booking - en to sv translation catalogue (1777 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
sv:  Markera för att visa %sdagskostnad i datumcellerna%s i kalendern/kalendrarna.

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
sv:  Markera för att visa dagskostnad när muspekaren hålls över en dag i kalendern/kalendrarna.

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
sv:  Markera om du vill visa %sbokningsdetaljer%s ovanför betalningsformuläret

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
sv:  Följ dessa instruktioner för att ställa in din lyssnare på ditt PayPal konto:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
sv:  Undvik att ladda Javascript för Bootstrap om det redan laddats av aktuellt tema eller ett annat tillägg.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
sv:  Indikerar om transaktionen är en slutförd försäljning eller om det är en auktorisering av en slutförd försäljning, som ska sparas till senare.

en:  Parameters are incorrect,
sv:  Parametrarna är felaktiga,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
sv:  Välj sandlåda (testmiljö) eller produktion för PayPal betalning.

en:  Select your cost configuration.
sv:  Välj din kostnadskonfiguration.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
sv:  Visa/dölj meddelandet "Drivs av Booking Calendar" under kalendern.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
sv:  Slå på/av versionsnotis och hjälplänkar i administrationspanelen.

en:  for all days!
sv:  för alla dagar!

en: !Paid OK
sv: !Betalning OK

en: %s - ID of booking resource,
sv: %s - ID på bokningsresurs,

en: %s - ID of page with booking form,
sv: %s - ID på sidan med bokningsformuläret,

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
sv: %s - lägger till skälet för att bokningen avböjts, du kan fylla i det innan du skickar e-post,

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
sv: %s - lägger till skälet för bokningsbetalningen, du kan fylla i det innan du skickar e-post,

en: %s - availability of booking resource,
sv: %s - bokningsresursens tillgänglighet,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
sv: %s - bokningsinformation, taget från utdraget i inlägget,

en: %s - check-in date,
sv: %s - incheckningsdatum,

en: %s - check-out date,
sv: %s - utcheckningsdatum,

en: %s - cost of booking the resource,
sv: %s - kostnad för att boka resursen,

en: %s - default selection number of visitors,
sv: %s - förvalt val av antalet gäster,

en: %s - definition of check-out date.
sv: %s - definition av utcheckningsdatum.

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
sv: %s - utvald bild, tagen från den utvalda bilden som är satt för inlägget,

en: %s - inserting BIC
sv: %s - lägger till BIC

en: %s - inserting IBAN
sv: %s - lägger till IBAN

en: %s - inserting ID of booking
sv: %s - lägger till bokningens ID

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
sv: %s - lägger till IP adress för användaren som utförde denna förfrågan

en: %s - inserting account name
sv: %s - lägger till kontonamn

en: %s - inserting account number
sv: %s - lägger till kontonummer

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
sv: %s - lägger till sidans adress (om det finns någon), där besökaren utförde denna förfrågan

en: %s - inserting all bank accounts details
sv: %s - lägger till alla bankkontodetaljer

en: %s - inserting bank name
sv: %s - lägger till bankens namn

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
sv: %s - lägger till incheckningsdatum (reservationens första dag),

en: %s - inserting check-in date (only date without time) (first day of reservation),
sv: %s - lägger till incheckningsdatum (enbart datum utan tid) (reservationens första dag),

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
sv: %s - lägger till utcheckningsdatum (reservationens sista dag),

en: %s - inserting check-out date (only date without time) (last day of reservation),
sv: %s - lägger till utcheckningsdatum (enbart datum utan tid) (reservationens sista dag),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
sv: %s - lägger till information från klienten (User-Agent: header) som användes för att göra bokningen, om det finns någon

en: %s - inserting data from fields of booking form
sv: %s - lägger till data från bokningsformuläret

en: %s - inserting data info about the booking
sv: %s - lägger till information om bokningen

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
sv: %s - lägger till information om bokningen, som du konfigurerat i innehållsformuläret på inställningssidan

en: %s - inserting date of this action
sv: %s - lägger till datum när denna förfrågan gjordes

en: %s - inserting link for export booking to
sv: %s - infogar länk för export av bokning till

en: %s - inserting link for move booking to trash in 1 mouse click
sv: %s - infogar länk för att flytta bokningen till papperskorgen med ett musklick

en: %s - inserting link to approve booking in 1 mouse click
sv: %s - infogar länk för att godkänna bokningen med ett musklick

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
sv: %s - lägger till länk där besökaren kan betala bokningen, (det är möjligt att använda parametrarna %s för att ställa in annorlunda %s för denna sida. Exempel: %s )

en: %s - inserting link to set booking as pending in 1 mouse click
sv: %s - infogar länk för att sätta bokningen som väntande med ett musklick

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
sv: %s - lägger till länk där besökare kan avboka, (det är möjligt att använda parametrarna %s för att ställa in annorlunda %s för denna sida. Exempel: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
sv: %s - lägger till länk där besökare kan ändra bokningen (det är möjligt att använda parametrarna %s för att ställa in annorlunda %s för denna sida. Exempel: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can see listing of own bookings,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
sv: %s - lägger till länk där besökare kan se sina bokningar (det är möjligt att använda parametrarna %s för att ställa in andra %s för denna sida. Exempel: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
sv: %s - lägger till länk för att hantera bokningen

en: %s - inserting modification date of booking
sv: %s - lägger till bokningsdatum

en: %s - inserting new line
sv: %s - lägger till ny rad

en: %s - inserting sort code
sv: %s - lägger till clearingnummer

en: %s - inserting the cost of  booking
sv: %s - lägger till kostnaden för bokningen

en: %s - inserting the dates of booking
sv: %s - lägger till bokningsdatum

en: %s - inserting the number of booking dates
sv: %s -  lägger till antalet bokningsdagar

en: %s - inserting time of this action
sv: %s - lägger till tiden när förfrågan gjordes

en: %s - inserting your site URL
sv: %s - lägger till adressen till din hemsida

en: %s - link to the page with booking form,
sv: %s - länk till sidan med bokningsformulär,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
sv: %s - maximalt antal gäster för resursen,

en: %s - resource title,
sv: %s - rubrik för bokningsresursen,

en: %s - search button,
sv: % s - sökknapp,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
sv: %s - sök i inlägg/sidor som är med i denna kategori,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
sv: %s - sök i inlägg/sidor som har denna tagg,

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
sv: %s - påbörja ny översättningssektion, där %s - är språket för översättning

en: %s Finish getting sort dates. %s
sv: %s Avsluta hämtning av sorteringsdatum. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
sv: %s Hittade %s bokningar som inte indexerats %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
sv: %s Viktigt!%s Detta kommer skriva över tider i ditt bokningsformulär.

en: %s Settings
sv: %s Inställningar

en: %s You can use in this shortcode the same parameters as for %s shortcode
sv: %s Du kan använda samma parametrar i denna kort-kod som i %s kort-koden

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
sv: %s och %s villkoren har högre prioritet än ett antal %s dagar.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
sv: %s eller %s - lägger till data från bokningsresurs

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
sv: %s eller minsta och fast antal valda dagar för specifika dagar av veckan eller säsongen.%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
sv: %s - kalender för bokningsresurser med %s

en: %s, then total cost will be %s
sv: %s , den totala kostnaden kommer då bli %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
sv: %s, total kostnad blir (vid val av 3 dagar) %s

en: %sDescription of usage%s.
sv: %sBeskrivning av användning%s.

en: %sEarly booking discount%s for booking resource
sv: %sTidig-bokning-rabatt%s för bokningsresurs

en: %sEmail verification field%s.
sv: %sVerifikationsfält för e-post%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
sv: %sFel!%s Begäran passerar inte säkerhets kontrollen! Var vänlig att uppdatera sidan och försök igen.

en: %sExample%s.
sv: %sExempel%s.

en: %sFor Malaysia Only%s. iPay88 - Payment Switching Gateway integration %s
sv: %sEndast för Malaysia%s. iPay88 - Integrering av gateway för betalväxel %s

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
sv: %sViktigt!%s Om du använder både bokningskalendern (i ett inlägg eller en sida) och denna fönsterpryl på samma sida kommer den sista inte visas.

en: %sLast minute booking discount%s for booking resource
sv: %sSista-minuten-rabatt%s för bokningsresurser

en: %sNo this booking resources.%s
sv: %sNej denna bokningsresurs.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
sv: %sFlera fönsterprylar stöds av %sbetal versionerna%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
sv: %sVarning! Bokningskalender för denna bokningsresurs finns redan på sidan, du kan läsa mer om detta på %sdenna sida%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
sv: %sDu har inte tillstånd till denna bokning.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
sv: %sDu har inte tillåtelse att besöka denna sida.%s Ditt konto är inte aktivt, var god kontakta administratör.%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
sv: %snamn%s - unikt namn för villkorsgruppen, innehåller flera villkor med olika värden. Vill du ha specifikt HTML-innehåll för olika veckodagar, kan du ha flera villkor, med samma namn men med olika värdes parametrar i villkoren. Läs mer om det i exemplen.

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
sv: %sange%s - typ av villkor. Det finns 2 olika typer av villkor:  "veckodag" och "säsong". För "veckodag" är villkorsregeln baserad på valda veckodagar, som Måndag, Tisdag, etc., för "Säsong" är villkorsregeln baserad på "säsongsfiltrets" namn för valt datum. Med andra ord är villkoret sant om de valda dagarna finns med i ett säsongsfilter på säsongsfilter-sidan.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
sv: %svärde%s - värde för de olika villkoren. Om värdet är sant, kommer villkorens innehåll visas i bokningsformuläret. Man kan ha ursprungsvärde (tomt – "", eller så här – "*") för att visa innehållet av detta villkor, om alla andra villkor är falska, eller i ett inledande skede, när datumet i kalendern inte är vald.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
sv: %svärde%s - värdet av specifika villkor. Är värdet sant, kommer innehållet av villkoren visas i bokningsformuläret. Du kan ha ett standardvärde (tomt: "", eller: "*") för att visa innehållet av detta villkor, om alla andra villkor är falska, eller i utgångsläge, när datumet i kalendern inte är vald.

en: + Add Account
sv: + Lägg till konto

en: + Add Time Slot
sv: + Lägg till tidslucka

en: .ics - is a file format of iCalendar standard for exchanging calendar and scheduling information between different sources %s Using a common calendar format (.ics), you can keep all your calendars updated and synchronized.
sv: .ics är ett filformat som följer iCalendar standarden för att utbyta kalender och schema information mellan olika källor %s Genom att använda ett vanligt kalenderformat (.ics) kan du hålla alla dina kalendrar uppdaterade och synkroniserade.

en: .ics Feed URL
sv: ics flödets URL

en: .ics feed URL
sv: .ics-flödesadress (URL)

en: 00:00 today
sv: 00:00 idag

en: 2 Months
sv: 2 månader

en: 3 Months
sv: 3 månader

en: ASC
sv: Stigande

en: AUTHENTICATE
sv: AUTENTISERA

en: Abort
sv: Avbryt

en: About Booking Calendar
sv: Om Bokningskalendern

en: Accepted Currency
sv: Tillåten valuta

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
sv: Nekades tillgång till detta flöde (403). Var god och kontrollera att din kalender är inställd för offentlig visning.

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Account Number
sv: Kontonummer

en: Account Type
sv: Kontotyp

en: Account details
sv: Konto detaljer

en: Action after booking is done
sv: Åtgärd efter att bokning är klar

en: Action is not allowed!
sv: Handlingen är ej tillåten!

en: Actions
sv: Handlingar

en: Actions tab
sv: Handlingar-flik

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate Relay Response
sv: Aktivera vidarebefordring

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
sv: Aktivera och skriv din %stitel på godkänd%s som visas i teckenförklaringen

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
sv: Aktivera och skriv din %stitel på tillgängliga%s som visas i teckenförklaringen

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
sv: Aktivera och skriv din %stitel på delvis bokad%s som visas i teckenförklaringen

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
sv: Aktivera och skriv din %stitel på reserverad%s som visas i teckenförklaringen

en: Activate auto import
sv: Aktivera automatisk import

en: Activate custom booking forms for regular users
sv: Aktivera anpassade bokningsformulär för vanliga användare

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
sv: Aktivera laddning av CSS och Javascript-filer för tillägget endast på specifika sidor.

en: Activate this option only for testing beta features
sv: Aktivera detta val enbart för att testa beta funktioner

en: Active
sv: Aktiv

en: Active Payment Gateways
sv: Aktiva Betalningsfunktioner

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Booking Resource(s)
sv: Lägg till ny bokningsresurs

en: Add New Custom Form
sv: Lägg till anpassat formulär

en: Add New Discount Coupon
sv: Lägg till ny kupong

en: Add New Field
sv: Lägg till nytt fält

en: Add booking
sv: Lägg till bokning

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
sv: Lägg till bokningar från inlägg/sida eller från %sAdmin Panelen%s.

en: Add new cost
sv: Lägg till avgift

en: Add to Google Calendar
sv: Lägg till i Google Kalender

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
sv: Visa hjälp-tips i kalendern/kalendrarna för att visa tillgänglighet baserat på antalet kvarvarande tillgängliga bokningsresurser för varje dag.

en: Additional cost in %s per 1 day
sv: Extra kostnad %s per dag

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
sv: Extra kostnader, baserade på ifyllda fält i formuläret.

en: Additional info
sv: Ytterligare information

en: Address
sv: Adress

en: Address (required)
sv: Adress (obligatoriskt)

en: Adults
sv: Vuxna

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Advanced Cost
sv: Avancerat pris

en: Advanced Cost Settings
sv: Avancerade prisinställningar

en: Advanced Fields
sv: Avancerade fält

en: Advanced Templates
sv: Avancerade mallar

en: After booking
sv: Efter bokning

en: Aggregate booking dates from other resources
sv: Sammanför bokningsdatum från andra resurser

en: All
sv: Alla

en: All booking resources
sv: Alla bokningsresurser

en: All bookings
sv: Alla bokningar

en: All dates
sv: Alla datum

en: All days
sv: Alla dagar

en: All resources
sv: Alla resurser

en: All selected dates in "short" format.
sv: Alla valda datum i "kort" format.

en: All selected dates with times in "short" format..
sv: Alla valda datum med tider i "kort" format.

en: All selected dates with times.
sv: Alla valda datum med tider.

en: All selected dates.
sv: Alla valda datum.

en: Allow %smultiple%s selections
sv: Tillåt %sflera%s val

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
sv: Tillåt betalning med %sdirekt banköverföring%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
sv: Tillåt obegränsat antal bokningar för samma dagar

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
sv: Tidigare versioner av IE stödjer inte avaktiveringen av detta val i valboxarna.

en: Always use Description
sv: Använd alltid beskrivningen

en: Amount different
sv: Avvikande belopp

en: Amount to pay
sv: Belopp att betala

en: Answer the secret question.
sv: Besvara den hemliga frågan.

en: Any
sv: Alla

en: Any Status
sv: Alla status

en: Any day of week
sv: Ospecificerad veckodag

en: Any days
sv: Valfria dagar

en: Apartment#1
sv: Lägenhet #1

en: Apartment#2
sv: Lägenhet #2

en: Apartment#3
sv: Lägenhet #3

en: Append check out day
sv: Lägg till dag för utcheckning

en: Append one check out day, during import .ics feeds, if activated using check in/out times
sv: Lägg till en dag för utcheckning vid import av .ics-flöde om användandet av in- och utcheckningstid är aktiverat

en: Apply
sv: Använd

en: Apply booking resources selection
sv: Uppdatera val av bokningsresurs

en: Apply discount coupon code directly to days cost
sv: Använd rabattkupongkod direkt på dagskostnaden

en: Apply discount, only if %scheck in%s day inside of this %sseason filter%s
sv: Visa rabatt endast om %sincheckningsdag%s är inom specificerat %ssäsongsfilter%s

en: Apply discount, only if difference between %stoday%s and %scheck in%s day %sless%s than
sv: Visa rabatt endast om skillnad mellan %sidag%s och %sincheckningsdag%s är %smindre%s än

en: Apply discount, only if difference between %stoday%s and %scheck in%s day %smore%s than
sv: Visa rabatt endast om skillnad mellan %sidag%s och %sincheckningsdag%s är %smer%s än

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approve selected bookings
sv: Godkänn markerade bokningar

