированиях, когда плагин деактивируется

en: Delete data
ru_RU: Удалить данные

en: Delete selected booking form
ru_RU: Удалить выбранную форму бронирования

en: Delete selected booking(s)
ru_RU: Удалить выбранный бронирования

en: Delete selected bookings
ru_RU: Удалить выбранные бронирования

en: Delete settings
ru_RU: Удалить установки

en: Delete template
ru_RU: Удалить шаблон

en: Delete your previously saved default filer template!
ru_RU: Удалить Ваш предыдущий сохраненный шаблон фильтра по умолчанию!

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Deleting
ru_RU: Удаление

en: Denied
ru_RU: Отказанные

en: Deposit
ru_RU: Депозит

en: Deposit amount
ru_RU: Сумма депозита

en: Deposit payment total
ru_RU: Общая величина депозита

en: Deposit type
ru_RU: Тип депозита

en: Description
ru_RU: Описание

en: Details
ru_RU: Комментарии

en: Developer Test
ru_RU: Тест разработчика

en: Different form fields, for the different week days
ru_RU: Разные поля формы для разных дней недели

en: Different time slots, for the different week days
ru_RU: Различные временные интервалы для разных дней недели

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
ru_RU: Отключить автозагрузку в админ панели внутреннего интерфейса

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
ru_RU: Отключить автоматическую загрузку в пользовательском интерфейсе

en: Disable bookings in different booking resources
ru_RU: Запретить бронирование в разных ресурсах

en: Discount Coupon field
ru_RU: Поле для скидочного купона

en: Dismiss
ru_RU: Отклонить

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
ru_RU: Отображать всплывающую подсказку на календаре, показывающую доступность относительно суммарного (фиксированного) количества посетителей ресурса, доступного для бронирования.

en: Do you really want
ru_RU: Вы уверены

en: Do you really want to delete selected booking form ?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить выбранную форму бронирования ?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить выбранные бронирования?

en: Do you really want to delete this booking ?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить это бронирование?

en: Do you really want to do this ?
ru_RU: Вы действительно хотите сделать это?

en: Do you really want to set booking as pending ?
ru_RU: Вы уверены, что хотите перевести бронирование в "в ожидании"?

en: Done
ru_RU: Сделано

en: Dot
ru_RU: Точка

en: Download
ru_RU: Загрузить

en: Download the CSV file of exported booking data
ru_RU: Загрузить CSV файл с экспортированными данными по бронированиям

en: Drop Down
ru_RU: Выпадающий

en: Duplicate Booking
ru_RU: Дублировать бронирование

en: Duration Time
ru_RU: Продолжительность

en: Duration Time - Drop Down list
ru_RU: Продолжительность - выпадающий список

en: Each day
ru_RU: Каждый день

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Booking
ru_RU: Редактировать бронирование

en: Edit Note
ru_RU: Редактировать комментарий

en: Email
ru_RU: Емейл

en: Email (required)
ru_RU: Email (обязательное поле)

en: Email Address
ru_RU: Email адрес

en: Email Address will be used in the FROM field of response to Visitor.
ru_RU: Адрес email будет использоваться в поле ОТ КОГО ответного письма Посетителю.

en: Email Body Background Color
ru_RU: Цвет фона тела письма

en: Email Body Text Colour
ru_RU: Цвет текста в email

en: Email Field
ru_RU: Поля для email

en: Email Footer Text
ru_RU: Email текст футера

en: Email Heading
ru_RU: Email заголовок

en: Email Styles
ru_RU: Стили email

en: Email copy to
ru_RU: Копию email

en: Email different from website DNS, its can be a reason of not delivery emails. Please use the email withing the same domain as your website!
ru_RU: Email отличается от DNS сайта, и это может быть причиной не доставки письма. Используйте электронную почту в пределах одного домена (как ваш сайт)!

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
ru_RU: Email для получения отчета о %sнекорректных%s транзакциях.

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
ru_RU: Email для получения отчетов об %sошибках во время процесса верификации%s.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
ru_RU: Email для получения отчета о %sподтвержденных%s транзакциях.

en: Email format
ru_RU: Формат email

en: Email had not sent. Some error occuered.
ru_RU: Email не отправлен. Возникла ошибка.

en: Email is sending to Admin after creation of booking.
ru_RU: Email отправляется администратору после создания бронирования.

en: Email is sending to Visitor after Approval of booking.
ru_RU: Email отправляется посетителю после подтверждения брони.

en: Email is sending to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
ru_RU: Email отправляется посетителю после отмены бронирования (перемещения в корзину).

en: Email is sending to Visitor after Deleting of booking.
ru_RU: Email отправляется посетителю после удаления бронирования.

en: Email is sending to Visitor after Editing of booking.
ru_RU: Email отправляется посетителю после редактирования бронирования.

en: Email is sending to Visitor after booking set as Pending.
ru_RU: Email отправляется посетителю после установки статуса бронирования "Ожидает подтверждения".

en: Email is sending to Visitor after creation of booking.
ru_RU: Email отправляется посетителю после создания бронирования.

en: Email is sent to Visitor after Approval of booking.
ru_RU: Email отправляется посетителю после подтверждения бронирования.

en: Email is sent to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
ru_RU: Email отправляется Посетителю после Отмены бронирования (перемещен в корзину).

en: Email is sent to Visitor after Deleting of booking.
ru_RU: Email отправляется Посетителю после удаления бронирования.

en: Email is sent to Visitor after Editing of booking.
ru_RU: Email отправляется Посетителю после Редактирования бронирования.

en: Email is sent to Visitor after booking set as Pending.
ru_RU: Email отправляется Посетителю после установки статуса бронирования "Ожидает подтверждения".

en: Email sent to
ru_RU: Email отправлен

en: Email template
ru_RU: Email шаблон

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
ru_RU: Шаблон электронной почты, который использует шорткод: %s, будет ссылаться на эту страницу.

en: Email with  Payment Request which is sending to Visitor.
ru_RU: Email с запросом платежа, которое отправляется посетителю.

en: Email with  Payment Request which is sent to Visitor.
ru_RU: Email с Платежным Требованием, которое отправляется посетителю.

en: Emails
ru_RU: Эл. письма

en: Emails Settings
ru_RU: Настройки электронной почты

en: Emails sending
ru_RU: Отправленные email

en: Enable / Disable
ru_RU: Включить / Отключить

en: Enable / disable sending copy of this email notification to admin
ru_RU: Включить / отключить отправку копии этого email админу

en: Enable / disable sending email(s) to additional addresses
ru_RU: Включить / отключить отправку писем по дополнительным адресам

en: Enable this email notification
ru_RU: Включить это email уведомление

en: Enable this payment gateway
ru_RU: Включить этот платежный шлюз.

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: End Time
ru_RU: Время завершения

en: End Time - Drop Down list
ru_RU: Время завершения - выпадающий список

en: End Time - Text field
ru_RU: Время завершения - текстовое поле

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
ru_RU: Время окончания некоректно. Возможно дата или время зарезервированы или уже прошли. Возможно время окончания раньше, чем время начала бронирования если только 1 день был выбран. Пожалуйста, выберите другую дату или время.

en: End of current month
ru_RU: Конец текущего месяца

en: English and French translation
ru_RU: Английский и Французский перевод

en: Enter %s in text field.
ru_RU: Введите %s в текстовое поле.

en: Enter Keyword here
ru_RU: Введите ключевое слово здесь

en: Enter URL to .ics feed
ru_RU: Введите URL к .ics потоку

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
ru_RU: Введите заголовок для Справочного текстового поля (например: Ваша электронная почта). Посетители увидят этот текст

en: Enter additional cost in formats:
ru_RU: Введите дополнительную стоимость в формате:

en: Enter coupon code.
ru_RU: Введите код купона.

en: Enter date / time
ru_RU: Введите дату / время

en: Enter dropdown options. One option per line.
ru_RU: Введите выпадающие варианты. Один вариант в строке.

en: Enter fixed amount for each selected day
ru_RU: Введите фиксированную сумму за каждый выбранный день

en: Enter fixed cost
ru_RU: Введите фиксированную стоимость

en: Enter main heading contained within the email notification.
ru_RU: Введите основной заголовок, содержащийся в email уведомлении.

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
ru_RU: Введите максимальное количество раз, когда купон применим.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
ru_RU: Введите минимальную стоимость бронирования, когда применение купона допускается.

en: Enter name of booking resource
ru_RU: Введите название ресурса

en: Enter number of fixed or percentage savings.
ru_RU: Задайте величину фиксированной или процентной скидки.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
ru_RU: Введите процент как дополнительную сумму, которая основана только на первоначальной стоимости, а не на общей сумме.

en: Enter percentage of the entire booking
ru_RU: Введите процент от целого бронирования

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
ru_RU: Введите относительные URL страниц, где будет расположена Форма бронирования или Календарь. Пожалуйста, введите один URL в одной строке. Например: %s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
ru_RU: Введите сезонный тариф(ы) (разница в цене %s от стандартной цены %s или фиксированная стоимость) ресурса бронирования (%s) или %sДобавьте новый сезонный фильтр%s

en: Enter text contained within footer of the email notification
ru_RU: Введите текст, содержащийся в футере email уведомления

en: Enter the %sTime%s using the text field.
ru_RU: Введите %sвремя%s, используя текстовое поле.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
ru_RU: Введите название сервиса или причину для платежа здесь.

en: Enter the title of the payment button
ru_RU: Введите название платежной кнопки

en: Enter this value
ru_RU: Введите это значение

en: Enter your iDEAL Merchant ID
ru_RU: Введите Ваш iDEAL Merchant ID

en: Enter your iDEAL Merchant Key.
ru_RU: Введите Ваш iDEAL Merchant Key.