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approved by:
sv: Godkänd av:

en: Approved item
sv: Godkänd enhet

en: Assign events fields to specific booking form field
sv: Tilldela händelsefält till ett specifikt bokningsformulär-fält

en: At least one option must be selected
sv: Åtminstone ett val måste vara aktivt

en: August
sv: Augusti

en: Australian Dollars
sv: Australiensiska Dollar

en: Authorization
sv: Auktorisation

en: Authorization Only
sv: Endast autentisering

en: Authorization and Capture
sv: Autentisera och fånga

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
sv: Avbryt automatisk alla reserverade bokningar för specifika datum, om någon bokning är godkänd för dessa datum

en: Auto approve all new bookings
sv: Automatiskt godkännande av alla nya bokningar

en: Auto approve booking, if booking cost is zero
sv: Godkänn bokningar automatiskt om kostnaden blir noll (0)

en: Auto approve bookings after creation booking in admin panel
sv: Godkänn bokningar gjorda i admin-panelen automatiskt

en: Auto approve bookings during import
sv: Godkänn bokningar automatiskt vid import

en: Auto cancellation / approval
sv: Automatisk avbokning / godkännande

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
sv: Automatiskt avslag / godkännande av bokningar

en: Auto import events
sv: Automatisk import av händelser

en: Auto send payment request after creation booking in admin panel
sv: Skicka e-post om betalning automatiskt vid bokning i admin-panelen

en: Auto-cancel bookings
sv: Automatisk avslag på bokningar

en: Auto-fill fields
sv: Fyll i fälten automatiskt

en: Auto-fill form
sv: Autofyll formulär

en: Automatically approve booking
sv: Automatiskt godkännande av bokning

en: Automatically approve/cancel booking
sv: Automatisk godkännande och avvisning av bokning

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Availability Calendar
sv: Tillgänglighetskalender

en: Availability Settings
sv: Tillgänglighetsinställningar

en: Availability Title
sv: Tillgänglighetsrubrik

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available item
sv: Tillgänglig enhet

en: Available:
sv: Tillgänglighet:

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
sv: Bokningens balanskostnad - skillnad mellan inbetalning och totalkostnad.

en: Bank Code
sv: Bankkod

en: Bank Name
sv: Banknamn

en: Bank Transfer
sv: Banköverföring

en: Bank Transit Number
sv: Bankens överföringsnummer

en: Base Color
sv: Huvudfärg

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
sv: Säkerställ att Merchant serversystemet har korrekt tid och tidszon.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
sv: Var god och se till att det högsta antalet gäster för %salla bokningsresurser%s matchar antalet gäster specificerade i bokningsformuläret.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
sv: Var god och se till att det högsta antalet gäster för %sbokningsresursen%s matchar antalet gäster specificerade i bokningsformuläret.

en: Before booking
sv: Innan bokning

en: Billing Address
sv: Fakturaadress

en: Billing City
sv: Stad

en: Billing form fields
sv: Betalningsformulärets fält

en: Book now
sv: Boka nu

en: Booked
sv: Bokad

en: Booked Times:
sv: Bokade tider:

en: Booking
sv: Bokning

en: Booking %s have been approved.
sv: Bokningen %s har godkänts.

en: Booking %s have been moved to trash.
sv: Bokningen %s har flyttats till papperskorgen.

en: Booking %s have been set as pending.
sv: Bokningen %s har satts som väntande.

en: Booking Admin Panel
sv: Bokningshantering

en: Booking Calendar
sv: Bokningskalender

en: Booking Calendar Editing
sv: Redigera bokningskalender

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
sv: Bokning Kalendern stödjer WPML och qTranslate tilläggen för dynamisk val av språket på hemsidan.

en: Booking Data
sv: Bokningsinformation

en: Booking Dates
sv: Bokningsdatum

en: Booking Form
sv: Bokningsformulär

en: Booking Form (without calendar)
sv: Bokningsformulär (utan kalender)

en: Booking ID
sv: Boknings-ID

en: Booking Listing
sv: Bokningslista

en: Booking calendar
sv: Bokningskalender

en: Booking details
sv: Bokningsdetaljer

en: Booking details in popover
sv: Bokningsdetaljer i popup

en: Booking form
sv: Bokningsformulär

en: Booking form with calendar
sv: Bokningsformulär med kalender

en: Booking resource
sv: Bokningsresurs

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
sv: Bokningens resurstyp är inte definierad. Det kan vara så att adressen har fel boknings-hash.

en: Booking resource type is not defined. This can be, when at the URL is wrong booking hash.
sv: Bokningens resurstyp är inte definierad. Det kan hända om adressen har fel boknings-hash.

en: Booking resource(s)
sv: Bokningsresurs(er)

en: Booking resources
sv: Bokningsresurs

en: Booking system
sv: Bokningssystemet

en: Booking title
sv: Bokningstitel

en: Bookings
sv: Bokningar

en: Bookings Listing
sv: Bokningslista

en: Bookings default order
sv: Standardsortering

en: Bookings for today
sv: Dagens bokningar

en: Bookings number per page
sv: Antal bokningar per sida

en: Both
sv: Båda

en: Bottom
sv: Botten

en: Branch Code
sv: Branschkod

en: Branch Sort
sv: Bransch sortering

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
sv: Brazilianska Real (endast för brasilianska användare)

en: British Pound
sv: Brittiska Pund

en: Bulk Actions
sv: Aktiviteter

en: By default .ics import is not automatic process. You need to set up CRON script on your server to periodically access front-end page(s) with import .ics feeds shortcodes.
sv: Som standard är .ics-import ingen automatisk process. Du måste sätta upp CRON-script på din server för att periodiskt få tillgång till front-end sidor med kortkoder för importerade .ics-flöden.

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
sv: CSS anpassning av sökformulär och sökresultat kan göras i denna fil

en: CSV data separator
sv: CSV kolumnavgränsare

en: Cache Updated
sv: Cache uppdaterad

en: Cache expiration
sv: Cache utgångsdatum

en: Cache will expire:
sv: Cache upphör:

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar Overview
sv: Kalenderöversikt

en: Calendar Skin
sv: Kalenderutseende

en: Calendar cell height
sv: Kalenderns cellhöjd

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
sv: Kalendern har 2 månader i en rad, cellens höjd är 30px och kalenders bredd är 568px (det är möjligt att använda procent för bredd: 100%)

en: Calendar is loading...
sv: Kalendern laddas...

en: Calendar width
sv: Kalenderbredd

en: Canadian Dollars
sv: Kanadensiska Dollar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Booking
sv: Avboka

en: Cancel Return URL from PayPal
sv: Avbryt "Return URL" från PayPal

en: Cancel bookings older
sv: Annulera äldre bokningar än

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
sv: Annulera endast reserverade och obetalda bokningar, som är äldre än detta val.

en: Canceled_Reversal
sv: Avbruten

en: Cancellation email sent
sv: Avboknings e-post meddelande skickat

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot find the record
sv: Kan inte hitta bokningen

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Change
sv: Ändra

en: Change Language
sv: Ändra språk

en: Change Resource
sv: Ändra resurs

en: Change hash after the booking is approved
sv: Byt "hash" efter att bokning godkänts

en: Change over days as triangles
sv: Halvbokade dagar visas som trianglar

en: Change status
sv: Ändra status

en: Change your Booking
sv: Ändra din bokning

en: Changes saved.
sv: Ändringar sparade.

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
sv: Hitta nya bokningar i %sBokningslistan%s.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
sv: Läs %shur de används%s och vilka %skort-koder%s som finns tillgängliga.

en: Check In - Tomorrow
sv: Incheckning - imorgon

en: Check Out - Tomorrow
sv: Utcheckning - imorgon

en: Check Premium Features
sv: Visa Premium-funktioner

en: Check and configure currency at each activated payment gateway.
sv: Kontrollera och ställ in valuta för varje aktiv betalningsfunktion.

en: Check in
sv: Incheckning

en: Check out
sv: Utcheckning

en: Check out our %sHelp%s
sv: Läs vår %sHjälp%s sida

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
sv: Markera kryssrutan för att aktivera CAPTCHA i bokningsformuläret.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
sv: Markera kryssrutan för att aktivera automatisk ifyllnad av formulärfält för inloggade användare.

en: Check the box, if you want to use simple booking form customization from Free plugin version at Settings - Form page.
sv: Markera kryssrutan om du vill använda anpassning av enkla bokningsformuläret från gratisversionen av pluginet under Inställningar - Formulär.

en: Check the box, if you want to use syntax highlighter during customization booking form at Settings - Form page.
sv: Markera kryssrutan om du vill använda syntax-highlighter vid anpassning av bokningsformuläret under Inställningar - Formulär.

en: Check the box, if you want to use syntax highlighter during customization booking form.
sv: Markera kryssrutan om du vill använda syntax-markör under anpassning av bokningsformulär.

en: Check this box if you want apply discount coupon codes directly to days cost, without additional costs.
sv: Markera den här rutan om du vill använda rabattkupongkoder direkt på dagskostnaden, utan extra kostnader.

en: Check this box if you want automatically send payment request to visitor, if booking was made in admin panel
sv: Markera denna ruta om du vill skicka e-post om betalning till gästen automatiskt när bokningen är gjort i admin-panelen

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
sv: Markera om du vill att en specifik extra kostnad, som är konfigurerad som procent för vissa val, ska tillämpas för andra fasta kostnader och inte enbart för dem ursprungliga bokningskostnaden.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
sv: Markera om du vill att %stiden%s i bokningsformuläret %sappliceras för kostandsberäkningen%s.

en: Check this box if you want to %sshow popover with booking details%s in timeline at %sfront-end%s side.
sv: Markera denna om du vill %svisa popup med bokningsdetaljer%s i tidslinjen på %sframsidan%s.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
sv: Markera om du vill byta boknings-"hash" efter godkännande. Om markerad, kommer besökaren inte kunna redigera eller ändra bokningen.

en: Check this box if you want to deactivate by default option "Send email" at Add Booking page.
sv: Markera denna kryssruta om du vill inaktivera standardvalet ”Skicka e-post” vid Lägg till bokningssida.

en: Check this box if you want to deactivate by default option "Send email" at Booking Listing page.
sv: Markera denna kryssruta om du vill inaktivera standardvalet ”Skicka e-post” i Bokningslistan.

en: Check this box if you want to log approving or rejection of bookings and add it to your booking notes.
sv: Markera kryssrutan om du vill visa logga godkännande och avböjning av bokningar och lägga till det i dina bokningsanteckningar.

en: Check this box if you want to open notes section by default in Booking Listing page.
sv: Markera denna ruta om du vill se anteckningsdelen direkt när du öppnar bokningsöversikten.

en: Check this box if you want to send booking modification email, if cost of booking was edited in booking listing page.
sv: Markera denna rutan om du vill skicka e-post med förändringar i bokningen om kostnaderna ändras i bokningsöversikten.

en: Check this box if you want to show deposit amount and total booking cost, after submit of booking.
sv: Markera rutan om du vill visa depositionssumman och den totala kostnaden efter bokningen är skickad.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
sv: Markera denna ruta om du vill visa hjälptexter i administratörspanelen.

en: Check this box if you want to show payment form only after sending payment request by email
sv: Markera denna ruta om du endast vill visa betalningsformuläret efter att e-post om betalning är skickad

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
sv: Markera denna ruta om du vill visa dagar med reserverade bokningar som tillgängliga i kalendrar

en: Check this box if you want to skip checking availability of new booking resource during changing booking resource of exist booking at Booking Listing page.
sv: Markera denna kryssruta om du vill hoppa över tillgänglighetskontroll av nya bokningsresurser medan bokningsresurs ändras i existerande bokning i bokningslistan.

en: Check this box if you want to update cost after editing booking in admin panel, based on new booking data
sv: Markera kryssrutan om du vill uppdatera priset efter ändring av bokningen i adminpanelen, baserat på ny bokningsdata

en: Check this box if you want to use multiple custom booking forms for activated regular users
sv: Markera rutan om du vill använda flera anpassade bokningsformulär för vanliga användare

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
sv: Markera om du vill använda återkommande tider för reservation över flera dagar. Detta innebär att dagar i mitten av bokningen kommer bli delvis bokade med tider, annars kommer tiden i bokningsformuläret användas som in- och utchecknings tid för reservationens första och sista dag.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
sv: Markera detta fält om du vill att totala tillgängligheten (dagliga kapaciteten) ska vara beroende av antalet valda gäster.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
sv: Markera denna kryssruta för att %saktivera%s automatisk import av händelser och skapa bokningsformulär med hjälp av dessa

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
sv: Markera för att %saktivera%s automatisk avslag av reserverade, obetalda bokningar.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
sv: Markera för att %sskicka%s avboknings e-post för denna resurs.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
sv: Markera för att automatisk godkänna bokningar när en besökare gör en lyckad betalning.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
sv: Markera för att automatiskt godkänna bokningar när en besökare gör en lyckad betalning eller för att automatiskt avbryta bokningen när en besökare avbryter sin betalning.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
sv: Markera denna ruta för att radera alla bokningar när tillägget avinstalleras.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
sv: Markera kryssrutan för att visa förklaringar till dagarnas utseende under kalendern.

en: Check this box to display booking details with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s). %sIts works only for bookings for specific timeslot(s)!%s
sv: Markera för att visa dagskostnad i info-bubblan när muspekaren hålls över en dag i kalendern/kalendrarna. %sDet fungerar endast på bokningar inom valda tidsramar!%s

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
sv: Markera för att visa bokningsresursens tillgängliga antal, när muspekaren hålls över respektive dag i kalendern.

en: Check this box to display today date number in legend cells.
sv: Markera denna kryssruta för att visa dagens datum i teckenförklaringen.

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
sv: Markera denna ruta för att avaktivera att reservationer kan sparas i olika bokningsresurser.

en: Check this box to show Reference Text Box
sv: Markera för att visa referenstextrutan

en: Check this box to show search results on other page
sv: Markera denna ruta för att visa sökresultat på annan sida

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
sv: Markera om du vill %sdubbelkolla att valda datum fortfarande är tillgängliga under bokningsprocessen%s.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
sv: Markera om du vill %sställa in kalenderns alla dagar som tillgängliga%s. Dina besökare kommer kunna boka %sobegränsat antal bokningar samma datum i kalendern och kommer inte se andra besökares redan bokade datum%s.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
sv: Markera för att %saktivera%s automatisk godkännande av alla nya reserverade bokningar.

en: Check this checkbox to activate auto approve of all bookings %sduring import from external source(s)%s.
sv: Markera rutan för att aktivera automatiskt godkännande av alla importerade bokningar %svid import från andra källor%s.

en: Check this checkbox to activate auto approve of booking, %sif booking was made in admin panel%s.
sv: Markera rutan för att godkänna bokningar automatiskt %som bokningen görs i adminpanelen%s.

en: Check this checkbox to activate auto approve of booking, %swhen cost of booking is zero%s.
sv: Markera rutan för att godkänna bokningar automatiskt %som kostnaden blir noll (0)%s.

en: Check this option, to remove last selected day of saving to booking.
sv: Markera rutan för att ta bort sista valda dagen från bokningen.

en: Check this option, to show change over days as triangles.
sv: Markera detta val för att visa halvbokade dagar som trianglar i kalendern.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
sv: Markera detta val för att använda in- och utcheckningstider vid bokningsprocessen.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
sv: Ange vilka veckodagar som inte kan bokas i kalendern. Detta val skriver över alla andra inställningar.

en: Check-Out time
sv: Utcheckningstid

en: Check-in
sv: Incheckning

en: Check-in time
sv: Incheckningstid

en: Check-out
sv: Utcheckning

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Checkbox(es)
sv: Kryssrutor

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
sv: Kontroll för att förhindra dubbelbokning under bokningsprocessen

en: Child
sv: Underresurs

en: Children
sv: Barn

en: Choose email template.
sv: Välj e-postmall.

en: Choose file
sv: Välj e-postmall

en: Choose which format of email to send.
sv: Välj vilket format som skall användas för att skicka e-post.

en: Chose payment account
sv: Välj betalningskonto

en: Chose payment mode
sv: Välj betalningssätt

en: City
sv: Ort

en: City (required)
sv: Ort (obligatoriskt)

en: Class
sv: Klass

en: Clear booking resources selection
sv: Ta bort val av bokningsresurs

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
sv: Klicka "APIs" och säkerställ att "Calendar API" är satt till "ON".

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
sv: Klicka på "Back to Profile Summary" för att återvända till profilen efter att ha aktiverat din lyssnare.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
sv: Klicka på "Choose IPN Settings" för att specificera din lyssnar adress och aktivera lyssnaren.

en: Click Copy to Clipboard.
sv: Klicka på Kopiera till urklipp.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
sv: Klicka på "Instant Payment Notification Preferences" i kolumnen för "Selling Preferences".

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
sv: Klicka på MD5 hash i säkerhetinställnings sektionen

en: Click Profile on the My Account tab.
sv: Klicka på profilen på Mitt konto-fliken.

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
sv: Klicka på "Receive IPN messages (Enabled)" för att aktivera din lyssnare.

en: Click Save.
sv: Klicka på Spara.

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
sv: Klicka på inställningar under Konto i huvudmenyn till vänster

en: Click Submit
sv: Klicka på skicka

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
sv: Klicka på "Website Payment Preferences" i kolumnen för "Seller Preferences".

en: Click the "Share this Calendar" link.
sv: Klicka på länken "Share this Calendar".

en: Click the Profile subtab.
sv: Klicka på underfliken för "Profile".

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
sv: Klicka i kryssruta för att göra kalendern offentlig. Klicka inte i några andra alternativ.

en: Click to Preview Block
sv: Klicka för att förhandsvisa sektion

en: Click to edit
sv: Klicka för att redigera

en: Click to toggle
sv: Klicka för att växla

en: Close
sv: Stäng

en: Code Example
sv: Exempelkod

en: Collapse Advanced Toolbar
sv: Dölj avancerade verktyg

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comma
sv: Komma

en: Completed
sv: Genomförd

en: Completely Delete
sv: Ta bort fullständigt

en: Conditional Dates Filter
sv: Beroende-på datumfilter

en: Conditions
sv: Villkor

en: Confgure ULR feed(s) at this settings page.
sv: Konfigurera flödenas adresser på denna sida.

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration in several languages
sv: Konfiguration av flera språk

en: Configuration of availability for booking resources
sv: Konfiguration av tillgänglighet för bokningsresurser

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Booking Calendar Block
sv: Ändra sektion i bokningskalendern

en: Configure ULR feed(s) at this settings page.
sv: Konfigurera flödenas adresser på denna sida.

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
sv: Konfigurera extra kostnad baserat på valda val listor och kryssrutor.

en: Configure booking %sSettings%s.
sv: Ändra boknings %sInställningar%s.

en: Configure booking details summary above the payment form
sv: Konfigurera sammandrag av bokningsdetaljerna att visa ovan betalningsformuläret

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
sv: Anpassa fördefinierade %sFormulärsfält%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
sv: Anpassa fördefinierade %sE-postmallar%s.

en: Connection Error
sv: Anslutnings fel

en: Contact email
sv: Kontakt via e-post

en: Content
sv: Innehåll

en: Content of Booking Fields
sv: Innehåll i bokningsfält

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
sv: Innehåll i bokningsfälten för e-postmallar (kort-kod %s) och bokningslistnings sidan

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
sv: Kopiera och klistra in kort-koden i formuläret på vänster sida

en: Copy to admin
sv: Kopia till admin

en: Copy(ies)
sv: Kopia(or)

en: Cost
sv: Pris

en: Cost Correction Field
sv: Korrigerings fält för kostnad

en: Cost Fields
sv: Kostnadsfält

en: Cost Hints
sv: Prishjälp

en: Cost Title
sv: Prisnamn

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
sv: Felaktigt pris, det måste vara större än 0

en: Cost of booking
sv: Bokningens kostnad

en: Cost of booking resource
sv: Bokningsresursens kostnad

en: Cost of the booking for the selected dates only.
sv: Kostnad endast för de valda datumen.

en: Cost saved successfully
sv: Priset sparades

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
sv: Avgiftsinställningar i %stoppen har högre prioritet%s än kostnader av samma typ vid %sbotten%s av listan.

en: Cost:
sv: Pris:

en: Costs
sv: Kostnad

en: Costs and Rates
sv: Kostnader och Priser

en: Costs and Rates Settings
sv: Inställningar för avgifter och priser

en: Country
sv: Land

en: Country (required)
sv: Land (obligatoriskt)

en: Country List
sv: Lista över land

en: Coupon
sv: Kupong

en: Coupon Code
sv: Kupongkod

en: Coupon discount value of the booking.
sv: Rabattkupongens värde för bokningen.

en: Coupons
sv: Kuponger

en: Create
sv: Skapa

en: Create conditional days filter
sv: Lägg till villkorligt datumfilter

en: Create dates filter
sv: Lägg till datumfilter

en: Create new form
sv: Skapa nytt formulär

en: Created
sv: Skapad

en: Creation
sv: Skapad

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency Position
sv: Valutaposition

en: Currency format
sv: Valutaformat

en: Currency symbol
sv: Valutasymbol

en: Current dates
sv: Aktuella datum

en: Current day
sv: Idag

en: Current month
sv: Aktuell månad

en: Current version
sv: Aktuell version

en: Current week
sv: Aktuell vecka

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Forms
sv: Anpassade formulär

en: Custom booking form
sv: Anpassa bokningsformulär

en: Custom booking form for all booking resources
sv: Anpassat bokningsformulär för alla bokningsresurser

en: Custom button title
sv: Anpassad betalningsknapps titel

en: Customer Bookings Listing
sv: Bokningslista

en: Customer Email
sv: Kundens e-post

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
sv: Anpassning av extra kostnader baserade på ifyllda fält

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
sv: Konfigurering av e-postmall, som skickas efter att bokning ändrats

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
sv: Anpassning av e-postmallen som skickas till administratören efter ny bokning

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
sv: Anpassning av e-postmall som skickas till gästen efter avbruten bokning

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
sv: Konfigurering av e-postmall, som skickas till gästen efter godkänd bokning

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
sv: Anpassning av e-post meddelande som skickas till gästen efter ny bokning

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
sv: Konfiguration av e-postmall, som skickas till gästen vid en betalningsförfrågan

en: Customization of email template, which is sending to Visitor, when booking status is set to Pending
sv: Anpassning av e-post meddelande som skickas till gästen efter en avvaktande bokning

en: Customization of email template, which is sent after modification of booking
sv: Anpassad e-postmall som skickas efter att en bokning har ändrats

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after Cancellation of booking
sv: Anpassning av e-postmallen som skickas till gästen efter avbruten bokning

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after approval of booking
sv: Anpassning av e-postmallen som skickas till gästen efter godkänd bokning

en: Customization of email template, which is sent to Visitor after rejecting of booking
sv: Anpassning av e-postmallen som skickas till besökaren efter avbruten bokning

en: Customization of email template, which is sent to Visitor, when booking status is set to Pending
sv: Anpassning av e-postmallen som skickas till gästen efter att bokningen är satt som reserverad

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
sv: Anpassning av priser och avgifter för värdedagar och depositioner

en: Customization of synchronization with Google Calendar
sv: Hantera Inställningar för synkronisering till Google Kalender

en: Customizaton of Form Fields
sv: Hantera inställningar för formulärfält

en: Customizaton of Payment
sv: Hantera inställningar för betalningsfunktion

en: Customizaton of Season Filters
sv: Anpassning av säsongsfilter

en: Customizaton of booking resources
sv: Innehåll i bokningsfälten

en: Czech Koruna
sv: Czeckiska Koruna

en: DEFERRED
sv: UPPSKJUTEN

en: DESC
sv: Fallande

en: Danish Krone
sv: Danska Kronor

en: Data Parsing
sv: Datan bearbetas

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date for submit booking
sv: Datum då bokning skickades

en: Dates
sv: Datum

en: Dates and Times Hints
sv: Datum och tider info

en: Dates view
sv: Datumvy

en: Day
sv: Dag

en: Days selection number
sv: Bokningsbar period

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: Deactivate send email option at Add Booking page
sv: Inaktivera skicka e-post-val vid Lägg till bokningssida

en: Deactivate send email option at Booking Listing page
sv: Inaktivera valet skicka e-post i bokningslistan

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
sv: Kära %sDu kan betala %s direkt till vårt bankkonto. %sVänligen använd ditt Boknings ID %s som meddelande! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
sv: Kära %sBetala kontant %s för din bokning%s vid incheckningen den %sSom referens använd bokningens id: %s

en: Decline
sv: Avböj

en: Declined by:
sv: Avböjd av:

en: Default
sv: Förvald

en: Default Form
sv: Standardformulär

en: Default Form Templates
sv: Standardformulärmallar

en: Default Locale
sv: Standardspråk

en: Default booking admin page
sv: Standard Admin-bokningssida

en: Default booking resource
sv: Förvald bokningsresurs

en: Default calendar view mode
sv: Standard kalendervy

en: Default color
sv: Färgförslag

en: Default form
sv: Standardformulär

en: Default settings for retrieving events
sv: Förvalda inställningar för hämtning av händelser

en: Default toolbar tab
sv: Standardflik i verktygsfältet

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Define date for booking
sv: Definiera datum för bokning

en: Define preselected resource.
sv: Definiera förvalda resurser.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete booking data, when plugin deactivated
sv: Radera bokningsdata när tillägget avaktiveras

en: Delete data
sv: Radera data

en: Delete selected booking form
sv: Radera valda bokningsformulär

en: Delete selected booking(s)
sv: Radera valda bokningar

en: Delete selected bookings
sv: Radera valda bokningar

en: Delete settings
sv: Radera inställningar

en: Delete template
sv: Radera mall

en: Delete your previously saved default filer template!
sv: Ta bort tidigare sparad standardfilter mall!

en: Deleted
sv: Raderad

en: Deleted %d bookings from trash
sv: Borttagna %d bokningar från skräp

en: Deleting
sv: Raderar

en: Denied
sv: Avslagen

en: Deposit
sv: Deposition

en: Deposit amount
sv: Depositionskostnad

en: Deposit payment total
sv: Total depositionsavgift

en: Deposit type
sv: Typ av deposition

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Developer Test
sv: Utvecklingstest

en: Different form fields, for the different week days
sv: Olika formulärfält, för olika veckodagar

en: Different time slots, for the different week days
sv: Olika tider för olika veckodagar

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
sv: Använd inte Bootstrap i backend-gränssnittet

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
sv: Använd inte Bootstrap i frontend-gränssnittet

en: Disable bookings in different booking resources
sv: Avaktivera bokningar i olika bokningsresurser

en: Discount
sv: Rabatt

en: Discount Coupon field
sv: Rabattkupongfält

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
sv: Visa hjälp-tips på kalendern/kalendrarna för att visa tillgänglighet baserat på totalt (fast) antal besökande för resursen, som kan vara tillgängliga bokningsresursenheter.

en: Do not change background color for partially booked days
sv: Ändra inte bakgrundsfärg för delvis bokade dagar

en: Do not show payment form, after submit booking form
sv: Visa inte betalningsformuläret efter bokningsformuläret

en: Do you really want
sv: Vill du verkligen

en: Do you really want to delete selected booking form ?
sv: Är du säker på att du vill radera valda bokningsformulär?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
sv: Vill du verkligen radera valda bokningar?

en: Do you really want to delete this booking ?
sv: Vill du verkligen radera denna bokningen?

en: Do you really want to do this ?
sv: Vill du verkligen göra detta?

en: Do you really want to set booking as pending ?
sv: Vill du verkligen ändra status på bokningen till reserverad?

en: Done
sv: Färdig

en: Dot
sv: Punkt

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download the CSV file of exported booking data
sv: Ladda ner exporterad bokningsdata som CSV-fil

en: Drop Down
sv: Rullgardinsmeny

en: Duplicate Booking
sv: Kopiera bokning

en: Duration Time
sv: Varaktighet

en: Duration Time - Drop Down list
sv: Varaktighet - rullgardinsmeny

en: Each day
sv: Varje dag

en: Early / Late
sv: Tidig / Sen

en: Early / Late Booking
sv: Tidig / Sen Bokning

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit Booking
sv: Ändra bokning

en: Edit Note
sv: Ändra notering

en: Email
sv: E-post

en: Email (required)
sv: E-post (obligatoriskt)

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email Address will be used in the FROM field of response to Visitor.
sv: E-postadressen kommer användas som FRÅN-adress vid svar till gäster.

en: Email Body Background Color
sv: E-postmeddelandets bakgrundsfärg

en: Email Body Text Colour
sv: E-postmeddelandets textfärg

en: Email Field
sv: E-postfält

en: Email Footer Text
sv: E-postmeddelandets sidfot text

en: Email Heading
sv: E-postmeddelandets rubrik

en: Email Styles
sv: E-post-stilar

en: Email copy to
sv: E-postkopia till

en: Email different from website DNS, its can be a reason of not delivery emails. Please use the email withing the same domain as your website!
sv: E-postadressen skiljer sig från webbplatsens domän, detta kan resultera i att e-post meddelanden inte kommer fram. Använd en e-postadress från samma domän som din webbplats!

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
sv: E-post for rapport om %sogiltig%s transaktion.

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
sv: E-post för rapport om %snågra fel i verifikations processen%s.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
sv: E-post för rapport om %sverifierade%s transaktioner.

en: Email format
sv: E-postformat

en: Email had not sent. Some error occuered.
sv: E-post meddelandet skickades inte. Ett fel uppstod.

en: Email is sending to Admin after creation of booking.
sv: E-post meddelande som skickas till administratören då en bokning skapas.

en: Email is sending to Visitor after Approval of booking.
sv: E-post som skickas till Gästen då bokning Godkänns.

en: Email is sending to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
sv: E-post meddelande som skickas till gästen då en bokning tas Bort (flyttas till papperskorgen).

en: Email is sending to Visitor after Deleting of booking.
sv: E-post meddelande som skickas till gästen då en bokning raderas.

en: Email is sending to Visitor after Editing of booking.
sv: E-postmeddelande som skickas till gästen då bokningen ändras.

en: Email is sending to Visitor after booking set as Pending.
sv: E-post meddelande som skickas till gästen när en bokning ändras till reserverad.

en: Email is sending to Visitor after creation of booking.
sv: E-post meddelande som skickas till gästen när en bokning skapas.

en: Email is sent to Visitor after Approval of booking.
sv: E-post skickas till gästen efter att bokningen är godkänd.

en: Email is sent to Visitor after Canceling of booking (moved to  trash).
sv: Meddelande som skickas till gästen när en bokning tas bort (flyttas till papperskorgen).

en: Email is sent to Visitor after Deleting of booking.
sv: E-post skickas till gästen efter att bokningen är raderad.

en: Email is sent to Visitor after Editing of booking.
sv: E-postmeddelande skickas till gästen efter att bokningen ändrats.

en: Email is sent to Visitor after booking set as Pending.
sv: E-post skickas till gästen efter att bokningen är satt som reserverad.

en: Email is sent to visitor after cancelling of booking (moved to trash).
sv: E-post skickas till besökaren efter att bokningen är raderad (flyttad till skräp).

en: Email sent to
sv: E-post skickades till

en: Email template
sv: E-postmall

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
sv: E-postmallar som använder kort-koderna: %s, kommer vidarebefordras till denna sida

en: Email with  Payment Request which is sending to Visitor.
sv: E-post med Betalningsförfrågan som skickas till Gäst.

en: Email with  Payment Request which is sent to Visitor.
sv: E-post med  Betalningsförfrågan som skickas till gästen.

en: Emails
sv: E-post

en: Emails Settings
sv: E-postinställningar

en: Emails sending
sv: E-post skickas

en: Empty Trash
sv: Töm skräp

en: Enable / Disable
sv: Aktivera / Avaktivera

en: Enable / disable sending copy of this email notification to admin
sv: Aktivera / avaktivera om en kopia ska skickas till administratören

en: Enable / disable sending email(s) to additional addresses
sv: Aktivera / avaktivera automatisk e-postkopia till följande adresser

en: Enable of export only approved bookings in .ics feeds
sv: Möjliggör att endast godkända bokningar exporteras i .ics flöden

en: Enable this email notification
sv: Aktivera e-postmeddelande

en: Enable this payment gateway
sv: Aktivera denna Betalningsfunktion

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End Time
sv: Sluttid

en: End Time - Drop Down list
sv: Sluttid - rullgardinsmeny

en: End Time - Text field
sv: Sluttid - textfält

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
sv: Felaktig sluttid. Kontrollera att datumet eller tiden inte redan har bokats eller passerat. Sluttiden kan också vara tidigare än starttiden, om bara en dag var markerad! Var god och välj annat datum eller tid.

en: End of current month
sv: Slut av aktuell månad

en: English and French translation
sv: Engelsk och Fransk översättning

en: Enter %s in text field.
sv: Ange %s i textfältet.

en: Enter Keyword here
sv: Ange nyckelord här

en: Enter URL to .ics feed
sv: Angre URL till .ics-flödet

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
sv: Fyll i en titel för referenstextrutan (exempel: din e-post adress). Besökare kommer se denna text.

en: Enter additional cost in formats:
sv: Ange extra kostnader i formaten:

en: Enter coupon code.
sv: Fyll i kupongkoden.

en: Enter date / time
sv: Fyll i datum / tid

en: Enter dropdown options. One option per line.
sv: Ange rullgardinsmeny inställningar. Ett alternativ per linje.

en: Enter fixed amount for each selected day
sv: Fyll i ett fast pris för varje vald dag

en: Enter fixed cost
sv: Ange fast kostnad

en: Enter main heading contained within the email notification.
sv: Ange huvudrubrik för e-postmeddelandet.