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
ru_RU: Введите Ваш код мерчанта iPay88

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
ru_RU: Введите Ваш ключ мерчанта iPay88

en: Enter your phone number
ru_RU: Введите Ваш номер телефона

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error IPN
ru_RU: Неправильный IPN

en: Error!
ru_RU: Ошибка!

en: Error! Please reset your check-in/check-out dates above.
ru_RU: Ошибка! Пожалуйста, сбросьте даты регистрации заезда/отъезда выше.

en: Euros
ru_RU: Евро

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
ru_RU: Даже если посетитель выберет забронированный промежуток времени, система не позволит ему осуществить бронирование.

en: Event Description (optional field)
ru_RU: Описание события (необязательное поле)

en: Event Title
ru_RU: Заголовок события

en: Events Import
ru_RU: Импорт Событий

en: Every
ru_RU: Каждый

en: Example
ru_RU: Пример

en: Example #1: %s - start French translation section
ru_RU: Например #1: %s - начало секции французского перевода

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
ru_RU: Например #2: "%s" - английский и французский перевод некоторых сообщений

en: Example:
ru_RU: Пример:

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
ru_RU: Пример: %s - %s"США"%s установлены по умолчанию.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
ru_RU: Пример: %s - настраиваемое количество выборов посетителей"

en: Example: %s.
ru_RU: Пример: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
ru_RU: Пример: %sБронируйте здесь%s

en: Examples
ru_RU: Примеры

en: Exist
ru_RU: Существует

en: Expand Advanced Toolbar
ru_RU: Развернуть расширенный фильтр

en: Expiration
ru_RU: Срок действия

en: Expiration Date
ru_RU: Дата окончания действия

en: Expired
ru_RU: Просроченные

en: Explore Premium Features
ru_RU: Узнайте о премиум функциях

en: Export
ru_RU: Экпорт

en: Export All
ru_RU: Экспортировать все

en: Export All bookings to CSV format
ru_RU: Экспорт всех бронирований в CSV формат

en: Export bookings
ru_RU: Экспорт бронирований

en: Export only current page of bookings to CSV format
ru_RU: Экспорт только текущей страницы бронирований в CSV формат

en: Exporting booking data
ru_RU: Экспортирование данных бронирования

en: Failed
ru_RU: С ошибками

en: Feb
ru_RU: Фев

en: February
ru_RU: Февраль

en: Field Label
ru_RU: Название поля

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
ru_RU: Поля %s(значений и чекбоксов)%s будут показаны здесь автоматически, если они существуют в %sформе бронирования%s.

en: Fields Settings
ru_RU: Настройки полей

en: Filter Name
ru_RU: Название фильтра

en: Filter bookings by booking dates
ru_RU: Фильтр бронирований по датам бронирования

en: Filter tab
ru_RU: Фильтр

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Find Your Calendar ID
ru_RU: Найти ID Календаря

en: First Name
ru_RU: Имя

en: First Name (required)
ru_RU: Имя (обязательное поле)

en: First Name(s)
ru_RU: Имя

en: First option in dropdown list.
ru_RU: Первая опция в выпадающем списке

en: First option title
ru_RU: Текст первой опции

en: Follow these steps to configure it:
ru_RU: Выполните следующие действия, чтобы настроить это:

en: Footer
ru_RU: Подвал (футер)

en: For
ru_RU: Для

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
ru_RU: Например, страница Вашего сайта с надписью %s"Спасибо за оплату"%s.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
ru_RU: Например, если базовая стоимость бронирования %s, тогда, после применения дополнительной стоимости, итоговая стоимость будет следующей

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
ru_RU: Например, страница Вашего сайта с надписью %s"Платеж отменен"%s.

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
ru_RU: Например: "У Вас есть новое бронирование %s на даты: %s Детальная информация о бронировании: %s Вы можете подтвердить или отклонить это бронирование на: %s. Спасибо, сервис бронирования."

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
ru_RU: Для дополнительной информации о настройке ответа в Интерфейсе мерчанта, пожалуйста, смотрите %sИнструкцию по интеграции мерчанта%s

en: For more information:
ru_RU: Чтобы получить больше информации:

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
ru_RU: Для возвратного URL введите URL возврата с PayPal на Ваш сайт после успешной оплаты.

en: Form
ru_RU: Форма

en: Form Field
ru_RU: Поле формы

en: Form Field Configuration
ru_RU: Конфигурация полей формы

en: Form Template
ru_RU: Шаблон формы

en: Form and calendar are centered
ru_RU: Форма и календарь по центру

en: Form at right side of calendar
ru_RU: Форма справа от календаря

en: Form fields
ru_RU: Поля формы

en: Form for dark background
ru_RU: Форма для темного фона

en: Form under calendar
ru_RU: Форма под календарем

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
ru_RU: Найдено: %s формы бронирования внутри записей иди страниц

en: Fr
ru_RU: Пт

en: Fraud
ru_RU: Мошенничество

en: Fri
ru_RU: Пт

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: From
ru_RU: От

en: Full cost of the booking
ru_RU: Полная стоимость бронирования

en: Full cost of the booking.
ru_RU: Полная стоимость бронирования.

en: Gateway
ru_RU: Шлюз

en: General
ru_RU: Основные

en: General Information
ru_RU: Основная информация

en: General Settings
ru_RU: Основные настройки

en: Generate Tag
ru_RU: Сгенерировать ярлык

en: Generate tag
ru_RU: Генерация тега

en: Generating columns
ru_RU: Создание столбцов

en: Generating content of file
ru_RU: Создание содержимого файла

en: Get Started
ru_RU: Начинаем

en: Getting Started
ru_RU: Приступая к работе

en: Give your project a name and click "Create".
ru_RU: Введите имя Вашего проекта и нажмите  "Создать".

en: Go
ru_RU: Вперед

en: Go to Google Developer Console: %s.
ru_RU: Перейдите к Консоли Разработчиков Google: %s.

en: Google API Key
ru_RU: Ключ Google API

en: Google Calendar
ru_RU: Google календарь

en: Google Calendar - General Settings
ru_RU: Ленты Google календаря - основные настройки

en: Google Calendar ID
ru_RU: Google календарь ID

en: Guests
ru_RU: Гости

en: HTML tags is accepted.
ru_RU: Допустимые HTML метки.

en: Have a questions?
ru_RU: Есть вопросы?

en: Header / Footer
ru_RU: Хедер / Футер

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Help Info
ru_RU: Справочная информация

en: Help and info notices
ru_RU: Помощь и Информация

en: Hide
ru_RU: Спрятать

en: Hide Children Resources
ru_RU: Скрыть дочерние ресурсы

en: Hide advanced settings
ru_RU: Скрыть расширенные настройки

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
ru_RU: Спрятать расширенные настройки загрузки JavaScript

en: Hide season filters
ru_RU: Скрыть сезонные фильтры

en: Hide settings of powered by notice
ru_RU: Скрыть настройки уведомления о разработчике

en: High season
ru_RU: Высокий сазон

en: Hints
ru_RU: Подсказки

en: Hints for your form
ru_RU: Подсказки для Вашей формы

en: Hong Kong Dollar
ru_RU: Гонгконский Доллар

en: Horizontal Search Form Template
ru_RU: Горизонтальная форма поиска

en: How it works
ru_RU: Как это работает

en: How to start export of .ics feeds (files)?
ru_RU: Как начать экспорт фидов (файлов) .ics?

en: How to start import of .ics feeds (files)?
ru_RU: Как начать импорт .ics потока (файла)?

en: Hungarian Forint
ru_RU: Венгерский Форинт

en: I Accept term and conditions
ru_RU: Я принимаю правила и условия использования

en: ID of booking
ru_RU: ID бронирования

en: ID of booking resource.
ru_RU: ID ресурса бронирования.

en: ID of booking resources
ru_RU: ID ресурсов бронирования

en: ID or Title
ru_RU: ID или заголовок

en: If empty then title defined as WordPress
ru_RU: Если пусто, то заголовок определяется как WordPress

en: If not supplied then the description as configured in the administration/management portal section will be used. If the option %s is selected then the configured description will always be applied.
ru_RU: Если не указано, будет использовано описание, настроенное в разделе портала администрирования/управления. Если выбрана опция %s, то всегда будет использоваться сконфигурированное описание.

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
ru_RU: Если Вы принимаете %sоплату наличными%s, Вы можете написать описание здесь

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
ru_RU: Если Вы отметите эту опцию, то все данные о бронированиях будут удалены при удалении плагина. Вы действительно хотите это сделать?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
ru_RU: Если Вы не видите результатов поиска на клиентской части Вашего сайта, пожалуйста, проверьте способы устранения возможных причин %sздесь%s

en: If you have inserted import shortcodes from %s, then  you can configure your CRON for periodically access these pages and import .ics feeds.
ru_RU: Если вы ввели короткие коды импорта из %s, вы можете настроить CRON для периодического доступа к этим страницам и импорта фидов .ics.

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
ru_RU: Если у вас нет счета в этой системе, пожалуйста, зарегистрируйтесь как %sтестовая учетная запись раработчика%s, чтобы получить API логин ID и Ключ транзакций. Эти ключи будут выполнять проверку подлинности запросов на платежный шлюз.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
ru_RU: Если у Вас еще нет учетной записи в этой платежной системе, посетите %s для создания аккаунта.

en: If you like %s please leave us a %s rating. A huge thank you in advance!
ru_RU: Если вам нравится %s, пожалуйста, поставьте нам %s отзыв. Огромное спасибо заранее!

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
ru_RU: Если Вы используете этот шорткод, %sто Вы можете использовать любой другой шорткод времени%s в форме.

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
ru_RU: Если у Вас возникли какие-либо трудности или есть вопросы, обращайтесь по электронной почте %s

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import Google Calendar Events
ru_RU: Импортировать календарь событий Google

en: Import Settings
ru_RU: Импорт настроек

en: Import events every
ru_RU: Импортировать события каждые

en: Important
ru_RU: Важно

en: Important!
ru_RU: Важно!

en: Importing Feed
ru_RU: Импорт канала

en: In Trash
ru_RU: В мусоре

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
ru_RU: Нажмите в боковом меню на  "APIs и авторизация".

en: In-Progress
ru_RU: В процессе исполнения

en: Inactive User
ru_RU: Сделать пользователя неактивным

en: Incorrect date format
ru_RU: Некорректный формат даты

en: Incorrect email field
ru_RU: Некорректно введен email

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
ru_RU: Указывает на платежный шлюз, который должен получить ответ по транзакции по Вашему сайту.

en: Info
ru_RU: Инфо

en: Information
ru_RU: Информация

en: Inlinee Search Form Template
ru_RU: Линейная форма поиска

en: Insert %s shortcode into  some post(s) or page(s). Check more info about this %sshortcode configuration%s
ru_RU: Вставьте короткий код %s в какой-либо записи или странице. Получите больше информации об конфигурации %s кода %s

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
ru_RU: Вставьте %s шорткод для защиты от спам бронирований.

en: Insert Shortcode
ru_RU: Вставьте шорткод

en: Insert booking calendar
ru_RU: Вставить календарь бронирования

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
ru_RU: Вставьте %sшорткод%s формы бронирования в Вашу %sЗапись%s или %sСтраницу%s

en: Insert file URL
ru_RU: Вставьте URL файла

en: Insert into page
ru_RU: Вставить в страницу

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
ru_RU: Вставьте эти шорткоды в форму чтобы %sпоказывать информацию в режиме реального времени %s(после выбора даты в календаре или опции в чекбоксе или списке)%s.

en: Install %s plugin.
ru_RU: Установите плагин %s.