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
sv: Ange maximalt antal gånger kupongen kan användas.

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
sv: Fyll i minsta bokningskostnad, för att kunna använda kupongen.

en: Enter name of booking resource
sv: Fyll i bokningsresursens namn

en: Enter number of fixed or percentage savings.
sv: Ange fast värde eller en procentsats för rabattkupongen.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
sv: Fyll i procent som extra kostnad, baserat på ursprunglig kostnad och inte total kostnad

en: Enter percentage of the entire booking
sv: Fyll i procent av hela bokning

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
sv: Ange relativ adress till sidorna där du har Bokningskalender-element (bokningsformulär eller tillgänglighetskalendrar). Skriv en adress per rad. Exempel: %s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
sv: Fyll i pris för säsong/säsonger (kostnadsskillnad i %s från standard pris %s eller fastpris) på bokningen (%s) eller %sLägg till nytt säsongsfilter%s

en: Enter text contained within footer of the email notification
sv: Ange text inuti e-postmeddelandets fot

en: Enter the %sTime%s using the text field.
sv: Fyll i %stid%s i textfältet.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
sv: Fyll i ditt service namn eller skälet för din betalning här.

en: Enter the title of the payment button
sv: Fyll i betalningsknappens titel

en: Enter this value
sv: Fyll i detta värde

en: Enter your iDEAL Merchant ID
sv: Ange ditt iDEAL Handlare ID

en: Enter your iDEAL Merchant Key.
sv: Ange ditt iDEAL Handlare nyckel.

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
sv: Fyll i iPay88 merchantkod.

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
sv: Fyll i din iPay88 Merchant nyckel.

en: Enter your phone number
sv: Fyll i ditt telefonnummer

en: Error
sv: Fel

en: Error IPN
sv: Fel IPN

en: Error!
sv: Fel!

en: Error! Please reset your check-in/check-out dates above.
sv: Fel! Var snäll och ändra In-/Utcheckningsdatum i din bokning.

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
sv: Även om gäster väljer bokad tid, kommer systemet inte tillåta dem att göra bokningen.

en: Event Description (optional field)
sv: Händelsebeskrivning (valfritt fält)

en: Event Title
sv: Händelsetitel

en: Events Import
sv: Importera händelser

en: Every
sv: Varje

en: Example
sv: Exempel

en: Example #1: %s - start French translation section
sv: Exempel #1: %s - påbörja fransk översättning

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
sv: Exempel #2: "%s" - engelsk och fransk översättning av något meddelanden

en: Example:
sv: Exempel:

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
sv: Exempel: %s - %s"Förenta Staterna"%s är valt som standard.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
sv: Exempel: %s - anpassat antal valda gäster"

en: Example: %s.
sv: Exempel: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
sv: Exempel: %sGör bokning här%s

en: Examples
sv: Exempel

en: Exist
sv: Existerande

en: Expand Advanced Toolbar
sv: Visa avancerade verktyg

en: Expiration
sv: Giltighget

en: Expiration Date
sv: Giltig till

en: Expired
sv: Förfallen

en: Explore Premium Features
sv: Undersök Premium-funktioner

en: Export
sv: Exportera

en: Export All
sv: Exportera alla

en: Export All bookings to CSV format
sv: Exportera alla bokningar till CSV

en: Export bookings
sv: Exportera bokningar

en: Export only approved bookings
sv: Exportera endast godkända bokningar

en: Export only current page of bookings to CSV format
sv: Exportera endast aktuell sida med bokningar till CSV

en: Exporting booking data
sv: Exporterar boknings data

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: Failed
sv: Misslyckad

en: February
sv: Februari

en: Field Label
sv: Rubrik för fält

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
sv: Fälten %s(vallistor och kryssrutor)%s visas automatisk här om dom existerar i %sbokningsformulären%s.

en: Fields Settings
sv: Fältinställningar

en: Filter Name
sv: Filternamn

en: Filter bookings by booking dates
sv: Filtrera bokningar efter bokningsdatum

en: Filter tab
sv: Filterflik

en: Filters
sv: Filter

en: Find Your Calendar ID
sv: Hitta din Kalenders ID

en: Find lost bookings
sv: Hitta försvunna bokningar

en: First Name
sv: Förnamn

en: First Name (required)
sv: Förnamn (obligatoriskt)

en: First Name(s)
sv: Förnamn

en: First option in dropdown list.
sv: Första alternativet i rullgardinsmenyn.

en: First option title
sv: Första alternativets rubrik

en: Flex Search Form Template
sv: Radbaserad sökformulärsmall

en: Flex Timeline
sv: Tidslinje Flex

en: Follow these steps to configure it:
sv: Följ dessa steg för att konfigurera den:

en: Footer
sv: Sidfot

en: For
sv: För

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
sv: Exempel, en adress till din sida som visar meddelandet %s"Tack för din betalning"%s.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
sv: Exempelvis, om original kostnaden för bokningen är %s, efter extra kostnader kommer totala kostanden vara följande

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
sv: Exempel, en adress till din sida som visar meddelandet %s"Betalning Avbruten"%s.

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
sv: Exempel: "Du har en ny bokning %s för följande datum: %s Kontakt information: %s Du kan godkänna eller avböja bokningen här: %s Tack, Bokningsservice."

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
sv: För mer information om konfigureringen av vidarebefordring i Merchant gränssnittet, se %sMerchant Integrerings Guide%s

en: For more information, please check  %shere%s
sv: För mer information, vänligen kontrollera  %shere%s

en: For more information:
sv: För mer information:

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
sv: För "Return URL", ange återsändnings adressen från PayPal till din sida i och med en lyckad betalning.

en: Force change booking resource for exist booking
sv: Tvinga ändring av bokningsresurser för existerande bokning

en: Force import
sv: Tvinga import

en: Form
sv: Formulär

en: Form Field
sv: Formulärfält

en: Form Field Configuration
sv: Konfigurera Formulärfält

en: Form Template
sv: Formulärsmall

en: Form and calendar are centered
sv: Formulär och kalendern är centrerade

en: Form at right side of calendar
sv: Visa formulära på högersida om kalendern

en: Form fields
sv: Formulärfält

en: Form for dark background
sv: Formulär för mörk bakgrund

en: Form under calendar
sv: Formulär under kalender

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
sv: Hittar: %s bokningsformulär på sidor och inlägg

en: Fr
sv: Fre

en: Fraud
sv: Bedrägeri

en: Fri
sv: Fre

en: Friday
sv: Fredag

en: From
sv: Från

en: Full cost of the booking
sv: Totala kostnaden för bokningen

en: Full cost of the booking.
sv: Totalkostnad för bokningen.

en: Gateway
sv: Funktion

en: General
sv: Allmänt

en: General Information
sv: Information

en: General Settings
sv: Allmänna Inställningar

en: Generate Tag
sv: Generera tagg

en: Generate tag
sv: Skapa tagg

en: Generating columns
sv: Generera kolumner

en: Generating content of file
sv: Genererar filens innehåll

en: Get Started
sv: Komma igång

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Give your project a name and click "Create".
sv: Ge ditt projekt ett namn och klicka på "Create".

en: Go
sv: Sök

en: Go to Google Developer Console: %s.
sv: Gå till Google Utvecklar-Konsol: %s.

en: Google API Key
sv: Google API-nyckel

en: Google Calendar
sv: Google Kalender

en: Google Calendar - General Settings
sv: Google Kalender - Generella Inställningar

en: Google Calendar ID
sv: Google Kalender ID

en: Guests
sv: Gäster

en: HTML tags is accepted.
sv: HTML taggar accepteras.

en: Have a questions?
sv: Frågor?

en: Header / Footer
sv: Sidhuvud / Sidfot

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Info
sv: Hjälpinformation

en: Help and info notices
sv: Hjälp- och informationsmeddelanden

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Children Resources
sv: Visa underordnade resurser

en: Hide advanced settings
sv: Dölj avancerade inställningar

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
sv: Dölj avancerade inställningar för laddning av Javascript

en: Hide season filters
sv: Dölj säsongsfilter

en: Hide settings of powered by notice
sv: Dölj inställningar för "drivs av”-meddelande

en: High season
sv: Högsäsong

en: Hints
sv: Tips

en: Hints for your form
sv: Visa eller dölj hjälp

en: Horizontal Search Form Template
sv: Horisontellt sökformulärsmall

en: How it works
sv: Hur det fungerar

en: How to start export of .ics feeds (files)?
sv: Hur exporterar man .ics-flöden (filer)?

en: How to start import of .ics feeds (files)?
sv: Hur importerar man .ics-flöden (filer)?

en: Hungarian Forint
sv: Hungerska Forint

en: I Accept term and conditions
sv: Jag accepterar villkoren

en: ID of booking
sv: Bokningens ID

en: ID of booking resource
sv: Bokningsresursens ID

en: ID of booking resource.
sv: Bokningsresursens ID.

en: ID of booking resources
sv: Bokningsresursens ID

en: ID or Title
sv: ID eller Titel

en: If empty then title defined as WordPress
sv: Om den är tom används "Wordpress" som titel

en: If not supplied then the description as configured in the administration/management portal section will be used. If the option %s is selected then the configured description will always be applied.
sv: Om det inte anges så kommer beskrivningen att bli den som angetts i administrationsportalen att användas. Om alternativet %s är valt kommer den konfigurerade beskrivningen alltid att användas.

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
sv: Om du accepterar %skontantbetalning%s, kan du skriva information om det här

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
sv: Om du väljer detta kommer alla bokningar att raderas när tillägget avinstalleras. Vill du verkligen göra detta?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
sv: Ser du inte sökresultaten på "framsidan" av din hemsida, se instruktioner för felsökning %shär%s

en: If you have inserted import shortcodes from %s, then  you can configure your CRON for periodically access these pages and import .ics feeds.
sv: Om du har infogat kortkoderna från %s så kan du konfigurera CRON för att periodiskt besöka dessa sidor och importera .ics-flöden.

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Signature Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
sv: Om du inte har ett konto på detta system, anmäl dig för ett %sutvecklarkonto%s för att få tillgång till ett API Login ID och en transaktionsnyckel. Dessa nycklar kommer att verifiera begäran till betalningssystemet.

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
sv: Om du inte har ett konto på detta system, anmäl dig för ett %sutvecklarkonto%s för att få tillgång till ett API Login ID och en transaktionsnyckel. Dessa nycklar kommer att verifiera begäran till betalningssystemet.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
sv: Om du inte har något konto på detta system, var god besök %s för att skapa ett.

en: If you like %s please leave us a %s rating. A huge thank you in advance!
sv: Om du gillar %s vänligen lämna ett %s betyg. Stort tack på förhand!

en: If you open this page directly, then you will see this error
sv: Om du öppnar denna sida direkt kommer du att se detta felmeddelande

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
sv: Om du använder denna kort-kod, %skan du inte använda några andra tids kort-koder%s i formuläret.

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
sv: Vid problem eller frågor, kontakta oss gärna via e-post %s

en: Import
sv: Importera

en: Import Google Calendar Events
sv: Importera Google Kalender-händelser

en: Import Settings
sv: Importinställningar

en: Import bookings without checking, if such bookings already have been imported.
sv: Importera bokningar utan att kontrollera om de redan har importerats.

en: Import events every
sv: Importera händelser varje

en: Important
sv: Viktigt

en: Important!
sv: Viktigt!

en: Imported
sv: Importerad

en: Importing Feed
sv: Viktigt flöde

en: In Trash
sv: I skräp

en: In Trash / Rejected
sv: I Skräp / Avböjt

en: In the merchant interface, go to Account > Settings > Security Settings > General Security Settings > API Credential & Keys
sv: I Merchant-gränssnittet går du till Konto > Inställningar > Säkerhetsinställningar > Allmänna Säkerhetsinställningar > API-kreditiv & Nycklar

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
sv: I sidomenyn klicka på "APIs & auth".

en: In-Progress
sv: Pågår

en: Inactive User
sv: Inaktiv användare

en: Incorrect date format
sv: Felaktigt datumformat

en: Incorrect email field
sv: Felaktig e-post adress

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
sv: Indikera till betalningssystemet att du vill ta emot transaktionsmeddelande till din sida.

en: Info
sv: Information

en: Inline Search Form Template
sv: Radbaserad sökformulärsmall

en: Inlinee Search Form Template
sv: Radbaserad sökformulärsmall

en: Insert %s shortcode into  some post(s) or page(s). Check more info about this %sshortcode configuration%s
sv: Infoga kortkoden %s i inlägg eller på sidor. Mer information om detta finns på %skortkods konfigurations sidan%s

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
sv: Lägg till  %s kort-koden för att undvika spam bokningar.

en: Insert Shortcode
sv: Infoga Kort-kod (shortcode)

en: Insert booking calendar
sv: Lägg till bokningskalender

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
sv: Skriv in bokningsformulärets %skort-kod%s i ett %sInlägg%s eller på en %sSida%s

en: Insert file URL
sv: Ange URL till filen

en: Insert into page
sv: Infoga på sida

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
sv: Sätt in dessa kort-koder i formuläret för att %svisa information i realtid %s(efter valet av datum i kalendern eller alternativ i kryssrutor eller rullgardins menyer)%s.

en: Install %s plugin.
sv: Installera pluginet %s.

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
sv: Instant Payment Notification (IPN) är en service som meddelar dig om händelser relaterade till PayPal transaktioner

en: Integration of %s payment system
sv: Integration av betalningssystemet %s

en: Integration of Bank Transfer payment system
sv: Integration av bank betalningssystem

en: Integration of Pay in Cash payment system
sv: Integration av kontantbetalningssystem

en: Integration of Paypal payment system
sv: Integration av Paypal betalningssystem

en: Integration of Sage payment system
sv: Integration av Sage betalningssystem

en: Integration of authorizenet payment system
sv: Integration av authorize.net betalningssystem

en: Integration of iPay88 payment system
sv: Integration av iPay88 betalningssystem

en: Interface of plugin is using %s currency. Specific payment gateway will use own currency in payment form without currency exchange! Its can be reason of wrong cost.
sv: Gränssnittet för insticksprogram använder % s - valuta. Specifik betalningsfunktion kommer att använda egen valuta mot inbetalningskort utan valutaväxling! Detta kan ge upphov till fel kostnad.