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
ru_RU: Моментальное уведомление при оплате (IPN) - это служба сообщений, который уведомляет Вас о событиях, связанных с PayPal транзакциями

en: Integration of %s payment system
ru_RU: Итеграция платежной системы %s

en: Integration of Bank Transfer payment system
ru_RU: Интеграция платежей банковским переводом

en: Integration of Pay in Cash payment system
ru_RU: Интеграция оплаты наличными

en: Integration of Paypal payment system
ru_RU: Интеграция платежной системы PayPal

en: Integration of Sage payment system
ru_RU: Интеграция платежной системы Sage

en: Integration of authorizenet payment system
ru_RU: Интграция с платежной системой authorize.net

en: Integration of iPay88 payment system
ru_RU: Интеграция с платежной системой iPay88

en: Interface of plugin is using %s currency. Specific payment gateway will use own currency in payment form without currency exchange! Its can be reason of wrong cost.
ru_RU: Интерфейс плагина использует %s валюту. Конкретный платежный шлюз будет использовать собственную валюту в платежной форме без обмена валюты! Это может быть причиной неправильной стоимости.

en: Invalid
ru_RU: Недействительные

en: Invalid IPN
ru_RU: Некорректный IPN

en: Israeli New Shekel
ru_RU: Израильский новый Шекель

en: Israeli Shekel
ru_RU: Израильский шекель

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
ru_RU: Это работает только в режиме %sвыбора одного дня%s.

en: Its only show fixed payment details.
ru_RU: Показываются только заданные детали платежа.

en: Its useful, if you need to import/export bookings from/to external websites, like %s
ru_RU: Это используется если вам необходимо импортировать/экспортировать бронирования для внешних вебсайтов, таких как %s

en: Jan
ru_RU: Янв

en: January
ru_RU: Январь

en: Japanese Yen
ru_RU: Японская Йена

en: Jul
ru_RU: Июль

en: July
ru_RU: Июль

en: Jun
ru_RU: Июнь

en: June
ru_RU: Июнь

en: Keyword
ru_RU: Ключевое слово

en: LIVE
ru_RU: РАБОЧИЙ

en: Label
ru_RU: Надпись

en: Labels
ru_RU: Надписи

en: Language Sections
ru_RU: Языковые секции

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Last Name (required)
ru_RU: Фамилия (обязательное поле)

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left with space
ru_RU: Слева с промежутком

en: Limit available days from today
ru_RU: Количество доступных дней с сегодняшнего дня

en: Live
ru_RU: Настоящий

en: Live Test
ru_RU: Проверочный

en: Load JS and CSS files only on specific pages
ru_RU: Загружать JS и CSS файлы только на определенных страницах

en: Location
ru_RU: Расположение

en: Location:
ru_RU: Расположение:

en: Log in to your PayPal account.
ru_RU: Войдите в свою учетную запись PayPal.

en: Log on to the Merchant Interface
ru_RU: Войдите в Ваш Интерфейс мерчанта

en: MD5 Hash value
ru_RU: Значение хэша MD5

en: Make it %sexclusive%s
ru_RU: Сделать это %sэксклюзивным%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
ru_RU: Оплачивайте при помощи PayРal - это быстро и безопасно.

en: Malaysian Ringgit
ru_RU: Малайзийский Ринггит

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
ru_RU: Малайзийские Ринггиты (только для пользователей из Малайзии)

en: Malformed
ru_RU: Неправильные

en: Manage Users
ru_RU: Управление пользователями

en: Mar
ru_RU: Март

en: March
ru_RU: Март

en: Mark as Unread selected bookings
ru_RU: Отметить как непрочитанные выбранные бронирования

en: Mark as read all bookings
ru_RU: Пометить прочитанными все бронирования

en: Mark as read selected bookings
ru_RU: Отметить как прочитанные выбранные бронирования

en: Max
ru_RU: Макс

en: Max visitors
ru_RU: Макс. количество посетителей

en: Max. persons
ru_RU: Макс. количество человек

en: Maximum number
ru_RU: Максимальное число

en: Maximum number of usage
ru_RU: Максимальное количество раз для использования

en: Maxlength
ru_RU: Макс.длина

en: May
ru_RU: Май

en: Merchant Code
ru_RU: Код мерчанта

en: Merchant Key
ru_RU: Ключ мерчанта

en: Message title
ru_RU: Заголовок сообщения

en: Mexican Peso
ru_RU: Мексиканский Песо

en: Middle
ru_RU: Посередине

en: Min
ru_RU: Мин

en: Minimum Booking Cost
ru_RU: Минимальная стоимость бронирования

en: Minimum Cost
ru_RU: Минимальная стоимость бронирования

en: Mo
ru_RU: Пн

en: Modified
ru_RU: Измененные

en: Mon
ru_RU: Пн

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Months
ru_RU: Месяца

en: Move selected bookings to trash
ru_RU: Переместить выбранные бронирования в мусор

en: Move to trash
ru_RU: Переместить в корзину

en: Moved to trash
ru_RU: Перемещено в мусор

en: Multipart
ru_RU: Составной

en: Multiple days
ru_RU: Несколько дней

en: My Profile – Connection
ru_RU: Мой профиль - подключение

en: Name
ru_RU: Имя

en: Navigate to your Google calendars.
ru_RU: Откройте Ваш Google Календарь

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
ru_RU: Нужно еще больше функций? Проверьте %s старшие версии %s

en: New
ru_RU: Новый

en: New (unverified) booking(s)
ru_RU: Новые (неподтвержденнный) бронирования

en: New Zealand Dollar
ru_RU: Новозеландский Доллар

en: New booking
ru_RU: Новое бронирование

en: New booking(s) made today
ru_RU: Новые бронирования, сделанные сегодня

en: New bookings
ru_RU: Новые бронирования

en: Next
ru_RU: Следующий

en: Next 3 months
ru_RU: Следующие 3 месяца

en: Next 4 weeks
ru_RU: Следующие 4 недели

en: Next 7 days
ru_RU: Следующий 7 дней

en: Next Steps
ru_RU: Следующие шаги

en: Next day
ru_RU: Следующий день

en: Next month
ru_RU: Следующий месяц

en: Next week
ru_RU: Следующая неделя

en: No days
ru_RU: Нет дней

en: No results found.
ru_RU: Ничего не найдено.

en: No separator
ru_RU: Без разделителя

en: None
ru_RU: Никакой

en: Norwegian Krone
ru_RU: Норвежская Крона

en: Not Completed
ru_RU: Не звершенные

en: Not authed
ru_RU: Не авторизованные

en: Note
ru_RU: Заметка

en: Note!
ru_RU: Примечание!

en: Note:
ru_RU: Заметка:

en: Nothing Found
ru_RU: Ничего не найдено

en: Nothing Found Message:
ru_RU: Сообщение "Ничего не найдено":

en: Nothing found message
ru_RU: Сообщение, что ничего не найдено

en: Nothing found.
ru_RU: Ничего не найдено.

en: Nov
ru_RU: Ноя

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: Now
ru_RU: Теперь

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
ru_RU: Нажмите на ссылку "Учетные данные" в боковом меню.

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
ru_RU: Теперь скопируйте ID календаря для исаользования в настройках плагина. Убедитесь в том, что Вы %sиспользуете только ID календаря и не полностью XML или URL%s.

en: Number of days to scroll
ru_RU: Количество дней при прокрутке

en: Number of decimal points
ru_RU: Количество знаков после запятой

en: Number of months
ru_RU: Число месяцев

en: Number of months in one row
ru_RU: Количество месяцев в одной строке

en: Number of months to scroll
ru_RU: Количество месяцев при прокрутке

en: Number of selected days.
ru_RU: Количество выбранных дней.

en: Number of selected nights.
ru_RU: Количество выбранных ночей.

en: Number of usage
ru_RU: Количество раз использования

en: Oct
ru_RU: Окт

en: October
ru_RU: Октябрь

en: Offset
ru_RU: Смещение

en: On each
ru_RU: На каждый

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
ru_RU: Во всплывающем окне нажмите на кнопку "Ключ Сервера" и затем нажмите "Создать".

en: One Value from %sOptions%s list
ru_RU: Одно значение из списка %sОпции%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
ru_RU: Одно значение из списка %sОпции%s или условие %s для отметки всех чекбоксов

en: One option per line
ru_RU: Одна опция в линию

en: One title per line
ru_RU: Один заголовок в линию

en: Only Form
ru_RU: Только форма

en: Only availability calendar
ru_RU: Только календарь доступных дат

en: Open in new window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: Open the settings for the calendar.
ru_RU: Открыть настройки календаря

en: Options
ru_RU: Опции

en: Or you can import .ics feed or file directly at current page.
ru_RU: Или вы можете импортировать фид или файл .ics непосредственно на текущей странице.

en: Order by
ru_RU: Упорядочить по

en: Order number
ru_RU: Номер заказа

en: Other
ru_RU: Другое

en: Other Hints
ru_RU: Другие подсказки

en: PAYMENT
ru_RU: ОПЛАТА

en: Page
ru_RU: Страница

en: Paid OK
ru_RU: Оплата ОК

en: Parameters
ru_RU: Параметры

en: Parent
ru_RU: Родительский

en: Partially booked
ru_RU: Частично забронировано

en: Partially booked item
ru_RU: Частично занято

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
ru_RU: Частично занято - день, в котором занята часть временных диапазонов.

en: Partially paid
ru_RU: Частично оплаченные

en: Partially_Refunded
ru_RU: Частично возвращенные

en: Pay in Cash
ru_RU: Оплата Наличными

en: Pay using %s payment service
ru_RU: Оплатить, используя %s платежный сервис

en: Pay via
ru_RU: Оплатить через

en: PayPal
ru_RU: Paypal

en: Payment
ru_RU: Платеж

en: Payment Button type
ru_RU: Тип кнопки подтверждения оплаты

en: Payment Description
ru_RU: Описание платежа

en: Payment Gateways
ru_RU: Платежные шлюзы

en: Payment Gateways - General Settings
ru_RU: Платежные шлюзы - основные настройки

en: Payment Settings
ru_RU: Настройки патежа

en: Payment button title
ru_RU: Заголовок платежной кнопки

en: Payment description at gateway website
ru_RU: Описание платежа на сайте шлюза

en: Payment failed
ru_RU: Сбой оплаты

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
ru_RU: Оплата за бронирование %s на эти дни: %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
ru_RU: Описание метода оплаты, который будет показан для посетителя на странице оплаты.

en: Payment rejected
ru_RU: Платеж отклонен

en: Payment request
ru_RU: Запрос оплаты

en: Payment status
ru_RU: Статус платежа

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
ru_RU: Статус платежа обновлен админом Mobile88 (сбой)

en: Payments
ru_RU: Оплаты

en: Paypal Email address to receive payments
ru_RU: Электронная почта Paypal для получения платежей

en: Paypal Standard
ru_RU: PayPal cтандарт

en: Pending
ru_RU: Ожидающие подтверждения

en: Pending booking(s)
ru_RU: Бронирования, ожидающие подтверждения

en: Pending item
ru_RU: В ожидании

en: Philippine Pesos
ru_RU: Филипинские Пессо

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Placeholder
ru_RU: Заглушка

en: Plain (without styles)
ru_RU: Простой (без стилей)

en: Plain text
ru_RU: Простой текст

en: Please Select
ru_RU: Пожалуйста, выберите

en: Please check more about configuration at  %sthis page%s
ru_RU: Пожалуйста, узнайте больше о настройке на %sэтой странице%s

en: Please check more about this feature %shere%s.
ru_RU: Пожалуйста, узнайте больше об этой функции %sздесь%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
ru_RU: Пожалуйста. узнайте больше об этой функции на %sэтой странице%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
ru_RU: Пожалуйста, узнайте больше о конфигурации этих настроек стоимости на этой %sстранице%s.

en: Please configure all fields inside the %sBilling form fields%s section at %sPayments General%s tab.
ru_RU: Настройте все поля внутри секции %sПоля платежной формы%s на вкладке %sОбщие платежи%s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
ru_RU: Пожалуйста, настройте все поля внутри формы на вкладке Биллинг на этой странице, когда используете Европейский платежный процессинг

en: Please configure settings for import Google Calendar events
ru_RU: Пожалуйста, сконфигурируйте настройки для импорта календаря событий Google

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
ru_RU: Пожалуйста, создайте все %s условия сначала %s(от высокого приоритета к низкому)%s, затем условия %s и потом условия %s

en: Please enter URL for generating .ics feed
ru_RU: Пожалуйста введите URL для генерации .ics потока

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
ru_RU: Пожалуйста, введите значение хэша MD5, который Вы настроили в настройках Интерфейса мерчанта.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
ru_RU: Пожалуйста, введите Ваш Google API ключ. Это обязательно поле для импорта событий.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
ru_RU: Пожалуйста оставьте это пустым, если вы хотите упустить это.

en: Please make payment for your booking %s on %s For reference your booking ID: %s
ru_RU: Пожалуйста произведите оплату вашего бронирования %s на%s Для справки- ID вашего бронирования: %s

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
ru_RU: Пожалуйста, обратите внимание, %sпри использовании шорткода времени%s. Если Вы выберете дату, которая имеет несколько забронированных интервалов времени, это поле времени %sотлючит зарезервированные временные интервалы%s (окрасит их в серый цвет).