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Invalid IPN
sv: Ogiltig IPN

en: Is it automatic process?
sv: Är det automatisk process?

en: Israeli New Shekel
sv: Israeliska Nya Shekel

en: Israeli Shekel
sv: Israeliska Shekel

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
sv: Fungerar endast i %sval av enskilda dagar%s läge.

en: Its only show fixed payment details.
sv: Visar endast fasta betalningsdetaljer.

en: Its useful, if you need to import/export bookings from/to external websites, like %s
sv: Detta är användbart om du behöver importera/exportera bokningar från/till externa hemsidor, som t.ex. %s

en: January
sv: Januari

en: Japanese Yen
sv: Japanska Yen

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Label
sv: Etikett

en: Labels
sv: Etikett

en: Language Sections
sv: Språksektioner

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Name (required)
sv: Efternamn (obligatoriskt)

en: Last name
sv: Efternamn

en: Left
sv: Vänster

en: Left with space
sv: Vänster med mellanrum

en: Limit available days from today
sv: Begränsa tillgängliga dagar från idag

en: Link to this page must be defined
sv: Länk till denna sida måste definieras

en: Live
sv: Produktion

en: Live Test
sv: Produktions-test

en: Load JS and CSS files only on specific pages
sv: Använd Javascript och CSS filer enbart på specifika sidor

en: Loading
sv: Laddar

en: Location
sv: Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Log in to your PayPal account.
sv: Logga in på ditt PayPal konto.

en: Log on to the %sMerchant Interface%s
sv: Logga in i %sMerchant-gränssnittet%s

en: Log on to the Merchant Interface
sv: Logga in i Merchant gränssnittet

en: Logging of booking approving or rejection
sv: Logg för godkännanden eller avböjningar av bokning

en: MD5 Hash value
sv: MD5 hash

en: Make it %sexclusive%s
sv: Gör den %sexklusiv%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
sv: Gör betalningar med PayPal - det är snabbt, gratis och säkert!

en: Malaysian Ringgit
sv: Malaysisk Ringgit

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
sv: Maylasiska Ringgits (endast för Mayaliska användare)

en: Malformed
sv: Felformulerat

en: Manage Users
sv: Hantera Användare

en: March
sv: Mars

en: Mark as Unread selected bookings
sv: Markera valda bokningar som olästa

en: Mark as read all bookings
sv: Markera alla bokningar som lästa

en: Mark as read selected bookings
sv: Markera valda bokningar som lästa

en: Max visitors
sv: Max antal gäster

en: Max. persons
sv: Max. personer

en: Maximum number
sv: Högsta antal

en: Maximum number of usage
sv: Maximalt antal användningar

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: May
sv: Maj

en: Merchant Code
sv: Merchantkod

en: Merchant ID
sv: Handlare ID

en: Merchant Key
sv: Affärsmans Nyckel

en: Message title
sv: Meddelande rubrik

en: Mexican Peso
sv: Mexikanska Pesos

en: Middle
sv: Mellan

en: Minimum Booking Cost
sv: Minsta bokningskostnad

en: Minimum Cost
sv: Minimikostnad

en: Mo
sv: Mån

en: Modified
sv: Ändrad

en: Mon
sv: Mån

en: Monday
sv: Måndag

en: Month
sv: Månad

en: Months
sv: Månader

en: Move all previously imported bookings to trash  before new import bookings. Its can resolve issue of updating deleted and edited events in external sources. Its work only, if you are using one source (.ics feed) for importing into specific booking resource!
sv: Flytta alla tidigare importerade bokningar till papperskorgen innan ny import av bokningar. Det här kan lösa problem med uppdatering av borttagna och redigerade events hos externa källor. Fungerar endast om du använder en källa (.ics flöde) för att importera till en specifik bokningsresurs!

en: Move selected bookings to trash
sv: Flytta valda bokningar till skräp

en: Move to trash
sv: Flytta till skräp

en: Moved to trash
sv: Flytta till Skräp

en: Multipart
sv: Text & HTML

en: Multiple days
sv: Flera dagar

en: My Profile – Connection
sv: Min profil - Anslutning

en: My bookings
sv: Mina bokningar

en: Name
sv: Namn

en: Navigate to your Google calendars.
sv: Navigera till dina Google kalenderar.

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
sv: Behöver du ännu fler funktioner? Försök med en %s nyare version %s

en: New
sv: Ny

en: New (unverified) booking(s)
sv: Nya (ej verifierade) bokningar

en: New Zealand Dollar
sv: Nya Zeeländska Dollar

en: New booking
sv: Ny bokning

en: New booking(s) made today
sv: Nya bokningar idag

en: New bookings
sv: Nya bokningar

en: Next
sv: Nästa

en: Next 3 months
sv: Nästa 3 månader

en: Next 4 weeks
sv: Nästa 4 veckor

en: Next 7 days
sv: Nästa 7 dagar

en: Next Steps
sv: Nästa steg

en: Next day
sv: Nästa dag

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: No booking resources
sv: Inga bokningsresurser

en: No days
sv: Inga dagar

en: No results found.
sv: Inga resultat funna.

en: No separator
sv: Inget decimaltecken

en: None
sv: Ingen

en: Norwegian Krone
sv: Norska Kronor

en: Not Completed
sv: Ej genomförd

en: Not authed
sv: Ej genomförd

en: Note
sv: Notera

en: Note!
sv: Uppmärksamma!

en: Note:
sv: Notera:

en: Nothing Found
sv: Hittade inget

en: Nothing Found Message:
sv: Meddelande vid inga träffar:

en: Nothing found message
sv: Meddelande om sökningen inte gav några träffar

en: Nothing found.
sv: Hittade inget.

en: Now
sv: Nu

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
sv: Klicka sedan på "Credentials" i sidomenyn.

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
sv: Kopiera Kalenderns ID för att använda i tilläggets inställningar i din Wordpress admin. Säkerställ att %sanvända endast Kalender-ID, inte hela XML flödes adressen%s.

en: Number of days to scroll
sv: Antal dagar som skrollas

en: Number of decimal points
sv: Antalet decimalpunkter

en: Number of months
sv: Visa period

en: Number of months in one row
sv: Antal månader i en rad

en: Number of months to scroll
sv: Antal månader/år att hoppa

en: Number of selected days.
sv: Antal valda dagar.

en: Number of selected nights.
sv: Antalet valda nätter.

en: Number of usage
sv: Antal användningar

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: Old Timeline
sv: Gammal tidslinje

en: On each
sv: På varje

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
sv: I popup-rutan klicka knappen "Server Key" och sedan på "Create".

en: One Value from %sOptions%s list
sv: Ett val från %svallistan%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
sv: Ett värde från %svallistan%s eller villkor %s för val av alla kryssrutor

en: One option per line
sv: Ett val per rad

en: One title per line
sv: En titel per linje

en: Only Form
sv: Endast formulär

en: Only availability calendar
sv: Endast tillgänglighetskalender

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Open the settings for the calendar.
sv: Öppna inställningarna för kalendern.

en: Options
sv: Val

en: Or you can import .ics feed or file directly at current page.
sv: Eller så kan du importera .ics-flöden eller filer direkt på denna sida.

en: Order by
sv: Sortera efter

en: Order number
sv: Ordernummer

en: Other
sv: Annat

en: Other Hints
sv: Övrig hjälp

en: PAYMENT
sv: BETALNING

en: Page
sv: Sida

en: Paid OK
sv: Betalning OK

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Parent
sv: Huvudresurs

en: Partially booked
sv: Delvis bokad

en: Partially booked item
sv: Delvis bokad enhet

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
sv: Delvis bokad enhet - dag, som är bokad specifik tid.

en: Partially paid
sv: Delvis betald

en: Partially_Refunded
sv: Delvis återbetald

en: Pay
sv: Betala

en: Pay in Cash
sv: Kontantbetalning

en: Pay using %s payment service
sv: Betala med %s betalningsservice

en: Pay via
sv: Betala via

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment Button type
sv: Betalningsknappens titel

en: Payment Description
sv: Beskrivning Betalningsfunktion

en: Payment Gateways
sv: Betalningsfunktioner

en: Payment Gateways - General Settings
sv: Betalningsfunktioner - Generella inställningar

en: Payment Options
sv: Betalningsalternativ

en: Payment Settings
sv: Inställningar för betalning

en: Payment button title
sv: Titel på betalningsknappen

en: Payment description at gateway website
sv: Betalningsbeskrivning hos Betalningsleverantörens websida

en: Payment failed
sv: Betalning misslyckades

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
sv: Betalning för bokningar %s gällande dessa dagar: %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
sv: Beskrivning av betalningssätt som kunden kommer se på din betalningssida.

en: Payment rejected
sv: Betalningen nekades

en: Payment request
sv: Betalningsförfrågan

en: Payment status
sv: Betalningsstatus

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
sv: Uppdatering av betalningsstatus av Mobile88 administratören misslyckades

en: Payments
sv: Betalningar

en: Paypal Email address to receive payments
sv: PayPal e-postadress för att ta emot betalningar

en: Paypal Standard
sv: PayPal standard

en: Pending
sv: Reserverad

en: Pending booking(s)
sv: Reserverade bokningar

en: Pending item
sv: Reserverad enhet

en: Philippine Pesos
sv: Philippinska Pesos

en: Phone
sv: Telefon

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Plain (without styles)
sv: Standard (utan stil)

en: Plain text
sv: Ren text

en: Please Select
sv: Välj

en: Please check more about configuration at  %sthis page%s
sv: Vänligen se mer information om konfigurationen på %sdenna sida%s

en: Please check more about this feature %shere%s.
sv: Läs mer om denna funktion %shär%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
sv: Läs mer om denna funktion här %sden här sidan%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
sv: Mer information om konfiguration av kostnadsinställningar finns på denna %ssida%s.

en: Please configure all fields inside the %sBilling form fields%s section at %sPayments General%s tab.
sv: Vänligen konfigurera alla fält %s"Betalningsformulärets fält"%s under %s"Betalningar" - "Allmänt"%s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
sv: Konfigurera alla fält i Fakturaformuläret på denna sida om ett Europeiskt betalningssystem används

en: Please configure settings for import Google Calendar events
sv: Var god och konfigurera inställningar för import av Google Kalender händelser

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
sv: Skapa alla %s villkor först %s(högsta prioritet till lägsta)%s, sedan villkor %s och efter det villkor %s

en: Please enter URL for generating .ics feed
sv: Ange URL för att generera .ics-flödet

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
sv: Fyll i MD5 hash, som du konfigurerat i inställningarna i Merchant gränssnittet.

en: Please enter the Signature Key, which you generated in the settings of Merchant Interface.
sv: Vänligen fyll i singaturnyckel som du skapade i Merchant-gränssnittets inställningar.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
sv: Fyll i din Google API-nyckel. Detta fält krävs för att kunna importera händelser.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
sv: Lämna tom om du vill hoppa över den.

en: Please make payment for your booking %s on %s For reference your booking ID: %s
sv: Vänligen genomför betalningen för bokning %s den %s Som referens anger du ditt boknings ID: %s

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
sv: Vänligen notera, %sanvändningen av tids kort-koden%s. Om du väljer ett datum med några bokade tider, kommer detta fält %sinaktivera bokade tider%s (göra dem grå).

en: Please note, at admin panel for booking will be saved deposit cost and notes about deposit, do not depend from the visitor choice of this payment. You need to check each such payment manually!
sv: Observera att på bokningens adminpanel kommer det att sparas depositionsbelopp och anteckningar om deposition, detta beror inte på besökarens val av denna betalning. Du måste kontrollera varje sådan betalning manuellt!

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
sv: Notera att i %survalslistan%s kan du endast använda tider i %s24-timmars%s format.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
sv: Notera, i %svallistan%s kan du endast använda tid i %s24-timmars%s format.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
sv: Det går inte att lägga till nya resursers om "alla resurser" valet är markerat. Var god och ta bort valet och lägg sedan till den nya resursen.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
sv: Notera, detta fält stödjer endast %s24-timmars%s format.

en: Please pay %s
sv: Vänligen betala %s

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
sv: Du kan läsa mer om inställningar av bokningsformulär %shär%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
sv: Du kan läsa mer om konfigurationer av dessa %sval%s %shär%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
sv: Läs mer information om konfigurationen av denna parameter %shär%s

en: Please reassign exist booking(s) from selected resource(s) to other resources or delete exist booking(s) from  this resource(s). Otherwise you will have %slost bookings%s.
sv: Vänligen återtilldela existerande bokningar av valda resurser till andra resurser eller ta bort existerande bokningar från denna resurs. Annars kommer det %sförsvinna bokningar%s.

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
sv: Var god och uppdatera denna sida och om samma fel uppstår igen kontakta support via e-post (med information om ordernummer och hemsida) för att avsluta registreringen

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
sv: Välj ett fält från ditt bokningsformulär. Detta fältet kommer automatiskt bli tilldelat till det nuvarande fältet i betalningsformuläret.

en: Please select check-in and check-out days!
sv: Vänligen välj  in- och utchecknings dagar!

en: Please select the resource:
sv: Var god och välj resurs:

en: Please type the %sTitle of search results%s.
sv: Skriv %sTitel för sökresultaten%s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
sv: Skriv ett %smeddelandet som visas när ingenting hittas%s.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
sv: Skriv sidans adress %s(som innehåller kort-koden %s)%s, där sökresultat ska visas.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
sv: Använd %senskild dag%s-valet under allmänna inställningar sidan i kalender sektionen.

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
sv: Använd detta fält för att ge dina gäster möjlighet att använda rabattkuponger.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
sv: Var god och fyll i ordernummer för din köpta version som du fått via e-post.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
sv: Läs mer om kort-koder %shär%s eller JavaScript konfigurering av specifika kort-koder %shär%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
sv: Vänligen reservera ett rum med blommor.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
sv: Du måste välja vilka datum du vill boka i kalendern.

en: Plugin Menu
sv: Pluginmeny

en: Plugin menu position
sv: Pluginets menypostion

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
sv: Tilläggets supportinställningar av bokningsformuläret är tillgängligt på olika språk.

en: Polish Zloty
sv: Polska Zloty

en: Post Code
sv: Postnummer

en: Post code
sv: Postnummer

en: Post code (required)
sv: Postnummer (obligatoriskt)

en: Pounds Sterling
sv: Pund

en: Powered by notice
sv: "Drivs av”-meddelande

en: Preselected resource
sv: Förvald resurs

en: Presidential Suite
sv: Svit

en: Prev
sv: Föregående

en: Previous 3 months
sv: Föregående 3 månader

en: Previous 4 weeks
sv: Föregående 4 veckor

en: Previous 7 days
sv: Tidigare 7 dagar

en: Previous dates
sv: Tidigare datum

en: Previous day
sv: Tidigare dag

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Previous week
sv: Föregående vecka

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print bookings
sv: Skriv ut bokningar

en: Print bookings listing
sv: Skriv ut bokningslista

en: Prior
sv: Tidigare

en: Priority
sv: Prioritet

en: Priority field of booking resource
sv: Bokningsresursens prioritetsfält

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
sv: Du uppdaterade nog din betalda version av Boknings Kalendern med gratis versionen eller så misslyckades uppdateringsprocessen. Du kan begära en ny uppdatering av din betalda version på %1sdenna sida%2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
sv: Dessa datum bokades möjligtvis precis av en annan besökare. Var vänlig att uppdatera sidan och försök igen.

en: Probably you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
sv: Du uppdaterade nog din betalda version av Bokningskalendern med en gratisversion eller så misslyckades uppdateringsprocessen. Du kan begära en ny uppdatering av din betalda version på %1sdenna sida%2s.

en: Processed
sv: Behandlad

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Processing your %s payments through %s
sv: Bearbetar dina %s betalningar genom %s

en: Publishable key
sv: Publik nyckel

en: Purchase
sv: Köp

en: Put a label before field
sv: Skriv en rubrik innan fält

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
sv: Lägg till den här koden i %sbokningsfältets innehåll%s  och i %se-postmallarna%s

en: Radio Button(s)
sv: Radioknappar

en: Range days
sv: Datumperiod

en: Rate plugin (thanks:)
sv: Lämna omdöme om detta tillägg (tack:)

en: Rates
sv: Avgifter

en: Read
sv: Läst

en: Read All
sv: Alla lästa

en: Reason for cancellation
sv: Anledning till avslaget

en: Reason for cancellation here
sv: Anledning till avbokning här

en: Reason of cancellation
sv: Anledning till avslag

en: Reason of cancellation here
sv: Anledning till att avbokning här

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
sv: Skicka vidare besökare till en ny "Tack”-sida

en: Reference Text Box Title
sv: Titel för referenstextrutan

en: Refresh booking listing
sv: Uppdatera bokningslista

en: Refunded
sv: Återbetald

en: Register
sv: Registrera

en: Register and Translate everything in WPML plugin. Translation can be done at the WPML > "String translation" page. Required WPML 3.2 with String Translation plugin.
sv: Registrera och översätt allt i WPML plugin. Översättning kan göras på WPML > "String teranslation" sida. Krävs WPML 3,2 med String Translation plugin.

en: Regular User
sv: Vanlig användare

en: Reject
sv: Avböj

en: Reject - move to trash
sv: Avböj - flytta till skräp

en: Reject booking - move selected bookings to trash
sv: Avböj bokning - flytta valda bokningar till skräp

en: Rejected
sv: Avslagen

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
sv: Relativ adress till sidor som ska använda sig av tilläggets CSS och Javascript filer

en: Release date
sv: Lanseringsdatum

en: Reload page
sv: Ladda om sidan

en: Remove
sv: Radera

en: Remove selected account(s)
sv: Ta bort valda konton

en: Request has been sent
sv: Förfrågan har skickats

en: Request has failed
sv: Förfrågan misslyckades

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Required Fields in Booking Form
sv: Obligatoriska fält i bokningsformulär