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
ru_RU: Пожалуйста учтите, в %sСписке опций%s Вы можете использовать время только в формате %s(24 часа)%s.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
ru_RU: Пожалуйста, учтите. что в %sСписке опций%s Вы можете использовать время только в формате %s(24 часа)%s.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
ru_RU: Пожалуйста, обратите внимание, невозможно добавить новые ресурсы, если выбран вариант "Все ресурсы". Пожалуйста, отмените выбор, а затем добавьте новые ресурсы.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
ru_RU: Пожалуйста, учтите, что это поле поддерживает только формат времени %s(24 часа)%s.

en: Please pay %s
ru_RU: Пожалуйста, оплатите через %s

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
ru_RU: Пожалуйста, прочитайте больше о настройке полей формы бронирования %sздесь%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
ru_RU: Пожалуйста, прочитайте больше о возможностях для кастомизации этих %sопций%s %sздесь%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
ru_RU: Пожалуйста, прочитайте больше о настройках данного параметра %sздесь%s

en: Please reassign exist booking(s) from selected resource(s) to other resources or delete exist booking(s) from  this resource(s). Otherwise you will have %slost bookings%s.
ru_RU: Пожалуйста, переназначьте существующие бронирования из выбранных ресурсов на другие ресурсы или удалять существующие бронирования ресурсов. В противном случае у вас будут %sпотерянные заказы%s.

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
ru_RU: Пожалуйста, обновите страницу. Если эта ошибка появится внось - свяжитесь с поддержкой по электронной почте (указав информацию о номере заказа и сайте) для завершения регистрации.

en: Please select
ru_RU: Пожалуйста, выберите

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
ru_RU: Пожалуйста, выберите поля из Вашей формы бронирования. Эти поля будут автоматически подставлены в платежную форму.

en: Please select check-in and check-out days!
ru_RU: Пожалуйста, выберите даты начала и конца бронирования!

en: Please select the resource:
ru_RU: Пожалуйста, выберите ресурс:

en: Please type the %sTitle of search results%s.
ru_RU: Пожалуйста, введите %sзаголовок результатов поиска%s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
ru_RU: Пожалуйста, введите %sсообщение, которое показывается, когда ничего не найдено%s.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
ru_RU: Пожалуйста, введите URL страницы%s(%s содержащую шорткод)%s, где будет показан результат поиска.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
ru_RU: Пожалуйста, используйте режим выбора %s"одиночный день"%s в основных настройках бронирования в разделе "Календарь".

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
ru_RU: Пожалуйста, используйте это поле для возможности использования купона на скидку для Ваших посетителей.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
ru_RU: Пожалуйста, введите номер приобретенной версии, который Вы получили в Вашей письма на оплату.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
ru_RU: Пожалуйста, прочитайте больше о шорткодах %sздесь%s или о JavaScript настройке определенных шорткодов %sздесь%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
ru_RU: Пожалуйста, забронируйте аппартаменты со свежими цветами.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
ru_RU: Пожалуйста, выделите даты для резервирования.

en: Plugin Menu
ru_RU: Меню плагина

en: Plugin menu position
ru_RU: Позиция меню плагина

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
ru_RU: Плагин поддерживают конфигурацию формы бронирования на разных языках.

en: Polish Zloty
ru_RU: Польский Злотый

en: Post Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Post code
ru_RU: Постовый индекс

en: Post code (required)
ru_RU: Почтовый индекс (обязательное поле)

en: Pounds Sterling
ru_RU: Фунты Стерлингов

en: Powered by notice
ru_RU: Разработано

en: Premium
ru_RU: Премиум

en: Preselected resource
ru_RU: Предварительно выбранный ресурс

en: Presidential Suite
ru_RU: Президенский номер

en: Prev
ru_RU: Пред.

en: Previous 3 months
ru_RU: Предыдущие 3 месяца

en: Previous 4 weeks
ru_RU: Предыдущие 4 недели

en: Previous 7 days
ru_RU: Предыдущие 7 дней

en: Previous dates
ru_RU: Предыдущие даты

en: Previous day
ru_RU: Предыдущий день

en: Previous month
ru_RU: Предыдущий месяц

en: Previous week
ru_RU: Предыдущая неделя

en: Print
ru_RU: Печать

en: Print bookings
ru_RU: Распечатать бронирования

en: Print bookings listing
ru_RU: Распечатать лист бронирований

en: Prior
ru_RU: Приоритет

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
ru_RU: Возможно, Вы обновили Вашу платную версию календаря бронирования на бесплатную версию или процесс процесса не удался. Вы можете запросить новое обновление Вашей платной версии на % 1s этой странице% 2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
ru_RU: Наверное эти даты было только что забронированы другим посетителем. Пожалуйста, перезагрузите эту страницу и осуществите бронирование заново.

en: Processed
ru_RU: В процессе

en: Processing
ru_RU: Обрабатывается

en: Processing your %s payments through %s
ru_RU: Обработка Ваших платежей %s через %s

en: Publishable key
ru_RU: Публичный ключ

en: Purchase
ru_RU: Покупка

en: Put a label before field
ru_RU: Поместить надпись перед полем

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
ru_RU: Вставьте этот код в%sСодержание полей бронирования%s и в %sШаблоны электронных писем%s

en: Radio Button(s)
ru_RU: Радиокнопка(и)

en: Range days
ru_RU: Диапазон дней

en: Rate plugin (thanks:)
ru_RU: Оцените плагин (спасибо :)

en: Rates
ru_RU: Тарифы

en: Read
ru_RU: Прочитанные

en: Read All
ru_RU: Прочитать все

en: Reason for cancellation
ru_RU: Причина отмены

en: Reason for cancellation here
ru_RU: Основания для отмены здесь

en: Reason of cancellation
ru_RU: Причина отмены

en: Reason of cancellation here
ru_RU: Причина отмены здесь

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
ru_RU: Перенаправить пользователей к новой странице благодарности.

en: Reference Text Box Title
ru_RU: Заголовок Спровочного текстового поля

en: Refresh booking listing
ru_RU: Обновить список бронирований

en: Refunded
ru_RU: Возвращенные

en: Register
ru_RU: Регистрация

en: Register and Translate everything in WPML plugin. Translation can be done at the WPML > "String translation" page. Required WPML 3.2 with String Translation plugin.
ru_RU: Зерегистрируйтесь и переведите все в плагине WPML. Перевод может быть сделан в WPML > страница "String translation". Требуется WPML 3.2 с плагином String Translation.

en: Regular User
ru_RU: Обычный пользователь

en: Reject
ru_RU: Отказ

en: Rejected
ru_RU: Отклоненные

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
ru_RU: Относительные URL страниц, где будут загружаться CSS и JS файлы плагина

en: Release date
ru_RU: Дата выхода

en: Reload page
ru_RU: Перезагрузите страницу

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove selected account(s)
ru_RU: Удалить выбранный счет

en: Request has been sent
ru_RU: Запрос отправлен

en: Request has failed
ru_RU: Запрос не отправлен

en: Required
ru_RU: Требуется

en: Required Fields in Booking Form
ru_RU: Обязательные поля в форме бронирования

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
ru_RU: Сброс формы бронирования и содержания полей формы бронирования

en: Reset Form
ru_RU: Сбросить форму

en: Reset Search Cache
ru_RU: Сбросить кэш поиска

en: Reset current Form
ru_RU: Сбросить текущую форму

en: Reset filter to default values
ru_RU: Сбросить фильтр к значениям по умолчанию

en: Reset to default form
ru_RU: Сбросить к форме по умолчанию

en: Resource
ru_RU: Ресурс

en: Resource #1
ru_RU: Ресурс №1

en: Resource #2
ru_RU: Ресурс №2

en: Resource #3
ru_RU: Ресурс №3

en: Resource Name
ru_RU: Название ресурса

en: Resource not exist
ru_RU: Ресурс не существует

en: Resources
ru_RU: Ресурсы

en: Resources Selection
ru_RU: Выбор ресурсов

en: Resources count
ru_RU: Количество ресурсов

en: Resources number per page
ru_RU: Число ресурсов на странице

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Restore selected bookings
ru_RU: Восстановить выбранные бронирования

en: Restored
ru_RU: Восстановлено

en: Result(s) Found
ru_RU: Результат(ы) найден(ы)

en: Retrieve Google Calendar Events
ru_RU: Получить календарь событий Google

en: Return URL after Failed order
ru_RU: Ссылка для возвращения после неуспешной транзакции

en: Return URL after Successful order
ru_RU: Ссылка после успешной операции

en: Return URL from PayPal
ru_RU: Ссылка для возвращения с Paypal-а

en: Reversed
ru_RU: Отмененные

en: Right
ru_RU: Справа

en: Right with space
ru_RU: Справа с промежутком

en: Routing Number
ru_RU: Маршрутный Номер

en: Rows
ru_RU: Строки

en: Royal Villa
ru_RU: Вилла

en: Sa
ru_RU: Сб

en: Sale
ru_RU: Продажа

en: Sandbox
ru_RU: Песочница

en: Sat
ru_RU: Сб

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save as Default
ru_RU: Сохранить по умолчанию

en: Save cost
ru_RU: Сохранить стоимость

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
ru_RU: Сохранить настройки фильтра как шаблон по умолчанию (Пожалуйста, нажмите кнопку Применить перед сохранением!)

en: Saved
ru_RU: Сохранено

en: Saving
ru_RU: Сохранение

en: Saving to file
ru_RU: Сохранение в файл

en: Savings
ru_RU: Экономия

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search Availability Form
ru_RU: Форма поиска свободных мест

en: Search Cache
ru_RU: Кэш поиска

en: Search Results
ru_RU: Результаты поиска

en: Search Settings
ru_RU: Настройки поиска

en: Search availability
ru_RU: Поиск свободных дат

en: Search form
ru_RU: Форма поиска

en: Search only for users:
ru_RU: Поиск только для пользователей:

en: Search results
ru_RU: Результаты поиска

en: Search results.
ru_RU: Результаты поиска

en: Season
ru_RU: Сезон

en: Season Filters
ru_RU: Сезонные фильтры

en: Season filter on the Season Filters page
ru_RU: Сезонный фильтра на странице Сезонных фильтров

en: Season filter on the Season Filters page,
ru_RU: Сезонный фильтр на странице сезонных фильтров,

en: Season filters conditions.
ru_RU: Условия сезонных фильтров

en: Seasonal price
ru_RU: Сезонная цена

en: Secret key
ru_RU: Секретный ключ

en: Secure Merchant ID
ru_RU: Код ID мерчанта

en: See %sFAQ%s.
ru_RU: Посмотрите %sFAQ%s.