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
sv: Återställning av bokningsformulär och innehåll av bokningsfälts formuläret

en: Reset Form
sv: Återställ formulär

en: Reset Search Cache
sv: Återställ Sök-cache

en: Reset current Form
sv: Återställ formulär

en: Reset filter to default values
sv: Återställ filtret till förvalda värden

en: Reset times by
sv: Återställ tider av

en: Reset to default form
sv: Återställ

en: Resource
sv: Resurs

en: Resource #1
sv: Resurs #1

en: Resource #2
sv: Resurs #2

en: Resource #3
sv: Resurs #3

en: Resource Name
sv: Resursnamn

en: Resource not exist
sv: Resursen hittades inte

en: Resources
sv: Resurser

en: Resources Selection
sv: Resursval

en: Resources count
sv: Antal resurser

en: Resources number per page
sv: Antal resurser per sida

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore all dismissed windows
sv: Återställ alla bortklickade fönster

en: Restore selected bookings
sv: Återställ valda bokningar

en: Restored
sv: Återställd

en: Result(s) Found
sv: Funna resultat

en: Retrieve Google Calendar Events
sv: Hämta Google Kalender händelser

en: Return URL after Failed order
sv: Återsändnings address efter misslyckad betalning

en: Return URL after Successful order
sv: Återsändnings adress efter lyckad betalning

en: Return URL from PayPal
sv: "Return URL" från PayPal

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Right
sv: Höger

en: Right with space
sv: Höger med mellanrum

en: Routing Number
sv: Clearingnummer

en: Rows
sv: Rader

en: Royal Villa
sv: Kungliga villan

en: Sa
sv: Lör

en: Sale
sv: Försäljning

en: Sandbox
sv: Sandlåda

en: Sat
sv: Lör

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save as Default
sv: Spara som standard

en: Save cost
sv: Spara pris

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
sv: Spara filterinställningar som standardmall (Klicka på använd-knappen, innan du sparar!)

en: Saved
sv: Sparad

en: Saving
sv: Sparar

en: Saving to file
sv: Sparar till fil

en: Savings
sv: Rabatt

en: Search
sv: Sök

en: Search Availability Form
sv: Tillgänglighetssökning

en: Search Availability form
sv: Formulär för tillgänglighetssökning

en: Search Cache
sv: Sök-cache

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Results Title
sv: Titel för sökresultat

en: Search Settings
sv: Sökinställningar

en: Search availability
sv: Sök efter tillgänglig

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Search in booking resources of WP users
sv: Sök bland WP-användares bokningsresurser

en: Search only for users:
sv: Sök endast användare:

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search results page must have this shortcode
sv: Sökresultatsida måste ha denna kortkod

en: Search results.
sv: Sökresultat.

en: Season
sv: Säsong

en: Season Filters
sv: Säsongsfilter

en: Season filter on the Season Filters page
sv: Säsongsfilter på säsongsfiltersidan

en: Season filter on the Season Filters page,
sv: Säsongsfilter på säsongsfiltersidan,

en: Season filters conditions.
sv: Villkor för säsongsfilter.

en: Seasonal price
sv: Säsongspris

en: Secret key
sv: Hemlig nyckel

en: See %sFAQ%s.
sv: Läs %sFrågor och Svar%s.

en: Select
sv: Välj

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
sv: Välj "Produktions test"- eller "Produktion"-miljö för användning av ett Merchant-konto eller "Utvecklings test" för att använda ett utvecklingskonto.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
sv: Välj %s dagar genom att aktivera specifikt säsongsfilter nedan eller %sLägg till nytt säsongsfilter%s

en: Select Booking Resource
sv: Välj bokningsresurs

en: Select Expiration Date of the coupon.
sv: Välj utgångsdatum för kupongen.

en: Select New Signature Key. Your signature key is displayed as a string.
sv: Välj ny signaturnyckel. Din signaturnyckel visas som en sträng.

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
sv: Välj TEST för Test Server och LIVE för att köra i produktionsmiljön

en: Select Template
sv: Välj mall

en: Select Times
sv: Välj tider

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
sv: Välj ett %sDYNAMISKT%s antal dagar med %s2 musklick%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
sv: Välj ett %sFAST%s antal dagar med %s1 musklick%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
sv: Välj en stad i din tidszon om du har problem med datum och tider.

en: Select booking resource
sv: Välj bokningsresurs

en: Select booking resources, for getting booking dates from them and set such dates as unavailable in destination calendar.
sv: Välj bokningsresurs, för att hantera dessa bokningdatum och ange dem som otillgängliga i destinationskalender.

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
sv: Välj bokningsresurser, som ska visas i vallistan. Använd kontroll-knappen för att välja flera bokningsresurser.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
sv: Välj bokningsresurser som kupongen är giltig för.

en: Select booking resources. Please use CTRL to select multiple booking resources.
sv: Välj bokningsresurser. Använd CTRL för att välja flera bokningsresursee.

en: Select date format for search form
sv: Välj datumformat för sökformulär

en: Select default custom booking form
sv: Välj ditt standard bokningsformulär

en: Select field for assigning to %sevent property%s
sv: Välj fält som du vill använda som %segenskap för händelse%s

en: Select number of available days in calendar start from today.
sv: Välj antalet tillgängliga dagar i kalendern med start från och med idag.

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
sv: Välj antal bokningsresurser (singel eller huvudresurs) per sida på resurs-menysidan

en: Select number of bookings per page in booking listing
sv: Ange hur många bokningar som ska visas per sida i bokningslistan

en: Select number of days to scroll after loading
sv: Välj antal dagar som skrollas efter laddning

en: Select number of month to show for calendar.
sv: Ange hur många månader som ska visas i kalendern.

en: Select number of months to scroll after loading
sv: Välj antal månader som skrollas efter laddning

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
sv: Välj antal obokningsbara dagar i kalendern, med start från idag.

en: Select option to configure or show help info about tags
sv: Välj för att konfigurera eller visa hjälp om taggar

en: Select option, when to start retrieving events.
sv: Välj när du vill påbörja hämtningen av händelser.

en: Select option, when to stop retrieving events.
sv: Välj när du vill sluta hämtningen av händelser.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
sv: Välj kolumnavgränsare för export av bokningar till CSV.

en: Select shortcode to insert
sv: Välj kort-kod (shortcode) att sätta in

en: Select start and end time showing for Calendar Overview in %sDay%s view mode
sv: Välj start och slut på perioden att visa i kalenderöversikten i %sDags%svisningsläge

en: Select start date
sv: Välj ett startdatum

en: Select start month of calendar
sv: Välj startmånad i kalender

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
sv: Väj %s med förbestämd %stidslista%s.

en: Select the country from the predefined country list.
sv: Välj land från den fördefinierade listan.

en: Select the default view for dates on the booking tables
sv: Ange hur datum ska visas i bokningstabeller

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
sv: Välj max antal månader/år som skall visas

en: Select the skin of the booking calendar
sv: Välj tema för bokningskalendern

en: Select time duration of import requests.
sv: Ange tidsbegränsning för importerings förfrågningar.

en: Select time of cache expiration
sv: Ange tid för hur länge cachen ska vara giltig

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
sv: Välj en transaktionstyp som stödjs av betalningssystemet.

en: Select type of info to show.
sv: Välj viken sorts information som ska visas.

en: Select type of sorting search  results
sv: Välj hur sökresultaten ska sorteras

en: Select type of timeline to load
sv: Välj typ av tidslinje som ska läsas in

en: Select type of view format
sv: Välj typ av visningsläge

en: Select unavailable time interval.
sv: Välj tidsintervall som inte är bokbar.

en: Select user access level for the menu pages of plugin
sv: Ange användares behörighetsnivåer för tilläggets menysidor

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
sv: Välj %slägsta och högsta antalet dagar för bokningsintervall%s

en: Select your default booking resource.
sv: Välj förvald bokningsresurs.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
sv: Välj standardvy för kalender på sidan för kalenderöversikt

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
sv: Välj vilken flik som ska visas som standard i bokningslistan

en: Select your default order of bookings in the booking listing
sv: Ange standardsortering i bokningslistan

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
sv: Välj standardvy för bokningar på bokningslistan

en: Select your start day of range selection at week
sv: Välj tillgängliga första dag i bokningsintervall

en: Select your start day of the week
sv: Välj vilken som är veckans första dag

en: Selected Check In date.
sv: Valt incheckningsdatum.

en: Selected Check Out date.
sv: Valt utcheckningsdatum.

en: Selected End Time.
sv: Vald sluttid.

en: Selected Start Time.
sv: Vald starttid.

en: Selected booking resource (by default)
sv: Vald bokningsresurs (som standard)

en: Selection
sv: Val

en: Selection of Resources
sv: Val av resurser

en: Send
sv: Skicka

en: Send Request
sv: Skicka förfrågan

en: Send Test Email
sv: Skicka e-post-test

en: Send email notification to customer about this operation
sv: Meddela kunden via e-post

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
sv: Meddela kunden via e-post om godkända, avbokade eller raderade bokningar

en: Send email on cost changes
sv: Skicka e-post vid förändrade kostnader

en: Send payment request to customer
sv: Skicka betalningsuppmaning till kund

en: Send payment request to visitor
sv: Skicka betalningspåminnelse till gäst

en: Sending email for invalid transaction
sv: Skickar e-post för ogiltig transaktion

en: Sending email for verified transaction
sv: Skickar email för verifierad transaktion

en: Sending email if error occur during verification
sv: Skickar e-post om fel uppstår under verifikation

en: Sending request...
sv: Skickar förfrågan...

en: Separator for the decimal point
sv: Decimaltecken

en: Set Availability
sv: Ange tillgänglighet

en: Set Deposit
sv: Ange Deposition

en: Set Deposit Amount
sv: Ange depositionsavgift

en: Set Early / Late Booking
sv: Ställ in Tidig / Sen Bokning

en: Set Early / Late Booking Amount
sv: Sätt belopp för Tidig / Sen Bokning

en: Set Early / Late booking discount
sv: Sätt rabatt för Tidig / Sen bokning

en: Set Rate
sv: Ange avgift

en: Set Rates
sv: Ange avgifter

en: Set Valuation Days
sv: Ange Värderingsdagar

en: Set Your Calendar to Public
sv: Sätt din kalender som offentlig

en: Set as %srequired%s
sv: Markera som %sobligatoriskt%s

en: Set as Approved
sv: Markera som godkänd

en: Set as Pending
sv: Markera som reserverad

en: Set as Read
sv: Markera som läst

en: Set as Unread
sv: Markera som oläst

en: Set capacity based on number of visitors
sv: Sätt kapacitet baserat på antal gäster

en: Set check out date as available
sv: Visa utcheckningsdagar som tillgängliga

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
sv: Ställ in hur lång tid (millisekunder) som detta meddelande ska visas

en: Set field as required
sv: Ange fält som obligatoriskt

en: Set position of the currency symbol.
sv: Ange positionen för valuta symbolen.

en: Set selected bookings as pending
sv: Sätt markerade bokningar som reserverade

en: Set the cost
sv: Ange pris

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
sv: Ange det  leverantörsnamn du fick av Sage Pay eller som du valde själv när du blev medlem.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
sv: Ange det med XOR krypterade lösenordet du fick av Sage Pay

en: Set user as
sv: Tilldela användare rättighet som

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
sv: Avancerade inställningar för kalendern. %sSom t.ex. bredd, höjd och struktur %s

en: Setting coupons for discount
sv: Inställningar för kupongrabatter

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
sv: Vid val av en valuta som inte stöds av betalningssystemet kommer resultera i ett fel.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved.
sv: Inställningar sparade.

en: Short days view
sv: Förkortade veckodagsnamn

en: Shortcodes
sv: Kort-koder

en: Show
sv: Visa

en: Show "Thank You" message
sv: Visa "Tack”-meddelande

en: Show / hide field in booking form
sv: Visa / dölj fält i bokningsformulär

en: Show / hide hints
sv: Visa eller dölj hjälp

en: Show / hide menu
sv: Visa eller dölj meny

en: Show / hide notes
sv: Visa eller dölj anteckningar

en: Show 2 months
sv: Visa 2 månader

en: Show 3 months
sv: Visa 3 månader

en: Show ALL dates of booking
sv: Visa alla datum med bokningar

en: Show Children Resources
sv: Visa underordnade resurser

en: Show Info of Booking Resource
sv: Visa information om Bokningsresursen

en: Show Reference Text Box
sv: Visa referenstextruta

en: Show a booking form, availability calendar or other elements from Booking Calendar plugin.
sv: Visa ett bokningsformulär, tillgänglighetskalender eller andra element från bokningskalender-tillägg.

en: Show advanced settings
sv: Visa avancerade inställningar

en: Show advanced settings of JavaScript loading
sv: Visa avancerade inställningar för laddning av Javascript

en: Show all exist season filters
sv: Visa alla existerande säsongsfilter

en: Show availability in tooltip
sv: Visa tillgänglighet i hjälp-tipsen

en: Show booking details in payment form
sv: Visa bokningsdetaljer i betalningsformuläret

en: Show booking details in tooltip
sv: Visa bokningsdetaljer i info-bubblan

en: Show date number in legend
sv: Visa dagens datum i teckenförklaringen

en: Show day
sv: Visa dag

en: Show deposit and total booking cost together
sv: Visa depositionskostnad och bokningskostnad tillsammans

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
sv: Visa formuläret för depositionskostnad endast om %sincheckningsdag%s är inom specificerat %ssäsongsfilter%s

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
sv: Visa formuläret för depositionskostnad endast om skillnad mellan %sidag%s och %sincheckningsdag%s är fler än

en: Show from/to
sv: Visa från/till

en: Show info about Booking Resource
sv: Visa information om Bokningsresursen

en: Show legend below calendar
sv: Visa förklaringar under kalender

en: Show listing of customer bookings
sv: Visa lista med kundbokningar

en: Show month
sv: Visa månad

en: Show only check in/out dates
sv: Visa endast in- och utchecknings datum

en: Show partially booked days with same background as in legend item
sv: Visa delvis bokade dagar med samma bakgrund som i förklaringsobjektet

en: Show search results in the same page
sv: Visa sökresultat på samma sida

en: Show search results on other page
sv: Visa sökresultat på annan sida

en: Show search results on this page, after redirection from search form at other page.
sv: Visa sökresultat på denna sida efter omdirigering från sökformulär på annan sida.

en: Show settings of powered by notice
sv: Visa inställningar för "drivs av”-meddelande

en: Show system debugging log for beta features
sv: Visa systemdebug logg för beta funktioner

en: Show week
sv: Visa vecka

en: Show year
sv: Visa ett helt år

en: Showing cost in date cell
sv: Visa kostnad i datumcellen

en: Showing cost in tooltip
sv: Visa kostnad som hjälp-text

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Signature Key
sv: Sinaturnyckel

en: Simple
sv: Enkla

en: Single
sv: Singel

en: Single day
sv: Enstaka dag

en: Size
sv: Storlek

en: Some currencies at payment gateways are different from main currency %s
sv: Vissa betalningsfunktioners valutor skiljer sig från standard valutan %s

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
sv: Viss data hämtades, med det gick inte att bearbeta den. Var god och se till att adressen till flödet är korrekt.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
sv: Dessvärre kunde inte reservationen genomföras för att dagarna var redan bokade! %s (Det är inte möjligt att spara denna sekvens av datum för en resurs) %s Var god %suppdatera%s denna sida och försök med andra dagar.

en: Sort Code
sv: Clearingnummer

en: Sort search results by
sv: Sortera sökresultat efter

en: Space
sv: Mellanrum

en: Specific Dates Filter
sv: Specifika datumfilter

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
sv: Specifik kostnad tar effekt endast om den är aktiverad (boxen på vänstersida är markerad) och om "incheckningsdatum" tillhör valt säsongsfilter eller om "valfria dagar" är satt.

en: Specific date / time
sv: Specifikt datum / tid

en: Specific day(s) of week
sv: Specificka dagar i veckan

en: Specific days selections
sv: Specifika dagar

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
sv: Specificera att under vissa säsonger (eller dagar i veckan), måste ett minst antal dagar bokas.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
sv: Specificera adressen för din lyssnare i "Notification URL" fältet som:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
sv: Specificera kalenderns bredd, höjden på datum cellerna och antalet månader i en rad.