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
ru_RU: Выберите "Проверочную" или "Настоящую" среду для использования Мерчант-аккаунта или "Разработчик" для использования Учетной записи разработчика.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
ru_RU: Отметьте %s дней внизу для активации определенного сезонного фильтра или %sдобавьте новый сезонный фильтр%s

en: Select Booking Resource
ru_RU: Выберите ресурса бронирования

en: Select Expiration Date of the coupon.
ru_RU: Установите дату окончания действия купона

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
ru_RU: Выберите ТЕСТ для тестового сервера или РАБОЧИЙ для работы в реальных условиях

en: Select Template
ru_RU: Выберите шаблон

en: Select Times
ru_RU: Выберите время

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
ru_RU: Выберите %sДИНАМИЧЕСКИЙ%s диапазон дней при %s2 щелчках мыши%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
ru_RU: Выберите %sФИКСИРОВАННОЕ%s количество дней при %s1 щелчке мыши%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
ru_RU: Выберите город в Вашем часовом поясе, если у Вас есть проблемы с датами и временем.

en: Select booking resource
ru_RU: Выбор ресурса бронирования

en: Select booking resources, for getting booking dates from them and set such dates as unavailable in destination calendar.
ru_RU: Выберите ресурсы бронирования для получения даты бронирования из них и установите эти даты, как недоступные в календаре назначения.

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
ru_RU: Выберите ресурсы бронирования, которые будут показываться в меню выбора. Пожалуйста, используйте Ctrl, чтобы выбрать несколько ресурсов бронирования.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
ru_RU: Выберите ресурсы бронирования, для которых можно использовать этот код купона.

en: Select booking resources. Please use CTRL to select multiple booking resources.
ru_RU: Выберите ресурсы бронирования. Используйте CTRL, чтобы выбрать несколько ресурсов бронирования.

en: Select default custom booking form
ru_RU: Выберите форму бронирования по умолчанию

en: Select field for assigning to %sevent property%s
ru_RU: Выберите поле для присвоения %sсвойства события%s

en: Select number of available days in calendar start from today.
ru_RU: Выберите количество доступных  дней в календаре начиная с сегодняшнего дня.

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
ru_RU: Выберите количество ресурсов бронирования на странице (один или с родительским) в меню Ресурсов

en: Select number of bookings per page in booking listing
ru_RU: Выберите количество бронирований на странице в списке бронирований

en: Select number of days to scroll after loading
ru_RU: Выберите количество дней при прокрутке после загрузки

en: Select number of month to show for calendar.
ru_RU: Выберите количество месяцев, показываемых в календаре.

en: Select number of months to scroll after loading
ru_RU: Выберите количество месяцев при прокрутке после загрузки

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
ru_RU: Выберите количество недоступных дней в календаре, начиная с сегодня.

en: Select option to configure or show help info about tags
ru_RU: Выберите параметр, чтобы настроить или показать информацию о тегах

en: Select option, when to start retrieving events.
ru_RU: Выберите условие, когда старта получение событий.

en: Select option, when to stop retrieving events.
ru_RU: Выберите условие, когда остановки получения событий.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
ru_RU: Выберите символ разделения данных при экспорте бронирований в CSV.

en: Select shortcode to insert
ru_RU: Выберите шорткод для вставки

en: Select start date
ru_RU: Выберите дату начала

en: Select start month of calendar
ru_RU: Выберите месяц начала календаря

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
ru_RU: Выберите %s для использования заранее заданного %sвременного списка%s.

en: Select the country from the predefined country list.
ru_RU: Выберите страну из заранее заданного списка стран.

en: Select the default view for dates on the booking tables
ru_RU: Выберите тип показа дат по умолчанию в таблице резервирования

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
ru_RU: Выберите максимальное количество месяцев для просмотра (прокрутка)

en: Select the skin of the booking calendar
ru_RU: Выберите стиль календаря бронирования

en: Select time duration of import requests.
ru_RU: Выберите продолжительность запросов на импорт.

en: Select time of cache expiration
ru_RU: Выберите время истечение срока действия кэша

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
ru_RU: Выберите тип транзакции, который поддерживается платежным шлюзом.

en: Select type of info to show.
ru_RU: Выберите тип информации для отображения.

en: Select type of view format
ru_RU: Выберите тип формата просмотра

en: Select unavailable time interval.
ru_RU: Выберите недоступный временной интервал.

en: Select user access level for the menu pages of plugin
ru_RU: Выберите уровень пользователя для доступа к странице плагина в меню

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
ru_RU: Введите Ваше %sминимальное и максимальное количество дней для диапазона выделения%s

en: Select your default booking resource.
ru_RU: Выберите Ваш ресурс бронирования по умолчанию.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
ru_RU: Выберите стандартный вид календаря на странице просмотра календаря бронирований

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
ru_RU: Выберите вкладку, открываемую по умолчанию, на странице со списком бронирований

en: Select your default order of bookings in the booking listing
ru_RU: Выберите Вашу сортировку по умолчанию для отображения бронирований в общем списке

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
ru_RU: Выберите стандартный вид бронирований на странице со списком бронирований

en: Select your start day of range selection at week
ru_RU: Выберите день недели, который будет началом выделения диапазона дат

en: Select your start day of the week
ru_RU: Выберите день начала недели

en: Selected Check In date.
ru_RU: Выбранная дата начала бронирования.

en: Selected Check Out date.
ru_RU: Выбранная дата окончания бронирования.

en: Selected End Time.
ru_RU: Выбранное время завершения.

en: Selected Start Time.
ru_RU: Выбранное время начала.

en: Selection
ru_RU: Выбор

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send Request
ru_RU: Отправить запрос

en: Send Test Email
ru_RU: Отправить тестовый email

en: Send email notification to customer about this operation
ru_RU: Отослать клиенту электронное письмо об этой операции

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
ru_RU: Отправлять email клиентам с уведомлением после подтверждения, отмены или удаления бронирований

en: Send payment request to customer
ru_RU: Отослать запрос на оплату посетителю.

en: Send payment request to visitor
ru_RU: Отправить запрос на оплату пользователю

en: Sending email for invalid transaction
ru_RU: Отправка email о некорректной транзакции

en: Sending email for verified transaction
ru_RU: Отправка электронного письма для подтверждения транзакции

en: Sending email if error occur during verification
ru_RU: Отправка электронного письма, если ошибка возникла во время верификации

en: Sending request...
ru_RU: Отправка запроса...

en: Sep
ru_RU: Сен

en: Separator for the decimal point
ru_RU: Разделитель знаков после запятой

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: Set Availability
ru_RU: Установить доступность

en: Set Deposit
ru_RU: Установить депозит

en: Set Deposit Amount
ru_RU: Установить величину депозита

en: Set Rate
ru_RU: Установить тариф

en: Set Rates
ru_RU: Установить тарифы

en: Set Valuation Days
ru_RU: Установить ценность дней

en: Set Your Calendar to Public
ru_RU: Сделайте Ваш Календарь Общедоступным

en: Set as %srequired%s
ru_RU: Установить %sобязательным%s

en: Set as Approved
ru_RU: Пометить как "подтвержденный"

en: Set as Pending
ru_RU: Пометить как "в ожидании"

en: Set as Read
ru_RU: Пометить как "прочитанный"

en: Set as Unread
ru_RU: Пометить как "непрочитанный"

en: Set capacity based on number of visitors
ru_RU: Установите вместительность, основанную на количестве посетителей

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
ru_RU: Установите продолжительность времени (в миллисекундах) для показа этого сообщения

en: Set field as required
ru_RU: Установить поле как "обязательное"

en: Set position of the currency symbol.
ru_RU: Задайте положение символа валюты

en: Set selected bookings as pending
ru_RU: Установить выбранные бронирования в режим "в ожидании"

en: Set the cost
ru_RU: Установить стоимость

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
ru_RU: Установите это значение в Название поставщика, присвоенные Вам Sage Pay или выбранное Вами при регистрации.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
ru_RU: Установите XOR пароль, выданный Вам системой

en: Set user as
ru_RU: Установить пользователя как

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
ru_RU: Установка расширенных настроек календаря. %sТаких, как ширина, высота и структура %s

en: Setting coupons for discount
ru_RU: Настройки скидочных купонов

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
ru_RU: Установка валюты, которая не поддерживается обработчиком платежей приведет к ошибке.

en: Settings
ru_RU: Установки

en: Settings saved.
ru_RU: Настройки сохранены.

en: Short days view
ru_RU: Сокращенный вид дат

en: Shortcodes
ru_RU: Шорткоды

en: Show
ru_RU: Показать

en: Show "Thank You" message
ru_RU: Показывать сообщение "Спасибо"

en: Show / hide field in booking form
ru_RU: Показать / скрыть поле в форме бронирования

en: Show / hide hints
ru_RU: Показать / спрятать подсказки

en: Show / hide menu
ru_RU: Показать / скрыть меню

en: Show 2 months
ru_RU: показать 2 месяца

en: Show 3 months
ru_RU: Показать 3 месяца

en: Show ALL dates of booking
ru_RU: Показывать все даты бронирования

en: Show Children Resources
ru_RU: Показать дочерние ресурсы

en: Show Reference Text Box
ru_RU: Показать справочное поле для ввода

en: Show advanced settings
ru_RU: Показать расширенные настройки

en: Show advanced settings of JavaScript loading
ru_RU: Показать расширенные настройки загрузки JavaScript

en: Show all exist season filters
ru_RU: Показать все существующие сезонные фильтры

en: Show availability in tooltip
ru_RU: Показывать доступность всплывающей подсказкой

en: Show booking details in payment form
ru_RU: Показывать детали бронирования в форме оплаты

en: Show date number in legend
ru_RU: Показывать дату в легенде под календарем

en: Show day
ru_RU: Показать день

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
ru_RU: Показывать форму оплаты депозита только если %sдень приезда%s находиться внутри данного %sсезона%s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
ru_RU: Показывать форму оплаты депозита только если разница между %sСегодня%s и днем %sНачала бронирования%s больше, чем

en: Show info about Booking Resource
ru_RU: Показать информацию о бронируемом ресурсе

en: Show legend below calendar
ru_RU: Показывать пояснения (легенду) под календарем

en: Show month
ru_RU: Показать месяц

en: Show only check in/out dates
ru_RU: Показывать только даты начала/конца бронирования

en: Show settings of powered by notice
ru_RU: Показать настройки уведомления о разработчике

en: Show system debugging log for beta features
ru_RU: Показать системный отладочный журнал для бета-функций

en: Show week
ru_RU: Показать неделю

en: Show year
ru_RU: Показать год

en: Showing cost in date cell
ru_RU: Показывать стоимость в ячейке даты

en: Showing cost in tooltip
ru_RU: Показывать стоимость всплывающей подсказкой

en: Simple
ru_RU: Пример

en: Singapore Dollar
ru_RU: Сингапурский Доллар

en: Single
ru_RU: Одинарный

en: Single day
ru_RU: Один день

en: Size
ru_RU: Размер

en: Some currencies at payment gateways are different from main currency %s
ru_RU: Некоторые валюты платежных шлюзов отличаются от основной валюты %s

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
ru_RU: Некоторые данные были получены, но не могут быть обработан успешно. Пожалуйста, убедитесь, что URL канала является правильным.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
ru_RU: Сожалеем, но бронирование не завершено, потому что эти дни уже заняты!!! %s (Невозможно сохранить эти даты для одного ресурса) %s Пожалуйста %sобновите%s страницу и выберите другие даты.

en: Sort Code
ru_RU: Маршрутный  код

en: Space
ru_RU: Пробел

en: Specific Dates Filter
ru_RU: Фильтр для определенных дат

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
ru_RU: Заданная стоимость имеет влияние, только если она активна (отмечен чекбокс слева), и если "Дата начала бронирования" принадлежит выбранному сезонному фильтру или если установлено "Любые дни".

en: Specific date / time
ru_RU: Конкретная дата / время

en: Specific day(s) of week
ru_RU: Определенные дни недели

en: Specific days selections
ru_RU: Выбор определенных дней

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
ru_RU: Укажите, что в определенные сезоны (или дни недели), определенное количество дней должно быть забронировано.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
ru_RU: Укажите URL для Вашего слушателя в поле URL уведомления, как:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
ru_RU: Задайте полную ширину календаря, высоту ячейки с датой и количество месяцев в одной строке.

en: Standard
ru_RU: Стандарт

en: Standard 1 column
ru_RU: Стандарт 1 колонка

en: Standard Fields
ru_RU: Стандартные поля

en: Standard Forms
ru_RU: Стандартные формы

en: Standard Search Form Template
ru_RU: Стандартная форма поиска

en: Standard Templates
ru_RU: Стандартные шаблоны

en: Standard booking resource cost
ru_RU: Стоимость стандартного бронирования

en: Start Date
ru_RU: Дата начала

en: Start Day of the week
ru_RU: Первый день недели

en: Start Time
ru_RU: Время начала

en: Start Time - Drop Down list
ru_RU: Время начала - выпадающий список

en: Start Time - Text field
ru_RU: Время начала - текстовое поле

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
ru_RU: Время начала некоректно. Возможно дата или время зарезервированы или уже прошли! Пожалуйста, выберите другую дату или время.

en: Start day of range
ru_RU: День начала диапазона

en: Start month:
ru_RU: Месяц начала:

en: Start of current month
ru_RU: Начало текущего месяца

en: Start of current week
ru_RU: Начало текущей недели

en: State
ru_RU: Штат

en: Statistic
ru_RU: Статистика

en: Status
ru_RU: Статус

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
ru_RU: Остались вопросы? Свяжитесь с %sПоддержкой%s.

en: Stripe. Ouch, something went wrong!
ru_RU: Ой, что-то пошло не так!

en: Su
ru_RU: Вс

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Submit Button
ru_RU: Кнопка подтверждения

en: Successful payment
ru_RU: Успешная оплата

en: Suite
ru_RU: Сьют

en: Sun
ru_RU: Вс

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Super Admin
ru_RU: Супер Админ

en: Superior
ru_RU: Супериор

en: Support
ru_RU: Поддержка

en: Suspended
ru_RU: Приостановленный

en: Swedish Krona
ru_RU: Шведская Крона

en: Swiss Franc
ru_RU: Швейцарский Франк

en: Sync
ru_RU: Синхр.

en: TEST
ru_RU: ТЕСТ

en: Taiwan New Dollars
ru_RU: Тайванский новый Доллар

en: Technical Support
ru_RU: Техническая поддержка

en: Test mode requires the option %s to be selected in the %s account configuration section %s
ru_RU: Режим тестирования требует, чтобы была выбрана опция %s в конфигурации аккаунта %s в разделе %s

en: Test with Simulator
ru_RU: Тест с симулятором

en: Text
ru_RU: Текст

en: Textarea
ru_RU: Текстовая область

en: Th
ru_RU: Чт

en: Thai Baht
ru_RU: Таиландский Бат

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
ru_RU: Спасибо за онлайн бронирование. %s Мы вышлем Вам подтверждение как можно скорее.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
ru_RU: URL, куда будет перенаправлен посетитель после завершения платежа.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
ru_RU: URL, куда будет перенаправлен посетитель после завершения платежа.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
ru_RU: Активный язык в форме бронирования зависит от активного языка сайта.

en: The background color for email templates.
ru_RU: Цвет фона для email шаблонов.

en: The base color for email templates.
ru_RU: Основной цвет для email шаблонов.

en: The booking has been canceled successfully
ru_RU: Бронирование отменено успешно

en: The booking has been duplicated successfully
ru_RU: Бронирование успешно продублировано

en: The booking was canceled by the visitor.
ru_RU: Бронирование отменено посетителем.

en: The changing of payment status is failed
ru_RU: Изменение статуса оплаты не удалось

en: The code you entered is incorrect
ru_RU: Введенный код неверен

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
ru_RU: Содержание поля %sURL для редактирования бронирований%s на%sстранице основных настроек бронирования%s должно ссылаться на эту страницу

en: The currency code that gateway will process the payment in.
ru_RU: Код валюты, которую шлюз будет обрабатывать при платеже.

en: The deposit cost of the booking.
ru_RU: Величина залога при бронировании.

en: The end of time
ru_RU: Время конца

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
ru_RU: Канал не найден (404). Пожалуйста, убедитесь, что URL канала является правильным.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
ru_RU: Данные от канала не могут быть получены. Код ошибки: %s. Пожалуйста, убедитесь, что URL канала является правильным.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
ru_RU: Следующие ожидающие запросы на бронирование: %s удалены.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
ru_RU: Основная структура конфигурации %sправила условий%s состоит в следующем

en: The main body background color for email templates.
ru_RU: Цвет фона тела письма для email шаблонов.

en: The main body text color for email templates.
ru_RU: Основной цвет текста для email шаблонов.

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
ru_RU: Торговый API логин ID требуется в Интерфейсе мерчанта %s

en: The payment status is changed successfully
ru_RU: Статус оплаты изменен успешно

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
ru_RU: Бронирование %sна: %s было изменено.  %sВы можете отредактировать Вашу бронь на этой странице: %s.  Спасибо, %s

en: The reservation has been modified
ru_RU: Бронирование было изменено

en: The start of time
ru_RU: Время старта

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
ru_RU: Время забронировано или уже в прошлом!

en: The value of this field is just saved into DB.
ru_RU: Значение этого поля просто сохраняются в БД.

en: There are no extended booking forms
ru_RU: Нет расширенных форм бронирования

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
ru_RU: Новая версия %1$s доступна. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Посмотреть %4$s подробности</a>. <em>Автоматическое обновление невозмо для данного плагина.</em>

en: This .ics feed of bookings starting from today for 1 year
ru_RU: Этот .ics поток бронирования начинается с сегодняшнего дня и на один год.

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
ru_RU: Это действие не будет иметь эффекта, если платежная форма(s) активна!

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
ru_RU: Это бронирование отменено, потому что мы не получили оплату и администратор не подтвердил эту бронь.

en: This booking resources does not exist
ru_RU: Бронируемый ресурс не существует

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
ru_RU: Может быть ОТСРОЧЕНО или ЗАВЕРЕНО, если Ваш аккаунт Sage Pay поддеривает эти платежные типы.

en: This checkbox must be checked
ru_RU: Этот чекбокс должен быть отмечен

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
ru_RU: Эта опция может повлиять на скорость осуществления бронирования. Вы уверены, что хотите этого?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
ru_RU: Эта опция не будет работать для ресурсов бронирования, у которых вместительность более, чем 1.

en: This feature is applying only for bookings for specific timeslots, or if activated check in/out time option.
ru_RU: Эта функция применяется только для бронирований для конкретных временных интервалов, или если активирована опция времени заезда/отъезда.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
ru_RU: Эта функция обеспечивает возможность отображения различных полей формы или любой другой HTML контент в форме бронирования, в зависимости от выбора конкретных дней недели в календаре или разных дгнй, которые связаны с конкретным сезонным фильтром

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
ru_RU: Эта опция обеспечивает возможность использования различных временных интервалов для выбора в форме заказа в разные дни недели или в разные дни - которые отнесены к заданным сезонным фильтрам. Поэтому, каждый день недели (день конкретного сезонного фильтра) может иметь разные временные интервалы.

en: This feature require %s plugin. You can install %s plugin from this %spage%s.
ru_RU: Эта возможность требует плагин %s. Вы можете установить плагин %s здесь %spage%s.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
ru_RU: Эта опция поможет предотвратить двойное бронирование на одну и ту же дату или время. если несколько посетителей попытаются осуществить бронирование на одну и ту же дату одновременно.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
ru_RU: Это поле не влияет на доступность (бронирование на определенное время).

en: This field is required
ru_RU: Это поле необходимо

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
ru_RU: Это поле отображается только в админ панели в %sдобавить страницу бронирования%s.

en: This field support only up to %s characters by payment system.
ru_RU: Это поле поддерживает только до %s символов с помощью платежной системы.

en: This is default currency that showing at your website. Specific payment gateway(s) can support or does not suport it.
ru_RU: Это валюта по умолчанию, которая показывается на сайте. Определенные платежные шлюзы могут поддерживать или не поддерживать ее.

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
ru_RU: Это электронная почта Paypal, куда будут отправляться платежи

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
ru_RU: Это код ID мерчанта, который Вы можете найти на странице профиля

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
ru_RU: Это основное поле электронной почты, которое используется для отправки электронных писем посетителям.

en: This parameter have to assigned to you by %s
ru_RU: Этот параметр должен быть присвоен Вам %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
ru_RU: Этот шорткод %s используется для страницы, где посетители могут %sизменить%s собственные бронирования, %sотменить%s их или произвести %sоплату%s после запроса на оплату от администратора

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
ru_RU: Этот шорткод %s используется для выбора форм бронирования для определенных ресурсов бронирования в меню выбора

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
ru_RU: Этот шорткод %s используется для показа результатов поиска на определенной странице, если форма поиска показывает результаты поиска на другой странице

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
ru_RU: Это не будет работать, если посетитель просто покинул страницу оплаты.

en: Thousands separator
ru_RU: Разделитель тысяч

en: Thu
ru_RU: Чт

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Time Field
ru_RU: Поле для времени

en: Time Format
ru_RU: Формат времени

en: Time Slot
ru_RU: Временной интервал

en: Time Slot List
ru_RU: Список временных интервалов

en: Time Slots
ru_RU: Временные интервалы

en: Time impact to cost
ru_RU: Влияние времени на стоимость

en: Time of message showing
ru_RU: Время показа сообщения

en: Time slots for different weekdays
ru_RU: Временные интервалы для различных дней недели

en: TimeLine
ru_RU: Хронология

en: Times
ru_RU: Время

en: Times Fields
ru_RU: Поля времени

en: Timezone
ru_RU: Часовой пояс

en: Tips and Tricks
ru_RU: Советы и хитрости

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title near your select box.
ru_RU: Заголовок около Вашей выбранной ячейки.

en: Title of Search results:
ru_RU: Заголовок результатов поиска:

en: Title of booked timeslot(s)
ru_RU: Название временных интервалов

en: Title of search results
ru_RU: Заголовок результатов поиска

en: Title of search widget
ru_RU: Заголовок виджета поиска

en: Titles of options
ru_RU: Заголовок опций

en: To
ru_RU: Кому

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
ru_RU: Чтобы настроить значение хэша MD5 в ответ для Ваших транзакций

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
ru_RU: Чтобы создать подтверждающее письмо, Вы должны использовать специальный класс CSS в другоv поле email. Этот класс CSS должны начинаться с этих зарезервированных слов: %s и затем идет название Вашего основного адреса электронной почты: %s

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
ru_RU: Для получения ключа API календаря Google следуйте, пожалуйста, этим инструкциям

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
ru_RU: Чтобы использовать эту функцию %sнеобходимо активировать автоматическую обратную ссылку%s в Вашем аккаунте PayРal.