en: Standard 1 column
sv: Standard 1 kolumn

en: Standard Fields
sv: Standardfält

en: Standard Forms
sv: Standardformulär

en: Standard Search Form Template
sv: Standard sökformulärsmall

en: Standard Templates
sv: Standardmallar

en: Standard booking resource cost
sv: Standard kostnad för bokningsresursen

en: Start / End time for Calendar Overview
sv: Start och slut i kalenderöversikten

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Start Day of the week
sv: Veckan börjar med

en: Start Time
sv: Starttid

en: Start Time - Drop Down list
sv: Starttid - rullgardinsmeny

en: Start Time - Text field
sv: Starttid - textfält

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
sv: Felaktig starttid. Kontrollera att datumet eller tiden inte redan har bokats eller passerat! Var god och välj annat datum eller tid.

en: Start day of range
sv: Första dag

en: Start month
sv: Startmånad

en: Start month:
sv: Start månad:

en: Start of current month
sv: Start av aktuell månad

en: Start of current week
sv: Start av aktuell vecka

en: State
sv: Län

en: Statistic
sv: Statistik

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
sv: Har du fortfarande frågor? Kontakta %sSupporten%s.

en: Stripe. Ouch, something went wrong!
sv: Attans, något gick fel!

en: Su
sv: Sön

en: Subject
sv: Ämne

en: Submit Button
sv: Skicka-knappen

en: Successful payment
sv: Betalning genomförd

en: Suite
sv: Svit

en: Sun
sv: Sön

en: Sunday
sv: Söndag

en: Super Admin
sv: Super administratör

en: Superior
sv: Överordnad

en: Suspended
sv: Avstängd

en: Swedish Krona
sv: Svenska Kronor

en: Swiss Franc
sv: Schweiziska Franc

en: Syntax highlighter
sv: Syntax-markör

en: System Block
sv: Systemblock

en: Taiwan New Dollars
sv: Taiwanesiska Nya Dollar

en: Technical Support
sv: Teknisk support

en: Test mode requires the option %s to be selected in the %s account configuration section %s
sv: Testläge kräver att alternativ %s är valt i %s kontokonfigurations sektionen %s

en: Test with Simulator
sv: Testa med simulator

en: Th
sv: Tor

en: Thai Baht
sv: Thailändska Baht

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
sv: Tack för din onlinebokning. %s Vi kommer att skicka en bekräftelse på din bokning så fort som möjligt.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
sv: Adress dit besökaren kommer bli omdirigerade efter genomförd betalning.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
sv: Adress dit besökare kommer bli omdirigerade efter genomförd betalning.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
sv: Bokningsformulärets aktiva språk beror på de nationella inställningarna på hemsidan.

en: The background color for email templates.
sv: Bakgrundsfärgen till e-postmallarna.

en: The base color for email templates.
sv: Huvudfärgen för e-postmallar.

en: The booking has been canceled successfully
sv: Bokningen har blivit avbruten

en: The booking has been duplicated successfully
sv: Kopierade bokningen utan problem

en: The booking was canceled by the visitor.
sv: Bokningen avbröts av besökaren.

en: The changing of payment status is failed
sv: Ändringen av betalningsstatus misslyckades

en: The code you entered is incorrect
sv: Koden du skrev angav är felaktig

en: The content of field %sURL of page for customer bookings listing%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
sv: Innehållet i detta fält %sadress för att redigera bokningar%s på %ssidan för bokningsinställningar%s måste länkas till denna sida

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
sv: Innehållet i detta fält %sadress för att redigera bokningar%s på %ssidan för allmänna inställningar av bokningar%s måste vidarebefodras till denna sida

en: The currency code that gateway will process the payment in.
sv: Valutakoden som systemet kommer behandla betalning med.

en: The deposit cost of the booking.
sv: Bokningens depositionskostnad.

en: The end of time
sv: Sluttid

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
sv: Detta flöde kunde inte hittas (404). Var god och garantera att adressen till ditt flöde är korrekt.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
sv: Detta flöde kunde inte hämtas. Felkod: %s.  Var god och säkerställ att adressen till ditt flöde är korrekt.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
sv: Följande reserverade bokningar: %s raderades.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
sv: Den generella strukturen för inställningen av %svillkors regler%s är följande

en: The main body background color for email templates.
sv: E-postmallarnas bakgrundsfärg för textytan.

en: The main body text color for email templates.
sv: Färg på texten i e-postmallarna.

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
sv: Merchant API Login ID är tillgängligt i Merchant gränssnittet på %s

en: The payment status is changed successfully
sv: Betalningsstatus har ändrats

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
sv: Reservationen %s gällande datum %s har ändrats. %sDu kan ändra bokningen på denna sida: %s Tack, %s

en: The reservation has been modified
sv: Reservationen har ändrats

en: The start of time
sv: Starttid

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
sv: De valda tiderna kan redan vara bokade eller så har de redan passerat!

en: The value of this field is just saved into DB.
sv: Värdet av detta fält sparades i databasen.

en: There are no extended booking forms
sv: Det finns inga utökade bokningsformulär

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
sv: Det finns en ny version för %1$s tillgänglig. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Läs om ändringarna i version %4$s</a>. <em>Automatisk uppdatering är inte tillgänglig för detta tillägg.</em>

en: This .ics feed of bookings starting from today for 1 year
sv: Detta .ics-flöde med bokningar startar idag och visar 1 år framåt

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
sv: Denna handling kommer inte ha någon effekt om betalningsformuläret är aktivt!

en: This block required for ability to edit, cancel the booking by visitor, who made the booking, or for ability to show payment form, after sending payment request.
sv: Denna sektion krävs för att besökaren som gjorde bokningen ska kunna redigera eller annullera bokningen, eller för att kunna visa betalningsformuläret efter att ha skickat betalningsförfrågan.

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
sv: Denna bokning annulerades för att vi inte mottog någon betalning och för att administratören inte godkände den.

en: This booking resources does not exist
sv: Denna bokningsresurs existerar inte

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
sv: Detta kan vara UPPSKJUTET eller AUTENTISERAT om ditt Sage Pay konto stödjer dessa betalningstyper

en: This checkbox must be checked
sv: Denna kryssruta måste vara markerad

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
sv: Denna funktion kan påverka bokningsprocessens hastighet. Vill du verkligen göra detta?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
sv: Denna funktion fungerar inte för bokningsresurser med kapacitet värde högre än en.

en: This feature is applying only for bookings for specific timeslots, or if activated check in/out time option.
sv: Denna funktion används endast för bokningar för specifika tidssegment, eller om alternativet In-/Utcheckstid är aktiverat.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
sv: Denna funktion erbjuder möjligheten att visa olika formulärfält och annat HTML innehåll i bokningsformuläret, beroende på valet av specifik veckodag i kalender eller olika dagar, som har tilldelats olika säsongsfilter

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
sv: Denna funktion erbjuder möjligheten att använda olika tider i bokningsformuläret för olika veckodagar eller dagar, som är tilldelade till ett specifikt säsongsfilter. Varje veckodag (dag i säsongsfiltret) kan ha olika tider.

en: This feature require %s
sv: Detta fält kräver %s

en: This feature require %s plugin. You can install %s plugin from this %spage%s.
sv: Den här funktionen kräver pluginet %s. Du kan installera %s pluginet från denna %ssida%s.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
sv: Denna funktion är användbar för att förhindra dubbelbokning av samma datum eller tider om flera besökare försöker boka samma datum i samma kalender under samma tid.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
sv: Detta fält påverkar inte tillgänglighet (bokning för specifik tid).

en: This field is required
sv: Detta fält krävs

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
sv: Detta fält är endast synligt i administratörpanelen på sidan %slägg till bokning%s.

en: This field support only up to %s characters by payment system.
sv: Detta fält kan endast innehålla upp till %s tecken, enligt Betalningsfunktionen.

en: This is default currency that showing at your website. Specific payment gateway(s) can support or does not suport it.
sv: Detta är hemsidans ordinarie valuta, alltså den som visas. Specifika betalningsfunktioner kanske inte stöder den valutan.

en: This is not real preview. Its configuration block of "Booking Calendar".
sv: Detta är inte en riktig förhandsvisning. Det är ett justeringsblock för ”Bokningskalender”.

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
sv: Detta är e-posten som PayPal betalningarna kommer skicka till

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
sv: Detta är "Secure Merchant ID" som kan hittas på profil sidan

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
sv: Detta är det primära e-postfältet, som används för att skicka e-post till gäster.

en: This option can impact to speed of page loading.
sv: Detta val kan påverka sidornas hämtningstider.

en: This parameter have to assigned to you by %s
sv: Denna parameter har tilldelats dig av %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
sv: Denna kort-kod %s används på en sida, där besökare kan %smodifiera%s sina egna bokningar, %savboka%s eller %sbetala%s efter mottagning av betalningsförfrågan via e-post från en administratör

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %sview listing%s of their own booking(s)
sv: Denna kort-kod %s används på en sida, där besökare kan %smodifiera%s sina egna bokningar

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
sv: Denna kort-kod %s används när du väljer bokningsformulär från en specifik bokningsresurs i vallistan

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
sv: Denna kort-kod %s används för att visa sökresultat på en specifik sida, om sökformuläret skickats visas sökresultat på en annan sida

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
sv: Detta kommer inte att fungera om besökaren lämnar betalningssidan.

en: Thousands separator
sv: Tustentalsmarkering

en: Thu
sv: Tor

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time Field
sv: Tidsfält

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Time Slot
sv: Tidslucka

en: Time Slot List
sv: Tidslista

en: Time Slots
sv: Tidsintervall

en: Time impact to cost
sv: Tidspåverkan på pris

en: Time of message showing
sv: Tid som meddelande visas

en: Time slots for different weekdays
sv: Tidsintervall för olika helger

en: TimeLine
sv: Tidslinje

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timeline type
sv: Typ av tidslinje

en: Times
sv: Tider

en: Times Fields
sv: Tidsfält

en: Times:
sv: Tider:

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Tips and Tricks
sv: Tips och tricks

en: Title
sv: Rubrik

en: Title near your select box.
sv: Rubrik vid urvalslistan.

en: Title of Search results:
sv: Titel för sökresultat:

en: Title of booked timeslot(s)
sv: Titel på bokade tider

en: Title of booking resource
sv: Bokningsresursens titel

en: Title of first option in list
sv: Titel på första valet i listan

en: Title of search results
sv: Titel för sökresultaten

en: Title of search widget
sv: Titel för sök-widgeten

en: Title, if no search results
sv: Titel om sökresultat saknas

en: Titles
sv: Titlar

en: Titles of options
sv: Valtitel

en: To
sv: Till

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
sv: För att konfigurera värdet för MD5 hash i vidarebefordringen för dina transaktioner

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
sv: För att skapa e-post för bekräftelse måste du använda en speciell CSS-klass i ett annat e-postfält. CSS-klassen måste börja med detta reserverade ord: %s och sedan måste du ha namnet på ditt ursprungliga e-postfält: %s

en: To generate new Signature Key
sv: Att skapa ny signaturnyckel

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
sv: För att erhålla en Google Kalender API-nyckel, vänligen följ dessa instruktioner

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
sv: För att använda denna funktion %småste du aktivera automatisk återsändningslänk%s i ditt PayPal konto.

en: Today
sv: Idag

en: Today check in/out
sv: In-/utchecking idag

en: Together
sv: Tillsammans

en: Top
sv: Topp

en: Total
sv: Totalt

en: Total booking resource cost
sv: Total kostnad

en: Total cost
sv: Total kostnad

en: Transaction Key
sv: Transaktionsnyckel

en: Transaction type
sv: Transaktionstyp

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
sv: Transaktioner skickade till "produktions”-Merchant-konton med någon av test-metoderna ovan och skickas ej till banker för bekräftelse och sparas heller inte i Merchant-gränssnittet.

en: Trash
sv: Skräp

en: Trash / Reject
sv: Skräp / Avböj

en: Trash all imported bookings before new import
sv: Radera alla importerade bokningar innan ny import

en: Trick
sv: Knep

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
sv: Försök välj färre gäster. Antalet gäster kan vara fler än vad som är tillgängligt för de valda dagarna!

en: Tu
sv: Tis

en: Tue
sv: Tis

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
sv: Turkiska Lira (endast för Turkiska användare)

en: Type
sv: Typ

en: Type %sdefault title of bookings%s in %stimeline at front-end side%s. You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
sv: Skriv %sbokningarnas förvalda titel%s i %stidslinje-läge på framsidan%s för bokningar (du kan använda kort-koder i formuläret längst ner på sidan för fältinställningar).

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
sv: Skriv %sbokningarnas förvalda titel%s i kalenderläge på sidan för bokningar (du kan använda kort-koder i formuläret längst ner på sidan för fältinställningar).

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
sv: Skriv användarnas ID (separerade med komma ",") vid sökning av tillgänglighet för dessa användare, eller lämna tom för att söka för alla användare.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
sv: Skriv adress för %sbesökare%s att redigera sina bokningar. Du måste sätta in kort-koden %s på denna sida.

en: Type URL for %svisitors%s to view own bookings. You must insert %s shortcode into this page.
sv: Skriv adress där %sbesökare%s kan se sina bokningar. Du måste sätta in kort-koden %s på den sidan.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
sv: Ange adressen till %s"Tack”-sidan%s

en: Type filter name
sv: Filtertyp-namn

en: Type of days selection in calendar
sv: Bokningsbar period i kalender

en: Type only %sunique field name%s, that is not using in form
sv: Använd endast %sunika fältnamn%s, som inte redan används i formuläret

en: Type the URL of search results page.
sv: Ange adressen till sökresultats sidan.

en: Type the message, when nothing found.
sv: Skriv meddelandet som visas när ingenting hittas.

en: Type the name of booking form
sv: Ange bokningsformulärets namn

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
sv: Fyll i skäl för %savbokning%s i e-postmallen.

en: Type the title of Search results.
sv: Ange sökresultatens titel.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
sv: Medelanderubrik %sefter genomförd bokning av användare%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
sv: Skriv din %sutcheckningstid%s för bokningen

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
sv: Skriv din %sincheckningstid%s för bokningen

en: Type your %savailability%s description
sv: Ange %stillgänglighets%sbeskrivning

en: Type your %scost%s description
sv: Ange en %spris%s beskrivning

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
sv: Fyll i din %svalutasymbol%s för att visa dagskostnad i datumcellerna. %sDokumentation för valutasymboler%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
sv: Ange %santalet dagar för bokningsintervall%s

en: Type your %sreason for payment%s request
sv: Skriv %sskälet för betalnings%s förfrågan

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
sv: Fyll i %sspecifika%s dagar, som kan väljas av gäster, eller lämna tomt. Det kan vara flera dagar separerade med kommatecken (exempel: %s) eller minuttecken (exempel: %s, är detsamma som: %s) eller kombination (exempel%s, är detsamma som: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
sv: Ange %stitel%s som visas när muspekaren hålls över bokade tider

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
sv: Ange önskat datumformat för e-post och bokningstabellen. %sHjälp om datumformatering%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
sv: Skriv in ditt datum i format %s. Exempel: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
sv: Ange e-post meddelandets %sämne%s för bokningsbekräftelse.

en: Type your email message content.
sv: Ange e-post meddelandets innehåll.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
sv: Ange tidsformat för e-post och bokningstabellen. %sHjälp om tidsformatering%s

en: U.S. Dollars
sv: Amerikanska Dollar

en: URL of "thank you" page
sv: Adress till "Tack”-sidan

en: URL of Search Results
sv: Adress till sökresultat

en: URL of page for customer bookings listing
sv: Adress till sidan för bokningslistan

en: URL of search results:
sv: Adress till sökresultaten:

en: URL to edit bookings
sv: Adress för att redigera bokningar

en: Unavailable dates from other booking resources
sv: Otillgängliga datum från andra bokningsresurser

en: Unavailable days from today
sv: Obokningsbara dagar från idag

en: Unavailable time before / after booking
sv: Otillgänglig period före och efter bokning

en: Unavailable week days
sv: Obokningsbara veckodagar

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
sv: Under "Auto Return for Website Payments" , klicka på radioknappen.

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
sv: Under "Public API access" klicka på knappen "Create new Key".