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Today check in/out
ru_RU: Сегодня заезд/отъезд

en: Together
ru_RU: Вместе

en: Top
ru_RU: Вверху

en: Total
ru_RU: Итого

en: Total booking resource cost
ru_RU: Общая стоимость бронирования

en: Total cost
ru_RU: Итоговая стоимость

en: Transaction Key
ru_RU: Ключ транзакции

en: Transaction type
ru_RU: Тип транзакции

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
ru_RU: Операции, проведенные с настоящими торговыми счетами, использующими любой из вышеперечисленных методов тестирования, не предоставляются финансовыми учреждениями для авторизации и не хранятся в Мерчант Интерфейсе.

en: Trash
ru_RU: Мусор

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
ru_RU: Попробуйте уменьшить количество посетителей. Возможно, их количество больше, чем количество доступных мест в выбранных днях!

en: Tu
ru_RU: Вт

en: Tue
ru_RU: Вт

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
ru_RU: Турецкая Лира (только для пользователей из Турции)

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type %sdefault title of bookings%s in %stimeline at front-end side%s. You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
ru_RU: Введите %sназвание по умолчанию бронирований%s в %sхронологии на фронтэнде%s. Вы можете использовать шорткоды из нижней формы страницы настроек полей.

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
ru_RU: Введите %sзаголовок бронирований по умолчанию%s в календарном способе просмотра на странице со списком бронирований (Вы можете использовать шорткоды из нижней формы страницы Настроек полей).

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
ru_RU: Ввведите ID пользователей (отделенный запятой ", ") для поиска наличия мест только для этих пользователей, или оставьте поле пустым для поиска для всех пользователей.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
ru_RU: Введите ссылку на страницу, где %sпользователь%s сможет редактировать бронирование. Вы должны вставить %s шорткод на этой странице.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
ru_RU: Введите URL %sстраницы благодарности%s

en: Type filter name
ru_RU: введите название фильтра

en: Type of days selection in calendar
ru_RU: Тип выбора дней в календаре

en: Type only %sunique field name%s, that is not using in form
ru_RU: Введите только %sуникальное имя поля%s, которое не используется в форме

en: Type the URL of search results page.
ru_RU: Введите URL страницы с результатами поиска:

en: Type the message, when nothing found.
ru_RU: Введите сообщение, когда ничего не найдено.

en: Type the name of booking form
ru_RU: Введите название формы бронирования

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
ru_RU: Введите причину %sотмены бронирования%s для шаблона письма.

en: Type the title of Search results.
ru_RU: Введите заголовок Результатов поиска.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
ru_RU: Введите заголовок сообщения %sпосле того как бронирование сделано пользователем%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
ru_RU: Введите Ваше время %sконца бронирования%s

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
ru_RU: Введите Ваше время %sначала бронирования%s

en: Type your %savailability%s description
ru_RU: Введите Ваше описание поля %sдоступно%s

en: Type your %scost%s description
ru_RU: Введите Вашу описание для %sстоимости%s

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
ru_RU: Введите %sсимвол Вашей валюты%s для отображения около суточной стоимости в ячейках дат. %sДокументация по символам валют%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
ru_RU: Введите Ваш %sколичество дней для диапазона выделения%s

en: Type your %sreason for payment%s request
ru_RU: Введите Ваш запрос %sоснования оплаты%s

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
ru_RU: Введите Ваши %sособенные%s дни, которые могут быть выделены посетителями, или оставьте это поле пустым. Это может быть несколько дней, разделенных запятыми (например: %s) или тире (например: %s, это тоже самое как: %s) или комбинация (например:%s, это тоже самое как: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
ru_RU: Введите %sзаголовок%s, который будет показываться при наведении мышкой рядом с временными интервалами бронирования

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
ru_RU: Введите Ваш формат даты для электронной почты и таблицы бронирования. %sДокументация по формату дат%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
ru_RU: Введите Вашу дату в формате %s. Например: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
ru_RU: Введите %sтему%s письма для подтверждения бронирования.

en: Type your email message content.
ru_RU: Введите содержание email письма.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
ru_RU: Введите Ваш формат времени для электронных писем и таблицы бронирования. %sДокументация по форматам дат%s

en: U.S. Dollars
ru_RU: Доллары США

en: URL of "thank you" page
ru_RU: URL страницы благодарности

en: URL of Search Results
ru_RU: URL результатов поиска

en: URL of search results:
ru_RU: URL страницы с результатами поиска:

en: URL to edit bookings
ru_RU: URL для редактирования бронирования

en: Unavailable days from today
ru_RU: Недоступные дни, начиная с сегодня

en: Unavailable time before / after booking
ru_RU: Недоступное время до / после бронирования

en: Unavailable week days
ru_RU: Недоступные дни недели

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
ru_RU: В разделе Авто-возврат для Платежей веб-сайта, нажмите на кнопку Вкл.

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
ru_RU: Под секцией "API публичного доступа" нажмите на кнопку "Создать новый Ключ".

en: Uninstall
ru_RU: Удалить

en: Uninstall / deactivation
ru_RU: Удаление / деактивация

en: Unknown
ru_RU: Неиизвестные

en: Unknown Status
ru_RU: Неизвестный статус

en: Unknown status
ru_RU: Неизвестный статус

en: Unlimited
ru_RU: Неограниченный

en: Unread
ru_RU: Непрочитанные

en: Until
ru_RU: До

en: Updated booking: %s
ru_RU: Обновленное бронирование: %s

en: Updated successfully
ru_RU: Обновлено успешно

en: Updating
ru_RU: Обновление

en: Updating...
ru_RU: Обновление...

en: Upgrade
ru_RU: Улучшение

en: Upgrade Notice
ru_RU: Обновить уведомления

en: Upgrade Now
ru_RU: Улучшить сейчас

en: Upgrade to higher version
ru_RU: Обновить до старшей версии

en: Upgrade to higher versions
ru_RU: Обновить до старшей версии

en: Upload / Select
ru_RU: Закачать / Выбрать

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
ru_RU: Использовать дату начала бронирования как доступную в календаре для бронируемых ресурсов, если вместительность больше, чем 1

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
ru_RU: Использовать дату конца бронирования как доступную в календаре для бронируемых ресурсов, если вместительность больше, чем 1

en: Use CSS BootStrap
ru_RU: Использовать автозагрузку CSS

en: Use SSL connection
ru_RU: Использовать SSL соединение

en: Use cURL posting
ru_RU: Использовать cURL предачу

en: Use check in/out time
ru_RU: Использовать время начала/завершения бронирования

en: Use pending days as available
ru_RU: Использовать неподтвержденные дни как доступные

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
ru_RU: Используйте соединение SSL для передачи данных, вместо стандартного подключения HTTP

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
ru_RU: Использовать cURL для передачи данных, вместо функции fsockopen()

en: Use these shortcodes for customization:
ru_RU: Используйте эти шорткоды для индивидуальной настройки:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
ru_RU: Используйте это поле для %sкоррекции стоимости%s во время добавления нового бронирования.

en: Use time selections as recurrent time slots
ru_RU: Использовать выбор времени как периодические временные интервалы

en: Used for
ru_RU: Используется для

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User  is Activated
ru_RU: Пользователь активирован

en: User  is Deactivated
ru_RU: Польователь декативирован

en: User Role
ru_RU: Роль пользователя

en: User permissions for plugin menu pages
ru_RU: Настройки доступа пользователей к странице плагина в меню

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Users Settings
ru_RU: Настройки пользователей

en: Using BootStrap CSS for the form fields
ru_RU: Использовать автозагрузку CSS для полей формы

en: Using such URL(s) you can import .ics feeds, from  interface of other websites. %sCheck  more info  about how to import .ics feeds into other websites at the support pages of sepcific website.
ru_RU: Используя такие URL-адреса, вы можете импортировать фиды .ics из интерфейса других веб-сайтов. %s Получите больше информации о том, как импортировать .ics  на другие веб-сайты на страницах поддержки данных веб-сайтов.

en: Using such shortcodes in pages give a great flexibility to import from  different .ics feeds (sources) into the same resource.%sAlso  its possible to define different CRON parameters for accessing such different pages with  different time intervals.
ru_RU: Использование таких коротких кодов на страницах дает большую гибкость при импорте из разных фидов (источников) .ics в один и тот же ресурс. %s также позволяет определить различные параметры CRON для доступа к таким различным страницам с разными временными интервалами.

en: Valuation days
ru_RU: Стоимость дней

en: Values
ru_RU: Значения

en: Vendor Name
ru_RU: Название поставщика

en: Verified IPN
ru_RU: Правильный IPN

en: Version
ru_RU: Версия

en: Version %s By %s
ru_RU: Версия %s от %s

en: View
ru_RU: Режим просмотра

en: View details
ru_RU: Показать подробности

en: View mode
ru_RU: Режим просмотра

en: Visible months
ru_RU: Видимые месяцы

en: Visit these (previosly configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
ru_RU: Посетите эти (предварительно настроенные URL фидов) для загрузки файлов .ics.

en: Visit these (previously configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
ru_RU: Посетите эти (ранее настроенные URL фиды) для загрузки файлов .ics.

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
ru_RU: Посетитель может выделить только 4 дня, начиная с понедельника, 3 или 7 дней - с пятницы, 2 дня - с субботы и т.д.

en: Visitors
ru_RU: Посетители

en: Voided
ru_RU: Аннулированные

en: Warning
ru_RU: Внимание

en: Warning!
ru_RU: Внимание!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
ru_RU: Предупреждение! Операция не удалась. Текущие даты уже забронированы.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
ru_RU: Внимание! Во время отправки запроса на регистрацию возникла ошибка.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
ru_RU: Внимание! Ресурс не изменился. Текщие даты уже были зарезервированы.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
ru_RU: Внимание!!! После того как Вы подтвердите конкретное бронирование, все ожидающие резервации для этого же ресурса (для которого подтвердили резервирование) на даты, которые пересекаются с датами утвержденного бронирования, будет автоматически отменены!

en: We
ru_RU: Ср

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
ru_RU: Мы собрали несколько ссылок, которые помогут Вам начать:

en: Wed
ru_RU: Ср

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Week
ru_RU: Неделя

en: Week days conditions.
ru_RU: Условие по дням недели.

en: Weekdays
ru_RU: Дни недели

en: Weekend
ru_RU: Выходные

en: What does .ics feeds import/export mean?
ru_RU: Что означает импорт/экспорт .ics потока?

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
ru_RU: Когда отмечено, все зарезервированные дни должны быть в одном ресурсе, иначе будет выведено сообщение об ошибке.

en: Wide days view
ru_RU: Расширенный вид дат

en: Wizard (several steps)
ru_RU: Мастер настройки (несколько шагов)

en: Work days
ru_RU: Рабочие дни

en: Wrap each item with %s tag
ru_RU: Обернуть каждый пункт с %s меткой

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
ru_RU: Неправильный хэш бронирования в ссылке (возможно она уже устарела)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
ru_RU: Неправильный хэш бронирования в ссылке. Возможно хэш просрочен.

en: XOR Encryption password
ru_RU: XOR пароль

en: Year
ru_RU: Год

en: Years
ru_RU: Года

en: Yen
ru_RU: Йена

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
ru_RU: Вы разрешаете неограниченное бронирование на одни и те же даты, это может быть причиной двойного бронирования на одинаковое время. Вы уверены, что хотите этого?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
ru_RU: Вы должны быть уверены в том, что делаете. Вы отключаете загрузку некоторых JavaScripts. Вы точно этого хотите?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
ru_RU: Вы можете %sиспользовать этот шорткод только один раз%s в форме.

en: You can also use the %s in the form.
ru_RU: Вы можете также использовать %s в форме.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
ru_RU: Вы можете ознакомиться в данной %sинструкции как сгенерировать и исаользовать Ваш Google API ключ%s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
ru_RU: Вы можете настроить купон на скидку на этой %sстранице%s.

en: You can customize the country list at this file: %s
ru_RU: Вы можете настроить список стран в этом файле: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
ru_RU: Вы можете сгенерировать поля формы для Вашей формы (на левой стороне) путем выбора определенных полей из приведенном выше.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
ru_RU: Вы можете вставить несколько календарей разных ресурсов в форму, которая позволит Вам забронировать несколько ресурсов во время одного бронирования.

en: You can insert this field with default selected value.
ru_RU: Вы можете вставить это поле со значением, выбранным по уполчанию.

en: You can override this email template in this folder %s
ru_RU: Вы можете переопределить этот email шаблон в этой папке %s

en: You can put multiple emails separated by
ru_RU: Вы можете добавить несколько адресов email, разделенных посредством

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
ru_RU: Вы можете запросить новое обновление плагина на %1$sэтой странице%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
ru_RU: Вы можете сбросить ваш активный шаблон формы, выбрав дефолтный %sшаблон формы%s на верхней панели инструментов. Пожалуйста, выберите шаблон формы, и нажмите на кнопку %sСбросить%s для сброса только активной форму (формы бронирования или формы содержания полей бронирования). Нажмите на кнопку %sОбе%s если Вы хотите сбросить обе формы: форму бронирования и форму содержание полей бронирования.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
ru_RU: Вы можете задать дополнительное смещение от выбранной Вами конечной точки. Смещение может быть отрицательным.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
ru_RU: Вы можете задать дополнительное смещение от выбранной Вами начальной точки. Смещение может быть отрицательным.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
ru_RU: Вы можете задать максимальное количество событий для импорта в течение одной сессии.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
ru_RU: Вы можете использовать (в теме или содержании шаблона электронного письма) любые шорткоды, которые Вы используете в форме бронирования. Используйте эти шорткоды также, как Вы использовали их на странице Настройки полей.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
ru_RU: Вы можете использовать любые %sHTML-теги%s в форме бронирования. Пожалуйста, используйте HTML-теги аккуратно. Будьте уверены, что все "открывающие" теги (как %s) закрыты (такими как %s).

en: You can use any shortcodes, that you can use in payment description form at Settings Payment General page
ru_RU: Вы можете использовать любые шорткоды, которые вы можете использовать в описании платежной формы на странице Основные настройки платежей

en: You can use any shortcodes, which you have used in content of booking fields data form.
ru_RU: Вы можете использовать любые шорткоды, которые вы использовали в содержании формы полей бронирования.

en: You can use following shortcodes in content of this template
ru_RU: Вы можете использовать следующие шорткоды в содержании этого шаблона

en: You can use several values, separated by a comma.
ru_RU: Вы можете использовать несколько значений, разделенных запятой.

en: You can use several values, separated by comma.
ru_RU: Вы можете использовать несколько значений, разделенных запятой.

en: You can use the several values, separated by comma.
ru_RU: Вы можете использовать несколько значений, разделенных запятыми.

en: You do not set any parameters for booking editing
ru_RU: Вы не установили никаких параметров для редактирования бронирования.

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
ru_RU: У Вас должен быть этот шорткод:%s в форме бронирования.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
ru_RU: Вы должны не отключать загрузку загрузочных файлов в расширенном разделе этих настроек!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
ru_RU: Вы должны иметь этот шорткод:%s в форме.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
ru_RU: Вы должны подтвердить новую бронь %s на: %s Подробная информация о заказчике:%s В настоящее время новый заказ ждет одобрения! Пожалуйста, посетите панель модерирования!%sСпасибо, %s

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
ru_RU: Вы должны осуществить оплату %s за бронирование %s на %s. %s Пожалуйста, произведите оплату на этой странице: %s Спасибо, %s

en: You need to make payment for this reservation
ru_RU: Вы должны осуществить оплату за это бронирование

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
ru_RU: Вы должны использовать специальный шорткод [bookingedit] для редактирования бронирования.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
ru_RU: Вы должны оставить пустым URL реле ответа и получения URL ссылки/Текст в Интерфейсе мерчанта, если реле ответа включается здесь.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
ru_RU: Сейчас Вы увидете таблицу, где верхний елемент будет являться Вашим API Ключом. Скопируйте его и вставьте в поле %sКлюч Google API%s на этой странице.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
ru_RU: Ваша бронь %s на: %s была отклонена.  %sСпасибо, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
ru_RU: Ваша бронь %s на: %s была подтверждена. %sСпасибо, %s

en: Your booking has been approved
ru_RU: Бронирование подтверждено

en: Your booking has been declined
ru_RU: Ваша бронь отклонена

en: Your emails do not match
ru_RU: Ваш электронный адрес не совпадает

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
ru_RU: Ваша бронь %s на: %s была подтверждена. %s Вы можете отредактировать Вашу бронь на этой странице: %s Спасибо, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
ru_RU: Ваша бронь %s на: %s в процессе проверки! Пожалуйста, дождитесь письма, подтверждающего Вашу бронь. %s  Спасибо, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
ru_RU: Ваша бронь %s на: %s в процессе проверки! Пожалуйста, дождитесь писма, подтверждающего Вашу бронь. %s Вы можете отредактировать Вашу бронь на этой странице: %s Спасибо, %s

en: additional booking cost
ru_RU: дополнительная стоимость бронирования

en: admin
ru_RU: админ

en: admin panel
ru_RU: админ панель

en: and %s on seasons:
ru_RU: и %s от сезона:

en: and any other calendar that uses .ics format
ru_RU: и любых других календарей, которые используют .ics формат

en: as additional sum
ru_RU: как дополнительная сумма

en: available
ru_RU: доступно

en: balance
ru_RU: баланс

en: balance cost
ru_RU: остаток на балансе

en: capacity of booking resource.
ru_RU: емкость ресурса бронирования.

en: comma
ru_RU: запятая

en: confirmation email field of the primary email field
ru_RU: поля для подтверждения основного адреса электронной почты

en: content data of this booking
ru_RU: данные этого бронирования

en: cost of booking resource.
ru_RU: стоимость ресурса бронирования.

en: coupon
ru_RU: купон

en: current date
ru_RU: текущая дата

en: current time
ru_RU: текущее время

en: date
ru_RU: дата

en: day
ru_RU: день

en: day(s)
ru_RU: день(дни)

en: days
ru_RU: дней

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
ru_RU: значение по умолчанию, если никакая дата не выбрана или не существует условий, которые дают значение "истина".

en: delete all booking data
ru_RU: Удалить все данные по бронированию

en: delete configuration
ru_RU: удалить конфигурацию

en: deposit
ru_RU: депозит

en: deposit cost
ru_RU: стоимость депозита

en: deposit payment for booking resource
ru_RU: оплата депозита для бронирования

en: discount
ru_RU: скидка

en: does not exist
ru_RU: не существует

en: feed
ru_RU: поток

en: feeds
ru_RU: потоки

en: field
ru_RU: поле

en: fields
ru_RU: поля

en: fixed sum
ru_RU: фиксированная сумма

en: fixed total in
ru_RU: фиксированная сумма в

en: for 1 day
ru_RU: за 1 день

en: for 1 hour
ru_RU: за 1 час

en: for 1 night
ru_RU: за 1 ночь

en: for all days!
ru_RU: для  всех дней!

en: from the cost of 1 day
ru_RU: от стоимости 1 дня

en: front panel
ru_RU: фронт панель

en: here
ru_RU: здесь

en: hour
ru_RU: час

en: hour(s)
ru_RU: час(ы)

en: hours
ru_RU: часы

en: make user active
ru_RU: сделать пользователя активным

en: make user inactive
ru_RU: сделать пользователя неактивным

en: max
ru_RU: макс

en: maximum number of visitors per booking resource.
ru_RU: максимальное количество посетителей на один ресурс бронирования.

en: min
ru_RU: мин

en: minutes
ru_RU: минуты

en: month
ru_RU: месяц

en: month(s)
ru_RU: месяц(ы)

en: months
ru_RU: месяцы

en: night
ru_RU: ночь

en: night(s)
ru_RU: ночь(и)

en: no
ru_RU: нет

en: of
ru_RU: из

en: of configuration booking form in English and French languages
ru_RU: конфигурации формы бронирования на английском и французском языках

en: of every month
ru_RU: каждого месяца

en: of payment
ru_RU: оплаты

en: of total cost
ru_RU: от общей стоимости

en: on each
ru_RU: на каждый

en: on each day
ru_RU: на каждый день

en: optional
ru_RU: опционально

en: or
ru_RU: или

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
ru_RU: или добавьте %sВиджет%s календаря бронирований в сайдбар.

en: original booking cost
ru_RU: основная стоимость бронирования

en: parent resource
ru_RU: родительский ресурс

en: per 1 day
ru_RU: за 1 день

en: require PHP version %s or newer!
ru_RU: требуется PHP версии %s или новее!

en: required
ru_RU: обязательно

en: seconds
ru_RU: секунды

en: semicolon
ru_RU: точка с запятой

en: show amount to pay
ru_RU: показать сумму к оплате

en: show number of search results
ru_RU: показать количество результатов поиска

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
ru_RU: начать новый перевод в разделе определенного языка, где %s - язык перевода.

en: time
ru_RU: время

en: title of booking resource
ru_RU: название ресурса бронирования

en: to
ru_RU: до

en: total booking cost
ru_RU: итоговая стоимость бронирования

en: unavailable
ru_RU: недоступно

en: visitor
ru_RU: посетитель

en: website
ru_RU: вебсайт

en: websites
ru_RU: вебсайты

en: week
ru_RU: неделя

en: weeks
ru_RU: недели

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
ru_RU: где %s – календарь по умолчанию %s (Вы можете выбрать необходимый ресурс календаря, вставив шорткод в страницу)%s

en: year(s)
ru_RU: год(а)

en: yes
ru_RU: да