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Uninstall / deactivation
sv: Avinstallera / avaktivera

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Status
sv: Okänd status

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unread
sv: Oläst

en: Until
sv: Tills

en: Update cost, after booking editing in admin panel
sv: Uppdatera pris efter ändring av bokning i adminpanelen

en: Updated booking: %s
sv: Uppdaterad bokning: %s

en: Updated successfully
sv: Uppdatering lyckad

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrade Notice
sv: Uppgraderings meddelande

en: Upgrade Now
sv: Uppgradera nu

en: Upgrade to higher version
sv: Uppgradera till högre version

en: Upgrade to higher versions
sv: Uppgradera till nyare version

en: Upload / Select
sv: Välj

en: Usage
sv: Användning

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
sv: Använd incheckningsdatum som tillgänglig i kalender för bokningar med högre kapacitet än 1 för sökresultat

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
sv: Använd utcheckningsdatum som tillgänglig i kalender för bokningar med högre kapacitet än 1 för sökresultat

en: Use CSS BootStrap
sv: Använd Bootstrap CSS

en: Use SSL connection
sv: Använd SSL anslutning

en: Use arithmetic expressions in cost configurations, including fields shortcodes and simple mathematics operations
sv: Använd matematiska uttryck i kostnadsberäkningar innehållande kortkoder för fält och tecken för de enklare räknesätten

en: Use cURL posting
sv: Använd cURL för att skicka

en: Use check in/out time
sv: Använd in- och utcheckningstid

en: Use check in/out time of plugin, during import .ics feeds
sv: Använd pluginets in- och utcheckningstid vid import av .ics-flöden

en: Use pending days as available
sv: Använd reserverade dagar som tillgängliga

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
sv: Använd SSL anslutning vid skickandet av data istället för standard HTTP anslutning

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
sv: Använd cURL för att skicka data, istället för fsockopen() funktionen

en: Use these shortcodes for customization:
sv: Använd dessa Kort-koder för konfigurering:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
sv: Använd detta fält för att %sräkna ut kostnaden%s när du lägger till en ny bokning.

en: Use time selections as recurrent time slots
sv: Använd tidsval för återkommande tidsenheter

en: Used for
sv: Används för

en: User
sv: Användare

en: User  is Activated
sv: Användaren  är aktiverad

en: User  is Deactivated
sv: Användaren är avaktiverad

en: User Role
sv: Användarroll

en: User permissions for plugin menu pages
sv: Användarrättigheter för bokningskalenderns menysidor

en: Users
sv: Användare

en: Users Settings
sv: Användarinställningar

en: Using BootStrap CSS for the form fields
sv: Använd Bootstrap CSS för formulärfälten

en: Using such URL(s) you can import .ics feeds, from  interface of other websites. %sCheck  more info  about how to import .ics feeds into other websites at the support pages of sepcific website.
sv: Genom att använda sådana URL-er kan du importera .ics-flöden från gränssnittet på andra, externa, hemsidor.%sMer information om hur man importerar .ics-flöden till hemsidor finns i deras support.

en: Using such shortcodes in pages give a great flexibility to import from  different .ics feeds (sources) into the same resource.%sAlso  its possible to define different CRON parameters for accessing such different pages with  different time intervals.
sv: Genom att använda dessa kortkoder ger sidorna stor flexibilitet att importera från olika .ics-flöden (källor) till samma resurs. %sDet är även möjligt att definiera olika CRON-parametrar för att komma dessa olika sidor med olika tidsintervall.

en: Valuation days
sv: Värderingsdagar

en: Values
sv: Värden

en: Vendor Name
sv: Leverantörens namn

en: Verified IPN
sv: Verifierad IPN

en: Version %s By %s
sv: Version %s av %s

en: Video guide
sv: Hjälpvideo

en: View
sv: Vy

en: View details
sv: Visa detaljer

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Visible months
sv: Synliga månader

en: Visible months number
sv: Antal synliga månader

en: Visible options in selectbox
sv: Synliga val i kryssruta

en: Visit these (previosly configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
sv: Besök de tidigare konfigurerade flödes URL'erna för att ladda ner ics filerna.

en: Visit these (previously configured URL feeds) pages for downloading .ics files.
sv: Besök de tidigare konfigurerade flödes URL:erna för att ladda ner .ics-filerna.

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
sv: Gäster kan endast välja 4 dagar om valet börjande på Måndagar, 3 eller 7 dagar - Fredagar, 2 dagar - Lördagar osv…

en: Visitors
sv: Gäster

en: Visitors of your website, can view previous (own) bookings, by clicking on secret link in email, which is sending after booking created.
sv: Din webbplats besökare kan visa tidigare (egna) bokningar genom att klicka på hemlig länk i det mejl som skickas efter att bokningen har genomförts.

en: Voided
sv: Ogiltigförklarad

en: Warning
sv: Varning

en: Warning!
sv: Varning!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
sv: Varning! Valda datum är redan bokade.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
sv: Varning! Något fel uppstod när registrings förfrågan skickades.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
sv: Varning! Resursen är inte förändrad. Befintliga datum är redan bokade.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
sv: Varning! När du godkänner den specifika bokningen/bokningarna, kommer alla reserverade bokningar tillhörande samma bokningsresurs på den gällande dagen/dagarna som sammanfaller med godkända bokningar att automatiskt avslås!

en: We
sv: Ons

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
sv: Vi har sammanfattat några länkar för att hjälpa dig komma igång:

en: Wed
sv: Ons

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Week
sv: Vecka

en: Week days conditions.
sv: Villkor för veckodagar.

en: Weekdays
sv: Veckodagar

en: Weekend
sv: Helg

en: What does .ics feeds import/export mean?
sv: Vad betyder importera/exportera .ics-flöde?

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
sv: Om markerad, måste alla reserverade dagar vara i samma bokningsresurs annars visas felmeddelande.

en: Wide days view
sv: Fullständiga veckodagsnamn

en: Wizard (several steps)
sv: Guide (flera steg)

en: Work days
sv: Arbetsdagar

en: Wrap each item with %s tag
sv: Inneslut varje artikel med taggen %s

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
sv: Fel boknings-hash i adressen (troligtvis utgånget)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
sv: Fel boknings-hash i adressen. Förmodligen är hash-koden inte giltig längre.

en: XOR Encryption password
sv: XOR krypterat lösenord

en: Year
sv: År

en: Years
sv: År

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
sv: Du tillåter obegränsat antal bokningar för samma datum, det kan ge upphov till dubbelbokningar på samma datum. Vill du verkligen göra detta?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
sv: Du måste veta vad du gör, du håller på att inaktivera laddningen av vissa Javascript. Vill du verkligen göra detta?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
sv: Du kan %sendast använda denna kort-kod en gång%s i formuläret.

en: You can add %sTime Slots%s to booking form, by activating and configure %sTime Slots%s field in booking form (below) or by adding this field from (above) toolbar.
sv: Du kan lägga till %stider%s i bokningsformuläret genom att aktivera och anpassa %stider%s-fältet i bokningsformuläret (nedan) eller genom att lägga till detta fält från verktygsfält (ovan).

en: You can also use the %s in the form.
sv: Du kan också använda %s i formuläret.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
sv: Du kan hitta hjälp här %sinstruktioner för att skapa och använda din Google API-nyckel%s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
sv: Du kan konfigurera rabattkupongs koder på denna %ssida%s.

en: You can customize the country list at this file: %s
sv: Du kan anpassa listan över land i denna fil: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
sv: Du kan generera formulärfält för ditt formulär (på vänster sida) genom att välja fält i ovanstående vallista.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
sv: Du kan sätta in flera kalendrar från olika resurser i formuläret. Detta tillåter dig att boka flera resurser i samma bokningsprocess.

en: You can insert this field with default selected value.
sv: Du kan sätta in detta fält med förutbestämt valt värde.

en: You can not open this page directly. Please, use links in
sv: Du kan inte öppna denna sida direkt. vänligen, använd länkar i

en: You can override this email template in this folder %s
sv: Du kan modifiera mallen för e-postmeddelande i denna mapp %s

en: You can put multiple emails separated by
sv: Du kan använda flera värden separerade med

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
sv: Du kan begära den senaste uppdateringen av tillägget på %1$sdenna sida%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
sv: Du kan återställa din aktiva formulärsmall genom att välja förvald %sformulärmall%s längst upp i menyn. Välj formulärmallen och klicka på %såterställ%s-knappen för återställning av aktiva formulär (bokningsformulär och innehåll i bokningsfält). Klicka på %sbåda%s-knappen om du vill återställa båda formulären: Bokningsformulär och innehåll i bokningsfält.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
sv: Du kan specificera ytterligare offset från din valda sluttid. Denna offset kan vara negativ.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
sv: Du kan specificera ytterligare offset från din valda startpunkt. Denna offset kan vara negativ.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
sv: Du kan specificera ett maximalt antal händelser att importera under en session.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
sv: Du kan använda alla Kort-koder (i både ämne och innehållet av e-postmallen), som du använde i bokningsformuläret. Använd Kort-koder på samma sätt som du använde dem i innehållsformuläret i Inställningarna på Fältsidan.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
sv: Du kan använda %sHTML taggar%s i bokningsformuläret. Använd HTML tags försiktigt. Se till att alla "öppna" taggar (som %s) är stängda (så här %s).

en: You can use any shortcodes, that you can use in payment description form at Settings Payment General page
sv: Alla kort-koder kan användas som finns vid beskrivning av betalningsfunktion och hittas under sidan Betalningar - Allmänt

en: You can use any shortcodes, which you have used in content of booking fields data form.
sv: Alla kort-koder som finns tillgängliga i bokningens formulärfält kan användas.

en: You can use following shortcodes in content of this template
sv: Du kan använda följande kort-koder för innehållet i denna mall

en: You can use several values, separated by a comma.
sv: Du kan använda flera värden, separerade med ett komma.

en: You can use several values, separated by comma.
sv: Du kan använda flera värden, separerade med komma.

en: You can use the several values, separated by comma.
sv: Du kan använda flera värden, separerade med komma-tecken.

en: You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page.
sv: I formuläret kan du använda kort-koder som finns längst ner på sidan Inställningar > formulär.

en: You do not set any parameters for booking editing
sv: Du har inte satt några parametrar för bokningsredigering

en: You may test your integration over HTTP. However, live integrations must use HTTPS.
sv: Du kan testa din integration över HTTP, dock måste skarpa integreringar använda HTTPS.

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
sv: Du måste ha denna kort-kod:%s i bokningsformuläret.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
sv: Användandet av Bootstrap får inte vara avaktiverat i avancerade sektionen av dessa inställningar!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
sv: Du måste ha denna kort-kod i formuläret: %s.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
sv: Du behöver godkänna en ny bokning %s gällande datum: %s Gästinformation:%s En ny bokning väntar på ditt godkännande. Var god och använd inställningspanelen %sTack, %s

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
sv: Du behöver göra en inbetalning %s för reservationen %s vid %s. %s Var god gör betalningen på denna sida: %s Tack, %s

en: You need to make payment for this reservation
sv: Du behöver göra en inbetalning för denna reservationen

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
sv: Du behöver använda en särskild kort-kod, [bookingedit], för att kunna ändra bokningar.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
sv: Du bör lämna vidarebefordringslänken och kvittolänken i Merchant gränssnittet tomt om vidarebefordring är aktiverad här.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
sv: Nu visas en tabell med det översta raden innehållande API nyckeln. Kopiera denna och klistra in den i fältet %sGoogle API nyckel%s på sidan.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
sv: Din bokning %s gällande datum %s har blivit avbruten. %sTack, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
sv: Din bokning %s gällande datum %s har blivit godkänd.%sTack, %s

en: Your booking has been approved
sv: Din bokning har godkänts

en: Your booking has been declined
sv: Din bokning har avböjts

en: Your emails do not match
sv: Dina e-postadresser matchar inte

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
sv: Din reservation %s gällande datum %s har uppdaterats.%sDu kan redigera bokningen på denna sida: %s Tack, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
sv: Din reservation %s gällande datum %s behandlas nu! Vi kommer skicka en bekräftelse via e-post. %s Tack, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
sv: Din reservation %s gällande datum %s behandlas nu! Vi kommer skicka en bekräftelse via e-post. %sDu kan redigera denna bokning på denna sida. %s Tack, %s

en: additional booking cost
sv: extra bokningskostnader

en: admin
sv: administratör

en: admin panel
sv: admin-panel

en: and %s on seasons:
sv: och %s per säsong:

en: and any other calendar that uses .ics format
sv: och till andra kalendrar som använder sig av .ics-formatet

en: as additional sum
sv: som extra summa

en: at this option
sv: vid det här alternativet

en: available
sv: tillgänglig

en: balance
sv: balans

en: balance cost
sv: resterande kostnad

en: capacity of booking resource.
sv: kapaciteten för Bokningsresursens.

en: comma
sv: komma

en: confirmation email field of the primary email field
sv: fält för bekräftelse av e-postadressen

en: content data of this booking
sv: innehållet på denna bokning

en: cost of booking resource.
sv: kostnaden för bokningsresursens.

en: coupon
sv: kupong

en: current date
sv: aktuellt datum

en: current time
sv: aktuell tid

en: date
sv: datum

en: day
sv: dag

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: days
sv: dagar

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
sv: standardvärde, om inga datum är valda eller inga befintliga villkor är sanna.

en: delete all booking data
sv: radera all bokningsdata

en: delete configuration
sv: radera konfiguration

en: deposit
sv: deposition

en: deposit cost
sv: depositionskostnad

en: deposit payment for booking resource
sv: depositionskostnad för bokningsresursen

en: discount
sv: rabatt

en: does not exist
sv: existerar inte

en: feed
sv: flöde

en: feeds
sv: flöden (feed)

en: field
sv: fält

en: fields
sv: fält

en: fixed sum
sv: fast pris

en: fixed total in
sv: fast totalbelopp i

en: for 1 day
sv: per dag

en: for 1 hour
sv: per timma

en: for 1 night
sv: per natt

en: for all days!
sv: för alla dagar!

en: from the cost of 1 day
sv: till kostnad för en dag

en: front panel
sv: framsidespanel

en: here
sv: här

en: hour
sv: timme

en: hour(s)
sv: timme(ar)

en: hours
sv: timmar

en: if selected %s
sv: om valda %s

en: in 24 hour format
sv: i 24-timmarsformat

en: make user active
sv: göra användaren aktiv

en: make user inactive
sv: avaktivera användare

en: maximum number of visitors per booking resource.
sv: maximala antal gäster för bokningsresursen.

en: minutes
sv: minuter

en: month
sv: månad

en: month(s)
sv: månad(er)

en: months
sv: månader

en: night
sv: natt

en: night(s)
sv: natt/nätter

en: no
sv: inga

en: of
sv: av

en: of configuration booking form in English and French languages
sv: konfiguration av bokningsformuläret i Engelska och Franska

en: of every month
sv: varje månad

en: of payment
sv: för betalning

en: of total cost
sv: av totala kostnaden

en: on each
sv: på varje

en: on each day
sv: på varje dag

en: optional
sv: valfritt

en: or
sv: eller

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
sv: eller lägg till en kalender %sfönsterpryl%s i sidopanelen.

en: original booking cost
sv: ursprungliga bokningskostnaden

en: parent resource
sv: huvudresurs

en: per 1 day
sv: per dag

en: require PHP version %s or newer!
sv: kräver PHP version %s eller nyare!

en: require correct  configuration of this option: %sURL to edit bookings%s
sv: kräver korrekt justering av detta val: %sURL till ändring av bokningar%s

en: required
sv: obligatoriskt

en: seconds
sv: sekunder

en: semicolon
sv: semikolon

en: show amount to pay
sv: visa belopp att betala

en: show number of search results
sv: visa antalet funna resultat

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
sv: påbörja en ny översättnings sektion i ett specifikt språk, där %s är språket.

en: time
sv: tid

en: title of booking resource
sv: titel på bokningsresursen

en: to
sv: till

en: total booking cost
sv: totala bokningskostnaden

en: unavailable
sv: otillgänglig

en: visitor
sv: gäst

en: website
sv: hemsida

en: websites
sv: hemsidor

en: week
sv: vecka

en: weeks
sv: veckor

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
sv: där %s - är förvald kalender %s (du kan välja önskad kalenderresurs genom att sätta in kort-koder på sidan)%s

en: year(s)
sv: år

en: yes
sv: ja
